Et nyt møde mellem Stefanos Tsitsipas og Holger Rune kan blive en realitet i Halle, hvis de begge når kvartfinalen

Mellem de to Grand Slam turneringer French Open og Wimbledon er der 3 uger, hvor spillerne kan vænne sig til at spille på græs.
Flere topspillere nøjes dog med at spille turnering i den midterste af ugerne, hvor der afvikles 2 ATP 500 turneringer (Terra Wortmann Open i Halle i Tyskland, og Cinch Championships i London – ofte benævnt Queens).
Hos kvinderne afvikles WTA 500 Bett1Open i Berlin og WTA 250 Rothesay Classic i Birmingham.

ATP 500 i Halle, hvor 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune indleder mandag kl. 1200 mod Pablo Carreno Busta (ESP), kan følges på TV 2 Sport X.
WTA 500 i Berlin dækkes fra starten af ugen på TV 2 Sport og senere på ugen på Sport X.
WTA 500 i London kan følges hele ugen på TV 2 Play, og det samme kan WTA 250 Birmingham fra torsdag.
Alle ATP kampe kan desuden følges på Tennistv og WTA kampene på WTATV.

Både Novak Djokovic og Rafael Nadal har fravalgt at spille turneringer i alle 3 uger før Wimbledon, hvilket også er tilfældet for skadede Alexander Zverev.
19-årige Carlos Alcaraz er frameldt Queens og deltager således heller ikke inden Wimbledon.

Hos kvinderne er den suveræne no. 1 Iga Swiatek den eneste topspiller, der ikke er tilmeldt turneringer inden Wimbledon.
19-årige Clara Tauson har været nødsaget til endnu et afbud på grund af rygproblemer, og der foreligger ikke meldinger om, hvorvidt hun bliver klar til WTA 500 Eastbourne om en uge eller til Wimbledon.

Sidste år var afstanden mellem afslutningen af French Open og starten på Wimbledon kun 2 uger, idet French Open blev afviklet en uge senere, og derfor er den seneste ATP-rangliste for nogle spillere misvisende, da den både omfatter point fra French Open i år og sidste år – for nogle spillere endda indefrosne point fra 2020.cic
Derved har Novak Djokovic bevaret 1. pladsen en uge ekstra, men ved opdateringen mandag den 13. juni mister Djokovic 2.000 point fra 2021, hvorved han må afgive 1. pladsen til Daniil Medvedev, og han bliver desuden passeret af Alexander Zverev, som overtager 2. pladsen foran Djokovic.

Nadal beholder 4. pladsen, selvom han mister 1.000 indefrosne point fra French Open 2020.
French Open finalisten Casper Ruud overtager 5. pladsen fra Stefanos Tsitsipas, som mister 1.200 point fra sidste års finale, og derved må grækeren nøjes med de 180 point, som han nåede at optjene, inden han blev sendt ud af French Open i 1/8-finalen af Holger, der trods en turneringsfri uge bevarer sin rangering som no. 28.

Tsitsipas tog hul på græssæsonen, da han fik wildcard til ATP 250 i Stuttgart, hvor han efter sejr over 19-årige Dominic Stephan Stricker (SUI) mødte Andy Murray, der siden en finaleplads i Sydney i januar blev sendt ud i 2. runde i de efterfølgende 6 turneringer, hvor han modtog wildcard.

Efter 4 ugers pause siden ATP 1000 i Madrid, hvor Murray trak sig efter sejr i 2. runde over Denis Shapovalov, deltog Murray i en ATP Challenger 125 i Surbiton, hvor han efter 3 sejre blev besejret i semifinalen 5-7, 7-6(4), 6-3 af no. 81 Denis Kudla (USA).
Måske var de 3 sejre det selvtillids-boost, som Murray havde brug for, idet han i Nottingham indledte med sejre i 2 sæt over både no. 117 Christopher O’Connell (AUS) og no. 42 Alexander Bublik (KAZ), inden han i kvartfinalen vandt 7-6(4), 6-3 over Tsitsipas, og han fulgte op med endnu en sejr i semifinalen 7-6(5), 6-2 over no. 76 Nick Kyrgios (AUS).

Sidstnævnte kamp får et efterspil på grund af tilskuernes opførsel rettet mod Kyrgios.

I søndagens finale mødte Murray 2. seedede Matteo Berrettini, der har været ude af spillet hele grussæsonen, men han fandt dog hurtigt tilbage på sejrssporet, da han gik hele vejen også genvandt titlen, som han også vandt i 2019.

Murray og Berrettini kan mødes igen om få dage ved ATP 500 Queens, hvis Murray i 1. runde vinder over no. 32 Lorenzo Sonego (ITA) og Berrettini vinder over no. 35 Daniel Evans (GBR).

Ifølge seedningen kan vinderen i kvartfinalen møde Denis Shapovalov (CAN), der dog har sin første sejr til gode, siden han i Rom vandt 1-6, 7-5, 6-2 over Rafael Nadal.
I samme halvdel møder 3. seedede Cameron Norrie (GBR) no. 21 Grigor Dimitrov.

Casper Ruud er seedet 1 i Queens, hvor Diego Schwartzman (ARG) er seedet 5 i samme fjerdedel, og seedningen lægger op til en semifinale mod 4. seedede Taylor Fritz (USA) eller 7. seedede Marin Cilic (CRO).

Efter de fornemme præstationer ved French Open, valgte Holger at melde fra til ATP 250 Stuttgart for at skåne sin ankel, og i torsdags indledtes træningen på græs sammen med Ugo Humbert, inden Holger i den kommende uge deltager ved ATP 500 i Halle, hvor han i 1. runde (R32) mandag kl. 1200 møder 6. seedede Pablo Carreno Busta (ESP), der vandt knebent 6-4, 3-6, 6-4, da de i slutningen af september sidste år mødtes i kvartfinalen ved ATP 250 i Metz.

I en eventuel 1/8-finale venter vinderen af opgøret mellem no. 33 Cristian Garin (CHI) og no. 38 Sebastian Korda (USA), og hvis det lykkes for Holger at spille sig videre til kvartfinalen, kan 2. seedede Stefanos Tsitsipas få mulighed for et revanche-opgør, hvis grækeren først vinder over Benjamin Bonzi (FRA) og derefter over vinderen af opgøret mellem Daniel Altmaier (GER) og Nick Kyrgios, der har wildcard.

Holger Vitus Nødskov Rune, Stefanos Tsitsipas
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune og Stefanos Tsitsipas

De øvrige seedede i samme halvdel er 4. seedede Felix Auger-Aliassime (CAN) og 5. seedede Hubert Hurkacz (POL).
I øverste halvdel er Daniil Medvedev og Andrey Rublev seedet henholdsvis 1 og 3, mens Roberto Bautista Agut og Karen Khachanov er seet 7 og 8.

Medvedev havde mulighed for at fejre den genvundne status som no. 1 på ranglisten med en ATP 250 titel i ‘s-Hertogenbosch, da han i søndagens finale mødte turneringens helt store sensation, 25-årige no. 205 Tim Van Rijthoven, der kvitterede for det tildelte wildcard, da han sikrede titlen med klar finalesejr 6-4, 6-1 over Medvedev, der var langt under sit velkendte niveau.

I de britiske turneringer deltager hverken russiske eller hviderussiske spillere, der desuden er udelukket fra at deltage i Wimbledon, og som konsekvens heraf har både ATP og WTA besluttet, at der ikke optjenes point til ranglisten ved Wimbledon.
ATP-chefen Andrea Gaudenzi har dog for nylig antydet den mulighed, at der alligevel kan tildeles point ved Wimbledon, hvis spillerne får lov at deltage under forudsætning af, at de i en skriftlig erklæring tager afstand fra krigen i Ukraine.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 19. juni

Billeder: (Tennistv) Hubert Hurkacz og Daniil Medvedev (Qf: Miami 2022) – Finale Halle TV 2 Sport X 1500
WTA 500 Berlin – WTATV, TV 2 Play

Steffi Graf Stadium – start 1200
(1) S. Sanders/K. Siniakova vs. A. Cornet/J. Teichmann
NB 1530: (1) Ons Jabeur (TUN) vs. (8.) Belinda Bencic (SUI)

====

WTA 250 Birmingham – WTATV, TV 2 Play

Ann Jones Centre – start 1200cet
(2) Simona Halep (ROU) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) – Semi
1605: (8.) Shuai Zhang (CHN) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) – Finale
(1) E. Mertens/S. Zhang vs. (2) L. Kichenok/J. Ostapenko

Court 1 – start 1200cet
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (8.) Shuai Zhang (CHN)

====

ATP 500 Halle – Tennistv, TV 2 Sport X (1500)

OWL Arena – start 1200
(1) Marcel Granollers/Horacio Zeballos vs. (3) Tim Puetz/Michael Venus
NB 1500: (1) Daniil Medvedev vs. (5) Hubert Hurkacz (POL)

====

ATP 500 Queens – Tennistv, TV 2 Play

Centre Court – start 1430cet
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Filip Krajinovic (SRB)
Double Finale

====

ATP 250 Mallorca – Tennistv
Centre Court – NB 1500
(7) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alex Molcan (SVK)
Mackenzie McDonald (USA) vs. Joao Sousa (POR)
NB 1900: (WC) Jaume Munar (ESP) vs. Aslan Karatsev
Grandstand – NB 1500

2 Double kampe

====

WTA 500 Eastbourne – WTATV
Centre Court – start 1230cet
Kaia Kanepi (EST) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP)
Viktorija Golubic (SUI) vs. Marta Kostyuk (UKR)
Marie Bouzkova (CZE) vs. Shelby Rogers (USA)

(WC) Katie Boulter (GBR) vs. Tereza Martincova (CZE)

Court 1 – start 1230cet
Danka Kovinic (MNE) vs. Magda Linette (POL)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Panna Udvardy (HUN)
Qinwen Zheng (CHN) vs. Magdalena Frech (POL)
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Lauren Davis (USA)

Court 2 – NB 1400cet

2 Double kampe
Court 5 – NB 1400cet

Double kamp

====

WTA 250 Bad Homburg – WTATV
Centre Court – start 1300
(5) Veronika Kudermetova vs. Anna Kalinskaya
Aliaksandra Sasnovich vs. Caroline Garcia (FRA)
Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Katie Swan (GBR)

(1) Daria Kasatkina vs. Andrea Petkovic (GER)

Court 1 – start 1300
Kaja Juvan (SLO) vs. Lucia Bronzetti (ITA)
(8.) Liudmila Samsonova vs. (Q) Kamilla Rakhimova
Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Yuliya Hatouka

Ann Li (USA) vs. Anna Bondar (HUN)

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Ilkley (GBR)

Centre Court – start 1200cet
[5] (110) Jack Sock (USA) vs. (Q) (168) Zizou Bergs (BEL)

—-

Parma (ITA)

Center Court – start 1515
(132) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (244) Borna Coric (CRO)

—-

Blois (FRA)

Center Court – start 1500
[7] (164) Nikola Milojevic (SRB) vs. (224) Alexandre Muller (FRA)

—-

Corrientes (ARG)

Estadio – start 1530cet
[2] (290) Francisco Comesana (ARG) vs. (519) Mariano Navone (ARG)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 San Diego – Livestream

Stadium – start 1900cet
(783) August Holmgren (DEN) vs. (866) Ethan Quinn (USA)

Resultater opdateres her:
www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-24-holger-rune-jagter-revanche-mod-carreno-busta/

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-24-holger-rune-jagter-revanche-mod-carreno-busta/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 24) 

WTA 500, Bet1Open, Berlin (GER) – Græs

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Sport X/Play

Finale: (1) Ons Jabeur (TUN) vs. (8.) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 2-1 Ret’d

Semifinale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. (7) Cori Gauff (USA) 7-6(4), 6-2
(8.) Belinda Bencic (SUI) vs. (2) Maria Sakkari (GRE) 6-7(6), 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-7(3), 6-2, 6-2
(7) Cori Gauff (USA) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-4
(8.) Belinda Bencic (SUI) vs. Veronika Kudermetova 3-6, 6-3, 6-3
(2) Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Daria Kasatkina 6-0, 6-3

1/8-finale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Alycia Parks (USA) 6-2, 7-6(8)
Aliaksandra Sasnovich vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 2-6, 7-6(7)
(7) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Xin Yu Wang (CHN) 6-0, 6-4
==
(8.) Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Anna Kalinskaya 6-4, 1-6, 6-1
Veronika Kudermetova vs. Ludmilla Samsonova 6-3, 6-7(5), 6-1
(6) Daria Kasatkina vs. Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-1, 6-1
(2) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Daria Saville (AUS) 6-1, 7-5

R32
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-3
(Q) Alycia Parks (USA) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-3, 7-6(4)
Aliaksandra Sasnovich vs. (Q) Anastasia Gasanova 6-2, 4-6, 6-3
Andrea Petkovic (GER) vs. (5) Garbine Mugruza (ESP) 7-6(8), 6-4

(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-7(5), 6-0, 6-0
Bianca Andreescu (CAN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 4-6, 6-4
(Q) Xin Yu Wang (CHN) vs. (Q) Tamara Korpatsch (GER) 3-6, 6-3, 6-4
(7) Cori Gauff (USA) vs. Ann Li (USA) 6-2, 7-6(2)
==
(8.) Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Jule Niemeier (GER) 6-4, 5-7, 6-3
(WC) Anna Kalinskaya vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-4
Ludmilla Samsonova vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 6-1
Veronika Kudermetova vs. (3) Aryna Sabalenka 2-6, 7-5, 6-4

(6) Daria Kasatkina vs. Anhelina Kalinina (UKR) 5-7, 6-3, 6-1
Ekaterina Alexandrova vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-3, 6-4
(Q) Daria Saville (AUS) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-7(2), 7-5, 6-2
(2) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Leolia Jeanjean (FRA) 6-3, 6-2

Qfi: (2) Daria Saville (AUS) vs. Sabine Lisicki (GER) 6-0, 7-6(/)

Q16 (udvalgte)
(WC) Sabine Lisicki (GER) vs. (7) Asia Muhammad (USA) 6-4, 6-4

(9) Alycia Parks (USA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-4


WTA 250 Rothesay Classic, Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (8.) Shuai Zhang (CHN) 5-4 Ret’d

Semifinale
(8.) Shuai Zhang (CHN) vs. (6) Sorana Cirstea (ROU) 4-6, 6-1, 7-6(5)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (2) Simona Halep (ROU) 6-3, 2-6, 6-4

Kvartfinale
(8.) Shuai Zhang (CHN) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-5, 6-4
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 5-7, 6-3, 6-4
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (3) Camila Giorgi (ITA) 6-3, 6-2
(2) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 6-4, 6-1

1/8-finale
Dayana Yastremska (UKR) vs. (1) Jelena Ostapenko (LAT) 3-6, 7-5, 7-5
(8.) Shuai Zhang (CHN) vs. Elina-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 2-6, 7-5
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Caty McNally (USA) 7-5, 6-3
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. (LL) Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-1
==
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Magdalena Frech (POL) 6-1, 5-7, 7-6(3)
(3) Camila Giorgi (ITA) vs. Lauren Davis (USA) 3-6, 7-5, 6-2
(WC) Katie Boulter (GBR) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-6(5), 6-1
(2) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-2

R32
(1) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-2, 5-7, 6-3
Dayana Yastremska (UKR) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-3
Elina-Gabriela Ruse (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) 7-6(6), 7-6(12)
(8.) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Jana Fett (CRO) 5-7, 6-3, 6-3

(Q) Caty McNally (USA) vs. (4) Elise Mertens (BEL) 3-6, 6-4, 7-5
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Coco Vandeweghe (USA) 6-4, 6-4
(LL) Aleksandra Krunic (SRB)  vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 7-6(6)
(6) Sorana Cirstea (ROU) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 4-6, 6-1
==
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (5) Petra Kvitova (CZE) 7-6(4), 6-2
Magdalena Frech (POL) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-7(4), 6-3, 6-3
Lauren Davis (USA) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(2), 7-6(5)
(3) Camila Giorgi (ITA) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(7), 6-4

(WC) Katie Boulter (GBR) vs. (7) Alison Riske (USA) 6-4, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-7(5), 6-4, 7-6(6)
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-1, 6-4


ATP 500 Terra Wortmann Open, Halle (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Sport X

Finale: (5) Hubert Hurkacz (POL) vs. (1) Daniil Medvedev 6-1, 6-4

Semifinale
(1) Daniil Medvedev vs. (SE) Oscar Otte (GER) 7-6(3), 6-3
(5) Hubert Hurkacz (POL) vs. (WC) Nick Kyrgios (AUS) 4-6, 7-6(2), 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev vs. (7) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-2, 6-4
(SE) Oscar Otte (GER) vs. (8.) Karen Khachanov 4-6, 7-6(5), 6-4
(5) Hubert Hurkacz (POL) vs. (4) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(2), 7-6(4)
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. (6) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev vs. Ilya Ivashka 7-6(4), 6-3
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Tallon Griekspoor (NED) 6-7(6), 6-4, 6-2
(SE) Oscar Otte (GER) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 6-0, 7-6(3)
(8.) Karen Khachanov vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(4), 6-4
==
(5) Hubert Hurkacz (POL) vs. Ugo Humbert (FRA) 7-6(5), 6-3
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(7), 6-1
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 0-6, 6-3
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 5-7, 6-2, 6-4

R32
(1) Daniil Medvedev vs. David Goffin (BEL) 6-3, 6-2
Ilya Ivashka vs. (WC) Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 6-3, 7-6(5)
(Q) Tallon Griekspoor (NED) vs. Alex Molcan (SVK) 7-6(10), 6-3
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN)

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (3) Andrey Rublev 7-6(1), 6-4
(SE) Oscar Otte (GER) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(5), 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. (WC) Henri Squire (GRE) 4-3 Ret’d
(8.) Karen Khachanov vs. Aslan Karatsev 6-7(4), 6-1, 6-2
==
(5) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Maxime Cressy (USA) 6-4, 4-6, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 6-7(4), 7-6(4), 7-5
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(4), 6-4
(4) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 5-7, 6-3

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (6) Pablo Carreno Busta (ESP) 3-6, 6-7(5)
Sebastian Korda (USA) vs. Cristian Garin (CHI) 6-2, 6-3
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-3, 7-5
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(1), 1-6, 6-3


ATP 500 Cinch Championships, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Play

Finale: (2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-4

Semifinale
Filip Krajinovic (SRB) vs. (7) Marin Cilic (CRO) 4-6, 6-3, 6-3
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-3

Kvartfinale
Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Ryan Peniston (GBR) 4-6, 6-3, 6-3
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(2), 6-4
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-2, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 6-2

1/8-finale
(WC) Ryan Peniston (GBR) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-0, 4-6, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Sam Querrey (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Jack Draper (GBR) 6-2, 7-6(2)
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-6(6), 7-5
==
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Alex De Minaur (AUS) 4-6, 6-4, 7-5
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 6-3
Tommy Paul (USA) vs. (PR) Stan Wawrinka (SUI) 6-1, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (LL) Denis Kudla (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4

R32
(WC) Ryan Peniston (GBR) vs. (1) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 7-6(2)
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 6-2
Filip Krajinovic (SRB) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-4, 6-3
(Q) Sam Querrey (USA) vs. (5) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-4

(WC) Jack Draper (GBR) vs. (4) Taylor Harry Fritz (USA) 6-3, 6-2
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Quentin Halys (FRA) 6-4, 6-7(6), 6-4
Alexander Bublik (KAZ) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, Ret’d
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Liam Broady (GBR) 6-1, 4-6, 7-5
==
Alex De Minaur (AUS) vs. (8.) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 6-4
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Paul Jubb (GBR) 7-6(5), 4-6, 6-1
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Cameron Norrie (GBR) 6-7(2), 6-1, 6-4

Tommy Paul (USA) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 2-6, 6-4
(PR) Stan Wawrinka (SUI) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(2), 6-7(6), 7-6(5)
(LL) Denis Kudla (USA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-3

Qfi: (1) Emil Ruusuvuori (FIN) vs.  Feliciano Lopez (ESP)
Q16: (1) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-4, 6-2


ATP Challenger (uge 24)

Place Country Category Surface
Ilkley GBR Challenger 125 Græs
Parma ITA Challenger 125 Clay
Blois FRA Challenger 80 Clay
Corrientes ARG Challenger 50 Clay

 

Parma

Finale: (WC) Borna Coric (CRO) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(4), 6-0
Semifinale: Elias Ymer (SWE) vs. Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 6-3, 6-2
Kvartfinale: Elias Ymer (SWE) vs. (Alt) (218) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-3, 7-5
1/8-finale: Elias Ymer (SWE) vs. (Q) Nicholas David Ionel (ROU) 6-1, 6-4
R32: Elias Ymer (SWE) vs. Gastao Elias (POR) 7-6(9), 6-4

Challenger TV


WTA Challenger (uge 24)

WTA 125, Gaiba (ITA) – Grus

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 24)

Place Country Category Surface
Grasse France M25  Clay
Martos Spain M25 – Livestream  Hard
Santo Domingo Dominican Republic M25 – Livestream  Hard
Wichita, KS USA M25  Hard
Chiang Rai Thailand M15  Hard
Chieti Italy M15  Clay
Duffel Belgium M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Quito Ecuador M15  Clay
Raanana Israel M15 – Livestream  Hard
San Diego, CA USA M15 – Livestream  Hard
Skopje North Macedonia M15  Clay
Tay Ninh Vietnam M15  Hard

 

M25 Duffel 

1/8-finale: [6] (571) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (652) Simon Carr (IRL) 2-6, 1-6

R32 (udvalgte)
[1] (438) Cezar Cretu (ROU) vs. (Q) (1018) Philip Florig (GER) 7-5, 6-2
(JR) Alexander Blockx (BEL) vs. (LL) (1560) Louis Herman (BEL) 6-5 Ret’d
(652) Simon Carr (IRL) vs. (WC) (1554) Alesander Hoogmartens (BEL) 6-3, 6-1
[6] (571) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Otakar Ungerman (BEL) 6-1, 6-0

Doubles

1/8-finale: (3) Eric Vanshelboim (UKR)/Daniel Siniakov (CZE) vs. Alex Knaff/Chris Rodesch (LUX) 4-6, 4-6


M15 San Diego
Tidsforskel: cet -9 timer

Finale: (783) August Holmgren (DEN) vs. (866) Ethan Quinn (USA) 6-3, 6-7(7), 6-7(4)

Semifinale
(866) Ethan Quinn (USA) vs. (JR) (1383) Alex Michelsen (USA) 6-4, 4-6, 6-4
(783) August Holmgren (DEN) vs. (Q) (1201) Yuta Kikuchi (JPN) 3-6, 7-5, 6-4

Kvartfinale
(783) August Holmgren (DEN) vs. [4] (692) Duarte Vale (POR) 6-4, 5-7, 6-4
(Q) (1201) Yuta Kikuchi (JPN) vs. (WC) Siem Woldeab (USA) 2-6, 6-2, 6-4

1/8-finale
(783) August Holmgren (DEN) vs. [8.] (764) Ajeet Rai (NZL) 7-5, 7-6(5)
[4] (692) Duarte Vale (POR) vs. (1032) Fletcher Scott (USA) 6-2, 7-5

R32
[8.] (764) Ajeet Rai (NZL) vs. (Q) Jacob Brumm (USA) 6-3, 6-1
(783) August Holmgren (DEN) vs. (1013) Kalman L. Boyd (USA) 7-5, 6-2
(1032) Fletcher Scott (USA) vs. (WC) 1523 Elijah Strode (USA) 6-2, 6-3
[4] (692) Duarte Vale (POR) vs. (920) Connor Farren (USA) 7-6(5), 7-5

Doubles

Kvartfinale: Holmgren/Ponwith vs. Mitchell Harper (AUS)/Joe Tyler (GBR) 3-6, 2-6
1/8-finale: (3) August Holmgren (DEN)/Nathan Ponwith (USA) vs. Wally Thayne/Quinn Vandecasteele (USA) 6-4, 3-6, [10-3]


ITF Women (uge 24)

Place Country Category Surface
Ilkley Great Britain W100 – Livestream  Grass
Ceska Lipa Czech Republic W60 – Livestream  Clay
Madrid Spain W60 – Livestream  Hard
Denain France W25  Clay
Poertschach Austria W25 – Livestream  Clay
Raanana Israel W25 – Livestream  Hard
Santo Domingo Dominican Republic W25 – Livestream  Hard
Sumter, SC USA W25  Hard
Chiang Rai Thailand W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
San Diego, CA USA W15 – Livestream  Hard

 

W60 Madrid – livestream

R32: (455) Olga Helmi (DEN) vs. [15] (322) En Shuo Liang (TPE) 6-3, 6-7(7), 4-6

R64
[1] (96) Lin Zhu (CHN) – bye
Carolina Gomez (ESP) vs. Ivana Popovic (AUS) 7-5, 4-6, Ret’d
(455) Olga Helmi (DEN) vs. (407) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 6-4, 6-3
[15] (322) En Shuo Liang (TPE) – bye

Qfi: [12] (1560) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [4] (703) Yasmine Mansouri (FRA) 2-6, 1-6

Q16:
[4] (703) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Julieta Honrubia Andrino (ESP) 6-3, 6-2
[12] (1560) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Mara Marty (ESP) 3-6, 6-3, [10-8]


W25 Denain

Finale: (410) Leyre Romero Gormaz (ESP) vs. [1] (224) Aliona Bolsova (ESP) 6-4, 3-6, 6-4

Semifinale
[8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [1] (224) Aliona Bolsova (ESP) 2-6, 3-6
(410) Leyre Romero Gormaz (ESP) vs. (446) Audrey Albie (FRA) 6-4, 6-2

Kvartfinale
[1] (224) Aliona Bolsova (ESP) vs. (Q) (658) Ines Ibbou (ALG) 6-4, 6-2
[8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (627) Julie Gervais (FRA) 6-1, 6-2

1/8-finale:
(627) Julie Gervais (FRA) vs. (541) Chiara Scholl (USA) 4-6, 6-4, 6-3
[8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (421) Marine Partaud (FRA) 7-6(4), 6-3

R32
(421) Marine Partaud (FRA) vs. (495) Alexandra Vecic (GER) 6-7(4), 6-3, 7-6(5)
[8] (387) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (501) Merel Hoedt (NED) 6-3, 3-6, 6-1

Q16: (1079) Elena Jamshidi (DEN) vs. [4] (652) Jasmijn Gimbrere (NED) 0-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Elena Malygina (EST) vs. Lucie Nguyen Tan/Oceane Babel (FRA) 6-7(11), 6-0, [9-11]


ITF Junior (uge 24)

Grade 2, Gladbeck (GER) – Grus

Boys singles

Q32: (345) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. [8] (198) Yannik Kelm (GER) 4-6, 3-6


Grade 4, Aarhus (DEN) – Grus

Boys singles

Finale: [5] (609) Matteo Lavizzari (SUI) vs. [1] (452) Filip Stidell (SWE) 6-1, 6-3

Semifinale
[1] (452) Filip Stidell (SWE) vs. [10] (794) Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) 3-6, 6-1, 6-4
[5] (609) Matteo Lavizzari (SUI) vs. (2079) Mika Bunjes (GER) 6-2, 7-6(4)

Kvartfinale
[1] (452) Filip Stidell (SWE) vs. vs. [11] Boris Durovic (CZE) 6-4, 7-5
[10] (794) Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) vs. (1534) Noa Forste Dinell (SWE) 6-1, 6-4
[5] (609) Matteo Lavizzari (SUI) vs. (1405) Kyle McKay (GBR) 6-3, 7-5
(2079) Mika Bunjes (GER) vs. [7] (696) Vojtech Vales (CZE) 6-7(2), 7-6(4), 6-2

1/8-finale
[1] (452) Filip Stidell (SWE) vs. [16] (1156) Gianluca Kunz (SUI) 7-5, 6-0
[8] (761) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [11] Boris Durovic (CZE) 2-6, 6-4, 1-6
(1534) Noa Forste Dinell (SWE) vs. [3] (536) Aryan Lakshmanan (IND) 6-2, 7-6(3)
[10] (794) Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) vs. [6] (686) Bon Lou Karstens (GER) 6-4, 4-6, 6-3
==
[5] (609) Matteo Lavizzari (SUI) vs. [12] (884) Alberto Blumenschein (BRA) 6-3, 6-0
(1405) Kyle McKay (GBR) vs. Filip Slavkovic (SWE) 6-7(3), 6-2, 6-1
(WC) Oliver Steines (DEN) vs. [7] (696) Vojtech Vales (CZE) 3-6, 3-6
(2079) Mika Bunjes (GER) vs. [2] (459) (Oskar Grzegorzewski (POL) 6-4, 6-7, 6-1

R32
[1] (452) Filip Stidell (SWE) vs. (2065) Hlib Kovalenko (UKR) 6-3, 5-7, 7-5
[16] (1156) Gianluca Kunz (SUI) vs. (Q) Javier Gonzalez (ESP) 7-6(5), 6-3
(Q) (2054) Valdemar Dubin (DEN) vs. [11] Boris Durovic (CZE) 4-6, 1-6
[8] (761) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (2079) Tom Sickenberger (GER) 6-2, 7-5

[3] (536) Aryan Lakshmanan (IND) vs. (1543) Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 6-1, 6-3
[13] (1039) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1534) Noa Forste Dinell (SWE) 2-6, 3-6
[10] (794) Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) vs. (1964) Viktor Fraenkel (SWE) 6-2, 6-0
[6] (686) Bon Lou Karstens (GER) vs. (1757) Jacob Borch-Nielsen (NOR) 6-2, 6-1
==
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [5] (609) Matteo Lavizzari (SUI) 0-6, 5-7
[12] (884) Alberto Blumenschein (BRA) vs. (2603) Axel Edstrom (SWE) 6-0, 6-0
Filip Slavkovic (SWE) vs. [15] (1104) Filip Horak (CZE) – walkover
[4] (537) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1405) Kyle McKay (GBR) 3-6, 3-6

[7] (696) Vojtech Vales (CZE) vs. (1828) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 6-3, 6-4
(WC) Oliver Steines (DEN) vs. [9] (785) Enes Kocu (TUR) 3-6, 6-4, 6-3
[14] (1090) Christopher Garde (DEN) vs. (2079) Mika Bunjes (GER) 3-6, 2-6
[2] (459) (Oskar Grzegorzewski (POL) vs. (1968) Bjorn Cristiano Asbjornrod valdivieso (NOR) 6-2, 6-4

R64
[1] (452) Filip Stidell (SWE) – bye
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (2065) Hlib Kovalenko (UKR) 1-6, 6-4, 2-6
(Q) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) Javier Gonzalez (ESP) 2-6, 5-7
[16] (1156) Gianluca Kunz (SUI) – bye

[11] Boris Durovic (CZE) – bye
(Q) (2054) Valdemar Dubin (DEN) vs. (LL) (2751) Fabian Garvik (NOR) 5-7, 7-6(5), 6-3
(2079) Tom Sickenberger (GER) vs. (1978) Dominik Vonbank (AUT) 6-2, 2-6, 6-3
[8] (761) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye

[3] (536) Aryan Lakshmanan (IND) – bye
(2079) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (1543) Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 3-6, 4-6
(1534) Noa Forste Dinell (SWE) vs. (2269) Jan Facek (CZE) 6-2, 7-6(4)
[8] (1039) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye

[10] (794) Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) – bye
Anton Seemann (DEN) vs. (1964) Viktor Fraenkel (SWE) 1-6, 0-6
(Q) Nicolas Borgsten (DEN) vs. (1757) Jacob Borch-Nielsen (NOR) 4-6, 2-6
[6] (686) Bon Lou Karstens (GER) – bye
==
[5] (609) Matteo Lavizzari (SUI) – bye
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (2449) Andreas Ursin Nygaard (NOR) 6-2, 3-6, 6-2
(WC) Niklas Kudsk vs. (2603) Axel Edstrom (SWE) 3-6, 0-6
[12] (884) Alberto Blumenschein (BRA) – bye

[15] (1104) Filip Horak (CZE)
Nikolaj Terp Maansson (DEN) vs. Filip Slavkovic (SWE) 4-6, 1-6
(1405) Kyle McKay (GBR) vs. (2436) Johnny Wilkinson (IRL) 7-5, 6-3
[4] (537) Yakup Uzunel (DEN) – bye

[7] (696) Vojtech Vales (CZE) – bye
(Q) Mads Tvede (DEN) vs. (1828) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 1-6, 1-6
(WC) Oliver Steines (DEN) vs. (1774) Theodor Nystrom (SWE) 6-4, 7-5
[9] (785) Enes Kocu (TUR) – bye

[14] (1090) Christopher Garde (DEN) – bye
(Q) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2079) Mika Bunjes (GER) 3-6, 2-6
(1682) Niklas Jensen (DEN) vs. (1968) Bjorn Cristiano Asbjornrod valdivieso (NOR) 4-6, 4-6
[2] (459) (Oskar Grzegorzewski (POL) – bye

Qfi
[1] (2054) Valdemar Dubin (DEN) vs. Johnny Elias Bo Haase (GER) 6-2, 6-0
Mads Tvede (DEN) vs. [2] (2751) Fabian Garvik (NOR) 3-6, 6-4, [10-3]
(WC) Lukas Anders Høj (DEN) vs. Javier Gonzalez (ESP) 1-6, 0-6
(WC) Jonas Høj (DEN) vs. Filip Slavkovic (SWE) 2-6, 0-6
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Oleh Chernat (UKR) 6-1, 7-5
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Amir Albeg (ISR) 2-6, 6-4, [5-10]
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Hector Hertz Nissen (DEN) 6-0, 6-3
Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Sebastian Eie (NOR) 6-4, 0-6, [10-6]

Q16 (udvalgte)
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Petter Storberg (NOR) 6-2, 7-5

Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Sebastian Eie (NOR) vs. Felix Felsmann (GER) 6-4, 2-6, [10-5]


Girls singles

Finale: [15] (907) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [14] (879) Laura Brunkel (DEN) 6-0, 7-6(4)

Semifinale
[15] (907) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Nela Linhartova (CZE) 6-3, 7-6(2)
[14] (879) Laura Brunkel (DEN) vs. (1041) Carina Syrtveit (NOR) 6-4, 6-4

Kvartfinale
Nela Linhartova (CZE) vs. [7] (655) Gaia Maduzzi (ITA) 6-3, 7-5
[15] (907) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1203) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) 6-3, 3-6, 6-3
[3] (457) Sara Børkop (DEN) vs. (1041) Carina Syrtveit (NOR) 5-7, 6-7(3)
[14] (879) Laura Brunkel (DEN) vs. [10] (696) Mille Johanna Mørk (DEN) 6-1, 6-2

1/8-finale
Nela Linhartova (CZE) vs. [16] (911) Karla Bartel (GER) 6-4, 4-6, 6-1
[7] (655) Gaia Maduzzi (ITA) vs. (1393) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) 6-3, 6-0
[15] (907) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [4] (512) Claire An (USA) 6-2, 6-7(7), 6-4
(1203) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1966) Sarah Suljadzic (DEN) 3-6, 6-2, 6-4
==
(1041) Carina Syrtveit (NOR) vs. [9] (661) Stella Jurina (GER) 6-1, 6-4
[3] (457) Sara Børkop (DEN) vs. (1314) Jil Hassinger (GER) 6-1, 6-1
[10] (696) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. [5] (573) Josefine Falster (NOR) 6-3, 6-3
[14] (879) Laura Brunkel (DEN) vs. Ela Zimanyi (CZE) 6-1, 5-7, 6-2

R32
[1] (380) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Nela Linhartova (CZE) 3-6, 1-6
(3083) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. [16] (911) Karla Bartel (GER) 2-6, 2-6
(1393) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [12] (795) Emma Kamper Malmkjær (DEN) 3-6, 6-3, 4-3 Ret’d
[7] (655) Gaia Maduzzi (ITA) vs. (1691) Cecilie Maeland (NOR) 6-2, 6-2

[4] (512) Claire An (USA) vs. (1466) Sophia Ksandinov (GER) 7-6(5), 3-6, 7-5
[15] (907) Sarafina Olivia Hansen) vs. (LL) Kajsa Helgesen (NOR) 6-3, 6-3
(1966) Sarah Suljadzic (DEN)  vs. [11] (701) Philippa Faerber (GER) – walkover
(1203) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [6] (624) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-3
==
(1041) Carina Syrtveit (NOR) vs. [8] (660) Karolina Krajmer (SVK) 3-6, 6-2, 7-5
[9] (661) Stella Jurina (GER) vs. (2088) Ashley Katz (AUS) 1-6, 6-3, 6-3
(1314) Jil Hassinger (GER) vs. [13] (827) Smilte Bakyte (LTU) 6-4, 6-3
[3] (457) Sara Børkop (DEN) vs. vs. (1975) Tia Bonita Jakupovic-Kljako (GBR) 4-6, 6-0, 6-2

[5] (573) Josefine Falster (NOR) vs. (2373) Alexandra Okorokova 6-3, 4-6, 6-1
[10] (696) Mille Johanna Mørk (DEN) vs. Leticia Romanova (GBR) 6-1, 6-3
[14] (879) Laura Brunkel (DEN) vs. (2123) Diana Smolinska (UKR) 6-4, 6-4
Ela Zimanyi (CZE) vs. [2] (446) Indira Lepage (BEL) 6-2, 6-3

R64
[1] (380) Vilma Krebs Hyllested (DEN) – bye
Nela Linhartova (CZE) vs. Veronika Zarovna (UKR) 6-1, 4-6, 6-1
(3083) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Mirabell Ehret Lopez (SUI) 7-5, 6-1
[16] (911) Karla Bartel (GER) – bye

[12] (795) Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
(1393) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Eva Senior (GBR) 3-6, 7-6(4), 6-2
(3083) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (1691) Cecilie Maeland (NOR) 2-6, 1-6
[7] (655) Gaia Maduzzi (ITA) – bye

[4] (512) Claire An (USA) – bye
(Q) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. (1466) Sophia Ksandinov (GER) 1-6, 2-6
(LL) Kajsa Helgesen (NOR) vs. Miruna-Melania Neagu (ROU) 6-2, 6-0
[15] (907) Sarafina Olivia Hansen (DEN) – bye

[11] (701) Philippa Faerber (GER) – bye
(1966) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (1529) Martyna Mackiewicz (POL) 6-4, 4-6, 6-4
(1203) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Nikola Koprivova (CZE) 6-3, 6-1
[6] (624) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
==
[8] (660) Karolina Krajmer (SVK) – bye
Lucca Ingildsen (DEN) vs. (1041) Carina Syrtveit (NOR) 1-6, 3-6
Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (2088) Ashley Katz (AUS) 2-6, 2-6
[9] (661) Stella Jurina (GER) – bye

[13] (827) Smilte Bakyte (LTU) – bye
Elin Brun Creton (DEN) vs. (1314) Jil Hassinger (GER) 1-6, 6-2, 3-6
Cecilie Funder (DEN) vs. (1975) Tia Bonita Jakupovic-Kljako (GBR) 2-6, 3-6
[3] (457) Sara Børkop (DEN) – bye

[5] (573) Josefine Falster (NOR) – bye
(1790) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (2373) Alexandra Okorokova 7-5, 1-6, 3-6
Leticia Romanova (GBR) vs. Antonia Ende (GBR) 7-5, 6-4
[10] (696) Mille Johanna Mørk (DEN) – bye

[14] (879) Laura Brunkel (DEN) – bye
(Q) Emma Paunovic (DEN) vs. (2123) Diana Smolinska (UKR) 6-7(1), 1-6
Marie Dupont (DEN) vs. Ela Zimanyi (CZE) 0-6, 0-6
[2] (446) Indira Lepage (BEL) – bye

Qfi
Ingrid Friis Hein (DEN) – bye
Emma Paunovic (DEN) vs. Kajsa Helgesen (NOR) 1-6, 7-5, [10-5]
(WC) Cecilie Funder (DEN) vs. Antonia Ende (GER) 6-7(5), 2-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 24)

Cat 3, Birkerød (DEN) – Grus

U14 Boys singles

Finale: [3] (162) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [2] (146) Linus Andersson (SWE) – walkover

Semifinale
[3] (162) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [6] (207) Asger Sørensen (DEN) 4-6, 6-1, 6-1
[11] (384) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [2] (146) Linus Andersson (SWE) 2-6, 5-7

Kvartfinale
[6] (207) Asger Sørensen (DEN) vs. [1] (144) Aleix Galindo (ESP) 7-6(7), 6-2
[3] (162) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [7] (234) Moritz Glauser (LIE) 6-1, 6-0
[11] (384) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [4] (187) Christoffer Emil Jessen (DEN) 6-3, 3-6, 6-1
[2] (146) Linus Andersson (SWE) vs. [9] (244) Paul Hjorteland (NOR) 6-2, 6-2

1/8-finale
[15] (516) Gabriel Pyndt (DEN) vs. [1] (144) Aleix Galindo (ESP) 2-6, 2-6
[6] (207) Asger Sørensen (DEN) vs. [10] (326) Thom Gabelic (SWE) 6-1, 6-0
[3] (162) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [16] (522) Nicolai Eie Worren (NOR) 6-0, 6-1
[12] (477) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. [7] (234) Moritz Glauser (LIE) 3-6, 0-6
==
[11] (384) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [8] (237) Alex Ferrer-Salat (ESP) 6-4, 6-1
[4] (187) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (WC) Magnus Østergaard (DEN) 3-6, 6-2, 6-0
[5] (189) Andreas Philip Coort Maleeva Hansen (DEN) vs. [9] (244) Paul Hjorteland (NOR) 6-3, 6-7(6), 2-6
[2] (146) Linus Andersson (SWE) vs. [14] (507) Yegor Nikiforov (UKR) 6-1, 6-3

R32
[1] (144) Aleix Galindo (ESP) vs. (1135) Jens Holger Nissen (DEN) 2-6, 6-2, 6-3
[15] (516) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (Q) Oscar Jusufagic (SWE) 6-2, 6-0
[10] (326) Thom Gabelic (SWE)  vs. (1198) Lars Ivarson Horn (NOR) 6-1, 6-3
[6] (207) Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) (840) David Trautmann (GER) 6-3, 6-2

[3] (162) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (1198) Oscar Casas Mas (ESP) 6-1, 6-0
[16] (522) Nicolai Eie Worren (NOR) vs. (535) William Johan Kjellberg (SWE) 6-4, 6-1
[12] (477) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (WC) Gabriel Wennhall (SWE) 6-1, 6-4
(Q) Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. [7] (234) Moritz Glauser (LIE) 4-6, 0-6
==
[8] (237) Alex Ferrer-Salat (ESP) vs. (LL) (1058) Nils Froebel (SWE) 6-3, 6-0
[11] (384) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (1101) Ole Helliesen Ramsland (NOR) 4-6, 6-3, 6-0
(WC) Magnus Østergaard (DEN) vs. [13] (477) Yalin Kokuk Kocuk (TUR) 6-0, 6-1
[4] (187) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (578) Nikolai Hammersmark Gjervan (NOR) 3-6, 6-4, 6-3

[5] (189) Andreas Philip Coort Maleeva Hansen (DEN) vs. (Q) Hugo Bucht (SWE) 3-6, 6-4, 6-3
(WC) Sebastian Kvist (DEN) vs. [9] (244) Paul Hjorteland (NOR) 0-6, 0-6
[14] (507) Yegor Nikiforov (UKR) vs. (1058) Aoun Abbas (GBR) 6-2, 6-4
(1154) Anton Lindberg-Larsen (DEN) vs. [2] (146) Linus Andersson (SWE) 3-6, 3-6

R64
[1] (144) Aleix Galindo (ESP) – bye
(1135) Jens Holger Nissen (DEN) vs. (Q) Scott Authen Johnsen (NOR) 6-2, 6-3
(Q) Oscar Jusufagic (SWE) vs. (Q) Jonah Mielke (GER) 6-3, 6-3
[15] (516) Gabriel Pyndt (DEN) – bye

[10] (326) Thom Gabelic (SWE) – bye
(1154) Mingus Zack Hansen (DEN) vs. (1198) Lars Ivarson Horn (NOR) 6-7(4), 4-6
(Q) (840) David Trautmann (GER) vs. (Q) Meesam Abbas (PAK) 6-2, 2-6, 6-2
[6] (207) Asger Sørensen (DEN) – bye

[3] (162) Mads Bruhn Aaby (DEN) – bye
(1198) Oscar Casas Mas (ESP) vs. (638) Eoghan Samyn (FRA) 6-1, 6-7(3), 6-2
(535) William Johan Kjellberg (SWE) vs. (923) Philipp Kurzenberger (GER) 6-0, 6-0
[16] (522) Nicolai Eie Worren (NOR) – bye

[12] (477) Carl Filip Bak Weller (DEN) – bye
(WC) Gabriel Wennhall (SWE) vs. (WC) Jonathan Eie (NOR) – walkover
(Q) Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. (WC) William Vainionpaa (FIN) 6-3, 6-1
[7] (234) Moritz Glauser (LIE) – bye
==
[8] (237) Alex Ferrer-Salat (ESP) – bye
(593) Finn Sulugiuc (DEN) vs. (LL) (1058) Nils Froebel (SWE) 5-7, 4-6
(1101) Ole Helliesen Ramsland (NOR) vs. (Q) Noah Kirschner (GER) 3-6, 6-3, 6-2
[11] (384) Christoffer Topp-Parving (DEN) – bye

[13] (477) Yalin Kokuk Kocuk (TUR) – bye
(WC) Magnus Østergaard (DEN) vs. (WC) Danta Levinsson-Olsson (SWE) 6-0, 6-2
(578) Nikolai Hammersmark Gjervan (NOR) vs. (840) Vincent Schwabe (GER) 6-1, 6-2
[4] (187) Christoffer Emil Jessen (DEN) – bye

[5] (189) Andreas Philip Coort Maleeva Hansen (DEN) – bye
(Q) Hugo Bucht (SWE) vs. (991) Vincent Visker (GER) 6-3, 6-2
(WC) Sebastian Kvist (DEN) vs. (522) Anders Erik Bergstrom (EST) 6-4, 6-4
[9] (244) Paul Hjorteland (NOR) – bye

[14] (507) Yegor Nikiforov (UKR) – bye
(1058) Aoun Abbas (GBR) vs. (794) Paul Kurzenberger (GER) 4-6, 6-3, 6-4
(1154) Anton Lindberg-Larsen (DEN) vs. (991) Louis Marc Jean-Paul Henriet (FRA) 6-2, 7-6(7)
[2] (146) Linus Andersson (SWE) – bye

Qfi (danske)
Dominic Augustinovic (DEN) vs. Meesam Abbas (PAK) 7-6(4), 4-6, [4-10]
Rasmus Lind Michael (DEN) vs. Noah Kirschner (GER) 0-6, 2-6
Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. (WC) Gustaw Ghudzikiewicz (SWE) 6-2, 7-6(0)
Thorbjørn Haubro Jensen (DEN) vs. Scott Authen Johnsen (NOR) 1-6, 4-6
Oscar Bergholt Andersson (DEN) vs. Hugo Bucht (SWE) 6-3, 7-5

Q16 (udvalgte)
(WC) Gustav Gaarde Andersen (DEN) vs. Niels Ture Daniel Leveau (SWE) 3-6, 3-6
Louis Valentin (DEN) vs. Jonah Mielke (GER) 2-6, 3-6

Dominic Augustinovic (DEN) – bye
Casper Molich Hoff Pallesen (DEN) vs. Meesam Abbas (PAK) 5-7, 3-6

Emil Schølin (DEN) vs. Oscar Jusufagic (SWE) 0-6, 0-6

Rasmus Lind Michael (DEN) – bye
Nicolai Schølin (DEN) vs. Noah Kirschner (GER) 3-6, 4-6

Nikolaj Sehested Berens Petersen (DEN) vs. Guy Chen-Zion (AUS) 6-4, 6-2

Thorbjørn Haubro Jensen (DEN) – bye
Scott Authen Johnsen (NOR) vs. (WC) Filip Nawrocki (POL) 6-1, 6-3

Oscar Bergholt Andersson (DEN) – bye
Sebastian Sehic Rasmussen (DEN) vs. Hugo Bucht (SWE) 2-6, 6-7(5)

U14 Boys doubles

Finale: (4) Gabriel Pyndt/Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (2) Christoffer Emil Jessen/Asger Sørensen (DEN) 6-1, 6-4


U14 Girls singles

Finale: [1] (191) Anna Orlando (ESP) vs. [2] (371) Mireia Sagrista Bermejo 7-6(5), 1-6, 6-4

Semifinale
[1] (191) Anna Orlando (ESP) vs. (Q) Grace Bernstein (SWE) 6-3, 6-3
[6] (518) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. [2] (371) Mireia Sagrista Bermejo 3-6, 6-7(1)

Kvartfinale
[7] (540) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. [1] (191) Anna Orlando (ESP) 6-3, 6-7(9), 4-6
(Q) Grace Bernstein (SWE) vs. Hedvig Turesson (SWE) – walkover
[6] (518) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. [3] (425) Viktoria Soier (AUT) 6-3, 6-1
[2] (371) Mireia Sagrista Bermejo vs. [5] (492) Maria Tkalenko (UKR) 6-4, 6-7(5), 6-4

1/8-finale
(WC) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. [1] (191) Anna Orlando (ESP) 4-6, 2-6
[7] (540) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (WC) Karina Maria Macarie (ROU) 6-4, 6-2
(Q) Grace Bernstein (SWE) vs. [16] (821) Carla Guerrero Calvo (ESP) 2-6, 6-1, 6-3
[11] (702) Sophia Bergqvist (DEN) vs. Hedvig Turesson (SWE) 0-6, 1-6
==
[6] (518) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. [10] (1089) Gabriella Eie (NOR) 5-1 Ret’d
[14] (821) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. [3] (425) Viktoria Soier (AUT) 3-6, 4-6
[5] (492) Maria Tkalenko (UKR) vs. (1277) Lois Bernstein (SWE) 1-6, 6-4, 6-0
[2] (371) Mireia Sagrista Bermejo vs. [12] (821) Nora Rivelsrud Juul Moller (NOR) – walkover

R32
(WC) Ella Wilstrup (DEN) vs. [1] (191) Anna Orlando (ESP) 0-6, 0-6
(WC) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. [15] (821) Rafaela Mihailescu (SWE) 6-4, 6-2
(WC) Karina Maria Macarie (ROU) vs. [12] (752) Fleur De Bresser (NED) 6-3, 6-3
[7] (540) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (1124) Sofie Carolina Fræs Espersen (DEN) 6-2, 6-0

[4] (431) Sofia Mortensen (DEN) vs. (Q) Grace Bernstein (SWE) 3-6, 2-6
(Q) Rebecca Harder Kirk (DEN) vs. [16] (821) Carla Guerrero Calvo (ESP) 0-6, 0-6
[11] (702) Sophia Bergqvist (DEN) vs. Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) 6-4, 6-1
Hedvig Turesson (SWE) vs. [8] (585) Amelie Kjernli (NOR) 6-0, 6-1
==
[6] (518) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Esther Andreasson (SWE) – walkover
[10] (1089) Gabriella Eie (NOR) vs. (1277) Eva Katharina Suedmeyer (GER) 6-4, 2-6, 6-4
[14] (821) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. (WC) Emilee Ibsen (DEN) 6-4, 2-6, 6-3
[3] (425) Viktoria Soier (AUT) vs. Anastazja Janowska (POL) 7-5, 7-6(8)

(Q) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. [5] (492) Maria Tkalenko (UKR) 0-6, 2-6
[9] (688) Amani Azarkan (DEN) vs. (1277) Lois Bernstein (SWE) 4-6, 1-6
[12] (821) Nora Rivelsrud Juul Moller (NOR) vs. (LL) Alexandra Peralta Bønæs (DEN) – walkover
[2] (371) Mireia Sagrista Bermejo vs. (888) Annesien Van Mierlo (NED) 6-4, 6-1

R64
[1] (191) Anna Orlando (ESP) – bye
(WC) Ella Wilstrup (DEN) vs. (898) Ona Marcinkeviciute (LTU) 6-0, 6-0
(WC) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. (1277) Mia Tinsley (GBR) 6-2, 6-2
[15] (821) Rafaela Mihailescu (SWE) – bye

[12] (752) Fleur De Bresser (NED) – bye
(WC) Viola From Pedersen (DEN) vs. (WC) Karina Maria Macarie (ROU) 1-6, 0-6
(1124) Sofie Carolina Fræs Espersen (DEN) vs. (WC) (1421) Ingrid Sofia Haukeli (NOR) 4-6, 6-1, 6-0
[7] (540) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) – bye

[4] (431) Sofia Mortensen (DEN) – bye
Hedvig Placatka (DEN) vs. (Q) Grace Bernstein (SWE) 6-2, 2-6, 4-6
(Q) Rebecca Harder Kirk (DEN) vs. (Q) Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) 6-1, 7-6(5)
[16] (821) Carla Guerrero Calvo (ESP) – bye

[11] (702) Sophia Bergqvist (DEN) – bye
Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. Amelie Hollmann (GER) 6-4, 6-1
(Q) Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. Hedvig Turesson (SWE) 4-6, 2-6
[8] (585) Amelie Kjernli (NOR) – bye
==
[6] (518) Milla Maluka Hoffmann (DEN) – bye
Josefine Beate Pape (DEN) vs. Esther Andreasson (SWE) 1-6, 2-6
(Q) Caroline Hermanns (DEN) vs. (1277) Eva Katharina Suedmeyer (GER) 3-6, 6-4, 5-7
[10] (1089) Gabriella Eie (NOR)

[14] (821) Nora Juncher Kjellin (DEN) – bye
(WC) Emilee Ibsen (DEN) vs. Ellen Hoff (SWE) 6-3, 6-4
(LL) Emma Brandt Schultz (DEN) vs. Anastazja Janowska (POL) 5-7, 3-6
[3] (425) Viktoria Soier (AUT) – bye

[5] (492) Maria Tkalenko (UKR) – bye
(Q) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. Anne Moed (FIN) 6-0, 6-0
(898) Josefine Bente Malling (DEN) vs. (1277) Lois Bernstein (SWE) 5-7, 4-6
[9] (688) Amani Azarkan (DEN) – bye

[12] (821) Nora Rivelsrud Juul Moller (NOR) – bye
(LL) Alexandra Peralta Bønæs (DEN) vs. (1234) Karla Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) 6-2, 6-2
(Q) Liva Viller Møller (DEN) vs. (888) Annesien Van Mierlo (NED) 3-6, 1-6
[2] (371) Mireia Sagrista Bermejo – bye

Qfi (danske)
Betty Lou Reffstrup (DEN) – bye
(WC) Sofia Østergaard (DEN) vs. Grace Bernstein (SWE) 1-6, 2-6
Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) – walkover
Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. Nikolina Varenica Nojinovic (DEN) 6-0, 6-4
Caroline Hermanns (DEN) vs. Lily Samuelsson (SWE) 6-3, 6-1
Liva Viller Møller (DEN) vs. Anna Frederikke Forland (DEN) 6-2, 6-1
Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. Emma Brandt Schultz (DEN) 6-2, 6-1
Rebecca Harder Kirk (DEN) vs. Alexandra Peralta Bønæs (DEN) 6-1, 6-0


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage