Mandag blev 1. runde i U12 Pigesingle afviklet. Tirsdag morgen kom turen til U12 Drengesingle, og derefter blev singlerne afviklet i begge U14 single-rækker.

De 4 øverst seedede var alle oversiddere i 1. runde, mens seedet 5-8 alle var i kamp.
Bortset fra i U12 Pigesingle, hvor 7. seedede Amalie Basse (Lyngby) måtte trække sig da Johanne Christine Svendsen (Kolding) førte 6-1, 4-2, vandt alle de øvrige seedede i de 4 rækker deres kampe med overbevisende cifre i 2 sæt, hvilket tyder på at der er rimelig godt styr på styrkeforholdet i de yngste aldersgrupper.

Her følger alle resultaterne fra 1. runde

U12 Pigesingle (mandag)
[1] Sille Larsen (Fruens Bøge) – bye
Filippa Gaba Hansen (Strib) vs. Rachel Heine (Lyngby) 6-3, 6-2

Arendse Honoré (Gentofte) vs. (Q) Isil Yasmin Yurttas (Roskilde) 6-4, 5-7, 7-6(5)
(Q) Johanne Christine Svendsen (Kolding) vs. [7] Amalie Basse (Lyngby) 6-1, 4-2 Ret’d
==
[3] Charlotte Ellegaard (Birkerød) – bye
Cirkeline Lynge Lundberg (HIK) vs. (Q) Augusta Bim (Hillerød) 6-1, 6-0

(Q) Caroline Dandanell Lindal (HIK) vs. (Q) Frederikke Bim (Hillerød) 6-4, 6-7(4), 6-4
[5] Rosa Viller Møller (HIK) vs. Karoline Amalie Ken (KB) 6-2, 6-2
====
[8] Ella Nogel Dyssegaard (HIK) vs. Christine Carlsen Schmidt (Sønderborg) 6-1, 6-1
Olivia Parsholt Beck (HRT) vs. Fiona Behrens (HRT) 6-3, 6-3

Divine D. Iheme (KB) vs. Emilie Westerberg (HIK) 6-1, 6-2
[4] Anna Richmann Hector (HIK) – bye
==
[6] Victoria Ilena Andersen (Randers) vs. (Q) Anna Tang (Allerød) 6-2, 6-3
(Q) Olivia Thiemke (KB) vs. (LL) Josefine Rosenfeldt (AB)

(Q) Asta Ripperger (Birkerød) vs. Caroline Christine Krag (Sønderborg) 6-0, 6-0
[2] Michelle Tully (Hvidovre) – bye

Alle kamp i 2. runde afvikles onsdag 1. april kl. 0900

U12 Drengesingle (tirsdag)
[1] Holger Vitus Nødskov Rune – bye
Elliot Heine (Lyngby) vs. (Q) August Banggaard Kofma (HIK) 6-4, 7-6(4)

Jonathan Sund Nordahl (Hillerød) vs. Bojan Simonovski (Helsingør) 4-6, 6-3, 6-3
[8] David Francati (Gentofte) vs. (Q) Victor Bech Frandsen (Vi/So) 6-2, 6-2
==
[3] Arthur Leonhard Linck (KB) – bye
Nikolas Løgstrup Andreas (HIK) vs. (Q) Valdemar Jelert (HIK) 6-1, 6-1

Richard Biagotti (Kolding) vs. (Q) Mikkel Ballisager (Aarhus 1900) 6-2, 6-4
[5] Asger Emil Ildor (Skovshoved) vs. (Q) Johan August Mottiau (Vedbæk) 6-1, 6-1
====
[7] Caspar Jalili Mikkelsen (KB) vs. Julius Gad (Skovbakken) 6-0, 6-4
Julius Kostopoulos (Skovbakken) vs. (Q) Nikolai Wolder (KB) 3-6, 6-2, 6-3

Silas Christmas-Møller (KB) vs. (Q) Rasmus Egehus (HRT) 6-2, 6-2
[4]
Valdemar Frederik Pape (HIK) – bye
==
[6] Jens-Ulrik Nygaard (Gentofte) vs. Dragos Giurgiteanu (Farum) 6-0, 6-2
Evin Mesic (Fruens Bøge) vs. (Q) Casper Frisch (HIK) 6-1, 6-0

Philip Maksimovic (KB) vs. Esben Josephsen (Farum) 6-3, 6-2
[2] Elmer Møller (Aarhus 1900) – bye

1/8-finaler afvikles Skærtorsdag 2. april kl. 0900

U14 Pigesingle (tirsdag)
[1] Hannah Viller Møller (HIK) – bye
Amalie Piculell (KFUM) vs. Sara Sainoski (Farum) 6-2, 6-3

Nikoline Gullacksen (Espergærde) vs. Camille Ramm Larsen (Gentofte) 6-3, 6-3
[7] Alisha Alli Hussain (Hillerød) vs. Rebecca Bloch Jensen (Aarhus 1900) 6-2, 6-0
==
[4] Cecillia Giselle Lee (Randers) – bye
(Q) Frederikke Woller Kvist (KB) vs. (Q) Liv Bertelsen (Esbjerg) 6-3, 6-4

(Q) Sofia Seron Pawlik (B93) vs. Maria Carlsen (Birkerød) 7-6(5), 2-6, 6-3
[6] Anne-Sofie Lyhne Moltke-Leth (Skovbakken) vs. (Q) Jovana Gusak (NTK Amager) 6-3, 6-0
====
[8] Ida Hasselbalch (HRT) vs. Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre) 6-4, 6-2
(Q) Louise Flintsø (KB) vs. (Q) Isabella Grann-Frankild (Skovbakken) 6-1, 6-0

Martha-Elisa Stemann (HIK) vs. (Q) Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-3, 6-0
[3] Clara Tauson (Gentofte) – bye
==
[5] Jacqueline Tully (Hvidovre) vs. Elena Jamshidi (Lyngby) 6-3, 6-0
Mille Elsborg (Roskilde) vs. Emma Løchte Jensen (Gentofte) 6-0, 6-0

Nina Vicic (Hillerød) vs. (Q) Cecilie Lyttik (HRT) 6-3, 6-3
[2] Camilla Flintholm Jensen (Fruens Bøge) – bye

Den første af 1/8-finalerne spilles Skærtorsdag kl. 0900, de øvrige er programsat til kl. 1000.

U14 Drengesingle (tirsdag)
[1] Eric Vanshelboim (KB) – bye
Victor Grue Enggaard (Lyngby) vs. (Q) Sebastian Wolder (KB) 6-2, 6-1

Marcus Gram Petersen (B93) vs. Claus Holmen (B93) 6-1, 6-0
[7] Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. (Q) Jonathan Elkjær Sloth (AB) 6-3, 6-2
==
[4] Gustav Theilgaard (Hillerød) – bye
(Q) Alexander Garde (HRT) vs. Marcus Løgstrup Andreasen (HIK) 6-4, 6-4

(Q) Oliver Eliasen (KB) vs. (Q) Lukas Goldstein Wendelboe (KB) 7-6(4), 7-5
[8] Mads Tagesen (Aarhus 1900) vs. (Q) Marcus Aksglæde Wognsen (Fruens Bøge) 6-0, 6-0
====
[5] Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Emil Aaskov Henriksen (Fruens Bøge) 6-1, 6-1
Lucas Oliversen (Lyngby) vs. Jens Paaske Klausen (Aarhus 1900) 6-0, 6-0

(Q) Jonas Hembo Mathiasen (Esbjerg) vs. (Q) Alexander Stage (Fruens Bøge) 6-4, 6-4
[3] Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) – bye
==
[6] Carl Emil Overbeck (HIK) vs. Tobias Bo Kudsk (Aarhus 1900) 6-3, 6-1
Marcus Axel Svendsen (Kolding) vs. Philip Scheuer-Larsen (Ølstykke) 6-3, 6-3

Bastian Hylbæk Toelhøj (HIK) vs. Noah Svenningsen Holmvang (Aarhus 1900) 6-2, 6-3
[2] Niels Heise Korsgaard (Fruens Bøge) – bye

1/8-finaler er programsat til Skærtorsdag kl. 1000 for de 2 første og 1130 for de 6 øvrige.