Holger Rune er kæmpefavorit mod Adrian Mannarino i 1/8-finalen, og efter afbud fra Gael Monfils er muligheden for en semifinale i Lyon mod Cameron Norrie en oplagt mulighed

Næsten alle top 10 spillere undgår som regel at deltage i turneringer ugen inden en Grand Slam, så de kan være optimalt forberedte og skadesfri, når der kæmpes om de helt store titler.
Inden French Open indledes i næste uge, er der dog 2 deltagere fra top 10 ved ATP 250 turneringen Gonet Geneva Open i Schweiz, hvor no. 2 Daniil Medvedev og no. 8 Casper Ruud er topseedet foran no. 15 Denis Shapovalov og no. 18 Reilly Opelka.

Medvedev har været ude af spillet siden Miami Open i marts, og derfor er turneringen i Geneve en kærkommen mulighed for at pudse kampformen af inden French Open.

Casper Ruud har ikke helt ramt det forventede niveau hidtil i den europæiske grussæson, men i sidste uge var han dog tilbage på sejrssporet, da han ved ATP 1000 i Rom nåede frem til semifinalen, hvor han dog blev stoppet af Novak Djokovic, der vandt 6-4, 6-3 og efterfølgende 6-0, 7-6(5) i finalen mod Stefanos Tsitsipas.

Nordmanden er oversidder i 1. runde i Geneve, hvor han i 1/8-finalen møder Benoit Paire (FRA), der mandag aften vandt 7-5, 5-7, 6-4 over Emil Ruusuvuori (FIN).

I ATP 250 turneringen Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes i Lyon er de topseedede no. 11 Cameron Norrie (GBR) og no. 17 Pablo Carreno Busta (ESP), og derfor er det nærliggende at pege på dem som oplagte kandidater til en plads i finalen.

Imidlertid er der grund til at forvente, at 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune kan spille sig frem til en semifinale mod Norrie, idet Holger fik en god start, da han allerede søndag vandt 7-6(4), 7-6(3) over no. 63 Arthur Rinderknech (FRA), og dermed fik Holger revanche for sidste års nederlag i Kitzbuhel, hvor Rinderknech vandt 6-4, 3-6, 7-6(4).

Selvom Holger i den kraftige blæst ikke spillede champagne-tennis på samme niveau som forleden i München, var han – bortset fra et enkelt parti i 1. sæt, hvor Rinderknech brød direkte tilbage – solid i sine egne servepartier, og han var skarpest i de afgørende situationer i begge sæts tiebreak.

Det var ventet, at Holger i 1/8-finalen kunne se frem til et nyt møde mod no. 35 Aslan Karatsev, der en smule uventet blev besejret 7-6(7), 6-4 af Adrian Mannarino (FRA) efter en kamp, hvor det umiddelbare indtryk var, at Holger under alle omstændigheder vil have gode muligheder, uanset hvem der vandt opgøret.

Den samme opfattelse gør sig gældende hos odds-sætterne hos Unibet, hvor odds på fransk sejr på et tidspunkt gav pengene 10 gange tilbage – det er dog efterfølgende reduceret til 8,5.
Det kan med rette betegnes som en sensation, hvis Holger på onsdag ikke formår at spille sig videre til kvartfinalen, hvor han ifølge den oprindelige lodtrækning har udsigt til at møde 3. seedede no. 22 Gael Monfils (FRA).

Franskmanden har imidlertid meldt afbud på grund af en skadet højre fod, og derved ligger semifinalen til højrebenet for Holger, der i tilfælde af den forventede sejr over Mannarino kan møde vinderen af kampen mellem de to franskmænd, no. 68 Hugo Gaston og no. 158 Manuel Guinard eller no. 181 Michael Mmoh (USA), der overtager Lucky Loser pladsen efter Monfils.

Holger kan med sejr i kvartfinalen forbedre sin rangering som no. 40 med yderligere 2 pladser, og hvis han desuden når finalen, kan han avancere til no. 33 eller 31, hvis han går hele vejen og vinder titlen.

Modregn Kvart Semi Finale Vinder
20 45 90 150 250
Ny Point 1114 1159 1219 1319
Rangering 23-maj 40 38 33 31

 

Begge ATP turneringer kan følges på Tennistv.com og TV 2 Play, og desuden kan flere af kampene fra Lyon følges på TV 2 Sport X, som forventes at vise de kommende kampe med Holger.

Hos kvinderne var ingen fra top 10 tilmeldt ugens WTA 250 turneringer i henholdsvis Strasbourg og Rabat, men no. 6 Karolina Pliskova har taget imod et wildcard til Strasbourg, hvor 2. seedede no. 19 Angelique Kerber ligeledes har fået wildcard.

No. 10 Garbine Muguruza fået wildcard til Rabat, hvor alle øvrige deltagere er udenfor top 40.

Alle kampe fra begge turneringer kan følges på WTATV.com, og fra onsdag vises desuden kampe på TV 2 Play.

På Discovery+ kan man følge kampene fra kvalifikationen til French Open.

 

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 21. maj

Billeder: (Dansk Tennis Forbund) Mikael Torpegaard – Challenger TV fra doublefinale Shymkent

ATP 250 Lyon – Tennistv.com, TV 2 Play

Court Central – NB 1430 (Finale)
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. Alex Molcan (SVK)

====

ATP 250 Geneve – Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – start 1300 (Finaler)
(1) N. Mektic/M. Pavic vs. (Alt) P. Andujar/M. Middelkoop
NB 1500: (2) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Sousa (POR)

====

WTA 250 Strasbourg – WTATV.com, TV 2 Play

Patrice Dominguez – start 1230 (Finaler)
(1) L. Hradecka/S. Mirza vs. N. Melichar-Martinez/D. Saville
NB 1500: (2) Angelique Kerber (GER) vs. Kaja Juvan (SLO)

====

WTA 250 Rabat – WTATV.com, TV 2 Play

Centre Court – start 1300cet (Finale)
Martina Trevisan (ITA) vs. Claire Liu (USA)

====

ATP Challenger – https://www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Shymkent 2

Center Court – start 0700cet (Finaler)
(Q) Sergey Fomin (UZB) vs. Robin Haase (NED)
NB 0930: Mikael Torpegaard (DEN)/Kaichi Uchida (JPN) vs. (2) Sanjar Fayziev (UZB)/Markos Kalovelonis

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 Kouvola – Livescore

Court 5 – ca. 1130cet
(1) Christian Sigsgaard (DEN)/Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (4) Leonid Sheyngezikht (BUL)/Ivan Denisov


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 20) 

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play, TV 2 Sport X (fra mandag)

ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes, Lyon (FRA) – Grus

Finale: (1) Cameron Norrie (GBR) vs. Alex Molcan (SVK) 6-3, 6-7(3), 6-1

Semifinale:
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1) Cameron Norrie (GBR) 2-6, 7-5, 4-6
Alex Molcan (SVK) vs. (4) Alex De Minaur (AUS) 7-6(2), 6-2

Kvartfinale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (7) Sebastian Baez (ARG) 6-4, 4-6, 7-5
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) Manuel Guinard (FRA) 3-6, 6-3, 6-4
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (LL) Yosuke Watanuki (JPN) 6-4, Ret’d
Alex Molcan (SVK) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-4
(7) Sebastian Baez (ARG) vs. Oscar Otte (GER) 5-7, 6-4, 6-2
(Q) Manuel Guinard (FRA) vs. (LL) Michael Mmoh 4-6, 6-4, 7-5
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-3
==
(LL) Yosuke Watanuki (JPN) vs. Sonwoo Kwon (KOR) 6-3, 6-4
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. Ugo Humbert (FRA) 1-6, 6-3, 6-2
Alex Molcan (SVK) vs. (5) Karen Khachanov 6-2, 7-6(4)
Federico Coria (ARG) vs. (2) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-5, 6-3

R32
(1) Cameron Norrie (GBR) – bye
Francisco Cerundolo (ARG) vs. James Duckworth (AUS) 6-2, 3-6, 6-3
Oscar Otte (GER) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-1
(7) Sebastian Baez (ARG) vs. (Q) (90) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-2, 6-1

(LL) Michael Mmoh – bye
(Q) Manuel Guinard (FRA) vs. (WC) Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-7(5), 6-2
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-6(4), 7-6(3)
Adrian Mannarino (FRA) vs. (6) Aslan Karatsev 7-6(7), 6-4
==
(LL) Yosuke Watanuki (JPN) vs. (8) Pedro Martinez (ESP) 6-7(2), 6-4, 6-2
Sonwoo Kwon (KOR) vs. (PR) Aljaz Bedene (SLO) 4-6, 7-6(4), 6-0
Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Gregoire Barrere (FRA) 6-3, 6-4
(4) Alex De Minaur (AUS) – bye

(5) Karen Khachanov vs. (Q) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-4
Alex Molcan (SVK) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 6-4
Federico Coria (ARG) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-3, 3-6, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye

Q16: Nerman Fatic (BIH) vs. (3) Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-1


ATP 250 Gonet Geneva Open (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(3), 4-6, 7-6(1)

Semifinale
Joao Sousa (POR) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-2
(2) Casper Ruud (NOR) vs. (4) Reilly Opelka (USA) 7-6(2), 7-5

Kvartfinale
Richard Gasquet (FRA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-2, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Ilya Ivashka 7-5, 7-5
(4) Reilly Opelka (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 3-6, 6-3
(2) Casper Ruud (NOR) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-4, 7-6(3)

1/8-finale
Richard Gasquet (FRA) vs. (1/WC) Daniil Medvedev 6-2, 7-6(5)
Kamil Majchrzak (POL) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-3
Ilya Ivashka vs. (3) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-7(2), 6-3
Joao Sousa (POR) vs. (5) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3
==
Tallon Griekspoor (NED) vs. (Q) Johan Nikles (SUI) 6-3, 7-5
(4) Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Christopher O’Connell (AUS) 6-3, 7-5
Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (7) Federico Delbonis (ARG) 1-6, 7-5, 7-5
(2) Casper Ruud (NOR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-1

R32
(1/WC) Daniil Medvedev – bye
Richard Gasquet (FRA) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-1
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-4
Kamil Majchrzak (POL) vs. (8) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-7(4), 6-1

(3) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Ilya Ivashka vs. Marcos Giron (USA) 4-6, 6-3, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-1, 6-4
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 6-4, Ret’d
==
Tallon Griekspoor (NED) vs. (6) Tommy Paul (USA) 7-5, 6-7(3), 6-4
(Q) Johan Nikles (SUI) vs. (WC) Leandro Riedi (SUI) 5-7, 7-6(3), 6-4
(Q) Christopher O’Connell (AUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(5), 6-4
(4) Reilly Opelka (USA) – bye

(7) Federico Delbonis (ARG) vs. (WC) Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-4
Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 7-5, 5-7, 6-4
(2) Casper Ruud (NOR) – bye


Internationaaux De Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (2) Angelique Kerber (GER) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(5), 6-7, 7-6(5)

Semifinale
Kaja Juvan (SLO) vs. (1) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 7-5
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Oceane Dodin (FRA) 7-6(2), 1-0 Ret’d

Kvartfinale
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-4, 7-6(6)
Kaja Juvan (SLO) vs. (4) Elise Mertens (BEL) 7-6(3), 6-4
Oceane Dodin (FRA) vs. (9) Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-0
(2) Angelique Kerber (GER) vs. (8.) Magda Linette (POL) 6-2, 4-6, 6-4

1/8-finale
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Bernarda Pera (USA) 6-3, 1-6, 6-1
Maryna Zanevska (BEL) vs. Harmony Tan (FRA) 4-6, 7-5, 6-1
(4) Elise Mertens (BEL) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 7-5
Kaja Juvan (SLO) vs. (LL) Nefisa Berberovic (BIH) 6-2, 6-3
==
(9) Viktorija Golubic (SUI) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-2
Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) Ekaterina Makarova 6-2, 6-1
(8.) Magda Linette (POL) vs. Heather Watson (GBR) 6-1, 6-1
(2) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich 6-2, 3-6, 6-4

R32
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-2
Bernarda Pera (USA) vs. Elena Gabriela Ruse (ROU) 7-5, 6-4
Harmony Tan (FRA) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-1
Maryna Zanevska (BEL) vs. (5) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3

(4) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Carole Monnet (FRA) 7-5, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Daria Saville (AUS) 4-6, 6-3, 7-6(5)
Kaja Juvan (SLO) vs. (Q) Lina Glushko (ISR) 6-3, 6-1
(LL) Nefisa Berberovic (BIH) vs. (6) Sloane Stephens (USA) 2-6, 6-4, 6-1
==
(9) Viktorija Golubic (SUI) vs. (LL) Yana Morderger (GER) 6-0, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. (LL) Angelina Gabueva 6-3, 6-4
Oceane Dodin (FRA) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-2, 1-6, 7-5
(Q) Ekaterina Makarova vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 1-6, 6-3, 6-2

(8.) Magda Linette (POL) vs. Varvara Gracheva 6-3, 6-0
Heather Watson (GBR) vs. (LL) Katharina Hobgarski (GER) 6-4, 6-1
(Q) Aliaksandra Sasnovich vs. (Q) Julie Gervais (FRA) 6-4, 6-2
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-4


Grand Prix Sar La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Martina Trevisan (ITA) vs. Claire Liu (USA) 6-2, 6-1

Semifinale
Martina Trevisan (ITA) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-3, 6-3
Claire Liu (USA) vs. (5) Anna Bondar (HUN) – walkover

Kvartfinale
Martina Trevisan (ITA) vs. (7) Arantxa Rus (NED) 7-6(4), 6-3
Lucia Bronzetti (ITA) vs. (3) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(5)
Claire Liu (USA) vs. Astra Sharma (AUS) 6-4, 6-1
(5) Anna Bondar (HUN) vs. [2] Ajla Tomljanovic (AUS) 5-1 Ret’d

1/8-finale
Martina Trevisan (ITA) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-4, 6-1
(7) Arantxa Rus (NED) vs. Dalma Galfi (HUN) 6-4, 6-2
(3) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 4-6, 6-3, 6-0
Lucia Bronzetti (ITA) vs. Clara Burel (FRA) 6-3, 6-2
==
Astra Sharma (AUS) vs. (WC) Petra Marcinko (CRO) 5-7, 6-3, 6-3
Claire Liu (USA) vs. (4) Mayar Sherif (EGY) 4-6, 7-6(5), 6-1
(5) Anna Bondar (HUN) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-3
[2] Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 7-5, 6-2

R32
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. (LL) Anna Danilina (KAZ) 6-3, 6-2
Martina Trevisan (ITA) vs. (Q) Xiaodi You (CHN) 6-0, 6-4
Dalma Galfi (HUN) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 7-5
(7) Arantxa Rus (NED) vs. (WC) Lulu Sun (SUI) 6-3, 6-0

(3) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (Q) Carol Zhao (CAN) 7-6(4), 1-6, 6-2
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (LL) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 6-3, 3-6, 7-6(7)
Clara Burel (FRA) vs. Panna Udvardy (HUN) 7-6(4), 7-6(3)
Lucia Bronzetti (ITA) vs. (8.) Anna Kalinskaya 6-3, 6-7(5), 6-3
==
(WC) Petra Marcinko (CRO) vs. (9) Rebecca Peterson (SWE) 6-0, 2-6, 7-5
Astra Sharma (AUS) vs. Marcela Zacarias (MEX) 1-6, 7-5, 6-4
Claire Liu (USA) vs. Kamilla Rakhimova 6-4, 6-3
(4) Mayar Sherif (EGY) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-0, 6-2

(5) Anna Bondar (HUN) vs. (Q) Cristiana Ferrando (ITA) 6-4, 3-6, 7-5
Kristina Kucova (SVK) vs. Catherine Harrison (USA) 6-2, 6-0
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Ekaterina Reyngold 6-1, 6-2
[2] Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Irene Burille Escorihuela (ESP) 6-2, 6-1


Kvalifikation, Grand Slam, French Open (FRA) – Grus

TV-dækning: Discovery+

Men

Qfi
(11) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-3, 6-3

Q64 (udvalgte)
(11) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Jason Jung (TPE) 7-5, 6-4
Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (17) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 7-6(5), 6-3

Q128 (udvalgte)
(11) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (WC) Arthur Cazaux (FRA) 6-1, 6-1
Jason Jung (TPE) vs. Zizou Bergs (BEL) 6-4, 7-6(8)
Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. Kacper Zuk (POL) 3-6, 6-1, 6-4
(17) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) Luca Van Assche (FRA) 6-3, 6-3

Juan Pablo Ficovich (ARG) vs. (26) Elias Ymer (SWE) 3-6, 6-4, 6-1


ATP Challenger (uge 20)

Place Country Category Surface
Shymkent 2 KAZ Challenger 80 Clay
Tunis TUN Challenger 80 Clay
Francavilla al Mare ITA Challenger 50 Clay

 

Shymkent 2
Tidsforskel: cet +4 timer

R32
(Q) (554) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [4] (285) Kaichi Uchida (JPN) 5-7, 6-7(3)
(363) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (381) Gabriel Decamps (BRA) 2-6, 4-6

Qfi: [9] (554) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [4] (472) Bogdan Bobrov 4-6, 7-6(6), 6-4
Q16: [9] (554) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (811) Markos Kalovelonis 3-0 Ret’d

Doubles

Finale: Torpegaard/Uchida vs. (2) Sanjar Fayziev (UZB)/Markos Kalovelonis 7-6(3), 4-6, [4-10]
Semifinale: Torpegaard/Uchida vs. (3) Yan Bondarevskiy/Dmitri Lomakin 6-4, 6-1
Kvartfinale: Torpegaard/Uchida vs. (1) Vladyslav Manafov (UKR)/Arjun Kadhe (IND) 6-4, 6-7(5), [10-6]
1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Kaichi Uchida (JPN) vs. Denis Yevseyev (KAZ)/Denis Istomin (UZB) 7-6(4), 6-3

Challenger TV


WTA Challenger (uge 20)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 20)

Place Country Category Surface
Monastir Tunisia M25  Hard
Most Czech Republic M25 – Livestream  Clay
Osijek Croatia M25 – Livestream  Clay
Ulcinj Montenegro M25  Clay
Vic Spain M25  Clay
Antalya Turkey M15 – Livestream  Clay
Cairo Egypt M15 – Livestream  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Heraklion Greece M15 – Livestream  Hard
Kouvola Finland M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Netanya Israel M15  Hard
Oran Algeria M15  Clay
Prijedor Bosnia and Herzegovina M15  Clay
Skopje (Moved to 6 June) North Macedonia M15  Clay
Warmbad Villach Austria M15  Clay

 

M15 Kouvola 
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: [5] (794) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [2] (547) Ivan Nedelko 6-3, 6-7(5), 3-6
1/8-finale: [5] (794) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) Arslanbek Temirhanov (SWE) 2-6, 6-3, 3-0 Ret’d
R32: [5] (794) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) Vesa Ahti (FIN) 6-1, 6-2

Doubles

Finale: Sigsgaard/Niklas-Salminen vs. (4) Leonid Sheyngezikht (BUL)/Ivan Denisov 6-3, 6-2
Semifinale: Sigsgaard/Niklas-Salminen vs. Johannes Seeman/Siim Troost (EST) 6-1, 6-2
Kvartfinale: (1) Christian Sigsgaard (DEN)/Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. Liam Schiemann (GER)/Ivan Nedelko 6-2, 6-3


M15 Antalya

Q32: Nikolaj Katic (DEN) vs. [9] (1937) Jasza Szajrych (POL) 0-6, 2-6


ITF Women (uge 20)

Place Country Category Surface
Pelham, AL USA W60  Clay
Rome Italy W60  Clay
Montemor-O-Novo Portugal W25 – Livestream  Hard
Naples, FL USA W25  Clay
Netanya Israel W25  Hard
Platja D’Aro Spain W25 – Livestream  Clay
Warmbad Villach Austria W25  Clay
Antalya Turkey W15 – Livestream  Clay
Cairo Egypt W15 – Livestream  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Heraklion Greece W15 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Oran Algeria W15  Clay

 

W60 Pelham

Tidsforskel: cet -7 timer

Qfi: [5] (998) Olivia Gram (DEN) vs. [10] (1322) Liga Dekmeijere (LAT) 2-6, 5-7

Q16
[5] (998) Olivia Gram (DEN) – bye
[10] (1322) Liga Dekmeijere (LAT) vs. Taylor Nix (USA) 6-0, 6-0

Doubles

Kvartfinale: Gram/Park vs. Carolyn Ansari (USA)/Ariana Arseneault (CAN) 3-6, 6-4, [6-10]
1/8-finale: (4) Olivia Gram (DEN)/Sohyun Park (KOR) vs. Taylor Nix/Mia Yamakita (USA) 6-2, 6-1


W25 Montemor-O-Novo
Tidsforskel: cet -1 time

R32: [6] (461) Olga Helmi (DEN) vs. (716) Sofia Milatova (SVK) 1-6, 1-6

Qfi: Sara Børkop (DEN) vs. [3] (1553) Dariia Monakhova 1-6, 5-7

Doubles

Kvartfinale: Børkop/Garakani vs. (4) Sowjanya Bavisetti (IND)/Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-2, 6-1
1/8-finale: Sara Børkop (DEN)/Sana Garakani (IRI) vs. (WC) Raquel Alvaro/Maria Beatriz Teixeira (POR) 6-3, 6-1


W15 Oran
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale
(1125) Elena Jamshidi (DEN) vs. Lynda Benkaddour (ALG) 6-4, 1-6, 3-6

[7] Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Viktoria Veleva (BUL) 6-4, 6-0

R32:
Lynda Benkaddour (ALG) vs. Jasna Kaltak (SWE) 6-0, 6-0
(1125) Elena Jamshidi (DEN) – bye

[7] Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
Viktoria Veleva (BUL) vs. Naila Zerhouni (ALG) 6-2, 6-1

Doubles

Finale: Nweke/Jamshidi vs. (3) Lexie Stevens (NED)/Luisa Meyer Auf Der Heide (GER) 0-6, 1-6
Semifinale: Nweke/Jamshidi vs. Weronika Forys (POL)/Carmen Garri Murcia (ESP 0-6, 6-4, [10-4]
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke/Elena Jamshidi (DEN) vs. Weronika Forys (POL)/Carmen Garri Murcia (ESP) 6-4, 6-1


ITF Junior (uge 20)

Grade A, Milan (ITA) – Grus

Livescore: https://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=5402#

Girls singles

1/8-finale: [14] (28) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [3] (7) Ksenia Zaytseva 2-6, 5-7

R32
[3] (7) Ksenia Zaytseva vs. (Q) (227) Melisa Ercan (TUR) 7-5, 6-4
[14] (28) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (51) Mia Kupres (CAN) 7-5, 7-5

R64
[3] (7) Ksenia Zaytseva vs. (WC) (135) Francesca Pace (ITA) 6-0, 7-5
(Q) (227) Melisa Ercan (TUR) vs. (101) Shruti Ahlawat (IND) 7-5, 6-0
(51) Mia Kupres (CAN) vs. (82) Kaitlin Quevedo (USA) 6-4, 2-6, 6-2
[14] (28) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (1447) Samira De Stefano (ITA) 6-3, 6-2

Qfi: [3] (113) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [9] (214) Iva Jovic (USA) 4-6, 4-6
Q16: [3] (113) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (949) Marcella Dessolis (ITA) 6-1, 6-0
Q32: [3] (113) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye

Girls doubles

Kvartfinale: Svendsen/Van Impe vs. (1) Qavia Lopez (USA)/Liv Hovde (USA) 5-7, 6-7(5)
1/8-finale: Svendsen/Van Impe vs. (WC) Francesca Pace/Vittoria Paganetti (ITA) 6-3, 6-4

R32
Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Marte Lambrecht (BEL) vs. (WC) Vittoria Paganetti/Francesca Pace (ITA) 4-6, 6-3, [5-10]
(7) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Amelie Van Impe (BEL) vs. Renata Jamrichova (SVK)/Mia Slama (USA) – walkover


Grade 2, Hannover (GER) – Grus

Girls singles

R32: [8] (105) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) (235) Liisa Varul (EST) 6-4, 0-6, 4-6

Girls doubles

Semifinale: Schou/McDonald vs. (3) Ada Piestrzynska/Weronika Ewald (POL) 3-6, 0-6
Kvartfinale: Schou/McDonald vs. Mailina Nedderhut (GER)/Chiara Di Genova (ARG) 6-3, 6-1
1/8-finale: (2) Natacha Schou (DEN)/Ella McDonald (GBR) vs. Elizara Yaneva (BUL)/Ellie Daniels (CAN) 6-4, 3-6, [10-8]


Grade 3, Varnamo (SWE) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (752) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (501) Jeiden Saidizand (SWE) 6-1, 1-6, 5-7
R32: (752) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [7] (330) Oskar Jansson (SWE) 6-2, 1-6, 6-1

Q16: [8] (1927) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Linus Klasson (SWE) 3-6, 4-6
Q32: [8] (1927) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Carl Sjoholm (SWE) 6-0, 6-0

Boys doubles

1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Simon Norrman (SVK) vs. (4) Oskar Jansson/Saba George Nanobashvili (SWE) 3-6, 7-5, [4-10]

Girls singles

1/8-finale: (559) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [5] (277) Tilde Stromquist (SWE) 3-6, 1-6
R32: (559) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) (1142) Emma Lindh (SWE) 6-4, 6-0

Girls doubles

1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Lisen Rinman (SWE) vs. Lea Nilsson/Tiana Tian Deng (SWE) 4-6, 6-4, [4-10]


Grade 3, Tehran (IRI) – Grus

Semifinale: (712) Yakup Uzunel (DEN) vs. [8] (376) Danial Rakhmatullayev (KAZ) 3-6, 6-3, 2-6
Kvartfinale: (712) Yakup Uzunel (DEN) vs. [7] (316) Birtan Duran (TUR) 6-2, 6-1
1/8-finale: (712) Yakup Uzunel (DEN) vs. [1] (139) Amirkhamza Nasridinov 6-3, 6-1
R32: (712) Yakup Uzunel (DEN) vs. Parsa Forghani (IRI) 6-0, 6-2

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Bortnichek vs. (2) Danial Rakhmatullayev (KAZ)/Amirkhamza Nasridinov 0-6, 4-6
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Nikita Bortnichek vs. Kian Karimi Reykandeh/UKian Mohammadi (IRI) 6-0, 6-1


Grade 4, Tarragona (ESP) – Grus

Girls singles

Qfi: [2] (1397) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (2186) Martina Acebedo Bonocore (ARG) 3-6, 6-7(4)
Q16: [2] (1397) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (1725) Aliesia Reva (UKR) 6-0, 4-0

Q32
[2] (1397) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Charlotte Ruud (NOR) 4-6, 7-6(10), [10-8]
(1931) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [4] (1479) Blanca Pico Navarro (ESP) 1-6, 1-6


Grade 5, Sozopol (BUL) – Hard

Girls singles

Semifinale: [5] (1380) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [2] (799) Karolina Krajmer (SVK) 4-6, 1-6

Kvartfinale:
[5] (1380) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [3] (998) Katalina Petrova (BUL) 6-3, 5-0 Ret’d
[2] (799) Karolina Krajmer (SVK) vs. Galena Krastenova (BUL) 6-1, 6-2

1/8-finale
[5] (1380) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Gabriela Stoyanova (BUL) 6-1, 6-2
[3] (998) Katalina Petrova (BUL) vs. (2168) Tsveta Radeva (BUL) 6-3, 6-4

R32
[5] (1380) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) Natali Dobreva (BUL) 6-0, 6-0
Gabriela Stoyanova (BUL) vs. (2607) Aahana Kaur (IND) 6-4, 6-1
(2168) Tsveta Radeva (BUL) vs. (Q) Maria Bianca Manolache (ROU) 6-1, 6-1
[3] (998) Katalina Petrova (BUL) vs. (2607) Aleksandra Mateva (BUL) 6-0, 7-5

Girls doubles

Semifinale: Fridthjof/Zbranca vs. (1) Yoana Radulova/Aleksandra Gabrovska (BUL) 4-6, 3-6
Kvartfinale: Fridthjof/Zbranca vs. Polina Georgieva/Gabriela Stoyanova (BUL) 6-2, 6-0
1/8-finale: (3) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Iris Zbranca (ROU) vs. Angela Ganeva/Tsveta Radeva (BUL) 6-0, 6-0


Grade 5, Tirana (ALB) – Hardcourt

Boys singles

Qfi: Nicolas Borgsten (DEN) vs. Julian Theler (SUI) 4-6, 2-6
Q16: Nicolas Borgsten (DEN) vs. (WC) Alessio Calabrese (ITA) 6-4, 6-4
Q32: Nicolas Borgsten (DEN) vs. Melos Nallbani (KOS) 6-4, 6-1

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 20)

Cat 2, Maribor (SLO) – Grus

U16 Boys singles

R32: (929) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [3] (78) Paolo Angeli (SLO) 3-6, 3-6
R64: (929) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (2212) Felipe De La Hormaza (CRC) 6-4, 7-6(4)

U16 Boys doubles

Kvartfinale: Engelschmidt/Bergh vs. (5) Maximilian Heidlmair/Alexander Gschiel (AUT) 1-6, 1-6
1/8-finale: Engelschmidt/Bergh vs. (3) Mark Ceban/Alexander Winder (GBR) 1-6, 3-6
R32: Tristan Thomas Engelschmidt (DEN)/Axel Bergh (SWE) vs. Malte Zatterstrom/Matteus Olander (SWE) 6-3, 6-4


U14 Boys singles

1/8-finale: [10] (160) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [6] (100) Jan Sykora (CZE) 6-1, 1-6, 0-6
R32: [10] (160) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (302) Mateo Fluri (SUI) 6-4, 6-3
R64: [10] (160) Mads Bruhn Aaby (DEN) – bye

U14 Boys doubles

Kvartfinale: Aaby/Anderson vs. (8) Dany Robas/Thomas Gunzinger (SUI) 1-6, 6-4, [3-10]
1/8-finale: Aaby/Andersson vs. Philippe St-Pierre (CAN)/Ivan Sokiran 6-2, 6-3
R32: (4) Mads Bruhn Aaby (DEN)/Linus Andersson (SWE) – bye


Cat 2, Budapest (HUN) – Grus

U14 Boys singles

1/8-finale
(196) Asger Sørensen (DEN) vs. [7] (118) Akos Janos Toth (HUN) 6-1, 6-2
(168) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. [4] (95) Gabriel Nogueira (BRA) 3-6, 1-6

R32
(196) Asger Sørensen (DEN) vs. (509) Oszkar Varga (HUN) 6-4, 6-3
(168) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (Q) (576) Abel Somogyi (HUN) 7-6(3), 6-2


Cat 3, Szczecin (POL) – Grus

U16 Girls singles

R32: (959) Emma Paunovic (DEN) vs. (Q) Amelia Drozd (POL) 3-6, 4-6

U16 Girls doubles

Kvartfinale: Paunovic/Braathen vs. Amelia Drozd/Barbara Straszewska (POL) 0-6, 2-6
1/8-finale: (4) Emma Paunovic (DEN)/Elisabeth Braathen (NOR) – bye


U14 Girls singles

1/8-finale: [1] (129) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (727) Emma Sophie Glaser (GER) 6-1, 1-6, 3-6

R32
[1] (129) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (Q) Polina Isakova (UKR) 0-6, 6-2, 6-3
(631) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (653) Daria Dehmel (POL) 5-7, 3-6
[7] (448) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (591) Zofia Anna Janusz 2-6, 5-7

U14 Girls doubles

Kvartfinale:
Ragus/Hoffmann vs. Maja Wrobel (POL)/Zofia Anna Janusz 4-6, 3-6
Bergqvist/Teikari vs. Julia Borowik/Daria Dehmel (POL) 5-7, 5-7

1/8-finale
(1) Sophia Izabella Ragus/Milla Maluka Hoffmann (DEN) – bye
(4) Sophia Bergqvist (DEN)/Anabelle Teikari (SWE) vs. Thomasina Boothman/Gabriela Pacheco-Lagoda (GBR) 2-6, 6-1, [10-6]


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelW25 Varberg: Samavati i top 400 efter ny W25 titel
Næste artikelDH: Gentofte favorit mod Holte i TV-kamp
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.