Mikael Torpegaard jagter sin første sejr siden Melbourne i Orlando Challenger, mens Holger Rune får ATP Masters debut i Monte-Carlo og Clara Tauson fortsætter på grus i Charleston. Elmer Møller og Johanne Svendsen deltager i Grade 1 junior

Ugens suverænt største tennis-begivenhed er uden tvivl den traditionsrige Rolex Monte-Carlo Masters i ATP 1000 kategorien lige under Grand Slam med Novak Djokovic og Rafael  Nadal som de absolutte topnavne, og for 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune går en af hans drengedrømme i opfyldelse, da han fik et wildcard til turneringen.

Turneringen kan følges på både Tennistv.com, der viser singler og doubler fra alle baner, og på TV 2 Sport X, hvor Simon Tordrup Jensen og Peter Bastiansen lægger ud mandag kl. 11 med at kommentere kampen mellem Aslan Karatsev (RUS) og Lorenzo Musetti (ITA), der kæmper om at møde Stefanos Tsitsipas i 2. runde.
Kampen mellem Holger og Casper Ruud spilles tirsdag, og vinderen møder onsdag 7. seedede Diego Schwartzman.

ATP 1000 Monte-Carlo: Holger Rune møder Casper Ruud i ATP Masters debut

Der er dog næppe de helt store forventninger til, at Holger kommer til at blande sig i striden om selve titlen, hvorimod det forekommer mere realistisk, at 18-årige Clara Tauson kan spille med musklerne ved “Musc Health Women’s Open”, som er en ekstra etableret WTA 250 turnering, som formentlig kun afvikles i 2021.

Turneringen dækkes af WTATV.com, og fra torsdag endvidere af TV 2 Play, men det forventes dog, at TV 2 forsøger at få mulighed for at vise kampe med Clara.

Glimrende muligheder for Clara Tauson for at videreudvikle sit talent på grønt grus i Charleston

Danmarks højst rangerede mandlige spiller er ATP-ranglistens 26-årige no 192 Mikael Torpegaard (Torpe, billedet øverst), som deltager i ATP Challenger Orlando Open i Florida.
Torpe vandt senest en kamp, da han efter 10 dages total isolation i Melbourne vandt 1. runde i ATP 250 Great Ocean Road, som var optakt til Australian Open, men derefter har Torpe måttet forlade turneringen efter 1. runde i både Australian Open, ATP Challenger i Cleveland og i kvalifikation til ATP 1000 i Miami for 3 uger siden.

Torpe har på papiret en god chance for at få hul på sejrs-bylden, når han i 1. runde møder no. 248 Roberto Cid Subervi (DOM), hvorefter han i en eventuel 1/8-finale kan møde 4. seedede no. 122 Thiago Seyboth Wild (BRA) eller no. 262 Facundo Mena (ARG).
1. seedet i turneringen er no. 83 Steve Johnson (USA), som Torpe tidligst kan møde i semfinalen.

Johanne Svendsen afslutter hardcourt i Kazan

Da 16-årige Johanne Christina Svendsen tog et gigant hop direkte i top 70 ved en Grade 1 i Columbia var underlaget hardcourt, hvor Johanne’s power spillede en væsentlig rolle.

Grade 1 Columbia: Johanne Svendsen springer direkte i top 70 efter titel i både single og double

Da den kommende periode primært handler om forberedelse til junior Grand Slam udgaven af French Open vil Johanne først og fremmest deltage i turneringer på grus, men forinden afsluttes hardcourt-sæsonen med endnu en Grade 1 turnering, som afvikles i Kazan i Rusland, hvor Johanne er no. 5 på Acceptancelisten og derfor bliver blandt de seedede.

Elmer Møller på grus i Bulgarien

I modsætning til Johanne har 17-årige Elmer Møller taget hul på grussæsonen, idet han i sidste uge deltog i kvalifikationen til den ugentlige M15 turnering i Antalya, hvor han dog måtte nøjes med en enkelt kamp mod den 19-årige 13. seedede japaner Taiyo Yamanaka, der vandt 6-4, 6-4.

I denne uge er Elmer no. 5 på Acceptancelisten til Grade 1 juniorturneringen Plovdiv Cup i Bulgarien.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

Billie Jean King Cup Play-off fredag-lørdag

Fredag og lørdag gennemføres 8 opgør i Billie Jean King Cup Play-off, hvor de tabende nationer fra Qualifiers og vinderne fra Group I (4 fra Europe/Africa, 2 fra America og 2 fra Asia/Oceania).
De 8 vindere spiller Qualifiers i 2022, og de tabende nationer deltager i 2022 i Group I, hvor Danmark er blandt deltagerne i Europe/Africa.

Skemaet herunder viser spillested og udtagne spillere. Kampene kan følges på Billie Jean King Cup livestream – https://video.billiejeankingcup.com/livestream-schedule/2021/april 

Bytom: (fr 14, lø 12) Polen: Linette, Kawa, Frech, U. Radwanska, Kania-Chodun Brasilien: Ce, Pigossi, Alves, Stefani
London (fr 15, lø 14) GBR: Watson, Dart, Swan, Burrage, Boulter Mexico: Zacarias, Olmos, Contreras Gomez, Garcia
Kraljevo (fr 14, lø 11) Serbien: Stojanovic, Danilovic, Krunic, Jorovic, Radivojevic Canada: Fernandez, Marino, Zhao, Fichman
Jurmala (fr 17, lø 13) Letland: Sevastova, Ostapenko, Marcinkevica, Vismane, Spaka Indien: Raina, Bhosale, Desai, Thandi, Mirza
Chornomorsk (fr 10, lø 10) Ukraine: Svitolina, Kostyuk, Zavatska, N. Kichenok, L. Kichenok Japan: Naito, Muramatsu, Akita, Sato
Cluj-Napoca (fr 1430, lø 13) Rumænien: Halep, Tig, Bara, Buzarnescu, Niculescu (k) Italien: Trevisan, Paolini, Cocciaretto, Gatto-Monticone, Turati
Cordoba (fr 16, lø 1530) Argentina: Podoroska, Carle, Bosio, Naya, Ortenzi Kazakstan: Rybakina, Putintseva, Diyas, Danilina, Shvedova
s-Hertogenbosch (fr 13, lø 13) Holland: Bertens, Rus, Pattinama Kerkhove, Schuurs Kina: Zhang, Zheng, Xiyu Wang, Xinyu Wang, Xu

 

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 18. april 

Billeder (facebook-opslag):
Eric Vanshelboim (Foto: Sportsfotograf.com) – Finale 0700
Holger Rune (Foto: Jim Rydel) – Kvalfinale ca. 1230

Kvalifikation, ATP 500 Barcelona – Bet365/Unibet/Oddset

Pista Rafa Nadal – start 1100
Ilya Ivashka (BLR) vs. Federico Gaio (ITA)
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (130) Peter Gojowczyk (GER)

====

ATP 1000 Monte-Carlo – Tennistv.com, TV 2 Sport X

Court Rainier III – start 1200
(2) Mektic/Pavic (CR) vs. Evans/Skupski (GBR)
NB 1430: (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Andrey Rublev (RUS)

====

WTA 250 Charleston – WTATV.com, TV 2 Play
Althea Gibson – start 1800cet
(1) Perez/Sanders vs. Baptiste/McNally
NB 2000: (1) Ons Jabeur (TUN) vs. Astra Sharma (AUS)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Split

Center Court – start 1130
(215) Mathias Bourgue (FRA) vs. (Q) (221) Kacper Zuk (POL)

—-

Orlando

Court 1 – start 1700cet
[5] (123) Denis Kudla (USA) vs. (231) Jenson Brooksby (USA)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

W60, Oeiras – Livestream

Central – start 1130cet
(1) Polona Hercog (SLO) vs. (5) Clara Burel (FRA)

—-

M25, Reus – Livestream

Court 6 – start 1100
(6) Matteo Martineau (FRA) vs. (Q) Emilio Nava (USA)

—-

M25, Meerbusch – Livestream

Court 1 – start 1330
Alexander Erler (AUT) vs. Arthur Cazaux (FRA)

—-

M15, Shymkent – Livestream

Court 11 – start 0700cet
[4] (585) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (502) Ivan Gakhov (RUS)

—-

M15, Sibenik (kvalifikation) – ca. 1130 (ingen livestream/livescore)
Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) Relja Eskic (SRB)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 15) 

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X

Finale
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Andrey Rublev (RUS)

Semifinale
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Daniel Evans (GBR) 6-2, 6-1
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-5

Kvartfinale
Daniel Evans (GBR) vs. (11) David Goffin (BEL) 5-7, 6-3, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, Ret’d
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Rafael Nadal (ESP) 6-2, 4-6, 6-2
Casper Ruud (NOR) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-3

1/8-finale
Daniel Evans (GBR) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-4, 7-5
(11) David Goffin (BEL) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 6-4, 7-6(7)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(2)
==
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (9) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(2), 5-7, 6-3
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. (14) Grigor Dimitrov (BUL) 6-1, 6-1
Casper Ruud (NOR) vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(4), 5-7, 7-5
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 7-6(1)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jannik Sinner (ITA) 6-4, 6-2
Daniel Evans (GBR) vs. (13) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-1
(11) David Goffin (BEL) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-0
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-3

(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Aslan Karatsev (RUS) 6-3, 6-4
(16) Cristian Garin (CHI) vs. John Millman (AUS) 6-1, 6-4
(WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 2-6, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA) 7-5, 6-3
==
(6) Andrey Rublev (RUS) vs. (LL) Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-2
(9) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Tommy Paul (USA) 6-3, 6-4
(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(3), 6-4
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 6-1, 6-2

Casper Ruud (NOR) vs. (7) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-3
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-3
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 6-3
Filip Krajinovic (SRB) vs. (LL) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-0, 6-3

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Jannik Sinner (ITA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-4
Daniel Evans (GBR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-7(11), 6-2
(13) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA) 6-3, 3-6, 6-3

(11) David Goffin (BEL) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-0
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-3
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-4
(5) Alexander Zverev (GER) – bye

(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Aslan Karatsev (RUS) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-4
John Millman (AUS) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-3
(16) Cristian Garin (CHI) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(3), 6-1

(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 0-6, 6-2, 7-6(3)
(WC) Lucas Pouille (FRA) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-4, 7-6(3)
(8) Matteo Berrettini (ITA) – bye
==
(6) Andrey Rublev (RUS) – bye
(Q) Salvatore Caruso (ITA) vs. (WC) Lucas Catarina (MON) 6-7(3), 7-6(5), 6-3
Tommy Paul (USA) vs (LL) Pedro Martinez (ESP) 4-1 Ret’d
(9) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) 6-2, 7-5

(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 0-6, 7-5
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 6-1
(3) Rafael Nadal (ESP) – bye

(7) Diego Schwartzman (ARG) – bye
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 1-6
Karen Khachanov (RUS) vs. Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-1
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 7-5, 7-6(4)

(15) Fabio Fognini (ITA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-7(3), 7-6(5)
Filip Krajinovic (SRB) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 2-0 Ret’d
(2) Daniil Medvedev (RUS) – bye


WTA 250, Musc Health Women’s Open, Charleston (SC, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. Astra Sharma (AUS)

Semifinale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-0, 6-0
Astra Sharma (AUS) vs. (SE) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-6(5), 6-1

Kvartfinale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-1
Danka Kovinic (MNE) vs. (3) Shelby Rogers (USA) 7-5, 6-1
Astra Sharma (AUS) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-4, 6-3
(SE) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Clara Tauson (DEN) 6-4, 1-0 Ret’d

1/8-finale
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Alycia Parks (USA) 6-4, 6-0
Nao Hibino (JPN) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-4, 6-3
(3) Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Claire Liu (USA) 6-2, 6-2
Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Lauren Davis (USA) 6-1, 1-6, 6-3
==
Astra Sharma (AUS) vs. (8) Madison Brengle (USA) 6-4, 4-6, 7-5
(WC) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 6-4, 6-2
Clara Tauson (DEN) vs. (6) Alja Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-4
(SE) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Christina McHale (USA) 2-6, 7-6(2), 7-6(1)

R32
(1) Ons Jabeur (TUN) vs. Steanie Voegele (SUI) 6-4, 6-1
(Q) Alycia Parks (USA) vs. (Q) Grace Min (USA) 6-1, 6-4
Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Kristie Ahn (USA) 7-6(6), 6-2
Nao Hibino (JPN) vs. (5) Misaki Doi (JPN) 7-5, 5-7, 6-6 Ret’d

(3) Shelby Rogers (USA) vs. Caty McNally (USA) 6-0, 6-1
(Q) Claire Liu (USA) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 7-5, 4-6, 6-0
Danka Kovinic (MNE) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-3
(7) Lauren Davis (USA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(3), 6-4
==
(8) Madison Brengle (USA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-0, 3-6, 6-2
Astra Sharma (AUS) vs. Yafan Wang (CHN) 6-4, 6-2
(WC) Emma Navarro (USA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-3, 3-2 Ret’d
(WC) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-7(7), 4-4 Ret’d

(6) Alja Tomljanovic (AUS) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-1, 6-1
Clara Tauson (DEN) vs. Liudmila Samsonova (RUS) 6-3, 6-3
Christina McHale (USA) vs. Sara Errani (ITA) 7-6(3), 6-3
(SE) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (2) Magda Linette (POL) 6-3, 4-6, 7-5

Qfi
Claire Liu (USA) vs. (Alt) Ellen Perez (AUS) 2-6, 6-4, 6-0
Storm Sanders (AUS) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6, 6-2
(Alt) Alycia Parks (USA) vs. (Alt) Kateryna Bondarenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-3
(Alt) Grace Min (USA) vs. Gabriella Price (USA) 6-0, 6-4


Uge 16

ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

Qfi
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (130) Peter Gojowczyk (GER)

Q16 (udvalgte)
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (95) Mikael Ymer (SWE) 6-0, 6-2
[7] (130) Peter Gojowczyk (GER) vs. (165) Mohamed Safwat (EGY) 6-4, 6-0


ATP Challenger (uge 15)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Beograd SRB ATP Challenger €132K Clay
Orlando FL, USA ATP Challenger $52K Clay
Santa Cruz BOL ATP Challenger $52K Clay
Split 2 CRO ATP Challenger €44K Clay

 

Orlando – Tidsforskel: cet -6 timer

Finale
[5] (123) Denis Kudla (USA) vs. (231) Jenson Brooksby (USA)

R32 (udvalgte)
(180) Michael Mmoh (USA) vs. (Q) (746) Martin Damm (USA) 6-4, 4-6, 6-1
(192) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (248) Roberto Cid Subervi (DOM) 6-7(2), 3-6
(231) Jenson Brooksby (USA) vs. [7] (148) Jason Jung (TPE) 6-1, 6-4


Split 2

Finale
(215) Mathias Bourgue (FRA) vs. (Q) (221) Kacper Zuk (POL)

Semifinale
(215) Mathias Bourgue (FRA) vs. (209) Quentin Halys (FRA) 7-6(8)
(Q) (221) Kacper Zuk (POL) vs. (208) Elias Ymer (SWE) 6-7(5), 6-0, 6-1

Kvartfinale
(208) Elias Ymer (SWE) vs. (212) Cem Ilkel (TUR) 6-3, 6-4
(Q) (221) Kacper Zuk (POL) vs. (207) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 6-1

1/8-finale
(208) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (304) Nino Serdarusic (CRO) 7-6(2), 5-7, 6-3
(212) Cem Ilkel (TUR) vs. [3] (158) Hugo Gaston (FRA) 2-6, 6-3, 7-6(7)

R32 (udvalgte 3/4)
(WC) (304) Nino Serdarusic (CRO) vs. [5] (169) Kimmer Coppejans (BEL) 6-3, 6-4
(208) Elias Ymer (SWE) vs. (195) Alexandre Muller (FRA) 7-5, 6-4
(212) Cem Ilkel (TUR) vs. (186) Enzo Couacaud (FRA) 6-2, 7-6(4)
[3] (158) Hugo Gaston (FRA) vs. (Q) (266) Lukas Klein (SVK) 6-3, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(WC) Martin Damm (USA) vs. Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 3-6, 6-0
Pedro Saka Moto (BRA) vs. (WC) Toby Alex Kodat (USA) 7-5, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (15)

Place Country Category Surface
Meerbusch GER M25 – Livestream Clay
Reus ESP M25- Livestream Clay
Antalya TUR M15 Clay
Cairo TUR M15 Clay
Monastir TUR M15 Hard
Shymkent KAZ M15 – Livestream Clay
St. Petersburg RUS M15 Hard

 

M15 Shymkent
Tidsforskel: cet +4 timer

Finale
[4] (585) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (502) Ivan Gakhov (RUS) 6-1, 6-1

Semifinale:
[4] (585) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (692) Andrey Chepelev (RUS) 4-6, 7-6(2), 7-5
[2] (502) Ivan Gakhov (RUS) vs. [5] (604) Jose Fco. VIdal Azorin (ESP) 4-6, 7-5, 7-5

Kvartfinale:
(692) Andrey Chepelev (RUS) vs. [6] (628) Nikita Mashtakov (UKR) 3-6, 6-1, 6-4
[4] (585) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (753) Damien Wenger (SUI) 6-4, 2-6, 6-2

1/8-finale: [4] (585) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (2004) Sanetulla Kutibaev (UZB) 6-0, 6-1

R32:
[4] (585) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (869) Alessandro Ingarao (ITA) 7-6(0), 3-6, 6-1
(Q) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (753) Damien Wenger (SUI)  0-6, 0-6

Qfi: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Alexander Chernomaz (KAZ) 6-1, 6-3
Q16: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (13) Ivan Zaytsev (RUS) 6-3, 6-1

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Azorin vs. Ivan Gakhov/Ivan Denisov (RUS)
1/8-finale: (4) Eric Vanshelboim (UKR)/Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) vs. Aleksandr Braynin/Denis Klok (UKR) 6-7(4), 6-4, [10-8]

<< tilbage


ITF Women (uge 15)

Place Country Category Surface
Oeiras POR W60 – Livestream Clay
Calvi FRA W25+H Hard
Analya TUR W15 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Shymkent KAZ W15 Hard

 

W60 Oeiras – Tidsforskel: cet -1 time

Livestream CC og C1


W15 Monastir

R32: (WC) (1265) Olivia Gram (DEN) vs. (wC) (930) Chiraz Bechri (TUN) 1-6, 1-6

Doubles

Olivia Gram (DEN)/Amy Zhu (USA) vs. Linda Noskova/Denisa Hindova (CZE) 6-6(5), 3-6, [4-10]

<< tilbage


ITF Junior (uge 15)

Grade 1, Plovdiv (BUL) – Grus

Boys singles

1/8-finale: [7] (25) Elmer Møller (DEN) vs. (34) Matthew William Donald (CZE) 3-6, 3-6

R32 (4/4)
[7] (25) Elmer Møller (DEN) vs. (69) William Nolan (GBR) 6-1, 7-6(3)
(34) Matthew William Donald (CZE) vs. (45) Petr Nesterov (BUL) 6-4, 6-4
(71) Robin Bertrand (FRA) vs. (65) Constantinos Koshis (CYP) 7-5, 6-3
[2] (59) Daniel Rincon (ESP) vs. (WC) (804) Adriano Dzhenev (BUL) 6-2, 6-2


Grade 1, Yeltsin Cup, Kazan (RUS) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: [1] (12) Leo Borg (SWE) vs. (77) Filip Florig (GER) 6-4, 6-7(1), 1-6
R32: [1] (12) Leo Borg (SWE) vs. (119) Ilia Simakin (RUS) 6-1, 6-2

Girls singles

Kvartfinale:
[5] (73) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [2] (45) Alina Shcherbinina 6-7(2), 3-6

1/8-finale
[5] (73) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (200) Polina Pavlova (RUS) 6-2, 6-3
[2] (45) Alina Shcherbinina (RUS) vs. (WC) (276) Elizaveta Morozova (RUS) 6-2, 7-5

R32:
[5] (73) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (214) Victoria Matasova (RUS) 6-1, 3-6, 7-6(6)
(200) Polina Pavlova (RUS) vs. (Q) (331) Sofya Ostrovskaya (RUS) 6-1, 1-6, 6-3
(WC) (276) Elizaveta Morozova (RUS) vs. (154) Anastasiya Feklistova (RUS) 6-2, 3-1 Ret’d
[2] (45) Alina Shcherbinina (RUS) vs. (172) Amelie Smejkalova (CZE) 6-0, 6-4

Doubles

Finale: Svendsen/Rivkin vs. (4) Ekaterina Maklakova/Elena Pridankina (RUS) 6-7(3), 6-0, [10-4]
Semifinale: Svendsen/Rivkin vs. Mirra Andreeva/Daria Shadchneva (RUS) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Svendsen/Rivkin vs. Victoria Matasova/Ekaterina Khayrutdinova (RUS) 6-4, 6-0
1/8-finale: (3) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Nicole Rivkin (GER) vs. Ksenia Agureeva/Anna Sedysheva (RUS) 6-3, 6-4


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 15)

Cat2, Pecin Memorial, Pancevo (SRB) – Grus

Q16: (428) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. ([6] (242) Marek Nano (SVK) 1-6, 4-6


Cat 3, Siauliai U14 (LTU) – Acrylic

U14 Girls singles

Semifinale: [5] (110) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [6] (115) Beatrise Zeltina (LAT) 3-6, 3-6
Kvartfinale: [5] (110) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [2] (26) Anna Demirtzi (CYP) 6-1, 6-0
1/8-finale: [5] (110) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (LL) (499) Viktorija Visocanska (LAT) 6-0, 6-0
R32: [5] (110) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) (576) Paula Bergmane (LAT) 6-2, 6-4

U14 Girls doubles

Finale: Fridthjof/Demirtzi vs. Laura Sparnina/Beatrise Zeltina (LAT) 4-6, 3-6
Semifinale: Fridthjof/Demirtzi vs. Daniela Darta Feldmane/Daniela Puise (LAT) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Fridthjof/Demirtzi vs. Marija Lauva/Odeta Panasa (LAT) 6-1, 6-4
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Anna Demirtzi (CYP) vs. Mile Cibulskyte/Guoda Kubickaite (LTU) 6-2, 6-0


Cat 3, VILAS TENNIS ACADEMY TROPHY U14, Palmanova (ESP) – Grus

U14 Boys singles

1/8-finale: (Q) (228) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) (210) Henry Bernet (SUI) 5-7, 3-6
R32: (Q) (228) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) (365) Zhanxing Yu (CHN) 6-0, 6-1

Qfi:
[6] (228) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Marcos Alogo Piqueras (ESP) 7-5, 6-1
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. [8] (314) Oren Ezerzer (FRA) 0-6, 1-6

Q32:
[6] (228) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Ismael Monier (ESP) 6-2, 6-1
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. [9] (346) 6-7(2), 6-2, [10-1]

U14 Girls singles

Qfi: [7] (490) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [14] (706) Flavia Elena Ogrezeanu (ROU) 2-6, 0-6
Q16: [7] (490) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Silvia Caliman (ESP) 6-2, 6-1


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien 3-2
Storbritannien vs. Mexico 3-1
Serbien vs. Canada 0-4
Letland vs. Indien 3-1
Ukraine vs. Japan 4-0
Rumænien vs. Italien 1-3
Argentina vs. Kazakhstan 2-3
Holland vs. vs. Kina 3-2
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm