WTA eliten er samlet i Doha, mens ATP toppen har fordelt sig mellem ATP 500 Rotterdam og ATP 250 over "Dammen"

Allerede søndag indledtes årets første WTA 1000 turnering i Doha, hvor de 8 topseedede dog er oversiddere i 1.runde (R64), og derfor kunne sidste uges vinder af WTA 500 Abu Dhabu Elena Rybakina nå at få en tiltrængt hviledag, inden hun tirsdag møder Lin Zhu i 2. runde.
Samme previlegium havde hendes finalemodstander Daria Kasatkina ikke, idet hun allerede næste dag måtte på banen i Doha mod Anastasia Pavlyuchenkova, der med 6-2, 7-6(2) sørgede for, at Kasatkina omsider kunne få en fridag fra tennis.

Karolina Pliskova, der i søndags vandt 6-4, 6-3 over Ana Bogdan ved WTA 250 Cluj Napoca, må vente lidt endnu, inden hun igen kan slappe af, idet hun mandag vandt  2-6, 7-6(3), 6-d over Anna Kalinskaya, og tirsdag møder hun i 2. runde Anastasia Potapova.

Clara Tauson opnåede ikke det forventede resultat i Cluj Napoca, da hun i 2. runde var så hæmmet, at Jaqueline Cristian med 6-4, 6-0 kunne tilbagebetale det “æg”, som Clara uddelte i kvalfinalen forleden ved WTA 500 i Linz, hvor Clara var snublende tæt på at vinde over den senere suveræne vinder Jelena Ostapenko, der fejede al modstand til side efterfølgende.

Derved fik Clara ikke udnyttet en gylden mulighed for en markant stigning på ranglisten i Linz, og hun gik også glip af muligheden for at avancere yderligere i sidste uge, hvor hun i stedet måtte vinke farvel til 72 point fra Linz sidste år, og i næste uge mister hun de 80 point, som hun optjente ved W60 Altenkirchen.
I år er kategori-benævnelserne ændret, så betegnelsen afspejler det antal point, som vinderen opnår, og derfor kan Clara højst erstatte disse point med 75 point fra W75 Altenkirchen, hvor hun tirsdag ved 19-tiden indleder mod Alison Van Uytvanck, der har fået wildcard af de tyske arrangører, som lidt uventet tildeler wildcard til en belgier, men det er der formentlig en årsag til.

De udeblevne point fra Linz kan betyde, at Clara ikke kan gå direkte i hovedturneringen i Indian Wells, hvor “cuttet” er 71, og derfor forudsættes 6-7 frameldinger, for at Clara er direkte inde.
Exit i 2. runde i Cluj Napoca betyder, at Clara – selv ved at forsvare titlen i Altenkirchen, på mandag højst kan blive no. 88 på den rangliste, der afgør direkte adgang til hovedturneringen ved WTA 1000 Miami, der påbegyndes 2 uger efter Indian Wells.

W60 Altenkirchen: Clara Tauson kroner comeback med ny titel

Efter ophør af samarbejdet med både Severin Lühti og Boris Becker som coach for Holger Rune, er Kenneth Carlsen nu officielt træner og coach fremadrettet.

I torsdags spillede Holger 2 showkampe ved UTS Oslo, hvor han først vandt knebent over Dominic Thiem, og i den næste kamp var han totalt dominerende i første “quarter” mod Casper Ruud, der dog vandt de 3 efterfølgende i opgøret, der betegnes som det mest uforglemmelige i UTS historie.

Næste morgen var Holger sløj, hvilket var startet dagen før, og derfor meldte han afbud til den planlagte kamp om fredagen mod Alexander Bublik, og han har efterfølgende anmodet turneringsledelsen ved ATP 500 Rotterdam om at spille sin første kamp onsdag, hvilket er imødekommet.

Der vil altid være forventninger om sejr, når Holger møder spillere udenfor top 10, men ofte er modstanderne ekstra motiveret, når de møder topspillerne, og derfor vil der i de første runder altid være en risiko for nederlag, hvis der kommer for store udsving i præstationen, og den risiko er reelt tilstede, når Holger onsdag i 1. runde møder no. 39 Roman Safiullin, som Holger dog vandt over 6-4, 7-6(0) i semifinalen ved ATP 250 i Brisbane i starten af året.
Safiullin fik mange til at spærre øjnene op, da han i slutningen af 2023 vandt 6-3, 6-4 over Carlos Alcaraz i 2. runde ved Paris Masters, og forinden havde han vundet ligeså overraskende 6-3, 6-1 over Alexander Zverev ved Shanghai Masters.

I en eventuel 2. runde kan Holger møde enten no. 50 Zhizhen Zhang eller no. 56 Alexander Shevchenko, der fra januar 2024 har valgt at spille under Kazakhstansk flag.
Det bedste bud på en eventuel kvartfinale er 6. seedede Grigor Dimitrov, der vandt over Holger i finalen i Brisbane.

Holger er seedet 3 og i samme halvdel som 2. seedede Andrey Rublev og 5. seedede Alex De Minaur, der i øvrigt vandt UTS finalen over Rublev i Oslo, og hvis Holger slipper igennem til finalen, er de seedede muligheder vinderen af Australian Open Jannik Sinner, 4. seedede Hubert Hurkacz, som stadig puster Holger i nakken om ranglistens 7. plads, samt 7. seedede Ugo Humbert, der er nyslået titel-vinder ved ATP 250 Marseille, og 8. seedede Alexander Bublik, der ligesom Shevchenko kan blive Danmarks modstandere i efterårets Davis Cup opgør mod Kazakhstan til september.

Hvis Holger i samarbejdet med Kenneth Carlsen finder sit bedste spil frem uden at lade sig påvirke negativt af al virakken omkring træner-situationen, er der en rimelig chance for, at han for alvor kan spille med om titlen, men der er dog forinden reel risiko for exit i hver eneste kamp.

Sidste år var finalen i Rotterdam mellem Jannik Sinner og titelvinder Daniil Medvedev, der i år har meldt afbud.
Carlos Alcaraz har ligesom sidste år valgt at tage til Sydamerika, hvor han er forsvarende mester ved ATP 250 Buenos Aires, og ved ATP 250 Delray Beach er den forsvarende mester Taylor Fritz.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 18. februar

Billeder: August Holmgren 🇩🇰 (Sportsfotograf.com) – Challengertv ca. 12:30cet
Jannik Sinner og Alex de Minaur (GettyImages) – TV 2 Play NB 15:30 ATP 500 Rotterdam (genudsendes TV 2 Sport X 03:05 natten til mandag)

WTA 1000 Dubai(UAE) – – 📺WTATV.com, TV 2 Play

Centre Court – start 08:00cet (R64)
Mirra Andreeva vs. Peyton Stearns USA
Katerina Siniakova CZE vs. Emma Navarro USA
Sloane Stephens USA vs. Q Clara Burel FRA
NB 1600: 16 Caroline Garcia FRA vs. WC Ashlyn Krueger USA
Sofia Kenin USA vs. Sorana Cirstea ROU

Court 1 – start 20:00cet (R64)
14 Ekaterina Alexandrova vs. Q Magdalena Frech POL
Xinyu Wang CHN vs. Donna Vekic CRO
Q Anna Kalinskaya vs. Q Storm Hunter AUS
11 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Jasmine Paolini ITA
Elise Mertens BEL vs. Lesia Tsurenko UKR

Court 3 – start 08:00cet (R64)
Varvara Gracheva FRA vs. Tatjana Maria GER
Magda Linette POL vs. Q Nao Hibino JPN

====

ATP 500 ABMN Amro Open, Rotterdam (NED) – 📺Tennistv.com, TV 2 Play

Centre Court – NB 15:30cet (Finale)
1 Jannik Sinner ITA vs. 5 Alex de Minaur AUS

====

ATP 250 Buenos Aires (ARG) – 📺Tennistv.com, TV 2 Play

Court Guillermo Vilas – NB 20:00cet (Finale)
3 Nicolas Jarry CHI vs. WC Facunda Diaz Acosta ARG

====

ATP 250 Delray Beach Open (FL, USA) – 📺Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium – NB 21:00cet (Finale)
Finale: 1 Taylor Fritz USA vs. 3 Tommy Paul USA

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

CH 75 Tenerife 2 (ESP)

Court 3 – ca. 12:30cet (Q16)
(7) 297 August Holmgren 🇩🇰 vs. WC Kenay Ortiz Gonzalez ESP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W15 Manacor (ESP) – Livescore

Centre Court – start 11:00 (Finale)
717 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (8.) 644 Natalia Szabanin HUN

Court 11 – start 11:00 (Q32) – ingen livescore Q32
(7) 1227 Olivia Gram 🇩🇰 vs. WC Ava Williamson GBR

—-

M15 Sharm El Sheikh (EGY) – ingen livescore Q32

Court 3 – ca. 10:30cet (Q32)
WC Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. (7) 1094 Michael Bassem Sobhy EGY

Court 5 – NB 12:30cet (Q32)
WC Kristian Kjellberg 🇩🇰 vs. (6) 1017 Pablo Trochu FRA

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-7-holger-rune-gennem-minefelt-ved-atp-250-rotterdam-clara-tauson-forsvarer-w75-titel/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA 1000 Qatar TotalEnergies Open 2024, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64
WTA 1000 56M, 32Q 1.000 650 390 215 120 65 10

📺 WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport (fra fredag)

Finale: 1 Iga Swiatek POL vs. 3 Elena Rybakina KAZ 7-6(8), 6-2

Semifinale
1 Iga Swiatek POL vs. Karolina Pliskova CZE – walkover
3 Elena Rybakina KAZ vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-2, 6-4

Kvartfinale
1 Iga Swiatek POL vs. Victoria Azarenka 6-4, 6-0
Karolina Pliskova CZE vs. Naomi Osaka JPN 7-6(6), 7-6(5)
3 Elena Rybakina KAZ vs. Leylah Fernandez CAN 6-4, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Q Danielle Collins USA 7-5, 6-4

1/8-finale
1 Iga Swiatek POL vs. 14 Ekaterina Alexandrova 6-1, 6-4
Victoria Azarenka vs. 8 Jelena Ostapenko LAT 6-0, 6-3
Naomi Osaka JPN vs. Lesia Tsurenko UKR – walkover
Karolina Pliskova CZE vs. Linda Noskova CZE 3-6, 7-5, 6-1
====
Leylah Fernandez CAN vs. 5 Qinwen Zheng CHN 7-5, 6-3
3 Elena Rybakina KAZ vs. 16 Emma Navarro USA 6-1, 6-7(6), 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova vs. 6 Marketa Vondrousova CZE 7-5, 6-3
Q Danielle Collins USA vs. Katerina Siniakova CZE 6-4, 6-3

R32
1 Iga Swiatek POL vs. Sorana Cirstea ROU 6-1, 6-1
14 Ekaterina Alexandrova vs. Q Erika Andreeva 6-0, 3-6, 6-1
Victoria Azarenka vs. Xin Yu Wang CHN 7-6(2), 6-2
8 Jelena Ostapenko LAT vs. Anhelina Kalinina UKR 6-0, 6-3
==
Lesia Tsurenko UKR vs. 4 Ons Jabeur TUN 6-3, 6-2
Naomi Osaka JPN vs. Petra Martic CRO 6-3, 7-6(9)
Karolina Pliskova CZE vs. Anastasia Potapova 6-1, 5-7, 6-4
Linda Noskova CZE vs. 7 Maria Sakkari GRE 3-6, 7-6(2), 7-5
====
5 Qinwen Zheng CHN vs. Magda Linette POL 6-2, 2-6, 6-3
Leylah Fernandez CAN vs. WC Paula Badosa ESP 0-6, 6-2, 6-3
16 Emma Navarro USA vs. Elise Mertens BEL 6-1, 6-3
3 Elena Rybakina KAZ vs. Lin Zhu CHN 6-2, 6-1
==
6 Marketa Vondrousova CZE vs. Q Greet Minnen BEL 6-2, 0-6, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Marta Kostyuk UKR 2-1 Ret’d
Q Danielle Collins USA vs. Marie Bouzkova CZE 6-4, 7-5
Katerina Siniakova CZE vs. 2 CoCo Gauff USA 6-2, 6-4

R64
1 Iga Swiatek POL – bye
Sorana Cirstea ROU vs. Sloane Stephens USA 6-3, 6-2
Q Erika Andreeva vs. Q Diana Schnaider7-6(2), 6-4
14 Ekaterina Alexandrova vs. LL Viktoriya Tomova BUL 7-6(5), 6-3

Xin Yu Wang CHN vs. 10 Beatriz Haddad Maia BRA 6-1, 6-3
Victoria Azarenka vs. Q Magdalena Frech POL 6-3, 3-6,6-3
Anhelina Kalinina UKR vs. WC Emma Raducanu GBR 6-0, 7-6(6)
8 Jelena Ostapenko LAT – bye
==
4 Ons Jabeur TUN – bye
Lesia Tsurenko UKR vs. WC Zeynep Sonmez TUR 7-5, 6-3
Petra Martic CRO vs. Arantxa Rus NED 7-5, 3-6, 7-6(5)
Naomi Osaka JPN vs. 15 Caroline Garcia FRA 7-5, 6-4

Anastasia Potapova vs. LL Martina Trevisan ITA 6-4, 6-4
Karolina Pliskova CZE vs. WC Anna Kalinskaya 2-6, 7-6(3), 6-4
Linda Noskova CZE vs. Q Bernarda Pera USA 6-3, 7-6(8)
7 Maria Sakkari GRE – bye
====
5 Qinwen Zheng CHN – bye
Magda Linette POL vs. Q Nao Hibini JPN 6-1, 6-4
WC Paula Badosa ESP vs. Q Ashlyn Krueger USA 6-3, 4-6, 6-4
Leylah Fernandez CAN vs. 12 Ludmilla Samsonova 7-5, 7-6(4)

16 Emma Navarro USA vs. Jasmine Paolini ITA 6-3, 7-5
Elise Mertens BEL vs. Peyton Stearns USA 6-2, 6-3
Lin Zhu CHN vs. Varvara Gracheva 6-1, 6-1
3 Elena Rybakina KAZ – bye
==
6 Marketa Vondrousova CZE – bye
Q Greet Minnen BEL vs. Tatjana Maria GER 6-1, 6-1
Marta Kostyuk UKR vs. Caroline Dolehide USA 6-3, 7-5
Anastasia Pavlyuchenkova vs. 11 Daria Kasatkina 6-2, 7-6(2)

Q Danielle Collins USA vs. 15 Veronika Kudermetova 7-5, 6-3
Marie Bouzkova CZE vs. Sofia Kenin USA 7-5, 2-6, 7-5
Katerina Siniakova CZE vs. Donna Vekic CRO 7-5, 6-1
2 CoCo Gauff USA – bye


ATP 500 ABMN Amro Open, Rotterdam (NED) – Hardcourt

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 500 32 500 330 200 100 50

📺Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: 1 Jannik Sinner ITA vs. 5 Alex de Minaur AUS 7-5, 6-4

Semifinale
1 Jannik Sinner ITA vs, Tallon Griekspoor NED 6-2, 6-4
5 Alex de Minaur AUS vs. 6 Grigor Dimitrov BUL 6-4, 6-3

Kvartfinale
1 Jannik Sinner ITA vs. PR Milos Raonic CAN 7-6(4), 1-1 Ret’d
Tallon Griekspoor NED vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 7-5, 7-6(4)
6 Grigor Dimitrov BUL vs. Alexander Shevchenko KAZ 7-6(2), 3-6, 6-4
5 Alex de Minaur AUS vs. 2 Andrey Rublev 7-6(5), 4-6, 6-3

1/8-finale
1 Jannik Sinner ITA vs. WC Gael Monfils FRA 6-3, 3-6, 6-3
PR Milos Raonic CAN vs. 8 Alexander Bublik KAZ 6-4, 6-4
Tallon Griekspoor NED vs. 4 Hubert Hurkacz POL 6-7(5), 7-6(5), 7-6(4)
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. Jan-Lennard Struff GER 6-3, 6-3
==
6 Grigor Dimitrov BUL vs. Marton Fucsovics HUN 6-3, 7-5
3 Holger Rune 🇩🇰 vs. Alexander Shevchenko KAZ 4-6, 6-1, 3-6
5 Alex de Minaur AUS vs. Q David Goffin BEL 6-3, 6-1
2 Andrey Rublev vs. Felix Auger-Aliassime CAN 3-6, 7-6(6), 7-5

R32
1 Jannik Sinner ITA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-3, 6-3
WC Gael Monfils FRA vs. Q Dennis Shapovalov CAN 7-6(4), 7-6(5)
PR Milos Raonic CAN vs. WC Jesper de Jong NED 7-6(5), 6-4
8 Alexander Bublik KAZ vs. Borna Coric CRO 6-3, 6-4

4 Hubert Hurkacz POL vs. Jiri Lehecka CZE 6-3, 6-7(9), 7-6(9)
Tallon Griekspoor NED vs. Lorenzo Musetti ITA 3-6, 7-6(), 7-6(3)
Jan-Lennard Struff GER vs. Alejandro Davidovich Fokina ESP 4-6, 7-6(5), 7-6(4)
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. 7 Ugo Humbert FRA 7-6(5), 4-6, 6-3
==
6 Grigor Dimitrov BUL vs. Lorenzo Sonego ITA 7-6(4), 6-3
Marton Fucsovics HUN vs. Fabian Marozsan HUN 7-6(5), 6-1
Alexander Shevchenko KAZ vs. Zhizhen Zhang CHN 4-6, 6-4, 6-3
3 Holger Rune 🇩🇰 vs. Roman Safiullin 6-4, 2-6, 6-1

5 Alex de Minaur AUS vs. Sebastian Korda USA 6-4, 6-3
Q David Goffin BEL vs. WC Dino Prizmic CRO 6-4, 6-7(12), 6-1
Felix Auger-Aliassime CAN vs. Q Maxime Cressy 7-6(3), 6-7(12), 6-1
2 Andrey Rublev vs. Q Zizou Bergs BEL 7-5, 6-3


ATP 250 IEB+ Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 250 32 250 165 100 50 25

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: WC Facunda Diaz Acosta ARG vs. 3 Nicolas Jarry CHI 6-3, 6-4

Semifinale
3 Nicolas Jarry CHI vs. 1 Carlos Alcaraz ESP 7-6(2), 6-3
WC Facunda Diaz Acosta ARG vs. SE Federico Coria ARG 6-2, 6-3

Kvartfinale
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Q Andrea Vavassori ITA 7-6(1), 6-1
3 Nicolas Jarry CHI vs. 6 Tomas Martin Etcheverry ARG 4-6, 7-5, Ret’d
WC Facunda Diaz Acosta ARG vs. Dusan Lajovic SRB 6-4, 6-3
SE Federico Coria ARG vs. 5 Sebastian Baez ARG 6-1, 6-4

1/8-finale
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Q Camilo Ugo Carabelli ARG 6-2, 7-5
Q Andrea Vavassori ITA vs. 7 Laslo Djere SRB 6-4, 7-5
3 Nicolas Jarry CHI vs. Stan Wawrinka SUI 6-7(3), 6-2, 7-6(5)
6 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Q Daniel Elahi Galan COL 6-3, 6-0
==
Dusan Lajovic SRB vs. Alejandro Tabilo CHI 6-4, 1-6, 6-1
WC Facunda Diaz Acosta ARG vs. 4 Francisco Cerundolo ARG 7-6(3), 6-0
5 Sebastian Baez ARG vs. SE Luciano Darderi ITA 6-4, 7-5
SE Federico Coria ARG vs. 2 Cameron Norrie GBR 6-2, 4-6, 6-3

R32
1 Carlos Alcaraz ESP – bye
Q Camilo Ugo Carabelli ARG vs. Juan Pablo Varillas PER 7-6(5), 6-4
Q Andrea Vavassori ITA vs. Thiago Seyboth Wild BRA  6-3, 6-1
7 Laslo Djere SRB vs. WC Marin Cilic CRO 4-6, 6-3, 6-0

3 Nicolas Jarry CHI – bye
Stan Wawrinka SUI vs. Pedro Cachin ARG 6-7(4), 6-1, 6-2
Q Daniel Elahi Galan COL vs. WC Diego Schwartzman ARG 2-6, 6-1, 6-4
6 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-4, 6-1
==
Dusan Lajovic SRB vs. 8 Arthur Fils FRA 6-3, 6-4
Alejandro Tabilo CHI vs. Yannick Hanfmann GER 6-1, 6-3
WC Facunda Diaz Acosta ARG vs. Daniel Altmaier GER 6-3, 6-1
4 Francisco Cerundolo ARG – bye

5 Sebastian Baez ARG vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 6-3, 6-3
SE Luciano Darderi ITA vs. Q Mariano Navone ARG 6-2, 6-1
SE Federico Coria ARG vs. Sebastian Ofner AUT 7-5, 4-6, 7-5
2 Cameron Norrie GBR – bye


ATP 250 Delray Beach Open (FL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 1 Taylor Fritz USA vs. 3 Tommy Paul USA 6-2, 6-3

Semifinale
1 Taylor Fritz USA vs. Marcos Giron USA 7-6(8), 6-2
3 Tommy Paul USA vs. 2 Frances Tiafoe USA 6-2, 6-2

Kvartfinale
1 Taylor Fritz USA vs. Rinky Hijikata AUS 6-3, 6-3
Marcos Giron USA vs. WC Patrick Kypson USA 6-4, 6-4
3 Tommy Paul USA vs. Jordan Thompson AUS 6-4, 6-3
2 Frances Tiafoe USA vs. LL Flavio Cobolli ITA 6-4, 6-2

1/8-finale
1 Taylor Fritz USA vs. Nuno Borges POR 7-6(5), 6-4
Rinky Hijikata AUS vs. 6 Matteo Arnaldi ITA 6-2, 3-6, 6-4
Marcos Giron USA vs. 4 Adrian Mannarino FRA 6-0, 6-7(5), 6-1
WC Patrick Kypson USA vs. Constant Lestienne FRA 6-4, 6-4
==
Jordan Thompson AUS vs. Q Nicolas Moreno De Alboran ESP 6-2, 6-2
3 Tommy Paul USA vs. Alex Michelsen USA 5-7, 6-4, 7-6(4)
LL Flavio Cobolli ITA vs. Q Zachary Svajda USA 6-4, 6-7(1), 6-2
2 Frances Tiafoe USA vs. Q Radu Albot MDA 7-6(5), 7-6(4)

R32
1 Taylor Fritz USA – bye
Nuno Borges POR vs. LL Gabriel Diallo CAN 6-4, 7-6(1)
Rinky Hijikata AUS vs. Liam Broady GBR 6-2, 1-6, 6-1
6 Matteo Arnaldi ITA vs. Yoshihito Nishioka JPN 4-6, 6-4, 6-3

4 Adrian Mannarino FRA – bye
Marcos Giron USA vs. WC Emilio Nava USA 6-4, 7-6(5)
Constant Lestienne FRA vs. Aleksandar Vukic AUS 6-4, 6-4
WC Patrick Kypson USA vs. 5 Miomir Kecmanovic SRB 6-4, 7-6(3)
==
Jordan Thompson AUS vs. 7 Daniel Evans GBR 7-5, 6-0
Q Nicolas Moreno De Alboran ESP vs. WC Aelksandar Kovacevic USA 6-2, 7-6(3)
Alex Michelsen USA vs. Q Thanasi Kokkinakis AUS 6-1, 6-2
3 Tommy Paul USA – bye

Q Zachary Svajda USA vs. 8 Max Purcell 7-5, 6-3
LL Flavio Cobolli ITA vs. Taro Daniel JPN 1-6, 6-2, 7-6(1)
Q Radu Albot MDA vs. Juncheng Shang CHN 4-6, 6-4, 6-2
2 Frances Tiafoe USA – bye

Q16: (Alt) 296 August Holmgren 🇩🇰 vs. (3) 137 Radu Albot MDA 3-6, 4-6


WTA & ATP Challenger (Uge 7)

Place Country Category Surface
Manama Bahrain CH 125 Hard
Bengaluru India CH 100 Hard
Cherbourg France CH 75 Hard
Glasgow GBR CH 50 Hard

 

CH 125 Manama (BAH)
Tidsforskel: cet +2 timer

R32
219 Daniel Rincon ESP vs. Q Viktor Durasovic 🇳🇴 6-4, 1-6, 7-5
Q Adrian Andreev BUL vs. 167 Otto Virtanen 🇫🇮 6-1, 6-2
==
183 Alexander Ritschard USA vs. (8.) 160 Elias Ymer 🇸🇪 6-2, 6-4


CH 100 Bengaluru (IND) 
Tidsforskel: cet -4½ time

R32: Q 368 Eric Vanshelboim UKR vs. WC 816 Vasek Pospisil CAN 6-7(2), 3-6, 4-6

Qfi: (7) 368 Eric Vanshelboim UKR vs. 678 Enzo Wallart FRA 6-1, 6-2

Q16
678 Enzo Wallart FRA vs. (6) 351 Kaichi Uchida JPN 6-3, 6-3
(7) 368 Eric Vanshelboim UKR vs. 677 Siddharth Vishwakarma IND 6-4, 6-4


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 7)

Place Country Category Surface
Altenkirchen Germany W75 Livestream Carpet
Morelia Mexico W50 Livestream  Hard
Roehampton Great Britain W50 Livestream Hard
ANTALYA Turkiye W35  Clay
Hammamet Tunisia W35  Clay
Nakhon Si Thammarat Thailand W35  Hard
Antalya Turkiye M25  Clay
Hammamet Tunisia M25  Clay
Monastir Tunisia M25  Hard
Punta del Este Uruguay M25 Livestream  Clay
Vila Real de Santo Antonio Portugal M25  Hard
Manacor Spain W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Nakhon Si Thammarat Thailand M15  Hard
Oberhaching Germany M15 Hard
Palm Coast USA M15  Clay
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

W75 Altenkirchen (GER) 

R32: (2) 80 Clara Tauson 🇩🇰 vs. WC 558 Alison Van Uytvanck BEL 2-6, 7-5, 6-7(1)


W50 Roehampton (GBR)

R32
(Q) 528 Malene Helgø 🇳🇴 vs. Q 1030 Mika Stojsavljevic GBR 3-6, 1-6
Q 491 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. 272 Sofia Costoulas BEL 4-6, 3-6
238 Justina Mikulskyte LTU vs. Q 467 Laura Hietaranta 🇫🇮 6-2, 2-6, 6-3

Qfi: (10) 491 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. (2) 376 Lina Glushko ISR 6-3, 6-2

Q16
(2) 376 Lina Glushko ISR vs. 710 Freya Christie GBR 6-2, 6-7(6), 6-0
(10) 491 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. 735 Eliz Maloney GBR 7-5, 6-3


M25 Vila Real de Santo Antonio (POR)
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale: (6) 362 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 664 Sergey Fomin UZB 5-7, 4-6

R32
(6) 362 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 597 John Echeverria ESP 6-3, 6-1
664 Sergey Fomin UZB vs. Q 777 Michiel De Krom NED 3-6, 6-1, 6-4
464 Martin Landaluce ESP vs. 585 Duarte Vale POR 6-2, 6-2
WC 795 Joao Domingues POR vs. (3) 303 Michael Vrbensky CZE 6-4, 6-4

Qfi: (10) 1629 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. (7) 1187 Rodrigo Fernandes POR 2-6, 6-7(3)

Q16
(7) 1187 Rodrigo Fernandes POR vs. Tomas Almeida POR 6-0, 6-0
(10) 1629 Philip Hjorth 🇩🇰 Diogo Marques POR 6-3, 6-4

Q32
Diogo Marques POR vs. Peter Sychev ISR 6-2, 6-1
(10) 1629 Philip Hjorth 🇩🇰 – bye


M15/W15 Sharm El Sheikh (EGY)
Tidsforskel: cet +1 time

Men’s Singles

Q16: WC Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. 815) 1451 Ioannis Kountourakis GRE 2-6, 3-6

Q32
WC Yakup Uzunel 🇩🇰 vs. Luca Mindrut ROU 6-2, 2-6, [10-5]
815) 1451 Ioannis Kountourakis GRE vs. WC Yaqoub Mohammed KUW 6-1, 6-2

Women’s singles

Qfi: (3) 1032 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. (14) Tatyana Nikolenko KAZ 5-7, 4-6

Q16
(3) 1032 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. Greta Medeghini ITA 7-6(7), 6-4
(14) Tatyana Nikolenko KAZ vs. Ustiniya Lekomtseva 6-1, 6-1

Q32
(3) 1032 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 – bye
Greta Medeghini ITA  vs. WC Anjali Kotecha GBR 6-3, 6-1


W15 Manacor (ESP)

Finale: 717 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (8.) 644 Natalia Szabanin HUN 6-4, 4-6, 7-6(5)

Semifinale
717 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 850 Julie Belgraver FRA 6-2, 7-5
(8.) 644 Natalia Szabanin HUN vs. (2) 518 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 6-2, 7-5

Kvartfinale
850 Julie Belgraver FRA vs. (1) 507 Jenny Duerst SUI 6-4, 6-2
717 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q Lorena Solar Donoso ESP 6-4, 3-6, 6-1
(8.) 644 Natalia Szabanin HUN vs. Q Isabel Skoog 🇸🇪 6-3, 6-4
(2) 518 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. (6) 631 Denisa Hindova CZE 7-5, 6-3

1/8-finale
717 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (4) 562 Ivana Sebestova CZE 7-6(5), 6-2
Q Lorena Solar Donoso ESP vs. (7) 641 Victoria Muntean FRA 6-4, 1-6, 6-2
==
(8.) 644 Natalia Szabanin HUN vs. WC 1186 Cristina Diaz Adrover ESP 6-3, 6-0
Q Isabel Skoog 🇸🇪 vs. (3) 539 Matilde Jorge POR 6-4, 1-6, 7-6(2)
(6) 631 Denisa Hindova CZE vs. Q Tian Jialin CHN 6-3, 3-6, 6-2
(2) 518 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. Q Patricija Paukstyte LTU 7-6(1), 6-3

R32
(4) 562 Ivana Sebestova CZE vs. WC Liza Simak  🇸🇪 6-0, 6-0
717 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q 1313 Mia Chudejova SVK 6-1, 6-1
Q Lorena Solar Donoso ESP vs. 747 Laura Mair ITA 7-5, 7-6(2)
(7) 641 Victoria Muntean FRA vs. WC Sofia Carpi ITA 6-2, 6-1
==
(6) 631 Denisa Hindova CZE vs. WC Charlotte Ruud 🇳🇴 5-7, 6-4, 7-5
Q Tian Jialin CHN vs. 972 Louise Kwong CAN 6-4, 6-2
Q Patricija Paukstyte LTU vs. 863 Ana Grubor CAN 5-7, 6-1, 6-2
(2) 518 Caijsa Wilda Hennemann 🇸🇪 vs. 704 Laia Petretic FRA 6-0, 6-1

Qfi: Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. (1) 1018 Marente Sijbesma NED 6-1, 1-6, [3-10]

Q16
(1) 1018 Marente Sijbesma NED vs. Maria Andrienko 6-3, 6-3
Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. (16) Anastasia Mozgaleva 6-4, 3-6, [10-8]

Q32
Vilma Krebs Hyllested 🇩🇰 vs. Sara Dols ESP 6-0, 6-1
(16) Anastasia Mozgaleva vs. WC Renata Torres Inurreta MEX 6-0, 6-0

Olivia Thiemke 🇩🇰 v. Josefine Falster 🇳🇴 6-2, 5-7, [7-10
(7) 1233 Olivia Gram 🇩🇰 vs. Shuqian Xu CHN 3-6, 2-6

Doubles

Semifinale: Mortensen/Weckerle vs. 4 Louise Kwong CAN/Anna Ulyashchenko USA 2-6, 2-6
Kvartfinale: Mortensen/Weckerle vs. 1 Ivana Sebestova CZE/Jenny Durst SUI 6-3, 6-2
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰/Marie Weckerle LUX vs. Laura Mair ITA/Sarah-Rebecca Sekulic GER 3-6, 6-22, [10-3]


ITF Junior (uge 7)

J300 Lima (PER) – Grus

Girls singles

R32: 261 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 126 Natalia Krockova SVK 7-5, 0-6, 6-7(4)

Girls doubles

Finale: Børko/Zhao vs. 4 Nadia Lagaev CAN/Natalia Krockova SVK 5-7, 7-6(5), [10-0]
Semifinale: Børko/Zhao vs. Elizaveta Castillo PER/Kori Montoya USA 6-4, 4-6, [10-7]
Kvartfinale: Børkop/Zhao vs. 3 Francesca Maguina Bunikowska PER 7-6(5), 6-0
1/8-finale: Sara Børkop 🇩🇰/Yichen Zhao CHN vs. WC Silvana Fajardo PER/Beatriz Guerra BRA 6-1, 6-1


J200 Santo Domingo (DOM) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: (7) 115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (11) 160 Kayla Chung USA 2-6, 5-7

R32
(7) 115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 232 Martina Pavissich CHI 6-2, 6-4
(11) 160 Kayla Chung USA vs. 230 Raphaelle Leroux CAN 6-3, 6-7(1), 6-2

R64
(7) 115 Laura Brunkel 🇩🇰 – bye
232 Martina Pavissich CHI vs. WC 1330 Adriella Samabaly USA


J60 Frederiksberg (KB) – Hardcourt

Boys singles

Finale: 583 Alexandre Vassard FRA  vs. (6) 440 Melvin Kumar 🇸🇪 3-6, 7-5, 6-4

Semifinale
583 Alexandre Vassard FRA  vs. (1) Albert Widell 🇸🇪 6-7(4), 1-6 6-3, 7-5
695 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. (6) 440 Melvin Kumar 🇸🇪 1-6, 4-6

Kvartfinale
(5) 407 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. (1) Albert Widell 🇸🇪 6-7(4), 1-6
WC 2404 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. vs. 583 Alexandre Vassard FRA 4-6, 2-6
(6) 440 Melvin Kumar 🇸🇪 vs. 560 Timothee Andriveau FRA 6-4, 6-3
695 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. 826 Lukas Andersson 🇸🇪 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Albert Widell 🇸🇪 vs.Q Wincent Belltoft 🇸🇪 6-0, 6-1
(5) 407 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 1172 Linus Andersson 🇸🇪 6-2, 6-3
WC 2404 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. (3) 353 Filip Kosinski POL 7-6(4), 3-6, 6-3
1658 Oliver Steines 🇩🇰 vs. 583 Alexandre Vassard FRA 3-6, 6-4, 5-7

1962 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. (6) 440 Melvin Kumar 🇸🇪 1-6, 1-6
560 Timothee Andriveau FRA vs. 677 Tim Malmqvist 🇸🇪 6-2, 6-1
695 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. Q Kelvin Walltin 🇸🇪 7-6(5), 4-6, 6-4
826 Lukas Andersson 🇸🇪 vs. (2) 240 Bengt Johan Reinhard GER 6-3, 4-6, 6-3

Q16
Sebastian Kjølbye 🇩🇰  vs. (1) 2164 Kelvin Walltin 🇸🇪
(7) 3312 Hitoshi Shirabe JPN vs. Oscar Tauson 🇸🇪

(2) Christopher Lund Kuhl 🇩🇰  vs. Sture Thott 🇸🇪 3-6, 1-6
Malcolm Bergelin 🇸🇪 vs. Benjamin Du 🇸🇪 vs.

Q32
(1) 2164 Kelvin Walltin 🇸🇪
Sebastian Kjølbye 🇩🇰  vs. Nils Leveau 🇸🇪 6-2, 6-3
Valdemar Spillemose Andersen 🇩🇰  vs. Oscar Tauson 🇸🇪 0-6, 2-6
Mathias Præstholm 🇩🇰  vs. (7) 3312 Hitoshi Shirabe JPN  2-6, 5-7

(2) Christopher Lund Kuhl 🇩🇰  – bye
Thorbjørn Haubro Jensen 🇩🇰  vs. Sture Thott 🇸🇪 3-6, 1-6
WC Carl Filip Bak 🇩🇰  vs. Malcolm Bergelin 🇸🇪 0-6, 0-6
Benjamin Du 🇸🇪 vs. (8) 3312 Ole Nicolai Kahrs 🇳🇴 6-3, 6-4

(3) Filip Glov Moeller 🇳🇴 – bye

Boys doubles

Finale: Poulsen/Sørensen vs. Møller/Steines 6-7(5), 6-3, [10-5]

Semifinale
3 August Brostrøm Poulsen/Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 1 Melvin Kumar/Tom Noltorp 🇸🇪  6-3, 7-6(4)
Oliver Steines/Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. Jonathan Ekstrand/Ssture Thott 🇸🇪 6-3, 6-4


Girls singles

Finale: (4) 438 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. (1) 234 Mille Mørk 🇩🇰 7-6(6), 3-6, 6-4

Semifinale
(1) 234 Mille Mørk 🇩🇰 vs. (3) 421 Sara Kastakova SVK 6-3, 6-0
(4) 438 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. (2) 394 Charlize Celebrini CAN 7-6(4), 6-4

Kvartfinale
(1) 234 Mille Mørk 🇩🇰 vs. (7) 714 Elicia Lin CAN 6-3, 7-5
(3) 421 Sara Kastakova SVK vs. (8) 831 Jolie Angelique Abendroth GER  6-1, 7-6(8)
(4) 438 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. 943 Sofia Mortensen 🇩🇰 3-6, 7-5, 6-1
(6) Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. (2) 394 Charlize Celebrini CAN 6-7(5), 2-6

1/8-finale
(1) 234 Mille Mørk 🇩🇰 vs. Q 2549 Lucca Ingildsen 🇩🇰 6-1, 6-1
(7) 714 Elicia Lin CAN vs. 1055 Maria Teodorescu ROU 6-4, 2-2 Ret’d
(3) 421 Sara Kastakova SVK vs. 1146 Adrea Cabio CAN 6-7(1), 6-2, 6-2
WC Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (8) 831 Jolie Angelique Abendroth GER 4-6, 3-6

943 Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. (5) 575 Zosia Bielus POR 6-0, 6-4
(4) 438 Cecilie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 vs. 1208 Anastasia Malysheva CAN 7-6(3), 7-6(4)
(6) Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. Q 1087 Isabella Angelina Abendroth GER 5-7, 6-2, 6-2
(2) 394 Charlize Celebrini CAN vs. Q 1726 Kaia Celin Bostrom Jorgensen 🇳🇴 6-2, 6-0


J30 Dublin (IRL) – Hardcourt

Girls singles

Qfi: (7) 3434 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Olivia Avila ESP  0-6, 4-6

Q16
Olivia Avila ESP vs. (3) Sophie Ryland GBR 7-5, 7-5
(7) 3434 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Sophie Maccarthy IRL 6-2, 6-2

Q32
Sophie Maccarthy IRL vs. Laura Carvalho E. Silva Kracke GER 6-3, 6-1
(7) 3434 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Christine Connolly IRL 6-2, 6-0


Tennis Europe (Uge 7)

Cat 3 Rungsted Kyst 🇩🇰 – Hardcourt

Boys singles

Q16
William Thyssen Wendell 🇩🇰  vs. Milton Rothman 🇸🇪  4-6, 3-6
WC Aleksa Gavric 🇩🇰  vs. (11) 1113 Marlon Stenklef 🇸🇪 0-6, 3-6
WC Philip Hassing 🇩🇰  vs. (3) 589 Rapolas Gagilad 4-6, 0-6
WC Philip Bang Nissen 🇩🇰  vs. (14) 1113 Theodor Liedholm 🇸🇪 0-6, 0-6
Vitus Molbech 🇩🇰 vs. (4) 639 Tim Maximilian Friese GER 2-6, 2-6

Efe Sakiri 🇸🇪 vs. (5) 639 Hans Henrik Leesik EST 6-2, 6-0
WC Philip Tiedemann 🇩🇰  vs. (12) 1113 Oliver Forsman 🇸🇪 6-3, 6-4

Mads Lynge Albertsen 🇩🇰 vs. ()) 890 Nikoloz Basaria GEO
(15) 1113 Louie Waldemar Jessen 🇩🇰  vs. Franciszek Niezwiesny POL 0-6, 5-7

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Davis Cup Finals Group Stage – 10-15 september 2024
Vindere Qualifiers: Argentina, Belgien, Brasilien, Canada, Chile, Tjekkiet, Finland 🇫🇮, Franckrig, Tyskland, Holland, Slovakiet, USA
2023 finalister (Australien og Italien og Wild Cards (Storbrittanien og Spanien)


World Group I september 2024
12 tabere Qualifiers: Taipei, Kroatien, Ungarn, Israel, Kazakhstan, Korea, Peru, Portugal, Serbien, Sverige, Schweiz, Ukraine
12 vindere World Group Play-offs: Danmark, Columbia, Japan, Østrig, Egypten, Norge, Grækenland, Bosnien/Herzegovina, Polen, Tyrkiet, Indien, Litauen

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelDavis Cup: Dansk sejr i Mexico sikrer kamp i Kazakhstan om oprykning til Qualifiers
Næste artikelW75 Altenkirchen: Træner fortrøstningsfuld trods tidlig exit i Clara Tauson titelforsvar
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.