TV 2 Sport X dækker ATP 250 i Båstad, hvor Holger Rune er blandt kandidaterne til titlen i et stærkt deltagerfelt

I Tennisavisens optakt til ATP 250 Nordea Open i Båstad bliver udtrykt forventninger om, at 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune – trods 1. runde exit ved 3 græs-turneringer – finder tilbage på vindersporet, når han i de kommende uger atter spiller på sit favorit-under lag på grus.

Nordea Open Båstad: Holger Rune tilbage på grus med ny optimisme

En væsentlig forudsætning for at præstere på højt plan er – udover en stabil tennismæssig præstation – også en solid mental indsats i modgang, hvor frustrationerne risikerer at få negativ indflydelse på spillet.
Som nævnt i artiklen herover har Holger på Instagram erkendt, at han har brug for hjælp til at kunne præstere bedre mentalt, og umiddelbart efter artiklens udgivelse kunne tilføjes, at Holger derfor har indledt samarbejde med B.S Christiansen.

Tournament Director Magnus Norman nævner i dette link Holger blandt favoritterne til titlen i Båstad, selvom han dog erkender, at Andrey Rublev kan blive en alvorlig forhindring på vejen mod en eventuel finale mod Casper Ruud.

Turneringen i Båstad kan følges på TV 2 Sport X og TV 2 Play samt på Tennistv, der desuden viser kampe fra ATP 250 græs-turneringen i Newport (Rhode Island, USA), hvor no. 9 Felix Auger-Aliassime (CAN) er seedet 1 foran no. 24 John Isner (USA).
Niveauforskellen på de to ATP 250 turneringer illustreres ved, at 3. seedede i Newport er no. 38 Alexander Bublik, mens samtlige 8 seedede i Båstad er højere rangeret.

Der afvikles WTA 250 i både Budapest i Ungarn og Lausanne i Schweiz, hvor alle kampe vises på WTATV, og fra torsdag vises desuden kampe fra begge turneringer på TV 2 Play.

Magic Tours 2021
Foto: Privat – Olga Helmi

Der er dansk deltagelse ved flere turneringer under ITF World Tennis Tour, men formentlig er W25 Roehampton i London, hvor Olga Helmi er tilmeldt, den eneste med adgang til livestreaming. Sofia Nami Samavati spiller i W60 i Liepaja, Latvia

De øvrige tilmeldte danskere er Elmer Møller ved M15 i Litija i Slovenien, og i W15 kategorien er Olivia Gram tilmeldt i Don Benito i Spanien, og Elena Jamshidi er for 2. uge i træk tilmeldt i Monastir i Tunesien.
Rettelse: Både Elmer Møller og Elena Jamshidi er frameldt efter deadline.

20-årige Christian Lerby og hans 2 år yngre lillesøster Clarine er tilmeldt henholdsvis M15 og W15 i Casablanca i Marokko, hvor de begge har spillet sig videre til kvalfinalen.
Begge har dansk statsborgerskab, men de repræsenterer Holland.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 17. juli


Billeder: Olga Danilovic (SRB) vs. Petra Martic (CRO) i Lausanne, vises på TV 2 Play

ATP 250 Båstad – TennisTV (CC), TV 2 Sport/TV 2 Play

Centre Court – start 11:50
Doubles finale kamp
NB 1400: Francisco Cerundolo (ARG) vs. (8.) Sebastian Baez (ARG)
====
ATP 250 Newport – TennisTV
Stadium – Start NB 17:00cet – (Opdateres søndag)
====
WTA 250 Lausanne – WTATV.com, TV 2 Play

Centre Court – start 13:00
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. Petra Martic (CRO)
====
WTA 250 Budapest – WTATV.com, TV 2 Play
Centre Court – start 15:00cet
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Bernarda Pera (USA)
Doubles finale kamp: Gorgodze/Kalashnikova (GEO) vs. Piter (POL)/Zimmermann (BEL)
====
WTA 250 Hamborg – WTATV.com
Center Court – start NB 13:30
Reka Luca Jani (HUN) vs. Laura Pigossi (BRA) (R32)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (2) Daria Kasatkina (R32)
(7) Maryna Zanevska (BEL) vs. Viktoriya Tomova (BUL) (R32)
====
====
ITF World Tennis Tour

Resultater opdateres her:
www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-28-holger-rune-mentalt-fokuseret-ved-nordea-open-i-baastad/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 28) 

ATP 250 Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport/Play

Finale:
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (8) Sebastian Baez (ARG) 7-6(4), 6-2

Semi-finaler
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (5) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-2
(8) Sebastian Baez (ARG) vs. (2) Andrey Rublev 6-2, 6-4

Kvart-finaler
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Aslan Karatsev 7-5, 6-1
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-0
(8) Sebastian Baez (ARG) vs. (PR) Dominic Thiem (AUT) 6-2, 6-7(5), 6-4
(2) Andrey Rublev vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 6-4

R16
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (1) Casper Ruud (NOR) 6-4, 3-6, 7-5
Aslan Karatsev vs. Hugo Gaston (FRA) 6-2, 6-4
(3) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 7-5, 6-3
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 4-6, 7-6(5), 7-5
==
(8) Sebastian Baez (ARG) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP)  6-2, 6-3
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(5), 3-6, 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-5, 6-2
(2) Andrey Rublev vs. Federico Coria (ARG) 7-5, 4-6, 7-6(2)

R32
(1) Casper Ruud (NOR) – bye
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (Q) Pedro Sousa (POR) 6-4, 6-3
Aslan Karatsev vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-0, 2-6, 6-4
Hugo Gaston (FRA) d. (6) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(6) 3-0 Ret’d

(3) Diego Schwartzman (ARG) – bye
(WC) Elias Ymer (SWE) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-4, 7-6(5)
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 6-3
(5) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 6-4
==
(8) Sebastian Baez (ARG) vs. (LL) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-2
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-1, 7-6(5)
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-3, 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 7-5
Federico Coria (ARG) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 0-6, 6-4, 6-4
(2) Andrey Rublev – bye

Qfi
(7) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 7-5, 5-7, 6-4
(PR) Pedro Sousa (POR) vs. (2) Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-4
(3) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (8) Daniel Elahi Galan (COL) 3-6, 6-4, 7-5
(4) Federico Delbonis (ARG) vs. Pavel Kotov 7-6(0), 7-6(5)

Q16
(1) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Karl Friberg (SWE) 6-4, 6-4
(7) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (WC) Leo Borg (SWE) 6-1, 6-1

(2) Jaume Munar (ESP) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(4), 4-6, 6-4
(PR) Pedro Sousa (POR) vs. (6) Facundo Bagnis (ARG) 6-4, 7-6(3)

(3) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (Alt) Viktor Durasovic (NOR) 6-2, 3-6, 6-2
(8) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-0

(4) Federico Delbonis (ARG) vs. Juan Pablo Varillas (PER) 6-2, 4-6, 7-6(7)
Pavel Kotov vs. (5) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 7-5


ATP 250 Infosys Hall of Fame Open, Newport (RI, USA) – Græs
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com

Finale: (4) Maxime Cressy (USA) vs. (3) Alexander Bublik (KAZ)  2-6, 6-3, 7-6(3)

Semi-finale
(3) Alexander Bublik (KAZ) vs. Jason Kubler (AUS) 6-3, 6-2
(4) Maxime Cressy (USA) vs. (2) John Isner (USA) 6-2, 4-6, 6-3

Kvart-finale
Jason Kubler (AUS) vs. (8.) James Duckworth (AUS) 7-5, 7-6(3)
(3) Alexander Bublik (KAZ) vs. (6) Andy Murray (GBR) 7-5, 6-4
(4) Maxime Cressy (USA) vs. Steve Johnson (USA) 6-7(3), 6-4, 6-4
(2) John Isner (USA) vs. (5) Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(2), 6-7(6), 7-6(5)

1/8-finale
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Jason Kubler (AUS) 6-4, 3-6, 6-7(4)
(8.) James Duckworth (AUS) vs. Quentin Halys (FRA) 7-5, 3-6, 6-2
(3) Alexander Bublik (KAZ) vs. Jack Sock (USA) 6-3, 3-6, 6-2
(6) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Max Purcell (AUS) 4-6, 6-2, 6-1
==
Steve Johnson (USA) d. (7) Jiri Vesely (CZE) Walkover
(4) Maxime Cressy (USA) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 6-4
(5) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 7-6(5)
(2) John Isner (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 7-6(6)

R32
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
Jason Kubler (AUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-3
Quentin Halys (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(5), 6-3
(8.) James Duckworth (AUS) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-2, 4-6, 6-2

(3) Alexander Bublik (KAZ) – bye
Jack Sock (USA) vs. Radu Albot (MDA) 6-1, 7-6(2)
(WC) Max Purcell (AUS) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 1-6, 7-5
(6) Andy Murray (GBR) vs. Sam Querrey (USA) 6-2, 6-0
==
(7) Jiri Vesely (CZE) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. Stefan Kozlov (USA) 7-5, 6-3
(Q) Mitchell Krueger (USA) vs. Tim Van Rijthoven (NED) 7-6(7), 4-6, 6-3
(4) Maxime Cressy (USA) – bye

(5) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) William Blumberg (USA) 2-6, 6-3, 6-2
(Q) Christopher Eubanks (USA) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 7-5
Peter Gojowczyk (GER) vs. Ugo Humbert (FRA) 7-5, 6-4
(2) John Isner (USA) – bye


WTA 250 Ladies Open Lausanne (SUI) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Petra Martic (CRO) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-4, 6-2

Semi-finaler
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. Anastasia Potapova 6-3, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 1-6, 6-3

Kvart-finaler
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. (WC) Simona Waltert (SUI) 6-4, 4-6, 7-6(5)
Anastasia Potapova vs. Jule Niemeier (GER) 6-4, 6-2
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (4) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. (2) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 7-6(2)

R16
(WC) Simona Waltert (SUI) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 5-7, 6-4
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. Anna Kalinskaya 6-3, 3-6, 7-5
Anastasia Potapova vs. (3) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-2
Jule Niemeier (GER) vs. (Q) Eva Lys (GER) 6-4, 6-2
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Leolia Jeanjean (FRA) 6-1, 6-4
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 6-4, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (Q) Erika Andreeva 6-4, 6-2
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Susan Bandecchi (SUI) 6-3, 6-4

R32
(WC) Simona Waltert (SUI) vs. (1) Danielle Collins (USA) 6-7(5), 6-3, 7-6(6)
(Q) Cristina Bucsa (ESP) vs. (WC) Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 7-6(3)
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-3
Anna Kalinskaya vs. (7) Tamara Zidansek (SLO) 7-6(2), 3-6, 6-3

(3) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 6-2
Anastasia Potapova vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-2, 3-6, 6-4
Jule Niemeier (GER) vs. Ylena In-Albon (SUI) 7-5, 6-7(3), 6-3
(Q) Eva Lys (GER) vs. (8) Varvara Gracheva 7-5, 6-4
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-3
Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Leolia Jeanjean (FRA)
Clara Burel (FRA) vs. Lin Zhu (CHN) 6-0, 6-1
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(1)

Petra Martic (CRO) vs. (5) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-2, 6-2
(Q) Erika Andreeva vs. (Q) Anna Blinkova 6-1, 6-2
(WC) Susan Bandecchi (SUI) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-2, 6-1
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. Diane Parry (FRA) 3-6, 6-3, 6-1


WTA 250 Hungarian Grand Prix, Budapest (HUN) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (Q) Bernarda Pera (USA) vs. Aleksandra Krunic (SRB)  6-3, 6-3

Semi-finaler
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (3) Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-2
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. (9) Anna Bondar (HUN) 6-3, 6-4

Kvart-finaler
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-0, 6-1
(3) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-0, 2-0 Ret’d
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 6-3
(9) Anna Bondar (HUN) vs. (2) Martina Trevisan (ITA) 6-4, 6-1

R16
Xiyu Wang (CHN) vs. Ana Bogdan (ROU) 7-6(2), 7-6(10)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (6) Shuai Zhang (CHN) 6-1, 6-0
(3) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (LL) Laura Pigossi (BRA) 4-6, 6-1, 6-2
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Kamilla Rakhimova 6-7(1), 6-4, 7-5
==
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Aliaksandra Sasnovich 7-5, 6-2
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 7-5, 4-6, 7-5
(9) Anna Bondar (HUN) vs. (Q) Despina Papamichail (GRE) 6-2, 6-3
(2) Martina Trevisan (ITA) vs. (Q) Kateryna Baindl (UKR) 6-4, 7-5

R32
Xiyu Wang (CHN) vs. (1) Barbora Krejcikova (CZE) 6-1, 7-6(1)
Ana Bogdan (ROU) vs. Panna Udvardy (HUN) 6-2, 5-7, 6-0
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-4
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 7-5, 6-1

(3) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-1
(LL) Laura Pigossi (BRA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Carolina Alves (BRA) 6-4, 6-1
Kamilla Rakhimova vs. (7) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-4, 6-7(3), 6-3
==
(5) Aliaksandra Sasnovich vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) 6-3, 0-6, 6-3
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. (LL) Marina Bassols Ribera (ESP) 6-2, 7-5
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (WC) Reka-Luca Jani (HUN) 7-6(7), 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. (4) Anhelina Kalinina (UKR) 6-3 Ret’d

(9) Anna Bondar (HUN) vs. (Q) Jesika Maleckova (CZE) 6-4, 6-4
(Q) Despina Papamichail (GRE) vs. Dalma Galfi (HUN) 7-6(4), 6-3
(Q) Kateryna Baindl (UKR) vs. (WC) Timea Babos (HUN) 6-4, 6-3
(2) Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) Natalia Szabanin (HUN) 2-6, 6-2, 6-0

Qfi (udvalgte)
(1) Bernarda Pera (USA) vs. Sofia Shapatava (GEO) 6-1, 6-2

Q32 (udvalgte)
(1) Bernarda Pera (USA) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-1, 6-1
Sofia Shapatava (GEO) vs. (7) Anastasia Kulikova (FIN) 6-3, 1-0 Ret’d


ATP Challenger (uge 28)

Place Country Category Surface
Iasi ROU Challenger 100 Clay
Amersfoort NED Challenger 80 Clay
Rome GA, USA Challenger 80 Hard
Verona ITA Challenger 80 Clay

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 28)

Ingen turneringer denne uge – Næste turnering uge 31

WTA 125 BCR Iasi Open (ROU) – Grus


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 28)

Place Country Category Surface
Kassel Germany M25+H  Clay
Idanha-a-Nova Portugal M25 – Livestream  Hard
Nur-Sultan Kazakhstan M25 – Livestream  Hard
Roehampton Great Britain M25 – Livestream  Grass
Telfs Austria M25  Clay
Uriage France M25  Clay
Aprilia Italy M15  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Casablanca Morocco M15  Clay
Lakewood, CA USA M15  Hard
Litija Slovenia M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Pittsburgh, PA USA M15  Clay

 

 

M15 Casablanca
Tidsforskel: cet -1 time

Qfi: [6] (1698) Christian Lerby (NED) vs. [10] (1909) Younes Lalami Laaroussi (MAR) 3-6, 6-7, 5-10

Q16
[6] (1698) Christian Lerby (NED) vs. Amine Jamji (MAR) 6-1, 6-2
[10] (1909) Younes Lalami Laaroussi (MAR) vs. Ramy El Shoubaki (MAR) 6-0, 6-0


ITF Women (uge 28)

Place Country Category Surface
Rome Italy W60+H – Livestream  Clay
Liepaja Latvia W60  Clay
Aschaffenburg Germany W25  Clay
Guimaraes Portugal W25  Hard
Nur-Sultan Kazakhstan W25 – Livestream  Hard
Roehampton Great Britain W25 – Livestream  Hard
Cancun Mexico W15  Hard
Casablanca Morocco W15  Clay
Don Benito Spain W15  Carpet
Lakewood, CA USA W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard

 

W60 Liepaja

R32
(359) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (583) Veronika Erjavec (SLO) 5-7, 6-4, 2-6
[2] (152) Yue Yuan (CHN) vs. (WC) (938) Maileen Nuudi (EST) 6-4, 6-3


W25 Roehampton

1/8-finale: (432) Olga Helmi (DEN) vs. [4] (251) Danielle Lao (USA) 4-6, 3-6

R32
(432) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Amarni Banks (GBR) 6-4, 6-4
[4] (251) Danielle Lao (USA) vs. (613) Sofia Milatova (SVK) 6-2, 6-0


W15 Don Benito

R16
[8] (992) Olivia Gram (DEN) vs. (1407) Lidia Moremo Arias (ESP) 2-6, 2-6.

R32
[8] (992) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Carmen Garri Murcia (ESP) 6-2, 6-2.


W15 Casablanca
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q) Clarine Lerby (NED) vs. (899) Ilinca Dalina (ROU) 4-6, 4-6

Qfi: Clarine Lerby (NED) vs. [10] (1545) Eleanor Baglow (GBR) 1-6, 7-6(4), [10-3]
Q16: Clarine Lerby (NED) vs. [5] (1314) Angelika Shapovalova 6-3, 6-2


ITF Junior (uge 28)

Grade 5, Hillerød (DEN) – Grus

Boys singles

Finale: [1] (552) Yakup Uzunel (DEN) vs. [8] Tom Noltorp (SWE) 2-6, 6-2, 6-4

Semifinale
[1] (552) Yakup Uzunel (DEN) vs. [7] (1200) Olle Noltorp (SWE) 6-4, 5-7, 6-1
[8] Tom Noltorp (SWE) vs. [5] (1117) Philip Jarrah Blom (POL) 6-4, 6-4

Kvartfinale
[1] (552) Yakup Uzunel (DEN) vs. [6] (1184) Samuel Rovai (SWE) 4-6, 6-4, 6-2
[7] (1200) Olle Noltorp (SWE) vs. (1611) Fabian Anthin (SWE) 6-1, 7-5
[3] (731) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [8] Tom Noltorp (SWE) 1-6, 5-7
[5] (1117) Philip Jarrah Blom (POL) vs. [2] (700) Hugo Magnusson (SWE) 6-0, 7-5

1/8-finale
[1] (552) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1396) Samuel Borjesson (SWE) 6-4, 6-2
[6] (1184) Samuel Rovai (SWE) vs. (1367) Guglielmo Verdese (ITA) 7-5, 6-0
[3] (1116) Christopher Garde (DEN) vs. (1611) Fabian Anthin (SWE) 4-6, 1-6
(2731) Valdemar Dubin (DEN) vs. [7] (1200) Olle Noltorp (SWE) 0-6, 2-6
==
[8] Tom Noltorp (SWE) vs. (1634) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 6-2, 4-6, 6-0
[3] (731) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1455) Alfredo Gallegos (ECU) 6-2, 6-3
(2115) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [5] (1117) Philip Jarrah Blom (POL) 6-7(3), 1-6
(1840) Niklas Jensen (DEN) vs. [2] (700) Hugo Magnusson (SWE) 7-5, 3-6, 1-4 Ret’d

R32
[1] (552) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (2386) Linus Lagerbohm (FIN) 6-2, 6-4
(1396) Samuel Borjesson (SWE) vs. (2455) Hlib Kovalenko (UKR) 6-4, 3-6, 7-5
(1367) Guglielmo Verdese (ITA) vs. (WC) Lukas Andersson (SWE) 6-0, 6-2
(Q) (2731) Nicolas Borgsten (DEN vs. [6] (1184) Samuel Rovai (SWE) 4-6, 3-6

[3] (1116) Christopher Garde (DEN) vs. (1595) Jaime Galligo Subirana (ESP) 6-3, 6-1
(WC) (2898) Adam Tvede (DEN) vs. (1611) Fabian Anthin (SWE) 2-6, 4-6
(2731) Valdemar Dubin (DEN) vs. (1270) Albert Widell (SWE) 2-6, 7-6(6), 6-4
[7] (1200) Olle Noltorp (SWE) vs. (1347) Mika Petkovic (GER) 7-6(8), 6-4
==
(WC) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [8] Tom Noltorp (SWE) 1-6, 2-6
(1634) Fredrik Krogh Solheim (NOR) vs. (1589) Victor Sjostrom (SWE) 6-0, 6-3
(1455) Alfredo Gallegos (ECU) vs. (1846) Theodor Nystrom (SWE) 7-5, 6-2
[3] (731) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (2187) Filip Slavkovic (SWE) 6-0, 6-0

[5] (1117) Philip Jarrah Blom (POL) vs. (Q) (2419) Hugo Rask (SWE) 6-2, 4-6, 7-5
(2115) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) Tim Andersson (SWE) 3-6, 6-4, 7-5
(1840) Niklas Jensen (DEN) vs. (1254) Percy Meehan (NZL) 6-0, 6-4
(WC) (2187) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [2] (700) Hugo Magnusson (SWE) 4-6, 7-6(5), 3-6

Qfi
Christoffer Thielsen (DEN) vs. [1] (2386) Linus Lagerbohm (FIN) 1-6, 0-6
[2] (2419) Hugo Rask (SWE) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 6-4, 6-4
Tim Andersson (SWE) vs. [3] (2419) Alvaro Jimenez (ESP) 1-6, 6-2, [13-11]
[4] (2731) Nicolas Borgsten (DEN) vs. [6] William Elmers (SWE) 7-6(1), 6-4

Q16
[1] (2386) Linus Lagerbohm (FIN) vs. Andreas Philip Coort Maleeva Hansen (DEN) 6-3, 6-2
Christoffer Thielsen (DEN) vs. Janus Juul Ogle (DEN) 2-6, 6-4, [10-7]
[2] (2419) Hugo Rask (SWE) vs. Simon Gruber (AUT) 6-1, 6-1
Cameron Kroman Amiri (SWE) vs. Traian Petrica (ROU) 6-2, 6-3
[3] (2419) Alvaro Jimenez (ESP) vs. (WC) Emil Frozkhan (SWE) 6-3, 6-1
Tim Andersson (SWE) vs. [5] (2731) Amir Albeg (ISR) 6-2, 6-4
[4] (2731) Nicolas Borgsten (DEN) vs. Elias Barth (GER) 4-6, 6-3, [10-5]
Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. [6] William Elmers (SWE) 6-1, 6-7(2), [6-10]

Q32
[1] (2386) Linus Lagerbohm (FIN) – bye
Andreas Philip Coort Maleeva Hansen (DEN) vs. Carl Hampus Karnell (SWE) 2-6, 6-3, [10-6]
Janus Juul Ogle (DEN) vs. (WC) Gabriele Renella (ITA) 6-2, 6-2
Christoffer Thielsen (DEN) vs. Albert Soukup (CZE) 6-4, 6-4

[2] (2419) Hugo Rask (SWE) – bye
Mikkel Ørsted Lund (DEN) vs. Simon Gruber (AUT) 2-6, 1-6
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 2-6, 2-6
Traian Petrica (ROU) vs. (WC) Lucius Gutteridge (GBR) 3-6, 6-0, [10-5]

[3] (2419) Alvaro Jimenez (ESP) – bye
Jonathan Lund Echwald (DEN) vs. (WC) Emil Frozkhan (SWE) 2-6, 2-6
(WC) Romeo Elfving (DEN) vs. Tim Andersson (SWE) 4-6, 6-7(5)
Fidel Nweke (DEN) vs. [5] (2731) Amir Albeg (ISR) 3-6, 3-6

[4] (2731) Nicolas Borgsten (DEN) – bye
Mads Tvede (DEN) vs. Elias Barth (GER) 1-6, 4-6
Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. Patrik Petera (CZE) 7-6(1), 6-3
[6] William Elmers (SWE) vs. Alex Sebo (SVK) 6-3, 6-3

Boys doubles

Finale: Jensen/Shalmi vs. Rovai/Anthin 3-6, 6-2, [10-7]

Semifinale
Christian Grønfeldt-Sørensen/Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (4) Samuel Rovai/Fabian Anthin (SWE) 2-6, 2-6
(3) Cornelius Alexander Shalmi/Niklas Jensen (DEN) vs. (2) Tom Noltorp/Albert Widell (SWE) 6-0, 6-1


Girls singles

Finale: [7] (1009) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs.  [6] (880) Linea Bajraliu (SWE) 6-7(2), 2-6

Semifinale
[7] (1009) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (2312) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) 7-5, 3-6, 6-4
[5] (844) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [6] (880) Linea Bajraliu (SWE) 4-6, 3-6

Kvartfinale
(2312) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (579) Sarafina Olivia Hansen (DEN) 3-6, 6-3, 6-1
[7] (1009) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [4] (815) Isabella Svahn (SWE) 7-6(3), 3-6, 7-6(5)
[5] (844) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [3] (732) Tilda Larsson (SWE) 6-1, 5-7, 6-0
[2] (639) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [6] (880) Linea Bajraliu (SWE) 4-6, 4-6

1/8-finale
(579) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (LL) Caroline Porsager (DEN) 6-0, 6-2
(2312) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs.  [8] (1068) Emma Lindh (SWE) 5-7, 6-1, 6-1
[4] (815) Isabella Svahn (SWE) vs. (1852) Edit Cosmo (SWE) 6-3, 6-0
[7] (1009) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1528) Frederikke Alberte Pape (DEN) 7-6(5), 2-6, 6-4
==
[5] (844) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) (3202) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) 6-2, 7-5
(WC) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. [3] (732) Tilda Larsson (SWE) 4-6, 1-6
[6] (880) Linea Bajraliu (SWE) vs. (1269) Daria Stefania Malaescu (ROU) 6-2, 6-1
[2] (639) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1826) Clara Nilsson (SWE) 6-0, 6-0

R32
(579) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1612) Fredrika Runstrom (SWE) 6-3, 6-4
(LL) Caroline Porsager (DEN) vs. (1633) Victoria Kapcia (SWE) 6-2, 6-4
(2312) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (1897) Evelina Vaisberg 6-0, 6-0
(WC) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. [8] (1068) Emma Lindh (SWE) 2-6, 0-6

(WC) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [4] (815) Isabella Svahn (SWE) 5-7, 0-6
(1760) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (1852) Edit Cosmo (SWE) 3-6, 0-6
(1528) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Johanna Dahlstroem (SWE) 6-0, 6-3
[7] (1009) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1274) Vaida Matuseviciute (SWE) 6-2, 6-3
==
[5] (844) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Louise Kerstin Marie Ternstrom (SWE) 6-1, 2-6, 6-0
(Q) (3202) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (2452) Nora Louko (SWE) 6-3, 6-0
(WC) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (1379) Melliz Petkova Mustafa (SWE) 6-7(2), 6-2, 6-3
(Q) (WC) Elin Brun Creton (DEN) vs. [3] (732) Tilda Larsson (SWE) 4-6, 1-6

(WC) (3202) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [6] (880) Linea Bajraliu (SWE) 1-6, 2-6
(1413) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (1269) Daria Stefania Malaescu (ROU) 0-6, 3-6
(1826) Clara Nilsson (SWE) vs. (1729) Cecilie Maeland (NOR) 1-6, 6-3, 6-3
[2] (639) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2113) Elin Axler (SWE) 7-6(4), 6-1

Qfi
(WC) Elin Brun Creton (DEN) vs. Caroline Dandanell Lindahl (DEN) 6-2, 6-1
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (WC) Johanna Dahlstroem (SWE) 4-6, 2-6
Caroline Porsager (DEN) vs. (WC) Louise Kerstin Marie Ternstrom (SWE) 4-6, 3-6
[4] (3202) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Sonja Rooth (SWE) 6-3, 6-4

Q16
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. [1] Emmi Bengtsson (SWE) 6-2, 6-2
(WC) Elin Brun Creton (DEN) vs. Aranai Martinez Quintana (ESP) 6-3, 6-3
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [2] (2847) Tia Kaukenas (LTU) 7-5, 6-2
(WC) Johanna Dahlstroem (SWE)  vs. Mathea Henriksen (NOR) 6-2, 6-0
[3] (3026) Emma Paunovic (DEN) vs. (WC) Louise Kerstin Marie Ternstrom (SWE) 2-6, 1-6
Caroline Porsager (DEN) vs. Liv Torp-Milojevic (DEN) 7-5, 6-4
[4] (3202) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 6-1
Sonja Rooth (SWE) vs. [5] (3202) Miruna-Melania Neagu (ROU) 6-2, 6-1

Q32
[1] Emmi Bengtsson (SWE) – bye
Caroline Dandanell Lindahl (DEN) vs. Eleonora Gatti (ITA) 6-3, 6-1
(WC) Elin Brun Creton (DEN) vs. (WC) Ida Axelsson (SWE) 6-0, 6-1
Aranai Martinez Quintana (ESP) – bye

[2] (2847) Tia Kaukenas (LTU) – bye
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. Fredrika Nicander (SWE) 6-3, 4-6, [10-5]
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Mathea Henriksen (NOR)  4-6, 4-6
(WC) Johanna Dahlstroem (SWE) – bye

[3] (3026) Emma Paunovic (DEN) – bye
(WC) Louise Kerstin Marie Ternstrom (SWE) vs. Kajsa Helgesen (NOR) 6-3, 6-2
Caroline Porsager (DEN) vs. Anastazja Janowska (POL) 6-0, 6-2
Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. (WC) Sara Milosevic (SWE) 2-6, 7-5, [11-9]

[4] (3202) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) – bye
Olivia Lindestaf (SWE) vs. Petra Horvath (HUN) 7-6(1), 6-0
Cecilie Funder (DEN) vs. Sonja Rooth (SWE) 1-6, 1-6
[5] (3202) Miruna-Melania Neagu (ROU) – bye

Girls doubles

Finale: Hansen/Svahn vs. Bajraliu/Larsson 7-5, 6-1

Semifinale
(1) Sarafina Olivia Hansen (DEN)/Isabella Svahn (SWE) vs. Elin Axler/Clara Nilsson (SWE) 6-2, 4-6, [10-4]
(2) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Emma Lindh (SWE9 vs. (2) Tilda Larsson/Linea Bajraliu (SWE) 0-6, 4-6


Grade 5, Garisart (BEL) – Grus

Girls singles

Q16:
[4] (3202) Hannah Hafez (DEN) vs. Meline Lataste (FRA) 3-6, 6-1, [5-10]

Q32:
[4] (3202) Hannah Hafez (DEN) – bye
Meline Lataste (FRA) vs. Daviane Delgrange (BEL) 6-1, 7-5

Girls doubles

1/8-finale: Hannah Hafez (DEN)/Lea Malazdra (BEL) vs. Anouk Vandevelde (BEL)/Else Vander Stichele (NED) 4-6, 3-6


Grade 5, Montevideo (URU) – Grus

Boys singles

R32: [5] (1084) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) Eduardo De Benedictis Andreta (BRA) 3-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Tomas Benitez (ARG) vs. (WC) Alan Sosa/Facundo Paysse (URU) 5-7, 6-4, [7-10]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 28)

Cat 1, FueRstenfeld (AUT) – Grus

U14 Boys singles

1/8-finale
[11] (114) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [6] (86) Jakub Kusy (CZE) 3-6, 0-6

R32
[11] (114) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (238) Finn Muller (CAN) 6-4, 6-3
[6] (86) Jakub Kusy (CZE) vs. (295) Paul Schmid (AUT) 7-6(5), 6-1

R64
[11] (114) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (657) Gabriel Niedermayr (AUT) 6-2, 6-2
(238) Finn Muller (CAN) vs. (WC) (959) Leo Stieber (AUT) 6-0, 6-1
(295) Paul Schmid (AUT) vs. (Q) Rodolfo Orlandinotti (ITA) 6-3, 6-0
[6] (86) Jakub Kusy (CZE) vs. (542) Maximus Muller (SWE) 7-5, 6-3

U14 Boys doubles

Kvartfinale: Bruhn Aaby/Andersson vs. (8) Jan Hemetzberger/Gabriel Niedermayr (AUT) 6-4, 3-6, [4-10]
1/8-finale: Bruhn Aaby/Andersson vs. Bastian Berenz/Valentin Klaunzner (AUT) 5-7, 6-2, [10-4]
R32: (3) Mads Bruhn Aaby (DEN)/Linus Andersson (SWE) vs. Thilo Behrmann/Philip Niederle (AUT) 6-4, 6-4


Cat 3, Etten-Leur (NED) – Grus

U14 Boys singles

Semifinale
[8] (270) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [3] (194) Jonathan Dazert (GER) 0-1 Ret’d

Kvartfinale
[8] (270) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [1] (152) Aleix Galindo (ESP) 6-3, 0-6, 6-3
[5] (228) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [2] (165) Tomas Krejci (CZE) 0-6, 4-6

1/8-finale
[8] (270) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (Q) (770) Louis Mouffe (BEL) 6-1, 6-3
[5] (228) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (562) Guillaume Randoux (BEL) 6-3, 6-3

R32
[8] (270) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (Q) (747) Lenny Forman (LUX) 6-4, 6-4
[5] (228) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (412) Kristijonas Milasauskas (LTU) 2-6, 6-4, 6-2

U14 Boys doubles

Finale: Hansen/Galindo vs. Finn Stoter/Dean Mansveld (NED) 4-6, 6-3, [10-5]

Semifinale
Hansen/Galindo vs. Elad Ellner/Guy Leviner (ISR) 6-7(4), 6-4, [10-3]
Topp-Parving/Krejci vs. Finn Stoter/Dean Mansveld (NED) – tabte walkover

Kvartfinale
Hansen/Galindo vs. Solen Aerts/Louis Mouffe (BEL) – walkover
Topp-Parving/Krejci vs. Olaf Zielinski/Tim Gilniat (LUX) 6-1, 6-3

1/8-finale
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Aleix Galindo (ESP) vs. Thomas Schut/Ruben Van Dongen (NED) 6-3, 6-3
Christoffer Topp-Parving (DEN)/Tomas Krejci (CZE) vs. Milan Ilcic (FRA)/Kristijonas Milasauskas (LTU) 6-2, 6-2

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage