Den seneste rangliste er den sidste, inden point optjent i W15/M15 og M25 bringer Sofia Nami Samavati og Olga Helmi på WTA-ranglisten. Holger afbryder miniferie efter nyt Challenger wildcard

Efter massiv kritik af den nye struktur for ITF World Tennis Tour indgik ITF i maj måned aftale med WTA og ATP om, at der igen kan optjenes WTA og ATP point i alle turneringskategorier fra $15.000 og højere.

ITF World Tennis Tour: WTA/ATP point kan igen optjenes i alle ITF-kategorier efter kritik

Det blev aftalt, at WTA og ATP point efter den aftalte skala vil blive tilskrevet på baggrund af resultater for de seneste 12 måneder, når den næste rangliste pr. 5. august offentliggøres, og derfor må det forventes, at der kan ske store forskydninger i rangeringen for mange spillere.

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Ændringerne betyder, at både Sofia Nami Samavati og Olga Helmi vil opnå 12 WTA-point, hvilket på den nuværende rangliste svarer til omkring no. 730, men da mange af spillerne på WTA-ranglisten også har optjent ITF-point, der omregnes til WTA-point, vil deres rangering uden tvivl blive væsentligt lavere.
Sofia (øverste billede) har dog mindst 2 WTA-point yderligere på vej, da hun i skrivende stund netop har spillet sig i kvartfinalen ved W15 i Savitaipale i Finland, efter sejr i 1. runde (R32) 0-6, 6-4, 6-2 over 2. seedede Sadafmoh Tolibova (BLR) og 6-1, 7-5 i 1/8-finalen over Sem Wensveen (NED).

Clara Tauson
All rights reserved Espen Hildrup 2018 – Clara Tauson ved W25 Sandefjord

Clara Tauson får efter Tennisavisens beregninger yderligere 27 WTA-point, og når disse point lægges til de 140 WTA-point, som hun har på 325. pladsen, forventes det at betyde et beskedent avancement på WTA-ranglisten.
I indeværende uge optjenes et enkelt point ved W25 i Polen, hvor Clara torsdag blev besejret i 1/8-finalen 2-6, 6-3, 6-0 af 24-årige Veleriya Strakhova (UKR).
I næste uge deltager Clara efter planen i en W60 turnering, som ligeledes afvikles i Polen.

Ændringerne betyder samtidig, at W15 turneringer fremover betragtes som pro-turneringer, hvorved de herefter tæller med i det maksimale antal, som er tilladt for 16-årige Clara at deltage i.
Indtil videre har Clara spillet 6 pro-turneringer, og hun må derfor resten af året højst spille yderligere 9, og efter denne og næste uges turneringer i Polen, er der således fortsat mulighed for 7 turneringer indtil Clara fylder 17 den 21. december.

Clara er tilsyneladende ikke tilmeldt turneringer i uge 33 og 34, hvorefter hun formentlig spiller en turnering på hardcourt i uge 35, inden hun i uge 36 forventes at deltage i juniorernes US Open.

Holger Rune får Challenger wildcard i uge 32

Holger Vitus Nødskov Rune, der efter at have opnået 6 point i 2 ATP Challenger turneringer er no. 555 på ATP-ranglisten, kan imødese et gevaldigt dyk, idet et stort antal spillere får tilskrevet ATP-point for både M15 og M25 turneringer, og det fremgår af “skygge-ranglisten” pr. 22. juli, at Holger ville dale til en rangering som no. 1129.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune skriver autografer ved 21&U i Hamborg

Holger er i uge 33 (12-18. august) tilmeldt en M25 turnering i Rumænien, hvor han er direkte i hovedturneringen i kraft af hans ATP-rangering som no. 559, men da turneringer efter 26. august baseres på den nye rangering, kan Holger næppe komme direkte i M25 uden wildcards, indtil han får samlet et tilstrækkeligt antal point sammen.

Efter turneringen i Rumænien, som foregår på grus, er der kun 3 uger til US Open i uge 36, og derfor er Holger i uge 34 og 35 tilmeldt Grade 1 juniorturneringer i College Park (USA) og Repentigny (CAN), som begge afvikles på hardcourt, men hvis muligheden opstår, vil pro-turneringer formentlig indgå i overvejelserne.

Holger er netop ankommet til en 4-dages miniferie i Malaga i Sydspanien, men umiddelbart efter ankomsten tickede en mail ind med tilbud om et wildcard til næste uges ATP Challenger Internazionali di Tennis Manerbio Trofeo Dimmidisi i Italien, og selvom Holger efter en hæsblæsende periode med masser af tennis og medie-fokus kan have gavn af en pause, vil han ikke gå glip af denne mulighed, så miniferien bliver i stedet til en “mikro-ferie”.

Der optræder følgende 7 navne fra top 200 på Entry-listen til turneringen, hvor præmiesummen er €46.600:
114 Lorenzi, Paolo (ITA)
125 Caruso, Salvatore (ITA)
130 Giustino, Lorenzo (ITA)
144 Coppejans, Kimmer (BEL)
171 Gaio, Federico (ITA)
174 Coria, Federico (ARG)
182 Milojevic, Nikola (SRB)

Første Alternate er 17-årige Lorenzo Musetti (ITA), der formentlig også deltager i turneringen.

Da Holger således spiller turneringer både uge 32 og 33, forekommer det “fornuftigt” at undlade at spille turnering i uge 34, som i stedet kan bruges til at vænne sig til tidsforskellen i USA og træne på hardcourt, og derefter nøjes med en enkelt opvarmnings-turnering i uge 35 som optakt til US Open.

ATP 500 debut til Mikael Torpegaard i Washington

Mikael Torpegaard har siden han sluttede på college primært spillet Challenger, og han har gradvist forbedret sin ATP-rangering, så han er etableret i top 200, ikke mindst som følge af hans bedste resultater i turneringer i Ohio, hvor han har sin base på hans tidligere college hjemmebane i Columbus.

Rangeringen betyder desuden, at Torpegaard har haft mulighed for at deltage i kvalifikation til Grand Slam ved både French Open og Wimbledon, dog uden at det lykkedes at komme ind i selve hovedturneringen.

Mikael Torpegaard
Foto: Privat – Mikael Torpegaard fik danske opbakning af Nicklas Petersson, da han kvalificerede sig til Citi Open

Det lykkedes heller ikke at komme videre fra kvalifikationen ved ATP 250 turneringen i Atlanta i sidste uge, hvor Torpegaard i 1. kvalrunde dog var tæt på at vinde over no. 118 Peter Gojowczyk (GER), der vandt 6-4, 3-6, 7-6(2), men i indeværende uge lykkedes det for danskeren at få debut i en ATP 500 turnering, da han med 3-sæts sejre over Alexis Galarneau (CAN) og no. 126 Ilya Ivashka (BLR) kvalificerede sig til Citi Open i Washington.

Selvom det ikke blev til sejr i ATP 500 debut-kampen, som ranglistens no. 84 Marius Copil (ROU) vandt 6-1, 5-7, 6-3, gav Torpegaards spil dog grund til forhåbninger om, at top 100 er opnåeligt, hvis han kan spille på tilsvarende stabilt niveau i kommende turneringer.
Førnævnte Gojowczyk blev i øvrigt besejret i kvalfinalen i Citi Open, men han har derefter som Lucky Loser har besejret de to lovende NextGen-kandidater, no. 49 Andrey Rublev (RUS) og no. 34 Alex De Minaur (AUS), som i sidste uge vandt titlen ved ATP 250 i Atlanta.

Mikael Torpegaard
Foto: Tennistv – Es eller dobbeltfejl på matchbold, da Marius Copil vandt over Torpegaard, der havde opbrugt challenges

U31/29.7: Premier San Jose, Int. Washington, 125K Karlsruhe, W60 Lexinton
U32/5.8: Premier 5 Toronto, W100 Colombia, W60 Hechingen, W60 Warsaw, W60 Landisville
U33/12.8: Premier 5 Cincinnati, W100 Vancouver, W60 Concord
U34/19.8: Int. Bronx, Kval US Open
U35/26.8: Grand Slam US Open, W60 Jinan
U36/2.9: Grand US Open (uge 2), 125K New Haven, W60 Zagreb, W60 Changsha, W60 Montreux
U37/9.9: WTA Premier Zhengzhou, Int. Hiroshima, Int. Nanchang

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 29. juli 2019

Rk Spiller Point U31 U32 U33 U34 U35 U36 U37
1 Ashleigh Barty 6605 Toro Cinn UsOp
2 Naomi Osaka 6257 Toro Cinn UsOp
3 Karolina Pliskova 6055 Toro Cinn UsOp Zheng
4 Simona Halep 5933 Toro Cinn UsOp Zheng
5 Kiki Bertens 5130 Toro Cinn UsOp Zheng
6 Petra Kvitova 4785 Cinn UsOp
7 Elina Svitolina 4638 SanJ Toro Cinn UsOp Zheng
8 Sloane Stephens 3802 Wash Toro Cinn UsOp
9 Serena Williams 3411 Toro UsOp
10 Aryna Sabalenka 3365 SanJ Toro Cinn UsOp Zheng
11 Anastasija Sevastova 3356 Toro Cinn UsOp
12 Belinda Bencic 2963 Wash Toro Cinn UsOp
13 Angelique Kerber 2875 Toro Cinn UsOp
14 Johanna Konta 2790 Toro Cinn Bronx UsOp
15 Marketa Vondrousova 2652 Cinn UsOp
16 Qiang Wang 2647 Cinn Bronx UsOp Zheng
17 Madison Keys 2555 Wash Toro Cinn UsOp
18 Caroline Wozniacki 2478 Toro Cinn UsOp
19 Anett Kontaveit 2335 Toro Cinn UsOp Zheng
20 Elise Mertens 2305 SanJ Toro Cinn UsOp
21 Petra Martic 2156 SanJ Toro Cinn UsOp Zheng
22 Caroline Garcia 2105 Toro Cinn UsOp Zheng
23 Amanda Anisimova 2018 SanJ Toro Cinn UsOp
24 Julia Goerges 1955 Toro Cinn UsOp
25 Donna Vekic 1950 SanJ Toro Cinn UsOp
26 Bianca Andreescu 1937 Toro Cinn UsOp
27 Garbiñe Muguruza 1865 Cinn UsOp
28 Sofia Kenin 1845 Wash Toro Cinn UsOp Zheng
29 Carla Suárez Navarro 1842 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp
30 Maria Sakkari 1790 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp Zheng
31 Su-Wei Hsieh 1775 Wash Toro Cinn UsOp Hiros
32 Barbora Strycova 1750 Wash Bronx UsOp
33 Danielle Collins 1638 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp
34 Dayana Yastremska 1619 Toro Cinn Bronx UsOp
35 Lesia Tsurenko 1556 Wash Toro Cinn UsOp Zheng
36 Shuai Zhang 1535 SanJ Bronx UsOp Nanch
37 Alison Riske 1437 UsOp Zheng
38 Victoria Azarenka 1380 Cinn UsOp
39 Yulia Putintseva 1355 Toro Cinn Bronx UsOp Zheng
40 Daria Kasatkina 1325 Toro Cinn UsOp
41 Katerina Siniakova 1316 Wash Toro Cinn Bronx UsOp
42 Ajla Tomljanovic 1210 SanJ Bronx UsOp Zheng
43 Anastasia Pavlyuchenkova 1185 Wash UsOp
44 Monica Puig 1173 Wash UsOp
45 Aliaksandra Sasnovich 1151 Toro Cinn Bronx UsOp
46 Karolina Muchova 1139 UsOp
47 Ekaterina Alexandrova 1133 SanJ UsOp
48 Viktoria Kuzmova 1105 UsOp Nanch
49 Kristina Mladenovic 1095 Wash UsOp Zheng
50 Venus Williams 1085 Toro Cinn UsOp
51 Yafan Wang 1068 Wash BronxA UsOp Nanch
52 Alizé Cornet 1040 Bronx UsOp Zheng
53 Polona Hercog 1019 BronxA UsOp Zheng
54 Jil Teichmann 1008 UsOp
55 Saisai Zheng 1000 SanJ Toro Cinn Bronx UsOp Zheng
56 Veronika Kudermetova 986 BronxA UsOp Hiros
57 Margarita Gasparyan 969 Wash UsOp
58 Mihaela Buzarnescu 966 SanJ Bronx UsOp Hiros
59 Ons Jabeur 943 Wash UsOp
60 Tamara Zidansek 910 Karls BronxA UsOp Zheng
61 Elena Rybakina 886 Nanch
62 Camila Giorgi 883 Wash Cinn Bronx UsOp
63 Bernarda Pera 883 UsOp
64 Dominika Cibulkova 873 UsOp
65 Alison Van Uytvanck 860 Karls BronxA UsOp Hiros
66 Iga Swiatek 847 Wash UsOp
67 Fiona Ferro 827 UsOp Zhen-A1
68 Viktorija Golubic 826 UsOp Nanch
69 Kateryna Kozlova 821 UsOp Nanch
70 Rebecca Peterson 819 Wash UsOp Nanch
71 Magda Linette 808 SanJ UsOp Nanch
72 Kaia Kanepi 805 UsOp
73 Tatjana Maria 796 Karls UsOp Hiros
74 Anastasia Potapova 795 Wash UsOp Hiros
75 Lauren Davis 787 UsOp
76 Jennifer Brady 778 Wash UsOp
77 Andrea Petkovic 775 SanJ UsOp
78 Madison Brengle 769 UsOp
79 Jessica Pegula 768 Wash UsOp
80 Laura Siegemund 750 UsOp Hiros
81 Pauline Parmentier 750 UsOp
82 Maria Sharapova 740 UsOp
83 Jelena Ostapenko 716 Toro Cinn UsOp Zhen-A2
84 Zarina Diyas 710 UsOp Hiros
85 Daria Gavrilova 700 Karls UsOp Hiros
86 Vera Zvonareva 700 Wash UsOp
87 Kristyna Pliskova 696 UsOp Nanch
88 Timea Bacsinszky 694 UsOp
89 Misaki Doi 679 UsOp Hiros
90 Ivana Jorovic 678 UsOp Nanch
91 Marie Bouzkova 670 UsO-Q Nanch
92 Anna Blinkova 664 UsOp
93 Irina-Camelia Begu 652 UsO-Q Nanch
94 Sorana Cirstea 651 Karls UsOp Hiros
95 Anna Karolina Schmiedlova 645 UsOp Hiros
96 Sara Sorribes Tormo 643 UsOp Hiros
97 Beatriz Haddad Maia 641 UsOp
98 Natalia Vikhlyantseva 638 UsOp
99 Aleksandra Krunic 635 UsOp Nanch
100 Astra Sharma 630 UsOp
325 Clara Tauson 140

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U31/29.7: ATP 500 Washington, ATP 250 Kitzbuhel & Los Cabos, $135K Chengdu, €92K Sopot, €69K Segovia, €46K Liberec, $54K Lexington
U32/5.8: ATP 1000 Toronto, $81K Aptos, $54K Yokkaichi, €46K Manerbio & Augsburg
U33/12.8: ATP 1000 Cincinnati, $108K Vancouver, €69K Cordons, €46K Meerbusch & Portoroz
U34/19.8: Kval US Open, ATP250 Winston-Salem, €46K LAguila
U35/26.8: Grand Slam US Open, $54K Baotou, €46K Mallorca & Como
U36/2.9: Grand Slam US Open
U37/9.9: US Open (Uge 2)

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 29. juli 2019

Rk Spiller Point U31 U32 U33 U34 U35 U36 U37
1 Novak Djokovic 12,415 Mont Cincin USop
2 Rafael Nadal 7,945 Mont Cincin USop
3 Roger Federer 7,460 Mont Cincin USop
4 Dominic Thiem 4,595 Kitzb Mont Cincin USop
5 Alexander Zverev 4,415 Mont Cincin USop
6 Stefanos Tsitsipas 4,045 Wash Mont Cincin USop
7 Kei Nishikori 4,040 Wash Mont Cincin USop
8 Karen Khachanov 2,890 Wash Mont Cincin USop
9 Fabio Fognini 2,625 Cabos Mont Cincin USop
10 Daniil Medvedev 2,625 Wash Mont Cincin USop
11 Kevin Anderson 2,500 Wash Mont Cincin USop
12 Juan Martin del Potro 2,380 Cabos Mont Cincin USop
13 Roberto Bautista Agut 2,215 Mont Cincin USop
14 Borna Coric 2,195 Mont Cincin Wins USop
15 John Isner 2,040 Wash Mont Cincin USop
16 Nikoloz Basilashvili 1,975 Mont Cincin Wins USop
17 Marin Cilic 1,940 Wash Mont Cincin USop
18 David Goffin 1,860 Wash Mont Cincin USop
19 Gael Monfils 1,770 Wash Mont Cincin USop
20 Milos Raonic 1,765 Wash Mont Cincin USop
21 Stan Wawrinka 1,715 Mont Cincin USop
22 Felix Auger-Aliassime 1,707 Wash Mont Cincin USop
23 Matteo Berrettini 1,570 Mont Cincin USop
24 Guido Pella 1,560 Mont Cincin USop
25 Alex de Minaur 1,515 Wash Mont Cincin USop
26 Dusan Lajovic 1,501 Kitzb Mont Cincin USop
27 Diego Schwartzman 1,485 Cabos Mont Cincin USop
28 Taylor Fritz 1,450 Cabos Mont Cincin USop
29 Lucas Pouille 1,385 Mont Cincin USop
30 Benoit Paire 1,368 Wash Mont Cincin Wins USop
31 Denis Shapovalov 1,355 Wash Mont Cincin USop
32 Fernando Verdasco 1,310 Kitzb Mont Cincin USop
33 Gilles Simon 1,310 Wash Mont Cincin USop
34 Kyle Edmund 1,280 Wash Mont Cincin USop
35 Jan-Lennard Struff 1,265 Wash Mont Cincin USop
36 Laslo Djere 1,245 Mont Cincin USop
37 Christian Garin 1,233 Cabos Mont Cincin USop
38 Pierre-Hugues Herbert 1,108 Wash Mont Cincin USop
39 Sam Querrey 1,100 Wash Mon-Q Wins USop
40 Frances Tiafoe 1,060 Wash Mont Cincin USop
41 Radu Albot 1,046 Cabos Mont Cincin USop
42 Joao Sousa 1,035 Kitzb Mon-Q Wins USop
43 Reilly Opelka 1,027 Wash Mon-Q USop
44 Hubert Hurkacz 1,023 Wash Mon-Q Cin-A Wins USop
45 Mikhail Kukushkin 1,020 Cabos Mon-Q Wins USop
46 Jordan Thompson 1,009 Wash Cin-A USop
47 Pablo Carreno Busta 1,007 Kitzb Cin-A Wins USop
48 Filip Krajinovic 998 Kitzb Mon-A Cin-A Wins USop
49 Andrey Rublev 996 Wash Wins USop
50 Ugo Humbert 989 Wash Wins USop
51 Daniel Evans 980 Wash Mon-Q Wins USop
52 Nick Kyrgios 975 Wash Mont Cincin USop
53 Pablo Cuevas 968 Kitzb Mont Cin-A Wins USop
54 Marton Fucsovics 965 Kitzb Cin-A USop
55 Nicolas Jarry 955 Cin-A Wins USop
56 Lorenzo Sonego 954 Kitzb Cin-A Wins USop
57 Grigor Dimitrov 952 Cabos Mon-A Cin-A USop
58 Cameron Norrie 950 Cabos Mon-Q USop
59 Juan Ignacio Londero 935 Cabos Mon-Q USop
60 Martin Klizan 918 Kitzb Mon-A Wins USop
61 Miomir Kecmanovic 889 Wash Wins USop
62 Marco Cecchinato 880 Kitzb Mont Cincin Wins USop
63 Federico Delbonis 876 Kitzb Mon-Q Wins USop
64 Feliciano Lopez 872 Mon-Q Cin-A Wins USop
65 Casper Ruud 869 Kitzb Mon-Q Wins USop
66 Adrian Mannarino 861 Wash Mont Cincin Wins USop
67 John Millman 860 Cabos Mon-Q Wins USop
68 Richard Gasquet 860 Kitzb Mon-A USop
69 Albert Ramos-Vinolas 860 Kitz-Q Win-Q Uso-A
70 Jo-Wilfried Tsonga 860 Wash Mon-Q USop
71 Tennys Sandgren 826 Cabos Win-Q USop
72 Alexander Bublik 819 Was-Q Mon-Q Wins USop
73 Philipp Kohlschreiber 805 Kitzb USop
74 Jeremy Chardy 805 Kitzb Wins USop
75 Pablo Andujar 802 Kitzb Wins USop
76 Roberto Carballes Baena 787 Kitzb Wins USop
77 Yoshihito Nishioka 776 Wash Mon-Q Wins USop
78 Ricardas Berankis 749 Wash Mon-Q Vanc USop
79 Andreas Seppi 745 Wins USop
80 Ivo Karlovic 659 Wash Mon-Q USop
81 Leonardo Mayer 655 Kitzb Win-Q USop
82 Thomas Fabbiano 653 USop
83 Corentin Moutet 650 Kitz-Q Wins USop
84 Marius Copil 647 Was-A Mon-Q Wins USop
85 Lloyd Harris 647 Was-Q Mon-Q Wins USop
86 Robin Haase 626 Mon-Q Wins USop
87 Alexei Popyrin 626 Was-Q Mon-A Win-Q USop
88 Jaume Munar 620 Kitz-Q Win-A USop
89 Hugo Dellien 614 Kitz-Q Wins USop
90 Prajnesh Gunneswaran 609 Cabos Win-Q USop
91 Aljaz Bedene 605 Portor USop
92 Damir Dzumhur 603 Cabos Vanc Win-Q USop
93 Bradley Klahn 601 Was-Q Mon-Q Wins USop
94 Steve Johnson 600 Cabos Wins USop
95 Stefano Travaglia 588 USO-Q Uso-A
96 Bernard Tomic 582 USO-Q
97 Mackenzie McDonald 581 USop
98 Denis Kudla 565 Win/Us-Q
99 Brayden Schnur 561 Mon-A Vanc Win-Q USop
100 Kamil Majchrzak 559 USO-Q
179 Mikael Torpegaard 291 Was-Q USO-Q
555 Holger Vitus Nodskov Rune 6 Manerb-WC
612T Frederik Nielsen 3 Kitzb-dbl Uso-dbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 29. juli 2019

No. Women Point WTA* Uge31 Uge32 Uge33 Uge34
75 Clara Tauson 260 27 W25Polen W60Warsaw W25Leipzig-JE
364 Sofia Nami Samavati 72 12 W15Finland
367 Olga Helmi 71 12 W25Woking-Q W25Chiswick-
LWQ
W15Holland
887 Karen Barritza 12 (2)
1080 Elena Jamshidi 8 (1) W15Finland-Q W25G.Canaria-LWQ
1347 Olivia Gram 4 (2)
1512 Hannah Viller Møller 2
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge31 Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
Entry torsdag 11-jul 18-jul 25-jul 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug
Withdrawal tirsdag 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep
Freeze torsdag 25-jul 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep
Start mandag 29-jul 05-aug 12-aug 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep

 

No. Men Point ATP* Uge31 Uge32 Uge33 Uge34
368 Eric Vanshelboim (UKR) 186 24
1663 August Holmgren 7 3 M15Agadir-Q M15Ystad-Q
2578 Anders Arenfeldt Holm 1
2578 Kasper Elsvad 1
2578 Christopher Luthra 1
Holger Vitus Nødskov Rune Se ATP M25
Rumænien
2M15Mexico
3M25Polen
4M25Spanien
5M25Schweiz
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Sebastian Grundtvig M15Ystad-Q
Henrik Heise Korsgaard M15Ystad-Q

Da hverken Mikael Torpegaard eller Frederik Løchte Nielsen samt college-spillerne pt. spiller på ITF-touren, og point fra ITF-ranglisten konverteres til ATP-point til august, opdateres ITF-ranglisten indtil videre ikke for disse spillere.

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 29. juli 2019

No. Girls Point Uge31 Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36
1 Clara Tauson 2495,00 1USopen
163 Hannah Viller Møller 321,50 J4Belg 1J1
Canada
1USopen
259 Clarine Lerby (NED) 224,25
336 Divine Dasam Nweke 175
1065 Alisha Ali Hussain 35
1214 Nina Vicic 25,75 J5Split
1327 Natacha Schou 20,75 J4Porto-Q (WC)
1503 Cirkeline Lundberg 15,25 J4Lux.-Q J5Bree
1558 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25
1579 Rebecca Munk Mortensen 13,75 J5Bree-Q
1581 Johanne Christine Svendsen 13,75 J5Bree-Q
1638 Nikoline Gullacksen 12,25
1638 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1892 Martha Elisa Stemann 8,50
2150 Zoe Du Pasquier Jensen 5,25 J5Bree-Q
2459 Anna Tang 2,75
2763 Ida Hasselbalch 1,75
2845 Katerina Norup Hansen 1,50
2845 Isabella Kierkegaard 1,50
2904 Sille Larsen 0,75
Victoria Ilena Andersen J4Leiria
-A2
Anna Aagaard Nielsen
Moniqua Nielsen
Emilie Just-Bomholt
Augusta Birn
Frederikke Birn
Olivia Thiemke
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Emma Kamper Malmkjær
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger J4Lux.-A5


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge31 Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
Entry tirsdag 02-jul 09-jul 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug
Withdrawal tirsdag 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep
Freeze onsdag 24-jul 31-jul 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug 04-sep 11-sep
Start mandag 29-jul 05-aug 12-aug 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep

 

No. Boys Point Uge31 Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 1J1
C.Park
1J1
Canada
1USopen
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 1J1
C.Park
1J1
Canada
1USopen
4 Martin Damm (USA) 1847,50 1USopen
7 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 1J1
C.Park
1USopen
38 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75 1USopen
40 Eric Vanshelboim (UKR) 793,75 1J1
C.Park
1USopen
132 Christian Lerby (NED) 378 J2Gladbeck 1J1
C.Park
1J1
Canada
1USopen
154 Elmer Møller 331,25 J2Gladbeck
302 Carl Emil Overbeck 186,75
376 Oskar Brostrøm Poulsen 143,50
513 Sebastian Grundtvig 101,75
737 Gustav Theilgaard 56,00
863 Richard Biagiotti 43,00 J4Luxemb. J5Bree
931 Niels Heise Korsgaard 38,25
1162 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75
1369 Emil Okkels Jensen 16 J5Split
1525 Kevin Chen 11,50
1950 Julius Kostopoulos 5
1950 Ervin Mesic 5
1988 Asger Emil Ildor 5
2198 Tobias Bo Kudsk 2,75
2198 Marcus Gram Petersen 2,75
2496 Felipe Mikkelsen 1,75
2496 Valdemar Frederik Pape 1,75
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
Jonas Hembo Mathiasen J4Finl
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Luthra
Theodor Boisen
Luka Strojanovic
Christoffer Hayes Hjelm
Oliver Eliasen
Mikkel Ballisager
Alexander Stage
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
3 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
4 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Daria Snigur (UKR) 2083,75
5 Jonas Forejtek (CZE) 1576,25 Diane Parry (FRA) 1796,25
6 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1722,50
7 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
8 Harold Mayot (FRA) 1333,75 Qinwen Zheng (CHN) 1527,50
9 Liam Draxl (CAN) 1320,00 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1473,75
10 Gauthier Onclin (BEL) 1223,75 Maria Camila Osorio Serrano (COL) 1341,25