Allerede i årets første kamp kan Holger Rune få en forsmag på, hvad der venter i Davis Cup mod Indien. Mikael Torpegaard bliver udfordret i Challenger mod Mmoh. Gode muligheder for Clara Tauson

Da det nye år blev ringet ind af rådhusklokkerne, var det samtidig startskuddet til 2022 tennissæsonen, der samtidig blev indledt med de 2 første kampe ved ATP Cup i Sydney, hvor Spanien og Argentina kom flyvende fra start med 3-0 sejre over henholdsvis Chile og Georgien.

Nytårsmorgen dansk tid fulgte Polen og Serbien op med 2-1 sejre over henholdsvis Grækenland og Norge, hvor Casper Ruud efter afbud fra Novak Djokovic sikrede norsk udligning med sejr over Dusan Lajovic, efter at Filip Krajinovic havde vundet over Viktor Duraovic, men Serbien sikrede sejren i doublen, da Nikola Cacic og Krajinovic vandt 7-6(3), 6-3 over Ruud og Durasovic.

TV 2 Sport X eller TV 2 Play viser alle kampe fra ATP Cup, som ligeledes dækkes af Tennistv.com, der desuden viser kampene på  Show Court 1 fra ATP 250 Adelaide International.

Dog vises kampene fra kvalifikationen hverken på Tennistv eller tilgængelige TV-kanaler, og derfor kan 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune kun følges i hans første kamp i 2022 natten til søndag via livestreaming fra en betting-tjeneste.
I skrivende stund kan bekræftes, at kvalkampene både kan følges på Bet365 og Unibet.

Holger er seedet 2 i kvalifikationen, hvor han ved 0430-tiden natten til torsdag møder ATP-ranglistens no. 184 Ramkumar Ramanathan, som han med stor sandsynlighed kommer til at møde igen om 2 måneder, når Danmark på udebane møder Indien i Davis Cup.
Den 27-årige inder har for få uger siden vundet sin første ATP Challenger titel, og hans efterfølgende opslag på Instagram understreger, hvor meget det betyder for ham.

I tilfælde af den forventede favorit-sejr møder Holger i kvalfinalen vinderen af kampen mellem 8. seedede no. 129 Juan Pablo Varillas (PER) og no. 223 Maxime Janvier (FRA).
Hvis Holger kvalificerer sig til hovedturneringen, er mulige modstandere i 1. runde 5. seedede no. 40 Marton Fucsovics (HUN), no. 59 Lorenzo Musetti (ITA), no. 62 Gianluca Mager (ITA) og no. 92 Corentin Moutet (FRA).
Da flere spillere allerede i den første uge mister fastfrosne point fra både 2019 og 2020, har Holger gode muligheder for at forbedre sin rangering som no. 103 og melde sig ind i top 100.

De 4 topseedede Gael Monfils (FRA), Karen Khachanov (RUS), Marin Cilic (CRO) og Frances Tiafoe (USA) er oversiddere i 1. runde.

Davis Cup 2021
Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Frederik løchte Nielsen

Danmarks Davis Cup holdkaptajn, 38-årige Frederik Løchte Nielsen, får mulighed for at nærstudere Holgers indiske modstander, da han selv er med i turneringen i double sammen med Treat Huey.

Sideløbende med ATP 250 turneringen afvikles kvindernes WTA 500 udgave af Adelaide International, som fra mandag kan følges på TV 2 Sport/Play og WTATV.com, men TV 2 har oplyst, at de ikke har mulighed for at vise kampe fra ATP-turneringen.

TV 2 har heller ikke mulighed for at vise kampe fra ATP 250 udgaven af Summerset i Melbourne, hvor Rafael Nadal er topseedet, men turneringen kan følges på Tennistv.
Sideløbende afvikles WTA 250 udgaven af Summerset, som kan følges på WTATV fra mandag.

Clara Tauson
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Clara Tauson

De tilmeldte til WTA 250 Summerset blev Nytårsdag splittet op i henholdsvis Summerset 1 og 2, og set med danske øjne kan 19-årige Clara Tauson være godt tilfreds med, at hun ikke deltager i Summerset 2, hvor Naomi Oskaa og Simona Halep er topseedede.

Clara er seedet 6 i Summerset 1, og hvis hun finder kampformen fra sæsonens start, er der begrundet håb om, at hun kan være med til at spille om titlen i de afgørende runder.
TV 2 får først signal fra turneringen efter 1. runde, og derfor er der ingen garanti for, at hendes første kamp bliver vist på TV 2 Sport eller Play.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard

28-årige Mikael Torpegaard forbereder sig Australian Open, hvor han i næste uge deltager i kvalifikationen, ved at deltage i ATP Challenger 80 i Bendigo, hvor han for 5. gang møder Michael Mmoh, som vandt de 2 første opgør i 2018 og 2019 i 2 sæt, hvorefter Torpegaard i 2020 vandt i 3 sæt i Cleveland, og i 2021 vandt Mmoh i 3 sæt i Las Vegas.
I tilfælde af sejr møder Torpegaard i 2. runde 4. seedede no. 151 Quentin Halys (FRA), der er oversidder i 1. runde (R64).

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 8. januar

Billeder (Facebook-opslag): Holger Vitus Nødskov Rune (Foto: Sportsfotograf.com), Corentin Moutet (Tennistv) – Bet365/Unibet revncheopgør kval Adelaide 2 ca. 0200

Adelaide 2 – Bet365, Unibet

Match Court 3 – start 0030cet (kval)
[1] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (394) John-Patrick Smith (AUS)
(103) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (92) Corentin Moutet (FRA)

====

WTA/ATP 250 Melbourne (WTA: WTATV.com, TV 2 Play, ATP: Tennistv.com

Rod Laver Arena – start 0300cet (Finaler)
(2) Pera/Siniakova vs. Martincova/Sherif – WTA2
NB 0500: Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) (107) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA2
NB 0700: (2) Simona Halep (ROU) vs. (3) Veronika Kudermetova (RUS) – WTA1
NB 0900: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Maxime Cressy (FRA) – ATP

Margaret Court Arena – start 0400cet
(2) Muhammad/Pegula vs. Errani/Paolini – WTA1

====

WTA 500/ATP 250 Adelaide 1 – WTA: WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport (0630->) – ATP: Tennistv.com

Centre Court – start 0430cet
(1) Ivan Dodig/Marcelo Melo vs. Rohan Bopanna/Ramkumar Ramanathan – ATP
NB 0630: (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Elena Rybakina (KAZ) – WTA
NB 0830: (1) Gael Monfils (FRA) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) – ATP
(3) Darija Jurak Schreiber/Andreja Klepac vs. Ashleigh Barty/Storm Sanders – WTA

====

ATP Cup – Tennistv.com, TV 2 Sport X

Spanien vs. Canada – start søndag 0730cet
(20) Pablo Carreno Busta vs. (14) Denis Shapovalov
Roberto Bautista Agut vs.  (11) Felix Auger-Aliassime
A. Davidovich Fokina/P. Martinez vs. F. Auger-Aliassime/D. Shapovalov

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
ITF World Tennis Tour

 

W60 Bendigo Livestream C4+C5

W60 Traralgon Livestream C9+C11

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-1-holger-rune-generalproeve-mod-indiens-no-1-clara-tauson-undgaar-osaka-og-halep/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 1) 

ATP Cup, Sydney (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Tennistv.com, TV 2 Sport X

Finale

Spanien vs. Canada 0-2
(20) Pablo Carreno Busta vs. (14) Denis Shapovalov 4-6, 3-6
Roberto Bautista Agut vs.  (11) Felix Auger-Aliassime 6-7(3), 3-6

Semifinaler 

Spanien vs. Polen 2-1
(20) Pablo Carreno Busta vs. (117) Kamil Majchrzak 6-2, 6-1
Roberto Bautista Agut vs.  (9) Hubert Hurkacz 7-6(6), 2-6, 7-6(5)
P. Martinez/A. Ramos-Vinolas vs. S. Walkow/J. Zielinski 6-4, 3-6, [6-10]

Canada vs. Rusland 2-1
(14) Denis Shapovalov vs. (167) Roman Safiullin 6-4, 5-7, 6-4
(11) Felix Auger-Aliassime vs. (2) Daniil Medvedev 4-6, 0-6
F. Auger-Aliassime/D. Shapovalov vs. D. Mevedev/R. Safiullin 4-6, 7-5, [10-7]

Group A
1. Spanien 3-0
2. Chile 2-1
3. Serbien 1-2
4. Norge 0-3

Chile vs. Spanien 0-3
(139) Alejandro Tabilo vs. (20) Pablo Carreno Busta 4-6, 6-7(4)
(17) Cristian Garin vs. (19) Roberto Bautista Agut 0-6, 3-6
Marcelo Tomas Barrios Vera/Alejandro Tabilo vs. Alejandro Davidovich Fokina/Pedro Martinez 6-7, 6-4, [7-10]

Serbien vs. Norge 2-1
(42) Filip Krajinovic vs. (345) Viktor Durasovic 6-2, 7-5
(33) Dusan Lajovic vs. (8) Casper Ruud 3-6, 5-7
Nikola Cacic/Filip Krajinovic vs. Viktor Durasovic/Casper Ruud 7-6(3), 6-3

Spilleprogram mandag 3. januar – Qudos Bank Arena

Norge vs. Spanien 0-3
(345) Viktor Durasovic vs. (20) Pablo Carreno Busta 3-6, 3-6
(8) Casper Ruud vs. (19) Roberto Bautista Agut 4-6, 6-7(4)
L. Hellum-Lilleengen/A. Petrovic vs. A. Davidovich Fokina/P. Martinez 4-6, 1-6

Serbien vs. Chile 1-2
(42) Filip Krajinovic vs. (139) Alejandro Tabilo 6-4, 3-6, 7-6(5)
(33) Dusan Lajovic vs. (17) Cristian Garin 6-4, 4-6, 0-3
N. Cacic/M. Sabanov vs. T. Barrios Vera/A. Tabilo 6-4, 6-3, [7-10]

Spilleprogram onsdag 5. januar – Ken Rosewall Arena

Norge vs. Chile 1-2
(345) Viktor Durasovic vs. (139) Alejandro Tabilo 1-6, 7-6(5), 1-6
(8) Casper Ruud vs. (17) Cristian Garin 6-4, 6-1
A. Petrovic/L. Rivera vs. M. Barrios Vera/A. Tabilo 0-6, 4-6

Serbien vs. Spanien 1-2
(42) Filip Krajinovic vs. (20) Pablo Carreno Busta 3-6, 4-6
NB 0900: (33) Dusan Lajovic vs. (19) Roberto Bautista Agut 6-1, 6-4
D. Davidovic Fokina/P. Martinez/A. Ramos-Vinolas 6-7(5), 6-3, [10-5]


Group B
1. Rusland 3-0
2. Australien 2-1
3. Italien 1-2
4. Frankrig 0-3

Spilleprogram søndag 2. januar – Ken Rosewall Arena

Rusland vs. Frankrig 2-1
(167) Roman Safiullin vs. (58) Arthur Rinderknech 2-6, 7-5, 6-3
(2) Daniil Medvedev vs. (35) Ugo Humbert 6-7(5), 7-5, 7-6(2)
Daniil Medvedev/Roman Safiullin vs. Fabrice Martin/Edouard Roger-Vasselin 6-4, 6-4

Italien vs. Australien 1-2
(10) Jannik Sinner vs. (178) Max Purcell 6-1, 6-3
(7) Matteo Berrettini vs. (WC) (34) Alex de Minaur 3-6, 6-7(4)
Matteo Berrettini/Simone Bolelli vs. (WC) John Peers/Luke Saville 3-6, 5-7

Spilleprogram tirsdag 4. januar

Italien vs. Frankrig 3-0
(10) Jannik Sinner vs. (58) Arthur Rinderknech 6-3, 7-6(3)
(7) Matteo Berrettini vs. (35) Ugo Humbert 6-4, 7-6(6)
M. Berrettini/J. Sinner vs. F. Martin/E. Roger-Vasselin 6-3, 6-7(7), [10-8]

Rusland vs. Australien 3-0
(167) Roman Safiullin vs. (WC) (49) James Duckworth 7-6(4), 6-4
(2) Daniil Medvedev vs. (WC) (34) Alex de Minaur 6-4, 6-2
D. Medvedev/R. Safiullin vs. J. Peers/L. Saville 7-6(7), 3-6, [10-6]

Spilleprogram torsdag 6. januar – Ken Rosewall Arena

Rusland vs. Italien 2-1
(167) Roman Safiullin vs. (10) Jannik Sinner 6-7(6), 3-6
(2) Daniil Medvedev vs. (7) Matteo Berrettini 6-2, 6-7(5), 6-4
D. Medvedev/R. Safiullin vs. M. Berrettini/J. Sinner 5-7, 6-4, [10-5]

Frankrig vs. Australien 1-2
(58) Arthur Rinderknech vs. (WC) (49) James Duckworth 6-4, 7-6(6)
(35) Ugo Humbert vs. (WC) (34) Alex de Minaur 6-3, 6-7(2), 1-6
F. Martin/E. Roger-Vasselin vs. J. Peers/L. Saville 2-6, 7-5, [9-11]


Group C
1. Canada 2-1
2. Storbritannien 2-1
3. Tyskland 1-2
4. USA 1-2

Canada vs. USA 0-3
(238) Bryan Schnur vs. (24) John Isner 1-6, 3-6
(11) Felix Auger-Aliassime vs. (23) Taylor Fritz 7-6(6), 4-6, 4-6
Felix Auger-Aliassime/Denis Shapovalov vs. Taylor Fritz/John Isner 4-6, 4-6

Tyskland vs. Storbritannien 1-2
(51) Jan-Lennard Struff vs. (25) Daniel Evans 1-6, 2-6
(1) Alexander Zverev vs. (12) Cameron Norrie 7-6(2), 6-1
Kevin Krawietz/Alexander Zverev vs. Daniel Evans/Jamie Murray 3-6, 4-6

Spilleprogram tirsdag 4. januar – Ken Rosewall Arena

Tyskland vs. USA 2-1
(51) Jan-Lennard Struff vs. (24) John Isner 7-6(7), 4-6, 7-5
(3) Alexander Zverev vs. (23) Taylor Fritz 6-4, 6-4
K. Krawietz/T. Puetz vs. T. Fritz/J. Isner 0-6, 3-6

Canada vs. Storbritannien 2-1
(14) Denis Shapovalov vs. (25) Daniel Evans 4-6, 4-6
NB 0900: (11) Felix Auger-Aliassime vs. (12) Cameron Norrie 7-6(4), 6-3
F. Auger-Aliassime/D. Shapovalov vs. J. Murray/J. Salisbury 6-4, 6-1

Spilleprogram torsdag 6. januar – Qudos Bank Arena

Storbritannien vs. USA 2-1
(25) Daniel Evans vs. (24) John Isner 6-4, 7-6(3)
(12) Cameron Norrie vs. (23) Taylor Fritz 6-7(4), 6-3, 1-6
D. Evans/J. Murray vs. T. Fritz/J. Isner 6-7(3), 7-6, [10-8]

Tyskland vs. Canada – NB 0730cet
(51) Jan-Lennard Struff vs. (14) Denis Shapovalov 6-7(5), 6-4, 3-6
(3) Alexander Zverev vs. (11) Felix Auger-Aliassime 4-6, 6-4, 3-6
K. Krawietz/T. Puetz vs. S. Diez/B. Schnur 6-3, 6-4


Group D
1. Polen 3-0
2. Argentina 2-1
3. Grækenland 1-2
4. Georgien 0-3

Argentina vs. Georgien 3-0
(44) Federico Delbonis vs. (571) Aleksandre Metreveli 6-1, 6-2
(13) Diego Schwartzman vs. (22) Nikoloz Basilashvili 6-1, 6-2
Maximo Gonzalez/Andres Molteni vs. Saba Purtseladze/Zura Tkemaladze 6-1, 6-2

Grækenland vs. Polen 1-2
Michail Pervolarakis vs. (117) Kamil Majchrzak 1-6, 4-6
(1076) Aristotelis Thanos vs. (9) Hubert Hurkacz 1-6, 2-6
Michail Pervolarakis/Stefanos Tsitsipas vs. Hubert Hurkacz/Jan Zielinski 6-4, 5-7, [10-8]

Spilleprogram mandag 3. januar – Ken Rosewall Arena

Polen vs. Georgien 3-0
(117) Kamil Majchrzak vs. (972) Aleksandre Bakshi 6-1, 6-1
(9) Hubert Hurkacz vs. (571) Aleksandre Metreveli 6-7(5), 6-3, 6-1
S. Walkow/J. Zielinski vs. A. Bakshi/Z. Tkemaladze 6-7(2), 6-2, [10-6]

Grækenland vs. Argentina 0-3
Michail Pervolarakis vs. (44) Federico Delbonis 6-7(5), 1-6
Stefanos Tsitsipas vs. (13) Diego Schwartzman 7-6(5), 3-6, 3-6
M. Kalovelonis/P. Tsitsipas vs. M. Gonzalez/A. Molteni 3-6, 6-4, [9-11]

Spilleprogram onsdag 5. januar – Qudos Bank Arena

Polen vs. Argentina 3-0
(117) Kamil Majchrzak vs. (44) Federico Delbonis 6-3, 7-6(3)
(9) Hubert Hurkacz vs. (13) Diego Schwartzman 6-1, 6-4
S. Walkow/J. Zielinski vs. M. Gonzalez/A. Molteni 7-6(4), 7-6(5)

Grækenland vs. Georgien – NB 0730cet
Michail Pervolarakis vs. (571) Aleksandre Metreveli 6-3, 6-2
Stefanos Tsitsipas vs. (22) Nikoloz Basilashvili 4-1
M. Pervolarakis/S. Tsitsipas vs. A. Bkshi/A. Metreveli


WTA 500 – ATP 250, Adelaide International 1 (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

TV-dækning: WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play – ATP: Tennistv.com

Women’s singles

Finale: (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 6-2

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (5) Iga Swiatek (POL) 6-2, 6-4
(7) Elena Rybakina (KAZ) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (6) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-4
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 2-6, 6-1
(7) Elena Rybakina (KAZ) vs. Shelby Rogers (USA) 3-6, 6-3, 6-2
Misaki Doi (JPN) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-3, 4-6, 7-6(5)

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Cori Gauff (USA) 4-6, 7-5, 6-1
(6) Sofia Kenin (USA) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 3-6, 7-6(5), 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS) 6-3, 7-5
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-1, 6-2
==
(7) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-4
Shelby Rogers (USA) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 7-6(5), 2-6, 6-4
Misaki Doi (JPN) vs. Anastasia Gasanova (RUS) 7-6(4), 6-3
Kaja Juvan (SLO) vs. (2) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(6), 6-1

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) – bye
Cori Gauff (USA) vs. (Q) (306) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 6-1
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 7-6(5)
(6) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Lucia Bronzetti (ITA) 7-5, 7-5

Victoria Azarenka (BLR) vs. (4) Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-2
(WC) Priscilla Hon (AUS) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-7(4), 7-5, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-4
(5) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Daria Saville (AUS) 6-3, 6-3
==
(7) Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Storm Sanders (AUS) 6-4, 1-6, 6-1
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Despina Papamichail (GRE) 6-3, 6-0
Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Maddison Inglis (AUS) 6-1, 6-3
(3) Maria Sakkari (GRE) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 0-6, 6-4

Anastasia Gasanova (RUS) vs. (8) Elina Svitolina (UKR) 5-7, 6-4, 6-3
Misaki Doi (JPN) vs. Kristgina Kucova (SVK) 6-3, 3-6 6-1
Kaja Juvan (SLO) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-4, 6-2
(2) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

Qfi: (306) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) (1465) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) 3-6, 6-3, 6-3

Q32:
(WC) (1465) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) vs. [5] (145) Rebecca Marino (CAN) 6-4, 6-4
(306) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. [12] (175) Susan Bandecchi (SUI) 6-2, 6-3

Men’s singles

Finale: (1) Gael Monfils (FRA) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-4

Semifinale
(1) Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-5, 6-0
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. (3) Marin Cilic (CRO) 7-6(3), 6-3

Kvartfinale
(1) Gael Monfils (FRA) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 6-1
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Mikael Ymer (SWE) 7-6(9), 4-6, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. [7] (52) Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-2
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Gael Monfils (FRA) vs. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-2, 6-1
Tommy Paul (USA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 3-6, 7-5, 6-1
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (4) Frances Tiafoe (USA) 3-6, 7-5, 6-1
Mikael Ymer (SWE) vs. (8) Soonwoo Kwon (KOR) 6-3, 6-2
==
[7] (52) Laslo Djere (SRB) vs. (92) Corentin Moutet (FRA) 4-6, 7-5, def.
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (89) Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 7-6(3)
Egor Gerasimov (BLR) vs. Gianluca Mager (FRA) 6-1, 3-6, 6-3
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 4-6, 6-2

R32
(1) Gael Monfils (FRA) – bye
Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) Alex Bolt (AUS) 6-2, 6-4
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-7(5), 6-3
Tommy Paul (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 4-6, 6-4

(4) Frances Tiafoe (USA) – bye
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-3
Mikael Ymer (SWE) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-5, 7-5
(8) Soonwoo Kwon (KOR) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-2
==
[7] (52) Laslo Djere (SRB) vs. (79) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-5, 7-6(1)
(Q) (103) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (92) Corentin Moutet (FRA) 6-7(6), 4-6
(89) Thiago Monteiro (BRA) vs. (84) Daniel Altmaier (GER) 6-2, 3-6, 7-6(2)
(3) Marin Cilic (CRO) – bye

(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (5) Marton Fucsovic (HUN) 6-3, 6-4
Gianluca Mager (FRA) vs. (Q) Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 3-6, 6-4
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 2-6, 6-4
(2) Karen Khachanov (RUS) – bye

Qfi:(mandag)
[6] (125) Taro Daniel (JPN) vs. [1] (101) Oscar Otte (GER) 7-6(5), 6-2
[2] (103) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (129) Juan Pablo Varillas (PER) 6-2, 6-3
[3] (113) Egor Gerasimov (BLR) vs. [5] (123) Radu Albot (MDA) 6-3, 0-6, 6-2
[7] (127) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [4] (120) Daniel Elahi Galan (COL) 7-6(3), 7-6(5)

Q32
[1] (101) Oscar Otte (GER) vs. (136) Jurij Rodionov (AUT) 6-4, 7-6(5)
[6] (125) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) (1767) Edward Winter (AUS) 6-4, 6-4

[2] (103) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (184) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 7-6(7)
[8] (129) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (223) Maxime Janvier (FRA) 6-4, 7-6(6)

[3] (113) Egor Gerasimov (BLR) vs. (WC) Henry Lamchinniah (AUS) 6-0, 6-1
[5] (123) Radu Albot (MDA) vs. (394) John-Patrick Smith (AUS) 6-7(6), 6-2, 6-4

[4] (120) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (237) Matthew Ebden (AUS) 5-7, 7-5, 6-3
[7] (127) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (1014) Harri Heliovaara (FIN) 6-4, 6-2

Men’s doubles

Kvartfinale: Løchte/Huey vs. (4) Tomislav Brkic (BIH)/Santiago Gonzalez (MES) 6-7(4), 6-4, [8-10]
1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI) vs. Alex Lawson (USA)/Jiri Vesely (CZE) 7-6(3), 6-2


WTA 250 1 & 2ATP 250, Summerset 1 & 2, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play –  ATP: Tennistv.com

WTA 250 Summerset 1

Finale: (2) Simona Halep (ROU) vs. (3) Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 6-3

Semifinale
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) – walkover
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Qinwen Zheng (CHN) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 7-5
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 4-6, 6-0
(Q) Qinwen Zheng (CHN) vs. Anna Konjuh (CRO) 7-6(1), 7-5
(2) Simona Halep (ROU) vs. (6) Viktorija Golubic (SUI) 6-2, 5-7, 6-4

1/8-finale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-1, 6-1
Andrea Petkovic (GER) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 2-6, 6-4
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Madison Brengle (USA) 6-0, 3-6, 7-5
Anastasia Potapova (RUS) vs. (Q) Anna Bondar (HUN) 6-4, 6-7(4), 7-5
==
Anna Konjuh (CRO) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-2, 3-6, 6-3
(Q) Qinwen Zheng (CHN) vs. Vera Zvonareva (RUS) 5-7, 6-3, 6-4
(6) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-3, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 6-1

R32
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Maryna Zanevska (BEL) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
Clara Burel (FRA) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 7-6(6)
Andrea Petkovic (GER) vs. (5) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-3, 7-6(3)

(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(4), 7-6(6)
Madison Brengle (USA) vs. (Q) Nao Hibino (JPN) 7-6(3), 7-6(4)
Anastasia Potapova (RUS) vs. (WC) Lizette Cabrera (AUS) 5-7, 6-2, 6-2
(Q) Anna Bondar (HUN) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 7-5, 7-6(8)
==
Anna Konjuh (CRO) vs. (7) Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-7(2), 7-6(7), 6-2
(Q) Qinwen Zheng (CHN) vs. (LL) Mai Hontama (JPN) 4-6, 6-2, 6-3
Vera Zvonareva (RUS) vs. (9) Alison Riske (USA) 7-5, 6-3

(6) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Alt) Lauren Davis (USA) 7-5, 6-1
(Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (WC) Seone Mendez (AUS) 6-3, 6-4
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (WC) Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-2
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Destanee Aiava (AUS) 6-4, 6-2

Doubles

Clara Tauson (DEN)/Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (2) Asia Muhammad/Jessica Pegula (USA) 3-6, 2-6

WTA 250 Summerset 2

Finale: Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) (107) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-5, 1-6, 6-4

Semifinale
Amanda Anisimova (USA) vs. (3) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-0
(Q) (107) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (7) Ann Li (USA) 7-6(4), 2-6, 6-3

Kvartfinale
Amanda Anisimova (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 2-6, 6-3, 6-2
(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-5, 6-1
(7) Ann Li (USA) vs. (Q) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-1, 7-5
[6] (44) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (107) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 3-6, 0-2 Ret’d

1/8-finale
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Jasmine Paolini (ITA) 3-6, 6-2, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (5) Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. Madison Keys (USA) 7-6(4), 2-6, 6-3
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (Q) Claire Li (USA) 3-6, 7-5, 6-1
==
(7) Ann Li (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-1, 6-4
(Q) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (4) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-6(3), 6-4
[6] (44) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 6-1, 6-0
(Q) (107) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (88) Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-4

R32
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (1) Jessica Pegula (USA) 7-6(6), 6-3
Jasmine Paolini (ITA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 2-6, 6-3, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(5), 1-6, 7-5
(5) Sorana Cirstea (ROU) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-0, 6-0

(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-1, 3-0 Ret’d
Madison Keys (USA) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-3, 7-6(2)
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) 6-0, 6-3
(Q) Claire Li (USA) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 4-6, 6-4, 6-3
==
(7) Ann Li (USA) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-2, 6-0
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Greet Minnen (BEL) 7-5, 7-5
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 5-7, 6-3

[6] (44) Clara Tauson (DEN) vs. (52) Anhelina Kalinina (UKR) 7-5, 6-3
(Q) Lin Zhu (CHN) vs. (WC) (382) Samantha Stosur (AUS) 7-6(5), 7-6(5)
(88) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (98) Astra Sharma (AUS) 6-1, 3-6, 6-2
(Q) (107) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (LL) (101) Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-2

ATP 250 Summerset

Finale: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Maxime Cressy (USA) 7-6(6), 6-3

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 7-5
(Q) Maxime Cressy (USA) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-6(9)

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Tallon Griekspoor (NED) – walkover
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Alex Molcan (SVK) 6-2, 6-1
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-7(5), 6-0, 7-5
(Q) Maxime Cressy (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 6-4

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 7-5
Tallon Griekspoor (NED) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 4-6, 6-3
Alex Molcan (SVK) vs. (4) David Goffin (BEL) 7-5, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(3), 5-7, 6-3
==
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (8) Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 7-5
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Facundo Bagnis (ARG) 5-7, 7-6(3), 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. (LL) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 7-5
(Q) Maxime Cressy (USA) vs. (2) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(5), 7-6(9)

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) – bye
(Q) Ricardas Berankis (LTU) vs. Marcos Giron (USA) 7-5, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(5), 6-3
Tallon Griekspoor (NED) vs. (7) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-4

(4) David Goffin (BEL) – bye
Alex Molcan (SVK) vs. (Q) Andreas Seppi (ITA) 6-4, 6-7(6)
Jordan Thompson (AUS) vs. (WC) Christoper O’Connell (AUS) 1-6, 7-5, 6-4
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (LL) Sebastian Baez (ARG) 7-6(2), 6-1
==
(8) Mackenzie McDonald (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-0, 6-3
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-3
Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-3, 5-7, 6-3
(3) Grigor Dimitrov (BUL) – bye

(LL) Henri Laaksonen (SUI) vs. (5) Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-3, 5-2 Ret’d
Jaume Munar (ESP) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-4, 6-4
(Q) Maxime Cressy (USA) vs. (Q) Rinky Hijikata (AUS) 6-3, 6-0
(2) Reilly Opelka (USA) – bye

Qfi
[6] (104) Ricardas Berankis (LTU) vs. (162) Altug Celikbilek (TUR) 5-7, 6-2, 6-1
(WC) Rinky Hijikata (AUS) vs. [2] (98) Henri Laaksonen (SUI) 4-6, 7-6(8), 6-4
[5] (102) Andreas Seppi (ITA) vs. [3] (99) Sebastian Baez (ARG) 7-5, 7-6(1)
[8] (112) Maxime Cressy (FRA) vs. (267) Andrea Vavassori (ITA) 7-6(6), 7-6(10)

Q16
(162) Altug Celikbilek (TUR) vs. (118) Norbert Gombos (SVK) 6-4, 6-4
[6] (104) Ricardas Berankis (LTU) vs. (130) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-4, 6-2

[2] (98) Henri Laaksonen (SUI) vs. (149) Jozef Kovalik (SVK) 6-4, 6-2
(WC) Rinky Hijikata (AUS) vs. [7] (105) Denis Kudla (USA) 6-1, 7-5

[3] (99) Sebastian Baez (ARG) vs. (WC) (196) Marc Polmans (AUS) 7-5, 6-2
[5] (102) Andreas Seppi (ITA) vs. (124) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 7-6(3)

(267) Andrea Vavassori (ITA) vs. (155) Lucas Pouille (FRA) 6-7(3), 7-6(5), 6-3
[8] (112) Maxime Cressy (FRA) vs. (140) Joao Sousa (POR) 6-2, 6-3


ATP Challenger (uge 1)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Bendigo AUS Challenger 80 Hard
Traralgon AUS Challenger 80 Hard
Buenos Aires ARG Challenger 50 Clay
Forli 1 ITA Challenger 50 Hard

 

Bendio

R64: (231) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (239) Michael Mmoh (USA) 6-4, 3-6, 0-6


WTA Challenger (uge 1)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 1)

Place Country Category Surface
Monastir Tunisia M25  Hard
Cairo Egypt M15  Clay
Manacor Spanien M15  Hard

 

M15 Manacor

Semifinale: (898) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [6] (639) Ugo Blanchet (FRA) 3-6, 2-6
Kvartfinale: (898) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (1196) Leopold Zima (GER) 6-3, 6-2
1/8-finale: (898) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1008) Enzo Wallart (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
R32: (898) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [2] (423) Peter Heller (GER) 1-6, 7-5, 6-2

<< tilbage


ITF Women (uge 1)

Uge Level Place Country Category Surface
53 65 Bendigo AUS W60+H – Livestream C4+C5 Hard
53 65 Traralgon AUS W60+H – Livestream C9+C11 Hard
53 25 Monastir TUN W25 Hard
53 15 Cairo EGY W15 Hard

 


ITF Junior (uge 1)

Grade 4, Arlon (BEL) – Carpet

Girls singles

R32: (LL) (1531) Sara Børkop (DEN) vs. (2246) Severine Deppner (FRA) 6-2, 4-6, 5-7

Qfi: (2599) Severine Deppner (FRA) vs. (WC) Laura Palumbo (LUX) 6-3, 6-2
Q16: [3] (1531) Sara Børkop (DEN) vs. (2599) Severine Deppner (FRA) 6-4, 5-7, [2-10]
Q32: [3] (1531) Sara Børkop (DEN) vs. Sielke Van Schoor (BEL) 7-5, 6-4

Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Hassinger vs. (1) Mia Liepert (AUT)/Flo Helsen (BEL) 1-6, 3-6
1/8-finale: Sara Børkop (DEN)/Jil Hassinger (GER) vs. Ewa Czapulak/Oliwia Orlinska (POL) 6-3, 7-6(6)


Grade 4, Frankfurt (GER) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (617) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [6] (390) Julian Alonso (ESP) 6-1, 4-6, 4-6
R32: (617) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) (1054) Sergej Topic (GER) 5-7, 6-2, 6-2

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 1)

Cat 3, Belgrade (SRB) – Grus

U14 Boys singles

R32: (Q) (584) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (763) Mihailo Topic (SRB) 0-6, 6-4, 2-6

Qfi: [7] (584) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (1035) Luca Alexandru Tuica (ROU) 6-1, 7-5
Q16: [7] (584) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (WC) (1305) Luka Ceramilac (SRB) 6-3, 3-6, [10-5]


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelMassiv dækning på TV 2 Sport X og Play, når ATP-toppen dyster ved ATP Cup
Næste artikelATP 250 Adelaide: Stabile servepartier sikrer Holger Rune videre fra kval. Sejr til Løchte og Huey
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.