ATP og WTA tager hul på græs-sæsonen uden Holger og Clara. Til gengæld kan Olga Helmi følges på livestream på ITF-touren, hvor både Johannes Ingildsen og August Holmgren er i aktion

Efter 2 uger med massiv TV dækning fra Eurosport og Discovery+ fra French Open, indledes forberedelserne til den næste Grand Slam turnering på græsset i Wimbledon, som afvikles 27. juni – 10. juli.

I denne uge afvikles 2 ATP 250 og 2 WTA 250 græs-turneringer, og oprindeligt var begge de 19-årige danske topnavne Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune tilmeldt henholdsvis WTA 250 Nottingham og ATP 250 Stuttgart, men Clara har meldt fra som følge af fortsatte rygproblemer, og Holger er efter sin historiske kvartfinale ved French Open frameldt, så han ankelskade kan blive helt overstået inden ATP 500 i Halle i næste uge.

Der afvikles både ATP 250 og WTA 250 i ‘s-Hertogenbosch, hvor topnavnene hos ATP er Daniil Medvedev, Felix Auger-Aliassime, Taylor Harry Fritz og Alex De Minaur.
I WTA-udgaven er de 4 topseedede Aryna Sabalenka, Belinda Bencic, Elena Rybakina og Tamara Zidansek.

TV 2 Play og Tennistv viser ATP-kampe fra Center Court og Court 1, mens alle kampe fra WTA-udgaven vises på WTATV, og fra onsdag vises desuden kampe fra TV 2 Play.

Kvartfinaler fra WTA 250 Nottingham – hvor de 4 topseedede er Maria Sakkari og det lokale britiske håb Emma Raducanu samt Camila Giorgi og Shuai Zhang – vises på TV 2 Play fra fredag. Alle WTA kampe vises hele ugen på WTATV.

Tennistv viser desuden single kampe fra Center Court ved ATP 250 Stuttgart, som ikke optræder på sendeplanen for TV 2 Play.
Topnavnene i Stuttgart er Stefanos Tsitsipas, Matteo Berrettini, Hubert Hurkacz og Denis Shapovalov, som alle er oversiddere i 1. runde.
Blandt deltagerne er desuden 20-årige Lorenzo Musetti (ITA), der i 1. runde ved French Open førte 2-0 i sæt mod Stefanos Tsitsipas, men han fik rystet skuffelsen over nederlaget af sig, idet han ugen efter vandt titlen ved ATP Challenger 125 i Forli i hjemlandet.

Flere danske deltagere på ITF-touren

Stadig flere turneringer på ITF World Tennis Tour kan følges på livestream, men tilsyneladende er det i denne uge kun W25 turneringen i Madrid, hvor der er mulighed for at følge danske deltagere.

Tirsdag var der endda hele 2 muligheder, idet 21-årige Olivia Gram i skrivende stund netop har spillet kvalfinale.
Olivia vandt mandag 6-4, 5-7, [10-6] over Didi Bredberg Canizares (USA), hvorved hun fik brudt en stime på 6 nederlag i træk.
Det lykkedes dog ikke for Olivia at kvalificere sig til hovedturneringen, da hun i kvalfinalen blev besejret 6-3, 6-1 af 18-årige Jordina Cegarra Ramirez (ESP), der ifølge noter på Resultina vandt 6 af 7 tætte partier, og hun udnyttede samtlige 4 break-muligheder i kampen, hvor hun ikke selv blev brudt.

Det er i 2022 endnu ikke lykkedes for Olivia at kvalificere sig til hovedturneringen i en ITF-turnering.
Derfor forekommer det temmelig ulogisk, at Olivia i 2022 udelukkende har deltaget i kvalifikationen til W25 og W60 i stedet for W15-kategorien, hvor muligheden for mere “competitive” (jævnbyrdige) kampe er større.

I videoen herunder fra 2018 fortæller Olivia om sin passion og høje mål.

I samme turnering er 22-årige Olga Helmi (øverste billede) direkte i hovedturneringen, hvor hun formentlig onsdag møder en en spiller fra kvalifikationen, hvilket i teorien kan blive Olivia, hvis hun slipper med som Lucky Loser.

Olga er desuden med i double, hvor hun i skrivende stund sammen med Adithya Karunaratne (HKG) tilsyneladende er godt på vej til at vinde over det spanske par Candela Cimarra Munoz og Naroa Aranzabel, der har fået wildcard af arrangørerne.

Olga foretrækker at spille på hardcourt, som er underlaget i Madrid, og det var netop på hardcourt, at Olga i november 2021 vandt en af sine 4 W15-titler, som har bidraget væsentligt til, at hun er i top 500.

Olga Helmi Facebook

Der er også dansk deltagelse i M25-kategorien, hvor 24-årige Johannes Ingildsen (Joe) tirsdag eftermiddag møder 18-årige Berk Bugarikj (MKD), der har wildcard til turneringen.

Joe er desuden med i double, hvor han sammen med Simon Freund (SWE) er seedet 3.
Det dansk svenske par vandt for få uger siden titlen ved M25 i Kalmar.

M25 Kalmar: Ny double titel til Joe. Elmer opnår hidtil bedste resultat med semifinale

Efter sejren i både single og double ved M15 i Rancho Santa Fe i Californien, fortsætter 24-årige August Holmgren i Californien, hvor han i denne uge atter deltager i en M15 turnering, som foregår på han tidligere hjemmebane ved University of San Diego (DSU).

I slutningen af artiklen herunder er tilføjet billeder fra præmieceremonien, og desuden et link til alle August resultater for 2021-22 sæsonen for DSU.

M15 Rancho Santa Fe: August Holmgren vinder både single og double titel

Hvis August skal gentage succes’en, kan kvartfinalen blive et revancheopgør mod Duarte Vale (POR), som fulgte August til dørs i semifinalen, og i en eventuel finalen kan August igen møde Gage Brymer (USA), der er seedet 1.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 12. juni

Billeder (Foto: Tennistv): Matteo Berrettini og Andy Murray – Finale kl. 1500 TV 3 Max

‘s-Hertogenbosch – TV 2 Play (ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.com)

Center Court – start 1200 (Finaler)
(1) Aryna Sabalenka vs. (7) Ekaterina Alexandrova – WTA
NB 1430: (1) Daniil Medvedev vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED)

====

ATP 250 Stuttgart – Tennistv.com, TV 3 Max

Center Court – NB 1500 (Finale)
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Andy Murray (GBR)

====

WTA 250 Nottingham – WTATV.com,  TV 2 Play

Centre Court – start 1400cet (Finale)
(7) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (6) Alison Riske (USA)
(1) B. Haddad Maia/S. Zhang vs. (4) C. Dolehide/M. Niculescu

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-23-flere-danskere-aktive-paa-itf-touren-olga-helmi-paa-livestream/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 23) 

WTA 250 Rothesay Open, Nottingham (GBR) – Græs

TV-dækning: WTATV.com

Finale: (7) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-4, 1-6, 6-3

Semifinale
(7) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-3, 4-1 Ret’d
(6) Alison Riske (USA) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 4-6, 6-3

Kvartfinale
(7) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (1) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 4-6, 6-3
Tereza Martincova (CZE) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(6) Alison Riske (USA) vs. Harriet Dart (GBR) 4-6, 6-2, 6-1
Viktorija Golubic (SUI) vs. (5) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 7-6(6)

1/8-finale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Rebecca Marino (CAN) 1-6, 6-3, 6-3
(7) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) Yuriko Miyazaki (JPN) 6-2, 7-6(4)
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Jodie Burrage (GBR) 6-2, 7-6(4)
Tereza Martincova (CZE) vs. (8.) Magda Linette (POL) 6-2, 7-6(3)
==
(6) Alison Riske (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-4, 7-5
Harriet Dart (GBR) vs. (3) Camila Giorgi (ITA) 5-7, 6-4, 7-6(3)
(5) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Katie Boulter (GER) 6-3, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. Heather Watson (GBR) 7-5, 6-2

R32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-3
Rebecca Marino (CAN) vs. (Q) Eden Silva (GBR) 6-4, 6-4
(Q) Yuriko Miyazaki (JPN) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 1-6, 6-1
(7) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Qiang Wang (CHN) 5-7, 6-4, 6-3

(4) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 7-6(4), 6-3
(WC) Jodie Burrage (GBR) vs. Lin Zhu (CHN) 7-6(5), 6-4
Tereza Martincova (CZE) vs. Oceane Dodin (FRA) 7-6(1), 7-5
(8.) Magda Linette (POL) vs. (Q) Katarzyna Kawa (POL) 7-6(4), 6-2
==
(6) Alison Riske (USA) vs. (Q) Daria Snigur (UKR) 7-5, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 7-6(3)
Harriet Dart (GBR) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-3
(3) Camila Giorgi (ITA) vs. (WC) Sonay Kartal (GBR) 6-4, 6-3

(5) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4
(Q) Katie Boulter (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 4-6, 6-1, 6-4
Heather Watson (GBR) vs. Katie Volynets (USA) 6-4, 6-2
Viktorija Golubic (SUI) vs. (2) Emma Raducanu (GBR)  4-3 Ret’d


WTA 250 Libema Open, s’Hertogenbosch – Græs

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (7) Ekaterina Alexandrova vs. (1) Aryna Sabalenka 7-5, 6-0

Semifinale
(1) Aryna Sabalenka vs. Shelby Rogers (USA) 7-6(6), 6-0
(7) Ekaterina Alexandrova vs. (6) Veronika Kudermetova 6-3, 6-1

Kvartfinale
(1) Aryna Sabalenka vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 3-6, 7-6(5)
Shelby Rogers (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 3-6, 6-1, 6-4
(7) Ekaterina Alexandrova vs. (Q) Caty McNally (USA) 6-0, 6-1
(6) Veronika Kudermetova vs. (2) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Aryna Sabalenka vs. (WC) Arianne Hartono (NED) 6-2, 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (8.) Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-3
Shelby Rogers (USA) vs. (3) Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Ann Li (USA) 6-1, 6-1
==
(7) Ekaterina Alexandrova vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-4, 6-2
(Q) Caty McNally (USA) vs. (4) Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 6-1
(6) Veronika Kudermetova vs. Anna Blinkova 5-7, 5-2 Ret’d
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. Anna Kalinskaya 7-6(2), 6-4

R32
(1) Aryna Sabalenka vs. Kateryna Baindl (UKR) 6-4, 6-1
(WC) Arianne Hartono (NED) vs. (Q) Taylah Preston (AUS) 6-4, 3-6, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 7-5
(8.) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-7(5), 6-1, 6-2

(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Jamie Loeb (USA) 6-4, 7-5
Shelby Rogers (USA) vs. Vitalia Diatchenko 6-2, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Anastasia Tikhonova 6-2, 5-7, 6-3
Ann Li (USA) vs. (5) Ludmilla Samsonova 6-3, 6-4
==
(7) Ekaterina Alexandrova vs. Dayana Yastremska (UKR) 2-6, 7-6(1), 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (Q) Olivia Gadecki (AUS) 6-3, 4-6, 6-4
(Q) Caty McNally (USA) vs. Daria Saville (AUS) 7-6(3), 6-3
(4) Tamara Zidansek (SLO) vs. Harmony Tan (FRA) 1-6, 6-2, 6-4

(6) Veronika Kudermetova vs. (WC) Leolia Jeanjean (FRA) 6-2, 6-3
Anna Blinkova vs. Greet Minnen (BEL) 2-6, 6-1, 6-4
Anna Kalinskaya vs. (WC) Suzan Lamens (NED) 7-6(5), 6-3
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. Madison Brengle (USA) 6-4, 6-3


ATP 250 Libema Open, s’Hertogenbosch (NED) – Græs

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (1) Daniil Medvedev 6-4, 6-1

Semifinale
(1) Daniil Medvedev vs. Adfrian Mannarino (FRA) 7-5, 7-5
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(5), 6-1, 6-4

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev vs. Ilya Ivashka 7-6(8), 6-4
Adfrian Mannarino (FRA) vs. Brandon Nakashima (USA) 7-6(2), 6-4
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-7(2), 6-4
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (5) Karen Khachanov 7-6(5), 6-4

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev vs. (Q) Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-4
Ilya Ivashka vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-2
Adfrian Mannarino (FRA) vs. (4) Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-3
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Sam Querrey (USA) 7-6(4), 7-6(6)
==
Hugo Gaston (FRA) vs. (8) Jenson Brooksby (USA) 3-6, 6-3, 7-5
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (3) Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(9), 7-5, 6-4
(5) Karen Khachanov vs. Dominik Koepfer (GER) 5-7, 7-5, 7-6(5)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Tallon Griekspoor (NED) 7-6(2), 7-6(5)

R32
(1) Daniil Medvedev – bye
(Q) Gilles Simon (FRA) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 7-6(9)
Ilya Ivashka vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-7(8), 6-1
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (6) Botic Van De Zandschulp (NED) 4-6, 6-2, 6-1

(4) Alex De Minaur (AUS) – bye
Adfrian Mannarino (FRA) vs. (Q) 7-6(4), 7-6(9)
(Q) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Robin Haase (NED) 6-3, 6-2
Brandon Nakashima (USA) vs. (7) Tommy Paul (USA) 6-7(4), 7-6(5), 7-6(2)
==
(8.) Jenson Brooksby (USA) vs. (WC) Jesper De Jong (NED) 7-6(3), 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. Soon woo Kwon (KOR) 6-2, 6-1
(WC) Tim Van Rijthoven (NED) vs. (Q) Matthew Ebden (AUS) 7-6(4), 7-6(9)
(3) Taylor Harry Fritz (USA) – bye

(5) Karen Khachanov vs. Alejandro Tabilo (CHI) 6-3, 6-3
Dominik Koepfer (GER) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 6-4
Tallon Griekspoor (NED) vs. (PR) Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 7-5
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye


ATP 250, Boss Open Stuttgart (GER) – Græs

TV-dækning: Tennistv

Finale: (2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Andy Murray (GBR)

Semifinale
Andy Murray (GBR) vs. Nick Kyrgios (AUS) 7-6(5), 6-2
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Oscar Otte (GER) 7-6(7), 7-6(5)

Kvartfinale
Andy Murray (GBR) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(4), 6-3
Nick Kyrgios (AUS) vs. Marton Fucovics (HUN) 7-6(3), 3-0 Ret’d
Oscar Otte (GER) vs. Benjamin Bonzi (FRA) – walkover
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (6) Lorenzo Sonego (ITA) 3-6, 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 6-4
Andy Murray (GBR) vs. (7) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 7-6(4)
Marton Fucovics (HUN) vs. (3) Hubert Hurkacz (POR) 7-5, 6-7(7), 6-3
Nick Kyrgios (AUS) vs. (5) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(4), 6-4, 6-3
==
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-6(3), 6-2
Oscar Otte (GER) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(6), 7-6(4)
(6) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (WC) Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(2), 7-6(4)
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 6-2, 4-6, 6-3

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
(Q) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. Maxime Cressy (USA) 6-7(2), 7-6(5), 7-6(2)
Andy Murray (GBR) vs. Christopher O’Connell (AUS) 6-4, 6-3
(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. Denis Kudla (USA) 7-6(3), 7-5

(3) Hubert Hurkacz (POR) – bye
Marton Fucovics (HUN) vs. (Q) Jurij Rodionov (AUS) 6-7(5), 6-3, 6-4
Nick Kyrgios (AUS) vs. Jiri Lehecka (CZE) 7-6(3), 6-3
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 7-5, 6-3
==
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (6) Ugo Humbert (FRA) 4-6, 7-6(4), 6-4
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-1
Oscar Otte (GER) vs. Daniel Altmaier (GER) 7-6(2), 7-6(4)
(4) Denis Shapovalov (CAN) – bye

(6) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-2
(WC) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Marcos Giron (USA) 7-5, 5-7, 7-6(8)
(Q) Radu Albot (MDA) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 7-6(7)
(2) Matteo Berrettini (ITA) – bye


ATP Challenger (uge 23)

Place Country Category Surface
Nottingham GBR Challenger 125 Græs
Perugia ITA Challenger 125 Clay
Lyon FRA Challenger 100 Clay
Bratislava SVK Challenger 80 Clay
Orlando FL, USA Challenger 80 Hard

 

Perugia

R32: (WC) Luca Potenza (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 6-4, 3-6, 6-4

Challenger TV


WTA Challenger (uge 23)

WTA 125, Valencia (ESP) – Grus

Finale: (3) Qinwen Zheng (CHN) vs. Xiyu Wang (CHN)
Semifinale: (148) Mirjam Bjorklund (SWE) vs.  Xiyu Wang (CHN) 3-6, 4-6
Kvartfinale: (148) Mirjam Bjorklund (SWE) vs.  [4] (78) Arantxa Rus (NED) 3-6, 7-6(4), 6-2
1/8-finale: (148) Mirjam Bjorklund (SWE) vs.  [6] (88) Kristina Kucova (SVK) 1-6, 6-4, 7-5
R32: (148) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (WC) (228) Aliona Bolsova (ESP) 3-6, 6-3, 7-5


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 23)

Place Country Category Surface
Chiang Rai Thailand M25  Hard
East Lansing, MI USA M25 – Livestream  Hard
Harmon, Guam Guam M25  Hard
Santo Domingo Dominican Republic M25 – Livestream  Hard
Skopje North Macedonia M25  Clay
Budva Montenegro M15  Clay
Bytom Poland M15  Clay
Cordoba Spain M15  Clay
Frascati Italy M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Quito Ecuador M15  Clay
San Diego, CA USA M15 – Livestream  Hard
Sarajevo Bosnia and Herzegovina M15  Clay
Tay Ninh Vietnam M15  Hard

 

M25 Skopje

1/8-finale: (735) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [6] (437) Moez Echargui (TUN) 6-7(6), 2-6

R32 (udvalgte)
[6] (437) Moez Echargui (TUN) vs. (778) Filip Bergevi (SWE) 6-4, 7-6(5)
(735) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (WC) Berk Bugarikj (MKD) 6-2, 6-1
(694) Illya Beloborodko (UKR) vs. (748) Ilya Snitari (MDA) 6-0, 6-4
[4] (406) Hady Habib (USA) vs. (906) Goradz Srbljak (MKD) 7-5, 6-3

Doubles

Finale: Ingildsen/Freund vs. (1) Moez Echargui (TUN)/Filip Bergevi (SWE) 7-5, 6-3
Semifinale: Ingildsen/Freund vs. Anthony Genov (BUL)/Tomislav Jotovski (MKD) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Ingildsen/Freund vs. Yshai Oliel (ISR)/Calin Manda (ROU) 7-6(3), 3-6, [10-6]
1/8-finale: (3) Johannes Ingildsen (DEN)/Simon Freund (SWE) vs. (WC) Eldin Huseinovic/Shendrit Deari (MKD) 6-2, 6-1


M15 San Diego 

1/8-finale: (783) August Holmgren (DEN) vs. [5] (697) Gabi Adrian Boitan (ROU) 4-6, 5-7

R32:
[5] (697) Gabi Adrian Boitan (ROU) vs. (Q) Alexander Petrov (USA) 6-4, 6-2
(783) August Holmgren (DEN) vs. (Q) Jacob Brumm (USA) 6-4, 1-6, 6-3
(WC) Siem Woldeab (USA) vs. (1063) Tadeas Paroulek (CZE) 6-3, 7-6(4)
[3] (691) Duarte Vale (POR) vs. (WC) Nikhil Niranjan (USA) 6-1, 6-1

Doubles

1/8-finale: (3) August Holmgren (DEN)/Nathan Ponwith (USA) vs. Siem Woldeab/Eshan Talluri (USA) 4-6, 4-6


M15 Cordoba

Semifinale: (Q) (535) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [1] (470) Carlos Lopez Mantagud (ESP) 3-6, 4-6
Kvartfinale: (Q) (535) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (842) Jules Marie (FRA) 4-6, 6-4, 6-3
1/8-finale: (Q) (535) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (561) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-3, 6-1
R32: (Q) (535) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (2005) Javier Molino (ESP) 6-2, 6-2

QFi: [1] (535) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Serti Mico Fenollar (ESP) 6-2, 6-2
Q16: [1] (535) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Iker Urribarrens Ramirez (ESP) 6-3, 6-0

 


ITF Women (uge 23)

Place Country Category Surface
Biarritz France W60  Clay
Caserta Italy W60 – Livestream  Clay
Poertschach Austria W60 – Livestream  Clay
Chiang Rai Thailand W25  Hard
Incheon Korea, Rep. W25 – Livestream  Hard
Madrid Spain W25 – Livestream  Hard
Santo Domingo Dominican Republic W25 – Livestream  Hard
Tbilisi Georgia W25 – Livestream  Hard
Banja Luka Bosnia and Herzegovina W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Norges-la-Ville France W15  Hard
San Diego, CA USA W15 – Livestream  Hard

 

W25 Madrid – Livestream

Kvartfinale: (436) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (237) Jaimee Fourlis (AUS) 2-6, 3-6

1/8-finale
[1] (237) Jaimee Fourlis (AUS) vs. (536) Amanda Carreras (GBR) 6-4, 6-2
(436) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (312) Eudice Chong (HKG) 6-2, 3-6, 7-5

R32 (udvalgte)
[1] (237) Jaimee Fourlis (AUS) vs. (Q) Jordina Cegarra Ramirez (ESP)
(536) Amanda Carreras (GBR) vs. (WC) (851) Ainhoa Atucha Gomez (ESP) 6-1, 6-2
(436) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (725) Himari Sato (JPN) 6-1, 7-5
[5] (312) Eudice Chong (HKG) vs. (Q) (1020) Georgia Drummy (IRL) 7-5, 6-1

Qfi: [2] (999) Olivia Gram (DEN) vs. Jordina Cegarra Ramirez (ESP) 3-6, 1-6
Q16: [2] (999) Olivia Gram (DEN) vs. Didi Bredberg Canizares (USA) 6-4, 5-7, [10-6]

Doubles

Kvartfinale: Helmi/Karunaratne vs. (1) Jacqueline Cabaj Awad (SWE)/Valeria Savinykh 2-6, 3-6
1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Adithya Karunaratne (HKG) vs. (WC) Candela Cimarra Munoz/Naroa Aranzabal (ESP) 6-2, 6-0


W15 Norges-la-Ville

1/8-finale: (1124) Elina Jamshidi (DEN) vs. [4] (765) Aubane Droguet (FRA) 3-6, 4-6
R32: (1124) Elina Jamshidi (DEN) vs. (Q) Bente Spee (NED) 6-4, 6-4


ITF Junior (uge 23)

Grade 1, Bamberg (GER) – Grus

Livescore: http://liveboard.tennis/dtb/

Boys singles

Q16: (1078) Christopher Garde (DEN) vs. [5] (313) Lasse Poertner (GER) 1-6, 4-6

Girls singles

1/8-finale: (119) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (2041) Alisa Oktiabreva 2-6, 6-7(5)

R32
(Q) (2041) Alisa Oktiabreva vs. [1] (20) Yaroslava Bartashevich 6-3 Ret’d
(119) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (LL) (244) Scarlett Nicholson (CAN) 6-4, 6-2

R64 (udvalgte)
[1] (20) Yaroslava Bartashevich – bye
(Q) (2041) Alisa Oktiabreva vs. (220) Zuzanna Bednarz (POL) 6-4, 6-3
(119) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (253) Tea Lukic (GER) 6-2, 6-0
(LL) (244) Scarlett Nicholson (CAN) – bye

Girls doubles

Finale: Mortensen/Lopata vs. Amelia Waligora (BEL)/Tea Lukic (GER) 3-6, 7-6(6), [10-0]
Semifinale: Mortensen/Lopata vs. (2) Carolina Kuhl (GER)/Alevtina Ibragimova 3-6, 6-2, [16-14]
Kvartfinale: Mortensen/Lopata vs. Iva Jovic/Maya Joint (USA) 6-3, 6-2
1/8-finale: (4) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Anastasiya Lopata (UKR) vs. Liisa Varul (EST)/Zuzanna Bednarz (POL) 7-6(5), 3-6, [10-3]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 23)

 


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage