I samme øjeblik som rådhusklokkerne indleder det nye år slutter ventetiden for tennis-hungrende fans, som fra midnat kan følge kampene ved ATP Cup i Sydney

Ventetiden for tennis-hungrende fans, som i flere uger har set frem til, at der igen kommer top tennis på TV-skærmen, behøver ikke at vente særlig længe efter, at rådhusklokkerne ringer Nytår 2022 ind.
De mest utålmodige kan i stedet for – eller sideløbende med – Midnatsmessen fra Rom på DR 1 vælge at åbne TV 2 Play, hvor de første kampe fra ATP Cup i Sydney kan følges fra kl. 1000 lokal tid, som er samtidig med starten på det nye år herhjemme.

I det første opgør i Group A på Ken Rosewall Arena mødes Chile og Spanien.
Opgøret indledes med 2. singlen mellem Alejandro Tabilo og Pablo Carreno Busta.
Samtidig spiller Argentina mod Georgien på Qudos Bank Arena, hvor Federico Delbonis og Aleksandre Metreveli mødes.

Senere på natten (dansk tid) mødes Cristian Garin og Roberto Bautista Agut i 1. singlen mellem Chile og Spanien, mens Diego Schwartzman og Nikoloz Basilashvili dyster i den anden kamp.

Begge opgør afsluttes med doublerne, som både kan følges af tennisfans, som stadig er vågne eller er stået tidligt op.

For de morgenfriske er der fra kl. 0730 mulighed for at følge aftenkampene, som indledes kl. 1730 lokal tid, hvor Norge møder Serbien i Group A, og i Group D mødes Grækenland og Polen.
Sidstnævnte opgør kan følges på TV 2 Play, hvor især 1. singlen kl. 0900 mellem Stefanos Tsitsipas og Hubert Hurkacz

TV 2 Sport X viser opgøret mellem Norge og Serbien, hvor de norske chancer blev væsentligt forbedret, da ATP-ranglistens no. 1 Novak Djokovic meldte afbud til turneringen.
Opgøret indledes med 2. singlen, hvor Viktor Durasovic møder Filip Krajinovic, hvorefter Casper Ruud møder Dusan Lajovic.
I den afsluttende double møder Durasovic og Ruud ifølge den oplyste holdopstilling Nikola Cacic og Matej Sabanov.

Søndag afvikles de første kampe i Group B og Group C.
I den første kamp på i Group B på Ken Rosewall Arena mødes Rusland og Frankrig, der kom med i stedet for Østrig, da både Dominic Thiem og Dennis Novak meldte afbud.

Søndag kl. 0730 viser TV 2 Sport X aftenkampen i Group B mellem Italien og Australien.
Italien har to top 10-spillere på holdet, men  Australien har til gengæld fordel af hjemmebanen, så intet er afgjort på forhånd, og ligesom i Davis Cup spiller rangering ikke altid samme rolle som i individuelle turneringer.

I Group C indleder Canada på Qudos Bank Arena med de unge stortalenter Denis Shapovalov og Felix Auger-Aliassime mod USA med John Isner og Taylor Fritz, hvilket kan følges på TV 2 Sport X, og i aftenkampen (søndag 0730) kan Tyskland og Storbritannien følges på TV 2 Play.

Det komplette program med samtlige puljekampe fremgår herunder – dog med det forbehold at holdopstillingen kan ændres undervejs.
Alle kampe kan desuden følges på Tennistv.com.

ATP Cup, Sydney (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Group A (Serbien, Norge, Chile, Spanien)

Spilleprogram lørdag 1. januar – Ken Rosewall Arena

Chile vs. Spanien – start 0000cet
(139) Alejandro Tabilo vs. (20) Pablo Carreno Busta
(17) Cristian Garin vs. (19) Roberto Bautista Agut
Tomas Barrios Vera/Alejandro Tabilo vs. Alejandro Davidovich Fokina/Pedro Martinez

Serbien vs. Norge – NB 0730cet (TV 2 Sport X)
(42) Filip Krajinovic vs. (345) Viktor Durasovic
(33) Dusan Lajovic vs. (8) Casper Ruud
Nikola Cacic/Matej Sabanov vs. Viktor Durasovic/Casper Ruud

Spilleprogram mandag 3. januar – Qudos Bank Arena

Norge vs. Spanien – start 0000cet
(345) Viktor Durasovic vs. (20) Pablo Carreno Busta
(8) Casper Ruud vs. (19) Roberto Bautista Agut
Double kamp

Serbien vs. Chile – NB 0730cet (TV 2 Sport X)
(42) Filip Krajinovic vs. (139) Alejandro Tabilo
NB 0900: (33) Dusan Lajovic vs. (17) Cristian Garin
Double kamp

Spilleprogram onsdag 5. januar – Ken Rosewall Arena

Norge vs. Chile – start 0000cet
(345) Viktor Durasovic vs. (139) Alejandro Tabilo
(8) Casper Ruud vs. (17) Cristian Garin
Double kamp

Serbien vs. Spanien – NB 0730cet
(42) Filip Krajinovic vs. (20) Pablo Carreno Busta
NB 0900: (33) Dusan Lajovic vs. (19) Roberto Bautista Agut
Double kamp


Group B (Rusland, Italien, Frankrig, Australien)

Spilleprogram søndag 2. januar – Ken Rosewall Arena

Rusland vs. Frankrig –  start 0000cet
(167) Roman Safiullin vs. (58) Arthur Rinderknech
(2) Daniil Medvedev vs. (35) Ugo Humbert
Double kamp

Italien vs. Australien – NB 0730cet (TV 2 Sport X)
(10) Jannik Sinner vs. (WC) (49) James Duckworth
NB 0900: (7) Matteo Berrettini vs. (WC) (34) Alex de Minaur
Double kamp

Spilleprogram tirsdag 4. januar

Italien vs. Frankrig – start 0000cet
(10) Jannik Sinner vs. (58) Arthur Rinderknech
(7) Matteo Berrettini vs. (35) Ugo Humbert
Double kamp

Rusland vs. Australien – start 0730cet
(167) Roman Safiullin vs. (WC) (49) James Duckworth
NB 0900: (2) Daniil Medvedev vs. (WC) (34) Alex de Minaur
Double kamp

Spilleprogram torsdag 6. januar – Ken Rosewall Arena

Rusland vs. Italien – start 0000cet
(167) Roman Safiullin vs. (10) Jannik Sinner
(2) Daniil Medvedev vs. (7) Matteo Berrettini
Double kamp

Frankrig vs. Australien – start 0730cet
(58) Arthur Rinderknech vs. (WC) (49) James Duckworth
NB 0900: (35) Ugo Humbert vs. (WC) (34) Alex de Minaur
Double kamp


Group C (Tyskland, Canada, Storbritannien, USA)

Spilleprogram søndag 2. januar – Qudos Bank Arena

Canada vs. USA –  start 0000cet (TV 2 Sport X)
(14) Denis Shapovalov vs. (24) John Isner
(11) Felix Auger-Aliassime vs. (23) Taylor Fritz
Double kamp

Tyskland vs. Storbritannien –  NB 0730cet
(51) Jan-Lennard Struff vs. (25) Daniel Evans
NB 0900: (1) Alexander Zverev vs. (12) Cameron Norrie
Double kamp

Spilleprogram tirsdag 4. januar – Ken Rosewall Arena

Tyskland vs. USA – start 0000cet (TV 2 Sport X)
(51) Jan-Lennard Struff vs. (24) John Isner
(3) Alexander Zverev vs. (23) Taylor Fritz
Double kamp

Canada vs. Storbritannien – start 0000cet
(14) Denis Shapovalov vs. (25) Daniel Evans
NB 0900: (11) Felix Auger-Aliassime vs. (12) Cameron Norrie
Double kamp

Spilleprogram torsdag 6. januar – Qudos Bank Arena

Storbritannien vs. USA – start 0000cet
(25) Daniel Evans vs. (24) John Isner
(12) Cameron Norrie vs. (23) Taylor Fritz
Double kamp

Tyskland vs. Canada – NB 0730cet
(51) Jan-Lennard Struff vs. (14) Denis Shapovalov
NB 0900: (3) Alexander Zverev vs. (11) Felix Auger-Aliassime
Double kamp


Group D (Grækenland, Polen, Argentina, Georgien)

Spilleprogram lørdag 1. januar – Qudos Bank Arena

Argentina vs. Georgien – start 0000cet
(44) Federico Delbonis vs. (571) Aleksandre Metreveli
(13) Diego Schwartzman vs. (22) Nikoloz Basilashvili
Maximo Gonzalez/Andres Molteni vs. Aleksandre Bakshi/Aleksandre Metreveli

Grækenland vs. Polen – NB 0730cet
Michail Pervolarakis vs. (117) Kamil Majchrzak
NB 0900: Stefanos Tsitsipas vs. (9) Hubert Hurkacz
Michail Pervolarakis/Steanos Tsitsipas vs. Szymon Walkow/Jan Zielinski

Spilleprogram mandag 3. januar – Ken Rosewall Arena

Polen vs. Georgien – start 0000cet (TV 2 Sport X)
(117) Kamil Majchrzak vs. (571) Aleksandre Metreveli
(9) Hubert Hurkacz vs. (22) Nikoloz Basilashvili
Double kamp

Grækenland vs. Argentina – NB 0730cet
Michail Pervolarakis vs. (44) Federico Delbonis
Stefanos Tsitsipas vs. (13) Diego Schwartzman
Double kamp

Spilleprogram onsdag 5. januar – Qudos Bank Arena

Polen vs. Argentina – start 0000cet
(117) Kamil Majchrzak vs. (44) Federico Delbonis
(9) Hubert Hurkacz vs. (13) Diego Schwartzman
Double kamp

Grækenland vs. Georgien – NB 0730cet
Michail Pervolarakis vs. (571) Aleksandre Metreveli
NB 0900: Stefanos Tsitsipas vs. (22) Nikoloz Basilashvili
Double kamp

Forrige artikelDanske mestre i herresingle udendørs siden 1889
Næste artikelTurneringer uge 1: Holger Rune generalprøve mod Indiens no. 1. Clara Tauson undgår Osaka og Halep
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.