U12 Pigesingle blev domineret af Danmark med 4 deltagere i semifinalen. Anna Tang vandt finalen mod Emilie Just-Bomholt efter semifinaler mod Augusta Birn og Noah Hylbæk Tølhøj

Det var ikke kun i U10 rækkerne, at danske deltagere klarede sig godt ved Fair Play Cup i Malmø, som Tennisavisen berettede om i søndags

Fair Play Cup: 10-årige Chili Alberthe Emelie Jensen vinder pokalen i Malmø
Fair Play Cup: 9-årige Lucas Christmas-Møller finalist i U10 Drengesingle

I U12 Pigesingle var der tale om total dansk dominans, da semifinalisterne alle var danske, og begge semifinaler blev rene klubopgør mellem piger fra Hillerød og HIK.

I den ene semifinale vandt Anna Tang over klubkammeraten fra Hillerød Augusta Birn 6-4, 6-7, 6-0, og i HIK opgøret vandt Emilie Just-Bomholt over Noa Hylbæk Tølhøj 6-3, 6-1.
I finalen vandt Anna 6-4, 6-2 over Noa.

Forinden havde Anna i 1. runde (R32) vundet 6-0, 6-0 over Alice Klinteby (Falkenbergs TK), og i 1/8-finalen vandt hun 6-4, 6-1 over Zoe Helle Du Pasquier Jensen (B93), der i 1. runde havde vundet 6-1, 6-1 over Saga Jönsson-Slättsjö (Slöinge TK).
I kvartfinalen mod Lovisa Valentinsson (Fair Play TK) vandt Anna 6-4, 6-2.

Emilies vej til semifinalen var 6-2, 6-0 i 1. runde over Ella Virdarson (IS Göta) og derefter 6-2, 7-6 i 1/8-finalen over Mina Lövkvist (IS Göta).
I kvartfinalen vandt Emilie efter tiebreak i 3. sæt 0-6, 6-4, 7-6 over Frederikke Birn (Hillerød), der i 1. runde havde vundet 6-1, 6-4 over Dicte Ingildsen (Gentofte) og i 1/8-finalen over Jennifer Erinson (Svedala TK).

Augusta vandt i 1. runde 3-6, 7-5, 6-4 over Felipa Knezevic (Fair Play TK) og i 1/8-finalen 6-1, 6-2 over Liv Stafström (Fair Play TK).
I kvartfinalen blev det 6-1, 6-0 over Ebba Mallander (Slöinge TK), inden hun som nævnt tabte til Anna i semifinalen.

Inden Noa tabte til Emilie i semifinalen havde hun vundet i 1. runde 6-0, 6-4 over Emma Lindh (Höllvikens TK) og 7-6, 6-2 over Vilma Krebs (SIF) samt 6-1, 7-6 over Edit Cosmo (Fair Play TK)

I U12 Drengesingle var der kun en enkelt dansk deltager, Oliver Steines (KB), som i 1. runde vandt 6-3, 6-0 over Vincent Valero (Fair Play TK), hvorefter han tabte 4-6, 5-7 i 1/8-finalen mod Alexander Wessman (Helsingborgs TK).

William Rejchtman Vinciguerra og Alberthe Emelie Jensen
Foto: Privat

Udover ovennævnte A-rækker i U12 blev desuden afviklet både B og C-rækker i U12, og i B-rækken i Pigesingle deltog vinderen af U10, Chili Alberthe Emelie Jensen, som i 1/8-finalen vandt 6-0, 6-4 over Isabelle Andersson (Allmänna TK Lund), hvorefter hun i kvartfinalen tabte 4-6, 3-6 til Tilda Hessleryd (IS Göta).

Vinderen af U10 Drengesingle, William Rejchtman Vinciguerra (Malmö Bellevue TK) blev også vinder af B-rækken i U12.
Billedet herover viser William sammen med Chili efter deres sejre i U10.

Siden søndagens omtale er det i mellemtiden blevet opklaret, at den 9-årige talentfulde svensker er i familie med den tidligere topspiller Andreas Vinciguerra, der er Williams morbror.
Den unge talentfulde svensker har fået en ketsjer-aftale med Yonex Scandinavia, der i øvrigt har delt Tennisavisens omtale af Chili’s triumf i U10

hvilket dog ikke er den eneste danske triumf, som de har fået øjnene op for