Hannah Viller Møller og Holger Rune jagter sportslig succes trods eksamenstid. Computer prioritering kan koste Clara Tauson vigtig optakt til French Open

Hver eneste uge må mange spillere konstatere, at det ikke lykkedes at få mulighed for at deltage i nogle af de internationale turneringer, som de har tilmeldt sig, hvilket 17-årige Hannah Viller Møller har oplevet flere gange, når hun har tilmeldt sig turneringer i ITF World Tennis Tour, fordi hun endnu ikke har en rangering på hverken WTA-ranglisten eller den nye ITF-rangliste, som blev taget i brug ved årsskiftet.

Det har altid været svært at komme ind i turneringer uden rangering, men det er ikke blevet nemmere under den nye struktur, hvor der er færre pladser i kvalifikationen til de enkelte turneringer, og Hannah har i flere tilfælde efter withdrawal-deadline stået omkring no. 10-30 eller lavere på Alternatelisten.

I denne uge havnede Hannah også på Alternate-listen til W15-turneringen i Varberg efter withdrawal, men hun var alligevel en af de første på listen, og da ingen af de 2 reserverede pladser til “Speciel Exempts” (SE) blev benyttet, åbnede der sig pludselig en mulighed for, at Hannah langt om længe kunne komme ind i kvalifikationen.

Da Tennisavisen spurgte Hannah, om hun derfor var indstillet på at møde op ved sign-in, som for kvalifikationen er fastsat til søndag kl. 18, havde Hannah ikke helt overblik over planerne, idet hun var travlt beskæftiget på grund af eksamen til 10. klasse.

Dermed stod Hannah i et velkendt dilemma om prioritering af sportslige ambitioner sammenholdt med det fornuftige i at koncentrere sig fuldt ud om sin eksamen, men da der var tale om en enestående chance, som måske ikke vil opstå igen foreløbig, blev det alligevel de sportslige ambitioner, der fik 1. prioritet.

Samtidig blev der lagt et ekstra mentalt pres på Hannahs skuldre, da det er afgørende for de fremtidige muligheder for at komme ind i senere turneringer, at hun optjener point til ranglisten, og derfor var opgaven som minimum at kvalificere sig til hovedturneringen samt vinde i 1. runde for at opnå de første 4 ITF-point.

Den første del af opgaven blev løst til UG – som de ældste af Tennisavisens læsere husker som topkarakter efter en gammel skala – idet hun i 1. kvalrunde vandt 6-1, 6-0 over Hilda Lundstedt (SWE), der var seedet 13 i kvalifikationen, og i kvalfinalen blev det igen en sikker sejr 6-1, 6-1 over Victoria Carlsten (SWE).

Vigtigheden af at få de første point understreges ved at bruge 18-årige Elena Jamshidi som eksempel.
Elena fik sidste år wildcard til hovedturneringen til en $15.000 turnering i Cordenons i Italien, hvor hun i 1. runde vandt over Alice Volpe (ITA), der var videre fra kvalifikationen, hvilket udløste et enkelt point til WTA-ranglisten, men efter den nye struktur blev dette point konverteret til 4 ITF-point, hvorved Elena på den seneste ranglister er no. 1392.

I praksis har Elenas rangering betydet, at hun har fået mulighed for at komme ind i kvalifikationen til en række W15-turneringer, hvilket illustrerer vigtigheden af at komme ind på ranglisten.
Efterfølgende er det ikke lykkedes for Elena at optjene yderligere point eller kvalificere sig til hovedturneringen, indtil hun i denne uge vandt begge kampe i kvalifikationen 6-0, 6-2 over Oliva Alfredsson (SWE) og 6-3, 7-5 over Wilma Bergqvist (SWE), hvorefter hun i 1. runde af hovedturneringen blev besejret 6-2, 6-3 af 6. seedede Ania Hertel (POL), der er no. 314 på ITF-ranglisten.

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com. – Elena Jamshidi

Mens disse linjer skrives, har Hannah netop spillet mod 21-årige Kajsa Rinaldo Persson (SWE), og efter 2 jævnbyrdige sæt fik svenskeren overtaget i det afgørende sæt, og det blev derved svensk sejr 5-7, 6-4, 6-0.
Hannah kan dog få en ny chance i næste uge, da hun på Acceptancelisten til W15-turneringen i Antalya er inde på en af de sidste pladser til kvalifikationen.

19-årige Sofia Nami Samavati, der ligeledes vandt to kampe i kvalifikationen, vandt i 1. runde af hovedturneringen 6-3, 6-1 over Barbora Pokorna (CZE), og hun møder i 1/8-finalen ITF-ranglistens no. 568 Anna Popescu (GBR).

Sofia Nami samavati
Foto: Sportsfotograf.com. – Sofia Nami Samavati

Topkarakter til Holger Rune efter disciplineret indsats

Hos Holger Vitus Nødskov Rune, der dagen før sin 16-års fødselsdag 29. april, vandt titlen ved en Grade 1 turnering i Beaulieu Sur Mer i Frankrig og avancerede til 14. pladsen på ITFs junior-rangliste, er der ingen tvivl om prioriteringen i den periode, hvor der gennemføres eksamen i skolen, og derfor har næste uges Grade A turnering i Milan og ikke mindst Grand Slam turneringen French Open i uge 23 topprioritet for Holger.

I denne uge deltager Holger i en Grade 1 turnering i Santa Croce Sull i Italien, hvor det primært gælder om at få indarbejdet flere af de ting, der er arbejdet med i træningen, og derfor er intentionen, at der fokuseres på udviklingen ved at have modet til at udføre tingene uden at tænke for meget over selve resultatet af kampene.

For en spiller med Holgers ambitioner kan det forekomme som en større udfordring, men i de 2 første kampe har Holger spillet disciplineret, og han uddelte “briller” (6-0, 6-0) i R32 til Giorgio Tabaco (ITA), som han tilbage i U12-tiden havde besejret i 3 sæt.

I 1/8-finalen fortsatte Holger stilen, da han vandt 6-2, 6-1 over Francesco Maestrelli (ITA), der er født samme dag som Clara Tauson (21. december 2002), og som mange italienere er en solid grusspiller.
I en efterfølgende evaluering var der topkarakter for både attitude og benarbejde.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Holger ved siden af servemåler, som viser hastighed ved matchbold i 1/8-finale.

Clara Tauson frameldt forkert turnering

Inden withdrawal deadline for turneringer, der afvikles i næste uge (21), var Clara Tauson bl.a. tilmeldt Grade A juniorturneringen i Milan, samt som 1. prioritet i W25 en grusturnering i Caserta i Italien og som 2. prioritet W25 i Jerusalem på hardcourt.

Da der ved tilmelding anføres prioritering af, hvilke turneringer der foretrækkes, overlader mange det til ITFs computersystem at vælge, hvilken turnering der deltages i på baggrund af disse prioriteringer.

Det kræver dog større indsigt i reglerne helt at gennemskue, hvorledes programmet udvælger en turnering, når man ikke selv manuelt foretager framelding inden withdrawal-deadline, og derfor blev det ikke en af de foretrukne turneringer, som Clara Tauson fik tildelt i uge 21, da programmet både trak hende ud af Grade A i Milan og W25 i Caserta, hvorved hun fik tildelt W25 i Jerusalem, der som nævnt afvikles på hardcourt.

Et nærstudie af reglerne viser, at frameldingen er foretaget helt i overensstemmelse med de gældende prioriteringer, selvom turneringen i Caserta ved tilmelding var prioriteret foran Jerusalem.
Det skyldes, at programmet prioriterer W25 foran Grade A, og at mulighed for at spille hovedturnering prioriteres foran kvalifikation, uanset prioriteringen ved tilmeldingen, og derfor optrådte Clara på Acceptancelisten til Jerusalem, men da det ikke er en optimal optakt til French Open, er hun efterfølgende frameldt turneringen.

Søren Tauson har fortalt, at han forsøger at få ændret “fejlen”, men mandag var det fortsat ikke afklaret, om hun kommer til at spille turnering i uge 21.
Formentlig kan både Team Tauson og andre drage nytte af disse “lærepenge”, men Clara får under alle omstændigheder mulighed for at spille turnering inden French Open, idet hun er inde i kvalifikationen til W25 i Essen i Tyskland i uge 22, som er ugen før juniorernes French Open.

TV2 Sport viser Wimbledon 2019

Det har været kendt længe, at TV3 ikke fortsat har rettighederne til Wimbledon, og derfor har mange ofte spurgt, hvor man kan følge Wimbledon i 2019.
Tennisavisen har netop fået bekræftet, at TV2 har købt rettighederne, men da det endnu ikke er meldt ud officielt, kan Tennisavisen som kilde alene oplyse, at det er fra “pålidelig kilde”.
Det er endnu ikke oplyst, hvilke muligheder der bliver for at følge kampe fra flere baner.

97q/32/huty/7819/28
This content is subject to copyright. – Kenn Rosewall og Kurt Nielsen ved Wimbledon i “gamle dage”

 


U20/13.5: Premier 5 Rom, W100 Trnava, W60 La Bisbal, W60 Saint-gaudens, W60 Kurume
U21/20.5: Kval French Open, International Strasbourg, International Nürnberg
U22/27.5: French Open (1)
U23/3.6: French Open (2), 125K Bol, W100 Surbiton, W60 Torun, W60 Brescia
U24/10.6: International Nottingham & s’Hertogenbosch, W100 Manchester, W60 Rom, W60 Barcelona
U25/17.6: Premier Birmingham, International Mallorca, W100 Ilkley, W60 Stare Splavy
U26/24.6: Kval Wimbledon, Premier Eastbourne

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 13. maj 2019 ‘

Rk Spiller Point U21 U22 U23 U24 U25 U26
1 Naomi Osaka 6356 FO Birm
2 Simona Halep 6117 FO
3 Angelique Kerber 5285 FO Mall
4 Kiki Bertens 5115 FO Hert East
5 Petra Kvitova 5050 FO Birm
6 Elina Svitolina 4866 FO Birm East
7 Karolina Pliskova 4786 FO East
8 Sloane Stephens 4656 FO East
9 Ashleigh Barty 4425 Stra FO Nott Birm East
10 Aryna Sabalenka 3500 Stra FO Hert Birm East
11 Serena Williams 3461 FO
12 Caroline Wozniacki 3252 FO East
13 Anastasija Sevastova 3240 FO Mall East
14 Madison Keys 3010 FO Birm
15 Belinda Bencic 2888 FO Hert Mall East
16 Anett Kontaveit 2855 FO Birm East
17 Qiang Wang 2815 Stra FO Birm East
18 Julia Goerges 2520 FO Birm East
19 Garbiñe Muguruza 2415 FO Birm
20 Elise Mertens 2305 FO Hert Mall East
21 Daria Kasatkina 2150 FO East
22 Caroline Garcia 2065 Stra FO Nott Mall
23 Bianca Andreescu 1973 FO Birm East
24 Donna Vekic 1970 FO Nott Birm East
25 Su-Wei Hsieh 1865 FO Birm East
26 Lesia Tsurenko 1767 FO Hert Birm East
27 Jelena Ostapenko 1621 FO Hert Birm East
28 Petra Martic 1620 Stra FO Hert Birm
29 Mihaela Buzarnescu 1580 Stra FO Nott Birm East
30 Danielle Collins 1571 FO Hert Birm East
31 Carla Suárez Navarro 1568 FO Birm East
32 Aliaksandra Sasnovich 1550 FO Birm East
33 Dominika Cibulkova 1512 FO East
34 Camila Giorgi 1494 Stra FO Nott Birm East
35 Maria Sharapova 1490
36 Anastasia Pavlyuchenkova 1470 Stra FO Birm East
37 Sofia Kenin 1438 Stra FO Mall East
38 Yulia Putintseva 1381 Nur FO Nott East
39 Maria Sakkari 1367 FO Nott Birm East
40 Barbora Strycova 1355 FO Nott East
41 Dayana Yastremska 1319 Stra FO Nott Birm
42 Johanna Konta 1305 FO Nott East
43 Viktoria Kuzmova 1285 FO Hert
44 Marketa Vondrousova 1267 FO Nott East
45 Katerina Siniakova 1237 Nur FO Mall East
46 Saisai Zheng 1210 Stra FO Mall East
47 Ajla Tomljanovic 1163 Nur FO Nott Mall East
48 Shuai Zhang 1150 Stra FO Nott Mall East
49 Alison Van Uytvanck 1150 FO Hert Mall
50 Venus Williams 1105 FO
51 Victoria Azarenka 1100 FO Mall
52 Alison Riske 1098 Nur FO Hert Mall East
53 Alizé Cornet 1095 Stra FO Mall East
54 Amanda Anisimova 1050 FO Hert Mall
55 Daria Gavrilova 1010 Stra FO Nott
56 Ons Jabeur 1010 FO Hert Mall East
57 Yafan Wang 1008 Stra FO Hert Mall
58 Ekaterina Alexandrova 1008 Nur FO Hert East
59 Tatjana Maria 1005 Stra FO Nott East
60 Kirsten Flipkens 990 Nur FO Hert Mall East
61 Monica Puig 925 Stra FO East
62 Margarita Gasparyan 908 Nur FO Hert East
63 Kristina Mladenovic 900 FO Nott
64 Rebecca Peterson 871 Stra FO Mall
65 Pauline Parmentier 845 Stra FO
66 Kateryna Kozlova 840 FO
67 Aleksandra Krunic 829 Stra FO Hert
68 Evgeniya Rodina 820 Nur FO Nott
69 Andrea Petkovic 813 Nur FO Hert
70 Tamara Zidansek 813 Nur FO
71 Polona Hercog 809 Nur FO Hert
72 Jessica Pegula 806 FO
73 Sara Sorribes Tormo 784 Nur
74 Karolina Muchova 783
75 Veronika Kudermetova 781 Nur FO
76 Magdalena Rybarikova 780 FO Nott
77 Kaia Kanepi 773 FO
78 Eugenie Bouchard 761 FO
79 Vera Zvonareva 760 FO
80 Viktorija Golubic 757 FO
81 Jennifer Brady 753 FO
82 Anastasia Potapova 751 FO Nott
83 Vitalia Diatchenko 745 FO Nott
84 Magda Linette 695 FO
85 Mona Barthel 689 Nur FO
86 Vera Lapko 683 Nur FO Nott
87 Jil Teichmann 680
88 Fiona Ferro 679 FO
89 Svetlana Kuznetsova 676 Nur
90 Zarina Diyas 675
91 Ekaterina Makarova 672
92 Anna Karolina Schmiedlova 672 Stra
93 Sorana Cirstea 659 Nur FO
94 Samantha Stosur 659 FO
95 Timea Bacsinszky 650 FO-Q
96 Stefanie Voegele 648 FO-Q
97 Taylor Townsend 640 FO
98 Madison Brengle 637 Nur FO
99 Mandy Minella 626 Nur FO
100 Astra Sharma 618
383 Clara Tauson 99
706 Karen Barritza 14

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U20/13.5: ATP 1000 Rom, €92K Hellbronn, $54K Gwagju, $54K Samarkand, €46K Lisbon
U21/20.5: Kval French Open, ATP 250 Geneva og Lyon, $54K Jerusalem
U22/27.5: French Open, €46K Vicenza
U23/3.6: French Open, €137K Surbiton, €92K Prostejov, $69K Little Rock, €69K Poznan, $54K Almaty
U24/10.6: ATP 250 ‘s-Hertogenbosch & Stuttgart, €137K Nottingham, €92K Lyon, $54K Columbus, $54 Shymkent
U25/17.6: ATP 500 Halle og London Queens, €137K Ilkley, €69 Bratislava, $54 Fergana, €46K Blois, €46 Parma
U26/24.6: Kval Wimbledon, ATP 250 Antalya og Eastbourne, €46K Milan

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 13. maj 2019

Rk Spiller Point Uge20 U21 U22 U23 U24 U25 U26
1 Novak Djokovic 12,115 Rom FO
2 Rafael Nadal 7,945 Rom FO
3 Roger Federer 5,770 Rom FO Halle
4 Dominic Thiem 4,845 Rom FO Halle
5 Alexander Zverev 4,745 Rom FO Halle
6 Kei Nishikori 3,860 Rom FO Halle
7 Stefanos Tsitsipas 3,790 Rom FO sHer Lond
8 Kevin Anderson 3,755 FO Lond
9 Juan Martin del Potro 3,145 Rom FO Lond
10 Marin Cilic 3,025 Rom FO Lond
11 John Isner 2,950 Rom Lyon FO
12 Fabio Fognini 2,920 Rom Gen FO
13 Karen Khachanov 2,720 Rom FO Stut Halle
14 Daniil Medvedev 2,625 Rom Gen FO Stut Lond
15 Borna Coric 2,445 Rom FO Halle
16 Gael Monfils 1,965 Rom FO Stut Halle
17 Milos Raonic 1,960 Rom Lyon FO Stut Lond
18 Nikoloz Basilashvili 1,905 Rom Lyon FO Stut Halle
19 Marco Cecchinato 1,840 Rom FO Lond East
20 Roberto Bautista Agut 1,645 Rom Lyon FO Halle
21 Guido Pella 1,495 Rom Gen FO Halle East
22 Denis Shapovalov 1,470 Rom FO Stut Lond
23 David Goffin 1,460 Rom FO sHer Halle
24 Diego Schwartzman 1,440 Rom FO Lond
25 Lucas Pouille 1,420 Rom FO Lond
26 Alex de Minaur 1,420 Rom FO sHer Lond
27 Kyle Edmund 1,405 Rom FO Lond
28 Gilles Simon 1,375 Rom FO Stut Lond East
29 Stan Wawrinka 1,365 Rom FO Stut Lond
30 Felix Auger-Aliassime 1,349 Rom Lyon FO Stut Lond
31 Dusan Lajovic 1,316 Rom-A Lyon FO East
32 Laslo Djere 1,281 Rom Gen FO Stut Halle East
33 Matteo Berrettini 1,275 Rom-Q Gen FO Stut Halle East
34 Frances Tiafoe 1,255 Rom FO sHer Lond
35 Christian Garin 1,243 Gen-Q, Lyon-ALond
36 Nick Kyrgios 1,225 Rom FO Stut Lond
37 Marton Fucsovics 1,205 Rom Gen FO Stut Lond
38 Fernando Verdasco 1,200 Rom FO sHer Lond East
39 Richard Gasquet 1,105 Rom FO sHer Halle East
40 Pierre-Hugues Herbert 1,053 Rom-A Lyon FO sHer Halle East
41 Hubert Hurkacz 1,040 Rom-Q Lyon FO Halle East
42 Jeremy Chardy 1,040 Rom Lyon FO sHer Lon-A East
43 Pablo Carreno Busta 1,030 Rom FO Stut Halle Antal
44 Radu Albot 1,006 Rom-Q Gen FO sHer Halle East
45 Cameron Norrie 995 Rom-Q Lyon FO Lond East
46 Benoit Paire 993 Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO Halle Antal
47 Mikhail Kukushkin 990 Lyon FO sHer Lond East
48 Grigor Dimitrov 985 Rom FO sHer Lond Antal
49 Pablo Cuevas 973 Rom-Q FO East
50 Adrian Mannarino 966 Gen FO sHer Lon-A Antal
51 Jan-Lennard Struff 965 Lyon FO Stut Halle
52 Taylor Fritz 954 Rom-Q Lyon FO sHer Hal-A
Lon-A
East
53 Reilly Opelka 947 Rom-Q Lyon FO Lon-A East
54 Matthew Ebden 931 Rom-A Gen FO sHer Halle Antal
55 Jaume Munar 900 Rom-Q Gen FO Stut Hal-A
Lon-A
Antal
56 Philipp Kohlschreiber 895 Rom Gen FO Stut Halle East
57 John Millman 885 Rom Lyon FO Stut Halle East
58 Damir Dzumhur 885 Rom-Q Gen-Q FO sHer Hal-A
Lon-A
Antal
59 Steve Johnson 885 Rom Lyon FO Stu-A Hal-A
Lon-A
Eas-A
60 Martin Klizan 883 Rom-Q Lyon FO
61 Sam Querrey 825 Gen-Q FO sHer-A Hal-A Eas-A
62 Ugo Humbert 823 Lyon-A FO Stu-A Hal-A Antal
63 Mackenzie McDonald 811 Gen FO sHer Hal-A Eas-A
64 Robin Haase 810 Rom-Q Gen FO sHer Hal-A
Lon-A
65 Andreas Seppi 785 Rom-Q Gen FO Stu-A Antal
66 Leonardo Mayer 780 Rom-Q Gen FO Hal-A
Lon-A
Eas-A
67 Lorenzo Sonego 774 Rom-Q Gen-Q Stu-A Antal
68 Jordan Thompson 757 Gen-A LyonA FO sHer-A Antal
69 Filip Krajinovic 738
70 Ricardas Berankis 734 Antal
71 Nicolas Jarry 724 Gen-Q FO Stu-A Eas-A
72 Joao Sousa 717 Rom Gen FO sHer Antal
73 Juan Ignacio Londero 710 Gen FO Eas-A
74 Ernests Gulbis 707 Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO Stu-A Antal
75 Yoshihito Nishioka 706 Rom-Q Gen FO Stu-A Hal-A Eas-A
76 Casper Ruud 695 Rom-Q Gen-Q FO Eas-A
77 Aljaz Bedene 685 Rom-Q FO Eas-A
78 Federico Delbonis 676 Rom-Q Gen-Q, Lyon-A FO Antal
79 Andrey Rublev 676 FO Eas-A
80 Denis Kudla 671 FO
81 Marius Copil 667 Gen-Q FO
82 Peter Gojowczyk 665 FO Antal
83 Daniel Evans 656 FO
84 Miomir Kecmanovic 655 Gen-Q FO Antal
85 Bernard Tomic 649 Rom-Q FO Stu-A Antal
86 Roberto Carballes Baena 647 FO-kval Antal
87 Bradley Klahn 638 Gen-Q FO Ant-A
88 Albert Ramos-Vinolas 635 FO Ant-A
89 Prajnesh Gunneswaran 629 FO Ant-A
90 Malek Jaziri 627 Rom-Q Gen FO Stu-A Ant-A
91 Lloyd Harris 624 FO Ant-A
92 Jo-Wilfried Tsonga 623
93 Tennys Sandgren 619 Heil FO-kval Vicen. Ant-A
94 Alexander Bublik 616 Heil FO Ant-A
95 Pablo Andujar 608 Gen-A, Lyon-A FO Ant-A
96 Hugo Dellien 602
97 Ivo Karlovic 599
98 Guido Andreozzi 597 Lisbon Gen-Q FO
99 Jiri Vesely 594 Heil
100 Thomas Fabbiano 592
224 Mikael Torpegaard 223 Lisbon-A1 FO-kval
483 Frederik Nielsen 13 FO-dbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 6. maj 2019

No. Women Point Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
116 Clara Tauson 212 W25Essen-Q 1W60Torun
2W60Brescia
3W15BanjaLuca
215 Olga Helmi 126 W25*
6W15Cancun
382 Karen Barritza 64
671 Sofia Nami Samavati 23 W15Varberg-Q
863 Emilie Francati 12
1392 Elena Jamshidi 4 W15Varberg-Q W15Portugal-Q W25*
1W15Tabarka
3W15BanjaLuca
Hannah Viller Møller W15Varberg-Q W15Tabarka-A8
W15Heraklion-A22
W15Portugal-A14
1W15Tabarka
2W15BanjaLuca
Olivia Gram W15Heraklion-A28
W15Tabarka-A11
W15Portugal-A23
W25*
3W15Tabarka
Maria Jespersen

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind.

Deadlines – standard Uge20
MK
Uge21
MK
Uge22
MK
Uge23
MK
Uge24
MK
Uge25
MK
Uge26
MK
Uge27
MK
Entry torsdag 25.apr 2.maj 9.maj 16.maj 23.maj 30.maj 6.jun 13.jun
Withdrawal tirsdag 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Start mandag 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Men Point Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
447 Mikael Torpegaard 150 Chal-A1 FO kval
560 Eric Vanshelboim (UKR) 114 M15Uganda 1M25Karlsruhe
2M25Hongkong
3M15Daegu
4M15Guam
6M15Plovdiv
714 Frederik Løchte Nielsen 72 Chal-Dbl FO-Dbl
2137 August Holmgren 3
2698 Anders Arenfeldt Holm 1
2698 Kasper Elsvad 1
2698 Christopher Luthra 1
Oliver Benneweis Pramming 1M15Cancun-A60
4M15Bucharest-A24
1M15Cancun-A72
2M15Heraklion-A46
3M15Italien-A79
4M1Irpin-A51
1M15Cancun
2M15Singapore
4M15Tabarka
6M15Champaign
Ludvig Aae M15Brcko-Q (WC)

 

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 13. maj 2019

No. Girls Point Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24
1 Clara Tauson 2852,5 JAMilan-WC 1FO
253 Clarine Lerby (NED) 219,25
325 Divine Dasam Nweke 175 2FO
3J4Taipei
1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
365 Hannah Viller Møller 148,50 1FO
2J4Cypern
1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
899 Alisha Ali Hussain 42
1299 Nina Vicic 18,75 J5Skopje J5Tirana 1J4Cypern
2FO
1J5Niksic
2J5Almere
3J4Rumænien
1507 Nikoline Gullacksen 12,25
1507 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1617 Cirkeline Lundberg 10,25 J5Jönköp J4Varnamo-Q
1624 Johanne Christine Svendsen 10,25 J5Jönköp J4Varnamo-Q 1J4Cypern 1J3Schweiz
2J5Almere
1722 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00 1J4Cypern
1744 Martha Elisa Stemann 8,50
2246 Anna Tang 2,75
2550 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J5Jönk-Q J4Varnamo-Q
2550 Ida Hasselbalch 1,75
2550 Rebecca Munk Mortensen 1,75 1J5Jönk-Q
2681 Sille Larsen 0,75
Anna Aagaard Nielsen J4Varnamo-A29 1J4Cypern
Katerina Norup Hansen
Moniqua Nielsen
Natacha Schou J5Limassol-Q 1J4Cypern
Victoria Ilena Andersen
Emilie Just-Bomholt
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge20 Uge21 Uge22 Uge23 Uge24 Uge25 Uge26 Uge27
Entry tirsdag 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun
Withdrawal tirsdag 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj 4.jun 11.jun 18.jun
Start mandag 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun 17.jun 24.jun 1.jul

 

No. Boys Point Uge20 Uge21 Uge22 Uge 23 Uge24
14 Holger Vitus Nødskov Rune 1076,25 J1Italy JAMilan 1FO 1J1Offenbach
2J2Bytom
21 Martin Damm (USA) 1018,75 M15Prag JAMilan 1FO
29 Toby Alex Kodat (USA) 802,5 M15Prag JAMilan 1FO
35 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 768,75 J1Italy JAMilan 1FO
44 Shintaro Mochizuki (JPN) 695 J1Italy JAMilan 1FO
38 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 1FO
2J4Taipei
3J4Tbilisi
1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
90 Christian Lerby (NED) 454 JAMilan J1Belgien 1FO
107 Elmer Møller 412,50 J3Tallin-Q(WC)
285 Carl Emil Overbeck 184,25 1J2Bytom
2J3Schweiz
3J1Offenbach
327 Sebastian Grundtvig 153 J4Budapest J4Varnamo 1FO
2J4Cypern
3J4Tbilisi
1J1Offenbach
2J3Schweiz
3J2Bytom
453 Oskar Brostrøm Poulsen 104,50
819 Gustav Theilgaard 40,25
918 Richard Biagiotti 32,75
1054 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J5Jönköp
1194 Mads Tagesen 18
1196 Niels Heise Korsgaard 18
1229 Kevin Chen 16,5
1282 Emil Okkels Jensen 14,25
2010 Tobias Bo Kudsk 2,75
2010 Marcus Gram Petersen 2,75 J5Jönköp
2010 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 J4Varnamo-Q 1J5Almere
2279 Felipe Mikkelsen 1,75 J5Jönköp-Q
2279 Valdemar Frederik Pape 1,75
2279 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen