The Guardian bruger Holger Rune og Clara Tauson i debat om tildelingen af wildcards. Resultatmæssig stilstand hos Danmarks Davis Cup trup

I avisen The Guardian har en tennisreporter Tumaini Carayol påpeget det uretfærdige i, at der ofte ligger ren nepotisme bag tildelingen af wildcards, og som eksempler herpå nævnes blandt andet brødre til Novak Djokovic og Stefanos Tsitsipas samt søstre til Kim Clijsters og Naomi Osaka.
Nogle af de nævnte eksempler er dog flere år gamle, men det ændrer ikke ved, at der stadig er eksempler på, at tildelte wildcards ofte mere har en PR-mæssig baggrund, som det eksempelvis var tilfældet, da Leo Borg fik wildcard til både ATP Challenger og kvalifikationen til ATP 250 udgaverne af AnyTech365 i Marbella på det anlæg, som Bjørn Borg grundlagde i 1979.

TV 2 Sport har belyst emnet i artiklen herunder, hvor der desuden er link til artiklen hos The Guardian.

I den ideelle Verden burde det alene være sportslige kriterier, der ligger til grund for tildelingen af wildcards, men i den virkelige Verden spiller lokale interesser hos arrangører og sponsorer m.fl. naturligvis en rolle, og derfor er det svært at bebrejde arrangørerne, at de ofte tildeler wildcards til spillere fra deres egen nation – eller udveksler wildcards på tværs af de lande, som traditionelt afvikler større turneringer.

Når der i Danmark i sommeren 2021 omsider afvikles 2 turneringer under ITF World Tennis Tour i $15.000 kategorien, vil det nærmest være utænkeligt at forestille sig, at der ikke tilbydes wildcards til nogle af de danske spillere, som dansk tennis ønsker at give chancen for at optjene rangliste-point og/eller opnå international erfaring.

Ser man bort fra de eksempler, der har komikkens skær, er der formentlig almen forståelse for, at arrangørerne først og fremmest tilgodeser egne spillere, og derfor vil det altid være ekstra svært for spillere fra små nationer som Danmark at få wildcard til egne spillere.

Der er næppe tvivl om, at 18-årige Clara Tauson, der i artiklen med rette betegnes som en af “the brightest young stars”, ville få tilbudt wildcards til denne uges WTA 1000 i Madrid og/eller WTA 1000 i Rom i den efterfølgende uge, hvis hun eksempelvis var spanier, italiener, franskmand, men selvom Clara nogle gange har tænkt, hvorfor hun ikke får nogle af de wildcards, som hun ofte ser går til yngre spillere, kan hun i stedet se en fordel i, at hun har opnået sin nuværende position uden hjælp af wildcards.

Inden French Open, hvor Clara er direkte inde i hovedturneringen, deltager hun ifølge diverse entry-lister i kvalifikationen til næste uges WTA 125 i Saint-Malo, og ugen efter i W60 Saint Gaudens, da hendes rangering ikke rækker til WTA 1000 i Rom, og ugen derefter kvalifikation til WTA 250 i Parma.

Clara Tauson
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Clara Tauson

I artiklen påpeges dog, at Holger Vitus Nødskov Rune – der netop er fyldt 18 år 29. april – har fået wildcards til 7 af de 8 turneringer, hvor han har deltaget siden marts, og artiklen giver det indtryk, at Holger har fået disse wildcards på grund af påvirkning fra sponsorer, agent og det franske akademi, hvor han ofte træner.

Holger er således et eksempel på, at det er muligt at få wildcards, selvom han ikke er fra en af de store tennis-nationer, men disse wildcards er ikke tildelt for hans blå øjnes skyld, men udelukkende fordi arrangørerne som følge af Holgers præstationer er blevet overbevist om, at han har potentialet til at blive en af fremtidens topnavne.
Under transmissionen på Tennistv fra den seneste kamp mod Albert Ramos-Vinolas i Barcelona lød en anerkendende kommentar undervejs: “He has all the right to be here”.

Netop kampene mod Ramos-Vinolas (i Buenos Aires og Barcelona) er gode eksempler på, at sådanne kampe kan blive guld værd i en modnings-proces med kampe på højeste niveau, idet Holger i begge kampe formåede at spille sig frem til en situation, hvor han havde sejren indenfor rækkevidde – og på live-odds fra betting var han lige inden slutfasen i begge kampe kæmpefavorit til sejren – men samtidig blev det udstillet, at Holger fortsat mangler den fornødne erfaring, modenhed og mentale robusthed til at lukke kampene mod de mere erfarne spillere, som netop på de vigtige tidspunkter finder det bedste spil frem.

I betragtning af at Ramos-Vinolas ofte når langt i ATP-turneringer, hvor han søndag spiller finale i ATP 250 Estoril, indikerer disse kampe, at Holger kan være med på ATP niveau, og derfor er top 100 et realistisk kortsigtet mål, især hvis Holger fremover på de vigtige point (Big points) undgår – med stopbolde eller forcerede beslutninger – at fravige den taktik, som har bragt ham i vinderposition.

AnyTech365 Andalucia Open 2021
Foto: AnyTech365 Andalucia Open – Albert Ramos-Vinolas

Med en rangering lige under top 300 ville Holger under normale omstændigheder formentlig kunne få adgang til ATP Challenger turneringer, men corona-pandemien har betydet, at der er færre turneringer, og derfor er Holger i de kommende uger henvist til at deltage i M25-kategorien, hvor der er relativt få ATP-point i spil, idet der er henholdsvis 6, 12 og 20 point for semfinale, finale og vinder – i modsætning til W25, hvor der resten af året kan optjenes 65 WTA-point for en titel.
Selvom Holger eventuelt vinder titlen ved M25 i Prag i uge 19, vil han formentlig højst blive no. 294 på ranglisten, og hvis han også vinder en M25 titel i Tjekkiet ugen efter, avancerer han formentlig højst 8-10 pladser yderligere.

ATP Barcelona Open Banc Sabadell 2021
Photo by Pedro Salado/Quality Sport Images – Holger Vitus Nødskvo Rune

Især i de kommende uger er der rift om pladserne i de ATP Challenger turneringer, der afvikles som optakt til French Open, hvilket betyder at selv spillere i nederste del af top 200 ikke kan være sikre på at være direkte i hovedturneringen, og derfor bliver ATP-ranglistens no. 190, 26-årige Mikael Torpegaard (Torpe) formentlig henvist til at spille kvalifikation i både Heilbronn i Tyskland 10. maj og ugen efter i Oiras i Portugal, inden han ugen derefter deltager i kvalifikationen til French Open.

Efter tilbagekomsten til USA efter Australian Open har Torpe måttet forlade de første 3 turneringer efter nederlag i 1. runde til spillere, som alle var væsentligt lavere rangeret.
I den seneste turnering ved ATP Challenger i Tallahassee vandt Torpe dog de første 2 runder over no. 305 Thomaz Bellucci (BRA) 7-6(1), 7-5 og 6-0 3-6, 6-1 over no. 301 Pedro Sakamoto (BRA), inden han i kvartfinalen lidt uventet blev besejret 6-1, 7-6(3) af no. 262 Facundo Mena (ARG), der inden turneringen havde tabt 8 kampe i træk.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

Den danske doule-specialist og spillende Davis Cup holdkaptajn, 37-årige Frederik Løchte Nielsen, er ligesom sin Davis Cup kollega Torpe inde i en periode, hvor resultaterne ikke har flasket sig, og det nye makkerskab sammen med Andres Molteni (ARG) er foreløbig resulteret i 1. runde exit ved ATP 250 i både Beograd og Estoril.

Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Andres Molteni, Frederik Løchte Nielsen

Nogle af de øvrige danskere, som DTF tidligere har oplyst er tilknyttet Davis Cup holdet, er 24-årige Christian Sigsgaard (Sigs) og 17-årige Elmer Møller, der begge har haft nogle tidlige exits i ITF-sammenhæng.
Efter 3 forgæves forsøg på at spille sig videre fra kvalifikationen i M15-turneringer lykkedes det dog for Sigs i 4. forsøg at vinde 3 kvalkampe og 1. runde i hovedturneringen i M15 i Sibenek i Kroatien, hvorved han har sikret et enkelt point til ATP-ranglisten, når den opdateres mandag.

M15 Sibenik: Sigsgaard fik hul på bylden og optjente point til ATP-ranglisten

Elmer har i 2021 spillet en enkelt kamp i M15-kategorien mod 19-årige Taiyo Yamanaka (JPN), der for 4 uger siden vandt 6-4, 6-4 i 1. kvalrunde i Antalya på grus, og efterfølgende har Elmer deltaget i 2 Grade 1 junior turneringer på grus, hvor han i begge turneringer vandt en enkelt kamp.
I Plovdiv i Bulgarien vandt Elmer 6-1, 7-6(3) over no. 69 William Nolan (GBR), inden han i 1/8-finalen mødte 16-årige no. 34 Matthew William Donald (CZE), der vandt 6-4, 3-6, 6-4.
2 uger senere i Ricany i Tjekkiet var Elmer seedet 6 og oversidder i 1. runde, hvorefter han i R32 vandt 7-5, 6-1 over no. 127 Olaf Pieczkowski (POL), der ligesom Elmer er fra årgang 2003.
Det samme er no. 162 Alejandro Manzanera Pertusa (ESP), der i 1/8-finalen vandt 4-6, 6-3, 6-4 over Elmer, der er no. 36 på ITFs seneste junior-rangliste.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

I perioden frem mod juniorernes French Open, der afvikles fra 6. juni med både Elmer Møller og 16-årige Johanne Christina Svendsen blandt de tilmeldte, er alle de oprindeligt planlagte Grade 1 turneringer aflyst, og de næste 2 uger optræder Elmer tilsyneladende ikke på acceptancelisterne til nogle af de øvrige ITF-turneringer.

Selvom ovenstående gennemgang af nogle af spillerne fra Davis Cup truppen ikke er præget af de helt store resultater, vil det næppe ændre ved, at Danmark vil være kæmpe favorit, når holdet 17-18. september i Kolding møder Thailand, hvis eneste spiller i top 1.000 er no. 694 Wishaya Trongcharoenchaikul.

I modsætning til Davis Cup holdet skal Billie Jean King Cup (tidl. Fed Cup) holdet først i aktion i 2022, hvor Johanne Christine Svendsen formentlig vil være en seriøs kandidat til holdet sammen med Clara Tauson, hvis Johanne fortsætter de gode takter, som hun har vist i de seneste måneder.

Johanne sluttede hardcourt-sæsonen ved Grade 1 i Kazan, hvor hun nåede kvartfinalen i single, og hun vandt titlen i double sammen med Nicole Rivkin, og i den forløbne uge tog hun hul på grussæsonen ved Grade 1 turneringen i Ricany, hvor hun dog måtte nøjes med en enkelt kamp, da hun i 1. runde mødte no. 103 Sara Bejlek (CZE), der vandt 7-6(7), 6-0, og da Johanne’s double-makker Laia Petretic (FRA) blev skadet, fik Johanne kun den ene kamp i turneringen.

Johanne var oprindeligt tilmeldt Grade 2 turneringer i de kommende 2 uger, men Tennisavisen har fået oplyst, at hun er “lidt småskadet”, og derfor bliver optakten til French Open deltagelse i UTR i B93 og holdkampe, hvis hun bliver klar dertil, lød meldingen fra Thomas Svendsen.

En af “højdespringerne” på ITFs junior-rangliste er 17-årige Natache Schou, der i de seneste måneder har været i en Grade 5 finale, en Grade 4 semifinale, en Grade 4 finale og senest vandt hun sin første Grade 4 titel i Lanarca på Cypern, hvorved hun på den seneste rangliste er no. 294.

Grade 4 Larnaca: Fjerde gang blev lykkens gang, da Natacha Schou sikrede sin første titel

Olivia og Olga fortsat i Monastir

Blandt de flittigste danske deltagere i internationale turneringer er det værd at nævne både Olivia Gram og Olga Helmi, der begge er fra årgang 2000.

Olivia har det meste af året opholdt sig i Monastir, hvor der hver eneste uge afvikles både M15 og W15 turneringer med det magiske navn “Magic Hotel Tours”.
Olivias rangering lige under top 1.300 betyder, at hun som regel spiller kvalifikation, hvor det endnu ikke er lykkedes at spille sig videre til hovedturneringen, men hun har flere gange fået wildcard, og da hun for et par uger siden vandt 6-1, 6-4 i 1. runde over 17-årige Sara Akid (MAR), der også havde wildcard, kan Olivia tilføje et enkelt point til WTA-ranglisten, hvor hun ved næste opdatering har 7 point.

Olivia deltager desuden ofte i double, hvor hun i starten af april var helt fremme i finalen sammen med Emma Davis (USA).

Montemor-O-Novo 2020
Foto: Jose Rasquinho – Olivia Gram

Olga Helmi er på den seneste rangliste no. 835 med 26 point, og intet tydede på, at der kommer nye point efter kvalifikationen til den seneste turnering i Monastir, hvor Olga i kvalfinalen blev besejret 4-6, 7-6, [10-6] af no. 914 Ayumi Koshiishi (JPN), der derefter vandt 6-0, 6-1 over førnævnte Sara Akid (MAR), og i 1/8-finalen var hun tæt på en overraskende sejr over 1. seedede no. 443 Miharu Imanishi (JPN), der dog vandt knebent 5-7, 6-3, 7-6(3).

Olga fik dog en ny chance som Lucky Loser, hvilket hun udnyttede fornemt med sejre i 1. runde 6-3, 6-3 over Mallaurie Noel (FRA) og i 1/8-finalen 6-4, 6-2 over Jana Kolodynska (BLR), inden hun i kvartfinalen blev stoppet af 3. seedede no. 494 Monika Kilnarova (CZE), der på de yderste marginaler vandt 4-6, 7-5, 7-6(3), efter at Olga havde haft matchbold ved 6-5 i 3. sæt.
Kilnarova vandt efterfølgende turneringen efter sejre i 2 sæt i både semifinalen og finalen, hvorved tjekken optjente 10 point, mens Olga måtte nøjes med 2, som dog betyder, at hun ifølge liverankingen nærmer sig top 800.

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Både Olivia og Olga deltager i kvalifikationen til næste uges udgave af turneringen, og de er desuden tilmeldt de efterfølgende uger.

WTA-ranglisten herunder bliver først opdateret næste gang efter WTA 1000 i Madrid er færdigspillet om en uge, hvorimod ATP-ranglisten og ITF junior-ranglisterne opdateres 3. maj.


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS: 4 uger, Kval WTA: 3 uger

Uge Grand Slam, WTA, Billie Jean Cup ITF Women’s Tennis Tour
Uge 17
26.4
WTA 1000 Madrid W60 Charlottesville, Zagreb, W25 Jhajjar, W15 Antalya, Cairo, Medellin, Monastir
Uge 18
3.5
WTA 125 Saint-Malo W100 Charleston, W25 Naples, Prague, Salinas, W15 Antalya, Cairo, Monastir, Ramat Hasharon
Uge 19
10.5
W1000 Rome W100 Bonita Springs, W60+H La Bisbal D’emporda, W60 Saint-Gaudens, W25 Salinas, W15 Antalya, Jerusalem, Monastir
Uge 20
17.5
W250 Beograd, Parma,  W25 Pelham, Platja D’Aro, W15 Antalya, Heraklion, Medellin, Monastir, Tbilisi
Uge 21
24.5
Strasbourg W25 Liepaja, Otocec, W15 Antalya, Heraklion, Monastir, Santa Margarita De montbui, Shymkent
Uge 22
31.5
GS Paris, WTA 125 Bol W25 Grado, Kazan, Otocec, Santo Domingo, W15 Antalya, Banja Luka, Heraklion, Monastir, Shymkent 
Uge 23
7.6
GS Paris, WTA 250 Nottingham, WTA 125 Bol  

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 10. maj 2021 

Rk Spiller Point UTR U19 U20 U21 U22 U23
1 Ashleigh Barty 10090 Rome FO
2 Naomi Osaka 7650 Rome FO
3 Simona Halep 6520 Rome FO
4 Aryna Sabalenka 6195 Rome FO
5 Sofia Kenin 5905 Rome FO
6 Elina Svitolina 5835 Rome FO
7 Bianca Andreescu 5265 Rome Parma Stras FO
8 Serena Williams 4850 Rome FO
9 Karolina Pliskova 4660 Rome FO
10 Petra Kvitova 4160 Rome FO
11 Belinda Bencic 4140 Rome FO Nott
12 Garbiñe Muguruza 4110 Rome FO
13 Jennifer Brady 3830 Rome FO
14 Elise Mertens 3685 Rome FO
15 Iga Swiatek 3555 Rome FO
16 Victoria Azarenka 3526 Rome FO
17 Kiki Bertens 3470 Rome Belgr FO
18 Johanna Konta 3236 Rome FO Nott
19 Maria Sakkari 3130 Rome FO
20 Karolina Muchova 2816 Rome FO
21 Marketa Vondrousova 2746 Rome Stras FO
22 Elena Rybakina 2683 Rome Belgr FO Nott
23 Madison Keys 2606 Rome Parma FO
24 Ons Jabeur 2415 Rome FO
25 Petra Martic 2335 Rome Parma FO
26 Angelique Kerber 2270 Rome FO
27 Alison Riske 2222 Rome Parma Stras FO Nott
28 Veronika Kudermetova 2160 Rome Parma Stras FO
29 Anett Kontaveit 2145 Rome FO
30 Anastasia Pavlyuchenkova 2070 Rome Belgr Stras FO
31 Jessica Pegula 2058 Rome Parma Stras FO Nott
32 Dayana Yastremska 1990 Rome Parma FO
33 Ekaterina Alexandrova 1935 Rome Stras FO
34 Yulia Putintseva 1905 Rome Belgr Stras FO Nott
35 Cori Gauff 1866 Rome Parma Stras FO
36 Donna Vekic 1810 Rome Belgr Stras FO Nott
37 Daria Kasatkina 1800 Rome Parma FO
38 Svetlana Kuznetsova 1692 Rome Belgr Stras FO
39 Amanda Anisimova 1690 Rome Parma FO
40 Barbora Krejcikova 1646 Rome Stras FO
41 Shuai Zhang 1631 Rome Belgr Stras FO Nott
42 Paula Badosa 1626 Rom.Q Belgr Stras.Q FO Nott
43 Shelby Rogers 1618 Rom.Q Stras FO Nott
44 Nadia Podoroska 1583 Rom.Q Belgr Stras FO
45 Danielle Collins 1580 Rom.Q Stras FO Nott
46 Magda Linette 1558 Rom.Q Belgr Stras FO Nott
47 Anastasija Sevastova 1556 Rom.Q Belgr FO
48 Qiang Wang 1550 Rom.Q Parma Stras FO Nott
49 Jelena Ostapenko 1545 Rom.Q Alt FO
50 Fiona Ferro 1542 Rom.Q Belgr Stras FO
51 Sara Sorribes Tormo 1535 Rom.Q Parma Stras FO
52 Marie Bouzkova 1495 Rom.Q Parma FO Nott
53 Kristina Mladenovic 1460 Rom.Q Belgr Alt FO Nott
54 Jil Teichmann 1460 Rom.Q Parma Stras FO
55 Laura Siegemund 1446 Rom.Q Belgr Stras.Q FO
56 Caroline Garcia 1440 Rom.Q Parma Alt FO
57 Barbora Strycova 1412
58 Saisai Zheng 1400 Belgr FO Nott
59 Sorana Cirstea 1374 Rom.Q Belgr Stras.Q FO
60 Alizé Cornet 1300 Rom.Q Parma FO
61 Rebecca Peterson 1300 Rom.Q Belgr Stras.Q FO
62 Danka Kovinic 1270 Belgr Stras.Q FO
63 Su-Wei Hsieh 1263 Rom.Q Parma Stras.Q FO Nott
64 Patricia Maria Tig 1254 Rom.Q Belgr FO
65 Sloane Stephens 1218 Rom.Q Parma Stras.Q FO
66 Kaia Kanepi 1218 Parma FO
67 Alison Van Uytvanck 1205 Belgr Stras.Q FO Nott
68 Katerina Siniakova 1195 Rom.Q Parma FO
69 Bernarda Pera 1150 Rom.Q Parma FO
70 Leylah Annie Fernandez 1144 Rom.Q Belgr Stras.Q FO
71 Heather Watson 1136 Rom.Q Stras.Q FO Nott
72 Viktorija Golubic 1112 Parm.Q Stras.Q FO Nott
73 Anna Blinkova 1110 Belg.Q Stras.Q FO
74 Polona Hercog 1106 Rom.Q Belg.Q Stras.Q FO Nott
75 Irina-Camelia Begu 1104 Belg.Q FO
76 Ann Li 1092 FO Nott
77 Tamara Zidansek 1070 Belg.Q FO
78 Anastasia Potapova 1081 Belg.Q FO
79 Marta Kostyuk 1053 Parm.Q Stras.Q FO Nott
80 Ajla Tomljanovic 1045 Belg.Q Stras.Q FO Nott
81 Madison Brengle 1025 FO Nott
82 Misaki Doi 1021 Parm.Q Stras.Q FO Nott
83 Camila Giorgi 1000 Parm.Q Stras.Q FO Nott
84 Nao Hibino 993 Parm.Q Stras.Q FO Nott
85 Nina Stojanovic 961 Belg.Q FO Nott
86 Arantxa Rus 953 Stras.Q FO
87 Venus Williams 918 FO Nott
88 Lauren Davis 910 Parm.Q Stras.Q FO Nott
89 Kristyna Pliskova 880 FO Nott
90 Varvara Gracheva 879 FO
91 Clara Tauson 870 12,41 Parm.Q Stras.Q FO Nott
92 Tereza Martincova 864 Belg.Q FO Nott
93 Jasmine Paolini 863 FO
94 Christina Mchale 862 Parm.Q FO Nott
95 Kirsten Flipkens 862 Parm.Q FO Alt
96 Zarina Diyas 858 Parm.Q FO Alt
97 Martina Trevisan 844 Parm.Q FO
98 Ana Bogdan 844 Parm.Q FO.A
99 Lin Zhu 831 FO
100 Margarita Gasparyan 826 FO Alt
101 Kaja Juvan 825 Belg.Q FO Alt
102 Carla Suárez Navarro 807 FO
103 Aliaksandra Sasnovich 788 Belg.Q FO
811 Olga Helmi 29 11,04 Mona Mona.Q
1029 Sofia Samavati 14 10,58
1208 Olivia Gram 8 9,88 Mona.WC?
1239 Elena Jamshidi 7 9,54 Tbilisi.Q
Karen Barritza 10,95
Emilie Francati 10,89
Johanne Christine Svendsen 10,72
Maria Jespersen 10,49
Rebecca Munk Mortensen 10,42
Hannah Viller Møller 10,11
Natacha Schou 10,05

Midlertidig udvidet antal WTA-point i W25/60/80 kategorierne 5. april – 27. december 2021.

Race to Shenzhen – pr. 10. maj 2021

No. Spiller Land Alder  Pts.
1 Ashleigh Barty AUS 24 3121
2 Naomi Osaka JPN 23 2465
3 Aryna Sabalenka BLR 22 2422
4 Garbine Muguruza ESP 27 1980
5 Jennefer Brady USA 25 1618
6 Elise Mertens BEL 25 1576
7 Veronika Kudermetova RUS 23 1417
8 Elina Svitolina UKR 26 1126
Alternates/WTA Elite Trophy
9 Jessica Pegula USA 27 1126
10 Karolina Muchova CZE 24 1126
11 Petra Kvitova CZE 31 1086
12 Iga Swiatek POL 19 1055
13 Maria Sakkari GRE 25 1046
14 Daria Kasatkina RUS 25 1026
15 Ons Jabeur TUN 25 1005
16 Belinda Bencic SUI 24 978
17 Serena Williams USA 39 965
18 Simona Halep ROU 29 900
19 Barbora Krejcikova CZE 25 873
20 Anett Kontaveit EST 25 871
21 Bianca Andreescu CAN 20 830
22 Paula Badosa ESP 23 786
23 Sara Sorribes Tormo ESP 24 743
24 Jil Teichmann SUI 23 681
25 Marketa Vondrousova ROU 21 671
26 Shelby Rogers USA 28 660
27 Karolina Pliskova CZE 29 650
28 Cori Gauff USA 17 650
29 Ekaterina Alexandrova RUS 26 647
30 Sorana Cirstea ROU 31 616
31 Ann Li USA 20 545
49 Clara Tauson DEN 18 386

8 bedste deltager i WTA-slutspillet i Shenzhen – No. 9-20 deltager i WTA Elite Trophy


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Grand Slam, ATP, Challenger, Davis Cup ITF Men’s Tennis Tour
Uge 17
26.4
ATP 250 Estoril, Munich,
Ch. Buenos Aires, Ostrava, Rome 2
M15 Antalya, Cairo, Las Palmas De Gran Canaria, Medellin, Monastir
Uge 18
3.5
ATP 1000 Madrid, Ch. Biella 5, Prague M15 Antalya, Cairo, Madrid, Monastir, Ramat Hasharon
Uge 19
10.5
ATP 1000 Rome, Ch. Heilbronn, Zagreb M25 Prag, M15 Antalya, Heraklion, Jerusalem, Monastir, Troisdorf, Valldoreix
Uge 20
17.5
ATP 250 Geneva, Lyon, Ch. Biella 6, Oeiras 3 M25 Jablonec Nad Nisou, Pensacola, Vic, M15 Antalya, Brcko, Heraklion, Monastir, Sibenek, Tbilisi
Uge 21
24.5
ATP 250 Beograd, Paris, Ch. Oeiras 4 M25 Kiseljak, Most, M15 Antalya, Bucharest, Heraklion, Kouvola, Marbella, Monastir, Novomoskovsk, Shymkent
Uge 22
31.5
GS Paris, Ch. Biella 7, Little Rock M25 Santo Domingo, M15 Antalya, Helsinki, Heraklion, Monastir, Novomoskovsk, Sarajevo, Shymkent, Skopje
Uge 3
7.6
GS Paris, ATP 250 s-Hertogenbosch, Stuttgart

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, Dartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATP, Challenger)

ATP Top 100 – pr. 3. maj

RK Spiller Point UTR U19 U20 U21 U22 U23
1 Novak Djokovic 11,963 Rom Belgr. FO
2 Rafael Nadal 9,810 Rom FO
3 Daniil Medvedev 9,700 Rom FO
4 Dominic Thiem 8,365 Rom FO
5 Stefanos Tsitsipas 7,910 Rom FO
6 Alexander Zverev 6,125 Rom FO
7 Andrey Rublev 6,000 Rom FO
8 Roger Federer 5,875 Geneva FO
9 Diego Schwartzman 3,765 Rom Lyon FO
10 Matteo Berrettini 3493,000 Rom Lyon FO
11 Roberto Bautista Agut 3,090 Rom FO
12 Pablo Carreno Busta 3,015 Rom FO
13 David Goffin 2,840 Rom Lyon FO
14 Denis Shapovalov 2,820 Rom Geneva FO
15 Gael Monfils 2,748 Rom Lyon Belgr. FO
16 Hubert Hurkacz 2,600 Rom FO
17 Grigor Dimitrov 2,576 Rom FO
18 Jannik Sinner 2,524 Rom Lyon FO
19 Milos Raonic 2,495 FO
20 Felix Auger-Aliassime 2,418 Rom Lyon FO
21 Stan Wawrinka 2,358 FO
22 Casper Ruud 2,340 Rom Geneva FO
23 Karen Khachanov 2,280 Rom Lyon FO
24 Alex de Minaur 2,235 Rom Geneva FO
25 Christian Garin 2,215 Rom Geneva FO
26 Daniel Evans 2,140 Rom Lyon FO
27 Aslan Karatsev 2,087 Rom Lyon FO
28 Fabio Fognini 2,048 Rom Geneva FO
29 Borna Coric 1,880 FO
30 Taylor Fritz 1,855 Rom Lyon FO
31 Nikoloz Basilashvili 1,850 Rom Belgr. FO
32 Ugo Humbert 1,825 Rom Lyon FO
33 Lorenzo Sonego 1,817 Rom Lyon Parma FO
34 Adrian Mannarino 1,681 Rom Geneva Belgr. FO
35 Benoit Paire 1,659 Rom Geneva Parma FO
36 Filip Krajinovic 1,619 Rom Geneva Belgr. FO
37 Albert Ramos-Vinolas 1,610 Rom Lyon Parma FO
38 Dusan Lajovic 1,595 Rom Belgr. FO
39 John Isner 1,550 Rom Parma FO
40 Jan-Lennard Struff 1,545 Rom Geneva Parma FO
41 Marin Cilic 1,523 Rom Geneva FO
42 John Millman 1,486 Rom Lyon FO
43 Kei Nishikori 1,453 Rom FO
44 Alexander Bublik 1,453 Rom Geneva FO
45 Marton Fucsovics 1,443 Rom Geneva FO
46 Reilly Opelka 1,417 Rom Geneva Parma FO
47 Miomir Kecmanovic 1,384 Rom Belgr. FO
48 Cameron Norrie 1,315 Rom.Q Lyon.Q Parma FO
49 Alejandro Davidovich Fokina 1,283 Rom.Q Geneva FO
50 Laslo Djere 1,213 Rom.Q Geneva Belgr. FO
51 Jeremy Chardy 1,190 Rom.Q Lyon Belgr. FO
52 Richard Gasquet 1,185 Rom.Q Lyon Parma FO
53 Dominik Koepfer 1,177 Rom.Q Geneva FO
54 Lloyd Harris 1,173 Rom.Q Lyon Parma FO
55 Guido Pella 1,141 Rom.Q Geneva FO
56 Nick Kyrgios 1,140
57 Aljaz Bedene 1,135 Rom.Q Lyon Parma FO
58 Tommy Paul 1,111 Rom.Q Lyon Parma FO
59 Feliciano Lopez 1,062 Alt FO
60 Yoshihito Nishioka 1,052 Rom.Q Lyon.Q Parma FO
61 Jordan Thompson 1,042 Rom.Q Genev.Q FO
62 Vasek Pospisil 1,036 FO
63 Tennys Sandgren 1,036 Rom.Q Genev.Q Belgr. FO
64 Sam Querrey 1,028 Rom.Q Parma FO
65 Sebastian Korda 1,027 Rom.Q Alt Parma FO
66 Frances Tiafoe 1,008 Rom.Q Genev.Q Parma FO
67 Corentin Moutet 1,002 Rom.Q Lyon.Q Parma FO
68 Stefano Travaglia 999 Rom.Q Genev.Q Parma FO
69 Kyle Edmund 990 Alt FO
70 Gilles Simon 982 Lyon.Q Parma FO
71 Fernando Verdasco 975 Genev.Q Belgr. FO
72 Jiri Vesely 971 Alt Parma FO
73 Jo-Wilfried Tsonga 970 Alt FO
74 Emil Ruusuvuori 951 Rom.Q Genev.Q Parma FO
75 Egor Gerasimov 950 Lyon.Q Belgr. FO
76 Alexei Popyrin 949 Genev.Q FO
77 Federico Delbonis 944 Lyon.Q Belgr. FO
78 Thiago Monteiro 936 Rom.Q Genev.Q Belgr. FO
79 Pablo Andujar 935 Alt Belgr. FO
80 Salvatore Caruso 928 Genev.Q FO
81 Radu Albot 926 Alt Belgr. FO
82 Lucas Pouille 919 Rom.Q Belgr. FO
83 Lorenzo Musetti 911 FO
84 Ricardas Berankis 901 FO
85 Pierre-Hugues Herbert 897 Lyon.Q FO
86 Steve Johnson 895 FO
87 Jaume Munar 884 FO
88 Soonwoo Kwon 860 Belgr. FO
89 Norbert Gombos 857 FO
90 Gianluca Mager 850 FO
91 Marcos Giron 847 Lyon.Q FO
92 Federico Coria 843 FO
93 Ilya Ivashka 831 Heilbron Alt
94 Pablo Cuevas 826 Genev.Q Belgr. FO
95 Pedro Martinez 825 FO
96 Yannick Hanfmann 822 FO
97 Roberto Carballes Baena 819 FO.Q
98 Andreas Seppi 814 FO
99 Juan Ignacio Londero 803 FO
100 Kevin Anderson 800 Lyon.Q FO.Q
101 James Duckworth 794 FO
102 facundo Bagnis 783 FO
103 Mikael Ymer 778 Lyon.Q FO
104 Marco Cecchinato 771 FO
120 Carlos Alcaraz 645 FO.Q
191 Mikael Torpegaard 367 14,26 Heilb.Q Oeir.Q FO.Q
314 Holger Vitus Nodskov Rune  168 14,7 M25Prag M25Tjek Oeir.A6
528 Eric Vanshelboim 65 13,54
1131 August Holmgren 7 13,47
1702T Christian Sigsgaard 1 13,64 Tbilisi.Q
1702T Elmer Møller 1 12,66
D71* Frederik Løchte Nielsen 1,615 14,17
Henrik Korsgaard 12,99
Simon Friis Søndergaard 12,92
Johannes Ingildsen 12,76
Søren Hess-Olesen 12,74
Anders Grinderslev 12,72
Sebastian Grundtvig 12,72
Benjamin Hannestad 12,72

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double.

Race To Milan – pr. 10. maj 2021

No. Spiller Land Født år  Pts.
1 Jannik Sinner ITA 2001 1265
2 Felix Auger-Aliassime CAN 2000 575
3 Sebastian Korda USA 2000 495
4 Lorenzo Musetti ITA 2001 466
5 Jenson Brooksby USA 2000 302
6 Juan Manuel Cerundolo ARG 2001 368
7 Tomas Machac CZE 2000 213
8 Carlos Alcaraz Garfia ESP 2003 244
9 Brandon Nakashima USA 2001 178
10 Sebastian Baez ARG 2000 182
11 Hugo Gaston ESP 2001 135
12 Holger Vitus Nødskov Rune DEN 2003 97
13 Carlos Gimeno Valero ESP 2001 94
14 Dominic Stephan Stricker SUI 2002 91

7 bedste U21 plus en wildcard kvalificerer sig til Next Gen ATP Finals 9-13 nov.


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24 Uge25 Uge26
Entry   torsdag 22-apr 29-apr 06-maj 13-maj 20-maj 27-maj 03-jun 10-jun
Withdrawal tirsdag 27-apr 04-maj 11-maj 18-maj 25-maj 01-jun 08-jun 15-jun
Freeze torsdag 06-maj 13-maj 20-maj 27-maj 03-jun 10-jun 17-jun 24-jun
Start   mandag 10-maj 17-maj 24-maj 31-maj 07-jun 14-jun 21-jun 28-jun

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 10. maj 2021 (UTR pr. 31. marts)

No. Girls Årg. Point UTR Uge19 Uge20 Uge21 Uge22
66 Johanne Christine Svendsen 2004 694 10,80
122 Clarine Lerby (NED) 2003 437 10,02
280 Natacha Schou 2004 210,75 10,09
340 Rebecca Munk Mortensen 2005 169 10,42
1061 Divine Dasam Nweke 2004 31,75 7,67P
1149 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 27,25 8,09
1206 Wilma Krebs Hyllested 2005 23,25 9,14
1346 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,84
1429 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 9,16
1549 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,51
1698 Laura Brunkel 2006 9,25 7,83
1987 Mille Moerk 2006 5,00 8,42
2263 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2385 Olivia Thiemke 2003 2,25 7,90
2614 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,76 J5Cairo
2743 Sara Børkop 2006 0,75 7,92
Victoria Ilena Andersen 2003 8,61
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,58
Freja Løvberg 2005 8,30
Frederikke Alberte Pape 2006 8,23
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,19
Sarafina Olivia Hansen 2005 7,80
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 7,48
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 7,00
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,95
Lucca Ingildsen 2007 6,93
Sarah Suljadzic 2006 6,92
Ophelia Mille Ruus 2006 6,66
Carla Valentin Jensen 2007 5,89

 


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24 Uge25 Uge26
Entry   tirsdag 20-apr 27-apr 04-maj 11-maj 18-maj 25-maj 01-jun 08-jun
Withdrawal tirsdag 27-apr 04-maj 11-maj 18-maj 25-maj 01-jun 08-jun 15-jun
Freeze onsdag 05-maj 12-maj 19-maj 26-maj 02-jun 09-jun 16-jun 23-jun
Start   mandag 10-maj 17-maj 24-maj 31-maj 07-jun 14-jun 21-jun 28-jun

Indtil videre er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge19 Uge20 Uge21 Uge22
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,65
38 Elmer Møller 2003 712,5 12,66
429 Richard Biagiotti 2003 81,25 11,24
552 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 59,25 11,81
703 Valdemar Frederik Pape 2003 39,25 11,74
851 Yakup Uzunel 2005 27,25 10,45
852 Julius Kostopoulos 2003 27,00 10,43
1071 Asger Emil Ildor 2003 16,00 10,04
1202 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,26
1385 Ervin Mesic 2004 7,75 10,51
1584 Cornelius Alexander Shalmi 2005 5 10,27
2181 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,19
Emil Demetriou 2004 10,44
Christopher Garde 2005 10,30
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,28
Oliver Steines 2006 9,68
Alexander Nordal Clausen 2006 9,06
Emmanuel Grau Kristensen 2007 8,93
Christoffer Thielsen 2007 8,81
Lucas Christmas Møller 2007 8,66