Både TV 2 Sport og Sport X sender tennis med verdenseliten i Madrid. Clara Tauson kan følges på livestream ved WTA 125 i Saint-Malo

Ugens  altoverskyggende tennisturnering er Mutua Madrid Open, hvor WTA 1000 udgaven af turneringen startede i sidste uge med kvalifikation tirsdag-onsdag, og siden torsdag er de 2 første runder afviklet, så der fra starten af denne uge tages hul på 1/8-finalerne.

Den forsvarende mester 7. seedede Kiki Bertens (NED) blev allerede i 2. runde sendt ud af turneringen af. no. 29 Veronika Kudermetova (RUS), der for alvor markerede sig, da hun forleden vandt titlen ved WTA 500 turneringen i Charleston.
Kudermetova vandt i 1. runde 6-1, 6-4 over Elena Vesnina (RUS), der har været ude af spillet i knap 3 år.

Elena Vesnina, Veronika Kudermetova
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Elena Vesnina efter kampen mod Veronika Kudermetova

Kudermetova kommer dog ikke til at gentage triumfen, idet 9. seedede Petra Kvitova (CZE) mandag i en velspillet jævnbyrdig kamp vandt 6-3, 4-6, 6-4 i 1/8-finalen.

I 2. runde fik 6. seedede Karolina Pliskova (CZE) serveret et forsinket påskeæg af no. 39 Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), der vandt 6-0, 7-5. men den største overraskelse i 2. runde blev leveret af no. 22 Karolina Muchova (CZE), der vandt 6-4, 3-6, 6-1 over 2. seedede Naomi Osaka (JPN)

Karolina Muchova
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Karolina Muchova

Allerede i 1. runde leverede no. 41 Jil Teichmann (SUI) den største overraskelse, da hun vandt 2-6, 6-4, 7-6(5) over 5. seedede Elina Svitolina (UKR)

Jil Teichmann
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Jul Teichmann

Mandag blev taget hul på ATP 1000 udgaven af turneringen, hvor de 8 top-seedede er oversiddere i 1. runde.
1. seedede Rafael Nadal er selvsagt favorit til at vinde turneringen, som han altid vil være, når underlaget er grus.
Han møder i sin første kamp Carlos Alcaraz Garfia, der i 1. runde vandt 6-4, 6-0 over 32-årige Adrian Mannarino (FRA), hvilket på ingen måde overraskede bookmakerne, der havde sat odds til 4.5 for fransk sejr.

En kamp mod sit store idol vil formentlig blive den bedste fødselsdagsgave man kan forestille sig, når Carlos møder Nadal på sin 18 års fødselsdag på onsdag.

ATP 250 Marbella 2021
Foto: AnyTech365 Andalucia Open – Carlos Alcaraz Garfia

På vejen mod endnu en finale kan Nadal i 1/8-finalen møde 14. seedede Jannik Sinner (ITA) og i kvartfinalen 5. seedede Alexander Zverev (GER), og retten til at møde Nadal i semifinalen bliver formentlig en konkurrence mellem 3. seedede Dominic Thiem (AUT), 6. seedede Andrey Rublev (RUS) og 9. seedede Roberto Bautista Agut (ESP).

I den modsatte halvdel kan semifinalen blive et opgør mellem den formstærke 4. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE) og 2. seedede Daniil Medvedev (RUS), der har været smittet med covid-19 og derfor var ude af spillet nogle uger.

Både TV 2 Sport, Sport X og TV 2 Play viser kampe fra Madrid, og på WTATV og Tennistv kan man selv vælge, hvilke kampe man ønsker at følge i både single og double.

Livestream fra WTA 125 Saint-Malo

Til gengæld bliver der tilsyneladende ikke produceret TV-billeder af TV 2’s samarbejdspartner WTA Media fra WTA 125 turneringen i Saint-Malo, selvom der på turneringsoversigten på WTATV.com fremgår følgende:
Live match coverage comprises of all main draw singles matches from WTA tournaments, all produced doubles matches and matches from WTA 125K Series events.”

Derfor har TV 2 ikke mulighed for at vise kampe med Clara Tauson, som netop har kvalificeret sig til hovedturneringen i Saint-Malo, da hun i kvalfinalen vandt en komfortabel sejr 6-2, 6-4 over WTA-ranglistens no. 265 Amandine Hesse (FRA).

Clara møder i 1. runde af hovedturneringen 20-årige Varvara Gracheva (RUS), der er no. 96 på WTA-ranglisten, hvilket er 2 pladser efter Clara.
Vinderen kan møde 8. seedede no. 90 Christina McHale (USA) eller no. 126 Viktoriya Tomova (BUL), der ligesom Clara er videre fra kvalifikationen.
Kvartfinalen kan blive en rent nordisk opgør mod Sveriges bedste, 2. seedede Rebecca Peterson, der i 1. runde møder Xiyu Wang (CHN), og hun kan i 1/8-finalen møde Anna Kalinkskaya (RUS) eller Amandine Hesse, der efter nederlaget i kvalifinalen var “heldig” og kom med som Lucky Loser.

Tilsyneladende føler Clara, at hun er helt klar efter sin knæskade, idet hun ikke nøjes med at deltage i single – hvor hun kan “risikere” at nå langt og derved få flere kampe – men hun deltager for en gangs skyld også i double, hvor hun stiller op sammen med Aliaksandra Sasnovich (BLR).
Selvom Clara uden tvivl satser på en karriere som topspiller i single, kan det være gavnligt for den videre udvikling lejlighedsvis at deltage i double og derved få skærpet flugtspillet i kampsituationer.

Kampene fra Saint-Malo kan følges på livestream fra turneringens officielle hjemmeside https://lopen-saintmalo.fr/, hvor der under menupunktet “Matchs en direct” vælges bane.
Desuden bliver kampene streamet hos Bet365, Unibet og Danske Spil (Oddset).

Der er dog ikke mulighed for livestream fra en række turneringer, hvor der også er dansk deltagelse.
Både Olga Helmi og Olivia Gram spiller kvalfinale tirsdag kl. 1100cet ved W15 i Monastir, og hvis de slipper videre til hovedturneringen, vil disse kampe kunne følges på livescore.
Olivia møder i sin kvalfinale Ayumi Koshiishi (JPN), der for en uge siden vandt over Olga i kvalfinalen, men Olga fik alligevel en ny chance som Lucky Loser, hvorefter hun nåede kvartfinalen.

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

Flere danske juniorer i aktion

Corona-pandemien har afholdt mange danske juniorer fra at deltage i turneringer under både ITF og Tennis Europe, men i de seneste uger er stadig flere begyndt at rejse ud for at konkurrere på internationalt niveau, heriblandt 17-årige Natacha Schou, der netop har vundet sin første titel i en Grade 4 turnering på Cypern.

Grade 4 Larnaca: Fjerde gang blev lykkens gang, da Natacha Schou sikrede sin første titel

I denne uge forsøger Natacha at gøre sig gældende i den næste kategori, idet hun deltager i en Grade 3 turnering i Sierre i Schweiz, og hun kom godt fra start med sejr 6-1, 6-4 i 1. runde mod Elisabeth Iila (EST).

I samme turnering deltager 17-årige Richard Biagiotti, der er no. 478 på ITFs junior-rangliste.

Der er også dansk deltagelse ved en Grade 4 turnering i Windhoek i Namibia, hvor de to 16-årige Niklas Jensen og Cornelius Alexander Shalmi sammen med flere svenske spillere er med Euroelite Tennis, som mange danske juniorer gennem årene har rejst Verden rundt med til turneringer.

13-årige Cecilie Agerbek Fridthjof, der hidtil har været blandt de mest aktive deltagere under Tennis Europe, har som følge af Corona-pandemien haft en længere turneringspause i international sammenhæng, indtil hun for 3 uger siden fik mulighed for at deltage i en Category 3 turnering i Siauliai i Litauen, hvor hun efter 6-2, 6-4 i 1. runde fejede al modstand til side i de 2 næste kampe, som blev vundet 6-0, 6-0 og 6-1, 6-0, inden hun i kvartfinale mødte 14-årige Beatrise Zeltina (LAT), der vandt 6-3, 6-3.

Ved samme turnering nåede Cecilie finalen i double sammen med Anna Demirtzi (CYP), som hun havde mødt i 1/8-finalen i single, og med sikre sejre 6-2, 6-0 i 1/8-finalen, 6-1, 6-4 i kvartfinalen og 6-0, 6-1 spillede de sig frem til finalen, hvor det lettiske par Beatrise Zeltina og Laura Sparnina vandt 6-4, 6-3.

U14 Shiauliai 2021
Foto: Privat – Cecilie Agerbek Fridthjof og Anna Demirtzi

Cecilie deltager i denne uge ved en Categori 2 turnering i Bytom i Polen, efter at hun har spillet sig videre fra kvalifikationen med sejr 6-1, 6-1 over 12-årige polak Hanna Kolak og i kvalfinalen 3-6, 6-4, [10-0] over endnu en polak, 13-årige Inka Wawrzkiewicz.

14-årige Alexander Nordal Clausen, der i sidste uge vandt kvalfinalen i U16 Boys singles ved Categori 1 turneringen i Vic i Spanien, deltager i denne uge i en Category 2 turnering i Viljandi i Estland, hvor han er direkte i hovedturneringen.

Alexander Nordal Clausen
Sportsfotograf.com – Alexander Nordal Clausen

Alexanders første kamp, der blev afbrudt da Alexander førte 5-3, færdigspilles tirsdag.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 9. maj
Billeder (facebook-opslag): Alexander Zverev (Foto: Sportsfotograf.com) og Matteo Berrettini (Foto: 2020 Getty Images) mødes i Madrid finalen NB kl. 18:30, vises på TV2 Sport X
ATP 1000 Madrid – TV 2 Sport X, TV 2 Play (1830->)
ATP – Tennistv.com (1530->)
Manolo Santana Stadium – Start 1530
F: (3) Granollers/Zeballos vs. (2) Mektic/Pavic – ATP
NB 1830: F (5) Alexander Zverev (GER) vs. (8.) Matteo Berrettini (ITA) – ATP
====
ATP/WTA 1000 Rom – Tennistv.com (1100->) (ATP)

CENTER COURT – start 1100
R1: Filip Krajinovic (SRB) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) – ATP
R1: Laslo Djere (SRB) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) – ATP
R1: Salvatore Caruso (ITA) vs. David Goffin (BEL) – ATP
GRANDSTAND – start 1100
Roberto Carballes Baena vs. Raul Brancaccio (QFi) Not Shown
Frances Tiafoe vs. Federico Delbonis (QFi) Not Shown
R1: Richard Gasquet (FRA) vs. Reilly Opelka (USA) – ATP
Pietrangeli – start 1100 (Alle WTA Kval kampe Unibet? , Danskespil?)
S. Errani (ITA) vs. P. Hercog (SLO) (QFi)
Court 2 – start 1100
B. Pera (USA) vs. A. Potapova (RUS) (QFi)
K. Mladenovic (FRA) vs. V. Zvonareva (RUS) (QFi)
S. Stephens (USA) vs. T. Zidansek (SLO) (QFi)
Court 3 – start 1100
N. Hibino (JPN) vs. M. Kostyuk (UKR) (QFi)
P. Tig (ROU) vs. C. Mchale (USA) (QFi)
Court 4 – start 1200
A. Cornet (FRA) vs. A. Petkovic (GER) (QFi)
L. Siegemund (GER) vs. A. Tomljanovic (AUS) (QFi)
====
WTA 125 Saint-Malo – https://lopen-saintmalo.fr/ “Matchs en direct”
Centre Court – start 1330
F: Carter/Stafani (USA)/(BRA) vs. Christian/Santamaria (USA)
NB 1500: F: Jasmine Paolini (ITA) vs. (5) Viktorija Golubic (SUI)
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
W100 Charleston – Livestream CC
Center – start 1700cet
F: (1) Madison Brengle (USA) vs. Claire Liu (USA)

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 18) 


WTA 1000 & ATP 1000Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play
ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Resultater WTA

Finale
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-0, 3-6, 6-4

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Paula Badosa (ESP) 6-4, 6-3
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 6-3

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-1, 3-6, 6-3
(WC) Paula Badosa (ESP) vs. (8) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 7-5
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (13) Elise Mertens (BEL) 6-1, 4-0 Ret’d
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Karolina Muchova (CZE) 7-6(4), 7-6(2)

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Iga Swiatek (POL) 7-5, 6-4
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 4-6, 6-4
(WC) Paula Badosa (ESP) vs. (Q) Anastasija Sevastova (LAT) 6-7(0), 7-6(3), 6-0
(8) Belinda Bencic (SUI) vs. Ons Jabeur (TUN) 7-6(2), 4-3 Ret’d
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jessica Pegula (USA) 6-1, 6-2
(13) Elise Mertens (BEL) vs. (3) Simona Halep (ROU) 4-6, 7-5, 7-5
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (11) Jennifer Brady (USA) 7-5, 6-7(8), 6-3
Karolina Muchova (CZE) vs. (16) Maria Sakkari (GRE) 6-0, 6-7(9), 7-5

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 1-6, 6-3
(14) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-3
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Angelique Kerber (GER) 6-4, 7-5
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 4-6, 3-6

(WC) Paula Badosa (ESP) vs. Jill Teichmann (SUI) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (15) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Sloane Stephens (USA) 4-6, 6-1, 6-3
(8) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Bernarda Pera (USA) 3-6, 6-1, 7-6(5)
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. (12) Victoria Azarenka (BLR) – walkover
(13) Elise Mertens (BEL) vs. Elena Rybakina (KAZ) 7-6(4), 7-5
(3) Simona Halep (ROU) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-0, 6-4

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(11) Jennifer Brady (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-1
(16) Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 3-6, 6-1

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Shelby Rogers (USA) 6-2, 6-1
(Q) Tamara Zidansek (SLO) vs. (LL) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-4
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 6-4, 6-2
(14) Iga Swiatek (POL) vs. Alison Riske (USA) 6-1, 6-1

(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 2-3 Ret’d
Angelique Kerber (GER) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(5), 6-1
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (PR) Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-4
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (WC) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 6-4, 6-0

Jill Teichmann (SUI) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 2-6, 6-4, 7-6(5)
(WC) Paula Badosa vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-1, 7-5
(Q) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-0, 6-3
(15) Johanna Konta (GBR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-2

Sloane Stephens (USA) vs. (LL) Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-1
Ons Jabeur (TUN) vs. (PR) Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-2, 6-3
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-2
(8) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-2
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 6-2
Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 6-4, 7-6(1)
Jessica Pegula (USA) vs. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 7-6(5), 6-3
(12) Victoria Azarenka (BLR) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 3-6, 6-1

(13) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-0
Saisai Zheng (CHN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 3-6, 6-1
(3) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 7-5

(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Cori Gauff (USA) 5-7, 6-3, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Madison Keys (USA) 7-5, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (LL) Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-1
(11) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Venus Willias (USA) 6-2, 6-4

(16) Maria Sakkari (GRE) vs. Amanda Anisimova (USA) 0-6, 6-1, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-6(4), 7-5
Karolina Muchova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) 7-5, 6-2

====

Resultater ATP

Finale
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA) (Søndag 18:30)

Semifinale
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-4
(8) Matteo Berrettini (ITA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 6-4, 6-4
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. John Isner (USA) 3-6, 6-3, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-5, 6-1
(8) Matteo Berrettini (ITA) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 5-7, 6-3, 6-0

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 6-3
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 7-6(3)
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Alex De Minaur (AUS) 7-6(7), 6-4
John Isner (USA) vs. (6) Andrey Rublev (RUS) 7-6(4), 3-6, 7-6(4)
==
Alexander Bublik (KAZ) vs. Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 6-3
Casper Ruud (NOR) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(4), 6-4
(8) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 7-6(4), 6-4
(16) Cristian Garin (CHI) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-7(2), 6-1

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-1, 6-2
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. (14) Jannik Sinner (ITA) 7-6(5), 6-2
Daniel Evans (GBR) vs. John Millman (AUS) 6-7(5), 6-2, 6-3
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-3, 6-2

(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 6-1, 6-3
Alex De Minaur (AUS) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-2, 3-0 Ret’d
John Isner (USA) vs. (9) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Tommy Paul (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4
==
Aslan Karatsev (RUS) vs. (7) Diego Schwartzman (ARG) 2-6, 6-4, 6-1
Alexander Bublik (KAZ) vs. (11) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 5-7, 6-4
Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE)  Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-2

(8) Matteo Berrettini (ITA) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(5), 6-3
(16) Cristian Garin (CHI) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 4-6, 6-4, 6-2

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) – bye
(WC) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-0
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(4)
(14) Jannik Sinner (ITA) vs. Guido Pella (ARG) 6-2, 4-4 Ret’d

John Millman (AUS) vs. (12) Hubert Hurkacz (POL) 5-7, 7-6(7), 6-3
Daniel Evans (GBR) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(6), 6-7(7), 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-7(6), 6-2, 6-2
(5) Alexander Zverev (GER) – bye

(3) Dominic Thiem (AUT) – bye
(Q) Marcos Giron (USA) vs. (Q) Pablo Andujar (ESP) 6-7(8), 7-6(4), 7-5
Alex De Minaur (AUS) vs. Jaume Munar (ESP) 4-6, 7-5, 6-1
Lloyd George Harris (RSA) vs. (13) Grigor Dimitrov (RUS) 6-3, 3-6, 7-6(5)

(9) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-7(3), 7-5
John Isner (USA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 7-6(6)
Tommy Paul (USA) vs. (WC) Pedro Martinez (ESP) 6-4, 7-5
(6) Andrey Rublev (RUS) – bye
==
(7) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Aslan Karatsev (RUS) vs. Ugo Humbert (FRA) 7-5, 6-4
Alexander Bublik (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(5), 6-3
(11) Denis Shapovalov (CAN) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-1, 6-3

Casper Ruud (NOR) vs. (15) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-1, 6-4
(LL) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 7-5
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(8) Matteo Berrettini (ITA) – bye
Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 7-6(4), 2-6, 6-3
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) 7-5, 5-7, 6-4
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. (10) Pablo Carreno Busta (ESP) 3-6, 6-4, 6-3

(16) Cristian Garin (CHI) vs. (WC) Fernando Verdasco (ESP) 6-1, 6-4
Dominik Koepfer (GER) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(5), 7-6(4), 7-6(4)
(2) Daniil Medvedev (RUS) – bye

Qfi: (WC) (142) Carlos Taberner (ESP) vs. (83) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-2


WTA 125, L’Open 35 de Saint-Malo (FRA) – Grus

Finale
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. Jasmine Paolini (ITA) (Søndag NB 15:00)

Semifinale
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. (WC) Harmony Tan (FRA) 7-6(4), 6-3
Jasmine Paolini (ITA) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(WC) Harmony Tan (FRA) vs. Aliona Bolsova (ESP) 7-6(3), 6-0
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-0
Jasmine Paolini (ITA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 7-5
Varvara Gracheva (RUS) vs. (2) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-0

1/8-finale
Aliona Bolsova (ESP) vs. Oceane Dodin (FRA) 5-7, 7-5, 7-5
(WC) Harmony Tan (FRA) vs. (6) Arantxa Rus (NED) 6-4, 6-2
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (4) Tamara Zidansek (SLO) 7-6(3), 6-3
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. Greet Minnen (BEL) 6-4, 4-6, 7-6(2)
==
Jasmine Paolini (ITA) vs. (7) Nina Stojanovic (SRB) 4-6, 6-2, 6-1
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-3, 5-7, 6-4
Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) (126) Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 5-5 Ret’d
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 4-6, 6-4, 4-0 Ret’d

R32
Oceane Dodin (FRA) vs. (1) Alizé Cornet (FRA) 7-5, 6-7(8), 6-1
Aliona Bolsova (ESP) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-4
(WC) Harmony Tan (FRA) vs. Yafan Wang (CHN) 4-6, 6-4, 6-3
(6) Arantxa Rus (NED) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-7(4), 6-1, 6-4

(4) Tamara Zidansek (SLO) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-7(1), 6-2, 6-1
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) (257) Tessah Andrianjafitrimo (FRA)
Greet Minnen (BEL) vs. (Q) (771) Luisa Stefani (BRA) 6-4, 3-6, 6-4
(5) Viktorija Golubic (SUI) vs. (WC) Clara Burel (FRA) 6-2, 7-6(4)
==
(7) Nina Stojanovic (SRB) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 7-5, 5-7, 6-2
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (WC) Dinae Parry (FRA) 6-2, 6-3
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (3) Alison Van Uytvanck (BEL) 2-6, 7-5, 6-3

(Q) (126) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (8) Christina McHale (USA) 6-4, 2-6, 6-2
Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) (94) Clara Tauson (DEN) 3-6, 6-3, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (LL) (265) Amandine Hesse (FRA) 6-0, 4-6, 6-2
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Xiyu Wang (CHN) 4-6, 6-4, 7-5

Qfi
[1] (94) Clara Tauson (DEN) vs. [8] (265) Amandine Hesse (FRA) 6-2, 6-4
[2] (126) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (447) Vivian Heisen (GER) 4-6, 7-5, 6-1
(771) Luisa Stefani (BRA) – bye
[7] (257) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) vs. (445) Emily Webley-Smith (GBR) 2-6, 6-2, 6-4

Q16
[1] (94) Clara Tauson (DEN)
(8) Amandine Hesse (FRA) vs. Julia Wachaczyk (GER) 6-4, 6-1

(2) Viktoriya Tomova (BUL) v BYE
Vivian Heisen (GER) vs. (5) Leonie Kung (SUI) 3-6, 6-4, 6-2

Bye v BYE
Luisa Stefani (BRA) vs. (6) Kurumi Nara (JPN) 6-1, 1-6, 6-4

Emily Webley-Smith (GBR) – BYE
(7) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) v Yana Sizikova (RUS) 4-6, 6-0, 7-5

Doubles

Semifinale: Tauson/Sasnovich vs. (2) K. Christian/S. Santamaria (USA) 6-1, 4-6, [8-10]
Kvartfinale: Tauson/Sasnovich vs. Xiyu Wang (CHN)/Arantxa Rus (NED) 6-3, 6-3
1/8-finale: Clara Tauson (DEN)/Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (4) Andreea Mitu (ROU)/Lidziya Marozava (BLR) 2-6, 6-4, [10-6]


ATP Challenger (uge 18)

Livestream/ATP

Biella 5 ITA ATP Challenger €44K Clay
Prague CZE ATP Challenger €44K Clay

 

Prag

Q16:  (225) Zdenek Kolar (CZE) vs. (193) Elias Ymer (SWE) 7-6(5), 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 18)

Antalya TUR M15 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Madrid ESP M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Ramat Hasharon ISR M15 Hard

 

 

<< tilbage


ITF Women (uge 18)

Charleston SC, USA W100 – Livestream CC+C9 Clay
Naples FL, USA W25 – Livestream C1+C2 Clay
Prague CZE W25 Clay
Salinas ECU W25 – Livestream CC Hard
Antalya TUR W15 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Ramat Hasharon ISR W15 Hard

 

W100 Charleston
Tidsforskel: cet -6 timer


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q)  (835) Olga Helmi (DEN) vs. [3] (494) Anastasia Kulikova (FIN) 2-6, 4-6

Qfi:
[2] (835) Olga Helmi (DEN) vs. [8] (1032) Ines Nicault (FRA) 6-1, 6-0
(1276) Olivia Gram (DEN) vs. [5] (913) Ayumi Koshiishi (JPN) 2-6, 1-6

Q16
[2] (835) Olga Helmi (DEN) vs. Evelina Takhmazyan (RUS) 6-1, 6-0
(1276) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Sara Akid (MAR) 6-2, 7-5

Q32
[2] (835) Olga Helmi (DEN) – bye
Linda Ajimi (TUN) vs. Evelina Takhmazyan (RUS)

(WC) Sara Akid (MAR) vs. Alejandra Gutierrez (COL) 6-3, 6-3
(1276) Olivia Gram (DEN) vs. [7] (989) Natalia Orlova (RUS) 7-5, 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 18)

Grade 3, SIERRE JUNIOR INDOORS (SUI) – Carpet

Boys singles

Kvartfinale: (8) (478) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) (1459) Andrin Casanova (SUI) 6-7(1), 6-3, 4-6
1/8-finale: (8) (478) Richard Biagiotti (DEN) vs. (477) Theo Herrmann (FRA) 6-3, 4-6, 6-3
R32: (8) (478) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Arenui Luethi (SUI) 6-3, 6-0

Boys doubles

1/8-finale: (3) Richard Biagiotti (DEN)/Giammarco Gandolfi (ITA) vs. Alexander Orlov (RUS)/Raffaele Mariani (SUI) 6-4, 3-6, [3-10]

Girls singles

Semifinale: (549) Natacha Schou (DEN) vs. [8] (456) Carlotta Moccia (ITA) 6-4, 4-6, 6-7(3)
Kvartfinale: (549) Natacha Schou (DEN) vs. [2] (254) Sarah Mueller (GER) 7-6(2), 6-4
1/8-finale:  (549) Natacha Schou (DENvs. (5) vs. Ela Platenikova (SVK) 7-5, 6-1

R32: (549) Natacha Schou (DEN) 86) Elisabeth Iila (EST) 6-1, 6-4

Girls doubles

Kvartfinale: Schou/Platenikova vs. Salome Fluri/Josephine Kunz (SUI) 6-3, 6-7(4), [8-10]
1/8-finale: (4) Natacha Schou (DEN)/Ela Platenikova (SVK) vs. Dune Vaissaud/Yaelle Vassiaud (FRA) 6-4, 6-2


Grade 4, J4 18 AND UNDER JUNIOR TOURNAMENT, Windhoek (NAM) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale:
(Q) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [1] (194) Mikaeel Woodman (RSA) 3-6, 3-6
[6] (503) Alexander Eriksson (SWE) vs. (1429) Filippo Martini (ITA) 6-3, 3-6, 3-6

R32:
(Q) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1132) Ahmed Mohamed (EGY) 6-3, 2-6, 6-2
(1275) Eldin Nokic (SWE) vs. (1304) Daniel Crowie (RSA) 1-6, 5-7
[8] (592) Adrian Luddeckens (SWE) vs. (1113) Joseph Townes (RSA) 2-6, 2-6
[6] (503) Alexander Eriksson (SWE) vs. (WC) Daniel Jauss (NAM) 6-1, 6-3
(1513) Alfons Ridstrom (SWE) vs. [5] (669) Alexander Edley (RSA) 1-6, 0-6

Qfi: Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Armando Sigauque (MOZ) 6-1, 6-4

Q32
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Liam Davies (RSA) 6-0, 6-1
Niklas Jensen (DEN) vs. Yannick Maser (GER) 6-3, 3-6, [5-10]

Boys doubles

R32: Niklas Jensen/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Damian Muller (RSA)/Ahmed Mohamed (EGY) 3-6, 3-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 18)

Cat 2, Bytom/Opalenica Cup 2021 (POL) – Grus

U14 Girls singles

Kvartfinale: (Q)  (97) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (213) Britt Du Pree (NED) 5-7, 7-6(2), 1-6
1/8-finale: (Q)  (97) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) (519) Monika Jirouskova (CZE) 6-1, 6-3
R32: (Q)  (97) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Barbara Kostecka (POL) 6-0, 6-0

Qfi: [1] (97) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [13] (823) Inka Wawrzkiewicz (POL) 3-6, 6-4, [10-0]
Q32: [1] (97) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Hanna Kolak (POL) 6-1, 6-1

Doubles

Kvartfinale: Fridthjof/Riesen vs. Emilia Michta (POL)/Mia Pohankova (SVK) 3-3 tabte walkover
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Anouk Van Riesen (GER) vs. (WC) Michalina Glab/Magdalena Lisik (POL) 6-3, 6-2


Cat 3, Airok Viljandi Open U16 (EST) – Grus

U16 Boys singles

Kvartfinale: [8] (443) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [3] (235) Georg Strasch (EST) 4-6, 6-7(5)
1/8-finale: [8] (443) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (682) Robert Raag (EST) 6-2, 6-1
R32: [8] (443) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) (1623) Rasmus Stalmeister (EST) 6-3, 6-4

Doubles

Kvartfinale: Clausen/Kazancevs vs. Gleb Pashkov/Viktor Fainstein (EST) 2-6, 1-6
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Maksims Kazancevs (LAT) vs. Edwin Averjanov/Robin Lucas Sirk (EST) 6-2, 6-1


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm