Både Holger Rune og Clara Tauson kan følges på dansk TV. Frederik Løchte og philipinsk makker spille på Sicilien

Da 18-årige Clara Tauson fulgte titlen ved W25 turneringen i Altenkirchen i Tyskland op med karrierens foreløbige højdepunt med en WTA 250 titel i Lyon tog hun et gigantisk spring op ad WTA-ranglisten til top 100.

Rangeringen som no. 96 betyder, at Clara dermed for første gang i karrieren opnår at blive seedet i en WTA-250 turnering, idet hun er den 4. højst rangerede i turneringen, hvor Clara automatisk vil blive regnet med blandt favoritterne til titlen.

Der er dog flere ukendte faktorer, som bør tages i betragtning, inden forventningerne skrues i vejret, idet det er Clara’s første grusturnering, som desuden afvikles i 2.500 meters højde.

Det er i skrivende stund uvist, hvem Clara møder i 1. runde, men det bliver under alle omstændigheder en modstander, som har haft et par kampe til at vænne sig til forholdene, idet hun møder en spiller fra kvalifikationen, som blev afviklet lørdag og søndag.
I en eventuel 1/8-finale kan Clara møde no. 137 Mihaela Buzarnescu (ROU), der i 2018 varwe oppe og snuse til top 20.
Rumæneren møder ligeledes en spiller fra kvalifikationen i 1. runde,n

Ifølge seedningerne – som sjældent holder helt – står Clara til at møde 6. seedede Jasminenwek Paolini (ITA) i kvartvinalen og 1. seedede Saisai Zheng (CHN) i semifinalen.
I den modsatte (nederste) halvdel er 2. seedede Sara Sorribes Tormo (ESP) og 3. seedede Arantxa Rus (NED).

Selvom TV 2 ifølge den oprindelige plan først sender fra turneringen fra på fredag, forventes at Clara’s kampe bliver vist på TV 2 Sport, der fra mandag sender kampe fra WTA 500 turneringen i Charleston, hvor topnavnene er no. 1 Ashleigh Barty, no. 4 Sofia Kenin, no. 10 Petra Kvitova og 11 Kiki Bertens.

Holger Rune på TV 2 Sport X mandag

TV 2 Sport X sender ligeledes tennis fra mandag, hvor 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune allerede er på skærmen i mandagens 2. kamp ved ATP 250 turneringen AnyTech365 Andalucia Open i Marbella, hvor Holger som omtalt herunder har wildcard til hovedturneringen.

ATP 250 Marbella: Forventninger om sejre til 17-årige wildcard-modtagere Carlos og Holger

AnyTech365 har efterfølgende fremsendt en optagelse af et interview, hvor Holger udtrykker taknemmelighed for at få mulighed for at spille på dette niveau, som er der han ønsker at konkurrere, og derfor havde han i Challenger turneringen ugen før afprøvet nogle taktiske elementer ved at spille mere offensivt og rykke mere ind i banen og frem til nettet, og der er arbejdet på det fysiske, så han kan holde dampen oppe en hel kamp, og han føler sig helt klar til opgaven.

ATP 250 Marbella 2021
Foto: AnyTech365 – Holger interveiwes af Christina Kristiansen

Holger erkendte, at han ikke har det store kendskab til sin første modstander, Soonwoo Kwon (KOR), som han dog havde lejlighed til at træne sammen med.
Da Holger blev spurgt, om han føler et stort forventningspres, selvom det kun er hans 3. ATP turnering, men da Holger er den lavest rangerede i turneringen, ser han sig selv som underdog i turneringen, og derfor føler han ikke et stort pres, men ser frem til at have det sjovt og gøre sit bedste.
Holger tillægger ikke aldersforskellen til de øvrige spillere den store betydning, da han føler, at de konkurrerer på lige fod.

Det føles ikke som et ekstra pres, at Holger har opbakning fra sponsor, da det især under corona-situationen med få tilskuere giver ekstra energi at mærke opbakningen.
Holger har ikke sat et egentlig målsætning for turneringen udover at gå ind og give 100 procent i hver kamp og se, hvor langt det rækker.

Frederik Løchte spiller double i Cagliari

Der afvikles endvidere en ATP 250 turnering i Cagliari på Sicilien, hvor no. 29 Daniels Evans (GBR) er seedet 1 foran no. 32 Taylor Harry Fritz (USA) samt no. 34 Lorenzo Sonego (ITA) og no. 38 Nikoloz Basilashvili (GEO).

Kampene på Campo Centrale kan følges på Tennistv.com, som dog næppe viser kampe fra double-rækken, hvor 37-årige Frederik Løchte Nielsen spiller sammen med Treat Huey (PHI), inden han i de kommende uger forventes at danne par foreløbig resten af grussæsonen sammen med 33-årige Andres Molteni (ARG).

Frederik Løchte Nielsen ved UTR Leschly Challenge
Foto: Sportsfotograf.com – Frederik Løchte Nielsen

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 11. april 

Billeder (facebook-opslag): Finalister søndag
Pablo Carreno Busta (Foto: Sportsfotografcom) og Jaume Munar (Foto: Getty Images)
Veronika Kudermetova, Danka Kovinic
Tamara Zidansek,  Maria Camila Osorio Serrano

ATP 250 Cagliari – Tennistv.com

Campo Centrale – start 1300
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Laslo Djere (SRB)

====

ATP 250 Marbella – Tennistv.com, TV 2 Play

Estadio Manolo Santana – NB 1400
[1] (15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (99) Jaume Munar (ESP)

====

ATP 1000 Monte-Carlo – Bet365/Unibet/Danske Spil

Court Central – start 1100
(WC) Bernard Tomic (AUS)vs. Salvatore Caruso (ITA) – Qfi
(11) David Goffin (BEL) vs. Marin Cilic (CRO) – Tennistv.com
Jordan Thompson (AUS) vs. Benoit Paire (FRA) – Tennistv.com
Double kamp

Court Des Princes – start 1100
Dominik Koepfer (GER) vs. Juan Ignacio Londero (ARG)
Henri Laaksonen (SUI) vs. Marco Ceccchinato (ITA)
Double kamp

Court 2 – start 1100
Stefano Travaglia (ITA) vs. Kamil Majchrzak (POL)
NB 1300: Yannick Hanfmann (GER) vs. Alexei Popyrin (AUS)
Double kamp

Court 9 – start 1100
Pedro Martinez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG)
NB 1300: Joao Sousa (POR) vs. (Alt) Thomas Fabbiano (ITA)
Double kamp

====

WTA 500 Charleston – WTATV.com, TV 2 Play

Althea Gibson – start 1900cet
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Danka Kovinic (MNE)
opdateres..

====

WTA 250 Bogota – WTATV.com  – TV 2 Play

Center Court – start 1700cet
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL)

====

WTA 250, Charleston – Kvalifikation (Unibet?)

Court 1 – start 1700cet
(Alt) Grace Min (USA) vs. Gabriella Price (USA)
(Alt) Alycia Parks (USA) vs. (Alt) Kateryna Bondarenko (UKR)

Court 2 – start 1700cet
Storm Sanders (AUS) vs. Kurumi Nara (JPN)
Claire Liu (USA) vs. (Alt) Ellen Perez (AUS)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 14) 

WTA 500, Volvo Car Open, Charleston (SC, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-2

Semifinale
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-3
Danka Kovinic (MNE) vs. (12) Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-2

Kvartfinale
Paula Badosa (ESP) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-3
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-4
Danka Kovinic (MNE) vs. (11) Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(2), 7-5, 6-1
(12) Ons Jabeur (TUN) vs. (14) Cori Gauff (USA) 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Shelby Rogers (USA) 7-6(3), 4-6, 6-4
Paula Badosa (ESP) vs. Caty McNally (USA) 6-3, 6-3
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-3
Sloane Stephens (USA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-4
==
(11) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (6) Garbine Muguruza (ESP) 0-6, 2-2 Ret’d
Danka Kovinic (MNE) vs. (3/WC) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-1
(12) Ons Jabeur (TUN) vs. Alize Cornet (FRA) 5-7, 6-3, 6-3
(14) Cori Gauff (USA) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(2)

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-1
Shelby Rogers (USA) vs. (13) Amanda Anisimova (USA) 0-6, 7-5, 6-4
Caty McNally (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(3), 2-6, 6-4
Paula Badosa (ESP) vs. (5/WC) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-7(2), 6-1

(Q) Kurumi Nara (JPN) vs. (9) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-4
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 6-4, 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (17) Marie Bouzkova (CZE) 4-6, 7-5, 7-5
Sloane Stephens (USA) vs. (8) Madison Keys (USA) 6-4, 6-4
==
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-1, 6-3
(11) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 6-2
Danka Kovinic (MNE) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 3-6, 6-3
(3/WC) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 7-6(4), 6-2

Alize Cornet (FRA) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-3
(12) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Hailey Baptiste (USA) 6-3, 6-3
(14) Cori Gauff (USA) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 4-6, 6-1, 6-4
Lauren Davis (USA) vs. (2) Sofia Kenin (USA) 4-6, 6-3, 6-4

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) – bye
Misaki Doi (JPN) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-3, 6-3
Shelby Rogers (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-3
(13) Amanda Anisimova (USA) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 6-2, 6-3

Caty McNally (USA) vs. (10) Elena Rybakina (KAZ) 6-4. Ret’d 6-4, Ret’d
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-3, 6-3
Paula Badosa (ESP) vs. Varvara Gracheva (RUS) 3-6, 7-5, 6-1
(5/WC) Belinda Bencic (SUI) – bye

(9) Marketa Vondrousova (CZE) – bye
(Q) Kurumi Nara (JPN) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-2
(WC) Emma Navarro (USA) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-4, 6-3
(15) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Desirae Krawczyk (USA) 6-1, 6-2

(17) Marie Bouzkova (CZE) vs. Timea Babos (HUN) 6-2, 7-5
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
Sloane Stephens (USA) vs. (LL) Xin Yu Wang (CHN) 6-2, 6-4
(8) Madison Keys (USA) – bye
==
(6) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(Q) Magdalena Frech (POL) vs. (Q) Grace Min (USA) 6-2, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-3, 6-1
(11) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Harrit Dart 7-6(4), 6-4

Leylah Fernandez (CAN) vs. (16) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-1
Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Gabriela Talaba (ROU) 7-6(2), 6-4
(Q) Storm Sanders (AUS) vs. Asia Muhammad (USA) 6-2, 6-4
(3/WC) Petra Kvitova (CZE) – bye

(7) Elise Mertens (BEL) – bye
Alize Cornet (FRA) vs. Bernarda Pera (USA) 4-6, 6-4, 6-4
(WC) Hailey Baptiste (USA) vs. (LL) Caroline Dolehide 6-3, 6-3
(12) Ons Jabeur (TUN) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-2

(14) Cori Gauff (USA) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 6-3, 6-0
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-1
Lauren Davis (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-4, 6-2
(2) Sofia Kenin (USA) – bye


WTA 250, Copa Colsanitas, Bogota (COL) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport (Clara Tauson), TV 2 Play

Finale
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (5) Tamara Zidansek (SLO) 5-7, 6-3, 6-4

Semifinale
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (Q) Harmony Tan (FRA) 6-1, 6-2
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 7-5

Kvartfinale
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 7-5
(Q) Harmony Tan (FRA) vs. (Q) Lara Arruabarrena (ESP) 6-1, 6-4
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 5-7, 6-2, 6-4
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Sara Errani (ITA) 6-3, 6-4

1/8-finale
Stefanie Voegele (SUI) vs. (1) Saisai Zheng (CHN) 6-4, 6-1
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (7) Tereza Martincova (CZE) 6-3, 6-3
(Q) Harmony Tan (FRA) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-4,  7-6(3)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (6) Jasmine Paolini  (ITA) 2-6, 6-4, 6-2
==
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (8) Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-3
(Q) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (3) Arantxa Rus (NED) 7-6(4), 2-6, 6-1
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-2, 6-3
Sara Errani (ITA) vs. Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 6-4, 6-4

R32
(1) Saisai Zheng (CHN) vs. Usue Maitane Arconada (USA) 6-3, 6-1
Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 3-6, 6-1, 6-4
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 6-2
(7) Tereza Martincova (CZE) vs. Leonie Kung (SUI) 4-6, 6-4, 6-4

(4) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-3, 3-6, 2-6
(Q) Harmony Tan (FRA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-3
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (WC) Jessica Plazas (COL) 6-0, 6-1
(6) Jasmine Paolini  (ITA) vs. Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-0
==
(8) Yafan Wang (CHN) vs. (WC) Emiliana Arango (COL) 6-4, 5-7, 7-5
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-2, 6-3
(Q) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-2
(3) Arantxa Rus (NED) vs. Irina Maria Bara (ROU) 6-4, 5-7, 6-4

(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-0, 7-5
(Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. Astra Sharma (AUS) 4-6, 7-5, 6-1
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 3-6, 6-1
Sara Errani (ITA) vs. (2) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-5, 7-5

QFi
(7) Harmony Tan (FRA) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-2
(2) Lara Arruabarena (ESP) vs. Yuliana Monroy (KOL) 6-0, 6-0
(3) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. Marie Benoit (BEL) 4-6, 7-5, 6-3
(4) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (12) Marina Melnikova (RUS) 7-6(2), 4-6, 6-1
Daniela Seguel (CHI) vs. Katharina Gerlach (GER) 6-1, 6-1
(6) Chloe Paquet (FRA) vs. (9) Robin Anderson (USA) 3-6, 6-3, 6-2


ATP 250, AnyTech365 Andalucia Open, Marbella (ESP – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale
[1] (15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (99) Jaume Munar (ESP) 6-1, 2-6, 6-4

Semifinale
[1] (15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. [4] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(5)
(99) Jaume Munar (ESP) vs. (102) (WC) (132) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 7-6(4) 6-4

Kvartfinale
[1] (15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. [7] (79) Soonwoo Kwon (KOR) 6-4, 6-0
[4] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. [8] (80) Federico Delbonis (ARG) 6-7(4), 7-5, 6-4
(102) (WC) (132) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [3] (25) Casper Ruud (NOR) 6-2, 6-4
(99) Jaume Munar (ESP) vs. (116) Ilya Ivashka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-4

1/8-finale
[1] (15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Mario Vilella Martinez (ESP) 7-6(2), 6-3
[7] (79) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (106) Facundo Bagnis (ARG) 6-1, 6-3
[4] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (89) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 4-6, 6-3
[8] (80) Federico Delbonis (ARG) vs. (98) Norbert Gombos (SVK) 5-7, 7-6(4), 7-6(1)
==
(WC) (132) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [6] (64) Feliciano Lopez (ESP) 4-6, 6-2, 6-4
[3] (25) Casper Ruud (NOR) vs. (102) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 6-2
(116) Ilya Ivashka (BLR) vs. [5] (55) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-1, 6-3
(99) Jaume Munar (ESP) vs. [2] (WC) (17) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-1

R32
[1] (15) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-2, 6-3
(106) Facundo Bagnis (ARG) vs. (115) Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 7-6(4)
(WC) (317) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (79) Soonwoo Kwon (KOR) 3-6, 6-3, 6-7(4)

[4] (47) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(89) Ricardas Berankis (LTU) vs. (81) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-7(5), 7-5
(98) Norbert Gombos (SVK) vs. (92) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-7(3), 6-1, 6-3
[8] (80) Federico Delbonis (ARG) vs. (96) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 6-1
==
[6] (64) Feliciano Lopez (ESP) vs. (118) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-4
(WC) (132) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) Nikola Milojevic (SRB) 7-6(3), 6-3
(102) Gianluca Mager (ITA) vs. (105) Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-5, 6-3
[3] (25) Casper Ruud (NOR) – bye

[5] (55) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (126) Damir Dzumhur (BIH) 6-7(1), 6-2, 6-2
(116) Ilya Ivashka (BLR) vs. (93) Pedro Martinez (ESP) 6-3, 7-6(2)
(99) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-1
[2] (WC) (17) Fabio Fognini (ITA) – bye

Kvalifikation (udvalgte)

Qfi
[1] (128) Evgeny Donskoy (RUS) vs. [5] (146) Bernabe Zapata Miralles (ESP)
[6] (148) Nikola Milojevic (SRB) vs. (177) Steven Diez (CAN)
(196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (WC) (360) Carlos Gomez-Herrera (ESP)
[4] (134) Henri Laaksonen (SUI) vs. [8] (164) Lorenzo Giustino (ITA)

Q16
[1] (128) Evgeny Donskoy (RUS) vs. (WC) Leo Borg (SWE) 6-1, 6-0
[5] (146) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (189) Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 6-1

(177) Steven Diez (CAN) vs. [2] (130) Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-3
[6] (148) Nikola Milojevic (SRB) vs. (169) Alessandro Giannessi (ITA) 6-7, 6-3, 4-1 Ret’d
==
(196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. [3] (131) Antoine Hoang (FRA) 6-2, 6-4
(WC) (360) Carlos Gomez-Herrera (ESP) vs. [7] (161) Martin Klizan (SVK) 6-4, 6-1

[4] (134) Henri Laaksonen (SUI) vs. (171) Roman Safiullin (RUS) 6-3, 6-7, 6-1
[8] (164) Lorenzo Giustino (ITA) vs. (190) Roberto Marcora (ITA) 7-6, 6-4

Doubles (udvalgte)

Semifinale: Puetz/Nys vs. A. Behar (URU)/Gonzlo Escobar (ECU)
Kvartfinale: Puetz/Nys vs. (WC) D. Marrero/A. Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-0
1/8-finale: Tim Puetz/Hugo Nys vs. R. Carballes Baena/A. Ramos-Vinolas 4-6, 6-3, [10-8]


ATP 250, Sardegna Open, Cagliari (ITA) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Finale: (3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Laslo Djere (SRB) 2-6, 7-6(5), 6-4

Semifinale
Laslo Djere (SRB) vs. (6) Nikoloz Basilasvili (GEO) 6-2, 6-0
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (2) Taylor Harry Fritz (USA) 6-4, 5-7, 6-1

Kvartfinale
Laslo Djere (SRB) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 4-6, 6-2
(6) Nikoloz Basilasvili (GEO) vs. (5) Jan_Lennard Struff (GER) 7-5, 4-6, 6-3
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Yannick Hanfmann (GER) 3-6, 7-6(6), 6-3
(2) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4

1/8-finale
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (1) Daniel Evans (GBR)  6-1, 1-6, 7-6(8)
Laslo Djere (SRB) vs. (6) John Millman (AUS) 6-3, 6-3
(6) Nikoloz Basilasvili (GEO) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 4-6, 6-4, 7-5
(5) Jan_Lennard Struff (GER) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-2
==
Yannick Hanfmann (GER) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 6-1
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 7-6(5)
(2) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Andrej Martin (SVK) 6-2, 7-6(4)

R32
(1) Daniel Evans (GBR) – bye
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Dennis Novak (AUT) 6-0, 6-1
Laslo Djere (SRB) vs. (WC) Federico Gaio (ITA) 6-4, 6-2
(6) John Millman (AUS) vs. Federico Coria (ARG) 7-6(5), 3-6, 6-3

(6) Nikoloz Basilasvili (GEO) – bye
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (Q) Sumit Nagal (IND) 3-6, 6-1, 6-3
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-1, 6-3
(5) Jan_Lennard Struff (GER) vs. Joao Sousa (POR) 1-6, 6-1, 7-5
==
Yannick Hanfmann (GER) vs. (8) Tommy Paul (USA) 7-6(8), 5-7, 6-3
Marco Cecchinato (ITA) vs. (WC) Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 4-6, 6-3
Gilles Simon (FRA)vs. Stefano Travaglia (ITA) 1-6, 6-3, 6-4
(3) Lorenzo Sonego (ITA) – bye

Egor Gerasimov (BLR) vs. (7) Guido Pella (ARG) 6-4, 6-0
Aljaz Bedene (SLO) vs. (WC) Giulio Zeppieri (ITA) 1-6, 7-5, 7-6(3)
Andrej Martin (SVK) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 2-6, 6-1
(2) Taylor Harry Fritz (USA) – bye

Doubles (udvalgte)

Kvartfinale
Løchte/Huey vs. (WC) Jacopo Berrettini/Matteo Berrettini (ITA) 6-7(5), 3-6
(2) Simone Bolelli (ItA)/Andres Molteni (ARG) vs. Tommy Paul/Taylor Harry Fritz (USA) 6-0, 6-2

1/8-finale
(WC) Jacopo Berrettini/Matteo Berrettini (ITA) vs. Guillermo Duran /Guido Pella (ARG) 6-1, 6-4
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI)  vs. (3) Matthew Ebden (AUS)/Divij Sharan (IND) 6-1, 6-4


ATP Challenger (uge 14)

Livestream/ATP

Split CRO ATP Challenger €44K Clay
Oeiras 2 POR ATP Challenger €31K Clay

 

Split

1/8-finale: (208) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (238) Blaz Kavcic (SLO) 6-4, 6-7(7), 4-6
R32: (208) Elias Ymer (SWE) vs. (197) Alexandre Muller (FRA) 6-0, 6-4


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (14)

Antalya TUR M15 Clay
Cordoba ARG M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard
Shymkent KAZ M15 Clay
St. Petersburg RUS M15 Hard

 

M15 Antalya – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: (JR) (863) Flavio Cobolli (ITA) vs. (524) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-4, 6-2
1/8-finale: (524) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (607) Ben Patel (ISR) 6-3, 6-1
R32: (524) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (712) Karl Friberg (SWE) 6-1, 7-5

Q32: (1677) Elmer Møller (DEN) vs. [13] (1270) Taiyo Yamanaka (JPN) 4-6, 4-6


M15 Shymkent 

Finale: [3] (600) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (502) Ivan Gakhov (RUS) 3-6, 7-5, 5-7
Semifinale: [3] (600) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1963) Aleksandr Braynin (UKR) 7-5,
7-5
Kvartfinale: [3] (600) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Federico Bertuccioli (ITA) 6-0, 6-0
1/8-finale: [3] (600) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1762) Bulat Galiev (RUS) 6-0, 6-1
R32: [3] (600) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Beibit Zhukayev (KAZ) 6-2, 6-1

Q16: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [3] (1475) Jack Gibbens (GBR) 4-6, 4-6

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Gakhov vs. Yaraslav Shyla/Aleksei Khomich (BLR) 4-6, 4-6
1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Ivan Gakhov (RUS) vs. Bulat Galiev (RUS)/Sharobiddin Abzalov (UZB) 6-1, 6-1

<< tilbage


ITF Women (uge 14)

Bellinzona SUI W60 – Livestream Clay
Cordoba ARG W25 – Livestream Clay
Antalya TUR W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard
Shymkent KAZ W15 Hard

 

W15 Monastir

Q32:
(1265) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (1052) Clara Vlasselaer (BEL) 2-6, 2-6

Doubles

Finale: Gram/Davis vs. (2) Magali Kempen/Chelsea Vanhoutte (BEL) 4-6, 1-6
Semifinale: Gram/Davis vs. Adithya Karunaratne (SRI)/Clara Vlasselaer (BEL) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Gram/Davis vs. (3) Ylona-Georgiana Ghioroaie/Karola Bejenaru (ROU)
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Emma Davis (USA) vs. (Alt) Yulia Kulikova/Maria Manilova (RUS) 6-3, 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 14)

Grade 5, Sfax (TUN) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: (Q) (1106) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Eda Arli (TUR) 2-6, 1-6
R32: (Q) (1106) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [8] Hiba Heni (TUN) 6-4, 6-4

Qfi: [8] (1106) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [1] (862) Malak El Allami (MAR)7-6(6), 1-6, [14-12]

Q16
[8] (1106) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. ((1759) Maria Ustic (GBR) 6-7(6), 7-5, [10-5]

(WC) Sara Børkop vs. (1921) Amina Zeghlouli (MAR) 0-6, 2-6

Q32
(1759) Maria Ustic (GBR) vs. (WC) Chema Kammoun (TUN) 6-1, 6-1
[8] (1106) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Alaa Essid (TUN) 6-1, 6-0

(1921) Amina Zeghlouli (MAR) vs. [4] Amira Bargaoui (TUN) 6-1, 6-1
(WC) Sara Børkop vs. (1810) Anjali Kotecha (GBR) 6-3, 6-4

Doubles

Kvartfinale: Jensen/Haseth vs. Miotisoa Rasendra Andrianantenaina (MAD)/Angella Okutoyi (IEY) 1-6, 3-6

1/8-finale
Sara Børkop (DEN)/Ghaida Jeribi (tuN) vs. (1) Clarla Galmiche (FRA)/Feryel Ben Hassen (TUN) 2-6, 1-6

Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Anna Sofia Haseth (NOR) vs. (2) Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR)/Gloriana Goreti Nahum (BEN) 6-4, 7-5


Grade 5, TENNIS FOUNDATION GHANA OPEN, Accra (GHA) – Hardcourt

Girls singles

Semifinale: (1530) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (2055) Diana Maria Ilie (ROU) 3-6, 4-6
Kvartfinale: (1530) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (2285) Romi Cohen (ISR) 6-1, 6-2
1/8-finale: (1530) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [5] (847) Lara Bakhaya (GBR) 7-5, 7-5
R32: (1530) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) (2285) Akua-Eugena Grodde (GER) 6-0, 6-0

Girls doubles

Finale: Nweke/Liepert vs. Diana Maria Ilie/Andra Izabella Sirbu (ROU) 6-3, 6-1
Semifinale: Nweke/Liepert vs. (1) Lara Bakhaya/Lucy Webber (GBR) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Nweke/Liepert vs. Ekpenyong Rebecca (NGR)/Alicia Owegi (KEN) 6-0, 6-1
1/8-finale: (4) Divine Dasam Nweke (DEN)/Mia Liepert (AUt) vs. Wozuko Mululwa (RSA)/Bohoussou Blanche Lili-belle Minet (CIV) 6-4, 6-1


Grade 5, TSR CUP GUESSING (AUT) – Grus

Boys singles

Finale: (775) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (686) Gabriel Debru (FRA) 6-3, 3-1 Ret’d
Semifinale: (775) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (Q) (1560) Manfredi Granziani (SUI) 6-2, 6-2
Kvartfinale: (775) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [8] (636) Alfred Almasi (SVK) 6-0, 6-4
1/8-finale: (775) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (817) Jona Gitschel (GER) 6-2, 6-1
R32: (775) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [3] (477) Theo Herrmann (FRA) 3-6, 6-2, 6-2

Boys doubes

Finale: Mikkelsen/Pichot vs. Dylan Dietrich/Manfredi Graziani (SU) 4-6, 6-7(2)
Semifinale: Mikkelsen/Pichot vs. Jakub Novak (CZE)/Christian Teszari (ROU) 6-3, 7-6(5)
Kvartfinale: Mikkelsen/Pichot vs. (3) Marsel Znuderl/Lun Obrul (SLO) 6-3, 6-3
1/8-finale: Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Raphael Pichot (FRA) vs. Mathis Jouanneau/Hoan Mouret (FRA) 6-2, 6-4


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 14)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm