Novak Djokovic og Carlos Alcaraz nærmer sig endnu en Grand Slam finale, men Jannik Sinner i topform kan blande sig. Laura Brunkel videre i junior double

Inden Australian Open søndag tog hul på 1/8-finalerne var de 3 danske topnavne forlængst ude af turneringen, hvor de alle blev sendt ud i 2. runde, og derfor var 17-årige Laura Brunkel eneste tilbageværende dansker i junior udgaven af turneringen.

Australian Open: Skuffende 2. runde exit for Holger og Caroline men forventet af Clara. Laura i Girls singles

Laura havde med 2 sejre kvalificeret sig til hovedturneringen i Girls singles, hvor hun dog natten til søndag blev besejret 4-6, 6-4, 6-1 i 1. runde af 16. seedede no. 23 Iva Ivanova (BUL).
Laura er også tilmeldt i double, hvor hun mandag sammen med sin brasilianske makker Olivia Carneiro vandt 6-4, 3-6, [10-6] over det australske par Tahlia Kokkinis og Koharu Nishikawa, der havde fået et wildcard.

1/8-finalen mod Julie Pastikova (CZE) og Julia Stusek (GER) vises på Discovery+ og Eurosport Player ca. 05:30 dansk tid natten til tirsdag.

Søndag blev de første kvartfinalister fundet i Men’s singles, hvor Novak Djokovic understregede sin suverænitet med de lammende cifre 6-0, 6-0, 6-3 over 20. seedede Adrian Mannarino, og han møder i tirsdagens kvartfinale 12. seedede Taylor Fritz, der vandt 7-6(3), 5-7, 6-3, 6-3 over sidste års finalist 7. seedede Stefanos Tsitsipas.
Fritz kan kun indhente Holger på ranglisten, hvis han når finalen, hvilket i første omgang kræver sejr over Djokovic i kvartfinalen.

Formstærke 4. seedede Jannik Sinner vandt for 4. kamp i træk i 3 overbevisende sæt, da han vandt 6-4, 7-5, 6-3 over 15. seedede Karen Khachanov.
Sinner møder i kvartfinalen 5. seedede Andrey Rublev, der i 1/8-finalen mod 10. seedede Alex de Minaur efter 5 sæt vandt 6-4, 6-7(7), 6-7(7), 6-3, 6-0.

Meget peger på en semifinale mellem Djokovic og Sinner, der både i den indledende puljekamp ved ATP Finals i november og senere ved Davis Cup Finals vandt over Djokovic, der dog vandt overbevisende i finalen ved ATP Finals.

1/8-finalerne i nederste halvdel blev afviklet mandag, hvor 9. seedede Hubert Hurkacz vandt i 3 jævnbyrdige sæt 7-6(6), 7-6(3), 6-4 over Arthur Cazaux, der sensationelt sendte Holger ud i 2. runde.
Hurkacz kan overhale Holger på ranglisten, hvis han i kvartfinalen vinder over 3. seedede Daniil Medvedev, der i 1/8-finalen vandt 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1 over 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1 over Portugals no. 66 Nuno Borges, der i 3. runde overraskende sendte Grigor Dimitrov ud.

6. seedede Alexander Zverev måtte tilbringe mere end 4 timer på banen, inden han i 1/8-finalen efter tiebreak til 10 i 5. sæt vandt 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(10-3) over 19. seedede Cameron Norrie.
Tyskeren møder i kvartfinalen 2. seedede Carlos Alcaraz, der fortsatte stimen af 3-0 sejre, da han med et “æg” i 3. sæt vandt 6-4, 6-4, 6-0 over den chanceløse serber no. 55 Miomir Kecmanovic.

Pilen peger mod endnu et finaleopgør mellem Djokovic og Alcaraz, men Sinner har vist så gode takter, at det ikke vil være den største sensation, hvis han i en eventuel semifinale snupper finalepladsen fra den suveræne serber.

I Women’s singles brugte den 23-årige ukrainer Dayana Yastremska 3 sæt i alle sin 3 kvalkampe, men efterfølgende vandt hun overraskende overbevisende 6-1, 6-2 i 1. runde over 7. seedede Marketa Vondrousova, og efter yderligere sejre i de næste 2 runder mødte hun i 1/8-finalen 18. seedede Victoria Azarenka, der i 2. runde sendte Clara Tauson ud.

Yastremska fortsatte sejrsstimen med endnu en overraskelse, da hun vandt 7-6(6), 6-4 over Azarenka, der blev brudt rent, da hun servede for 1. sæt ved 5-4, og da hun efter endnu et break servede ved 6-5, afværgede hun 3 ukrainske break-muligheder, men hun misbrugte selv 2 sætbolde, inden Yastremska vandt sættet i tiebreak.
I 2. sæt førte Azarenka 3-0, men da hun ikke udnyttede en break-mulighed til 4-0, måtte hun efter 2 ukrainske breaks forlade turneringen – uden håndtryk fra Yastremska, der ligesom andre ukrainske spillere konsekvent ikke ønsker at give hånd til russiske og belarussiske modstandere, selvom Azarenka på ingen måde kan være ansvarlig for Putins ugerninger.

Yastremska møder i kvartfinalen 19-årige Linda Noskova, der efter den sensationelle sejr i 3. runde over 1. seedede Iga Swiatek ikke nåede at få sved på panden i 1/8-finalen mod 19. seedede Elina Svitolina, der trak sig med en skade ved 0-3 i 1. sæt

Eneste seedede i øverste halvdel efter 1/8-finalen er 12. seedede Qinwen Zheng, der vandt stensikkert 6-0, 6-3 over no. 91 Oceane Dodin, og hun møder i kvartfinalen no. 75 Anna Kalinskaya, der vandt 6-4, 6-2 over 26. seedede Jasmine Paolini.

I nederste halvdel forventes en semifinale mellem 2. seedede Aryna Sabalenka og 4. seedede CoCo Gauff, der i kvartfinalen møder henholdsvis 9. seedede Barbora rejcikova og den useedede 21-årige ukrainer no. 41 Marta Kostyuk.

På ITF World Tennis Tour er både 19-årige Johanne Christine Svendsen og 18-årige Sarafina Olivia Hansen, der begge repræsenterer Hørsholm-Rungsted Tennisklub, tilmeldt W35 Le Gosier (Gouadeloupe), hvor der er mulighed for at se kampene på livestream.

Johanne Svendsen
Foto: Sportsfotograf.com – Johanne Christine Svendsen

Begge deltog i sidste uge ved W25 Petit-Bourg, som ligeledes er på Guadeloupe, hvor Johanne skuffende måtte forlade turneringen efter nederlag i 1. runde.
Sarafina vandt sin første kamp i kvalifikationen uden dog at kvalificere sig til hovedturneringen, men mandag vandt hun 6-2, 6-0 i kvalfinalen, hvorved både Johanne og Sarafina deltager i hovedturneringen, hvor der i skrivende stund endnu ikke var trukket lod.

Sarafina Olivia Hansen
Foto: Sportsfotograf.com – Sarafina Olivia Hansen

18-årige Rebecca Munk Mortensen fra KB deltager for første gang i år i en international turnering, og hun indledte med sejre i de 2 første runder af kvalifikationen ved W35 Monastir.

Rebecca Munk Mortensen
Foto: Sportsfotograf.com Rebecca Munk Mortensen

Desuden deltager hendes klubkammerat fra KB, den danske doublespecialist Johannes Ingildsen (Joe) ved M25 Wesley Chapel i Florida, hvor han skal forsøge at komme videre fra kvalifikationen.
I sidste uge ved M25 Ithaca i staten New York var Joe direkte i hovedturneringen, hvor han dog ikke kom videre fra 1. runde.

Det gør Joe heller ikke i denne uge, idet han mandag blev sendt ud i 1. kvalrunde efter match-tiebreak 6-2, 2-6, [10-8] af 19-årige Kyle Overmyer (USA), der var med på et wildcard.

Til gengæld havde han succes i double, idet han sammen med sin svenske makker Simon Freund vandt sin 17. double titel i karrieren, da de i Ithaca vandt titlen uden at afgive sæt undervejs.

Joe er no. 288 på double-ranglisten med 218 point, og med de optjente 25 point vil han på den næste rangliste avancere ca. 20 pladser

Ukrainske Eric Vanshelboim, der ligeledes er KBér, nåede i sidste uge kvartfinalen ved M25 Bhopal i Indien, hvor han i denne uge deltager i endnu en M25 i Channai.

Eric Vanshelboim
Foto: Sportsfotograf.com – Eric Vanshelboim

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 28. januar

Billeder:  Clara Tauson 🇩🇰 – WTA 500 kval Bet365 mv. ca. 11:30, Elena Jamshidi (Sportsfotograf.com) – W50 kval NB 09:30
Daniil Medvedev og Jannik Sinner ITA (GettyImages) – 6éren & Eurosport 1 kl. 09:30cet

Australian Open – 📺Eurosport, Discovery+, Eurosport Player

Rod Laver Arena – start 05:00cet (Finaler)
2 Su-Wei Hsieh/Elise Mertens vs. 11 Jelena Ostapenko/Lyudmyla Kichenok
0930: 3 Daniil Medvedev vs. 4 Jannik Sinner ITA

Se den komplette schedule alle baner: https://ausopen.com/schedule

Sendeplan Discovery

6´eren – start 09:00cet
Studie optakt
0930: 3 Daniil Medvedev vs. 4 Jannik Sinner ITA
Studie nedtakt

Eurosport 1 – start 05:00cet
0900: Eurosport Tennis Cube
0930: 3 Daniil Medvedev vs. 4 Jannik Sinner ITA
Eurosport Tennis Cube

====

WTA 500 Linz – Bet365/Unit/Oddset

Match Court 1 – start 10:00
(5) 83 Jaqueline Cristian ROU vs. 145 Caty McNally USA
(7) 96 Clara Tauson 🇩🇰 vs. WC 721 Tamara Kostic AUT

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W50 Indore (IND) – Livestream

Court 1 – NB 09:30cet (Q16)
(15) 1187 Elena Jamshidi 🇩🇰 vs. 1296 Soha Sadiq IND

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-3-jannik-sinner-i-storform-udfordrer-djokovic-og-alcaraz-i-ausopen/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

Ingen turnering under Australian Open


Grand Slam Australian Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Men’s singles

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2
GS Men 128 2.000 1.300 800 400 200 100 50 10 30 16 8

 

Finale: 4 Jannik Sinner ITA vs. 3 Daniil Medvedev 3-6, 3-6, 6-4, 6-4

Semifinale
4 Jannik Sinner ITA vs. 1 Novak Djokovic SRB 6-1, 6-2, 6-7(6), 6-3
3 Daniil Medvedev vs. 6 Alexander Zverev GER 5-7, 3-6, 7-6(4), 7-6(5), 6-3

Kvartfinale
1 Novak Djokovic SRB vs. 12 Taylor Fritz USA 7-6(3), 4-6, 6-2, 6-3
4 Jannik Sinner ITA vs. 5 Andrey Rublev 6-4, 7-6(5), 6-3
3 Daniil Medvedev vs. 9 Hubert Hurkacz POL 7-6(4), 2-6, 6-3, 5-7, 6-4
6 Alexander Zverev GER vs. 2 Carlos Alcaraz ESP 6-1, 6-3, 6-7(2), 6-4

1/8-finale
1 Novak Djokovic SRB vs. 20 Adrian Mannarino FRA 6-0, 6-0, 6-3
12 Taylor Fritz USA vs. 7 Stefanos Tsitsipas GRE 7-6(3), 5-7, 6-3, 6-3
4 Jannik Sinner ITA vs. 15 Karen Khachanov 6-4, 7-5, 6-3
5 Andrey Rublev vs. 10 Alex de Minaur AUS 6-4, 6-7(7), 6-7(7), 6-3, 6-0
==
9 Hubert Hurkacz POL vs. WC Arthur Cazaux FRA 7-6(6), 7-6(3), 6-4
3 Daniil Medvedev vs. Nuno Borges POR 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1
6 Alexander Zverev GER vs. 19 Cameron Norrie GBR 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(3)
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Miomir Kecmanovic SRB 6-4, 6-4, 6-0

R32
1 Novak Djokovic SRB vs. 30 Tomas Martin Etcheverry ARG 6-3, 6-3, 7-6(2)
20 Adrian Mannarino FRA vs. 16 Ben Shelton USA 7-6(4), 1-6, 6-7(2), 6-3, 6-4
12 Taylor Fritz USA vs. Fabian Marozsan HUN 3-6, 6-4, 6-2, 6-2
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Luca Van Assche FRA 6-3, 6-0, 6-4

4 Jannik Sinner ITA vs. 26 Sebastian Baez ARG 6-0, 6-1, 6-3
15 Karen Khachanov vs. Tomas Machac CZE 6-4, 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
10 Alex de Minaur AUS vs. Q Flavio Cobolli ITA 6-3, 6-3, 6-1
5 Andrey Rublev vs. 29 Sebastian Korda USA 6-2, 7-6(6), 6-4
==
WC Arthur Cazaux FRA vs. 28 Tallon Griekspoor NED 6-3, 6-3, 6-1
9 Hubert Hurkacz POL vs. 21 Ugo Humbert FRA 3-6, 6-1, 7-6(4), 6-3
Nuno Borges POR vs. 13 Grigor Dimitrov BUL 6-7(3), 6-4, 6-2, 7-6(6)
3 Daniil Medvedev vs. 27 Felix Auger-Aliassime CAN 6-3, 6-4, 6-3

6 Alexander Zverev GER vs. Alex Michelsen USA 6-2, 7-6(4), 6-2
19 Cameron Norrie GBR vs. 11 Casper Ruud 🇳🇴 6-4, 6-7(7), 6-4, 6-3
Miomir Kecmanovic SRB vs. 14 Tommy Paul USA 6-4, 3-6, 2-6, 7-6(7), 6-0
2 Carlos Alcaraz ESP vs. WC Juncheng Shang CHN 6-1, 6-1, 1-0 Ret’d

R64
1 Novak Djokovic SRB vs. Alexei Popyrin AUS 6-3, 4-6, 7-6(4), 6-3
30 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Gael Monfils FRA 6-4, 6-4, 6-4
20 Adrian Mannarino FRA vs. Jaume Munar ESP 6-3, 6-3, 1-6, 2-6, 6-3
16 Ben Shelton USA vs. Christopher O’Connell AUS 6-4, 6-1, 3-6, 7-6(5)

12 Taylor Fritz USA vs. LL Hugo Gaston FRA 6-0, 6-3, 6-1
Fabian Marozsan HUN vs. 22 Francisco Cerundolo ARG 7-6(5), 6-4, 6-2
Luca Van Assche FRA vs. 26 Lorenzo Musetti ITA 6-3, 3-6, 6-7(5), 6-3, 6-0
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Jordan Thompson AUS 4-6, 7-6(6), 6-2, 7-6(4)
==
4 Jannik Sinner ITA vs. Q Jesper De Jong NED 6-2, 6-2, 6-2
26 Sebastian Baez ARG vs. Daniel Elahi Galan COL 7-5, 2-6, 6-2, 6-4
Tomas Machac CZE vs. 17 Frances Tiafoe USA 6-4, 6-4, 7-6(5)
15 Karen Khachanov vs. Q Aleksandar Kovacevic USA 6-4, 6-3, 4-6, 6-3

10 Alex de Minaur AUS vs. Matteo Arnaldi ITA 6-3, 6-0, 6-3
Q Flavio Cobolli ITA vs. Pavel Kotov 7-5, 6-3, 5-7, 6-2
29 Sebastian Korda USA vs. Quentin Halys FRA 6-4, 6-4, 6-4
5 Andrey Rublev vs. Christopher Eubanks USA 6-4, 6-4, 6-4
====
8 Holger Rune 🇩🇰 vs. WC Arthur Cazaux FRA 6-7(4), 4-6, 6-4, 3-6
28 Tallon Griekspoor NED vs. Arthur Fils FRA 3-6, 6-1, 7-5, 6-4
21 Ugo Humbert FRA vs. Zhizhen Zhang CHN 6-2, 5-7, 6-1, 7-6(3)
9 Hubert Hurkacz POL vs. Q Jakub Mensik CZE 6-7(9), 6-1, 5-7, 6-1, 6-3

13 Grigor Dimitrov BUL vs. Thanasi Kokkinakis AUS 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
Nuno Borges POR vs. 23 Alejandro Davidovich Fokina ESP 7-6(7), 6-3, 6-3
27 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Alexandre Muller FRA 6-3, 3-6, 6-1, 6-2
3 Daniil Medvedev vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 3-6, 6-7(1), 6-4, 7-6(1), 6-0
==
6 Alexander Zverev GER vs. Q Lukas Klein SVK 7-5, 3-6, 4-6, 7-6(5), 7-6(7)
Alex Michelsen USA vs. 32 Jiri Lehecka CZE 4-6, 6-3, 6-4, 6-4
19 Cameron Norrie GBR vs. Q Giulio Zeppieri ITA 3-6, 6-7(4), 6-2, 6-4, 6-4
11 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Max Purcell AUS 6-3, 6-7(5), 6-3, 3-6, 7-6(7)

14 Tommy Paul USA vs. Jack Draper GBR 6-2, 3-6, 6-3, 7-5
Miomir Kecmanovic SRB vs. 24 Jan-Lennard Struff GER 6-4, 1-6, 7-6(5), 1-6, 7-6(9)
WC Juncheng Shang CHN vs. Q Sumit Nagal IND 2-6, 6-3, 7-5, 6-4
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Lorenzoo Sonega ITA 6-4, 6-7(3), 6-3, 7-6(3)

R128
1 Novak Djokovic SRB vs. Q Dino Prizmic CRO 6-2, 6-7(5), 6-3, 6-4
Alexei Popyrin AUS vs. WC Marc Polmans AUS 6-3, 7-6(3), 6-2
Gael Monfils FRA vs. Yannick Hanfmann GER 6-4, 6-3, 7-5
30 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Andy Murray GBR 6-4, 6-2, 6-2

20 Adrian Mannarino FRA vs. Stan Wawrinka SUI 6-4, 3-6, 5-7, 6-3, 6-0
Jaume Munar ESP vs. Alexander Shevchenko 6-3, 6-3, 6-1
Christopher O’Connell AUS vs. Cristian Garin CHI 3-6, 7-5, 4-6, 6-1, 7-5
16 Ben Shelton USA vs. Roberto Bautista Agut ESP 6-2, 7-6(2), 7-5

12 Taylor Fritz USA vs. Facundo Diaz Acosta ARG 4-6, 6-3, 3-6, 6-2, 6-4
LL Hugo Gaston FRA vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-3, 6-2, 3-6, 6-4
Fabian Marozsan HUN vs. Marin Cilic CRO 6-1, 2-6, 6-2, 7-5
22 Francisco Cerundolo ARG vs. Q Dane Sweeny AUS 3-6, 6-3, 6-4, 2-6, 6-2

26 Lorenzo Musetti ITA vs. Benjamin Bonzi FRA 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 6-2
Luca Van Assche FRA vs. WC James Duckworth AUS 6-7(2), 6-3, 3-6, 6-3, 6-3
Jordan Thompson AUS vs. Aleksandar Vukic AUS 3-6, 7-6(3), 6-2, 3-6, 6-4
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Matteo Berrettini ITA 5-7, 6-1, 6-1, 6-3
==
4 Jannik Sinner ITA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-4, 7-5, 6-3
Q Jesper De Jong NED vs. Pedro Cachin ARG 4-6, 6-2, 6-3, 6-4
Daniel Elahi Galan COL vs. WC Jason Kubler AUS 2-6, 6-3, 7-6(3), 4-6, 7-6(6)
26 Sebastian Baez ARG vs. Jeffrey John Wolf USA 3-6, 6-2, 6-3, 3-0 Ret’d

17 Frances Tiafoe USA vs. Borna Coric CRO 6-3, 7-6(7), 2-6, 6-3
Tomas Machac CZE vs. LL Shintaro Mochizuki JPN 7-5, 6-1, 7-5
Q Aleksandar Kovacevic USA vs. Alejandro Tabilo CHI 6-7(2), 7-6(7), 1-6, 6-1, 6-3
15 Karen Khachanov vs. Daniel Altmaier GER 5-7, 6-3, 7-6(5), 7-6(3)

10 Alex de Minaur AUS vs. Milos Raonic CAN 6-7(6), 6-3, 2-0 Ret’d
Matteo Arnaldi ITA vs. WC Adam Walton AUS 7-6(5), 6-2, 6-4
Pavel Kotov vs. Arthur Rinderknech FRA 7-5, 6-1, 6-7(6), 6-7(5), 6-3
Q Flavio Cobolli ITA vs. 18 Nicolas Jarry CHI 6-4, 3-6, 6-3, 2-6, 7-5

29 Sebastian Korda USA vs. Q Vit Kopriva CZE 6-1, 6-4, 2-6, 4-6, 6-2
Quentin Halys FRA vs. Q Lloyd George Harris RSA 4-6, 7-6(5), 7-5, 7-6(2)
Christopher Eubanks USA vs. Taro Daniel JPN 6-4, 6-2, 6-3
5 Andrey Rublev vs. Thiago Seyboth Wild BRA 7-5, 6-4, 3-6, 4-6, 7-6(6)
====
8 Holger Rune 🇩🇰 vs. Yoshihito Nishioka JPN 6-2, 4-6, 7-6(3), 6-4
WC Arthur Cazaux FRA vs. Laslo Djere SRB 6-2, 6-7(3), 6-2, 3-6, 6-2
Arthur Fils FRA vs. Jiri Vesly CZE 4-6, 7-5, 6-2, 6-3
28 Tallon Griekspoor NED vs. Roman Safiullin 2-6, 3-6, 7-6(3), 6-4, 7-5

21 Ugo Humbert FRA vs. Q David Goffin BEL 6-2, 7-5, 5-7, 6-3
Zhizhen Zhang CHN vs. Federico Coria ARG 6-4, 7-6(3), 7-6(5)
Q Jakub Mensik CZE vs. Denis Shapovalov CAN 6-3, 7-5, 7-5
9 Hubert Hurkacz POL vs. Q Omar Jasika AUS 7-6-4, 6-4, 6-2

13 Grigor Dimitrov BUL vs. Marton Fucsovics HUN 4-6, 6-3, 7-6(1), 6-2
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Sebastian Ofner AUT 7-6(1), 2-6, 6-7(4), 6-1
Nuno Borges POR vs. Maximilian Marterer GER 7-5,7-6(3), 6-2
23 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Constant Lestienne FRA 6-4, 6-4, 7-6(5)

27 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Dominic Thiem AUT 6-3, 7-5, 6-7(5), 5-7, 6-3
Alexandre Muller FRA vs. Q Hugo Grenier FRA 2-6, 7-6(3), 4-6, 6-4, 7-6(7)
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. WC Patrick Kypson USA 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(4)
3 Daniil Medvedev vs. Q Terence Atmane FRA 5-7, 6-2, 6-4, 1-0 Ret’d
==
6 Alexander Zverev GER vs. Dominik Koepfer GER 4-6, 6-3, 7-6(3), 6-3
Q Lukas Klein SVK vs. Soonwoo Kwon KOR 7-6(0), 4-6 7-6(3), 6-3
Alex Michelsen USA vs. WC James McCabe AUS 7-6(5), 3-6, 6-1, 6-2
32 Jiri Lehecka CZE vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 6-3, 6-2, 6-3

19 Cameron Norrie GBR vs. Juan Pablo Varillas PER 6-4, 6-4, 6-2
Q Giulio Zeppieri ITA vs. Dusan Lajovic SRB 6-3, 3-6, 6-3, 7-6(3)
Max Purcell AUS vs. Q Mate Valkusz HUN 3-6, 7-6(2), 6-4, 7-5
11 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Albert Ramos-Vinolas ESP 6-1, 6-3, 6-1

14 Tommy Paul USA vs. Gregoire Barrere FRA 6-2, 6-3, 6-3
Jack Draper GBR vs. Marcos Giron USA 6-4, 3-6, 4-6, 6-0, 6-2
Miomir Kecmanovic SRB vs. Yosuke Watanuki JPN 4-6, 7-5, 6-3, 6-4
24 Jan-Lennard Struff GER vs. Rinky Hijikata AUS 3-6, 6-3, 6-2, 6-7(2), 7-6(8)

Q Sumit Nagal IND vs. 31 Alexander Bublik KAZ 3-6, 6-3, 6-2, 6-7(2), 7-6(8)
WC Juncheng Shang CHN vs. Mackenzie McDonald USA 6-3, 1-6, 3-6, 6-4, 6-2
Lorenzoo Sonega ITA vs. Daniel Evans GBR 4-6, 7-6(8), 6-2, 7-6(4)
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Richard Gasquet FRA 7-6(5), 6-1, 6-2


Women’s singles

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
GS 128 2.000 1.300 780 430 240 130 70 10 40 30 20 2

 

Finale: 2 Aryna Sabalenka vs. 12 Qinwen Zheng CHN 6-3, 6-2

Semifinale
12 Qinwen Zheng CHN vs. Q Dayana Yastremska UKR 6-4, 6-4
2 Aryna Sabalenka vs. 4 CoCo Gauff USA 7-6(2), 6-4

Kvartfinale
Q Dayana Yastremska UKR vs. Linda Noskova CZE 6-3, 6-4
12 Qinwen Zheng CHN vs. Anna Kalinskaya 6-7(4), 6-3, 6-1
4 CoCo Gauff USA vs. Marta Kostyuk UKR 7-6(6), 6-7(3), 6-2
2 Aryna Sabalenka vs. 9 Barbora Krejcikova CZE 6-2, 6-3

1/8-finale
Linda Noskova CZE vs. 19 Elina Svitolina UKR 3-0 Ret’d
Q Dayana Yastremska UKR vs. 18 Victoria Azarenka 7-6(6), 6-4
Anna Kalinskaya vs. 26 Jasmine Paolini ITA 6-4, 6-2
12 Qinwen Zheng CHN vs. Oceane Dodin FRA 6-0, 6-3
==
Marta Kostyuk UKR vs. Q Maria Timofeeva 6-2, 6-1
4 CoCo Gauff USA vs. Magdalena Frech POL 6-1, 6-2
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Mirra Andreeva 4-6, 6-3, 6-2
2 Aryna Sabalenka vs. Amanda Anisimova USA 6-3, 6-2

R32
Linda Noskova CZE vs. 1 Iga Swiatek POL 3-6, 6-3, 6-4
19 Elina Svitolina UKR vs. Viktorija Golubic SUI 6-2, 6-3
18 Victoria Azarenka vs. 11 Jelena Ostapenko LAT 6-1, 7-5
Q Dayana Yastremska UKR vs. 27 Emma Navarro USA 6-2, 2-6, 6-1

26 Jasmine Paolini ITA vs. Anna Blinkova 7-6(1)
Anna Kalinskaya vs. Sloane Stephens USA 6-7(8), 6-1, 6-4
12 Qinwen Zheng CHN vs. Yafan Wang CHN 6-4, 2-6, 7-6(8)
Oceane Dodin FRA vs. Clara Burel FRA 6-2, 6-4
==
Marta Kostyuk UKR vs. Elina Avanesyan 2-6, 6-4, 6-4
Q Maria Timofeeva vs. 10 Beatriz Haddad Maia BRA 7-6(7), 6-3
Magdalena Frech POL vs. Q Anastasia Zakharova 4-6, 7-5, 6-4
4 CoCo Gauff USA vs. Alycia Parks USA 6-0, 6-2

Mirra Andreeva vs. Diane Parry FRA 1-6, 6-1, 7-6(5)
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Q Storm Hunter AUS 4-6, 7-5, 6-3
Amanda Anisimova USA vs. Paula Badosa ESP 7-5, 6-4
2 Aryna Sabalenka vs. 28 Lesia Tsurenko UKR 6-0, 6-0

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Danielle Collins USA 6-4, 3-6, 6-4
Linda Noskova CZE vs. WC McCartney Kessler USA 6-3, 1-6, 6-4
19 Elina Svitolina UKR vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 6-3
Viktorija Golubic SUI vs. Katerina Siniakova CZE 6-3, 2-6, 6-4

11 Jelena Ostapenko LAT vs. Ajla Tomljanovic AUS 6-0, 3-6, 6-4
Clara Tauson 🇩🇰 vs. 18 Victoria Azarenka 4-6, 6-3, 2-6
27 Emma Navarro USA vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 4-6, 6-3, 6-3
Q Dayana Yastremska UKR vs. Varvara Gracheva FRA 6-3, 6-2
==
Anna Blinkova vs. 3 Elena Rybakina KAZ 6-4, 4-6, 7-6(20)
26 Jasmine Paolini ITA vs. Tatjana Maria GER 6-2, 6-3
Anna Kalinskaya vs. Arantxa Rus NED 6-1, 7-5
Sloane Stephens USA vs. 14 Daria Kasatkina 4-6, 6-3, 6-3

12 Qinwen Zheng CHN vs. Katie Boulter GBR 6-3, 6-3
Yafan Wang CHN vs. Emma Raducanu GBR 6-4, 4-6, 6-4
Oceane Dodin FRA vs. Martina Trevisan ITA 6-4, 6-4
Clara Burel FRA vs. 5 Jessica Pegula USA 6-4, 6-2
====
Elina Avanesyan vs. 8 Maria Sakkari GRE 6-4, 6-4
Marta Kostyuk UKR vs. 20 Elise Mertens BEL 5-7, 6-1, 7-6(6)
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Q Maria Timofeeva 6-1, 4-6, 1-6
10 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Q Alina Korneeva 6-1, 6-2

Magdalena Frech POL vs. 16 Caroline Garcia FRA 6-4, 7-6(2)
Q Anastasia Zakharova vs. Kaja Juvan SLO 6-1, 6-1
Alycia Parks USA vs. 32 Leylah Annie Fernandez CAN 7-5, 6-4
4 CoCo Gauff USA vs. Caroline Dolehide USA 7-6(2), 6-2
==
Mirra Andreeva vs. 6 Ons Jabeur TUN 6-0, 6-2
Diane Parry FRA vs. Kamilla Rakhimova 7-5, 6-2
Q Storm Hunter AUS vs. Laura Siegemund GER 6-4, 3-6, 6-3
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Tamara Karpatsch GER 6-2, 6-2

Amanda Anisimova USA vs. Nadia Podoroska ARG 6-2, 6-3
Paula Badosa ESP vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-2, 6-3
28 Lesia Tsurenko UKR vs. Rebeka Masarova ESP 6-3, 6-4
2 Aryna Sabalenka vs. Q Brenda Fruhvirtova CZE 6-3, 6-2

R128
1 Iga Swiatek POL vs. Sofia Kenin USA 7-6(2), 6-2
Danielle Collins USA vs. Angelique Kerber GER 6-2, 3-6, 6-1
WC McCartney Kessler USA vs. Q Fiona Ferro FRA 3-6, 6-3, 6-2
Linda Noskova CZE vs. 31 Marie Bouzkova CZE 6-1, 7-5

19 Elina Svitolina UKR vs. WC Taylah Preston AUS 6-2, 6-2
Viktoriya Tomova BUL vs. Kayla Day USA 6-4, 6-2
Katerina Siniakova CZE vs. Jacqueline Cristian ROU 6-2, 7-5
Viktorija Golubic SUI vs. 16 Veronika Kudermetova 7-6(4), 1-6, 6-1

11 Jelena Ostapenko LAT vs. WC Kimberly Birrell AUS 7-6(5), 6-1
Ajla Tomljanovic AUS vs. Petra Martic CRO 7-6(3), 4-6, 6-4
Clara Tauson 🇩🇰 vs. Greet Minnen BEL 7-5, 7-5
18 Victoria Azarenka vs. Camila Giorgi ITA 6-1, 4-6, 6-3

27 Emma Navarro USA vs. Xiyu Wang CHN 6-1, 6-7(5), 7-5
Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Q Lulu Sun SUI 6-1, 7-5
Varvara Gracheva FRA vs. Yanina Wickmayer BEL 6-3, 6-4
Q Dayana Yastremska UKR vs. 7 Marketa Vondrousova CZE 6-1, 6-2
==
3 Elena Rybakina KAZ vs. Karolina Pliskova CZE 7-6(6), 6-4
Anna Blinkova vs. Cristina Bucsa ESP 6-2, 6-4
Tatjana Maria GER vs. Camila Osorio COL 7-5, 6-7(4), 6-4
26 Jasmine Paolini ITA vs. Diana Shnaider 6-3, 6-4

Arantxa Rus NED vs. 24 Anhelina Kalinina UKR 6-1, 6-0
Anna Kalinskaya vs. Q Katie Volynets USA 6-3, 3-6, 6-2
Sloane Stephens USA vs. WC Olivia Gadecki AUS 6-3, 6-1
14 Daria Kasatkina vs. Peyton Stearns USA 6-2, 3-6, 6-2

12 Qinwen Zheng CHN vs. Ashlyn Krueger USA 3-6, 6-2, 6-3
Katie Boulter GBR vs. Yue Yuan CHN 7-5, 7-6(1)
Emma Raducanu GBR vs. Shelby Rogers USA 6-3, 6-2
Yafan Wang CHN vs. 22 Sorana Cirstea ROU 0-6, 7-5, 6-2

Oceane Dodin FRA vs. 29 Lin Zhu CHN 6-4, 6-3
Martina Trevisan ITA vs. Q Renata Zarazua MEX 4-6, 6-4, 6-2
Clara Burel FRA vs. Aleksandra Krunic SRB 6-4, 6-1
5 Jessica Pegula USA vs. Q Rebecca Marino CAN 6-2, 6-4
====
8 Maria Sakkari GRE vs. 66 Nao Hibino JPN 6-4, 6-1
Elina Avanesyan vs. Zhuaxuan Bai CHN 4-6, 7-5, 6-2
Marta Kostyuk UKR vs. Claire Liu USA 6-3, 4-6, 6-1
20 Elise Mertens BEL vs. Mayar Sherif EGY 6-2, 2-0 Ret’d

WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 20 Magda Linette POL 6-2, 2-0 Ret’d
Q Maria Timofeeva vs. WC Alizé Cornet FRA 6-2, 6-4
Q Alina Korneeva vs. Sara Sorribes Tormo ESP 6-2, 6-4
10 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Linda Fruhvirtova CZE 6-2, 3-6, 6-2

16 Caroline Garcia FRA vs. Naomi Osaka JPN 6-4, 7-6(2)
Magdalena Frech POL vs. WC Daria Saville AUS 6-7(5), 6-3, 7-5
Q Anastasia Zakharova vs. Yulia Putintseva KAZ 2-6, 6-0, 6-3
Kaja Juvan SLO vs. 23 Anastasia Potapova 6-4, 6-1

32 Leylah Annie Fernandez CAN vs. Q Sara Bejlek CZE 7-6(5), 6-2
Alycia Parks USA vs. Q Daria Snigur UKR 2-6, 6-2, 6-4
Caroline Dolehide USA vs. Q Leolia Jeanjean FRA 6-2, 6-3
4 CoCo Gauff USA vs. Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-3, 6-0
==
6 Ons Jabeur TUN vs. Q Yulia Starodubtseva UKR 6-3, 6-1
Mirra Andreeva vs. Bernarda Pera USA 7-5, 6-2
Kamilla Rakhimova vs. Emina Bektas USA 6-4, 6-3
Diane Parry FRA vs. 30 Xinyu Wang CHN 6-3, 2-6, 6-3

Laura Siegemund GER vs. 17 Ekaterina Alexandrova 6-2, 3-6, 7-6(9)
Q Storm Hunter AUS vs. Sara Errani ITA 6-4, 6-3
Tamara Karpatsch GER vs. Jodie Burrage GER 2-6, 6-3, 6-0
9 Barbora Krejcikova CZE vs. WC Mai Hontama JPN 2-6, 6-4, 6-3

Amanda Anisimova USA vs. 13 Liudmila Samsonova 6-3, 6-4
Nadia Podoroska ARG vs. Tamara Zidansek SLO 6-1, 6-0
Paula Badosa ESP vs. Taylor Townsend USA 6-1, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova vs. 21 Donna Vekic CRO 6-4, 6-4

28 Lesia Tsurenko UKR vs. Lucia Bronzetti ITA 3-6, 7-5, 6-3
Rebeka Masarova ESP vs. Aliaksandra Sasnovich 6-3, 6-4
Q Brenda Fruhvirtova CZE vs. Ana Bogdan ROU 2-6, 6-4, 6-3
2 Aryna Sabalenka vs. Q Ella Seidel GER 6-0, 6-1


Boys singles 

Finale: (4) 8 Rei Sakamoto JPN vs. 37 Jan Kumstadt CZE

Semifinale
37 Jan Kumstadt CZE vs. 35 Mees Rottgering NED 6-1, 6-3
(4) 8 Rei Sakamoto JPN vs. (2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 6-2, 6-4

Kvartfinale
(4) 8 Rei Sakamoto JPN vs. 41 Cooper Woestendick USA 7-5, 6-3
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. (5) 9 Kaylan Bigun USA 3-6, 7-6(2), 6-2

1/8-finale
(5) 9 Kaylan Bigun USA vs. (11) 16 Petr Brunclik CZE6-7(5), 6-3, 7-6(10-8)
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q 69 Anas Mazdrashki BUL 6-1, 3-6, 6-3

R32
Q 69 Anas Mazdrashki BUL vs. 48 Keegan Rice CAN 6-3, 6-2
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q 64 William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪 7-5, 6-1

R64
(8) 13 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰) vs. 40 Max Schoenhaus GER 4-6, 2-6
==
48 Keegan Rice CAN vs. (15) 22 Pedro Rodrigues BRA 6-4, 6-4
Q 69 Anas Mazdrashki BUL vs. Q 97 Andrea De Marchi ITA 6-4, 6-4
Q 64 William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪 vs. WC 193 Jerome Estephan AUS 6-7(8), 6-3, 6-1
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 34 Matthew Forbes USA 6-7(4), 6-4, 6-1

Boys doubles 

R32: 7 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰)/Mees Rottgering NED vs. Daniil Sarksian/Timofei Derepasko 7-5, 6-7(3), [6-10]


Girls singles 

Finale: (1) 3 Renata Jamrichova SVK vs. (6) 9 Emerson Jones AUS

1/8-finale: Q 136 Lea Nilsson 🇸🇪 vs. (12) 15 Mingge Xu GBR 3-6, 6-4, 6-7(4-10)

R32
Q 136 Lea Nilsson 🇸🇪 vs. (7) Alena Koyackova CZE 6-4, 1-6, 6-4
(12) 15 Mingge Xu GBR vs. 35 Vittoria Paganetti ITA 6-7(4), 6-4, 6-2

R64
36 Emily Sartz-Lund 🇳🇴 vs. 45 Yoana Konstantinova BUL 1-6, 2-6

(7) Alena Koyackova CZE vs. 26 Luna Maria Cinalli ARG 6-2, 6-3
Q 136 Lea Nilsson 🇸🇪 vs. WC 170 Kimiko Cooper AUS 6-0, 6-2

Q 115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (16) 22 Iva Ivanova BUL 6-4, 4-6, 1-6

Livescore kval: https://itfjuniorau.scorebuzzer.com/ao-junior-championships-2024-qualifying

Qfi:
115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (9) 73 Victoria Milovanova 6-2, 7-6(2)

Q16
115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (8) 72 Gabia Paskauskas GBR 1-6, 6-4, 6-3
(9) 73 Victoria Milovanova vs. 130 Kanon Sawashiro JPN 6-3, 6-1

Girls doubles

1/8-finale: Laura Brunkel 🇩🇰/Olivia Carneiro BRA vs. Julie Pastikova CZE7Julia Stusek GER 3-6, 2-6
R32: Laura Brunkel 🇩🇰/Olivia Carneiro BRA vs. WC Tahlia Kokkinis/Koharu Nishikawa AUS 6-4, 3-6, [10-6]


WTA & ATP Challenger (Uge 4)

Place Country Category Surface
Punta del Este Uruguay CH 75 Clay
Indian Wells 2 CA, USA CH 50 Clay
Ottignles-Louvan-la-Neuve Belgium CH 125 Hard
Quimper France CH 125 Hard

 

Ch 125 Quimper (FRA) 

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP CH 125 32 125 64 35 16 8

 

Semifinale
157 Harold Mayot FRA vs. ?
WC 261 Matteo Martineau FRA vs. (Alt) 252 Pierre-Hugues Herbert FRA

Kvartfinale
157 Harold Mayot FRA vs. 166 Otto Virtanen 🇫🇮 – walkover
(6) 123 Maxime Cressy USA vs. 141 Duje Ajdukovic CRO
WC 261 Matteo Martineau FRA vs. Q 272 Mathias Bourgue FRA 6-3, 7-6(5)
(Alt) 252 Pierre-Hugues Herbert FRA vs. (2) 94 Arthur Rinderknech FRA 7-6(5), 6-3

1/8-finale
166 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. 204 Kyrian Jacquet FRA 1-6, 4-1 Ret’d
157 Harold Mayot FRA vs. (8.) 135 Gabriel Diallo CAN v7-6(3), 7-6(1)

R32
166 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. (1) 83 Gregoire Barrere FRA 7-5, 6-4
204 Kyrian Jacquet FRA vs. WC 281 Manuel Guinard FRA 7-5, 7-5
157 Harold Mayot FRA vs. 145 Filip Misodlic AUT 4-6, 6-1, 6-4
156 Elias Ymer 🇸🇪 vs. (8.) 135 Gabriel Diallo CAN 5-7, 2-6

Q16: 428 Viktor Durasovic 🇳🇴 vs. (10) 346 Aidan McHugh GBR 6-7(4), 6-4, 3-6


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (uge4)

Place Country Category Surface
Porto Portugal W75+ Livestream Hard
Vero Beach, FL USA W75+ Livestream  Clay
Pune India W50 Livestream  Hard
Buenos Aires Argentina W35 Livestream  Clay
Monastir Tunisia W35  Hard
Le Gosier (Guadeloupe) France W35 Livestream  Hard
Chennai India M25  Hard
Nussloch Germany M25 Livestream Carpet
Wesley Chapel, FL USA M25  Hard
Zahra Kuwait M25  Hard
Bagnoles de l’Orne France M15+ Clay
Antalya Turkiye M15 Livestream  Clay
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Manacor Spain M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard

 

W75 Porto (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32
W75 32M 75 40 29 16 9 1

 

1/8-finale: (6) 128 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. 164 Jessica Bouzs Mmaneiro ESP 4-6, 1-6

R32
164 Jessica Bouzs Mmaneiro ESP vs. WC 207 Francisca Jorge POR 6-2, 6-2
(6) 128 Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. 146 Jil Teichmann SUI 6-2, 6-3


W35 Monastir (TUN) – Hardcourt

Cat Skema Win Fin SF QF R16 Qfier
W35 32M 36 23 14 8 4 1

 

Kvartfinale: Q 778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q 902 Carson Branstine USA 6-3, 3-6, 5-7

1/8-finale
Q 778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q 744 Chengyiyi Yuan CHN 6-1, 2-6, 6-0
Q 902 Carson Branstine USA vs. 372 Katy Dunne GBR 6-3, 7-6(2)

R32
Q 744 Chengyiyi Yuan CHN vs. (7) 294 Guiomar Maristany Zuleta De Reales ESP 4-6, 6-2, 6-0
Q 778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 376 Anna Brogan GBR 6-3, 6-2

Qfi: 778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 1190 Eva Marie Voracek 6-0, 6-1

Q16
778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (7) 564 Jiaqi Wang CHN 6-3, 6-1
1190 Eva Marie Voracek vs. (9) 658 Arianna Zucchini ITA 6-2, 7-5

Q32
(7) 564 Jiaqi Wang CHN – bye
778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. 971 Ioana Zvonaru ROU 6-3, 7-5


W35 Le Gosier (Guadeloupe) (FRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

R32
Q 1073 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰 vs. (6) 415 Ya-Hsuan Lee TPE 1-6, 2-6
==
(8.) 436 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. Q Jada Robinson USA 6-4, 5-7, 5-7

Qfi: (4) 1073 Sarafina Olivia Hansen 🇩🇰  vs. (9) Priyanka Rodricks IND 6-2, 6-0


M25 Channai (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Cat Skema Win Fin SF QF R16
M25 32 25 16 8 3 1

 

Semifinale: (4) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (1) 290 Bernard Tomic AUS 3-6, 4-6

Kvartfinale
(1) 290 Bernard Tomic AUS vs. (7) 480 Ssandro Kopp AUT 5-7, 7-6(1), 7-6(6)
(4) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 572 M. Rifqi Fitriadi INA 6-4, 6-4

1/8-finale
(4) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. LL 1609 Ranjeet Virali-Murugesan IND 6-3, 6-1
572 M. Rifqi Fitriadi INA vs. Q 1443 Matt Hulme AUS 6-7(4), 7-6(4), 6-3

R32
(4) 393 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 645 David Pichler AUT 2-6, 6-3, 6-3
LL 1609 Ranjeet Virali-Murugesan IND vs.Q 1665 Shivank Bhatnagar IND 7-6(5), 6-1

Doubles

Semifinale: 2 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Luca Castelnuovo SUI vs. Adil Kalyanpur IND/Bogdan Bobrov 6-3, 1-6, [8-10]
Kvartfinale: 2 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Luca Castelnuovo SUI vs. Abhinav Sanjeev Shanmugam/Lohihaksha Bathrinath IND 6-4, 6-3
1/8-finale: 2 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Luca Castelnuovo SUI vs. Ishaque Eqbal/Karan Singh IND 6-4, 6-4


M25 Wesley Chapel (FL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Q16: (2) 956 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. WC Kyle Overmyer USA 2-6, 6-2, [8-10]

Doubles

Finale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Nicolas Buitrago COL/Victor Lilov USA
Semifinale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. 3 Peter Bertran DOM/Gabriel Roveri Sidney BRA 7-5, 3-6, [10-7]
Kvartfinale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Pranav Kumar/Noah Schachter USA 6-2, 6-1
1/8-finale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Ssimon Freund 🇸🇪 vs. Harrison Adams/Trey Hildebrand USA 3-6, 7-6(5), [11-9]

<< tilbage


ITF Junior (uge 4)

J300 San Jose (CRC) – Hardcourt

Girls singles

R32: 233 Mille Mørk 🇩🇰 vs. (3) 85 Monika Ekstrand USA 5-7, 6-7(5)


J30 Gent (BEL) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale
2075 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. (1) 522 Pierre Antoine Faut FRA 1-6, 2-6
1637 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. (8) 1179 Sander Paradis NED 6-4, 4-6, 3-6

R32
(1) 522 Pierre Antoine Faut FRA vs. 1921 Nik Denotte BEL 6-3, 6-3
2075 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. WC Xavier De Marteau BEL 6-3, 7-6(3)

(8) 1179 Sander Paradis NED vs. WC Tanguy Catrysse BEL 6-3, 6-0
1637 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. WC 2889 Tibo Meermans BEL 7-5, 6-3

Boys doubles

1/8-finale
Lucas Christmas Møller 🇩🇰/Rodrigo Duarte POR vs. Nand Vandepoele/Diede Desimpelaere BEL 4-6, 4-6
Marcus Sehested 🇩🇰/Jonathan Ekstrand 🇸🇪 vs. 2 Sacha Lefebure FRA/Goncalo Da Rosa Castro POR 3-6, 6-1, [4-10]


J30 Oberpullendorf (AUT) – Hardcourt

Boys singles

Q32: Asger Sørensen 🇩🇰 vs. (4) 2374 Edoardo Barbalaco ITA 6-7(5), 4-6


J30 Maribor (SLO) – Hardcourt

Girls singles

Q32: 3424 Emma Thulin Gregersen 🇩🇰 vs. Aurora Piccinini ITA 2-6, 4-6


Tennis Europe (Uge 4)

 

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.


World Group I play-offs 2-3 eller 3-4 februar 2024 (ugen efter Australian Open)

(1) Colombia vs. Luxembourg
Libanen vs. (2) Japan
Irland vs. (3) Østrig
(4) Ecuador vs. Egypten
(5) Norge vs. Letland
Grækenland vs. (6) Rumænien
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina
(8) Uzbekistan vs. Polen
New Zealand vs. (9) Tyrkiet
Mexico vs. (10) Danmark 
Pakistan vs. (11) Indien
(12) Litauen vs. Georgien

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelAustralian Open: Skuffende 2. runde exit for Holger og Caroline men forventet af Clara. Laura i Girls singles
Næste artikelTopopgør på Østerbro
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.