Novak Djokovic indleder kl. 12 på Centrecourt og TV3 Sport 2 og Caroline Wozniacki slutter på TV2 Sport som 4. kamp på Court 1

ATP 250 Antalya Open (TUR)
TV3 Sport 2 fra torsdag. Tennistv.com fra mandag

Kampe på Centre Court – vises på Tennistv.com
1400: (LL) Lloyd Harris (RSA) vs. Janko Tipsarevic (SRB)
Næste (WC) Marsel Ilhan (TUR) vs. [8] Martin Klizan (SVK)
NB 1730: [1] Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND)

ATP 250 Aegon International, Eastbourne (GBR)
Eurosport fra søndag. Tennistv.com fra onsdag

Sendeplanen fra Eurosport modtaget tirsdag 1130:
Centre Court – start kl. 1200cet
Novak Djokovic (SRB) v Vasek Pospisil (CAN)

Court 1
Daniil Medvedev (RUS) v Sam Querrey (USA)
Richard Gasquet (FRA) v Frances Tiafoe (USA)

Centre Court
Donald Young (USA) v Jared Donaldson (USA)

WTA Premier Aegon International, Eastbourne (GBR)
TV2 Sport fra mandag

ATP & WTA kampe på Centrecourt:
1200cet: [1/WC] Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN) – ATP
NB 1330cet: [1/WC] Angelique Kerber (GER) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – WTA
Næste: (LL) Sorana Cirstea (ROU) vs. [5] Johanna Konta (GBR) – WTA
Næste: Donald Young (USA) vs. Jared Donaldson (USA) – ATP

Court 1:
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. [2/WC] Simona Halep (ROU) – WTA
Daniil Medvedev (RUS) vs. [5] Sam Querrey (USA) – ATP
[7] Richard Gasquet (FRA) vs. Frances Tiafoe (USA) – ATP
[6] Caroline Wozniacki (DEN) vs. Naomi Osaka (JPN) – WTA

Tennisavisen har modtaget denne sendeplan fra TV2 Sport, som garanterer, at der skiftes til Carolines kamp, selvom kampen på Centre Court ikke er færdigspillet.

Court 1 – Start at 10:00 GMT
[Q] Ying-Ying DUAN (CHN) v WC] Simona HALEP (ROU) [2]

Centre Court – Not Before 11:30 GMT
[WC] Angelique KERBER (GER) [1] v Kristyna PLISKOVA (CZE)

Centre Court – Followed by
[LL] Sorana CIRSTEA (ROU) v Johanna KONTA (GBR) [5]

Court 1 – Followed by (follows 2 ATP matches)
Caroline WOZNIACKI (DEN) [6] v Naomi OSAKA (JPN)

Grand Slam Wimbledon (GBR) – Kvalifikation

Tennisavisen har ikke modtaget nærmere information om, hvilke kampe der vises fra tirsdagens kvalifikation, men mandag blev vist kampene fra Court 11, hvor der også sendes fra ved starten af dagens program kl. 1200cet – med engelsk-sprogede kommentatorer.
Programmet for Court 11 indledes kl. 1200cet med 3 kampe fra 1. runde hos kvindernes kvalifikation:
Harriet Dart (GBR) vs. Cagla Buyukakcay (TUR)
Miyu Kato (JPN) vs. Amandine Hesse (FRA)
Marina Erakovic (NZL) vs. Amra Sadikovic (SUI)

Tidligst kl. 1600cet spilles 2 kampe fra 2. runde I herrernes kvalifikation:
Liam Broady (GBR) vs. Marcus Willis (GBR)
Lukas Rosol (CZE) vs. Rajeev Ram (USA)

Det komplette program for tirsdagens kval-kampe findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/schedule2.html

Billedet herover viser Caroline i Eastbourne 2015.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 26

ATP Challengers: €43K Milan (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

100K, Southsea (GBR) – Græs
(81) Julia Boserup (USA) vs. (97) Sara Sorribes Tormo (ESP) – ca. 1330cet

25K, Lund (SWE) – Grus
(500) Karen Barritza (DEN) vs. [3] (292) Valentyna Ivakhnenko (RUS) – 1015
Karen Barritza/Anna Signe Rasmussen vs. Ida Jarlskog/Fanny Ostlund (SWE) – NB 1630

15K, Pittsburgh (USA) – Grus
Mikael Torpegaard (DEN)/Hugo Di Feo (CAN) vs. Julian Bradley (ITA)/Collin Johns (USA) – 1900cet

15K, Setubal (POR) – Hardcourt
(Q) (919) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [5] (558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) – NB 1530

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Gladbeck (GER) – Grus
Clara Tauson (DEN)/Daria Frayman (RUS) vs. Alana Smith/Peyton Stearns (USA) – NB 1700
Philip Hjorth (DEN)/Tristan Boyer (USA) vs. Igor Gimenez/Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) – NB 1200

Både Clara og Philip er videre i single, hvor no. 154 Clara vandt 6-2, 7-5 over no. 257 Mariam Dalakishvili (GEO).
no. 218 Philip vandt 4-6, 6-4, 6-4 over no. 213 Henri Squire (GER).
Begge spiller tidligst 1/8-finale onsdag.

Grade 5, ITF Aarhus 2017 – Grus

Klik på Order Of Play

Tennis Europe (udvalgte)

TE Kystmesterskaberne 2017 – Grus
U14+16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.