Mens vi venter på næste uges ATP 1000 og WTA Premier Mandatory i Madrid, afvikles i denne uge 3 ATP 250 og 2 WTA International turneringer, hvoraf 4 kan følges på TV eller Tennistv hele ugen

Efter en hæsblæsende uge for tennis-interesserede, som især følger med i Caroline Wozniackis kampe, følger en “stille” uge, hvor både Caroline og de fleste af de øvrige stjerner på både WTA og ATP touren holder turnerings-pause inden næste uges helt store grus-turnering Mutua Madrid Open, hvor alle både mandlige og kvindelige topspillere deltager – også Caroline Wozniacki.

Helt “stille” er uge 18 dog ikke, for der spilles hele 5 turneringer, hvoraf 3 er på ATP 250 og 2 på WTA International niveau, og i flere af turneringerne er der også deltagelse af top 10-spillere.
Det største navn, som kan følges i løbet af ugen, er uden tvivl Roger Federer (SUI), som deltager i Istanbul, hvor et andet “trækplaster” er Grigor Dimitrov (BUL).

Herunder en oversigt med navnene på de seedede spillere

WTA International Prague

[1] 12 Pliskova, Karolina (CZE)
[2] 13 Safarova, Lucie (CZE)
[3] 23 Strycova, Barbora (CZE)
[4] 24 Kuznetsova, Svetlana (RUS)
[5] 28 Cornet, Alizé (FRA)
[6] 33 Begu, Irina-Camelia (ROU)
[7] 34 Bencic, Belinda (SUI)
[8] 35 Giorgi, Camila (ITA)

Turneringen kan følges hele ugen på Tennistv.com, som allerede mandag kl. 1000 startede med at vise 2 kvalfinaler. Her følger mandagens program.

[1] 73   Hradecka, Lucie (CZE) vs. [7] 109   Karatantcheva, Sesil (BUL) man 1000 CC Kvalfinale
  965 WC Vondrousova Marketa (CZE) vs. [6] 108   Kovinic, Danka (MON) man 2. match CC Kvalfinale
  93 WC Allertova, Denisa (CZE) vs.   36   Vandeweghe, Coco (USA) man 3. match CC R32
[6] 33   Begu, Irina-Camelia (ROU) vs.   76   Siniakova, Katerina (CZE) man 4. match CC R32
[4] 24   Kuznetsova, Svetlana (RUS) vs.   100   Zhang, Shuai (CHN) man 5. match CC R32

WTA International Marrakech

[1] 20 Muguruza, Garbiñe (ESP)
[2] 22 Bacsinszky, Timea (SUI)
[3] 26 Pennetta, Flavia (ITA)
[4] 27 Svitolina, Elina (UKR)
[5] 39 Barthel, Mona (GER)
[6] 41 Vinci, Roberta (ITA)
[7] 46 Schmiedlova, Anna Karolina (SVK)
[8] 47 Puig, Monica (PUR)

Også denne turnering vises på Tennistv.com, hvor der startes mandag kl. 1100 med en enkelt kvalfinale og 2 1. runde kampe.

[2] 81   Pereira, Teliana (BRA) vs. [5] 116   Radwanska, Urszula (POL) man 1100cet CC Kvalfinale
[7] 46   Schmiedlova, Anna Karolina (SVK) vs.   68   Soler-Espinosa, Sílvia (ESP) man 2. match CC R32
  90   Arruabarrena, Lara (ESP) vs.   54   Nara, Kurumi (JPN) man 3. match CC R32

ATP 250 Istanbul

[1] 2 Federer, Roger (SUI)
[2] 11 Dimitrov, Grigor (BUL)
[3] 23 Cuevas, Pablo (URU)
[4] 31 Giraldo, Santiago (COL)
[5] 47 Haider-Maurer, Andreas (AUT)
[6] 54 Kukushkin, Mikhail (KAZ)
[7] 57 Youzhny, Mikhail (RUS)
[8] 61 Schwartzman, Diego (ARG)

Tennistv.com sender kampe ugen igennem, og mandag indledes med 2 kampe fra 1. runde.

105   Golubev, Andrey (KAZ)   vs.   135 WC Basilashvili, Nikoloz (GEO)   man 1300cet CC
[7] 57   Youzhny, Mikhail (RUS)   vs.   75   Bellucci, Thomaz (BRA)   man 2. match CC

ATP 250 Munich

[1] 3 Murray, Andy (GBR)
[2] 15 Monfils, Gael (FRA)
[3] 16 Bautista Agut, Roberto (ESP)
[4] 21 Goffin, David (BEL)
[5] 25 Kohlschreiber, Philipp (GER)
[6] 26 Tomic, Bernard (AUS)
[7] 28 Klizan, Martin (SVK)
[8] 30 Fognini, Fabio (ITA)

C More Tennis og Tennistv.com sender først fra på fredag, hvor man formentlig viser 2 kvartfinaler, og derefter semifinaler lørdag og finale søndag.
Man kan dog ugen igennem følge kampe på Bet365 og Unibet, hvor der mandag indledes med 2 kampe.

  34   Troicki, Viktor (SRB)   vs.   53   Estrella Burgos, Victor (DOM)   man 1330 CC
  118 WC Zverev, Alexander (GER)   vs.   44   Becker, Benjamin (GER)   man 1630 CC

ATP 250 Estoril

[1] 12 Lopez, Feliciano (ESP)
[2] 17 Anderson, Kevin (RSA)
[3] 20 Robredo, Tommy (ESP)
[4] 24 Mayer, Leonardo (ARG)
[5] 27 Gasquet, Richard (FRA)
[6] 32 Chardy, Jeremy (FRA)
[7] 41 Kyrgios, Nick (AUS)
[8] 42 Muller, Gilles (LUX)

Eurosport er for en stund igen tenniskanal, og de sender ugen igennem fra turneringen. Mandag kl. 1600 indledes med 2 kampe på Eurosport 2.

[6] 32   Chardy, Jeremy (FRA)   vs.   55   Coric, Borna (CRO)
  274 WC Silva, Frederico Ferreira (POR)   vs. [8] 42   Muller, Gilles (LUX)