Trods en længere pause med rygskade spåes Clara Tauson god mulighed i comeback opgør ved Wimbledon. Holger Rune er ikke favorit i 1. runde, hvor en sejr dog kan bane vejen for flere runder

I betragtning af at 19-årige Clara Tauson har været nødsaget til at blive frameldt kort før de seneste ugers turneringer, fordi hun fortsat havde problemer med ryggen, vil det kræve en ekstraordinær portion optimisme at forvente, at hun allerede finder storspillet frem i sin første kamp ved Wimbledon, hvor hun i 1. runde møder den 22-årige japaner Mai Hontama, der er no. 139 på WTA-ranglisten.

Mai Hontama
Mai Hontama of Japan in action during the second qualifications round at the 2022 BNP Paribas Open WTA 1000 tennis tournament 2022;BNP Paribas Open;Indian Wells;Tennis;USA;WTA

Japaneren har forinden spillet 5 kampe på græs, da hun efter 2 kampe ved W100 i Ilkley vandt 3 kampe ved kvalifikationen til Wimbledon.
Dog var ingen af modstanderne rangeret højere end no. 195, og derfor vil Clara trods den manglende kampform alligevel påtage sig favoritrollen, selvom man aldrig nogensinde måsve undervurdere spillere i top 200.

I en eventuel 2. runde kan Clara møde vinderen af kampen mellem 37-årige 31. seedede Kaia Kanepi (EST) og 19-årige no. 77 Diane Parry (FRA), hvor Claras chancer forudsætter, at hun allerede efter den første kamp finder sig godt til rette på græsset.

Kaia Kanepi
Kaia Kanepi of Estonia in action during the 2022 BNP Paribas Open WTA 1000 tennis tournament 2022;BNP Paribas Open;Indian Wells;Tennis;USA;WTA

De videre muligheder ser dog ikke lovende ud, hvis Clara når frem til en kamp i 3. runde mod 3. seedede Ons Jabeur (TUN), der for en uge siden vandt titlen ved WTA 500 i Berlin.
Ganske vist trak tuneseren sig i denne uge fra doublen sammen med Serena Williams ved WTA 250 i Eastbourne med en knæskade som begrundelse, men det forventes alligevel, at Jabeur vil være helt klar, når det går løs ved Wimbledon, hvor hun i 1. runde vil være storfavorit mod no. 123 Mirjam Bjorklund (SWE), og det samme vil i ligeså høj grad være tilfældet i 2. runde mod enten no. 107 Rebecca Marino (CAN) og no. 132 Katarzyna Kawa (POL), der er videre fra kvalifikationen.

I de 2 doubler, som Serena Williams og Ons Jabeur nåede at vinde, inden de trak sig før semifinalen, fandt Serena hurtigt frem til et højt niveau.
Hvorvidt det rækker til at blande sig i kampen om titlen er dog tvivlsomt.

Den helt store favorit er – som det efterhånden er tilfældet i alle større turneringer – den suveræne verdensetter Iga Swiatek (POL), som Serena tidligst kan møde i semifinalen.

Iga Swiatek
Iga Swiatek of Poland during the champions trophy shoot after winning the final of the 2022 Roland Garros Grand Slam tennis tournament Solana Sierra of Argentina

Det forudsætter dog, at Serena først vinder over Harmony Tan (FRA) og formentlig 32. seedede Sara Sorribes Tormo (ESP) i 2. runde og 6. seedede Karolina Pliskova (CZE) i 3. runde.
I 1/8-finalen kan Serena møde 11. seedede Cori Gauff (USA) eller 20. seedede Amanda Anisimova (USA).

En eventuel modstander til Serena i kvartfinalen findes i den 3/8-del, hvor de højst seedede er 4. seedede Paula Badosa (ESP), og 16. seedede Simona Halep.
Badosa kan i sin 1/8-finale møde 25. seedede Petra Kvitova (CZE), der viste storform i Eastbourne, hvor hun vandt titlen efter finalesejr 6-3, 6-2 over Jelena Ostapenko.
Halep kan i 1/8-finalen møde Camila Giorgi (ITA), der altid er farlig, når hun rammer dagen.

Clara Tauson deltager desuden i double sammen med Elena Rybakina (KAZ). De møder i 1. runde 15. seedede Nadiia Kichenok (UKR) og Raluca Olaru (ROU).
Også her kan Clara i 2. runde møde Kaia Kanepi, der har Renata Voracova (CZE) som makker.
I en eventuel 1/8-finale kan modstanderne blive 1. seedede Shuai Zhang (CHN) og Elise Mertens (BEL).

I modsætning til Clara, der siden hun måtte trække sig på grund af sygdom ved WTA 500 i Madrid, blot har spillet en enkelt kamp i slutningen af april i Madrid, har 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune haft en succesrig periode med masser af kampe og sejre.

De flotte resultater, som kulminerede med den første ATP 250 titel i München og en kvartfinale ved French Open, har bragt Holger helt op i top 30 på ATP-ranglisten, og selvom han har indkasseret 1. runde nederlag ved både ATP 500 i Halle og ATP 250 i Eastbourne, er han blot dalet en enkelt plads på ranglisten, hvor han efter French Open avancerede til no. 28.

Seedningen til Wimbledon er baseret på ranglisten pr. 20. juni, hvor Holger er no. 29, og da seedningerne for få dage siden blev offentliggjort var Holger ifølge entrylisten no. 25, idet 3 udelukkede russiske spillere og skadede Alexander Zverev (GER) var trukket fra turneringen.
Imidlertid indløb derefter afbud fra no. 23 Gael Monfils (FRA), og derfor blev Holger i stedet seedet 24, hvorved han tidligst i 1/8-finalen risikerer at møde en af de 8 topseedede, da seedet 17-24 i 3. runde i stedet kan møde seedet 9-16.

I første omgang er der dog ingen grund til at se alt for langt frem i lodtrækningen, da der er reel risiko for, at Holger kan være færdig allerede efter sin første kamp, hvor han tirsdag møder 28-årige no. 67 Marcos Giron (USA).
Amerikaneren blev ganske vist sendt ud i 1. runde i sine 2 første græs-turneringer i Stuttgart og Halle, hvor han pressede no. 9 Felix Auger-Aliassime i 3 sæt, men i den forløbne uge fik Giron masser af timer på banen, da han ved ATP 250 Mallorca vandt i 3 sæt mod både no. 29 Botic Van De Zandschulp (NE) og no. 53 Mackenzie McDonald (USA), inden han i kvartfinalen blev besejret 7-6(5), 4-6, 6-3 af no. 6 Stefanos Tsitsipas (GRE), der efterfølgende vandt titlen med finalesejr over no. 20 Roberto Bautista Agut (ESP).

Trods nederlaget til no. 180 Ryan Peniston (GBR) i Eastbourne var der dog fremskridt at spore i Holgers spil sammenlignet med ATP 500 i Halle, og hvis Holger kan løfte sit niveau yderligere samt finde et stabilt niveau hele vejen i mindst 3 sæt, er der en god chance for sejre i både 1. runde og i 2. runde mod enten no. 49 Pedro Martinez Portero (ESP) eller no. 50 Alex Molcan (SVK).

I så fald kan Holger i 3. runde møde 11. seedede Taylor Harry Fritz (USA), der møder op med masser af selvtillid, idet han netop har vundet sin 2. titel i Eastbourne, hvor han i finalen vandt 6-1, 6-7(5), 6-3 over Alex De Minaur (AUS).

Vinderen af 3. runde kan i 1/8-finalen møde 6. seedede Felix Auger-Aliassime (CAN), der i optakten til Wimbledon nåede semifinalen ved ATP 250 i ‘s-Hertogenbosch og kvartfinalen ved ATP 500 i Halle.

I samme 1/4-del af lodtrækningen findes 2. seedede Rafael Nadal (ESP), som i en eventuel kvartfinale kan møde Tsitsipas eller 8. seedede Matteo Berrettini (ITA).

I øverste halvdel er 1. seedede Novak Djokovic (SRB) og 5. seedede Carlos Alcaraz (ESP) havnet i samme 1/4-del, og hvis seedningerne holder, møder vindere i semifinalen 3. seedede Casper Ruud (NOR) eller 7. seedede Hubert Hurkacz (POL), der viste storform, da han vandt titlen ved ATP 500 i Halle.

Wimbledon bliver dækket massivt på TV 2, TV 2 Sport, TV 2 Sport X og TV 2 Play.
TV 2 hovedkanalen viser kampe i den første uge – heriblandt Clara Tausons første kamp mandag ved 14-tiden – samt mandag i 2. uge, hvorefter kanalen overtages af Tour de France.

Udover kampene på TV 2 Sport og Sport X viser TV 2 Play fra starten af ugen kampene fra både Centre Court, Court 1, 2, 3, 12, 14 og 18.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 3. juli

Billeder: (Facebook opslag): Johanne Christine Svendsen (Foto: Sportsfotograf.com) – Court 8 ca. 1500
Carlos Alcaraz og Jannik Sinner (Foto: GettyImages) – Centre Court ca. 1600

Grand Slam Wimbledon – TV 2 Sport/Sport X/Play

Sendeplan TV 2

TV 2 Sport – start 1200cet
Marie Bouzkova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) – C2
Heather Watson (GBR) vs. Jule Niemeier (GER) – CC
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (18) Jannik Sinner (ITA) – CC
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) – CC

TV 2 Sport X – start 1400
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Tatjana Maria (GER) – C1
ca. 1500: [11] (25) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (54) Mia Slama (USA) – C8
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (30) Tommy Paul (USA)  – C1
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. (24) Elise Mertens (BEL) – C1

Baner, som kan følges på TV 2 Play (CC, C1, C2, C3, C12, C14, C18):

Centre Court – start 1430cet
Heather Watson (GBR) vs. Jule Niemeier (GER) – W
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (18) Jannik Sinner (ITA) – M
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) – M

No.1 Court – start 1400cet
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Tatjana Maria (GER) – W
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (30) Tommy Paul (USA) – M
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. (24) Elise Mertens (BEL) – W

No.2 Court – start 1200cet
Marie Bouzkova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) – W
(23) Frances Tiafoe (USA) vs. David Goffin (BEL) – M

No.3 Court – start 1200cet
Women’s Doubles
Men’s Doubles
2 Mixed Doubles

Court 12 – start 1200
Men’s Doubles
NB 1400: 2 Women’s Doubles
Men’s Doubles
Mixed Doubles

Court 18
Men’s Doubles
NB 1400: Women’s Doubles
(1) L. Hovde (USA) vs. R. Stoiber (GBR) – GS
Mixed Doubles

Øvrige baner (udvalgte)

Court 8 – ca. 1500cet
[11] (25) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (54) Mia Slama (USA) – TV 2 Sport X

Komplet schedule: https://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-26-beherskede-forventninger-til-baade-clara-og-holger/..


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 26) 

Næste turneringer uge 28:

WTA 250 Ladies Open Lausanne (SUI) – Grus

WTA 250 Hungarian Grand Prix, Budapest (HUN) – Grus

ATP 250 Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

ATP 250 Infosys Hall of Fame Open, Newport (RI, USA) – Græs


Grand Slam Wimbledon – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play

Men’s singles

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED)
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Carlos Alcaraz (ESP) 6-1, 6-4, 6-7(8), 6-3
David Goffin (BEL) vs. (23) Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 5-7, 6-4, 7-5
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (30) Tommy Paul (USA) 6-4, 7-5, 6-4
==
Christian Garin (CHI) vs. (19) Alex De Minaur (AUS)
Brandon Nakashima (USA) vs. Nick Kyrgios (AUS)
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Jason Kubler (AUS)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (21) Botic Van De Zandschulp (NED)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (25) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-0, 6-3, 6-4
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (22) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3, 6-4
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. (20) John Isner (USA) 6-4, 7-6(4), 6-3
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (32) Oscar Otte (GER) 6-3, 6-1, 6-2
==
David Goffin (BEL) vs. Ugo Humbert (FRA) 4-6, 7-5, 6-2, 7-5
(23) Frances Tiafoe (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 7-6(1), 7-6(3), 6-4
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-1, 6-0
(30) Tommy Paul (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 6-2, 6-2
====
Christian Garin (CHI) vs. (29) Jenson Brooksby (USA) 6-2, 6-3, 1-6, 6-4
(19) Alex De Minaur (AUS) vs. J(WC) Liam Broady (GBR) 6-3, 6-4, 7-5
Brandon Nakashima (USA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 6-4, 6-1
Nick Kyrgios (AUS) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(2), 6-4, 6-3, 7-6(7)
==
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-1, 7-6(3)
(Q) Jason Kubler (AUS) vs. (Q) Jack Sock (USA) 6-2, 4-6, 5-7, 7-6(4), 6-3
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-5, 2-6, 7-6(7), 6-1
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-2, 6-4

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-1, 6-4, 6-2
(25) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 7-6(4), 7-6(3), 3-6, 6-3
(22) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Quentin Halys (FRA) 7-6(7), 0-6, 7-5, 7-6(5)
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (15) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-7(8), 7-6(7), 7-6(4)

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-3, 5-7, 6-2
(20) John Isner (USA) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 7-6(4), 6-7(3), 6-4
(32) Oscar Otte (GER) vs. (Q) Christian Harrison (USA) 3-1 Ret’d
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 7-6(0), 6-3
==
Ugo Humbert (FRA) vs. (3) Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-2, 7-5, 6-4
David Goffin (BEL) vs. (31) Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-2, 6-4
(23) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 7-6(3)
Alexander Bublik (KAZ) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(7), 6-2, 7-5

(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 3-6, 5-7, 6-0, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Ryan Peniston (GBR) 6-3, 6-2, 6-4
(30) Tommy Paul (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 6-4, 6-1
Jiri Vesely (CZE) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 5-7, 6-7(2), 6-3, 7-6(7)
====
Christian Garin (CHI) vs. (LL) Hugo Grenier (FRA) 6-3, 6-1, 6-1
(29) Jenson Brooksby (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(3), 7-5, 6-3
(19) Alex De Minaur (AUS) vs. Jack Draper (GBR) 5-7, 7-6(0), 6-2, 6-3
(WC) Liam Broady (GBR) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 4-6, 0-6, 7-6(6), 6-1

Brandon Nakashima (USA) vs. (13) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 4-6, 6-1, 7-6(6)
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (17) Roberto Bautista Agut (ESP) – walkover
Nick Kyrgios (AUS) vs. (26) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-3, 6-1
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-3, 7-5
==
(Q) Jack Sock (USA) vs. Maxime Cressy (USA) 6-4, 6-4, 3-6, 7-6(1)
(Q) Jason Kubler (AUS) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-4, 6-4
Alex Molcan (SVK) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 6-2, 6-4
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) Alastair Gray (GBR) 6-3, 7-6(3), 6-3

Richard Gasquet (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 3-6, 6-4, 6-3
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-1, 6-4
(27) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 7-6(4), 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-4, 4-6, 6-3

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 3-6, 6-4
Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(5), 6-2, 7-5
Alejandro Tabilo (CHI) vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(6), 6-2, 1-6, 4-6, 7-6(11)
(25) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. John Millman (AUS) 6-3, 2-6, 6-3, 6-4

(22) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Lukas Rosol (CZE) 6-7(4), 7-6(6), 3-6, 6-3, 6-3
Quentin Halys (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-1, 6-2
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(7), 6-1, 6-2
(15) Reilly Opelka (USA) vs. Carlos Taberner (ESP) 7-6(5), 6-4, 6-4

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 4-6, 6-3, 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-3, 7-5, 7-5
Andy Murray (GBR) vs. James Duckworth (AUS) 4-6, 6-3, 6-2, 67-4
(20) John Isner (USA) vs. (Q) Enzo Couacaud (FRA) 6-7(6), 7-6(3), 4-6, 6-3, 7-5

(32) Oscar Otte (GER) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-2, 6-1
(Q) Christian Harrison (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 7-6(3), k6-1, 7-6(6)
Tallon Griekspoor (NED) vs. Fabio Fognini (ITA) 5-7, 7-5, 6-3, 6-4
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 7-5, 4-6, 7-6(3), 6-4
==
(3) Casper Ruud (NOR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(1), 7-6(9), 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4
David Goffin (BEL) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 6-2, 6-2, 7-6(5)
(31) Sebastian Baez (ARG) vs. Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-4, 7-5

(23) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Andrea Vavassori (ITA) 6-4, 6-4, 6-4
(Q) Maximilian Marterer (GER) vs. Aljaz Bedene (SLO) 4-6, 7-5, 6-4, 7-5
Alexander Bublik (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-1, 6-2, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 3-6, 6-4, Ret’d

(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-0, 7-6(3), 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 6-4, 7-5
(WC) Ryan Peniston (GBR) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-3, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 4-6, 5-2 Ret’d

(30) Tommy Paul (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-2, 7-6(4)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Max Purcell (AUS) 6-3, 7-6(0), 4-6, 4-6, 6-4
Jiri Vesely (CZE) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2, 7-6(3)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6(8)
====
Christian Garin (CHI) vs. (LL) Elias Ymer (SWE) 6-3, 7-5, 6-4
(LL) Hugo Grenier (FRA) vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 7-6(0), 6-7(5), 2-6, 6-4
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (LL) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 6-3, 6-1
(29) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-2, 6-3

(19) Alex De Minaur (AUS) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-1, 6-3, 7-5
Jack Draper (GBR) vs. (WC) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-4, 7-6(4)
(WC) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Lukas Klein (SVK) 4-6, 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-3
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. (LL) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-2, 6-2

(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-1, 6-7(6), 6-7(4), 6-4, 6-1
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Nicola Kuhn (ESP) 6-3, 6-7(1), 6-3, 6-2
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 7-5, 7-6(1)
(17) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Attila Balazs (HUN) 6-1, 6-0, 6-3

(26) Filip Krajinovic (SRB) vs. Jiri Lehecka (CZE) 5-7, 6-4, 6-7(5), 7-6(5), 6-4
Nick Kyrgios (AUS) vs. (WC) Paul Jubb (GBR) 3-6, 6-1, 7-5, 6-7(3), 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-1, 6-1
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Alexander Ritschard (USA) 7-6(1), 6-3, 5-7, 6-4
==
Maxime Cressy (USA) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(5), 6-4, 7-6(9), 7-6(5)
(Q) Jack Sock (USA) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6(6), 6-4 6-4
(Q) Dennis Novak (AUT) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-6(7), 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Jason Kubler (AUS) vs. (28) Daniel Evans (GBR) 6-1, 6-4, 6-3

(24) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Marcos Giron (USA) 3-6, 5-7, 4-6
Alex Molcan (SVK) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 4-6, 6-4, 6-4, 6-1
(WC) Alastair Gray (GBR) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-3, 7-6(3)
(11) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-4, 6-3

Mackenzie McDonald (USA) vs. (LL) Nuno Borges (POR) 6-4, 6-4, 7-6(3)
Richard Gasquet (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(7), 6-2, 4-6, 4-6, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 4-6, 6-4
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 6-3, 6-3

(27) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Denis Kudla (USA) 6-7(6), 6-3, 7-5, 4-6, 6-2
Hugo Gaston (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 4-6, 0-6, 7-6(3), 6-3
Ricardas Berankis (LTU) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 7-5, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-3, 3-6, 6-4

Women’s singles

Kvartfinale (nederst)
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. Marie Bouzkova (CZE)
Tatjana Maria (GER) vs. Jule Niemeier (GER)

1/8-finale
Alize Cornet (FRA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS)
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Petra Martic (CRO)
(4) Paula Badosa (ESP) vs. (16) Simona Halep  (ROU)
(20) Amanda Anisimova (USA) vs. Harmony Tan (FRA)
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-2
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. (24) Elise Mertens (BEL) 7-6(9), 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. (12) Jelena Ostapenko (LAT) 5-7, 7-5, 7-5
Jule Niemeier (GER) vs. Heather Watson (GBR) 6-2, 6-4

R32
Alize Cornet (FRA) vs. (1) Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (13) Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Zheng Qinwen (CHN) 7-6(4), 7-5
Petra Martic (CRO) vs. (8) Jessica Pegula (USA) 6-2, 7-6(4)
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs. (25) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 7-6(4)
(16) Simona Halep  (ROU) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-1
(20) Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Cori Gauff (USA) 6-7(4), 6-2, 6-1
Harmony Tan (FRA) vs. (wc) Katie Boulter (GBR) 6-1, 6-1
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. (28) Alison Riske (USA) 6-2, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. (33) Shuai Zhang (CHN) 7-6(3), 7-6(5)
(24) Elise Mertens (BEL) vs. (15) Angelique Kerber (GER) 6-4, 7-5
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. Diane Parry (FRA) 6-2 6-3
==
Tatjana Maria (GER) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 7-5
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 6-1, 6-1
Heather Watson (GBR) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(6), 6-2
Jule Niemeier (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 3-6, 6-3

R64
(1) Iga Swiatek (POL) vs (LL) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-4, 4-6, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Catherine Harrison (USA) 6-2, 6-2
(13) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-4

Zheng Qinwen (CHN) vs. Greet Minnen (BEL) 6-4, 6-1
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 7-6(5)
Petra Martic (CRO) vs. Kristina Kucova (SVK) 7-6(4), 6-3
(8) Jessica Pegula (USA) vs. Harriet Dart (GBR) 4-6, 6-3, 6-1
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs. Irina Bara (ROU) 6-3, 6-2
(25) Petra Kvitova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-1, 7-6(5)
Magdalena Frech (POL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-4
(16) Simona Halep  (ROU) vs. (SR) Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 6-4

(11) Cori Gauff (USA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3
(20) Amanda Anisimova (USA) vs. Lauren Davis (USA) 2-6, 6-3, 6-4
Harmony Tan (FRA) vs. (32) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-4
(wc) Katie Boulter (GBR) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 3-6, 7-6(4), 6-4
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-3
(28) Alison Riske (USA) vs. (Q) Maja Chwalinska (POL) 3-6, 6-1, 6-0
(33) Shuai Zhang (CHN) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-6(6), 6-2
Caroline Garcia (FRA) vs. (10) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 6-3

(15) Angelique Kerber (GER) vs. Magda. Linette (POL) 6-3, 6-3
(24) Elise Mertens (BEL) vs. Panna Udvardy (HUN) 3-6, 7-6(5), 7-5
Diane Parry (FRA) vs. (Q) Mai Hontama (JPN) 6-3, 6-2
(3) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Katarzyna Kawa (POL) 6-4, 6-0
==
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-3
Tatjana Maria (GER) vs. (26) Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 1-6, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (SR) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 6-4
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Yanina Wickmayer (BEL) 6-2, 6-2

Heather Watson (GBR) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-4
Kaja Juvan (SLO) vs. Dalma Galfi (HUN) 7-5, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (29) Anhelina Kalinina (UKR) 3-6, 6-4, 6-3
Jule Niemeier (GER) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-0

R128:
(1) Iga Swiatek (POL) vs (Q) Jana Fett (CRO) 6-0, 6-3
(LL) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (wc) Sonay. Kartal (GBR) 6-4, 3-6, 6-1
Claire Liu (USA)vs Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-5, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (27) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-6(5)

Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (18) Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-3
(Q) Catherine Harrison (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-3
(13) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Maryna Zanevska (BEL) 7-6(4), 6-3

Greet Minnen (BEL) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 6-4, 6-0
Zheng Qinwen (CHN) vs. Sloane Stephens (USA) 7-6(1), 7-5
Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Emina Bektas (USA) 6-1, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. (LL) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(2); 7-5

Petra Martic (CRO) vs. (30) Shelby Rogers (USA) 6-2, 7-6(5)
Kristina Kucova (SVK) vs Laura Pigossi (BRA) 7-5, 6-0
Harriet Dart (GBR) vs. Rebeka Masarova (ESP)6-1, 6-4
(8) Jessica Pegula (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 7-6(2)
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs (Q) Louisa Chirico (USA) 6-2, 6-1
Irina Bara (ROU) vs CChloe Paquet (FRA) 6-2, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-2
(25) Petra Kvitova (CZE) vs Jasmine Paolini (ITA) 2-6, 6-4, 6-2

Magdalena Frech (POL) vs. (21) Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 0-6, 6-3
(SR) Kirsten Flipkens (BEL)vs (Q) Jaimee Fourlis (AUS) 7-5, 6-2
(16) Simona Halep  (ROU) vs Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(11) Cori Gauff (USA) vs ELena-Gabriela Ruse (ROU) 2-6, 6-3, 7-5
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs (Q) Nastasja Schunk (GER) 6-4, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 7-5
(20) Amanda Anisimova (USA) vs Xinyu Wang (CHN) 6-3, 6-4

(32) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs (Q) Christina McHale (USA) 6-2, 6-1
Harmony Tan (FRA) vs. (wc) Serena Williams (USA) 7-5, 1-6, 7-6(7)
(wc) Katie Boulter (GBR) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-3
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(1), 7-5
====
Marie Bouzkova (CZE) vs. (7) Danielle Collins (USA)5-7, 6-4, 6-4
Ann Li (USA) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-4
(Q) Maja Chwalinska (POL) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-0, 7-5
(28) Alison Riske (USA) vs Ylena In-Albon (SUI) 6-2, 6-4

(33) Shuai Zhng (CHN) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 6-0
Marta Kostyuk (UKR) vs (wc) Katie Swan (GBR) 4-6, 6-4, 6-4
Caroline Garcia (FRA)vs (wc) Yuriko Miyazaki (JPN) 4-6, 6-1, 7-6(4)
(10) Emma Raducanu (GBR) vs Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-4

(15) Angelique Kerber (GER) vs Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 7-5
Magda. Linette (POL) vs (Q) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-1, 6-4
Panna Udvardy (HUN) vs. Tamara Zidansek  (SLO) 6-4, 7-6(1)
(24) Elise Mertens (BEL) vs Maria Camila Osorio (COL) 1-6, 6-2, 4-2 Ret’d

Diane Parry (FRA) vs. (31) Kaia Kanepi (Est9 6-4, 6-4
Clara Tauson (DEN) vs (Q) Mai Hontama (JPN) 1-4 Ret’d
(Q) Katarzyna Kawa (POL) vs. Rebecca Marino (CAN 6-4, 3-6, 7-5
(3) Ons Jabeur (TUN) vs (Q) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-1, 6-3
==
(5) Maria Sakkari (GRE) vs (Q) Zoe Hives (AUS) 6-1, 6-4
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (wc) Daria Saville (AUS) 7-5, 3-6, 7-5
Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
(26) Sorana Cirstea (ROU) vs Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(5), 7-6(1)

(SR) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (22) Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-0
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-4, 6-1
(Q) Yanina Wickmayer (BEL) vs Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-2
(12) Jelena Ostapenko (LAT) vs Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-4

Qiang Wang (CHN) vs. (14) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 5-7, 6-2
Heather Watson (GBR) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-7(7), 7-5, 6-2
Dalma Galfi (HUN) vs. (Q) Maddison Inglis (AUS) 5-7, 6-3, 6-4
Kaja Juvan (SLO) vs. (23) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 4-6, 6-2

(29) Anhelina Kalinina (UKR) vs Anna Bondar (HUN) 4-6, 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (wc) Jodie Burrage (GBR) 6-2, 6-3
Jule Niemeier (GER) vs Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-4
(2) Anett Kontaveit (EST) vs Bernarda Pera (USA) 7-5, 6-1


ATP Challenger (uge 26)

Place Country Category Surface
Luedenscheid GER Challenger 80 Clay
Malaga ESP Challenger 80 Hard
Quito ECU Challenger 50 Clay
Troyes FRA Challenger 50 Clay

 

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 26)

Næste turneringer uge 27:

WTA 125 Nordea Open, Båstad (SWE) – Grus

WTA 125 Grand Est Open, Contrexeville (FRA) – Grus


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 26)

Place Country Category Surface
Bakio Spain M25 – Livestream  Hard
Bourg-en-Bresse France M25  Clay
Dallas, TX USA M25  Hard
Den Haag Netherlands M25  Clay
Poprad Slovakia M25  Clay
Belgrade Serbia M15  Clay
Bergamo Italy M15  Clay
Bern Switzerland M15- Livestream  Clay
Los Angeles, CA USA M15- Livestream  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Wroclaw Poland M15  Clay

 

M25 Poprad

Kvartfinale: (720) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [1] (298) Louis Wessels (GER) 5-7, 1-6
1/8-finale: (720) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1240) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 6-4, 7-6(5)
R32: (720) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (952) Simon Freund (SWE) 6-3, 6-4

Doubles

Finale: Ingildsen/Freund vs. (3) Lukas Pokorny/Milos Karol (SVK) 6-4, 6-2
Semifinale: Ingildsen/Freund vs. Lukas Palovic/Kristof Minarik (SVK) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Ingildsen/Freund vs. Stepan Pecak/Jan Jermar (CZE) 7-5, 6-4
1/8-finale: Johannes Ingildsen (DEN)/Simon Freund (SWE) vs. Michal Novansky/Tomas Lanik (SVK) 6-7(6), 6-3, [10-7]


M25 Bourg-en-Bresse

1/8-finale: [6] (552) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (787) Bruno Kuzuhara (USA) 5-7, 4-6
R32: [6] (552) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (887) Maxence Broville (FRA) 6-3, 4-6, 6-1

Doubles

Finale: Vanshelboim/Ho vs. Kai Wehnelt/Patrick Zahraj (GER) 4-6, 4-6
Semifinale: Vanshelboim/Ho vs. (4) Ugo Blanchet/Mayeul Darras (FRA) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Vanshelboim/Ho vs. Luciano Doria (ARG)/Lofo Ramiaramanana (MAD) 6-3, 6-3
1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Ray Ho (TPE) vs. Inaki Cabrera Bello (ESP)/Bruno Kuzuhara (USA) 7-6(6), 3-6, [10-0]


ITF Women (uge 26)

Place Country Category Surface
Charleston, SC USA W100 – Livestream Grus
Palma del Rio Spain W25-H  Hard
Columbus, OH USA W25  Hard
Den Haag Netherlands W25  Clay
Gurugram India W25  Hard
Porto Portugal W25 – Livestream  Hard
Stuttgart-Vaihingen Germany W25 – Livestream  Clay
Tarvisio Italy W25 – Livestream  Clay
Los Angeles, CA USA W15 – Livestream  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Prokuplje Serbia W15  Clay

 

W25 Porto

1/8-finale: (433) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (310) Pemra Ozgen (TUR 2-6, 2-6

R32
(433) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Mariya Dolzhenko (UKR) 6-4, 4-6, 6-3
[5] (310) Pemra Ozgen (TUR) vs. (Q) (1078) Natsuho Arakawa (JPN) 6-3, 6-1


ITF Junior (uge 26)

Grade 1, Roehampton (GBR) – Græs

Livescore: https://scores.tennisticker.de/gbr/sb.html?tournid=5464

Girls singles

Finale: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (6) Liv Hovde (USA) 2-6, 3-6
Semifinale: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (43) Sayaka Ishii (JPN) 6-4, 6-
1
Kvartfinale: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (38) Ranah Akua Stoiber (GBR) 6-2, 6-3
1/8-finale: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [6] (24) Qavia Lopez (USA) 6-2, 4-6, 6-4
R32: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 6-0, 6-1
R64: [9] (24) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (77) Rose Marie Nijkamp (NED) 6-4, 7-6(1)

Girls doubles

R32: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Chelsea Fontenel (SUI) vs. Naomi Xu/Annabelle Xu (CAN) 6-7(5), 4-6


Grade A, Junior Wimbledon (kval) – Græs

Boys singles 

Q16: (358) Oliver Bonding (GBR) vs. [12] (75) Togan Tokac (TUR) 4-6, 2-6

Girls singles

R32
[11] (25) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (73) Olivia Lincer (USA)
[5] (17) Victoria Mboko (CAN) vs. (WC) (77) Ella McDonald (GBR)

R64
[11] (25) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (54) Mia Slama (USA) 6-3, 6-3
(73) Olivia Lincer (USA) vs. (37) Sara Saito (JPN) 6-3, 6-4

Q16: [15] (110) Natacha Schou (DEN) vs (116) Gabriella Broadfoot (RSA) 5-7, 4-6


Grade 2 – Castricum (NED) – Grus

Boys singles

Q16: [7] (350) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. (690) Pavel Lagutin 6-7(3), 2-6
Q32: [7] (350) Kane Bonsach Ganley (ESP) – bye

Girls singles

1/8-finale: [2] (101) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (302) Darja Suvirdjonkova (SRB) 4-6, 4-6
R32: [2] (101) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (1168) Dilara Okur (NED) 7-6(5), 3-6, 6-0
R64: [2] (101) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye

Girls doubles

1/8-finale: Mortensen/Lipiec vs. Sarah Van Emst/Britt Du Pree (NED) 4-6, 1-6
R32: (2) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Xenia Lipiec (POL) – bye


Grade 5, Paola (MLT) – Hardcourt

Boys singles

R32: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs.  (2391) Theo Nilsson (SWE) 4-6, 3-6
R64: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Jacopo Gianno (ITA) 6-3, 6-4

Boys doubles

R32: Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)/Julian Lockl (AUT) vs. Jay Johnson-Hauldren/Lucius Gutteridge (GBR) 4-6, 6-7(4)

<< tilbage[14]


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 26)

Cat 3, Portoroz (SLO) – Grus

U14 Boys singles

R64: [7] (204) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (417) Ivan Dumbovic (CRO) 5-7, 2-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: Hansen/Erceg vs. Mai Winterleitner/Liam Lugaric (SLO) 4-6, 4-6
R32: (2) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Marko Erceg (CRO) vs. Radek Lassan (CZE)/Oszkar Varga (HUN) 7-6(3), 6-2

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage