Selvom der ikke er danske spillere på TV-skærmen, er der masser af attraktive kampe med de største navne ved WTA og ATP turneringen i Rom

I såvel emneoverskrift som indledning til denne uges kampe blev fokuseret på de danske spillere Mikael Torpegaard, Caroline Wozniacki og Clara Tauson.

Imidlertid blev det en relativ kort optræden af disse danske topnavne, idet Torpegaard måtte forlade ATP Challenger turneringen i Lissabon efter 1. runde, hvor han blev besejret 6-3, 6-2 af Bernabe Zapata Miralles (ESP).

De nedtonede forventninger til Caroline Wozniacki viste sig at holde stik, idet hun langt fra var i kampform inden kampen mod Danielle Collins (USA), der uden at imponere synderligt vandt 1. sæt 7-5 i tiebreak, hvorefter Caroline, der flere gange i løbet af sættet fik behandling, sagde tak for kampen.

Siden nederlaget ved Australian Open til Maria Sharapova (RUS) har Caroline både meldt afbud til WTA-turneringer i Doha og Dubai, hvorefter hun fik en enkelt kamp i Indian Wells, hvor hun tabte til Ekaterina Alexandrova (RUS), men i Miami vandt hun efterfølgende 2 kampe over henholdsvis Aliaksandra Sanovich (BLR) og Monica Niculescu (ROU), inden hun i 1/8-finalen tabte til Su-Wei Hsieh (TPE).

Fremgangen fortsatte i den første turnering i grussæsonen i Charleston, hvor Caroline tilsyneladende var ved at finde formen, da hun spillede sig i finalen, hvor hun dog blev besejret af Madison Keys (USA).

Derefter blussede Carolines leddegigt sygdom op igen og forhindrede, at hun kunne forberede sig optimalt til de forestående europæiske grusturneringer i Madrid og Rom forud for Grand Slam turneringen French Open.
I Madrid nåede hun at spille 3 partier mod Alize Cornet (FRA), inden hun måtte trække sig med en skade, og da hun også måtte trække sig under sin første kamp i Rom, er det nærliggende at formode, at tanken om et forestående karrierestop måske trænger sig endnu mere på i overvejelserne om den fortsatte karriere.

KB Erhvervsklub Cup uden Clara Tauson

I optakten til ugens kampe blev også nævnt, at der blev mulighed for at følge Clara Tauson på hjemmebanen i KB, hvor hun havde fået et wildcard til KB Erhverklubs Cup, og hun skulle efter planen spille tirsdag kl. 16 mod klubkammeraten Simone Alipieva, men forinden blev der meldt afbud, og Søren Tauson fortalte til Tennisavisen, at Clara beklageligvis ikke havde mulighed for at spille kampen.

Clara fik alligevel stor opmærksomhed, idet det samme dag blev meddelt, at hun har indgået en sponsoraftale med Seier Capital.

Clara Tauson indgår 5-årig sponsoraftale med Seier Capital

I stedet mødte Simone en Lucky Loser, som blev besejret 6-0, 6-0, og hun møder i 1/8-finalen Olivia Thiemke (KB), der var videre på walkover.
5. seedede Anna Tang (Hillerød) er også videre efter walkover, og det samme er 4. seedede Mai Grage (KB).
Der var desuden yderligere to kampe, der blev vundet på walkover i Damesingle i kategori G.

I Herresingle kategori G var der “kun” en enkelt walkover, men til gengæld var der 7 oversiddere, idet 8. seedede Valdemar Frederik Pape (HIK) var den eneste seedede deltager i 1. runde, hvor han vandt 7-5, 6-4 over Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød).

Der er link til næste dags kampe nederst på siden.

Stjerneparade ved WTA og ATP i Rom

Hvis man ikke har mulighed for at møde op på KBs anlæg og følge de hjemlige danske spillere, er der rig lejlighed til at overvære en stjerneparade af topspillere ved WTA Premier 5 og ATP 1000 fra Rom på både TV2 Sport og TV3 Sport, og hvis man har særligt ønske om at følge specifikke kampe, kan man selv vælge disse på henholdsvis WTATV.com og Tennistv.com.

Det forventede søskende-opgør mellem Venus og Serena Williams bliver dog ikke til noget, idet Seren efter sejren i 1. runde over Rebecca Peterson (SWE) har trukket sig med en skade, og hos herrerne er 4. seedede Alexander Zverev (GER) ude efter 1. runde, men derudover er stort set alle topnavnene med fra turneringens 2. runde.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 19. maj

Billedet: Rafael Nadal – møder Novak Djokovic i opgør no. 54 (på TV3 Sport)

WTA Premier 5 & ATP 1000, Rom

Centrale – start 1300
Johanna Konta (GBR) vs. (4) Karolina Pliskova (CZE) – WTA
NB 1600: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) – ATP

Pietrangeli – start 1330
Double finale – ATP
NB 1430: Double finale – WTA

TV-dækning:
WTATV.com (Alle WTA-kampe), TV2 Play
Tennistv.com (ATP flere baner), TV3 Max (1600-1800)

=====

WTA International, Strasbourg – WTATV

Patrice Dominguez – NB 1300:
Fiona Ferro (FRA) vs. Luksika Kumkhum (THA)
(2/WC) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Lin Zhu (CHN)
(WC) Amandine Hesse (FRA) vs. Yafan Wang (CHN)

Court 1 – NB 1300:
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Jennifer Brady (USA)
(7) Saisai Zheng (CHN) vs. (WC) Harmony Tan (FRA)

Court 2 – NB 1300:
Magda Linette (POL) vs. Rebecca Peterson (SWE)
2 Double kampe

=====

WTA International, Nürnberg – Bet365/Unibet

Centre – start 1030
(4) Destanee Aiava (AUS) vs. (WC) Jule Niemeier (GER) – Qfi
NB 1200. (1) Jana Cepelova (SVK) vs. Katharina Gerlach (GER) – Qfi
NB 1400: (7) Evgeniya Rodina (RUS) vs. Madison Brengle (USA)
NB 1530: (1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Dalila Jakupovic (SLO)

Show Court 3 – start 1030
(5) Raluka Serban (CYP) vs. Laura Iona Paar (ROU) – Qfi
(6) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Katharina Hobgarski (GER) – Qfi
NB 1400: Double kamp
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Vera Lapko (BLR)
NB 1630: Double kamp

Court 5 – start 1030
(2) Dejana Radanovic (SRB) vs. (8) Nina Stojanovic (SRB) – Qfi
(3) Quirine Lemoine (NED) vs. (7) Valentyna Ivakhnenko (RUS) – Qfi

=====

ATP 250, Lyon – Bet365/Unibet

Court Central THE VILLAGE – NB 1430:
John Millman (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP)
(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. (PR) Jo-Wilfried tsonga (FRA)


Uge 20

WTA Premier 5 & ATP 1000, Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

Spilleprogram søndag

Centrale – start 1300

Pietrangeli – start 1330
Double finale – ATP
NB 1430: Double finale – WTA

TV-dækning:
WTATV.com (Alle WTA-kampe), TV2 Play
Tennistv.com (ATP flere baner), TV3 Max (1600-1800)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA

Finale
(4) Karolina Pliskova (CZE)  vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4

Semifinale
Johanna Konta (GBR) vs. (6) Kiki Bertens (NED) 5-7, 7-5, 6-2
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(6) Kiki Bertens (NED) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) – walkover
Johanna Konta (GBR) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 3-6, 6-1- WTA
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-7(5), 6-2, 6-2 – WTA
(Q) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Kristina Mladenovic (FRA) 5-7, 6-3, 6-0 – WTA

1/8-finale
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-3
(6) Kiki Bertens (NED) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 1-6, 6-3
Marketa Vondrousova (CZE)  vs. Daria Kasatkina (RUS)
Johanna Konta (GBR) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-2, 6-4

(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 4-1
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(Q) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-2, 6-3
(Q) Maria Sakkari (GRE) vs. (2) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 5-7, 4-0 Ret’d

R32
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (16) Julia Goerges (GER) 6-4, 3-6, 4-4 Ret’d
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Alizé Cornet (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d
(6) Kiki Bertens (NED) vs. (LL) Amanda Anisimova (USA) 6-2, 4-6, 7-5

Marketa Vondrousova (CZE) vs. (3) Simona Halep (ROU) 2-6, 7-5, 6-3
Daria Kasatkina (RUS) vs. Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-4, 6-1
Venus Williams (USA) vs. (10) Serena Williams (USA) – walkover
Johanna Konta (GBR) vs. (7) Sloane Stephens (USA) 6-7(3), 6-4, 6-1

(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 4-6, 6-1, 7-5
Garbine Muguruza (ESP) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 4-6, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (13) Madison Keys (USA) 6-7(2), 6-3, 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-3

(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 4-6, 6-3, 6-4
(Q) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-2, 2-6, 6-1
(Q) Maria Sakkari (GRE) vs. (14) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-2
NB 1300: (2) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-0, 6-1

R64
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 5-4 Ret’d
(16) Julia Goerges (GER) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-4 – WTA
(Q) Alizé Cornet (FRA) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-4 – WTA
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 1-6, 6-3
(LL) Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-3, 6-3

Marketa Vondrousova (CZE) vs. Barbora Strycova (CZE) 1-6, 6-4, 7-6(4)
Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 7-6(5)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (15) Qiang Wang (CHN) 1-6, 7-5, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-2
(WC) Venus Williams (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 7-5, 3-6, 7-6(4)
Johanna Konta (GBR) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-1

(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-1
Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-4
(13) Madison Keys (USA) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-4, 7-6(3)
Sofia Kenin (USA) vs. (WC) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 7-6(1), 6-4

Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-1, 6-0
(Q) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 2-6, 6-3, 6-2
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Mona Barthel (GER) 4-6, 6-4, 6-4
(Q) Maria Sakkari (GRE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 7-5
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2
(2) Amanda Anisimova (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 7-5
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Alt) Fiona Ferro (FRA) 7-6(4), 6-2
(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-2
(WC) Cristiana Ferrando (ITA) vs. (16) Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 0-6, 6-3

Qfi:
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 7-5
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-1, 6-4
(3) Alize Cornet (FRA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 7-6(4)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (10) Monica Puig (PUR) 6-2, 6-4
(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Mona Barthel (GER) vs. (WC) Cristiana Ferrando (ITA) 6-3, 6-4

Resultater ATP

Singles hovedturnering

Finale
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-0, 4-6, 6-1

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-7(2), 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (7) Juan Martin del Potro (ARG) 4-6, opdateres..
Diego Schwartzman (ARG) vs. (6) Kei Nishikori (JPN) 6-4, 6-2
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Roger Federer (SUI) – walkover
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-0 – ATP

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-0
(7) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4
Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-6(2), 6-3

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (10) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vs. (13) Borna Coric (CRO) 2-6, 6-4, 7-6(7)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (11) Karen Khachanov (RUS) 7-5, 3-6, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (14) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-0

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-1, 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (16) Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-3
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-7(5), 2-1 Default
(7) Juan Martin del Potro (ARG) vs. David Goffin (BEL)

(WC) Matteo Berrettini (ITA) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 7-5
Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Albert Ramos Vinolas (ESP) 7-6(5), 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (9) Marin Cilic (CRO) 6-2, 6-3
(6) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-4

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA)  6-3, 6-2
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(6), 6-3 – ATP
(13) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-2
(3) Roger Federer (SUI) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3 – ATP

Fernando Verdasco (ESP) vs. (5) Dominic Thiem (AUT) 4-6, 6-4, 7-5
(11)Karen Khachanov (RUS) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 5-7, 6-4, 6-2
(14) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-0, 6-1

R64
Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(5)
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(16) Marco Cecchinato (ITA) vs. Alex de Minaur (AUS) 4-6, 6-3, 6-1
Nick Kyrgios (AUS) vs. (12) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-5, 0-6, 6-3
David Goffin (BEL) vs. Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-0, 6-2

(WC) Matteo Berettini (ITA) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-2, 6-4
Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-4
(Q) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (15) Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
(9) Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Andrea Basso (ITA) 6-1, 7-5
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-7(5), 6-3
(Q) Taylor Fritz (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4

(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. Steve Johnson (USA) 1-6, 6-1, 7-5
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-2
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 6-4
(13) Borna Coric (CRO) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(4), 6-3, 6-4
(Q) Cameron Norrie (GBR) vs. John Millman (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-7(3), 7-6(4)

Fernando Verdasco (ESP) vs. Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 6-2
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-1, 3-6, 6-1
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-7(1), 6-3
(14) Nikoloz Basilashviili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-1, 7-6(2)
Laslo Djere (SRB) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-1, 4-6, 6-3

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: (12) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-4
Qfi: Casper Ruud (NOR) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-1


Uge 21

WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra søndag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Barty, Sabalenka, Wang, Garcia, Kenin, Yastremska, Zhen, Zhang, m.fl.

Spilleprogram søndag

Patrice Dominguez – start 1000
Monica Puig (PUR) vs. Tatjana Maria (GER)
(5) Sofia Kenin (USA) vs. Chloe Paquet (FRA)
(6) Dayana Yamstremska (UKR) vs. Pauline Parmentier (FRA)
NB 1400: (WC) Amandine Hesse (FRA) vs. Yafan Wang (CHN)
NB 1730: (4) Caroline Garcia (FRA) vs. Shelby Rogers (USA)

Court 1 – start 1000
Jessica Pegula (USA) vs. Samantha Stosur (AUS)
(8) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Astra Sharma (AUS)
(Q) Xinyun Han (CHN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
(Q) Marie Benoit (BEL) vs. (Q) Mata Kostyuk (UKR)

Court 2 – start 1000
Double kamp
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX)
2 Double kampe

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-strasbourg-france-406#orderofplay

Resultater

R32
Rebecca Peterson (SWE) vs. Magda Linette (POL) 6-7(0), 6-1, 6-3
(7) Saisai Zheng (CHN) vs. (WC) Harmony Tan (FRA) 7-6(4), 7-6(5)
Fiona Ferro (FRA) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-3, 6-1
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-3
(2/WC) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Lin Zhu (CHN) 6-0, 6-1


WTA International, Nürnberg (GER) – Grus

TV-dækning: Eurosport (fra fredag), Bet365/Unibet

Deltagere: Putintseva, Siniakova, Tomljanovic, Riske, Alexandrova, Flipkens, Rodina, Petkovic, Larsson, Lisicki m.fl.

Spilleprogram mandag – Bet365/Unibet

Centre – start 1100
Mona Barthel (GER) vs. Paula Omaechea (ARG)
NB 1300: (wC) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Johanna Larsson (SWE)
NB 1730: (3) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER)

Show Court 3 – start 1100
(4) Alison Riske (USA) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB)
Tamara Zidansek (SLO) vs. Misaki Doi (JPN)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (Q) Jule Niemeier (GER)
NB 1600: Double kamp

Court 5 – start 1100
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS)
(5) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK
(Q) Quirine Lemoine (NED) vs. (Q) Laura Iona Paar (ROU)
Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-nurnberg-germany-1068#orderofplay

Resultater

R32
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 3-0 Ret’d
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(9), 3-1 Ret’d
Madison Brengle (USA) vs. (7) Evgeniya Rodina (RUS) 7-6(3), 6-3


ATP 250, Banque Eric Sturdza Geneva Open (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag), Eurosport (fra tirsdag)
Bet365/Unibet (Court 2)

Deltagere: Zverev, Wawrinka, Garin, Fucsovics, Albot, Mannarino, Ebden, Seppi, m.fl

Spilleprogram mandag

Center Court – start 1200
(8) Andreas Seppi (ITA) vs. Hugo Dellien (BOL)
(7) Matthew Ebden (AUS) vs. Nicolas Jarry (CHI)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (WC) Janko Tipsarevic (SRB)
NB 1800: (Q) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Federico Delbonis (ARG)
Double kamp

Court 1 – start 1200
Denis Kudla (USA) vs. Jordan Thompson (AUS)
(5) Radu lbot (MDA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA)

Court 2 – start 1200
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Taro Daniel (JPN)

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/geneva/322/daily-schedule

Resultater

R32
Ernests Gulbis (LAT) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 7-6(7)
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-4


ATP 250, Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes Lyon (FRA) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com (fra mandag), Bet365/Unibet (fra kval)

Deltagere: Basilashvili, Bautista Agut, Shapovalov, Auger-Aliassime, Lajovic, Gasquet, Herbert, Hurkacz, m.fl.

Spilleprogram mandag

Court Central THE VILLAGE – start 1100
Ugo Humbert (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR)
(7) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Jeremy Chardy (FRA)
Taylor Fritz (USA) vs. Jiri Vesely (CZE)
NB 1745: (6/WC) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Maxime Janvier (FRA)

Court 1 – start 1100
Steve Johnson (USA) vs. Martin Klizan (SVK)
(Q) Steven Diez (CAN) vs. Bernard Tomic (AUS)
Double kamp
NB 1545: Double kamp

Court 2 – start 1100
Double kamp
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (Q) Jannik Sinner (ITA)

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/lyon/7694/daily-schedule

Resultater

R32
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 7-6(4), 6-4
John Millman (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-1, 6-3


French Open, Kvalifikation – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player (flere baner)

Mens singles kvalifikation – udvalgte

Q128 – start mandag 1000
(32) Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Marcora (ITA) – 1000 C10
Mikael Torpegaard (DEN) vs. Noah Rubin (USA) – 3. match C7
(10) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) Matteo Martineau (FRA) – 3. match C14

Sendeplan Eurosport 1 mandag

Kevin KRAWIETZ (GER) V Viktor TROICKI (SRB)   Court 9
Denis ISTOMIN (UZB) [2] V Dustin BROWN (GER) Court 7
Yannick MADEN (GER) [8] V Jurgen ZOPP (EST)  Court 9
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) [12] V Tim SMYCZEK (USA) Court 7
Kamil MAJCHRZAK (POL)[5] V Simone BOLELLI (ITA) Court 6

Filler Match
Manuel GUINARD (FRA) V Lukas LACKO (SVK) [29] Court 9
Jay CLARKE (GBR) V Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP) [17] Court 8
James WARD (GBR) V Oscar OTTE (GER) [23] Court 8
Rudolf MOLLEKER (GER) V Tommy ROBREDO (ESP) Court 7
Matthias BACHINGER (GER) [16] V Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) Court 12

Den komplette spilleplan findes på https://www.rolandgarros.com/en-us/order-of-play


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 20)

Ingen WTA 125K i denne uge



ATP Challengers (Uge 20
)

€92K Heilbronn (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R64: [9] (113) Elias Ymer (SWE) – bye
R32: Elias Ymer vs. (675/ITF45) Hernan Casanova (ARG) 6-3, 6-0
1/8-finale: Elias Ymer vs.[6] (109) Hugo Dellien (BOL) 2-6, 2-6


$54K Gwangju (KOR) – Hardcourt

$54K Samarkand (UZB) – Grus


$46K Lissabon (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R64
(221) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (246) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 3-6, 2-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 20)

M25 Luan (CHN) – Hardcourt

M25 Doboj (BIH) – Grus


M15 Tabarka (TUN) – Grus

M15 Casale Monferrato (ITA) – Grus

M15 Prag (CZE) – Grus

M15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

M15 Cancun (MEX) – Hardcourt

M15 Valldoreix (ESP) – Grus

M15 Kalmar (SWE) – Grus

M15 Antalya (TUR) – Grus


M15, UGANDA WORLD TENNIS TOUR CIRCUIT, Kampala (UGA) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (ITF570) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (ITF839) Anirudh Chandrasekar (IND) 6-7(1), 7-5, 7-5
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (ITF828) Julian Bradley (IRL) 7-5, 7-5
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [1] (436/ITF34) Ivan Nedelko (RUS) 4-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Joao Marcos Nusdeo (BRA) vs. Julian Bradley (IRL)/Guy Orly Iradukunda (BDI)  3-6, 2-6


M15, RPM PRAGUE OPEN 2019, Prag (CZE) – Grus

Singles hovedturnering – udvalgte

R32
(JR) Martin Damm (USA) vs. (538/ITF189) Patrik Rikl (CZE) 5-7, 4-6
(JR) Toby Aex Kodat (USA) vs. (623) James Frawley (AUS) 2-6, 6-2, 6-4

1/8-finale: Toby Alex Kodat vs. [7] (532/ITF364) Pavel Nejedly (CZE) 1-6, 4-6


ITF Women (uge 20)

W100, Empire Slovak Open 2019, Trnava (SVK) – Grus – Livestream

Deltagere: Evgenya Rodina (RUS), Fiona Ferro (FRA), Johanna Larsson (SWE), Laura Siegemund (GER) m.fl.

Singles hovedturnering

R32: [3] (99) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) (221) Ellen Perez (AUS) 3-6, 6-0, 3-6


W80, ENGIE OPEN Saint Gaudens (FRA) – Grus


W60+H, IV TORNEIG INT. DE TENNIS FEMENÍ SOLGIRONÉS, La Bisbal d’Emporda (ESP) – Hardcourt


W60, KURUME U.S.E INTERNATIONAL WOMEN’S TENNIS, Kurume (JPN) – Carpet


W25 Wuhan (CHN) – Hardcourt

W25 Changwon (KOR) – Hardcourt

W25 Singapore (SGP) – Hardcourt – Livestream

W25 Obdidos (POR) – Carpet


W15 Tabarka (TUN) – Grus

W15 Naples (USA) – Grus – Livestream

W15 Tacarigua (Trinidad) – Hardcourt

W15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

W15 San Severo (ITA) – Grus

W15 Cancun (MEX) – Hardcourt

W15 Antalya (TUR) – Grus


W15, Varberg World Tennis Tour (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32
[1] (ITF682) Sofia Nami Samavati (DEN) – bye
6 (ITF1393) Elena Jamshidi (DEN) vs. Olivia Alfredsson (SWE) 6-0, 6-2
Hannah Viller Møller (DEN) vs. [13] (ITF1727) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-0

Qfi
[1] (ITF682) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Victoria Saldh (SWE) 6-3, 6-2
6 (ITF1393) Elena Jamshidi (DEN) vs. [15] (ITF1763) Wilma Bergqvist (SWE) 6-3, 7-5
Hannah Viller Møller (DEN) vs. Victoria Carlsten (SWE) 6-1, 6-1

Singles hovedturnering

R32
(JR) (ITF779) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (ITF953) Ingrid Vojcinakova (SVK) 6-4, 6-2
(Q) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (ITF465) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 7-5, 4-6, 0-6
(Q) Elena Jamshidi (DEN) vs. [6] (ITF314) Ania Hertel (POL) 2-6, 3-6
(Q) (ITF682) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (ITF1087) Barbora Pokorna (CZE) 6-3, 6-1

1/8-finale
(JR) (ITF779) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (ITF491) Julita Saner (SWE) 6-1, 7-5
Sofia Nami Samavati vs. (ITF568) Anna Popescu (GBR) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(JR) (ITF779) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [6] (ITF314) Ania Hertel (POL) 6-1, 7-6(6)
Sofia Nami Samavati  vs. [8] (ITF399) Fanny Ostlund (SWE) 2-6, 6-3, 6-0

Semifinale:
(JR) (ITF779) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [1] (633/ITF176) Marina Yudanov (SWE) 0-6, 0-6
Sofia Nami Samavati vs. [2] (665/ITF18) Ekaterina Makarova (RUS) 1-6, 2-6

Finale: [1] (633/ITF176) Marina Yudanov (SWE) vs. [2] (665/ITF18) Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 7-5


ITF Junior (uge 20)


Grade 1, Torneo Internazionale “Città Di Santa Croce” Mauro Sabatini (ITA) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (7) Bu Yunchaokete (CHN) – bye
[15] (72) Dali Blanch (USA) -bye

[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) – bye
[8] (54) Flavio Cobolli (ITA) – bye

[3] (28) Eliot Spizzirri (USA) – bye
[16] (73) Admir Kalender (CRO) – bye

[9] (48) Pablo Llamas Ruiz (ESP) – bye
[7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN) – bye
==
[6] (37) Harold Mayot (FRA) – bye
[10] (52) Juan Bautista Torres (ARG) – bye

[14] (74) William Grant (USA) – bye
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) – bye

[5] (35) Tyler Zink (USA) – bye
[12] (64) Eliakim Coulibaly (CIV) – bye

[13] (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) – bye
(WC) (370) Francesco Maestrelli (ITA) vs. (97) Chen Dong (AUS) 6-3, 7-6(5)
(WC) Giorgio Tabacco (ITA) vs. (WC) (292) Constantinos Koshis (CYP) 6-3, 7-5
[2] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye

R32
(145) Fausto Tabacco (ITA) vs. [1] (7) Bu Yunchaokete (CHN) 7-5, 6-2
[15] (72) Dali Blanch (USA) vs. (WC) (226) Leonardo Malgaroli (ITA) 7-6(6), 6-3
[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. (LL) (1155) Nicola Cigna (ITA) 7-5, 6-2
[8] (54) Flavio Cobolli (ITA) vs. (148) Terence Atmane (FRA) 3-6, 6-4, 6-4

[3] (28) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) Rudi Christiansen (GER) 6-1, 6-0
[16] (73) Admir Kalender (CRO) vs. (Q) (842) Federico Salomone (ITA) 6-1, 2-6, 7-5
Marco Furlanetto (ITA) vs. [9] (48) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 5-7, 6-3, 6-4
[7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (107) Mark Mandlik (USA) 7-5, 6-3

[6] (37) Harold Mayot (FRA) vs. (198) Lorenzo Rottoli (ITA) 6-4, 6-2
(111) Khololwam Montsi (RSA) vs. [10] (52) Juan Bautista Torres (ARG) 7-6(0), 6-4
(164) Deney Wassermann (NED) vs. [14] (74) William Grant (USA) 1-6, 6-4, 6-4
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. (149) Mario Gonzalez Fernandez (ESP) 4-6, 6-2, 7-5

(109) Titouan Droguet (FRA) vs. [5] (35) Tyler Zink (USA) 6-4, 7-5
[12] (64) Eliakim Coulibaly (CIV) vs. Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-7(4), 6-4, 6-3
(WC) (370) Francesco Maestrelli (ITA) vs. [13] (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-1, 7-5
[2] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Giorgio Tabacco (ITA) 6-0, 6-0

1/8-finale
(145) Fausto Tabacco (ITA) vs. [15] (72) Dali Blanch (USA)
[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [8] (54) Flavio Cobolli (ITA) 5-7, 6-3, 7-5
[16] (73) Admir Kalender (CRO) vs. [3] (28) Eliot Spizzirri (USA) 7-5, 6-3
[7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Marco Furlanetto (ITA) 6-1, 6-3

[6] (37) Harold Mayot (FRA) vs. (111) Khololwam Montsi (RSA) 6-2, 6-2
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. (164) Deney Wassermann (NED) 6-1, 6-4
(109) Titouan Droguet (FRA) vs. [12] (64) Eliakim Coulibaly (CIV) 6-0, 6-2
[2] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (370) Francesco Maestrelli (ITA) 6-2, 6-1

Kvartfinale
[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [15] (72) Dali Blanch (USA) 6-3, 6-4
[16] (73) Admir Kalender (CRO) vs. [7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN) 5-7, 6-4, 6-3
[6] (37) Harold Mayot (FRA) vs. [4] (45) Francesco Passaro (ITA) – tor 1700
[2] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (109) Titouan Droguet (FRA) 6-2, 6-2

Semifinale – fredag
[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [16] (73) Admir Kalender (CRO) 3-6, 6-3, 7-6(9)
[2] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (37) Harold Mayot (FRA) 4-6, 7-5, 7-6(5)

Finale: [2] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-2, 6-1

Boys doubles

1/8-finale: (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Cihan Akay (AUS)/Chang-Lin Tsai (TPE) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Rune/Mochizuki vs. (8) William Grant/Mark Mandlik (USA) 6-3, 6-4
Semifinale: Rune/Mochizuki vs. (7) Bruno Oliveira (BRA)/Juan Bautista Torres (ARG) 6-2, 6-2
Finale: Rune/Mochizuki vs. (2) Eliot Spizzeri/Tyler Zink (USA) – fre NB 1600


Grade 5, ITF Juniors Tennispark Open 2019, Skopje (MKD) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (1283) Nina Vicic (DEN) vs. (1305) Chiara Fornasieri (ITA) 2-6, 1-6

Girls doubles

(3) Nina Vicic (DEN)/Miray Konar (TUR) vs. Stefania Moisiadi/Athina Pitta (GRE) 3-6, 4-6


Uge 21

Grade A, 60th Trofeo Bonfiglio – Campionati Internazionali d’Italia Juniores, Milan (ITA) – Grus

Livescore: http://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=4399

Boys singles hovedturnering

R64 – udvalgte
[1] (5) Emilio Nava (USA) vs. (Q)
(35) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) (338) Giacomo Dambrosi (ITA)
(WC) 133) Luca Nardi (ITA) vs. (31) Illya Beloborodko (UKR)
[14] (20) Keisuke Saitoh (JPN) vs. (42) Peter Makk (HUN)

[10] (15) Gauthier Onclin (BEL) vs. (Q)
[8] (12) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (29) Toby Alex Kodat (USA)

[4] (8) Jonas Forejtek (CZE) vs. (34) Francesco Passaro (ITA)
[16] (23) Dane Sweeny (AUS) vs. (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG)

[12] (18) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (67) Eliakim Coulibaly (CIV)
[5] (9) Liam Draxl (CAN) vs. (51) Nini Gabriel Dica (ROU)
==
[7] (11) Cannon Kingsley (USA) vs. (37) Harold Mayot (FRA)
(49) Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. (WC) (131) Biagio Gramaticopolo (ITA)
(90) Christian Lerby (NED) vs. (57) Dalibor Svrcina (CZE)
[11] (16) Rinky Hijikata (AUS) vs. (WC) Alessandro Giovanni Conca (ITA)

[13] (19) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (76) Dali Blanch (USA)
[3] (7) Otto Virtanen (FIN) vs. Q

[6] (10) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. (70) Roman Andres Burruchaga (ARG)
(45) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. (71) Baptiste Anselmo (FRA)
(WC) (178) Filippo Moroni (ITA) vs. Q
[9] (14) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (62) Tristan Schoolkate (AUS)

[15] (21) Martin Damm (USA) vs. Q
[2] (6) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (28) Dominic Stephan Stricker (SUI)

Andre deltagere:
(29) Toby Alex Kodat (USA)
(35) Carlos Alcaraz Garfia (ESP)
(50) Kevin Chahoud (SWE)
(90) Christian Lerby (NED)

Boys doubles

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Martin Damm (USA)

Girls singles hovedturnering

R64
[1] (1) Clara Tauson (DEN) vs. (67) Carole Monnet (FRA)
(71) Charlotte Chavatipon (GUM) vs. (42) Darja Semenistaja (LAT)


Grade 3, Estonian Junior Open, Tallin (EST) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles kvalifikation

Q32: [1] (107) Elmer Møller (DEN) vs. (1115) Philip Florig (GER) 6-3, 6-3
Q16: Elmer Møller vs. (1032) Pijus Vaitiekunas (LTU) 6-2, 2-6, [10-6]
Qfi: Elmer Møller vs. (1185) Daniils Snaiders (LAT) 5-0 Ret’d

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (107) Elmer Møller (DEN) vs. (SE) (596) Daniel Morozov (LAT) – man ca. 1030


Grade 5, Jönköping Open (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

[5] (2279) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Jacob Danell (SWE) 5-7, 6-1, [6-10]

Girls singles kvalifikation

Q32
[6] (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Isabel Petri Bere (SWE) 5-7, 6-3, [10-6]
[5] (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) Elsa Joensson (SWE) 6-1, 4-6, [10-8]

Q16
[6] (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ebba Hennemann (SWE) 6-1, 6-3
[5] (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Felicia Derva (SWE) 6-2, 6-4

Qfi
[6] (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [3] (2361) Alexandra Jansson (SWE) 6-7(4), 6-0, [10-6]
[5] (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Ella Virdarson (SWE) 6-3, 7-5

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (2550) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [1] (531) Agnes Gustafsson (FRA) – tir?
(1617) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1372) Ida Johansson (SWE) – man ca. 1300
(Q) (2550) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [6] (1303) Klara Nelander (SWE) – tir?
(1624) Johanne Christine Lundberg (DEN) vs. (1509) Smilla Kjaergaard (SWE) – man NB 1330

<< tilbage


Tennis Europe (uge 20)

Category 1, XVII TORNEIG JOAN MIR “In Memoriam”, Torello (ESP) – Acryl

U16 Girls singles hovedturnering

R32: [7] (257) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (960) Anna Soteras Chenoll (ESP) 6-1, 7-5
1/8-finale: Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (434) Ariana Geerlings (ESP) 2-6, 3-6

U16 Girls Doubles

1/8-finale: Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/Olga Mishenina (RUS) vs. Alicia Ann Daly (USA)/Cloe Clements (ESP) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Ellegaard/Mishenina vs. (4) Eva Alvarez Sande (ESP)/Luca Udvardy (HUN) 7-6(4), 7-5
Semifinale: (1) Ksenia Zaytseva (RUS)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Ellegaard/Mishenina – walkover


Category 2, VII MEMORIJAL JOVANA KUKARASA, Subotica (SRB) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (541) Yakup Uzunel (DEN) vs. Andrija Copic (SRB) 7-5, 6-0
R32: Yakup Uzunel vs. [11] (247) Matei Cristian Onofrei (ROU) 5-7, 1-6


Category 3, 14 Years SWE-Falkoping-Vastergotland (SWE) – Grus

U14 Boys singles kvalifikation

Q16
(Alt) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Emil Frozkhan (SWE) 6-1, 6-3
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Oscar Andren (SWE) 4-6, 3-6

Qfi: Valdemar Soldbro Dubin vs. Soul Naucler (SWE) 7-6(6), 4-6, 2-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
(385) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (474) Mans Rendmar (SWE) 1-6, 4-6
[5] (263) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (474) Samuel Borjesson (SWE) 2-6, 4-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q16: Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (Alt) Alexandra Bernstein (SWE) 6-4, 4-6, 5-7

U14 Girls singles hovedturnering

R32
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (497) Edit Cosmo (SWE) 6-0, 6-2
(402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (612) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-3, 6-2
(451) Mille Mørk (DEN) vs. Anastasia Pettersson (SWE) 2-6, 6-2, 6-4
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Elsa Brenner (SWE) 6-0, 6-1
(402) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Esther Magnusson (SWE) 6-0, 6-2

1/8-finale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (542) Vaida Matuseviciute (LTU) 6-2, 6-4
(402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [5] (215) Adelisa Kahriman (SWE) 6-7(4), 3-6
(451) Mille Mørk (DEN) vs. [7] (304) Lisen Rinman (SWE) 1-6, 3-6
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Thea Jagare (SWE) 7-6(2), 6-2
(402) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [2] (99) June Bjork (SWE) 1-6, 1-6

Kvartfinale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [5] (215) Adelisa Kahriman (SWE) 6-1, 3-6, 6-0
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (343) Emilia Korseth (NOR) 6-0, 6-2

Semifinale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [4] Stina Larsson (SWE) 6-4, 6-4
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [2] (99) June Bjork (SWE) 3-6, 1-6

Finale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [2] (99) June Bjork (SWE) 4-6, 6-4, 4-6

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) – bye
Mille Mørk (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. Bella Bergkvist Larsson/Tilda Larsson (SWE) 2-6, 1-6
(3) Zoe Du Pasquier Jensen/Vilma Krebs Hyllested (DEN) – bye

Kvartfinale
(1) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Hilma Sederlin/Carla Wendt (SWE) 6-2, 6-1
Jensen/Hyllested vs. Isabella Svahn (SWE)/Vaida Matuseviciute (LTU) 6-1, 6-1

Semifinale
Mortensen/Bjork vs. Bella Bergkvist Larsson/Tilada Larsson (SWE) 6-2, 6-4
Jensen/Hyllested vs. (2) Stina Larsson/Lisen Rinman (SWE) 2-6, 4-6

Finale
Mortensen/Bjork vs. (2) Stina Larsson/Lisen Rinman (SWE) 6-2, 6-2

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Uge 20

KB Erhvervsklub Cup, Frederiksberg – Grus

Herresingle Cat. G

Seedede:
1 Søren Borup Wedege (KB)
2 Jonas Schwarz (Rødovre)
3 Carl Emil Overbeck (HIK)
4 Sebastian Grundtvig (Gentofte)
5 Muslim Zaurbekov (VST)
6 Gustav Theilgaard (Hillerød)
7 Martin Pedersen (KB)
8 Valdemar Frederik Pape

Damesingle Cat. G

Seedede:
1/WC Clara Tauson (KB)
2 Karoline Laursen (KB)
3 Karina I. Jacobsgaard (KB)
4 Mai Grage (KB)
5 Anna Tang (Hillerød)
6 Emilie Just-Bomholt (HIK)
7 Anna Marie Møller (VST)
8 Mathilde Tranberg (HRT)

Spilleprogram – udvalgte

Herresingle

Kvartfinale
Philip Ørnø (Gentofte) vs. Andreas Boers (Gentofte) 6-4, 3-6, 7-5
Marc Ferrigno (Lyngby) vs. (3) Carl Emil Overbeck (HIK) 6-4, 5-7, 6-3
(4) Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (6) Gustav Theilgaard (Hillerød) 6-2, 6-1
Kasper Warming (Gentofte) vs. Tobias Galskov (Lyngby) 6-2, 6-4

Semifinale – lørdag
Philip Ørnø (Gentofte) vs. Marc Ferrigno (Lyngby) – walkover
Kasper Warming (Gentofte) vs. (4) Sebastian Grundtvig (Gentofte) 6-4, 7-6(6)

Finale – søndag 1000
Philip Ørnø (Gentofte) vs. Kasper Warming (Gentofte)

Damesingle

Kvartfinale
Simone Alipieva (KB) vs. (5) Anna Tang (Hillerød) 6-2, 6-4
(3) Karina I. Jacobsgaard (KB) vs. (8) Mathilde Tranberg (HRT) 6-4, 6-1
(4) Mai Grage (KB) vs. Johanne Christine Svendsen (HRT) 6-1, 6-0
(2) Karoline Laursen (KB) vs. (6) Emilie Just-Bomholt (HIK) 6-3, 6-1

Semifinale – lørdag
(3) Karina I. Jacobsgaard (KB) vs. Simone Alipieva (KB) 6-2, 6-3
(4) Mai Grage (KB) vs. (2) Karoline Laursen (KB) 6-2, 6-2

Finale – søndag 1000
(3) Karina I. Jacobsgaard (KB) vs. (4) Mai Grage (KB)

Præmie Cat. G single
Vinder: 10.000 kr.
Finalist: 5.000 kr.
Semifinalister: 2.500 kr.
Kvartfinalister: 1.250 kr.


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage