I den kommende weekend afvikles semifinaler i World Group, Great Britain vs. Argentina og Frankrig vs. Kroatien. Desuden spilles en række Play off kampe

Med danske øjne er det dog opryknings-kampen i Group II Europe/Africa, der har interesse for danske tennis-interesserede, men tilsyneladende ikke for andre herhjemme, idet der har været meget lidt medieomtale forud for opgøret mod Hviderusland i Minsk.

Efter torsdagens lodtrækning kan det konstateres, at holdkaptajn Kenneth Carlsen har valgt at lade Frederik Løchte Nielsen og Andreas Bjerrehus spille fredagens singler.
Løchte indleder kl. 0900 dansk tid mod Yaraslau Shyla og derefter spiller Bjerrehus mod Ilya Ivashka.

De Hviderussiske spillere er nærmere omtalt i denne optakt til opgøret – Davis Cup: Afbudsramt dansk hold mod Hviderusland i Minsk

Som ventet er der genvalg til Løchte og Thomas Kromann i doublen, hvor de ifølge planen møder Egor Gerasimov og Max Mirnyi lørdag kl. 1000 dansk tid.
Man kan dog ikke altid helt regne med, at de oplyste holdopstillinger holder stik, da det kan ændres indtil en time før kampstart, og derfor er det uvist, om den oplyste holdopstilling med de samme spillere i single til søndagens to sidste kampe bliver ændret.

Frederik Løchte Nielsen, Thomas Kromann, Kenneth Carlsen

De største danske forventninger ligger uden tvivl på Løchte, som både er den mest erfarne og desuden højere rangeret som no. 418 end hans Hviderussiske modstander, der er no. 537, så en 1-0 føring kan tage en del af presset fra Bjerregaard, som derved kan spille frit og måske levere en overraskelse.

1-1 efter førstedagen vil dog stadig være et udmærket udgangspunkt inden lørdagens double, hvor der er god grund til dansk optimisme i betragtning af, at Løchte og Kromann har spillet på et ekstremt højt internationalt niveau i de seneste Davis Cup opgør, så dansk 2-1 føring vil langt fra være urealistisk inden søndagens to singler, og så vil alt være åbent.

Trods adskillige forespørgsler er det ikke lykkedes for Tennisavisen at få opklaret, om der er mulighed for at følge Danmarks kampe via livestreaming.
Den Hviderussiske TV-kanal Belarus-5 sender ifølge program-oversigten fra opgøret, men tilsyneladende er kanalen ikke tilgængelig herhjemme på deres Online Broadcasting på http://www.tvr.by/eng/.
Stillingen kan følges på livescore http://daviscup.tennis-live-scores.com/scoreboard.html

Andre kampe i Group I og II

Vinderen af opgøret rykker op i Group I Europe/Africa, og det samme gør vinderen af den anden Play off kamp mellem Litauen og Bosnia/Herzegovina, som afvikles i Vilnius med start fredag kl. 1500cet.

I Båstad spiller Sverige mod Holland med start fredag kl. 1030 om forbliven i Group I. Både Elias og Mikael Ymer spiller singlerne for Sverige mod Thiemo De Bakker og Robin Haase, mens Isak Arvidsen og Fred Simonsson spiller doublen mod Jean-Julien Rojer og Tim Van Ruthoven.
Taberen af opgøret får dog en ekstra chance for at blive i gruppen i en nedrykningskamp mod Israel 28-30. oktober.

Slovenien og Portugal mødes i weekenden i en kamp, hvor taberen rykker ned i Group II.

Play off kampe om oprykning til World Group

Spanien, Ukraine, Rusland og Ungarn, som alle var i Group I i 2016 spiller Play off om oprykning til World Group, hvor der spilles følgende kampe i weekenden:
Schweiz vs. Uzbekistan – Hverken Federer eller Wawrinka deltager.
Belgien vs. Brasilien
Australien vs. Slovakiet – Både Nick Kyrgios og Bernard Tomic spiller for Australien.
Canada vs. Chile – Milos Raonic deltager ikke for Canada.
Kazakhstan vs. Rusland
Spanien vs. Indien – Både Nadal og Ferrer deltager, så Spanien satser på oprykning.
Tyskland vs. Polen
Japan vs. Ukraine – Kei Nishikori spiller kun double.

Semifinaler i World Group

Semifinalerne i World Group spilles således:

Great Britain vs. Argentina – start fredag kl. 1400cet
1. Andy Murray vs. Juan Martin Del Potro
2. Kyle Edmund vs. Guido Pella
Double lørdag 1500cet
3. Andy Murray/Jamie Murray vs. Federico Delbonis/Leonardo Mayer
De 2 sidste singler spilles søndag fra kl. 1400cet

Kroatien vs. Frankrig – start fredag kl. 1400cet
1. Borna Coric vs. Richard Gasquet
2. Marin Cilic vs. Lucas Pouille
Double lørdag 1500cet
3. Ivan Dodig/Marin Draganja vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
De 2 sidste singler spilles søndag fra kl. 1400cet

Eurosport 2 sender ifølge programoversigten Davis Cup fredag kl. 14, men det fremgår ikke hvilke kampe der vises.
Tilføjelse: Det er blevet oplyst, at Eurosport 2 viser Great Britain vs. Argentina.

Finalen om Davis Cup spilles 25-27. november.