En af nøglekampene i 1. runde i U16 var kampen mellem finalisten ved KB Cup JuniorGPS og semifinalisten ved seniorernes DM Inde. Josefine Axelsen vandt opgøret

U16 Pigesingle
I foromtalen UM Inde: Udsigt til spændende opgør i alle årgange i Hørsholm i påskeugen blev især 1. runde opgøret i U16 Pigesingle tirsdag mellem Karoline Laursen (Greve) og 5. seedede Josefine Axelsen (Skovbakken) betegnet som et ekstra interessant opgør, da begge spillere på det seneste har markeret sig ekstraordinært med henholdsvis semifinale ved DM inde og finale ved KB Cup JuniorGPS.

Josefine (billedet herover) viste, at det ikke var tilfældigt, at hun på vej til finalen ved JuniorGPS besejrede de 2 KB’ere Ida Emilie Stilling Krause og Rebekka La Cour Hillingsø, da hun ved UM vandt 6-3, 6-3 over Karoline (billedet herunder).
Hvis både Josefine og Rebekka onsdag kl. 1000 vinder i 2. runde, er der udsigt til revanche-opgør mellem de 2 i kvartfinalen onsdag.

Tennisspilleren Karoline Laursen
Foto: Sportsfotograf.com.

De øvrige 5-8. seedede spillere vandt ligeledes alle sikre 2-sæts sejre i 1. runde, hvor resultaterne blev følgende

[1] Olga Helmi (Birkerød) – bye
Linnea Fristam (Lyngby) vs. (Q) Sarah Marie Granhof (HRT) 6-3, 6-0

Caroline Buch (Esbjerg) vs. (Q) Mathilde Kayser Secher (Holte) 6-2, 6-0
[6] Helena Francati (Gentofte) vs. (Q) Sofie Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-0
==
[3] Rebekka La Cour Hillingsø (KB) – bye
Dzenana Hadzic (Esbjerg) vs. (Q) Marie Nordby Kellberg (KB) 7-6(3), 6-4

Caroline Piculell (Lyngby) vs. Laura Elkjær Pedersen (Skovbakken) 6-1, 6-1
[5] Josefine Axelsen (Skovbakken) vs. Karoline Laursen (Greve) 6-3, 6-3
====
[8] Sofie Vogel Bjerringgaard (B93) vs. (LL) Kaia V. Fallinge (B93) 6-1, 6-3
Helena Hildebrand Steenberg (Lyngby) vs. (Q) Mariah Signe Gran Sommer (Aarhus 1900) 6-4, 6-3

Caroline Fricke (Birkerød) vs. [9] Stella Lieberknecht (HRT) 7-6(3), 6-1
[4] Sofia Nami Samavati (Hillerød) – bye
==
[7] Mathilde Tranberg (HRT) vs. (LL) Laura Habicht (Vi/So) 6-0, 6-1
Laura Tjørnemark (Greve) vs. (Q) Anne-Marie Ellegaard (Birkerød) 6-4, 6-2

Olivia Gram (Esbjerg) vs. (Q) Katinka Nielsen (Skovbakken) 6-0, 6-1
[2] Ida Emilie Stilling Krause (KB) – bye

Alle 2. runde kampe afvikles onsdag 1. april. Den første kamp spilles kl. 0900, mens de 7 øvrige er programsat kl. 1000.

U16 Drengesingle
Her var et enkelt eksempel på, at en seedet 5-8 ikke gik videre fra 1. runde, da 8. seedede Andreas Toftgaard (Vi/So) i en jævnbyrdig 3-sæts kamp blev besejret 7-6(4), 3-6, 6-4 af Elias Hasselbalch (Hillerød), som var gået videre fra kvalifikationen.

Tennisspilleren Elias Hasselbalch
Foto: Sportsfotograf.com.

De øvrige 5-7. seedede vandt alle i 2 sæt.

[1] Patrick Kristensen (Skovbakken) – bye
Oscar Parsholt Beck (HRT) vs. (LL) Frederik Justesen (Birkerød) 6-1, 6-2

Jonas Schwarz (Rødovre) vs. (Q) Bertil Houmøller Klemmen (KB) 6-2, 6-1
(Q) Elias Hasselbalch (Hillerød) vs. [8] Andreas Toftgaard (Vi/So) 7-6(4), 3-6, 6-4
==
[4] Martin Nygård Knudsen (Holbæk) – bye
Daniel Holtegaard (HIK) vs. (Q) Magnus Thelin (Roskilde) 6-4, 6-1

(Q) Christoffer Stengade (Helsingør) vs. (LL) Oliver Michalik Lind Fredriksen (Holbæk) 6-2, 6-0
[7] William Gormsen (KB) vs. (Q) Mads Møller Haase (Farum) 6-4, 6-2
====
[5] Alexander Schou (Lyngby) vs. Andre Biciusca Meinertz (HIK) 7-5, 6-1
Julius Kristensen (Esbjerg) vs. Niels Gerstrøm (HRT) 2-6, 6-4, 6-4

Jesper Andi Jørgensen (HIK) vs. Christopher Rosengren (Lyngby) 6-3, 6-3
[3] Philip Qvist Hyldedal (Kolding) – bye
==
[6] Marcus Løvstad-Gebauer (Lyngby) vs. (Q) Jonas Salem (Køge) 6-4, 6-1
(Q) Anton L. Davidsen (Skovshoved) vs. Nikolaj Susott (Kolding) 6-0, 6-2

Frederik Skriver (Aarhus 1900) vs. (Q) August Bloch Münster (Esbjerg) 6-0, 6-4
[2] Thomas Skøtte Støttrup (Skovbakken)

1/8-finaler er programsat til Skærtorsdag 2. april kl. 1130-1230.

U18 Pigesingle
Samme mønster som i de fleste rækker, hvor 5-8. seedede alle vinder sikre 2-sæts sejre.

[1] Emma Rønholt (Gentofte) – bye
Stefani Lekic (Farum) vs. Kristine Lindgaard (Lyngby) 6-4, 6-3

Nonie Alexandersen (B93) vs. Mathilde Møller Noer (Slagelse) 6-2, 6-1
[8] Simone Michael Alpieva (HIK) vs. Ida Raaby (Farum) 6-1, 6-0
==
[3] Sille Tranberg (Hvidovre) – bye
Marie-Louise Normand Caspersen (Vedbæk) vs. Pernille Guldmand Mikkelsen (Aarhus 1900) 6-2, 6-0

Mia Schmidt-Jørgensen (HIK) vs. Vanessa Timm (Fruens Bøge) 6-2, 6-1
[5] Laura Gaarde Andersen (Lyngby) vs. Azra Bajric (Slagelse) 6-1, 6-1
====
[7] Emilie K.S. Hansen (KB) vs. Astrid Emilie Pedersen (Skovshoved) 6-1, 6-1
Vibeke B. Schou (HVT) vs. Louise Busk Nielsen (Rødovre) 6-2, 6-2

Sofie Aamot Mønster (HIK) vs. Philippa Søgaard (Vedbæk) 6-2, 6-2
[4] Sidsel Dahl Pehrson (Aarhus 1900) – bye
==
[6] Emma Tranberg (Hvidovre) vs. Sofie Boers (Lyngby) 6-0, 6-0
Anna Emilie Koefoed (Lyngby) vs. Christina Buch (Esbjerg) 2-6, 6-1, 6-4

Emilie Vesten Håkansson (HIK) vs. Caroline Strüver Nørring (HIK) 6-0, 6-2
[2] Frederikke Svarre (Hillerød) – bye

1/8-finalerne er programsat til Skærtorsdag 2. april kl. 1400-1500

U18 Drengesingle
Heller ikke her var der nogen problemer for de 5-8. seedede, som alle vandt i 2 sæt.

[1] Mads Hjortskov (Lyngby) – bye
Rasmus Okkels Jensen (TC Odense) vs. Christian Damgaard Qvist (Fruens Bøge) 2-6, 6-3, 6-4

Niels Leth Jargin (Birkerød) vs. Jeff Sørensen (Roskilde) 3-6, 6-3, 6-4
[8] Gustav Brorson (HIK) vs. Benjamin Husum (Aarhus 1900) 6-3, 6-4
==
[3] Nikolaj Katic (KB) – bye
Sofus Enrum (Lyngby) vs. (Q) Christian Bjerrehus (Skovbakken) 2-6, 6-3, 7-6(3)

Nicolas Andersen (Skovbakken) vs. Nicolas Vahman (Lyngby) 6-3, 6-4
[5] Christopher Wejs (Sønderborg) vs. (Q) Frederik Reedtz (HIK) 6-1, 6-1
====
[7] Romeo Midtgaard Jivraj (Hvidovre) vs. Julius Gormsen (KB) 6-4, 6-2
Adam Larsen (Fruens Bøge) vs. (Q) Anders Ibh (Vi/So) 6-1, 6-1

(Q) Muslim Zaurbekov (Birkerød) vs. Valdemar Rasmussen (Lyngby) 6-3, 3-6, 6-4
[4] Kasper Elsvad (KB) – bye
==
[6] Peter Kampen (KB) vs. (Q) Christian Albrechtsen (Lyngby) 6-0, 6-0
(Q) Mikkel Holck Pedersen (Helsingør) vs. (Q) Justas Stapulionis (Skovbakken) 6-2, 6-3

(Q) Kristian Uldbjerg (Skovbakken) vs. Sean Zachory Ellingsen (KB) 7-6(4), 6-3
[2] Tobias Lentz (Skovbakken) – bye

1/8-finalerne er programsat til Skærtorsdag 2. april kl. 1500-1630.