Tennisinteresserede i hovedstadsområdet kan både se toptennis i Båstad og internationale juniorkampe i Hørsholm-Rungsted og Hillerød

Efter den logiske afslutning af Wimbledon med endnu en titel til Novak Djokovic, er der igen fuldt program på både ATP og WTA touren.

Set med danske øjne er der uden tvivl størst interesse for ATP 250 Nordea Open, som afvikles blot et par timers kørsel fra hovedstadsområdet i Båstad, hvor 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune deltager i single, og i double-rækken er 37-årige Frederik Løchte Nielsen seedet 2 sammen med den 10 år yngre svensker Andre Goransson.

Frederik Løchte Nielsen ved UTR Leschly Challenge
Foto: Sportsfotograf.com – Frederik Løchte Nielsen

Holger møder i 1. runde tirsdag 31-årige no. 91 Radu Albot (MDA), der for 2 år siden var no. 39, og bedømt på Albots seneste resultater på grus har Holger en rimelig chance, hvis han leverer en både disciplineret og fokuseret indsats.
I tilfælde af sejr møder Holger derefter Casper Ruud, der efter afbud fra Denis Shapovalov er seedet 1.
I deres første møde i Monte Carlo for 3 måneder siden vandt nordmanden overbevisende 6-2, 6-1, men hvis Holger i et eventuelt nyt møde kan spille mere frit og samtidig får opbakning af flere danske tilskuere, kan der blive mere kamp om udfaldet.

Casper Ruud, Norge
Foto: Sportsfotograf.com. – Casper Ruud

I samme fjerdedel af lodtrækningen møder Elias Ymer, der har wildcard, Taro Daniel (JPN), og vinderen møder i 2. runde 19-årige 6. seedede Lorenzo Musetti (ITA).
I den 2. fjerdedel er Fabio Fognini (ITA) seedet 3, og i samme fjerdedel møder lillebror Mikael Ymer den 8. seedede finne Emil Ruusuvuori i 1. runde.

Fabio Fognini, Italien
Foto: Sportsfotograf.com. – Fabio Fognini

Flere af kampene fra Båstad kan følges på TV 2 Sport og TV 2 Play, der desuden dækker ATP 500 turneringen i Hamburg, hvor Stefanos Tsitsipas er seedet 1 foran Pablo Carreno Busta.
Begge førnævnte turneringer spilles på grus, men der er fortsat en enkelt WTA 250 turnering på græs i Newport.
Alle 3 turneringer kan desuden følges på Tennistv.com.

Petra Kvitova
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Petra Kvitova

Hos kvinderne er der 3 WTA 250 turneringer, og både i Budapest i Ungarn og Lausanne i Schweiz spilles på grus, mens der i Prag tages hul på hardcourt sæsonen med Petra Kvitova og French Open vindren Barbora Krejcikova som topseedede.
Alle kampe fra disse turneringer kan følges på WTATV.com, og fra torsdag dækkes turneringen desuden på TV 2 Play.

TE Kystmesterskaberne i Hørsholm Rungsted og ITF Junior i Hillerød

Som omtalt herover afvikles både en ITF Grade 5 junior turnering i Hillerød og Tennis Europe Category 3 turnering i Hørsholm-Rungsted.
Vinderen af U14 Boys singles i sidste måned i Birkerød, Emanuel Grau Kristensen, har fået wildcard til ITF-turneringen.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

17-årige Elmer Møller gik på grund af mavemuskel problemer glip af Wimbledon, men i denne uge deltager han i Grade A juniorturneringen i Milan, hvor kampene kan følges på livescore hos Tennis-Ticker.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 18. juli

Billeder (facebook-opslag): Tereza Martincova møder Barbora Krejcikova i finalen i Prag.
WTA 250 Prag – WTATV.com, TV2 Play, Oddset, Bet365, Unibet

Centre Court – start 11:00
Double finale kamp
NB 1300: (8.) Tereza Martincova (CZE) vs. (2) Barbora Krejcikova (CZE)
====
WTA 250 Budapest – WTATV.com, TV2 Play, Oddset, Bet365, Unibet
Centre Court – start 17:00
NB 1700: (1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Anhelina Kalinina (UKR)
====
WTA 250 Lausanne – WTATV.com, TV2 Play, Oddset, Bet365, Unibet.
Center Court – start 13:00
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. Clara Burel (FRA)
Double kamp finale
====
ATP 250 Båstad – Tennistv.com, TV 2 Play (1400->)

Centre Court – start 12:00
Double kamp finale
NB 1400: Federico Coria (ARG) vs. (1) Casper Ruud (NOR)
====
ATP 500 Hamborg – Tennistv.com, TV 2 Sport X, TV 2 Play (1330->)

Centre Court – start 11:00
Double kamp finale
NB 1330: Filip Krajinovic (SRB) vs. (2) Pablo Carreno Busta (ESP)
====

ATP
250 Newport – Tennistv.com – start kl. 18:00cet
Double finale kamp
NB 20:30: (8/wc) Kevin Anderson (RSA) vs. Jenson Brooksby (USA)
 
====
 
W250 Gdynia i Polen – Oddset, Unibet? (Kvali final runde)
Centre Court – start 11:00
K. Bondarenko (UKR) vs. W. Falkowska (POL)
M. Melnikova (RUS) vs. A. Bondar (HUN)
Court 1 – start 11:00
F. Di Sarra (ITA) vs. T. Mrdeza (SVK)
E. Gorgodze (GEO) vs. A. Anshba (RUS)
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
ITF World Tennis Tour

W25 Telavi, Georgien – Live streaming C1
Court 1 – start 14:00cet
Joanne Zuger (SUI) vs. Susan Lamens (NED)
W60 Vitoria-Gasteiz – kun livescore
====

Resultater opdateres her: www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-28-holger-rune-og-frederik-loechte-i-baastad-i-uge-med-6-atp-wta-turneringer/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 28) 

WTA 250, Hungarian Grand Prix, Budapest (HUN) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Semi-finaler
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (WC) Dalma Galfi (HUN) 6-2, 3-6, 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) d. (2) Danielle Collins (USA) 7-6(5), 4-1. Ret’d

Kvart-finaler
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-7(4), 6-0, 7-5
(WC) Dalma Galfi (HUN) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-4, 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (WC) Panna Udvardy (HUN) 6-4, 6-4
(2) Danielle Collins (USA) vs. (LL) Paula Ormaechea (ARG)  6-1, 6-4

R16
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-4, 6-3
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (5) Ana Bogdan (ROU) 4-6, 6-4, 6-2
(WC) Dalma Galfi (HUN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-5
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. Irina Bara (ROU)  6-4, 6-3

(WC) Panna Udvardy (HUN) vs. (6) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-6(4), 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (3) Bernarda Pera (USA) 7-5, 6-3
(Q) Paula Ormaechea (ARG) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-1, 7-6(6)
(2) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Reka-Luca Jani (HUN) 7-5, 6-0

R32
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-2, 6-4
Ana Konjuh (CRO) vs. (Q) Tereza Mrdeza (CRO) 4-6, 6-3, 6-2
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Barbara Haas (AUT) 7-6(9), 6-3
(5) Ana Bogdan (ROU) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 7-5

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (4) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-4
(WC) Dalma Galfi (HUN) vs. Aliona Bolsova (ESP) 7-6(4), 6-3
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-2
Irina Bara (ROU) vs. (8) Sara Errani (ITA) 4-6, 7-5, 6-2
==
(6) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Timea Babos (HUN) 6-0, 2-0. Ret’d
(WC) Panna Udvardy (HUN) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-3, 6-1
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-4, 7-6(5)
(3) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Julia Grabher (AUT) 5-7, 6-1, 6-2

(Q) Paula Ormaechea (ARG) vs. (7) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 6-3
Ivana Jorovic (SRB) vs. (Q) Jaqueline Cristian (ROU) 5-6, 7-6(6), 7-6(3)
(WC) Reka-Luca Jani (HUN) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 7-5
(2) Danielle Collins (USA) vs. (Q) (LL) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-2, 6-1


WTA 250, Livesport Prag Open 2021 (CZE) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Semi-finaler
(8) Tereza Martincova (CZE) vs. (9) Greet Minnen (BEL) 6-3, 6-4
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-1, 6-2

Kvart-finaler
(8) Tereza Martincova (CZE) vs. (WC) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-2, 6-2
(9) Greet Minnen (BEL) vs. Storm Sanders (AUS) 6-2, 6-1
Xin Yu Wang (CHN) vs. Grace Min (USA) 6-3, 6-3
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-0

R16
(WC) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Rebecca Sramkova (SVK) 6-4, 7-5
(8) Tereza Martincova (CZE) vs. (Q) Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-4
Storm Sanders (AUS) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 4-6, 6-3, 6-1
(9) Greet Minnen (BEL) vs. LL-Anastasia Gasanova (RUS) 6-3, 7-6(3)

Grace Min (USA) vs. (7) Nina Stojanovic (SRB) 3-6, 6-1, 6-4
Xin Yu Wang (CHN) vs. (LL) En Shou Liang (TPE) 3-6, 7-5, 6-1
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Tereza Smitkova (CZE) 2-6, 7-6(3), 6-3
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(2), 6-4

R32
(Q) Rebecca Sramkova (SVK) vs. (1) Petra Kvitova (CZE) 7-6(5), 3-6, 6-4
(WC) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Mona Barthel (GER) 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Asia Muhammad (USA) vs. Lizette Cabrera (AUS) 3-6, 6-2, 6-2
(8) Tereza Martincova (CZE) vs. Samantha Murray Sharan (GBR) 6-1, 6-4

Storm Sanders (AUS) vs. (4) Marie Bouzkova (CZE) 3-6, 6-4, 6-2
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (Q) Urszula Radwanska (POL) 2-6, 6-3, 6-1
LL-Anastasia Gasanova (RUS) vs. (WC) Lucie Havlickova (CZE) 6-2, 4-6, 6-4
(9) Greet Minnen (BEL) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-0, 4-6, 6-1
==
(7) Nina Stojanovic (SRB) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-7(5), 6-1, 6-3
Grace Min (USA) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-3, 2-6, 6-3
Xin Yu Wang (CHN) vs. Leonie Kung (SUI) 6-2, 6-2
(LL) En Shou Liang (TPE) vs. (Q) Conny Perrin (SUI) 6-3, 6-4

(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Jodie Burrage (GBR) 6-0, 6-4
Tereza Smitkova (CZE) vs. Maddison Inglis (RUS) 6-2, 6-2
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (LL) Naiktha Bains (GBR) 6-3. 6-2
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Isabella Shinikova (BUL) 6-2, 6-3


WTA 250, Ladies Open Lausanne 2021 (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Deltagere: Zidansek, Ferro, Teichmann, Garcia, Giorgi, Rus, Gracheva, Paolini

Semi-finaler
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. Maryna Zanevska (SUI) 7-5, 6-3
Clara Burel (FRA) vs. (5) Caroline Garcia (FRA) 5-7, 6-2, 6-2

Kvart-finaler
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Lucia Bronzetti (ITA) 6-4, 4-6, 6-3
Maryna Zanevska (SUI) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-4
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-2
Clara Burel (FRA) vs. (2) Fiona Ferro (FRA) 7-5, 6-2

R16
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. Mandy Minella (LUX) 6-2, 7-5
(Q) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (8) Anna Blinkova (RUS) 6-1, 6-2
Maryna Zanevska (SUI) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-5, 6-3
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (7) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-3

(5) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 7-6(3), 3-6, 6-3
Zarina Diyas (KAZ) vs. (4) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-4
Clara Burel (FRA) vs. Kamilla Rakhimova (RUS) 1-6,6-3, 6-3
(2) Fiona Ferro (FRA) vs. (WC) Alycia Parks (USA) 6-4, 1-6, 6-0

R32
(1) Tamara Zidansek (SLO) vs. Marina Melnikova (RUS) 2-6, 6-3, 6-2
Mandy Minella (LUX) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-2
(Q) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (WC) Tess Sugnaux (SUI) 6-1, 6-0,
(8) Anna Blinkova (RUS) vs. Olga Govortsova (BLR) 2-6, 6-4, 6-2

(3) Jil Teichmann (SUI) vs. Maryna Zanevska (SUI)
Stefanie Voegele (SUI) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 3-6, 6-2, 6-2
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Katarina Zavatska (UKR) 4-6, 6-4, 6-0
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-3, 4-6, 7-5
==
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Alexandra Dulgheru (ROU) 6-2, 6-2
(Q) Astra Sharma (AUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 2-6, 7-6(4), 6-1
Zarina Diyas (KAZ) vs. (WC) Simona Waltert (SUI) 6-4, 6-4
(4) Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 6-0

Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (6) Arantxa Rus (NED) 7-6(6), 5-7, 7-5
Clara Burel (FRA) vs. Susan Bandecchi (SUI) 6-0, 6-2
(WC) Alycia Parks (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-3, 3-6, 6-4
(2) Fiona Ferro (FRA) vs. Harmony Tan (FRA) 7-5, 6-2

Qfi
(1) Astra Sharma (AUS) vs. Valentyna Ivakhnenko (RUS) 5-7, 6-2, 6-1
(2) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (WC) Ylena In-Albon (SUI) 3-6, 6-3, 6-3
(3) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-1
(4) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Jesika Maleckova (CZE) 6-3, 6-7(1), 6-2


ATP 250, Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport/Play

Semi-finaler
[1] (14) Casper Ruud (NOR) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-4
Federico Coria (ARG) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-1

Kvart-finaler
[1] (14) Casper Ruud (NOR) d. (Q) Henri Laaksonen (SUI) walkover
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-4, 6-2
Yannick Hanfmann (GER) vs. (Q) Arthur Rinderknech (FRA) 6-4, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. [2] (20) Cristian Garin (CHI)  6-4, 4-6, 6-2

R16
[1] (14) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (219) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-0, 6-2
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) (167) Elias Ymer (SWE) 6-2, 7-5
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. [3] (31) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 1-6, 6-4
Norbert Gombos (SVK) vs. [8] (76)  Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-4

Yannick Hanfmann (GER) vs. [7] (72) Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-3
(Q) Arthur Rinderknech (FRA) vs. [4] (43) John Millman (AUS) 6-3, 3-6, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 4-6, 6-4, 6-3
[2] (20) Cristian Garin (CHI)  vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 6-3

R32
[1] (14) Casper Ruud (NOR) – bye
(WC) (219) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (93) Radu Albot (MDA) 4-6, 6-3, 6-0
(WC) (167) Elias Ymer (SWE) vs. (103) Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-7(6), 6-4
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. [6] (63) Lorenzo Musetti (ITA) 6-2, 3-6, 6-4

[3] (31) Fabio Fognini (ITA) – bye
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-4
Norbert Gombos (SVK) vs. Pablo Cuevas (URU) 1-6, 7-6(4), 6-2
[8] (76)  Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-3
==
[7] (72) Jiri Vesely (CZE) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-2
Yannick Hanfmann (GER) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 7-5
(Q) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Pedro Sousa (POR) 6-1, 6-1
[4] (43) John Millman (AUS) – bye

Marco Cecchinato (ITA) vs. [5] (56) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 5-7, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. (Q) Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-4
Pedro Martinez (ESP) vs. (Q) Denis Novak (AUT) 7-5, 6-1
[2] (20) Cristian Garin (CHI) – bye

Qfi
[1] (109) Arthur Rinderknech (FRA) vs. [8] (183) Thomas Fabbiano (ITA) 6-3, 6-2
[5] (137) Henri Laaksonen (SUI) vs. [2] (111) Andrej Martin (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
[3] (117) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [7] (159) Blaz Rola (SLO) 3-6, 6-4, 7-6(2)
[4] (122) Dennis Novak (AUT) vs. [6] (155) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-2, 6-2

Q16 (udvalgte)
[8] (183) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (385) Markus Eriksson (SWE) 7-6(6), 6-4
[3] (117) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (WC) (2090) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-1
[7] (159) Blaz Rola (SLO) vs. (WC) (886) Carl Soderlund (SWE) 4-6, 6-2, 6-0

Doubles

1/8-finale (udvalgte)
[1] (109) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (420) Oscar Jose Gutierrez (BRA)
[8] (183) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (385) Markus Eriksson (SWE)

Sander Arends/David Pel (NED) vs. Luis David Martinez (VEN)/Artem Sitak (NZL) 6-1, 6-4
[2] Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andre Goransson (SWE) vs. Facundo Bagnis/Federico Coria (ARG) 6-4, 6-3

Kvart finale:
[2] Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andre Goransson (SWE) vs. Sander Arends/David Pel (NED) 2-6, 2-6


ATP 500, Hamburg (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Semi-finaler
(6) Filip Krajinovic (SRB) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-2
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(2), 6-3

Kvart-finaler
(6) Filip Krajinovic (SRB) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 3-6, 6-1, 6-3
Laslo Djere (SRB) vs. (3) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2, 6-2
Federico Delbonis (ARG) vs. (8) Benoit Paire (FRA) 4-6, 7-6(9), 6-4
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 7-6(2), 6-3

R16
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Dominik Koepfer (GER) 7-6(2), 6-3
(6) Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 4-6, 6-3
(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) d. (LL) Sebastian Baez (ARG) walkover
Laslo Djere (SRB) vs. (Q) Thiago Seyboth Wild (BRA) 7-6(1), 6-1

(8) Benoit Paire (FRA) vs. (Q) Juan Pablo Varillas (PER) 7-5, 7-6(8)
Federico Delbonis (ARG) vs. (4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-6(4)
(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-7(2), 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 7-5, 6-3

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Dominik Koepfer (GER) vs. (Q) Maximillian Marterer (GER) 7-6(4), 2-6, 7-6
(WC) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(5), 6-4
(6) Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Daniel Altmaier (GER) 6-3, 6-7, 6-1

(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye
(LL) Sebastian Baez (ARG) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-2
(Q) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (WC) Nicola Kuhn (ESP) 1-6, 6-1, 6-2
Laslo Djere (SRB) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 7-5
==
(8) Benoit Paire (FRA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-6 Ret’d
(Q) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (LL) Sumit Nagal (IND) 6-0, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Zhizhen Zhang (CHN) 6-1, 5-7, 6-4
(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-4, 7-6(3)
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 3-6, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye


ATP 250, Hall of Fame Open, Newport (RI, USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com

Semi-finaler
(8) Kevin Anderson (RSA) vs. (1) Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 7-6(3), 7-5
Jenson Brooksby (USA) vs. (7) Jordan Thompson (AUS) 6-3, 7-6(3)

Kvart-finaler
(1) Alexander Bublik (KAZ) vs. Jason Jung (TPE) 6-2, 6-4
(8) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Jack Sock (USA)  6-7(5), 6-2, 6-4
Jenson Brooksby (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-0, 6-3
(7) Jordan Thompson (AUS) vs. Maxime Cressy (FRA) 6-3, 7-6(6)

R16
(1) Alexander Bublik (KAZ) vs. (WC) Ivo Karlovic (CRO) 7-6(5), 4-6, 6-1
Jason Jung (TPE) vs. (5) Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-2
(WC) Jack Sock (USA) vs. (3) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-3
(8) Kevin Anderson (RSA) vs. Sebastian Ofner (AUT) 7-5, 7-6(3)

Jenson Brooksby (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 4-6, 7-5
Peter Gojowczyk (GER) vs. (4) Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-3
(7) Jordan Thompson (AUS) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-0, 6-2
Maxime Cressy (FRA) vs. (2) Sam Querrey (USA) 6-4, 2-6, 6-2

R32
(1) Alexander Bublik (KAZ) – bye
(WC) Ivo Karlovic (CRO) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-7(5), 6-1, 6-4
Jason Jung (TPE) vs. (Q) Brayden Schnur (CAN) 7-5, 6-7(1), 7-6(4)
(5) Tennys Sandgren (USA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 7-6(3)

(3) Yoshihito Nishioka (JPN) – bye
(WC) Jack Sock (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) 3-6, 6-4, 6-3
Sebastian Ofner (AUT) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-4, 6-4
(8) Kevin Anderson (RSA) vs. Illya Marchenko (UKR) 7-5, 6-3
==
Denis Kudla (USA) vs. (6) Steve Johnson (USA) 7-6(3), 3-6, 6-4
Jenson Brooksby (USA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-3
Petger Gojowczyk (GER) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(4) Vasek Pospisil (CAN) – bye

(7) Jordan Thompson (AUS) vs. Cerik-Marcel Stebe (GER) 5-4 Ret’d
Yuichi Sugita (JPN) vs. Jurij Rodionov (AUT) 7-5, 6-3
Maxime Cressy (FRA) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-1, 6-2
(2) Sam Querrey (USA) – bye


ATP Challenger (uge 28)

Place Country Category Surface
Nur Sultan 3 KAZ ATP Challenger $52K Hard
Amersfoort NED ATP Challenger €44K Clay
Todi ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 28)

Place Country Category Surface
Idanha-A-Nova POR M25 Hard
Telfs AUT M25 Clay
Uriage FRA M25 Clay
Doboj BIH M15 Clay
L’Aquila ITA M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard

 

 

<< tilbage


ITF Women (uge 28)

Place Country Category Surface
Biarritz FRA W60 Clay
Nur-Sultan KAZ W60 Hard
Vitoria-Gasteiz ESP W60 Hard
Evansville IN, USA W25 Hard
Tarvisio ITA W25 Clay
Telavi GEO W25 Clay
Almada POR W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard

 

W60 Vitoria-Gasteiz

R16: LL-Olivia Gram (DEN) vs. (1) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 2-6, 2-6.

R32: (LL) (1227) Olivia Gram (DEN) vs. (Q) (927) Bojana Klincov (SUI) 6-3, 2-6, 6-2

Qfi
[16] (1227) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (771) Celia Cervino Ruiz (ESP) 2-6, 2-6

Q16
[15] (1163) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1363) Angelina Wirges (GER) 2-6, 6-4, [10-12]
Rinon Okuwaki (JPN) vs. [13] (1119) Tamira Paszek (AUT) 6-1, 6-4

[6] (771) Celia Cervino Ruiz (ESP) vs. (WC) Carlota Molina Megias (ESP) 6-0, 6-1
[16] (1227) Olivia Gram (DEN) vs. Angela Juarez Blanco (ESP) 6-3, 6-0

<< tilbage


ITF Junior (uge 28)

Grade 1, 61° TROFEO BONFIGLIO – CAMPIONATI INTERNAZIONALI D’ITALIA JUNIORES, Milan (ITA) – Grus

Livescore: https://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=4990

Boys singles

R32
(71) Sebastian Dominko (SLO) vs. (92) Alexander Blockx (BEL) 2-6, 0-6.
[11] (46) Elmer Møller (DEN) vs. (63) Ignacio Buse (PER) 2-6, 3-6.

R64
[6] (28) Mans Dahlberg (SWE) vs. (LL) Gal Emersic Potocnik (SLO) 3-6, 3-6.

(71) Sebastian Dominko (SLO) vs. [17] (55) Vilius Gaubas (LTU) 2-6, 6-3, 6-2
(92) Alexander Blockx (BEL) vs. (88) Neo Niedner (GER) 6-4, 6-3
(63) Ignacio Buse (PER) vs. (83) Charlelie Cosnet (FRA) 3-6, 6-4, 6-1
[11] (46) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Alessandro Versteegh (ITA) 6-3, 6-3

Girls singles

R32
[1] (3) Alexandra Eala (PHI) vs. (78) Kayla Cross (CAN) 6-1, 6-1

R64
[1] (3) Alexandra Eala (PHI) vs. (WC) (68) Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-1, 6-2
[3] (13) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (63) Lola Radivojevic (SRB) 6-4, 6-3


Grade 4, ITF NAIROBI JUNIOR OPEN II (KEN) – Grus

Boys singles

R32: (WC) (2315) Niklas Jensen (DEN) vs. [3] (683) Kael Shalin Shah (KEN) 4-6, 1-6

Q16: [5] (1900) Valdemar Dubin (DEN) vs. Yannick Maser (GER) 3-6, 0-6

Girls singles

R32: (Q) (2156) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. (WC) (1699) Alicia Owegi (KEN) 0-6, 6-7(5)

Qfi: [2] (2156) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Faith Urasa (KEN) 6-1, 6-0
Q16: [2] (2156) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Azam Rajab (KEN) 6-1, 6-1


Grade 5, ITF J5 Hillerød (DEN) – Grus

Boys singles

Finale: [5] (780) Valemar Frederik Pape (DEN) vs.  (LL) (1958) Arthur O’Sullivan (IRL) 7-6(6), 6-2
Semifinale: [5] (780) Valemar Frederik Pape (DEN) vs.  [1] (490) Alexander Watanabe Eriksson (SWE) 6-2, 6-3
Kvartfinale: [5] (780) Valemar Frederik Pape (DEN) vs.  (1609) Nicolas Iantosca (USA) 6-1, 6-2

1/8-finale
(1505) Ervin Mesic (DEN) vs. (1609) Nicolas Iantosca (USA) 6-7(5), 3-6
[5] (780) Valemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (1709) Nikolai Barsukov (GER) 6-4, 6-2
(934) Julius Kostopoulos (DEN) vs. [6] (827) Tsegai Gebremeskel (SWE) 3-6, 6-1, 1-6
[2] (456) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Karl Nagel-Heyer (GER) 6-2, 5-7, 2-6

R32
(1726) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [1] (490) Alexander Watanabe Eriksson (SWE) 2-6, 2-6
(WC) Mads Tvede (DEN) vs. Noa Forste Dinell (SWE) 1-6, 2-6
(1505) Ervin Mesic (DEN) vs. (1205) Fadi Bidan (LBN) 6-7(6), 6-4, 6-3
[5] (780) Valemar Frederik Pape (DEN) vs. (1296) Gabriel Berner (SWE) 6-4, 6-4
(2246) Christoper Garde (DEN) vs. (1507) Walker Allen (USA) 2-6, 1-6
(WC) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (1900) Christopher Norlin (SWE) 2-6, 2-6
(934) Julius Kostopoulos (DEN) vs. Michal Wlodarczyk (POL) 7-6(3), 6-2
[2] (456) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1409) Eldin Nokic (SWE) 6-3, 6-3

Q16: Adam Tvede (DEN) vs. Karl Nagel-Heyer (GER) 3-6, 0-6

Q32
Frederik william Nissen Horsten (DEN) vs. Itai Vasershtein (ISR) 5-7, 4-6
Philip Peter Carstensen (DEN) vs. Samuel Borjesson (SWE) 5-7, 5-7
Fidel Nweke (DEN) vs. Filip Semancik (SVK) 1-6, 1-6
Jonathan Lund Echwald (DEN) vs. Max Dahlin (SWE)
Victor Bech Frandsen (DEN) vs. Raphael Vaksmann (FRA)
Alexander Borup (DEN) vs. Toros Eros Yakincam (GER) 4-6, 7-5, [5-10]
[4] (2373) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Saba George Nanobashvili (SWE) 3-6, 0-6
Adam Tvede (DEN) vs. [5] (2373) Allan Krueger (SWE) 6-3, 3-6, [11-9]

Girls singles

Finale: [1] (853) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [8] (1078) Berta Passola (ESP) 6-2, 6-7(4), 0-6

Semifinale
[1] (853) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [6] (979) Tessa Johanna Brockmann (GER) 6-1, 6-1
[8] (1078) Berta Passola (ESP) vs. (Q) Tilda Hessleryd (SWE) 6-4, 6-4

Kvartfinale
[1] (853) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [7] (1016) Gabriella Vannessa Lindgren (CAN) 6-3, 6-2
[3] (907) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [8] (1078) Berta Passola (ESP) 2-6, 6-4, 0-6
(1570) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) Tilda Hessleryd (SWE)

1/8-finale
[1] (853) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1373) Francesca Gandolfi (ITA) 6-1, 6-3
[3] (907) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2087) Kaili Deml Teso (JPN) 1-6, 6-4, 6-2
(1570) Mille Mørk (DEN) vs. [2] (875) Sade Scharlin (FIN) 4-6, 6-4, 6-1

R32
[1] (853) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (2235) Wozuko Mdlulwa (RSA) 6-1, 6-2
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [7] (1016) Gabriella Vannessa Lindgren (CAN) 3-6, 3-6
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) (2541) Linea Bajraliu (SWE) 3-6, 2-6
(1782) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (2087) Amina Kadic (SWE) 6-7(4), 6-7(6)
(WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (WC) (2541) Lisen Rinman (SWE) 6-3, 3-6, 1-2
[3] (907) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1833) Vicky Veloso (GER) 7-6(2), 7-5
(1776) Laura Brunkel (DEN) vs. (1645) Vaida Matuseviciute (SWE) 2-6, 6-4, 2-6
(1570) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) Mailina Nedderhut (GER) 6-4, 6-1

Q16
Ena Arnautovic (DEN) vs. [1] (2335) Nora Louko (SWE) 3-6, 4-6
Naja Avnsbøl Lund (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 1-6, 6-1

Q32
Ena Arnautovic (DEN) – bye
Naja Avnsbøl Lund (DEN) – bye


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 28)

Cat 3, TE Kystmesterskaberne 2021, Rungsted (DEN) – Grus

U16 Boys singles

R32
(1034) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (2653) Axel Bergh (SWE)
(WC) Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. Dimitri Vreys (BEL)
(2358) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. [7] (965) Gustav Andersson (SWE)
(2101) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [6] (917) Lukas Andersson (SWE)
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. (2301) Christian Frederick Cantos Siemers (ESP)
(2119) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Deni Hadzialijagic (GER)
Emil Remsted (DEN) vs. (1183) Emil Frozkhan (SWE)
[2] (261) Balthar Huss (GER) – bye


U16 Girls singles

R32
[1] (258) Ellen Katzer (CZE) – bye
Asta Elisabeth Nielsen (DEN) vs. (1497) Emily Knezevic (SWE)
(2564) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) – bye
[7] (878) Emma Thulin Gregersen (DEN) – bye

[4] (730) Marie Poetzing (GER) – bye
(21409) Ann-Sofie Hübertz (DEN) vs. Victoria Kapcia (SWE)
Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (2673) Elin Axler (SWE)
[5] (768) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) – bye
==
[6] (858) Adelisa Kahrimann (SWE) – bye
(1759) Caroline Porsager (DEN) vs. Asia Chum Liverani (ITA)
(1109) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (1557) Rita Santos (POR)
[3] (660) Sarafina Olivia Hansen (DEN) – bye

[8] (989) Sarah Suljadzic (DEN) – bye
Claire Knudsen (DEN) vs. (1091) Katarina Brit Esken (EST)
Anna Lindelof Schmidt (DEN) vs. Sara Tublen (SWE)
[2] (510) Maxine Sophie Kammerer (GER) – bye


U14 Boys singles

R32
(Q) (549) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. [1] Yannick Theodor Alexandrescou (ROU)
(WC) (1008) August Schrøder (DEN) vs. (526) Lukas Jonsson (SWE)
(486) Max Geissinger (GER) vs. (411) Sebastian Eie (NOR)
(Q) Jens Holger Nissen (DEN) vs. [5](282) Sebastian Anthony (POL)

[3] (261) Victor Ryden (SWE) vs. (590) Vincent Schwabe (GER)
(570) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (477) Miro Savolainen (FIN)
(500) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (Q) Jan Mutscher (GER)
[7] (338) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1008) Alexandre Gallet Christensen (FRA)
==
[6] (292) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (459) Noah Zeiger (GER)
(769) Asger Sørensen (DEN) vs. (590) Ty Host (AUS)
Peter Krusegaard (DEN) vs. (WC) (500) Mick Ilnicki (SWE)
(WC) (441) Christoffer Emil Jessen (DEN) [4] (277) Alexander Haage (GER)

[8] (364) matthias Koenigslehner (AUT) vs. (Q) Suryo Bastian Reumschuessel (GER)
(Q) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. (Q) (1008) Emil Becovic (SWE)
(411) Rasmus Hembo Matthiasen (DEN) vs. (Q) (944) Aleksandr Monakhov (RUS)
(Q) Oscar Weller (DEN) vs. [2] (128) Ferdinand Livet Novkirichka (FRA)

Qfi
[1] (549) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Leo Bach Nielsen (DEN) 7-6(5), 6-3
Christoffer Hassel (DEN) vs. [2] (944) Aleksandr Monakhov (RUS) 2-6, 5-7
Jens Holger Nissen (DEN) vs. [4] (944) Alexander Heyser (GER) 6-4, 6-0
Mingus Zack Hansen (DEN) vs. [5] (1008) Emil Becovic (SWE) 2-6, 4-6
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. Carl Filip Bak Weller (DEN) 6-3, 6-2
Oscar Weller (DEN) vs. Marcus Tofft (DEN) 6-4, 6-4

Q16
Magnus Østergaard (DEN) vs. Suryo Bastian Reumschuessel (GER) 1-6, 0-6
Jens Holger Nissen (DEN) vs. Finn Sulugiuc (DEN) 6-3, 6-4
Mingus Zack Hansen (DEN) vs. Sean Michaeli (ISR) 6-4, 6-4
Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. Jan Mutscher (GER) 4-6, 0-6
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. Ilias Vantolas (SWE) 6-0, 6-0
Oscar Weller (DEN) vs. Jonathan Eie (NOR) 1-0 Ret’d


U14 Girls singles

R32
[1] (178) Onalee wagner (GER) vs. (Q) Fredrika Nicander (SWE)
(1046) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (WC) (1046) Line Billeter (SUI)
(525) Carli Scheuer Moesgaard (DN) vs. (LL) (662) Salome Philippon (FRA)
[5] (331) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. (Q) (647) Ksenia Hanke (GER)

[3] (281) Tatiana Miriam Cantos Siemers (ESP) vs. (WC) (1046) Esther Mansson (SWE)
(563) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (827) Yara Noering (GER)
(Q) (1046) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. (996) Disa Levinsson-Olsson (SWE)
(614) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. [6] (436) Irina Rissanen (FIN)
==
[7] (456) Ilona Haavisto (FIN) vs. (WC) (697) Felien Anne Willemse (NED)
(489) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (596) Maja Michna (GER)
(836) Sofia Mortensen (DEN) vs. (Q) Sara Milosevic (SWE)
[4] (302) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Sarah Alberger (FRA)

(WC) (548) Emma Paunovic (DEN) vs. [8] (460) Athina Schlepphorst (GBR)
(1046) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. (Q) (647) Victoria Golubev (GER)
(Q) (1046) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (836) Romane Hangard Declerck (FRA)
[2] (233) Lavinia Maria Nitzsche (GER) vs. (Q) (945) Sonja Wedenski (SWE)

QFi
Josefine Bente Malling (DEN) vs. [1] (647) Ksenia Hanke (GER) 5-7, 1-6
[5] (1046) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Emma Nelander (SWE) 6-1, 6-2
[6] (1046) Sophia Bergqvist (DEN) vs. Alma Norrman (SWE) 6-1, 6-4
[7] (1046) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Fredrika Nicander (SWE) 2-6, 3-6

Q16
Josefine Bente Malling (DEN) vs. Astrid Meunier-Lemoine (SWE) 5-2 Ret’d
Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. Lisa Noltorp (SWE) 2-6, 0-6
Hedvig Placatka (DEN) vs. Sara Milosevic (SWE) 2-6, 3-6
Caroline Hermanns (DEN) vs. Alma Kahriman (SWE) 2-6, 1-6
Silke Skikkild (DEN) vs. Alma Norrman (SWE) 0-3 Ret’d


Cat 3, ZUITNL Tennis Europe JR 14&U, Etten-Leur – Grus

R32: (LL) (751) Naja Brun Creton (DEN) vs. [3] (174) Senna Van Den Heuvel (NED)

Qfi: [2] (751) Naja Brun Creton (DEN) vs. Amy Jolie Dutine (GER) 2-6, 3-6


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm