Tirsdag spilles alle 1/8-finaler hos kvinderne, mens herrerne stadig mangler nederste halvdel i R32

Tirsdagens kampe i Indian Wells indledes ligesom de foregående dage kl. 1900, hvor der vil være TV-dækning på de 3 baner, hvor alle 1/8-finaler hos kvinderne og R32-kampene i nederste halvdel hos herrerne afvikles.
Alle kampe kan følges live på Tennistv.com.

TV3 Sport 2 sender ifølge TV-guiden 3 kampe fra kl. 2130 til kl. 0300, og de viser formentlig først 2. kamp på Stadium 1 Serena Williams vs. Sloane Stephens, der i de 2 seneste kampe har slået både Angelique Kerber og Svetlana Kuznetsova ud af turneringen.

Den sidste WTA kamp Garcia vs. Lisicki spilles kl. 0430 på Stadium 1, og den bliver derfor ikke vist på TV3 Sport 2, hvis man skal tro TV-guiden. Til gengæld vises kampen på C More Tennis.

Her følger oversigt med tirsdagens WTA-kampe

[12] 13   Suárez Navarro, Carla  (ESP) vs.   43   Watson, Heather  (GBR) ons 1900cet ST2
[1] 1 WC Williams, Serena  (USA) vs.   42   Stephens, Sloane  (USA) ons 2100cet ST1
[3] 3   Halep, Simona  (ROU) vs. [14] 15   Pliskova, Karolina  (CZE) ons 3. match ST3
[15] 16   Pennetta, Flavia  (ITA) vs. [2] 2   Sharapova, Maria  (RUS) ons 4. match ST1
[23] 27   Svitolina, Elina  (UKR) vs. [27] 31   Bacsinszky, Timea  (SUI) ons 4. match ST3
[6] 7   Bouchard, Eugenie  (CAN) vs.   85 Q Tsurenko, Lesia  (UKR) ons 5. match ST2
[18] 21   Jankovic, Jelena  (SRB) vs. [31] 37   Bencic, Belinda  (SUI) ons 5. match ST3
[25] 29   Garcia, Caroline  (FRA) vs. [24] 28   Lisicki, Sabine  (GER) tor 0430cet ST1

C More Tennis sender ATP kampe fra kl. 1900, mens Canal8 Sport er med fra kl. 2100.

44   Johnson, Steve (USA)   vs. [9] 9   Berdych, Tomas (CZE)   ons 1900cet ST1
  101   Haase, Robin (NED)   vs. [27] 31   Rosol, Lukas (CZE)   ons 1900cet ST3
[15] 16   Bautista Agut, Roberto (ESP)   vs.   57   Sock, Jack (USA)   ons 2. match ST2
[13] 14   Simon, Gilles (FRA)   vs.   161 Q Berrer, Michael (GER)   ons 2. match ST3
  47   Young, Donald (USA)   vs. [3] 3   Nadal, Rafael (ESP)   ons 3. match ST1
[6] 6   Raonic, Milos (CAN)   vs.   40   Dolgopolov, Alexandr (UKR)   ons 3. match ST2
[17] 18   Robredo, Tommy (ESP)   vs. [11] 11   Dimitrov, Grigor (BUL)   ons 4. match ST2
[30] 35   Seppi, Andreas (ITA)   vs. [2] 2   Federer, Roger (SUI)   tor 0200cet ST1

 

Forrige artikelATP Indian Wells: Australske “young guns” blandt de 16 sidste
Næste artikelFED Cup: Julie Noe og Emilie Francati debut i Wozniacki comeback
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.