Clara Tauson har fravalgt WTA 1000 i Toronto og pudser i stedet formen af med wildcard til WTA 125. Holger Rune indleder mod kvalspiller ved ATP 1000 i Montreal

Da 19-årige Clara Tauson efter en længere pause på grund af sygdom og rygproblemer gjorde comeback ved WTA 250 i Washington, var der fortsat lang vej tilbage til det tidligere topniveau, og derved blev det blot til en enkelt kamp i double og single, hvor hun ikke kunne true Andrea Petkovic (GER).

Det mest positive var dog, at Clara igen var i stand til at fuldføre kampene, uden at hun tilsyneladende var hæmmet af den langvarige rygskade, og derfor er det vigtigste inden US Open at få pudset kampformen af, og derfor forekommer det ganske fornuftigt, at Clara er frameldt næste uges National Bank Open Presented by Rogers, hvor WTA 1000 udgaven afvikles i Toronto, mens ATP 1000 udgaven afvikles i Montreal. Hvert andet år er det omvendt.

I stedet har hun fået et top 50 wildcard til WTA 125 Thoreau Tennis Open 125 i Concord (MA, USA), hvor hun er seedet 1.

Da Clara efter lodtrækningen tidligst kan møde en modstander fra top 100 i en eventuel semifinale, er muligheden for at opnå flere kampe væsentligt større end det ville være tilfælde i Toronto, selvom der dog under alle omstændigheder altid vil være en risiko for nederlag, hvis Clara ikke rammer et nogenlunde stabilt niveau.

Hvis Clara mod forventning ikke når langt i turneringen, har hun dog stadig mulighed for at få flere kampe, idet hun i næste weekend ifølge planen deltager i kvalifikationen til WTA 1000 i Cincinnati, som hun dog kan bliver nødt til at droppe, hvis hun stadig er med i Concord, hvor der spilles semifinale og finale lørdag-søndag.

Clara spiller sin første kamp tirsdag, og turneringen kan følges på livestream fra både Centre Court og Court 1.

City Open Washington: Nyt nederlag til Holger Rune efter 5 dobbeltfejl i nøgleparti

19-årige Holger Vitus Nødskov Rune befinder sig stadig i en bølgedal, hvor spillet fortsat ikke fungerer optimalt, men han får en ny chance for at tanke selvtillid, når han i 1. runde ved ATP 1000 i Montreal indleder mod en spiller fra kvalifikationen.

ATP udgaven dækkes af Tennistv og TV 2 Sport X, mens WTA udgaven dækkes af WTATV og TV 2 Sport. Begge turneringer kan følges, hvis man har TV 2 Play.

Tilføjelse: Holger indleder mod Fabio Fognini (ITA) ca. 0200-0230 natten til tirsdag.

.TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 14. august

Billeder: Beatriz Haddad Maia og Simona Halep – Finale TV 2 Sport kl. 1930

ATP 1000 Montreal – Tennistv.com, TV 2 Sport (single)

Court Central – NB 2200cet (Finaler)
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Pablo Carreno Busta (ESP)
(3) Wesley Koolhof/Neal Skupski vs. Daniel Evans/John Peers

====

WTA 1000 Toronto – WTATV.com, TV 2 Sport (single)

Centre Court – start 1930cet (Finaler)
(15) Simona Halep (ROU) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)
(3) C. Gauff/J. Pegula vs. N. Melichar-Martinez/E. Perez

====

ATP/WTA 1000 Cincinnati – WTATV.com

Center Court – NB 2000
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Maxime Cressy (USA) – ATP
NB 2400: Double kamp – ATP
(wC) Mackenzie McDonald (USA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) – ATP

Grand Stand – NB 2100cet
Double kamp – ATP

====

WTA 125 Concord

Livestream CC: https://player.video.wowza.com/hosted/g9shhr5n/player.html

Centre Court – start 1800cet (finaler)
(2) Bernarda Pera (USA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA)
P. Plipuech/M. Uchijima vs. V. Flink/C. Vandeweghe

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Danderyd – tennis.se/play

Bana 8 – start 1030
[2] (317) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [7] (397) Mona Barthel (GER) 6-1, 6-3

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-32-clara-wildcard-til-wta-125-holger-mod-kvalspiller-i-masters-1000/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 32)

ATP 1000 National Bank Open Presented by Rogers, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Pablo Carreno Busta (ESP)

Semifinale
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. (4) Casper Ruud (NOR) 5-7, 6-3, 6-2
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Daniel Evans (GBR) 7-5, 6-7(6), 6-2

Kvartfinale
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Nick Kyrgios (AUS) 7-6(4), 6-7(5), 6-1
(4) Casper Ruud (NOR) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-1, 6-2
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Jack Draper (GBR) 7-6(4), 6-1
Daniel Evans (GBR) vs. Tommy Paul (USA) 1-6, 6-3, 6-4

1/8-finale
Nick Kyrgios (AUS) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-3
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(6), 6-2, 7-6(3
(4) Casper Ruud (NOR) vs. (14) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-7(4), 7-6(4), 6-4
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (9) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-4
==
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (7) Jannik Sinner (ITA) 6-2, 6-4
(Q) Jack Draper (GBR) vs. (17) Gael Monfils (FRA) 6-2, 0-2 Ret’d
Daniel Evans (GBR) vs. (10) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(5), 1-6, 7-5
Tommy Paul (USA) vs. (13) Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-2

R32
Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Daniil Medvedev 6-7(2), 6-4, 6-2
Alex De Minaur (AUS) vs. (15) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 7-5
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-2
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 6-7(4), 6-2

(4) Casper Ruud (NOR) vs. Alex Molcan (SVK) 7-6(3), 6-3
(14) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jenson Brooksby (USA) 7-5, 6-1
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-1, 6-2
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (SE) Yoshihito Nishioka (JPN) 7-6(6), 6-4
==
(7) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Adrian Mannarino (FRA) 2-6, 6-4, 6-2
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 0-6, 3-6
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Maxime Cressy (USA) 7-6(10), 7-6(6)
(Q) Jack Draper (GBR) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 7-6(4)

Daniel Evans (GBR) vs. (5) Andrey Rublev 6-4, 6-4
(10) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 5-7, 6-1, 6-4
(13) Marin Cilic (CRO) vs. Karen Khachanov 6-3, 6-2
Tommy Paul (USA) vs. (2) Carlos Alcaraz (ESP) 6-7(4), 7-6(7), 6-3

R64
(1) Daniil Medvedev – bye
Nick Kyrgios (AUS) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-4, 6-4
Alex De Minaur (AUS) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 7-6(4)
(15) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) Alexis Galarneau (CAN) 6-4, 7-5

(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 1-6, 6-3, 6-4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) David Goffin (BEL) 7-6(2), 6-2
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (PR) Stan Wawrinka (SUI) 6-3, 3-6, 6-3
(8) Hubert Hurkacz (POL) – bye

(4) Casper Ruud (NOR) – bye
Alex Molcan (SVK) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(1), 6-4
Jenson Brooksby (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-2, 6-3
(14) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 7-6(5), 6-3

(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-4, 6-4
Botic Van De Zandschulp (NED) vs.Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 7-5
(SE) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-3
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
==
(7) Jannik Sinner (ITA) – bye
(Q) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 7-5
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (11) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 6-2

(17) Gael Monfils (FRA) vs. (Alt) Pedro Martinez (ESP) 7-6(4), 3-6, 6-2
Maxime Cressy (USA) vs. Aslan Karatsev 6-4, 6-4
(Q) Jack Draper (GBR) vs. (Q) Hugo Gaston (FRA) 6-2, 7-6
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(5) Andrey Rublev – bye
Daniel Evans (GBR) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 1-6, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-7(6), 7-5, 6-3
(10) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-1, 6-3

(13) Marin Cilic (CRO) vs. (PR) Borna Coric (CRO) 6-3, 6-2
Karen Khachanov vs. Francisco Cerundolo (ARG) 7-6(4), 5-7, 6-3
Tommy Paul (USA) vs. (WC) Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 6-4
(2) Carlos Alcaraz (ESP) – bye


WTA 1000 National Bank Open Presented by Rogers, Montreal (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

TV-dækning: WTATV, TV 2 Sport/Play

Finale: (15) Simona Halep (ROU) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA)

Semifinale
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (14) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 7-6(7)
(15) Simona Halep (ROU) vs. (7) Jessica Pegula (USA) 6-4, 7-6(2)

Kvartfinale
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (12) Belinda Bencic (SUI) 2-6, 6-3, 6-3
(14) Karolina Pliskova (CZE) vs. Qinwen Zheng (CHN) 4-6, 6-4, 6-4
(7) Jessica Pegula (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-3
(15) Simona Halep (ROU) vs. (10) Cori Gauff (USA) 6-4, 7-6(2)

1/8-finale
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (1) Iga Swiatek (POL) 6-4, 3-6, 7-5
(12) Belinda Bencic (SUI) vs. (8) Garbine Muguruza (ESP) 6-1, 6-3
(14) Karolina Pliskova (CZE) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-7(9), 6-3
Qinwen Zheng (CHN) vs. Bianca Andreescu (CAN) 7-5, 5-7, 6-2
==
(7) Jessica Pegula (USA) vs.Camila Giorgi (ITA) 3-6, 6-0 7-5
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 7-5
(10) Cori Gauff (USA) vs. (6) Aryna Sabalenka 7-5, 4-6, 7-6(4)
(15) Simona Halep (ROU) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-2, 7-5

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-2
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (13) Leylah Fernandez (CAN) 7-6(4), 6-1
(12) Belinda Bencic (SUI) vs. Serena Williams (USA) 6-2, 6-4
(8) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 6-4

(3) Maria Sakkari (GRE) vs. Sloane Stephens (USA) 6-2, 4-6, 6-2
(14) Karolina Pliskova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-1, 6-1
Bianca Andreescu (CAN) vs. Alize Cornet (FRA) 6-3, 4-6, 6-3
Qinwen Zheng (CHN) vs. (5) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 2-1 Ret’d
==
(7) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Asia Muhammad (USA) 6-2, 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 7-5
Alison Riske (USA) vs. (16) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(2), 0-6, 7-5
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (4) Paula Badosa (ESP) 7-5, 1-0 Ret’d

(6) Aryna Sabalenka vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
(10) Cori Gauff (USA) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-7(8), 7-6(3)
(15) Simona Halep (ROU) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-2
Jil Teichmann (SUI) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-4

R64
(1) Iga Swiatek (POL) – bye
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Veronika Kudermetova 6-4, 2-6, 7-6(3)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-2, 2-6, 6-2
(13) Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-4, 6-7(2), 6-3

(12) Belinda Bencic (SUI) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-2
Serena Williams (USA) vs. (LL) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-3, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Naomi Osaka (JPN) 7-6(4), 3-0 Ret’d
(8) Garbine Muguruza (ESP) – bye

(3) Maria Sakkari (GRE) – bye
Sloane Stephens (USA) vs. Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-7(5), 7-5
Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Carol Zhao (CAN) 6-1, 6-2
(14) Karolina Pliskova (CZE) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-4

Bianca Andreescu (CAN) vs. (11) Daria Kasatkina 7-6(5), 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-3, 6-3
Qinwen Zheng (CHN) vs. (WC) Rebecca Marino (CAN) 3-6, 7-6(5), 6-4
(5) Ons Jabeur (TUN) – bye
==
(7) Jessica Pegula (USA) – bye
(Q) Asia Muhammad (USA) vs. Madison Keys (USA) 7-6(5), 6-4
Elise Mertens (BEL) vs. Anna Bondar (HUN) 7-6(2) 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (9) Emma Raducanu (GBR) 7-6(0), 6-1

(16) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-4, 6-2
Alison Riske (USA) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-2, 4-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Sebov Katherine (CAN) 3-6, 6-2, 7-5
(4) Paula Badosa (ESP) – bye

(6) Aryna Sabalenka – bye
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Claire Liu (USA) 7-6(4), 2-6, 7-6(5)
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 7-5, 6-7(3), 6-1
(10) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Madison Brengle (USA) 6-1, 6-3

(15) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Donna Vekic (CRO) 6-0, 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 6-3
Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
(2) Anett Kontaveit (EST) – bye


ATP Challenger (uge 32)

Place Country Category Surface
San Marino San Marino Challenger 90 Clay
Chicago IL, USA Challenger 80 Hard
Lima PER Challenger 80 Clay
Meerbusch GER Challenger 80 Clay

 

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 32)

WTA 125 Thoreau Tennis Open 125, Concord (MA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream CC: https://player.video.wowza.com/hosted/g9shhr5n/player.html
Livestream C1: https://player.video.wowza.com/hosted/v0jl3z6f/player.html

Finale: (2) Bernarda Pera (USA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA)

Semifinale
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-3
(2) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Katrina Scott (USA) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1/WC) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 5-7, 6-3, 4-6
Qiang Wang (CHN) vs. (4) Magdalena Frech (POL) 6-2, 6-4
(Q) Katrina Scott (USA) vs. (WC) Taylor Townsend (USA) 6-3, 3-6, 6-4
(2) Bernarda Pera (USA) vs. Katie Volynets (USA) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1/WC) Clara Tauson (DEN) vs. Astra Sharma (AUS) 7-5, 6-2
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (Q) Eva Lys (GER) 6-1, 6-1
(4) Magdalena Frech (POL) vs. Catherine McNally (USA) 4-6, 6-3, 7-5
Qiang Wang (CHN) vs. (5) Viktorija Golubic (SUI) 6-0, 0-6, 6-3
==
(Q) Katrina Scott (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 4-0 Ret’d
(WC) Taylor Townsend (USA) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-1, 4-6, 6-4
Katie Volynets (USA) vs. Harmony Tan (FRA) 4-6, 6-0, 7-6(4)
(2) Bernarda Pera (USA) vs. Anna Blinkova 2-6, 7-6(6), 6-3

R32
(1/WC) Clara Tauson (DEN) vs. Katie Boulter (GBR) 6-2, 6-3
Astra Sharma (AUS) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-2, 6-3
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Alycia Parks (USA) 6-4, 6-4
(Q) Eva Lys (GER) vs. (8) Kamilla Rakhimova 6-4, 6-3

(4) Magdalena Frech (POL) vs. Anastasia Tikhonova 6-4, 6-2
Catherine McNally (USA) vs. Anastasia Gasanova 4-6, 6-2, 6-3
Qiang Wang (CHN) vs. Mariam Bolkvadze (GEO) 6-1, 6-2
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. (WC) Ashlyn Krueger (USA) 6-3, 6-7(6), 7-6(3)
==
(Q) Katrina Scott (USA) vs. (LL) Moyuka Uchijima (JPN) 6-1, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. Mirjam Bjorklund (SWE) 6-2, 6-1
(WC) Taylor Townsend (USA) vs. (WC) Lulu Sun (SUI) 6-3, 6-0
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (3) Varvara Gracheva 6-2, 7-5

Katie Volynets (USA) vs. (7) Greet Minnen (BEL) 6-4, 5-7, 6-4
Harmony Tan (FRA) vs. (Q) Kateryna Volodko (UKR) 6-3, 7-5
Anna Blinkova vs. (SR) Varvara Flink 6-3, 6-7(5), 6-2
(2) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Kayla Day (USA) 6-4, 7-5


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 32)

Place Country Category Surface
Columbus, OH USA M25 Hard
Guayaquil Ecuador M25  Clay
Padova Italy M25 – Livestream  Clay
Tbilisi Georgia M25 – Livestream  Hard
Ystad Sweden M25 – tennis.se/play C2+3  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Curtea de Arges Romania M15  Clay
Eupen Belgium M15  Clay
Frankfurt am Main Germany M15  Clay
Helsinki Finland M15  Hard
Herzlia Israel M15  Hard
Jakarta Indonesia M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard

 

M25 Ystad

Livestream: tennis.se/play Bana 2+3

Finale: [3] (440) Mathys Erhard (FRA) vs. [8] (612) David Pichler (AUT)

Semifinale
[8] (612) David Pichler (AUT) vs. [4] (471) Jonathan Mridha (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
[3] (440) Mathys Erhard (FRA) vs. [7] (609) Jules Marie (FRA) 6-2, 7-6(6)

Kvartfinale
[8] (612) David Pichler (AUT) vs. [1] (281) Louis Wessels (GER) 6-3, 4-1 Ret’d
[4] (471) Jonathan Mridha (SWE) vs. [6] (599) Sandrfo Kopp (AUT) 6-3, 6-1
(662) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [3] (440) Mathys Erhard (FRA) 2-6, 0-6
[7] (609) Jules Marie (FRA) vs. (Q) (1406) Nino Ehrenschneider (GER) 6-3, 6-3

1/8-finale
(924) Elmer Møller (DEN) vs. [4] (471) Jonathan Mridha (SWE) 6-3, 5-7, 4-6
[6] (599) Sandrfo Kopp (AUT) vs. (1001) Leonid Sheyngezikht (BUL) 6-4, 6-2

(662) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Leo Borg (SWE) 6-3, 6-0
[3] (440) Mathys Erhard (FRA) vs. (681) Mick Veldheer (NED) 6-4, 6-3

R32
[4] (471) Jonathan Mridha (SWE) vs. (Q) Lewie Lane (GER) 6-3, 4-1 Ret’d
(924) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (1458) Adam Heinonen (SWE) 6-1, 6-3

Leo Borg (SWE) vs. [5] (573) Alfredo Perez (USA) vs. (758) 6-2, 2-6, 6-3
(662) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) Jan Jermar (CZE) 6-4, 6-1

Doubles

1/8-finale: (1) Johannes Ingildsen (DEN)/Alfredo Perez (USA) vs. Ethan Cook (AUS)/Leonid Sheyngezikht (BUL) 6-7(4), 2-6


ITF Women (uge 32)

Place Country Category Surface
Landisville, PA USA W100 – Livestream  Hard
San Bartolome de Tirajana Spain W60 – Livestream  Clay
Leipzig Germany W25+H – Livestream  Clay
Brasov Romania W25  Clay
Danderyd Sweden W25 – tennis.se/play C8+10  Clay
Koksijde Belgium W25  Clay
Parnu Estonia W25  Clay
Radom Poland W25  Clay
Ust-Kamenogorsk Kazakhstan W25  Hard
Cairo Egypt W15  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Padova Italy W15  Clay

 

W60 San Bartolome de Tirajana

R64: (Q) (1250) Olivia Gram (DEN) vs. (498) Aneta Laboutkova (CZE) 3-6, 2-6

Qfi: [14] (1250) Olivia Gram (DEN) vs. Ariadna Briones Ginesta (ESP) 6-3, 6-4

Q16
Ariadna Briones Ginesta (ESP) vs. [5] (770) Laetitia Pulchartova (CZE) 7-6(8), 3-6, [10-4]
[14] (1250) Olivia Gram (DEN) vs. Maria Mateos (ESP) 6-0, 6-0


W25 Danderyd

Livestream: tennis.se/play Bana 8+10

Finale: [2] (317) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [7] (397) Mona Barthel (GER)

Semifinale
[7] (397) Mona Barthel (GER) vs. (WC) Lisa Zaar (SWE) 2-6, 7-6(6), 7-5
[3] (318) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (317) Brenda Fruhvirtova (CZE) 2-6, 6-4, 1-6

Kvartfinale
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. (775) Alica Rusova (SVK) 6-3, 6-1
[7] (397) Mona Barthel (GER) vs. (731) Natalia Siedliska (POL) 6-4, 6-2
[3] (318) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (493) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-3, 5-7, 6-0
[2] (317) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [6] (389) Sapfo Sakkellaridi (GRE) 6-1, 6-1

1/8-finale
(775) Alica Rusova (SVK) vs. [1] (263) Irina Khromacheva 6-4 Ret’d
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. (626) Victoria Muntean (FRA) 6-7(4), 6-2, 7-6(2)
(731) Natalia Siedliska (POL) vs. (605) Haruka Kaji (JPN) 6-1, 5-7, 6-3
[7] (397) Mona Barthel (GER) vs. (Q) (1244) Anita Husaric (BIH) 6-2, 6-3
==
(493) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. [8] (477) Ashley Lahey (USA) 7-6(5), 6-3
[3] (318) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (738) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 6-4, 6-4
[6] (389) Sapfo Sakkellaridi (GRE) vs. (916) Bojana Marinkovic (SRB) 6-1, 6-4
[2] (317) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (Q) Emilie Elde (NOR) 6-1, 6-0

R32
[8] (477) Ashley Lahey (USA) vs. (762) Stephanie Judith Visscher (NED) 6-1, 6-0
(493) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. (Q) Alexandra Azarko 6-2, 4-6, 6-2
(738) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) vs. (Q) (1153) Yukina Saigo (JPN) 6-2, 6-1
[3] (318) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (615) Daria Lopatetska (UKR) 6-1, 7-5

Qfi
[14] Olivia Thiemke (DEN) vs. [5] (1244) Anita Husaric (BIH) 3-6, 0-6
[7] Emilie Elde (NOR) vs. Cecilie Wiche (DEN) vs. [12] Phillippa Preugschat (GER) 6-1, 6-4

Q16
[5] (1244) Anita Husaric (BIH) – bye
[14] Olivia Thiemke (DEN) vs. Gabriella Danielsson (SWE) 6-1, 6-2

[7] Emilie Elde (INOR) vs. Stephanie Nylander Altelius (SWE) 6-3, 6-0
Cecilie Wiche (DEN) vs. [12] Phillippa Preugschat (GER) 2-6, 2-6


ITF Junior (uge 32)

Grade 3, Cairo (EGY) – Grus

Kvartfinale: [6] (496) Yakup Uzunel (DEN) vs. [4] (381) Ahmed Zaki (EGY) 4-6, 1-6

1/8-finale:
[6] (496) Yakup Uzunel (DEN) vs. (711) Edoardo Santoni (ITA) 6-4, 7-5
[4] (381) Ahmed Zaki (EGY) vs. (1538) Yassin Hassan (EGY) 6-1, 6-2

R32
[6] (496) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1499) Ammar Tahoon (EGY) 6-4, 6-2
(711) Edoardo Santoni (ITA) vs. (WC) (717) Mostafa Mohamed (EGY) 6-1, 6-2

Boys doubles

Finale: Uzunel/Kirakosov vs. (7) Cahir Warik/Aryan Shah (IND) 2-6, 3-6
Semifinale: Uzunel/Kirakosov vs. (1) Reda Bennani/Yazid Lahjomri (MAR) 6-4, 4-6, [10-8]
Kvartfinale: Uzunel/Kirakosov vs. (7) Ahmed Elkarmoty/Yassin Hamed (EGY) 6-3, 3-6, [10-7]
1/8-finale: (3) Yakup Uzunel (DEN)/Egor Kirakosov vs. Gawad El Feky/Omar Morsy (EGY) 3-6, 6-1, [10-3]


Grade 3, Mauthausen (AUT) – Grus

Boys singles

Finale: [6] (379) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. [1] (297) Sasa Markovic (SRB)

Semifinale
[1] (297) Sasa Markovic (SRB) vs. [4] (329) Semen Aginskiy (UKR) 6-3, 6-1
[6] (379) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. (772) Pavel Lagutin 6-2, 6-2

Kvartfinale: [6] (379) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. [13] (565) Carlo Alberto Caniato (ITA) 3-6, 7-6(2), 6-2
1/8-finale: [6] (379) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. [11] (543) Petr Panacek (CZE) 6-1, 6-0
R32: [6] (379) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. Felix Mori (AUT) 6-1, 6-1

Boys doubles

Semifinale: Ganley/Valiente vs. (5) Aljaz Kirbis (SLO)/Janis Graski (AUT) 6-1, 6-7(7), [6-10]
Kvartfinale: Ganley/Valiente vs. (Alt) Magnus Konrad Osadnik/Samir Zulic (GER) 6-2, 6-4
1/8-finale: Kane Bonsach Ganley (DEN)/Izan Almazan Valiente (ESP) vs. Valentin Glasl/Gregor Gottein (AUT) 6-1, 6-1


Grade 3, Maaseik (BEL) – Grus

Boys singles

1/8-finale
[15] (725) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [1] (266) Miguel Avendano Cadena (ESP) 1-6, 6-7(5)

R32
[1] (266) Miguel Avendano Cadena (ESP) vs. (1207) Luke Tollenaar (NED) 6-4, 6-3
[15] (725) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) (3017) Otakar Ungerman (BEL)  4-6, 7-5, 6-0

R64
[1] (266) Miguel Avendano Cadena (ESP) – bye
(1207) Luke Tollenaar (NED) vs. (1740) Ethan Dasset (BEL) 6-1, 6-3
(WC) (3017) Otakar Ungerman (BEL) vs. (Q) Luke Robert Smith (GER) 6-0, 6-0
[15] (725) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye

Boys doubles

1/8-finale: (7) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Mustapha El Natour (LBN) vs. Zander Van Orshoven/Axel Huysmans (BEL) 6-7(3), 6-3, [7-10]

Girls singles

Kvartfinale: [10] (569) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [1] (145) Josy Daems (GER) 3-6, 4-6

1/8-finale
[1] (145) Josy Daems (GER) vs. [15] (980) Anastasiia Firman (UKR) 2-6, 6-4, 7-5
[10] (569) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [6] (436) Indira Lepage (BEL) 5-7, 6-0, 6-4

R32
[10] (569) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Ramona Petre (BEL) 6-4, 6-2
[6] (436) Indira Lepage (BEL) vs. (3340) Stella De Blende (BEL)  6-2, 6-1

R64
[10] (569) Sarafina Olivia Hansen (DEN) – bye
Ramona Petre (BEL) vs. Samantha Van Schaik (NED) 6-1, 6-0
(3340) Stella De Blende (BEL) vs. (1924) Anna Asadullina (CYP) 6-2, 6-3
[6] (436) Indira Lepage (BEL) – bye


Grade 4, Schifflange (LUX) – Grus

Girls singles

Kvartfinale: [6] (873) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [2] (745) Mariia Drobysheva (UKR) 3-6, 4-6

1/8-finale
[6] (873) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Katharina Spieth (GER) 7-5, 6-3
[2] (745) Mariia Drobysheva (UKR) vs. (WC) Kylie Merlevede (LUX) 7-5, 6-2

R32
[6] (873) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) (2855) Feline Van Eijkelenburg (NED) 6-1, 6-2
(Q) Katharina Spieth (GER) vs. (1571) Jehanne Erard (SUI) 6-2, 6-1

Girls doubles

Finale: Fridthjof/Linhartova vs. (3) Philippa Faerber (GER)/Eline Bex (BEL) 6-2, 4-6, [7-10]
Semifinale: Fridthjof/Linhartova vs. Laura Palumbo/Kylie Merlevede (LUX) 6-7(4), 6-0, [11-9]
Kvartfinale: Fridthjof/Linhartova vs. Elena Ondobo (FRA)/Stefaniya Pushkar (UKR) 6-2, 6-2
1/8-finale: (2) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Nela Linhartova (CZE) vs. Chiara Talleri/Jehanne Erard (SUI) 6-7(4), 6-3, [10-4]


Grade 5, Porto (POR) – Grus

Boys singles

R64: (2846) Nicolas Borgsten (DEN) vs. [9] Guilherme Cruz (POR) 1-6, 3-6

Girls singles

1/8-finale: [1] (429) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Claudia Ferrer Perez (ESP) 3-6, 4-6

R32
[1] (429) Sara Børkop (DEN) vs. Marta Pico Navarro (ESP) 6-2, 6-0
(Q) Claudia Ferrer Perez (ESP) vs. [15] (1989) Aleksandra Bortnichek 6-1, 6-2

(3340) Hannah Hafez (DEN) vs. [4] (963) Maria Garcia (POR) 5-7, 4-6

R64:
[1] (429) Sara Børkop (DEN) vs. Macarena Canovas Cabrera (ESP) 6-0, 6-0
Marta Pico Navarro (ESP) vs. (WC) Raquel Rodrigues (POR) 6-1, 6-1

(3340) Hannah Hafez (DEN) vs. (Q) Lisa Peer (ITA) 6-1, 6-1
[4] (963) Maria Garcia (POR) vs. (2304) Rocia Amoros Na (ESP) 6-4, 1-6, 6-1

Girls doubles

R32: Hannah Hafez (DEN)/Emilia Julin (GBR) vs. Angelina Da Silva Guggenbuehler (GER)/Marta Bieniecka Zawerthal Duarte (POR) 1-6, 4-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 32)

 

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage