4 useedede hos kvinderne og 3 hos mændene er videre til kvartfinalerne i Wimbledon, hvor 2019 vinderne Simona Halep og Novak Djokovic er sikkert videre

Da begge de 19-årige danske håb Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune måtte forlade Wimbledon efter 1. runde, blev fokus rettet mod 18-årige Johanne Christine Svendsen, der er seedet 11 i juniorudgaven af Wimbledon, og seere med adgang til TV 2 Sport og Sport X, har haft mulighed for at følge hendes kampe live på TV.

Wimbledon 2022: Dansk fokus på Johanne efter Clara og Holger exit

I 1. runde (R64) mødte Johanne søndag eftermiddag den 2 år yngre Mia Slama (USA), der er no. 54 på ITF’s junior-rangliste, hvor Johanne inden mandagens nye rangliste var no. 25, men efter finalen ved Grade 1 turneringen i Roehampton er Johanne mandag avanceret 7 pladser til no. 18.

Det blev hurtigt tydeligt for seerne på TV 2 Sport X, at Johannes har langt større power i sine slag end Slama, der allerede i kampens første serveparti flere gange blev udspillet med tunge vinderslag fra Johanne, der 5 gange spillede sig frem til break-muligheder.
Imidlertid forivrede Johanne sig flere gange og hamrede løs på alt, hvorved boldkontrollen gik tabt med en stribe fejl til følge, og derved lykkedes det alligevel for Slama at vinde sit serveparti.

I løbet af kampen fandt Johanne dog en bedre balance mellem power og kontrol, og det solide overtag resulterede i en overbevisende sejr 6-3, 6-3.

Mandag kl. 12 kunne Johannes følges på TV 2 Sport, da hun i 2. runde mødte no. 73 Olivia Lincer (POL), der ligesom Johanne tilhører den ældste junior-årgang 2004.

Helt frem mod slutningen af 1. sæt havde Johanne overtaget, og ved 5-4 havde hun mulighed for at sikre sig sættet, hvis hun sørgede for at vinde sit serveparti, men 2 dobbeltfejl var med til at invitere Lincer tilbage i sættet, som blev afgjort i en tiebreak, hvor Johanne med en stribe fejl gjorde opgaven alt for nem for Lincer, der vandt 7-0.

I 2. sæt var Johanne fortsat for svingende i sin præstation med for mange fejl tidligt i duellerne, mens Lincer til gengæld spillede stabilt og gav ganske få gratis point til Johanne, der tidligt i sætte kom bagud med et break.
Johanne brød dog tilbage igen, men hun blev straks brudt igen, hvilket gentog sig, da Johanne udlignede til 5-5, hvorefter Lincer ved 6-5 i egen serv sikrede sejren 7-6(0), 7-5.

Johanne er ikke helt færdig ved Wimbledon, idet hun deltager i Girls doubles sammen med Chelsea Fontenel (SUI).
De møder i 1. runde Ranah Akua Stoiber (GBR) og Aysegul Mert (TUR).

Mandag blev de sidste kampe i 1/8-finalerne i både Men’s og Women’s singles afviklet, hvorved kun de sidste 8 i hver kategori stadig er med i turneringen.

Hos kvinderne er der tyndet gevaldigt ud blandt de top-seedede, hvor 3. seedede Ons Jabeur (TUN) er den eneste fra top 8, og derudover er 16. seedede Simona Halep den eneste fra seedet 9-16.
Derudover er 17. seedede Elena Rybakina (KAZ) og 20. seedede Amanda Anisimova (USA) eneste seedede blandt de sidste 8, hvorved der er 4 useedede tilbage.

Da 2 af de useedede møder hinanden, vil der således også være mindst 1 useedet i semifinalen, hvor Tyskland vil være repræsenteret, idet Tatjana Maria og Jule Niemeier mødes i den ene kvartfinale tirsdag.
Maria vandt i 1/8-finalen 5-7, 7-5, 7-5 over 12. seedede Jelena Ostapenko (LAT), og Niemeier sendte den sidste britte Heather Watson ud med en sikker sejr 6-2, 6-4.

I den anden kvartfinale i samme (nederste) halvdel møder Ons Jabeur useedede Marie Bouzkova (CZE), der vandt 7-5, 6-2 over Caroline Garcia (FRA).

Onsdag møder Rybakina useedede Ajla Tomljanovic (AUS), der i 1/8-finalen vandt 4-6, 6-4, 6-3 over Alize Cornet (FRA), der sensationelt sendte storfavoritten Iga Swiatek ud i 3. runde.

I den sidste kvartfinale onsdag mødes Halep og Anisimova.
Førstnævnte glæder sig herunder over at være tilbage på Wimbledon efter hendes triumf i 2019.

Hos mændene er 3 useedede videre til kvartfinalerne, idet David Goffin (BEL) vandt i 5 sæt over 23. seedede Frances Tiafoe (USA), og han møder tirsdag på No.1 Court ved 15-tiden 9. seedede Cameron Norrie (GBR) i nederste halvdel, hvor Novak Djokovic samme dag kl. 1430 på Centre Court møder 10. seedede Jannik Sinner (ITA), der vandt 6-1, 6-4, 6-7(8), 6-3 over Carlos Alcaraz (ESP) efter et forrygende opgør af højeste klasse mellem de to NextGen stjerner.

Cristian Garin (CHI) vandt efter 4tim.34min 2-6, 5-7, 7-6(3), 6-4, 7-6(6) over 19. seedede Alex De Minaur (AUS), som havde 3 matchbolde.

Garin møder onsdag Nick Kyrgios (AUS), der overraskende ligeledes måtte i 5 sæt, inden han vandt 4-6, 6-4, 7-6(2), 3-6, 6-2 over Brandon Nakashima (USA) i en kamp, hvor han formentlig skuffede de tilskuere, som havde forventet en masse dramatik og diskussioner med dommeren og andre.

Kyrgios fik dog smilet frem hos tilskuerne, da han efter kampen følte trang til et glas vin.

11. seedede Taylor Fritz (USA) havde ikke afgivet sæt i sine 3 første kampe, og han vandt igen en knusende 3-0 sejr, da han vandt 6-3, 6-1, 6-4 over Jason Kubler (AUS), der overraskende sendte 28. seedede Daniel Evans (GBR) ud i 1. runde.

Fritz møder i den anden kvartfinale onsdag 2. seedede Rafael Nadal (ESP), der efter først mod slutningen af 1/8-finalen mod 21. seedede Botic Van De Zandschulp (NED) blev udfordret, da hollænderen pressede 3. sæt ud i en tiebreak, hvor Nadal misbrugte 3 matchbolde, inden han vandt kampen 6-4, 6-2, 7-6(6).

For 10 år siden vandt Frederik Løchte Nielsen og Jonathan Marray sensationelt Men’s doubles ved Wimbledon, hvor de i dette års udgave atter spiller sammen i Gentlemen’s Invitational Doubles, hvor de tirsdag kan følges på TV 2 Play i den første puljekamp mod Jürgen Melzer (AUT) og Gilles Muller (LUX).

556910677JS00472_Day_Six_Th
2015 Getty Images – Jonathan Marray og Frederik Løchte Nielsen

De 2 øvrige par i puljen er tvillingerne Bob og Mike Bryan (USA) samt Fernando Gonzalez (CHI) og Sebastien Grosjean (FRA).

I podcast’en herunder ser Løchte tilbage på oplevelsen fra 2012.

Der bliver mulighed for at følge med på livestream, når 25-årige Johannes Ingildsen (Joe) deltager i en M25 turnering i Getxo i Spanien, hvor han både deltager i single og i double.

I sidste uge vandt Joe sammen med Simon Freund (SWE) titlen ved M25 i Poprad i Slovakiet, hvilket er deres 3. double-titel sammen i 2022.
Titlen bevirker, at Joe er no. 351 på double liverankingen, hvor point fra Poprad er medregnet.

I Spanien er Joe seedet 3 i double sammen med Alex Knaff (LUX), som han tidligere spillede sammen med ved M15 i Oberchaching, hvor de nåede semifinalen.

Både Joe’s første kamp i single og double kan følges på livestream tirsdag, når Joe ca. kl. 1130 møder Alex Martinez (ESP), der er videre fra kvalifikationen, og tidligst kl. 1530 møder de i doublen det spanske par John Echeverria og Mario Mansilla Diez

Der er også dansk deltagelse ved yderligere 2 turneringer under ITF World Tennis Tour, idet Olga Helmi deltager ved W25 Corroios-Sexial i Portugal.

Elmer Møller videre til hovedturneringen efter 3 sejre i kvalifikationen til en M15 turnering i Sofia.
De to sidstnævnte turneringer kan formentlig ikke følges på livestream.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 10. juli

Billeder: (Facebook opslag): Novak Djokovic og Nick Kyrgios (Foto: GettyImages) – TV 2 Sport 1500

Grand Slam Wimbledon – TV 2 Sport

Sendeplan TV 2 Sport
1430-1500: Studiet
1500: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. Nick Kyrgios (AUS) – M
E. Mertens/S. Zhang vs. B. Krejcikova/K. Siniakova – W

Komplet schedule: https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

====

ATP 250 Båstad (kval) – Bet365/Unibet/Oddset

Court 2 – start 1030
(3) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (Alt) Viktor Durasovic (NOR)
(7) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (WC) Leo Borg (SWE)
(1) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Karl Friberg (SWE)
(2) Jaume Munar (ESP) vs. Nicolas Jarry (CHI)

Court 3 – start 1030
(8) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Yannick Hanfmann (GER)
(4) Federico Delbonis (ARG) vs. Juan Pablo Varillas (PER)
(5) Henri Laaksonen (SUI) vs. Pavel Kotov
NB 1600: (6) Facundo Bagnis (ARG) vs. (PR) Pedro Sousa (POR)

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Finaler:

Salzburg – start 1200
(6) Thiago Monteiro (BRA) vs. Norbert Gombos (SVK)

Porto – start 1200cet
(3) Christopher O’Connell (AUS) vs. Altug Celikbilek (TUR)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-27-kvartfinaler-wimbledon-fra-tirsdag-loechte-marray-tilbage-ingildsen-paa-livestream/..


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 27) 

Næste turneringer uge 28:

WTA 250 Ladies Open Lausanne (SUI) – Grus

WTA 250 Hungarian Grand Prix, Budapest (HUN) – Grus

ATP 250 Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

ATP 250 Infosys Hall of Fame Open, Newport (RI, USA) – Græs


Grand Slam Wimbledon – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play

Men’s singles

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. Nick Kyrgios (AUS) 2-6, 6-3, 6-2, 6-4

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (9) Cameron Norrie (GBR) 2-6, 6-3, 6-2, 6-4
Nick Kyrgios (AUS) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) – walkover

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (18) Jannik Sinner (ITA) 5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. David Goffin (BEL) 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 7-5
Nick Kyrgios (AUS) vs. Christian Garin (CHI) 6-4, 6-3, 7-6(5)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (11) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6(10-4)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-2, 4-6, 6-1, 6-2
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Carlos Alcaraz (ESP) 6-1, 6-4, 6-7(8), 6-3
David Goffin (BEL) vs. (23) Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 5-7, 6-4, 7-5
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (30) Tommy Paul (USA) 6-4, 7-5, 6-4
====
Christian Garin (CHI) vs. (19) Alex De Minaur (AUS) 2-6, 5-7, 7-6(3), 6-4, 7-6(6)
Nick Kyrgios (AUS) vs. Brandon Nakashima (USA) 4-6, 6-4, 7-6(2), 3-6, 6-2
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Jason Kubler (AUS) 6-3, 6-1, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (21) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-2, 7-6(6)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (25) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-0, 6-3, 6-4
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (22) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3, 6-4
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. (20) John Isner (USA) 6-4, 7-6(4), 6-3
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (32) Oscar Otte (GER) 6-3, 6-1, 6-2
==
David Goffin (BEL) vs. Ugo Humbert (FRA) 4-6, 7-5, 6-2, 7-5
(23) Frances Tiafoe (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 7-6(1), 7-6(3), 6-4
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-1, 6-0
(30) Tommy Paul (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 6-2, 6-2
====
Christian Garin (CHI) vs. (29) Jenson Brooksby (USA) 6-2, 6-3, 1-6, 6-4
(19) Alex De Minaur (AUS) vs. J(WC) Liam Broady (GBR) 6-3, 6-4, 7-5
Brandon Nakashima (USA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 6-4, 6-1
Nick Kyrgios (AUS) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(2), 6-4, 6-3, 7-6(7)
==
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-1, 7-6(3)
(Q) Jason Kubler (AUS) vs. (Q) Jack Sock (USA) 6-2, 4-6, 5-7, 7-6(4), 6-3
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 2-6, 7-6(7), 6-1
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-2, 6-4

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-1, 6-4, 6-2
(25) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 7-6(4), 7-6(3), 3-6, 6-3
(22) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Quentin Halys (FRA) 7-6(7), 0-6, 7-5, 7-6(5)
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (15) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-7(8), 7-6(7), 7-6(4)

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-3, 5-7, 6-2
(20) John Isner (USA) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 7-6(4), 6-7(3), 6-4
(32) Oscar Otte (GER) vs. (Q) Christian Harrison (USA) 3-1 Ret’d
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 7-6(0), 6-3
==
Ugo Humbert (FRA) vs. (3) Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-2, 7-5, 6-4
David Goffin (BEL) vs. (31) Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-2, 6-4
(23) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 7-6(3)
Alexander Bublik (KAZ) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(7), 6-2, 7-5

(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 3-6, 5-7, 6-0, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Ryan Peniston (GBR) 6-3, 6-2, 6-4
(30) Tommy Paul (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 6-4, 6-1
Jiri Vesely (CZE) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 5-7, 6-7(2), 6-3, 7-6(7)
====
Christian Garin (CHI) vs. (LL) Hugo Grenier (FRA) 6-3, 6-1, 6-1
(29) Jenson Brooksby (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(3), 7-5, 6-3
(19) Alex De Minaur (AUS) vs. Jack Draper (GBR) 5-7, 7-6(0), 6-2, 6-3
(WC) Liam Broady (GBR) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 4-6, 0-6, 7-6(6), 6-1

Brandon Nakashima (USA) vs. (13) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 4-6, 6-1, 7-6(6)
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (17) Roberto Bautista Agut (ESP) – walkover
Nick Kyrgios (AUS) vs. (26) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-3, 6-1
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-3, 7-5
==
(Q) Jack Sock (USA) vs. Maxime Cressy (USA) 6-4, 6-4, 3-6, 7-6(1)
(Q) Jason Kubler (AUS) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-4, 6-4
Alex Molcan (SVK) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 6-2, 6-4
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) Alastair Gray (GBR) 6-3, 7-6(3), 6-3

Richard Gasquet (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 3-6, 6-4, 6-3
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-1, 6-4
(27) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 7-6(4), 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-4, 4-6, 6-3

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 3-6, 6-4
Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(5), 6-2, 7-5
Alejandro Tabilo (CHI) vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(6), 6-2, 1-6, 4-6, 7-6(11)
(25) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. John Millman (AUS) 6-3, 2-6, 6-3, 6-4

(22) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-7(4), 7-6(6), 3-6, 6-3, 6-3
Quentin Halys (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-1, 6-2
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(7), 6-1, 6-2
(15) Reilly Opelka (USA) vs. Carlos Taberner (ESP) 7-6(5), 6-4, 6-4

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 4-6, 6-3, 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-3, 7-5, 7-5
Andy Murray (GBR) vs. James Duckworth (AUS) 4-6, 6-3, 6-2, 67-4
(20) John Isner (USA) vs. (Q) Enzo Couacaud (FRA) 6-7(6), 7-6(3), 4-6, 6-3, 7-5

(32) Oscar Otte (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-2, 6-1
(Q) Christian Harrison (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 7-6(3), k6-1, 7-6(6)
Tallon Griekspoor (NED) vs. Fabio Fognini (ITA) 5-7, 7-5, 6-3, 6-4
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 7-5, 4-6, 7-6(3), 6-4
==
(3) Casper Ruud (NOR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(1), 7-6(9), 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4
David Goffin (BEL) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 6-2, 6-2, 7-6(5)
(31) Sebastian Baez (ARG) vs. Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-4, 7-5

(23) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Andrea Vavassori (ITA) 6-4, 6-4, 6-4
(Q) Maximilian Marterer (GER) vs. Aljaz Bedene (SLO) 4-6, 7-5, 6-4, 7-5
Alexander Bublik (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-1, 6-2, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 3-6, 6-4, Ret’d

(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-0, 7-6(3), 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 6-4, 7-5
(WC) Ryan Peniston (GBR) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-3, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 4-6, 5-2 Ret’d

(30) Tommy Paul (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-2, 7-6(4)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Max Purcell (AUS) 6-3, 7-6(0), 4-6, 4-6, 6-4
Jiri Vesely (CZE) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2, 7-6(3)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6(8)
====
Christian Garin (CHI) vs. (LL) Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-5, 6-4
(LL) Hugo Grenier (FRA) vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 7-6(0), 6-7(5), 2-6, 6-4
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (LL) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 6-3, 6-1
(29) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-2, 6-3

(19) Alex De Minaur (AUS) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-1, 6-3, 7-5
Jack Draper (GBR) vs. (WC) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-4, 7-6(4)
(WC) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Lukas Klein (SVK) 4-6, 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-3
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. (LL) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2, 6-2

(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-1, 6-7(6), 6-7(4), 6-4, 6-1
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Nicola Kuhn (ESP) 6-3, 6-7(1), 6-3, 6-2
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 7-5, 7-6(1)
(17) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Attila Balazs (HUN) 6-1, 6-0, 6-3

(26) Filip Krajinovic (SRB) vs. Jiri Lehecka (CZE) 5-7, 6-4, 6-7(5), 7-6(5), 6-4
Nick Kyrgios (AUS) vs. (WC) Paul Jubb (GBR) 3-6, 6-1, 7-5, 6-7(3), 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-1, 6-1
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Alexander Ritschard (USA) 7-6(1), 6-3, 5-7, 6-4
==
Maxime Cressy (USA) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(5), 6-4, 7-6(9), 7-6(5)
(Q) Jack Sock (USA) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6(6), 6-4 6-4
(Q) Dennis Novak (AUT) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-6(7), 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Jason Kubler (AUS) vs. (28) Daniel Evans (GBR) 6-1, 6-4, 6-3

(24) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Marcos Giron (USA) 3-6, 5-7, 4-6
Alex Molcan (SVK) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 4-6, 6-4, 6-4, 6-1
(WC) Alastair Gray (GBR) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-3, 7-6(3)
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-4, 6-3

Mackenzie McDonald (USA) vs. (LL) Nuno Borges (POR) 6-4, 6-4, 7-6(3)
Richard Gasquet (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(7), 6-2, 4-6, 4-6, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 4-6, 6-4
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 6-3, 6-3

(27) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 6-3, 7-5, 4-6, 6-2
Hugo Gaston (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 4-6, 0-6, 7-6(3), 6-3
Ricardas Berankis (LTU) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 7-5, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-3, 3-6, 6-4

Women’s singles

Finale: (17) Elena Rybakina (KAZ) vs. (3) Ons Jabeur (TUN) 3-6, 6-2, 6-2

Semifinale
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. (16) Simona Halep  (ROU) 6-3, 6-3
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. Tatjana Maria (GER) 6-2, 3-6, 6-1

Kvartfinale
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 6-2, 6-3
(16) Simona Halep  (ROU) vs. (20) Amanda Anisimova (USA) 6-2, 6-4
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 3-6, 6-1, 6-1
Tatjana Maria (GER) vs. Jule Niemeier (GER) 4-6, 6-2, 7-5

1/8-finale
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-4, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Petra Martic (CRO) 7-5, 6-3
(16) Simona Halep  (ROU) vs. (4) Paula Badosa (ESP) 6-1, 6-2
(20) Amanda Anisimova (USA) vs. Harmony Tan (FRA) 6-2, 6-3
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-2
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. (24) Elise Mertens (BEL) 7-6(9), 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. (12) Jelena Ostapenko (LAT) 5-7, 7-5, 7-5
Jule Niemeier (GER) vs. Heather Watson (GBR) 6-2, 6-4

R32
Alize Cornet (FRA) vs. (1) Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (13) Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Zheng Qinwen (CHN) 7-6(4), 7-5
Petra Martic (CRO) vs. (8) Jessica Pegula (USA) 6-2, 7-6(4)
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs. (25) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 7-6(4)
(16) Simona Halep  (ROU) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-1
(20) Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Cori Gauff (USA) 6-7(4), 6-2, 6-1
Harmony Tan (FRA) vs. (wc) Katie Boulter (GBR) 6-1, 6-1
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. (28) Alison Riske (USA) 6-2, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. (33) Shuai Zhang (CHN) 7-6(3), 7-6(5)
(24) Elise Mertens (BEL) vs. (15) Angelique Kerber (GER) 6-4, 7-5
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. Diane Parry (FRA) 6-2 6-3
==
Tatjana Maria (GER) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 7-5
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 6-1, 6-1
Heather Watson (GBR) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(6), 6-2
Jule Niemeier (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 3-6, 6-3

R64
(1) Iga Swiatek (POL) vs (LL) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-4, 4-6, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Catherine Harrison (USA) 6-2, 6-2
(13) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-4

Zheng Qinwen (CHN) vs. Greet Minnen (BEL) 6-4, 6-1
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 7-6(5)
Petra Martic (CRO) vs. Kristina Kucova (SVK) 7-6(4), 6-3
(8) Jessica Pegula (USA) vs. Harriet Dart (GBR) 4-6, 6-3, 6-1
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs. Irina Bara (ROU) 6-3, 6-2
(25) Petra Kvitova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-1, 7-6(5)
Magdalena Frech (POL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-4
(16) Simona Halep  (ROU) vs. (SR) Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 6-4

(11) Cori Gauff (USA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3
(20) Amanda Anisimova (USA) vs. Lauren Davis (USA) 2-6, 6-3, 6-4
Harmony Tan (FRA) vs. (32) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-4
(wc) Katie Boulter (GBR) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 7-6(4), 6-4
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-3
(28) Alison Riske (USA) vs. (Q) Maja Chwalinska (POL) 3-6, 6-1, 6-0
(33) Shuai Zhang (CHN) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-6(6), 6-2
Caroline Garcia (FRA) vs. (10) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 6-3

(15) Angelique Kerber (GER) vs. Magda. Linette (POL) 6-3, 6-3
(24) Elise Mertens (BEL) vs. Panna Udvardy (HUN) 3-6, 7-6(5), 7-5
Diane Parry (FRA) vs. (Q) Mai Hontama (JPN) 6-3, 6-2
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Katarzyna Kawa (POL) 6-4, 6-0
==
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-3
Tatjana Maria (GER) vs. (26) Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 1-6, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (SR) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 6-4
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Yanina Wickmayer (BEL) 6-2, 6-2

Heather Watson (GBR) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-4
Kaja Juvan (SLO) vs. Dalma Galfi (HUN) 7-5, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (29) Anhelina Kalinina (UKR) 3-6, 6-4, 6-3
Jule Niemeier (GER) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-0

R128:
(1) Iga Swiatek (POL) vs (Q) Jana Fett (CRO) 6-0, 6-3
(LL) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (wc) Sonay. Kartal (GBR) 6-4, 3-6, 6-1
Claire Liu (USA)vs Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-5, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (27) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-6(5)

Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (18) Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-3
(Q) Catherine Harrison (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-3
(13) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Maryna Zanevska (BEL) 7-6(4), 6-3

Greet Minnen (BEL) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 6-4, 6-0
Zheng Qinwen (CHN) vs. Sloane Stephens (USA) 7-6(1), 7-5
Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Emina Bektas (USA) 6-1, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. (LL) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(2); 7-5

Petra Martic (CRO) vs. (30) Shelby Rogers (USA) 6-2, 7-6(5)
Kristina Kucova (SVK) vs Laura Pigossi (BRA) 7-5, 6-0
Harriet Dart (GBR) vs. Rebeka Masarova (ESP)6-1, 6-4
(8) Jessica Pegula (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 7-6(2)
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs (Q) Louisa Chirico (USA) 6-2, 6-1
Irina Bara (ROU) vs CChloe Paquet (FRA) 6-2, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-2
(25) Petra Kvitova (CZE) vs Jasmine Paolini (ITA) 2-6, 6-4, 6-2

Magdalena Frech (POL) vs. (21) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 0-6, 6-3
(SR) Kirsten Flipkens (BEL)vs (Q) Jaimee Fourlis (AUS) 7-5, 6-2
(16) Simona Halep  (ROU) vs Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(11) Cori Gauff (USA) vs ELena-Gabriela Ruse (ROU) 2-6, 6-3, 7-5
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs (Q) Nastasja Schunk (GER) 6-4, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 7-5
(20) Amanda Anisimova (USA) vs Xinyu Wang (CHN) 6-3, 6-4

(32) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs (Q) Christina McHale (USA) 6-2, 6-1
Harmony Tan (FRA) vs. (wc) Serena Williams (USA) 7-5, 1-6, 7-6(7)
(wc) Katie Boulter (GBR) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-3
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(1), 7-5
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. (7) Danielle Collins (USA)5-7, 6-4, 6-4
Ann Li (USA) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-4
(Q) Maja Chwalinska (POL) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-0, 7-5
(28) Alison Riske (USA) vs Ylena In-Albon (SUI) 6-2, 6-4

(33) Shuai Zhng (CHN) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 6-0
Marta Kostyuk (UKR) vs (wc) Katie Swan (GBR) 4-6, 6-4, 6-4
Caroline Garcia (FRA)vs (wc) Yuriko Miyazaki (JPN) 4-6, 6-1, 7-6(4)
(10) Emma Raducanu (GBR) vs Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-4

(15) Angelique Kerber (GER) vs Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 7-5
Magda. Linette (POL) vs (Q) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-1, 6-4
Panna Udvardy (HUN) vs. Tamara Zidansek  (SLO) 6-4, 7-6(1)
(24) Elise Mertens (BEL) vs Maria Camila Osorio (COL) 1-6, 6-2, 4-2 Ret’d

Diane Parry (FRA) vs. (31) Kaia Kanepi (Est9 6-4, 6-4
Clara Tauson (DEN) vs (Q) Mai Hontama (JPN) 1-4 Ret’d
(Q) Katarzyna Kawa (POL) vs. Rebecca Marino (CAN 6-4, 3-6, 7-5
(3) Ons Jabeur (TUN) vs (Q) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-1, 6-3
==
(5) Maria Sakkari (GRE) vs (Q) Zoe Hives (AUS) 6-1, 6-4
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (wc) Daria Saville (AUS) 7-5, 3-6, 7-5
Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
(26) Sorana Cirstea (ROU) vs Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(5), 7-6(1)

(SR) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (22) Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-0
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-4, 6-1
(Q) Yanina Wickmayer (BEL) vs Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-2
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-4

Qiang Wang (CHN) vs. (14) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 5-7, 6-2
Heather Watson (GBR) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-7(7), 7-5, 6-2
Dalma Galfi (HUN) vs. (Q) Maddison Inglis (AUS) 5-7, 6-3, 6-4
Kaja Juvan (SLO) vs. (23) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 4-6, 6-2

(29) Anhelina Kalinina (UKR) vs Anna Bondar (HUN) 4-6, 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (wc) Jodie Burrage (GBR) 6-2, 6-3
Jule Niemeier (GER) vs Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-4
(2) Anett Kontaveit (EST) vs Bernarda Pera (USA) 7-5, 6-1


Gentlemen’s Invitation Doubles

Group B

Bob Bryan/Mike Bryan (USA) vs. Fernando Gonzalez (CHI)/Sebastien Grosjean (FRA) 6-4, 6-4
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Marray (GBR) vs. Jürgen Melzer (AUT)/Gilles Muller (LUX) 6-7(3), 4-6
Jürgen Melzer (AUT)/Gilles Muller (LUX) vs. Fernando Gonzalez (CHI)/Sebastien Grosjean (FRA) 5-7, 6-2, [10-4]
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Marray (GBR) vs. Bob Bryan/Mike Bryan (USA) 4-6, 4-6
Bob Bryan/Mike Bryan (USA) vs. Jürgen Melzer (AUT)/Gilles Muller (LUX) 7-6(5), 6-2
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Marray (GBR) vs. Fernando Gonzalez (CHI)/Sebastien Grosjean 3-6, 5-7

Stillingen Group B
Bob Bryan/Mike Bryan (USA) 3-0
Jürgen Melzer (AUT)/Gilles Muller (LUX) 2-1
Fernando Gonzalez (CHI)/Sebastien Grosjean 1-2
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jonathan Marray (GBR) 0-3

Vinder Group A
Marcos Baghdatis (CYP)/Xavier Malisse (BEL)

Finale
Bob Bryan/Mike Bryan (USA) vs. Marcos Baghdatis (CYP)/Xavier Malisse (BEL) 6-3, 6-4


ATP Challenger (uge 27)

Place Country Category Surface
Braunchsweig GER Challenger 125 Clay
Salzburg-Anif AUS Challenger 125 Clay
Bogota COL Challenger 80 Clay
Porto POR Challenger 80 Hard
Todi ITA Challenger 80 Clay


Salzburg-Anif

Finale: (6) Thiago Monteiro (BRA) vs. Norbert Gombos (SVK) 3-6, 7-5, 6-3

Semifinale
Norbert Gombos (SVK) vs. Corentin Moutet (FRA) 3-6, 7-5, 6-3
(6) Thiago Monteiro (BRA) vs. (7) Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 7-5, 6-3

Kvartfinale:
Corentin Moutet (FRA) vs. (WC) Lukas Neumayer (AUT) 6-2, 6-2
Norbert Gombos (SVK) vs. (LL) Pol Martin Tiffon (ESP) 6-3, 6-1
(7) Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) (457) Maximilian Neuchrist (AUT) 6-2, 6-7(4), 6-2
(6) Thiago Monteiro (BRA) vs. (2) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-7(2), 6-4

1/8-finale (udvalgte)
(WC) Lukas Neumayer (AUT) vs. (1) Arthur Rinderknech (FRA) 7-5, 6-3
Corentin Moutet (FRA) vs. (5) Mikael Ymer (SWE) 7-6(2), 6-3
==
(7) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 1-2 susp
(Q) (457) Maximilian Neuchrist (AUT) vs. (4) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(5), 6-3

R32 (udvalgte)
Corentin Moutet (FRA) vs. Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3
(5) Mikael Ymer (SWE) vs. Andrea Arnaboldi (ITA) 6-4, 6-1
==
(7) Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) Facundo Diaz Acosta (ARG) 6-2, Ret’d
(WC) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Filip Misolic (AUT) 6-4, 7-5

Challenger TV


WTA Challenger (uge 27)

WTA 125 Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

Finale: Su Jeong Jang (KOR) vs. Rebeka Masarova (ESP) 3-6, 6-3, 6-1

Semifinale
Su Jeong Jang (KOR) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 6-3
Rebeka Masarova (ESP) vs. (6) Lauren Davis (USA) 7-6(3), 7-5

Kvartfinale
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Su Jeong Jang (KOR) vs. (5) Panna Udvardy (HUN) 6-4, 7-5
(6) Lauren Davis (USA) vs. (4) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-2
Rebeka Masarova (ESP) vs. (2) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 3-6, 6-1, 7-5

1/8-finale
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Yue Yuan (CHN) 6-2, 6-1
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Ipek Oz (TUR) 6-2, 3-6, 6-2
Su Jeong Jang (KOR) vs. Irina Khromacheva 6-0, 6-1
(5) Panna Udvardy (HUN) vs. (WC) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-2
==
(6) Lauren Davis (USA) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-4, 6-1
(4) Rebecca Peterson (SWE) vs. Leolia Jeanjean (FRA) 4-6, 7-5, 6-3
Rebeka Masarova (ESP) vs. Mirjam Bjorklund (SWE) 6-2, 6-3
(2) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Elina Avanesyan 6-2, 6-3

R32
Yue Yuan (CHN) vs. (Alt) Olivia Tjandramulia (AUS) 6-3, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 6-2
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (WC) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-3, 6-2
Ipek Oz (TUR) vs. (8) Kamilla Rakhimova 6-4, 6-4

Su Jeong Jang (KOR) vs. (3) Kamilla Rakhimova 6-2, 6-1
Irina Khromacheva vs. (Alt) Peangtarn Plipuech (THA) 6-0, 6-0
(WC) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-4, 2-6, 6-1
(5) Panna Udvardy (HUN) vs. Valentina Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 7-5
==
(6) Lauren Davis (USA) vs. (WC) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 6-2, 6-1
Katarina Zavatska (UKR) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-4, 6-2
Leolia Jeanjean (FRA) vs. Varvara Flink 6-2, 6-3
(4) Rebecca Peterson (SWE) vs. Malene Helgo (NOR) 6-4, 6-2

Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (7) Misaki Doi (JPN) 6-4, 4-6, 6-2
Rebeka Masarova (ESP) vs. Grace Min (USA) 6-1, 0-6, 6-2
Elina Avanesyan vs. (WC) Rebeka Masarova (ESP) 6-1, 6-2
(2) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Anastasia Kulikova (FIN) 6-1, 7-6(5)


WTA 125 Grand Est Open, Contrexeville (FRA) – Grus

Finale: Sara Errani (ITA) vs. (1) Anna Bondar (HUN) 6-4, 1-6, 7-6(4)

Semifinale
(6) Dalma Galfi (HUN) vs. (1) Anna Bondar (HUN) 6-3, 6-1
Sara Errani (ITA) vs. Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) Anna Bondar (HUN) vs. Olivia Gadecki (AUS) 4-6, 6-3, 6-2
(6) Dalma Galfi (HUN) vs. (3) Jasmine Paolini (ITA) 7-5, 6-0
Cristina Bucsa (ESP) vs. Jessika Ponchet (FRA) – walkover
Sara Errani (ITA) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 6-2, 6-3

1/8-finale
(1) Anna Bondar (HUN) vs. (Q) Lena Papadakis (GER) 6-2, 6-2
Olivia Gadecki (AUS) vs. Elsa Jacquemot (FRA) 6-2, 6-1
(3) Jasmine Paolini (ITA) vs. Anna Blinkova 6-0, 6-3
(6) Dalma Galfi (HUN) vs. Alexandra Ignatik (ROU) 6-4, 6-4
==
Cristina Bucsa (ESP) vs. (5) Arantxa Rus (NED) 7-5, 6-2
Jessika Ponchet (FRA) vs. (Q) Erika Andreeva 6-7(6), 6-2, 6-3
(Q) Camilla Rosatello (ITA) vs. (Q) Alice Robbe (FRA) 7-6(7), 6-1
Sara Errani (ITA) vs. Olga Danilovic (SRB) 2-6, 6-2, 6-4

R32 (udvalgte)
(3) Jasmine Paolini (ITA) vs. (8) Kate Volynets (USA) 6-4, 3-6, 6-2
(Q) Erika Andreeva vs. (4) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-6(5)
(Q) Alice Robbe (FRA) vs. (7) Ylena In-Albon (SUI 7-6(5), 6-4
Olga Danilovic (SRB) vs. (2) Varvara Gracheva 6-4, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 27)

Place Country Category Surface
Ajaccio France M25+H  Hard
Casinalbo Italy M25 – Livestream  Clay
Getxo Spain M25 – Livestream Clay
Marburg Germany M25 – Livestream  Clay
Casablanca Morocco M15  Clay
Fountain Valley, CA USA M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sofia Bulgaria M15  Clay
Velenje Slovenia M15  Clay
Waco, TX USA M15  Hard

 


M25 Getxo

R32: (719) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) (1226) Alex Martinez (ESP) 6-7(6), 4-6

Doubles

Kvartfinale: Ingildsen/Knaff vs. Alex Marti Pujolras/Alvaro Lopez San Martin (ESP) 4-6, 2-6
1/8-finale: (3) Johannes Ingildsen (DEN)/Alex Knaff (LUX) vs. Mario Mansilla Diez (ESP) 3-6, 7-6(5), [10-8]


M15 Sofia

Kvartfinale: (Q) (1001) Elmer Møller (DEN) vs. (981) Lucas Bouquet (FRA) 4-6, 4-6

1/8-finale:
(Q) (1001) Elmer Møller (DEN) vs. (815) Leo Borg (SWE) 6-0, 6-2
(981) Lucas Bouquet (FRA) vs. (LL) (1327) Berk Ilkel (TUR) 6-3, 7-5

R32
(815) Leo Borg (SWE) vs. [3] (526) Bogdan Ionut Apostol (ROU) 7-5, 6-3
(Q) (1001) Elmer Møller (DEN) vs. (958)  Koray Kirci (TUR) 6-1, 4-1 Ret’d
(981) Lucas Bouquet (FRA) vs. (837) Luka Pavlovic (FRA) 6-2, 6-3
(LL) (1327) Berk Ilkel (TUR) vs. [5] (658) Calin Manda (ROU) 2-6, 6-1, 6-5 Ret’d

Qfi: [1] (1001) Elmer Møller (DEN) vs. [8] (1327) Berk Ilkel (TUR) 6-3, 6-1

Q16 (udvalgte)
[1] (1001) Elmer Møller (DEN) vs. Marko Andrejic (AUT) 6-1, 6-0
[8] (1327) Berk Ilkel (TUR) vs. Alexandru Luca (ROU) 6-0, 6-0

Q32 (udvalgte)
[1] (1001) Elmer Møller (DEN) vs. Lautaro Agustin Falabella (ARG) 3-6, 6-2, [10-6]
Marko Andrejic (AUT) vs. (WC) Aleksandar Nikolov (BUL) 6-0, 6-2
Alexandru Luca (ROU) vs. (WC) Dragos Petre Popeanga (ROU) 7-5, 1-6, [10-7]
[8] (1327) Berk Ilkel (TUR) vs. Thomas George Brun (SUI) 6-1, 6-4


ITF Women (uge 27)

Place Country Category Surface
Versmold Germany W100 – Livestream  Clay
Amstelveen Netherlands W60 – Livestream  Clay
Corroios-Seixal Portugal W25 – Livestream  Hard
Getxo Spain W25  Clay
Casablanca Morocco W15  Clay
Fountain Valley, CA USA W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard


W25 Corroios-Sexial

R32: (Q) (432) Olga Helmi (DEN) vs. (427) Skura Hosogi (JPN) 5-7, 6-7(1)

Qfi: [1] (432) Olga Helmi (DEN) vs. [11] (1076) Natsuho Arakawa (JPN) 6-4, 7-6(5)

Q16:
[1] (432) Olga Helmi (DEN) – bye
[11] (1076) Natsuho Arakawa (JPN) vs. Georgia Kalamaris (FRA) 6-2, 6-1


W15 Monastir

R32: [2] (716) Xinxin Yao (CHN) vs. (1109) Elena Jamshidi (DEN 6-0, Ret’d

Doubles

Kvartfinale: Jamshidi/Girard vs. (2) Yuka Hosoki (JPN)/Priska Madelyn Nugroho (INA) 2-5 Ret’d
1/8-finale: Elena Jamshidi (DEN)/Emmanuelle Girard (FRA) vs. Ranim Rassil/Ferdaous Bahri (TUN) 6-2, 7-5


ITF Junior (uge 27)

Grade A, Junior Wimbledon – Græs

Girls singles

R32: [11] (25) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (73) Olivia Lincer (USA) 6-7(0), 5-7

R64
[11] (25) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (54) Mia Slama (USA) 6-3, 6-3
(73) Olivia Lincer (USA) vs. (37) Sara Saito (JPN) 6-3, 6-4

Girls doubles

1/8-finale: Svendsen/Fontenel vs. (8) Kristyna Tomajkova (CZE)/Nina Vargova (SVK) 6-3, 4-6, [6-10]
R32: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Chelsea Fontenel (SUI) vs. Ranah Akusa Stoiber (GBR)/Mia Kupres (CAN) 3-6, 6-2, [10-8]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 27)

Cat 1, Marnes La Coquette (FRA) – Grus

U14 Boys singles

Q32: [8] (216) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Ari Allouche (FRA) 6-7(6), 2-6
Q64: [8] (216) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Enzo Van-Den-Dorren (FRA) 6-1, 6-1


Cat 3, Slovenska Lupca (SVK) – Grus

U16 Girls singles

1/8-finale: (1767) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. [8] (579) Nikol Sevald (SVK) 1-6, 3-6
R32: (1767) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. (WC) Claudini Franco (BRA) 6-1, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

TP Open, Helsingborg (SWE) – Youtube: https://youtu.be/DWADzo4sQgo

Women’s singles
Caijsa Hennemann vs. Olivia Malm 4-0
Linea Bajraliu vs. Nellie Taraba Wallberg 4-3(1)
Linea Bajraliu vs. Tilda Hessleryd 4-0
Caijsa Hennemann vs. Tilda Hessleryd 4-1, 4-1
Caijsa Hennemann vs. Olivia Malm 4-0, 4-1
Vinder: Caijsa Hennemann

Men’s singles
John Hallquist Lithén vs. Simon Yitbarek 4-0
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Adam Granath 4-2
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Marius Ruzgas 4-3(5), 4-3(7)

Finale:
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. John Hallquist Lithén [5-10]

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage