Det vil være en større sensation, hvis Clara Tauson ikke spiller sig i kvalfinalen, hvor et nostalgisk gensyn fra Junior Masters 2018 kan forekomme

Når finalen i WTA 500 turneringen i Adelaide mellem Iga Swiatek og Belinda Bencic er overstået lørdag formiddag kan opmærksomheden på WTA-touren efter flere uger “down under” flyttes til henholdsvis Doha i Qatar og Lyon i Frankrig, hvor der i næste uge afvikles henholdsvis WTA 500 og WTA 250.

Finalen i Adelaide indledes kl. 0830 og kan følges på TV 2 Sport, men allerede en halv time senere (0900cet) indledes kvalifikationen til WTA 500 Qatar Total Open 2021 i Doha, og kl. 1000 starter kvalifikationen til WTA 250 Open 6éme Sens Métropole de Lyon, hvor 18-årige Clara Tauson spiller 2. kamp på Central Court.

Clara er seedet 5 i kvalifikationen, hvor hun på papiret får en overkommelig opgave mod den 5 måneder yngre franske junior Juline Fayard, der har fået wildcard til kvalifikationen.
Fayard har ikke nogen WTA-rangering, og på ITFs juniorrangliste er hun no. 206, og selvom Clara – ligesom Caroline Wozniacki altid gjorde – tager 1 kamp ad gangen, vil det være en ægte sensation, hvis Clara ikke spiller sig videre til kvalfinalen.

Straks efter spilles på samme bane kampen mellem 11. seedede 19-årige Xin Yu Wang (CHN), der er no. 159 på WTA-ranglisten, og 28-årige no. 284 Amandine Hesse (FRA), der ligesom Claras første modstander har fået wildcard.

Et tjek på WTA’s HeadToHead funktion viser, at det vil være det første indbyrdes møde, uanset om Clara møder Hesse eller Wang, men efter en smule detektivarbejde, hvor det gælder om at skelne mellem Xiyu Wang, Xinyu Wang og Xin Yu Wang, viste det sig imidlertid, at Clara som 15-årige mødte Xin Yu Wang ved Junior Masters i Chengdu i oktober 2018, hvor Clara vendte en truende ydmygelse efter 0-6 i 1. sæt til sejr 7-6(5), 6-4 i de 2 efterfølgende sæt.

ITF Junior Masters: Clara Tauson vendte truende ydmygelse til stor triumf i TV-gyser

Herunder det komplette program for 1. kvalrunde lørdag fra kl. 1000 i Lyon.
Vinderne spiller søndag kvalfinale om en plads i hovedturneringen, hvor deltagerne ifølge den seneste oplyste entry-liste er mellem no. 33 og 120, heriblandt no. 119 Xiyu Wang, der efter flere afbud var den sidste, der slap med, indtil der fredag indløb afbud fra Cori Gauff, der tidligere på dagen havde spillet semifinale i Adelaide, hvorefter no. 120 Irena Bara (ROU) også undgik at spille kvalifikation.
De højst rangerede i hovedturneringen er ifølge entry-listen no. 33 Ekaterina Alexandrova (RUS), og det franske “firkløver” no. 43 Fiona Ferro, no. 44 Caroline Garcia, no. 50 Kristina Mladenovic og no. 50 Alizé Cornet.

Det er i skrivende stund ikke bekræftet, om kampene i kvalifikationen bliver livestreamet hos Bet365 og/eller Unibet, men det vil i så fald blive opdateret i opslaget om “Udvalgte kampe lørdag 27. februar” på Tennisavisens facebook.
Tilføjelse: Alle kvalkampe vises på Unibet

TV 2 Sport dækker primært WTA 500 i Doha, men hvis Clara slipper igennem til hovedturneringen, vil hendes kampe så vidt muligt blive vist på TV 2 Sport.

Central Court – start 1000
[6] (151) Barbara Haas (AUT) vs. (1354) Lois Boisson (FRA)
[5] (146) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Juline Fayard (FRA)
[11] (159) Xinyu Wang (CHN) vs. (284) Amandine Hesse (FRA)
[2] (129) Margarita Gasparyan (RUS) vs. (184) Cloe Paquet (FRA)
[1] (128) Tereza Martincova (CZE) vs. (322) Margot Yerolymos (FRA)
[3] (130) Viktorija Golubic (SUI) vs. (196) Laura Ioana Paar (ESP)
Court 1 – start 1000
[9] (157) Olga Danilovic (SRB) vs. (161) Magdalena Frech (POL)
[12] (160) Jacqueline Cristian vs. (170) Giulia Gatto-Monticone (ITA)
[4] (139) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (192) Jia-Jing Lu (CHN)
[8] (158) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (189) Xiaodi You (CHN)
[7] (152) Harriet Dart (GBR) vs. (187) Yuki Naito (JPN)
[10] (158) Leonie Kung (SUI) vs. (197) Natalija Kostic (SRB)

Endvidere programmet for 1. kvalrunde fra lørdag kl. 0900 ved WTA 500 i Doha, hvor der kræves 3 sejre for at kvalificere sig til hovedturneringen, hvor kun spillere fra top 40 er direkte inde.

Court A – start 0900cet
(4) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Martina Trevisan (ITA)
Ines Ibbou (AUS) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU)
NB 1200: (WC) Murbaka Al Naemi (QAT) vs. Ena Shibahara (USA)

Lin Zhu (CHN) vs. Jesika Maleckova (CZE)

Court B – start 0900cet
En Shuo Liang (TPE) vs. Anastsia Potapova (RUS)
(3) Patricia Maria Tig (ROU) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA)
NB 1200: (1) Jessica Pegula (USA) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)

Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Lucie Hradecka (CZE)

Court 1 – start 0900cet
(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. Monica Niculescu (ROU)
(6) Ana Blinkova (RUS) vs. Lesley Pattinama Kerkhove (NED)
NB 1200: (2) Laura Siegemund (GER) vs. Andreja Klepac (SLO)

Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Akgul Amanmuradova (UZB)

Court 2 – start 0900cet
Cristina Bucsa (ESP) vs. Martina Caregaro (ITA)
(7) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Darija Jurak (CRO)
NB 1200: Lesia Tsurenko (UKR) vs. Gabriela Ce (BRA)
(8) Misaki Doi (JPN) vs. Angelina Gabueva (RUS)