Både Clara Tauson og Mikael Torpegaard får brug for revanche for at kvalificere sig til Australian Open. Christian Sigsgaard tilskrives en god chance for at vinde de nødvendige 3 sejre i kvalifikationen til M15 på Mallorca

Afviklingen af årets første WTA 500 turnering i Abu Dhabi og de to ATP 250 turneringer i Antalya og Delray Beach blev indledt senere end normalt for tilsvarende turneringer, og derfor bliver de afsluttende runder først færdigspillet onsdag den 13. januar.
De resterende runder bliver dog uden 3. seedede Karolina Pliskova, der i 2. runde sensationelt blev besejret af den upåagtede 21-årige russer Anastasia Gasanova, der er no. 292 på WTA-ranglisten og aldrig tidligere har spillet på WTA-niveau.

Anastasia Gasanova
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Anastasia Gasanova efter karrierens største skalp mod Karolina Pliskova

Det bliver ligeledes afgjort, hvem der kvalificerer sig til Grand Slam turneringen Australian Open – udover de spillere, som er direkte kvalificeret, hvilket gælder hovedparten af de spillere, som har deltaget i ovennævnte WTA 500 og ATP 250 turneringer.

10-13. januar dyster 128 kvinder i Dubai og 128 mænd i Doha om de 16 pladser, der giver adgang til hovedturneringen.
Arrangørerne af Australian Open har sørget for, at alle deltagerne derefter bliver transporteret til Melbourne i fly, der er chartret til lejligheden, hvorefter spillerne er 2 uger i karantæne for at sikre, at ingen bringer corona-virus med down under.

Der er dansk deltagelse i kvalifikationen i både Dubai og Doha, idet både 18-årige Clara Tauson og 26-årige Mikael Torpegaard er tilmeldt kvalifikationen.
Mikael Torpegaard har 4 gange tidligere deltaget i kvalifikationen til en Grand Slam, men hidtil er det endnu ikke lykkedes at nå forbi 2. kvalrunde.
Torpegaard møder i 1. runde ATP-ranglistens no. 247 Mats Moraing (GER), der vandt 6-1, 6-4, da de mødtes i en ATP Challenger i Knoxville i 2017.
I en eventuel 2. runde kan Torpegaard møde 9. seedede no. 123 Evgeny Donskoy (RUS), som han ikke har mødt tidligere, og hvis han når kvalfinalen kan han møde 30. seedede no. 151 Martin Klizan (SVK), der i 2015 var no. 24.

Clara har blot en enkelt gang tidligere deltaget i kvalifikationen til en Grand Slam, da hun i efteråret 2020 efter 3 sejre i kvalifikationen til French Open, vandt en af karrierens største sejre over WTA-ranglistens no. 24 Jennifer Brady (USA), som blev besejret 6-4, 3-6, 9-7.
Hun møder i 1. runde 20-årige 9. seedede no. 118, Katarina Zavatska (UKR), som i 2019 vandt 6-4, 2-6, 6-2, da de mødtes ved W60 i Wiesbaden.
I en eventuel 2. runde kan Clara møde no. 180 Ankita Raina (IND) eller no. 206 Reka-Luca Jani (HUN), og ifølge seedningen kan en kvalfinale blive mod 30-årige no. 147 Kristina Kucova (SVK), som Clara havde på krogen, da hun vandt 1. sæt 6-1 i Prag 2020, men Slovakken vandt 1-6, 6-1, 6-3, og hun vandt efterfølgende turneringen.
På papiret en “svær” lodtrækning, men det ville det være under alle omstændigheder, uanset hvem der står på den anden side af nettet.

Kampene fra kvalifikationen kan i modsætning til tidligere ikke følges på Eurosport eller Discovery +, men kampene fra Court 1-4 i Dubai og Court 1, 2, A og B i Doha kan følges på dette https://ausopen.com/watch-live, hvorved det er muligt at følge Claras første kamp i Dubai søndag kl. 0700cet på Court 1 og Torpegaards første kamp i Doha på Court 2 ca. 1130cet.

Livestream fra Manacor med Rune og Sigsgaard

I den forløbne uge var der mulighed for at følge med på livestream fra 2 baner ved M15 turneringen i Manacor, hvor Christian Sigsgaard skal forsøge at kvalificere sig til hovedturneringen, hvor Holger Vitus Nødskov Rune er direkte inde på en “Junior Reserved” plads.
En forudsætning for at få mulighed for at se en af danskerne i kamp er dog, at deres kampe bliver placeret på enten Court 1 eller Court 2.

ITF Manacor: Sigsgaard rejser til Mallorca i håb om at slippe med i M15, hvor Holger Rune deltager

Sigs ankom lørdag til Manacor sammen med coach Philip Ørnø, og efter signin kunne de ånde lettet op, da det lykkedes for Sigs at komme med i lodtrækningen, hvor han i første kvalrunde søndag kl. 1030 møder den 16-årige spanier Alejandro Melero Kretzer, som næppe kan spænde ben for den danske mester.

I 2. kvalrunde kan Sigs få en større udfordring mod den 10. seedede 22-årige spanier Benjamin Winter Lopez, der er no. 721 på ATP-ranglisten, men han tilskrives dog gode muligheder for også at nå kvalfinalen, hvor han ifølge seedningen kan møde den 22-årige 7. seedede russer, no. 661 Denis Klok, hvis resultater umiddelbart heller ikke bør skræmme Sigs, som dog må være indstillet på, at alle spillere på ITF-touren kan spille på et rimelig højt niveau.

Først når Klok’en er slået, kan Sigs være klar til hovedturneringen, som indledes tirsdag, hvor der således er gode chancer for, at der optræder 2 danskere i lodtrækningen.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 17. januar

Billeder (facebook-opslag) – Holger Rune (Foto: Sportsfotograf.com), Berfu Cengiz & Ipek Oz (ren tyrkisk finale Antyla), 15-årige Linda Fruhvirtova (W25 Hamburg)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Hamburg – Livestream

Court 1 – tid følger
(JE) (749) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (Q) (287) Qinwen Zheng (CHN)

—-

M15 Manacor (Mallorca) – Livestream

Court 1 – Finale – start 1000
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. (463) Evan Furness (FRA)

====

W15/M15 Antalya – Finaler – Livestream

Court 1 – start 1000
W: [3] (386) Berfu Cengiz (TUR) vs. [4] (503) Ipek Oz (TUR)

Court 3 – start 1000
M: (564) Adrian Andreev (BUL) vs. (558) Alexander Shevchenko (RUS)

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-2-tauson-og-torpegaard-spiller-ao-kval-sigsgaard-og-rune-dyster-paa-mallorca/

 


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


Kvalifikation, Australian Open – Hardcourt (10-13. januar)

Livestream (alle baner): https://ausopen.com/watch-live

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!23396

Women – Dubai (UAE) 
tidsforskel: cet +3 timer

Resultater

Qfi
[1] (104) Kaja Juvan (SLO) vs. (203) Rebecca Sramkova (SVK) 6-1, 6-2
(214) Francesca Jones (GBR) vs. (200) Jia-Jing Lu (CHN) 6-0, 6-1
[3] (110) Greet Minnen (BEL) vs. (181) Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 3-6, 6-4
[17] (131) Sara Errani (ITA) vs. (WC) (537) Ana Konjuh (CRO) 3-6, 6-2, 6-4
(161) Whitney Osuigwe (USA) vs. [22] (137) Mihaela Buzarnescu (ROU) 2-6, 7-6(1), 6-2
(236) Clara Burel (FRA) vs. (186) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 6-3
[7] (115) Timea Babos (HUN) vs. [20] (135) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-7(5), 6-2
(182) Mayo Hibi (JPN) vs. (155) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-4
(183) Olga Danilovic (SRB) vs. (180) Ankita Raina (IND) 6-2, 3-6, 6-1
(187) Chloe Paquet (FRA) vs. (229) Yue Yuan (CHN) 7-6(3), 6-3
(311) Rebecca Marino (CAN) vs. (252) Maryna Zanevska (BEL) 6-4, 7-6(9)
[18] (132) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (234) Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
(225) Valeria Savinykh (RUS) vs. [13] (122) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 7-5
[21] (136) Tsvetana Pironkova (BUL) vs. [14] (125) Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 7-5
[15] (127) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. [30] (146) Lesia Tsurenko (UKR) 7-6(1), 6-2
[16] (128) Mayar Sherif (EGY) vs. (231) Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-2
Øvrige i hovedturnering
(122) Ysaline Bonaventure (BEL)
Potentielle medrejsende Lucky Losers:
(125) Margarita Gasparyan (RUS)
(135) Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
(137) Mihaela Buzarnescu (ROU)
(146) Lesia Tsurenko (UKR)
(155) Kamilla Rakhimova (RUS)
(180) Ankita Raina (IND)
— (tættest på)
(229) Yue Yuan (CHN)

Q64 (udvalgte)
[17] (131) Sara Errani (ITA) vs. (235) Ellen Perez (AUS) 3-6, 6-3, 6-2

(236) Clara Burel (FRA) vs. [6] (114) Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 3-6, 6-4
(186) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (232) Hailey Baptiste (USA) 7-6(4), 7-6(3)

[9] (118) Katarina Zavatska (UKR) vs. (180) Ankita Raina (IND) 6-2, 2-6, 6-3
(183) Olga Danilovic (SRB) vs. (158) Sachia Vickery (USA) 6-4, 6-1

Q128 (udvalgte)
(235) Ellen Perez (AUS) vs. (151) Caroline Dolehide (USA) 6-3, 5-7, 7-5
[17] (131) Sara Errani (ITA) vs. (223) En Shuo Liang (TPE) 6-1, 5-7, 6-2

[6] (114) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (220) Dalma Galfi (HUN) 6-4, 6-7(5), 6-3
(236) Clara Burel (FRA) vs. (224) eva Guerrero Alvarez (ESP) 6-4, 6-2
(232) Hailey Baptiste (USA) vs. (227) Victoria Kan (RUS) 7-6(2), 6-2
(186) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. [32] (149) Barbara Haas (AUT) 6-3, 3-6, 7-5

(152) Clara Tauson (DEN) vs. [9] (118) Katarina Zavatska (UKR) 3-6, 3-6
(180) Ankita Raina (IND) vs. (206) Reka-Luca Jani (HUN) 6-2, 6-2
(158) Sachia Vickery (USA) vs. (162) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 3-6, 6-2
(183) Olga Danilovic (SRB) vs. [31] (147) Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-2

—-

Men – Doha (QAT) 
tidsforskel: cet +2 timer

Resultater

Qfi
(183) Frederico Ferreira Silva (POR) vs. [1] (109) Gregoire Barrere (FRA) 6-3, 6-4
[21] (141) Carlos Alcaraz (ESP) vs. [2] (111) Hugo Dellien (BOL) 6-2, 6-3
[3] (112) Aslan Karatsev (RUS) vs. (207) Alexandre Muller (FRA) 6-2, 6-1
(202) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (WC) (789) Dane Sweeny (AUS) 2-6, 6-3, 6-1
(206) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (117) Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-2
(203) Quentin (Halys (NED) vs. (197) Robin Haase (NED) 6-3, 6-4
(177) Kimmer Coppejans (BEL) vs. [7] (119) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-0
(174) Michael Mmoh (USA) vs. (178) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 7-5, 6-4
(195) Tornas Machac (CZE) vs. (189) Mikael Torpegaard (DEN) 6-2, 6-1
(191) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (244) Tung-lin Wu (TPE) 4-6, 7-5, 6-4
(201) Viktor Troicki (SRB) vs. [11] (126) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-4, 6-2
(182) Roman Safiullin (RUS) vs. (225) Constant Lestienne (FRA) 6-7(2), 6-3, 6-4
(156) Botic Van de Zandchulp (NED) vs. (213) Mathias Bourgue (FRA) 7-6(4), 6-4
(226) Bernard Tomic (AUS) vs. (313) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 5-7, 7-6(7)
[15] (134) Henri Laaksonen (SUI) vs. (221) Borna Gojo (CRO) 6-7(4), 6-4, 7-6(7)
(168) Maxime Cressy (FRA) vs. (261) Dustin Brown (GER) 7-6(5), 6-4
Øvrige i hovedturnering
(111) Hugo Dellien (BOL) – (Main)
(117) Taro Daniel (JPN) – (Main)
Potentielle medrejsende Lucky Losers:
(119) Damir Dzumhur (BIH)
(126) Cedrik-Marcel Stebe (GER)
(178) Arthur Rinderknech (FRA)
(189) Mikael Torpegaard (DEN) – 3. LL
(197) Robin Haase (NED)
afbud
(109) Gregoire Barrere (FRA)

Q64 (udvalgte)
[21] (141) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (258) Evgeny Karlovskly (RUS) 7-6(1), 7-6(4)

[5] (117) Taro Daniel (JPN) vs. (209) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-4
(206) Elias Ymer (SWE) vs. [27] (148) Marc-Andrea Huesler (SUI) 1-6, 6-3, 6-2

(189) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (164) Zhizhen Zhang (CHN) 6-1, 4-6, 6-1
(195) Tornas Machac (CZE) vs. (231) Felipe Meligen Rodrigues Alves (BRA) 6-1, 7-6(4)

Botic Van de Zandchulp (NED) vs. Joao Menezes (BRA) 6-3, 6-7(1), 6-4

[15] (134) Henri Laaksonen (SUI) vs. (179) Steven Diez (CAN) 3-6, 6-4, 6-2
(221) Borna Gojo (CRO) vs. [29] (152) Lorenzo Giustino (ITA) 6-3, 7-6(7)

Q128 (udvalgte)
[2] (111) Hugo Dellien (BOL) vs. (169) Alejandro Tabilo (CHI)
(229) Andrew Harris (AUS) vs. Ruben Bemelmans (BEL)
(258) Evgeny Karlovskly (RUS) vs. (237) Focundo Mena (ARG) 3-6, 6-3, 6-2
[21] (141) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (185) Filip Horansky (SVK) 5-7, 6-1, 6-4

[5] (117) Taro Daniel (JPN) vs. (228) Roberto Cid Subervi (DOM) 4-6, 6-2, 6-4
(209) Maximilian Marterer (GER) vs. (241) Marco Trungelliti (ARG) 4-6, 6-4, 6-4
(206) Elias Ymer (SWE) vs. (253) Blake Mott (AUS) 6-4, 6-3
[27] (148) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (WC) Akira Santilan (AUS) 4-6, 6-4, 6-4

(164) Zhizhen Zhang (CHN) vs. [9] (123) Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-3
(189) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (247) Mats Moraing (GER) 6-1, 6-0
(195) Tornas Machac (CZE) vs. (176) Joao Domingues (POR) 6-3, 6-1
(231) Felipe Meligen Rodrigues Alves (BRA) vs. (30) (151) Martin Klizan (SVK) 6-1, 6-4

Botic Van de Zandchulp (NED) vs. [13] Lorenzo Musetti (ITA) 3-6, 6-1, 6-4
Joao Menezes (BRA) vs. Andrea Collarini (ARG) 1-6, 7-6(8), 6-3
Mathias Bourgue (FRA) vs. Ernesto Escobedo (USA)
[32] (155) Blaz Rola (SLO) vs. (181) Ernests Gulbis (LAT)

[15] (134) Henri Laaksonen (SUI) vs. (236) Tobias Kamke (GER) 7-5, 6-3
(179) Steven Diez (CAN) vs. (246) Alexey Vatutin (RUS) 6-3, 4-6, 6-4
(221) Borna Gojo (CRO) vs. (159) Sebastian Ofner (AUT) 6-3, 6-2
[29] (152) Lorenzo Giustino (ITA) vs. (184) Denis Istomin (UZB) 6-1, 6-1


WTA Tour – ATP Tour (Uge 1-2) 

WTA 500, Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning (fra onsdag): WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Resultater (udvalgte)

Finale
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 6-2

Semifinale
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (9) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-6(8), 6-4

Kvartfinale
(9) Maria Sakkari (GRE) vs. (1) Sofia Kenin (USA) 2-6, 6-2, 6-0
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 4-6, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 0-6, 6-1, 6-4
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (2) Elina Svitolina (UKR) 5-7, 6-3, 7-6(3)

1/8-finale
(1) Sofia Kenin (USA) vs. (13) Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 7-6(5), 6-4
(9) Maria Sakkari (GRE) vs. (5) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-4
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (15) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-4
(6) Elena Rybakina (KAZ) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-4
==
Marta Kostyuk (UKR) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 6-1
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Anastasia Gasanova (RUS) 7-5, 6-3
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Paula Badosa (ESP) 6-4, 4-6, 6-1
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. (17) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-7(5), 7-6(8)

R32
(1) Sofia Kenin (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 5-7, 5-4 Ret’d
(13) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-4, 7-5
(9) Maria Sakkari (GRE) vs. Cori Gauff (USA) 7-5, 6-2
(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-4

(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-4
(15) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 5-7, 6-3, 6-2
Daria Kasatkina (RUS) vs. (12) Karolina Muchova (CZE) – walkover
(6) Elena Rybakina (KAZ) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-4
==
Marta Kostyuk (UKR) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-7(4), 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(Q) Anastasia Gasanova (RUS) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-4

Paula Badosa (ESP) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-4
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Bianca Turati (ITA) 6-2, 6-1
(17) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Heather Watson (GBR) 7-5, 6-7(7), 6-3
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-1

R64
(1) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Zhaoxuan Yang (CHN) 7-6(4), 6-2
(13) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-3

(9) Maria Sakkari (GRE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-2
Cori Gauff (USA) vs. (Alt) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-0, 6-1
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-3
(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4

(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 7-6(5), 6-2
(15) Ons Jabeur (TUN) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(3), 3-6, 6-2

(12) Karolina Muchova (CZE) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-1
(6) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Lucrezia Stefanini (ITA) 6-1, 6-3
==
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (8) Marketa Vondrousova (CZE) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-2, 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-2
Tamara Zidansek (SLO) vs. (11) Jennifer Brady (USA) 0-6, 6-3, 6-4

Bernarda Pera (USA) vs. (16) Donna Vekic (CRO) 7-6(10), 2-6, 6-4
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (LL) Despina Papamichail (GRE) 6-2, 7-6(4)

Alize Cornet (FRA) vs. (LL) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (10) Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-1

(17) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-4
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Jessica Pegula (USA) 6-4, 6-3

Qfi: Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Valentine Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-3

Q32 (udvalgte):
Valentine Grammatikopoulou (GRE) vs. Luisa Steani (BRA) 6-4, 1-6, 6-1
Carol Zhao (CAN) vs. (16) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-0, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2028/abu-dhabi/2021/order-of-play


ATP 250 Antalya Open (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: Bet365, Unibet

Finale:
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (8) Alexander Bublik (KAZ) 2-0 Ret’d

Semifinale
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-7(4), 6-3
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (2) David Goffin (BEL) 6-4, 3-6, 6-2

Kvartfinale
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. (1) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(6), 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (5) Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 6-2, 7-6(8)
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (6) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2, 6-4
(2) David Goffin (BEL) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Dimitar Kuzmanov (BUL) 6-3, 6-2
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Tristan Lamasine (FRA) 6-2, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (3) Fabio Fognini (ITA) 7-6(4), 6-7(1), 7-6(5)
(5) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Hugo Grenier (FRA) – walkover
==
(6) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Altug Celikbilek (TUR) 7-6(1), 6-4
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-1
Stefano Travaglia (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(5), 6-3
(2) David Goffin (BEL) vs. Nicola Kuhn (ESP) 6-0, 6-2

R32
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. Ergi Kirkin (TUR) 6-0, 6-4
(Q) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. Laslo Djere (SRB) 6-1, 3-2 Ret’d
Tristan Lamasine (FRA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(6), 6-2
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-3

(3) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Michael Vrbensky (CZE) 6-4, 7-6(4)
Jeremy Chardy (FRA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4
Hugo Grenier (FRA) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 7-5, 6-4
(5) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Pavel Kotov (RUS) 6-4, 6-3
==
(6) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Andrea Arnaboldi (ITA) 4-6, 7-5, 6-1
Altug Celikbilek (TUR) vs. Kacper Zuk (POL) 7-6(7), 7-5
(Q) Adrian Andreev (BUL) vs. Marsel Ilhan (TUR) 6-4, 6-3
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-1

Stefano Travaglia (ITA) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 1-6, 6-4, 6-0
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(4)
Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) (Q) Matthias Bachinger (GER) 3-6, 6-3, 4-1 Ret’d
(2) David Goffin (BEL) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 7-5, 6-0

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Nikola Cacic (SRB) vs. Salvatore Caruso/Andrea Vavassori (ITA) 2-6, 6-1, [5-10]

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/antalya/9426/daily-schedule


ATP 250 Delray Beach Open by VITACOST.com, FL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning (fra torsdag): Tennnistv.com, TV 2 Sport X/Play, Unibet

Finale: (onsdag 2200)
(4) Hubert Hurkacz (POL) vs. Sebastian Korda (USA) 6-3, 6-3

Semifinale
(4) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Christian Harrison (USA) 7-6(4), 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-3, 7-5

Kvartfinale
(Q) Christian Harrison (USA) vs. Gianluca Mager (ITA) 7-6(2), 6-4
(4) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (8) Frances Tiafoe (USA) 6-0, 3-6, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. (2) John Isner (USA) 6-3, 4-6, 6-3

1/8-finale
(Q) Christian Harrison (USA) vs. (1) Christian Grin (CHI) 7-6(3), 6-2
Gianluca Mager (ITA) vs. (6) Sam Querrey (USA) 7-6(8), 6-1
(4) Hubert Hurkacz (POL) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-2
(Q) Roberto Quiroz (ECU) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-2, 6-4
==
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (Bjorn Fratangelo (USA 6-4, 3-6, 6-1
Cameron Norrie (GBR) vs. (3) Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-5
Sebastian Korda (USA) vs. (5) Tommy Paul (USA) 4-6, 6-3, 6-2
(2) John Isner (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 7-6(4)

R32
(1) Christian Grin (CHI) – bye
(Q) Christian Harrison (USA) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-4, 6-2
Gianluca Mager (ITA) vs. Ryan Harrison (USA) 3-6, 6-1, 6-4
(6) Sam Querrey (USA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-4

(4) Hubert Hurkacz (POL) – bye
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Andrej Martin (SVK)6-4, 6-4
(Q) Roberto Quiroz (ECU) vs. Noah Rubin (USA) 7-6(1), 6-3
Ivo Karlovic (CRO) vs. (7) Pablo Andujar (ESP) 6-3, 5-7, 6-4
==
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-3, 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-2, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. JC Argone (USA) 6-2, 6-1
(3) Adrian Mannarino (FRA) – bye

(5) Tommy Paul (USA) vs. Ji Sung Nam (KOR) 6-1, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-4
Thiago Monteiro (BRA) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 6-3, 7-5
(2) John Isner (USA) – bye

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/delray-beach/499/daily-schedule


ATP Challenger (uge 2)

Livestream/ATP

Ingen turneringer før uge 3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (2)

M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
(564) Adrian Andreev (BUL) vs. (558) Alexander Shevchenko (RUS)

Semifinale
(564) Adrian Andreev (BUL) vs. (Q) Alex Marti Pujolras (ESP) 7-5, 6-2
(558) Alexander Shevchenko (RUS) vs. (643) Sergey Fomin (UZB) 6-4, 6-3

R32 (udvalgte)
(JR) Arthur Fils (FRA) vs. (JR) (908) Toby Alex Kodat (USA) 3-6, 6-2, 7-5


M15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


M15, Manacor (ESP) – Hardcourt

Livestream Court 1 og 2: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. (463) Evan Furness (FRA)

Semifinale
(463) Evan Furness (FRA) vs. [8] (407) Tobias Simon (GER) 6-2, 6-3
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. (423) [7] (393) Dan Added (FRA) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(463) Evan Furness (FRA) vs. [6] (392) Sadio Doumbia (FRA) 6-0, 6-2
[8] (407) Tobias Simon (GER) vs. (433) Matteo Martineau (FRA) 7-6(5), 1-6, 6-3
(423) [7] (393) Dan Added (FRA) vs. [3] (357) Baptiste Crepatte (FRA) 6-4, 6-3
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. (Q) (669) Kenny De Schepper (FRA) 6-3, 6-3

1/8-finale
(463) Evan Furness (FRA) vs. [1] (276) Stefano Napolitano (ITA) 6-4, 3-6, 6-1
[6] (392) Sadio Doumbia (FRA) vs. (ITF2610) Daniel Rincon (ESP) 6-4, 6-2
(433) Matteo Martineau (FRA) vs. (366) Jules Okala (FRA) 6-3, 2-1 Ret’d
[8] (407) Tobias Simon (GER) vs. (436) Zizou Bergs (BEL) 6-3, 0-6, 6-3
==
[7] (393) Dan Added (FRA) vs. (Q) (847) Alberto Barroso Campos (ESP) 6-1, 6-2
[3] (357) Baptiste Crepatte (FRA) vs. (423) Lucas Catarina (MON) 7-5, 6-4
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. (Q) (647) Clement Tabur (FRA) 6-1, 6-4
(Q) (669) Kenny De Schepper (FRA) vs. (Q) Peter Benjamin Privara (SVK) 6-2, 6-3

R32
[1] (276) Stefano Napolitano (ITA) vs. (555) Antoine Bellier (SUI) 6-1, 6-4
(463) Evan Furness (FRA) vs. (411) Peter Heller (GER) 6-2, 7-6(6)
(ITF2610) Daniel Rincon (ESP) vs. (WC) (1490) Max Basing (GBR) 4-6, 6-3, 6-4
[6] (392)Sadio Doumbia (FRA) vs. (454) Nicolas Mejla (COL) 7-6(1), 6-1

(366) Jules Okala (FRA) vs. (JR) (1073) Karlis Ozolins (LAT) 3-6, 6-4, 6-1
(433) Matteo Martineau (FRA) vs. (JR) Sean Cuenin (FRA) 2-6, 6-3, 6-3
(436) Zizou Bergs (BEL) vs. (Q) (518) Inigo Cervantes (ESP) 7-5, 6-3
[8] (407) Tobias Simon (GER) vs. (442) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) 6-3, 6-4
==
[7] (393) Dan Added (FRA) vs. (Q) (597) Imanol Lopez Morillo (ESP) 6-4, 3-6, 7-5
(Q) (847) Alberto Barroso Campos (ESP) vs. (605) Pedro Vives Marcos (ESP) 6-4, 6-1
(423) Lucas Catarina (MON) vs. (445) Timofei Skatov (KAZ) 6-3, 6-2
[3] (357) Baptiste Crepatte (FRA) vs. Marc Othman Ktiri (ESP) 4-6, 6-2, 6-4

(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. [5] (380) Jeroen Vanneste (BEL) 6-1, 6-0
(Q) (647) Clement Tabur (FRA) vs. (Q) (757) Andrew Paulson (CZE) 6-2, 6-4
(Q) (669) Kenny De Schepper (FRA) vs. (Q) (589) Arthur Reymond (FRA) 6-3, 5-7, 6-2
(Q) Peter Benjamin Privara (SVK) vs. [2] (344) Vaclav Safranek (CZE) 6-4, 6-2

Kvalifikation

Qfi
Christian Sigsgaard (DEN) vs. Peter Benjamin  Privara (SVK) 6-3, 1-6, [8-10]

Q32 (udvalgte)
Peter Benjamin Privara (SVK) vs. (WC) Joan Nadal Vives (ESP) 6-4, 6-4
Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1060) Hugo Pontico (FRA) 6-2, 3-6, [10-0]

Q64
(WC) Joan Nadal Vives (ESP) vs. [7] (661) Denis Klok (RUS) 6-2, 5-7, [10-8]
Peter Benjamin Privara (SVK) vs. Alvaro Moreno Pulido (ESP) 6-2, 6-4
Christian Sigsgaard (DEN) vs. Alejandro Melero Kretzer (ESP) 6-1, 6-1
(1060) Hugo Pontico (FRA) vs. [10] (721) Benjamin Winter Lopez (ESP) 5-3 Ret’d

Livestream Court 1 og 2: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt

 

<< tilbage


ITF Women (2)

W25, Hamburg (GER) – Hardcourt

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
(JE) (749) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (Q) (287) Qinwen Zheng (CHN)

Semifinale
(Q) (287) Qinwen Zheng (CHN) vs. (303) Jesika Maleckova (CZE) 6-4, 4-6, 6-4
(JE) (749) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (WC) Noma Akugue Noha (GER) 7-6(4), 6-2

Kvartfinale:
(Q) (287) Qinwen Zheng (CHN) vs. [8] (275) Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-1
(303) Jesika Maleckova (CZE) vs. (289) Amandine Hesse (FRA) 6-4, 6-2
(WC) Noma Akugue Noha (GER) vs. (Q) (371) Marina Bassols Ribera (ESP) 6-0, 6-4
(JE) (749) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (375) Ioana Loredana Rosca (ROU) 3-6, 6-4, 6-1

1/8-finale:
(JE) (749) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (311) Elizabeth Halbauer (USA) 6-1, 6-2

R32 (udvalgte)
(286) Nicoleta Dascalu (ROU) vs. [6] (269) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 3-6, 6-2, 6-2
(JE) (749) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. [2] (257) Sofya Lansere (RUS) 6-2, 6-3


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale
[3] (386) Berfu Cengiz (TUR) vs. [4] (503) Ipek Oz (TUR)

Semifinale
[3] (386) Berfu Cengiz (TUR) vs. (818) Valeriya Olyanovskaya (RUS) 6-0, 6-0
[4] (503) Ipek Oz (TUR) vs. (JR) (841) Pia Lovric (SLO) 6-3, 6-2

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


W15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


W15, Monastir (ESP) – Hardcourt

Turneringen afbrudt efter onsdagens kampe

<< tilbage


ITF Junior (uge 2)

J5, 3. INTERNATIONAL HTV JUNIORS OPEN, Offenbach (GER) – Hardcourt

Girls singles

Finale
[4] (473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (755) Josy Daems (GER)

Semifinale
[4] (473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (1262) Lucie Urbanova (CZE) 6-0, 6-2
(755) Josy Daems (GER) vs. (830) Gina Feistel (GER) 2-6, 6-4, 6-4

Kvartfinale:
(Q) (1262) Lucie Urbanova (CZE) vs. (893) Livia Airoldi (SUI) 6-1, 6-3
[4] (473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (671) Annika Planinsek (SLO) 6-3, 6-1

1/8–finale: [4] (473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (2166) Carolin Raschdorf (GER) 6-4, 6-4

R32
[4] (473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (1662) Valentina Steiner (GER) 6-4, 6-3
(1028) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (894) Kaat Coppez (BEL) 1-6, 2-6

Girls doubles

Semifinale: Mortensen/Jensen vs. Carolin Raschdorf/Valentina Steiner (GER) 4-6, 5-7
Kvartfinale: Mortensen/Jensen vs. Charlotte Keitel/Liana Cammilleri (GER) 4-6, 6-2, [11-9]
1/8-finale: (4) Rebecca Munk Mortensen/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Sarah Hamzic/Dunja Maric (SRB) 6-0, 6-2


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 2)

 


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm