Carlos Alcaraz var chanceløs, da han sidste år mødte Rafael Nadal på sin 18-års fødselsdag. Dagen efter sin 19 års fødselsdag kan han få chance for revanche

Denne uges suverænt største tennisturnering er Mutua Madrid Open, som dækkes massivt på TV 2 Sport og TV 2 Play.
WTA 1000 udgaven allerede blev indledt i torsdags, og allerede i 1. runde (R64) måtte 19-årige Clara Tauson, som endnu ikke er i kampform, forlade turneringen  efter nederlag på 3-6, 2-6 mod 19-årige Marta Kostyuk (UKR), der i næste runde selv blev sendt ud af den sensationelle US Open vinder 19-årige Emma Raducanu (GBR), der vandt 6-2, 6-1.

9. seedede Raducanu er den eneste tilbageværende fra den talentfulde årgang 2002, idet 19-årige no. 21 Leylah Fernandez (CAN), der efter afbud fra Iga Swiatek overtog pladsen som 1. seedet, blev besejret i 2. runde (R32) 6-4, 6-4 af no. 37 Jil Teichmann (SUI).
Der er dog stadig yderligere en teenager videre til 1/8-finalen, hvor 18-årige Cori Gauff (USA) møder den tidligere no. 1 og Grand Slam vinder Simona Halep, der i 1. runde vandt med de suveræne cifre 6-3, 6-1 over Paula Badosa, der som 2. seedet kunne have forventet en mere overkommelig modstander.

Da endvidere 3. seedede Aryna Sabalenka blev sendt ud i 3 sæt af Amanda Anisimova (USA) i 1. runde, hvor 5. seedede Karolina Pliskova led samme skæbne efter 4-6, 5-7 mod Marie Bouzkova (CZE), er 8. seedede Ons Jabeur den eneste tilbageværende blandt de 8 topseedede i turneringen, da både 4. seedede Maria Sakkari og 6. seedede Danielle Collins samt 7. seedede Garbine Muguruza alle er ude efter klare nederlag i 2 sæt.
I skrivende stund har Ons Jabeur netop vundet 1. sæt 6-2 i 1/8-finalen over 11. seedede Belinda Bencic (SUI).

Med Clara ude af turneringen er der ikke dansk repræsentation i denne uge, idet Holger Vitus Nødskov Rune blev frameldt kvalifikationen til ATP 1000 udgaven, da han stadig var med i ATP 250 i München, hvor han i samme uge som han fyldte 19 år vandt sin første ATP 250 titel samt både et par lederhosen og en BMW oveni hatten.

Til gengæld deltager en anden 19-års fødselar i Madrid, idet det spanske stjerneskud Carlos Alcaraz fylder 19 år torsdag den 5. maj.
På sin 18-års fødselsdag oplevede Alcaraz et karriere-højdepunkt, idet han samme dag spillede mod sit store idol Rafael Nadal i 2. runde ved sidste års udgave af Madrid Open, hvor fødselsdagsgaven fra Nadal var en tennislektion med cifrene 6-1, 6-2, inden Nadal på billedet herover takkede den unge komet for kampen.

Alcaraz dystede mod Nadal igen i semifinalen ved Indian Wells, hvor der var væsentlig større jævnbyrdighed, da Nadal vandt 6-4, 4-6, 6-3, men efterfølgende har Alcaraz både vundet en ATP 1000 titel i Miami ugen efter og i forrige uge vandt han igen en ATP 1000 titel, da han strøg helt til tops i Barcelona, og ved samme lejlighed opnåede han top 10 status, som han forventes at bevare i en lang årrække fremover.

Det er derfor kun en spørgsmål om tid, inden Alcaraz overtager den spanske tennis-trone efter Nadal, og måske kan Nadal få det første skub væk fra tronen allerede dagen efter, at Alcaraz er fyldt 19, idet lodtrækningen i Madrid lægger op til, at de to spaniere mødes i kvartfinalen.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 8. maj

Billeder: (Facebook-opslag): Carlos Alcaraz (Tennistv) – kan vinde karrierens 3. ATP 1000 Masters
Eric Vanshelboim (Foto: Sportsfotograf.com) – kval til Challenger Shymkent kl. 0600cet

ATP 1000 Madrid – TennisTV, TV 2 Play (fra 1830)

Manolo Santana Stadium – NB 1530 (Finaler)
W. Koolhof/N. Skupski vs. J.S. Cabal/R. Farah
NB 1830: (7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (2) Alexander Zverev (GER) ‘
(Genudsendes TV 2 Sport X 0105)

====

ATP 1000 Rom (R64) – Tennistv.com

Center Court – start 1100
Filip Krajinovic (SRB) vs. Frances Tiafoe (USA)
(WC) Francesco Passaro (ITA) vs. Cristian Garin (CHI)
Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Matteo Arnaldi (ITA)

Grand Stand Arena – ca. 1430
Lloyd George Harris (RSA) vs. Aslan Karatsev

====

ATP Challenger – https://www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Shymkent

Court 8 – start 0600cet
Q16: (565) Eric Vanshelboim (UKR)  vs. [9] (476) Bogdan Bobrov

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 18) 

WTA & ATP 1000, Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport

WTA

Finale: (8) Ons Jabeur (TUN) vs. (12) Jessica Pegula (USA) 7-5, 0-6, 6-2

Semifinale
(12) Jessica Pegula (USA) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-4
(8) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Ekaterina Alexandrova 6-2, 6-3

Kvartfinale
Jil Teichmann (SUI) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-4
(12) Jessica Pegula (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-2
(Q) Ekaterina Alexandrova vs. Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-3
(8) Ons Jabeur (TUN) vs. Simona Halep (ROU) 6-3, 6-2

1/8-finale
Jil Teichmann (SUI) vs. (16) Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 6-1
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (9) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 2-6, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Daria Kasatkina  6-4, 1-6, 6-3
(12) Jessica Pegula (USA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 7-5, 6-1
==
(Q) Ekaterina Alexandrova vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 6-7(4), 6-0, 7-5
Amanda Anisimova (USA) vs. (15) Victoria Azarenka 6-1, 6-4
(8) Ons Jabeur (TUN) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 3-6, 6-2
Simona Halep (ROU) vs. (14) Cori Gauff (USA) 6-4, 6-4

R32
Jil Teichmann (SUI) vs. (17) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-4
(16) Elena Rybakina (KAZ) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-0, 1-0 Ret’d
(9) Emma Raducanu (GBR) vs. (WC) Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-1
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (7) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-0

Daria Kasatkina  vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 6-0
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (WC) Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-1
(12) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 6-3, 6-3
Bianca Andreescu (CAN) vs. (6) Danielle Collins (USA) 6-1, 6-1
==
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Dayana Yastremska (UKR) 3-6, 7-6(3), 6-1
(Q) Ekaterina Alexandrova vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-4, 7-5
(15) Victoria Azarenka vs. Tamara Zidansek (SLO) 3-6, 6-1, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Petra Martic (CRO) 3-6, 6-3, 6-2

(8) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Varvara Gracheva 7-5, 0-6, 6-4
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 4-6, 7-5
(14) Cori Gauff (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-1, 2-6, 6-4
Simona Halep (ROU) vs. (2) Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-1

R64
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) 6-1, 1-6, 6-4
Jil Teichmann (SUI) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-3, 7-5
Katerina Siniakova (CZE) vs. Ana Konjuh (CRO) 0-6, 6-4, 6-2
(16) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Oceane Dodin (FRA) 6-2, 7-5

(9) Emma Raducanu (GBR) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(3), 6-0
Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Marta Kostyuk (UKR) 3-6, 2-6
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Sloane Stephens (USA) 7-5, 6-4
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-2

(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Madison Keys (USA) 6-7(8), 6-3, 6-4
Daria Kasatkina vs. (Q) Anna Bondar (HUN) 4-6, 6-4, 6-3
(WC) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Anastasia Potapova 6-3, 6-1
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (13) Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 6-3

(12) Jessica Pegula (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 7-5, 2-6, 7-5
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-3, 6-4
Bianca Andreescu (CAN) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 3-6, 6-0
(6) Danielle Collins (USA) vs. (WC) Monica Puig (PUR) 7-5, 6-0
==
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 7-5
(Q) Dayana Yastremska (UKR) vs. (LL) Greet Minnen (BEL) 6-3, 0-2 Ret’d
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-2
(Q) Ekaterina Alexandrova vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 4-6, 6-4

(15) Victoria Azarenka vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(5), 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. (LL) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-3
(Q) Petra Martic (CRO) vs. Ludmilla Samsonova 7-6(6), 6-1
Amanda Anisimova (USA) vs. (3) Aryna Sabalenka 6-2, 3-6, 6-4

(8) Ons Jabeur (TUN) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-6(9), 6-1
(Q) Varvara Gracheva vs. Alize Cornet (FRA) 1-6, 7-5, 7-5
Karolina Muchova (CZE) vs. (WC) Qinwen Zheng (CHN) 1-6, 6-3, 6-4
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-1

(14) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-0, 6-2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Shelby Rogers (USA) 7-5, 7-5
Simona Halep (ROU) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
(2) Paula Badosa (ESP) vs. Veronika Kudermetova 6-3, 6-0

Qfi
(1) Ekaterina Alexandfrova vs. (20) Clara Burel (FRA) 6-1, 6-1
(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. Danka Kovinic (MNE) 7-5, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Harmony Tan (FRA) 6-2, 7-6(4)
(4) Kaia Kanepi (EST) vs. (17) Martina Trevisan (ITA) 6-2, 7-5
(5) Magda Linette (POL) vs. (23) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 1-6, 7-6(4)
(6) Petra Martic (CRO) vs. (16) Lucia Bronzetti (ITA) 6-4, 6-1
(14) Anastasia Potapova vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-0
(8) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Kamilla Rakhimova 6-1, 6-0
(9) Andrea Petkovic (GER) vs. (18) Kaja Juvan (SLO) 7-6(4), 6-4
Oceane Dodin (FRA) vs. (10) Beatriz Haddad Maia (BRA) 3-6, 7-6(5), 6-2
(11) Anna Bondar (HUN) vs. (15) Greet Minnen (BRL) 6-4, 6-2
(12) Varvara Gracheva vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-2

Q1
(1) Ekaterina Alexandfrova vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 6-4
(20) Clara Burel (FRA) vs. Diane Parry (FRA) 6-4, 6-7(5), 6-4

Danka Kovinic (MNE) vs. (2) Aliaksandra Sasnovich 6-4, 6-2
(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-2, 6-2

Dayana Yastremska (UKR) vs. (3) Madison Brengle (USA) 2-6, 6-2, 6-4
Harmony Tan (FRA) vs. (24) Lauren Davis (USA) 6-4, 1-6, 7-6(5)

(4) Kaia Kanepi (EST) vs. Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-1
(17) Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 6-3

(5) Magda Linette (POL) vs. (SR) Kateryna Baindl (UKR) 6-3, 7-5
(23) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Jessica Bouzas Maneiro (ESP) 6-4, 6-1

(6) Petra Martic (CRO) vs. Dalma Galfi (HUN) 2-6, 6-4, 7-6(3)
(16) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (WC) Carlota Martinez Cirez (ESP) 7-6(8), 6-0

Kristina Mladenovic (FRA) vs. (7) Mayar Sherif (EGY) 7-6(7), 7-5
(14) Anastasia Potapova vs. (SR) Daria Saville (AUS) 4-6, 6-3, 7-5

(8) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-2, 6-4
Kamilla Rakhimova vs. (22) Magdalena Frech (POL) 6-1, 6-4

(9) Andrea Petkovic (GER) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 6-2
(18) Kaja Juvan (SLO) vs. Qiang Wang (CHN) 4-6, 6-4, 6-2

(10) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Erika Andreeva 6-3, 6-3
Oceane Dodin (FRA) vs. (19) Panna Udvardy (HUN) 6-2, 4-6, 6-4

(11) Anna Bondar (HUN) vs. (WC) Alesandra Eala (PHI) 6-0, 6-0
(15) Greet Minnen (BRL) vs. Chloe Paquet (FRA) 7-5, 6-3

(12) Varvara Gracheva vs. Maddison Inglis (AUS) 6-2, 6-3
Heather Watson (GBR) vs. (21) Kristina Kucova (SVK) 6-4, 6-0


ATP

Finale: (7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-1

Semifinale
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-7(5), 7-5, 7-6(5)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 6-2

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (12) Hubert Hurkacz (POL) 6-3, 6-4
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (3) Rafael Nadal (ESP) 6-2, 1-6, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Andrey Rublev 6-3, 2-6, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 7-5

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (WC) Andy Murray (GBR) – walkover
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 6-3
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) David Goffin (BEL) 6-3, 5-7, 7-6(9)
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (9) Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-7(4), 6-3
==
(6) Andrey Rublev vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(7), 7-5
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-4
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (10) Jannik Sinner (ITA) 6-1, 6-2
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 1-0 Ret’d

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-2
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (14) Denis Shapovalov (CAN) 6-1, 3-6, 6-2
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 4-6, 7-6(5)
(Q) Dusan Lajovic (SRB) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 7-6(7), 2-6, 6-4

(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 7-6(4)
(Q) David Goffin (BEL) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-2
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. John Isner (USA) 6-4, 6-7(5), 6-4
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 7-5
==
(6) Andrey Rublev vs. (WC) Jack Draper (GBR) 2-6, 6-4, 7-5
Daniel Evans (GBR) vs. (17) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 5-7, 7-6(2)
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 6-0, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-4

(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Cristian Garin (USA) 6-3, 6-0
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-1
(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Marin Cilic (CRO) 4-6, 6-4, 6-4

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-3, 6-0
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (PR) Dominic Thiem (AUS) 6-3, 6-4
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Ugo Humbert (FRA) 7-6(1), 6-3

(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 7-5, 6-7(11), 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Lloyd George Harris (RSA) 7-5, 6-3
(Q) Dusan Lajovic (SRB) vs. (PR) Borna Coric (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
(5) Casper Ruud (NOR) – bye

(3) Rafael Nadal (ESP) – bye
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 7-5
(Q) David Goffin (BEL) vs. Aslan Karatsev 6-2, 7-5
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-7(6), 7-6(1), 6-3

(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Soonwoo Kwon (KOR) 7-5, 7-5
John Isner (USA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(8), 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Fabioni Fognini (ITA) 7-6, 6-4
(7) Carlos Alcaraz (ESP) – bye
==
(6) Andrey Rublev – bye
(WC) Jack Draper (GBR) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-3
Daniel Evans (GBR) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-4
(17) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-0, 6-2

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(5), 6-1
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Maxime Cressy (USA) 6-2, 7-6(4)
(WC) Lucas Pouille (FRA) vs. Karen Khachanov 6-3, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bue

(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
Cristian Garin (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-1, 6-3
Alex De Minaur (AUS) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 7-6(2), 1-6, 6-3
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Tommy Paul (USA) 6-7(4), 7-6(4), 6-3

Sebastian Korda (USA) vs. (15) Reilly Opelka (USA) 6-3, 7-5
(Q) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Illya Ivashka 2-6, 6-3, 7-5
Marin Cilic (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 3-6, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) – bye

Qfi: (10) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) Alejandro Moro Canas (ESP)

Q32 (udvalgte)
(WC) Alejandro Moro Canas (ESP) vs. (3) Francisco Cerundolo (ARG) 6-0, 6-4
(10) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 7-5, 6-3


ATP Challenger (uge 18)

Place Country Category Surface
Aix-en-Provence FRA Challenger 100 Clay
Mauthausen AUT Challenger 100 Clay
Prague CZE Challenger 80 Clay
Salvador De Bahia BRA Challenger 80 Clay

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125, L’Open 35 De Saint Malo (FRA) – Grus

Finale: (4) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Anna Blinkova

Semifinale
(4) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (5) Maryna Zanevska (BEL) 5-0 Ret’d
Anna Blinkova vs. (8) Magdalena Frech (POL) 6-3, 3-6, 7-6(2)

Kvartfinale
(5) Maryna Zanevska (BEL) vs. (1) Madison Brengle (USA) 6-4, 6-4
(4) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (7) Claire Liu (USA) 7-5, 3-6, 6-2
Anna Blinkova vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 3-6, 7-5
(8) Magdalena Frech (POL) vs. (2) Magda Linette (POL) 7-5, 6-7(2), 6-2

1/8-finale
(1) Madison Brengle (USA) vs. Heather Watson (GBR) 6-0, 6-2
(5) Maryna Zanevska (BEL) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 7-5
(4) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) Laura Pigossi (BRA) 6-4, 7-6(5)
(7) Claire Liu (USA) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 6-3, 6-2
==
Anna Blinkova vs. Rebecca Marino (CAN) 7-5, 6-7(2), 6-3
Bernarda Pera (USA) vs. (3) Mayar Sherif (EGY) 6-4, 6-2
(8) Magdalena Frech (POL) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 7-5
(2) Magda Linette (POL) vs. Tamara Korpatsch (GER) 7-5, 6-2

R32
(1) Madison Brengle (USA) vs. Lauren Davis (USA) 7-5, 6-1
Heather Watson (GBR) vs. (WC) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 7-6(3), 6-1
Fiona Ferro (FRA) vs. (WC) Monica Puig (PUR) 2-1 Ret’d
(5) Maryna Zanevska (BEL) vs. (Q) Jaimee Fourlis (AUS) 2-6, 7-5, 7-6(4)

(4) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-2, 6-0
(Q) Laura Pigossi (BRA) vs. Kamilla Rakhimova 6-3, 6-1
(WC) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (Q) Estelle Cascino (FRA) 6-0, 6-2
(7) Claire Liu (USA) vs. Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-2
==
Rebecca Marino (CAN) vs. (6) Anna Kalinskaya 3-6, 6-3, 6-4
Anna Blinkova vs. Harmony Tan (FRA) 6-1, 4-6, 6-0
Bernarda Pera (USA) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-4
(3) Mayar Sherif (EGY) vs. Mai Hontama (JPN) 6-3, 3-6, 6-3

(8) Magdalena Frech (POL) vs (WC) Leolia Jeanjean (FRA) 6-1, 6-3
Diane Parry (FRA) vs. (Q) Eri Hozumi (JPN) 6-1, 6-2
Tamara Korpatsch (GER) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 3-6, 6-2, 6-4
(2) Magda Linette (POL) vs. Jessika Ponchet (FRA) 7-6(2), 6-3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 18)

Place Country Category Surface
Nottingham Great Britain M25 – Livestream  Hard
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Ulcinj Montenegro M25  Clay
Antalya Turkey M15  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Meerbusch Germany M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard

 

 


ITF Women (uge 18)

Place Country Category Surface
Bonita Springs, FL USA W100 – Livestream  Clay
Wiesbaden Germany W100 – Livestream  Clay
Koper Slovenia W60  Clay
Prague Czech Republic W60  Clay
Tossa de Mar Spain W25  Carpet
Bastad Sweden W25  Clay
Daytona Beach, FL USA W25  Clay
Monastir Tunisia W25  Hard
Nottingham Great Britain W25  Hard
Santa Margherita di Pula Italy W25  Clay
Split Croatia W25 – Livestream  Clay
Antalya Turkey W15  Clay
Cairo Egypt W15  Clay
Curitiba Brazil W15  Clay

 

W25 Båstad

R32: (489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (766) Silvia Ambrosio (GER) 3-6, 7-5, 6-7(2)

Qfi:
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [1] (990) Louise Brunskog (SWE) 0-6, 2-6
(10) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [2] (1102) Naima Karamoko (SUI) 1-6, 1-6
[3] (1130) Elena Jamshidi (DEN) vs. [9] Anna Marie Weissheim (GER) 1-6, 3-6

Q16
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Alice Klinteby (SWE) 5-7, 6-3, [10-6]

(10) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Marina Kolb (UKR) 3-6, 6-4, [10-8]

(3) Elena Jamshidi (DEN) – bye

(8) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Agnes Mitteregger (SWE) 7-5, 4-6, [8-10]

Doubles

1/8-finale
Divine Dasam Nweke (DEN)/Emilie Elde (NOR) vs. (4) Fanny Ostlund (SWE)/Julie Belgraver (FRA) 1-6, 1-6


W25 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

Semifinale: (463) Olga Helmi (DEN) vs. (492) Sakura Hosogi (JPN) 2-6, 3-6
Kvartfinale: (463) Olga Helmi (DEN) vs. (535) Kimberly Birrell (AUS) 6-4, 6-4
1/8-finale: (463) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Yidi Yang (CHN) 6-4, 7-6(4)

R32:
(463) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) (996) Sahaja Yamalapalli (IND) 6-2, 7-5
(WC) Yidi Yang (CHN) vs. [2] (310) Nefisa Berberovic (BIH) 6-4, 6-4


W25 Daytona Beach

Q16: [7] (962) Olivia Gram (DEN) vs. Maria Kononova 1-6, 2-6


W25+H Tossa de Mar 

Q32: Cecilie Wiche (DEN) vs. Sophie Martin (FRA) 6-2, 6-1


ITF Junior (uge 18)

Grade 2, Prato (ITA) – Grus

Girls singles

1/8-finale: [8] (114) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (176) Alexia Harmon (USA) 4-6, 4-6
R32: [8] (114) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Lucrezia Musetti (ITA) 6-0, 6-0

Girls doubles

Finale: Mortensen/Paukstyte vs. Celine Simunyu (IRL)/(4) Alina Korneeva 6-4, 2-6, [10-4]
Semifinale: Mortensen/Paukstyte vs. (1) Yu-Yun Li (TPE)/Taylah Preston (AUS)
Kvartfinale: Mortensen/Paukstyte vs. Daria Gorska (POL)/Astrid Lew Yan Foon (FRA)
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Patricija Paukstyte (LTU) vs. Vittoria Paganetti/Alessandra Teodosescu (ITA) 3-6, 6-3, [11-9]


Grade 2, Villach (AUT) – Grus

Girls singles

R32: (370) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [8] (158) Rose Marie Nijkamp (NED) 3-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale: Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Paula Cembranos (SUI) vs. Flo Helsen (BEL)/Zuzanna Bednarz (POL)


Grade 3, San Jose (CRC) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: (596) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [3] (268) Gaeul Jang (KOR) 2-6, 2-6
R32: (596) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Maria Aytoyan (USA) 2-6, 6-4, 6-1

Girls doubles

1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær (DEN)/Yasmin Vavrova (SVK) vs. Addison Bowman/Berklie Simmering (USA) 3-6, 5-7


Grade 4, Plantation (FL, USA) – Grus

R64: (1646) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (4) 419 Elizabeth Tkachenko (USA) 3-6, 0-3 Ret’d

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 17)

Cat 3, Amsterdam (NED) – Grus

U14 Boys singles

Qfi: [2] (403) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. [11] (539) Jannik Soetebierso (GER) 2-6, 6-3, [3-10]


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage