Da alle single-kampe i 3. runde må betegnes som “attraktive”, anføres herunder en oversigt med samtlige singler hos både damerne og herrerne.

Alle disse kampe kan følges på Eurosport Player.
Eurosport DK viser kampe fra kl. 17, mens Eurosport først starter ved 18-tiden efter cykel-løb fra Vueltaen

Hos damerne afvikles 7 af de 8 kampe på de 3 show-Courts Arthur Ashe (AA), Louis Armstrong (LA) og Grandstand (GS), men Carolines Wozniackis “banemand” åbenbart vurderes som den mindst interessante kamp – og derfor spilles på Court 17.

Kampen Azarenka vs. Kerber kan meget vel være afgørende for, hvem der 2 runder senere i en kvartfinale møder Simona Halep, som næppe taber til Rogers, men hvis Lisicki fortsætter af det sport, som hun har stukket ud, kan hun blive en trussel i næste runde.

Den tyske “armada” er deltager i yderligere 2 kampe, da både Petkovic og Barthel fortsat er med. Alle 4 tyskere er i nederste halvdel.

1700 AA: [5] Petra Kvitova (CZE) vs. [32] Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
1700 LA: [18] Andrea Petkovic (GER) vs. (96) (Q) Johanna Konta (GBR) – ESP
2. kamp GS: [22] Samantah Stosur (AUS) vs. [16] Sara Errani (ITA) – ESPDK
2. kamp C17: [26] Flavia Pennetta (ITA) vs. (149) Petra Cetkovska (CZE)
3. kamp LA: (44) Varvara Lepchenko (USA) vs. (52) Mona Barthel (GER)
3. kamp AA: [20] Victoria Azarenka (BLR) vs. [11] Angelique Kerber (GER)
4. kamp GS: (41) Barbora Strycova (CZE) vs. (24) Sabine Lisicki (GER)
0100 AA: [2] Simona Halep (ROU) vs. (154) (Q) Shelby Rogers (USA) – ESP

Hos herrerne 22-årige Jiri Vesely igen på hårdt arbejde mod en “serve-kanon”. Han overlevede bombardementet fra Ivo Karlovic (CRO) i 5 sæt, og kugle-regnen bliver næppe blidere, når han møder Isner.

Kun ganske få seedede er røget ud i nederste halvdel – i modsætning til øverste, hvor bl.a. både Nishikori, Ferrer og Nadal er ude.
Det danske Davis cup hold kan håbe på, at de 2 sidstnævnte møder op i Odense blottet for selvtillid, så de er “grydeklare” mod de danske spillere – indrømmet, at der er en del “ønsketænkning” involveret i denne bemærkning.

Spilleprogrammet for herrerne ser således ud

1700 C17: [31] Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. [6] Tomas Berdych (CZE) – ESPDK
1700 GS: [12] Richard Gasquet (FRA) vs. [24] Bernard Tomic (AUS)
2. kamp AA: [29] Philipp Kohlschreiber (GER) vs. [2] Roger Federer (SUI) – ESP
2. kamp LA: [13] John Isner (USA) vs. (47) Jiri Vesely (CZE)
2. kamp C17: [20] Dominic Thiem (AUT) vs. [15] Kevin Anderson (RSA) – ESPDK
3. kamp GS: [22] Viktor Troicki (SRB) vs. (68) Donald Young (USA) – ESPDK
3. kamp LA: [5] Stan Wawrinka (SUI) vs. (103) Ruben Bemelmans (BEL)
5. kamp AA: [30] Thomaz Bellucci (BRA) vs. [3] Andy Murray (GBR)

Nedenstående kampe formodes vist på Eurosport og Eurosport DK, hvor der tilsyneladende ikke er fundet plads til Azarenka vs. Kerber, men måske kan noget af kampen alligevel sniges ind

Formodet på Eurosport
1. Tomic vs. Gasquet
2. Kohlschreiber vs. Federer
Game, Set & Mats
3. Azarenka vs. Kerber
4. Wawrinka vs. Bemelmans
5. Rogers vs. Halep
6. Bellucci vs. Murray
Formodet på Eurosport
1. Berdych vs. Garcia-Lopez
2a Stosur vs. Errani
2b Pennetta vs. Cetkovska
3. Anderson vs. Thiem
4. Troicki vs. Young

 

Det komplette program findes på dette link – http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav