Inden fredagens semifinaler i de 4 igangværende ATP og WTA turneringer starter, kan man kl. 1130 følge lodtrækningen til French Open på Eurosport

Fredag kl. 1130-1200 kan man på Eurosport følge lodtrækningen til French Open 2015.
128 spillere har de seneste dage dystet i kvalifikationen, hvor der kun mangler at blive afviklet de 16 kval-finaler, hvor vinderne belønnes med en plads i hovedturneringen, hvor der ligeledes deltager 128 hos både mænd og kvinder.

Hos mændene var ranglistens no. 69 19-årige Hyeon Chung fra Korea, som 2 uger i træk slog Frederik Løchte ud i ATP Challenger turneringer i Sydkorea, seedet 1 i kvalifikationen, og efter hans flotte stime med 14 sejre på stribe, som gav 2 titler og en finale, kunne man forvente, at han var en seriøs kandidat til at gå videre.

Sådan gik det dog ikke, idet han allerede i 1. runde i tirsdags røg ud med et drøn på 0-6, 1-6 til no. 156 Jered Donaldson (USA).
I betragtning af at han spillede finale i Seoul i søndags på hardcourt og derefter allerede 2 dage senere skulle spille i Paris, hvor der er en tidsforskel på 11 timer, kan man undre sig over, at arrangørerne ikke tog det hensyn at placere hans kamp onsdag, så han fik lidt mere tid til at omstille sig til de ændrede forhold.
Frederik Løchte påpeger dog, at Jered Donaldson virker skarp, og i 2. runde afgav han kun 2 partier, og han er klar til kvalfinale fredag mod no. 135 Nikoloz Basilashvili (GEO).

Heller ikke 2. seedede i kvalifikationen, det 18. årige tyske talen Alexander Zverev kommer videre, da han i 2. runde blev besejret 7-6(0), 2-6, 7-5 af no. 166 Igor Sijsling (NED)

Svenske Elias Ymer, der er no. 175 på ranglisten, er også klar til at spille kvalfinale efter sejre over no. 186 Roberto Marcora (ITA) og no. 97 Rola Blaz (SLO).

Hos damerne er det 16-årige stortalent Catherine Bellis (USA) allerede ude efter 1. kvalrunde, hvor hun tabte 4-6, 0-6 til no. 174 Veronica Cepede Royg (PAR).
Den højst rangerede, som er ude efter 1. runde er 4. seedede no. 107 Lin Zhu (CHN), som tabte 2-6, 1-6 til no. 739 Nastassja Burnett (ITA)

Også no. 108 “lillesøster” (Urszulu) Radwanska er ude efter 1. kvalrunde 3-6, 4-6 mod no. 220 Yung-Jan Chan (TPE), og det samme er no. 111 “tvillingesøster” (Kristyna) Pliskova (CZE) mod no. 182 Gabriela Dabrowski (CAN)

Ved lodtrækningen er Caroline Wozniacki som 5-8 seedet sikker på ikke at møde andre seedede spillere i de 2 første runder, men i 3. runde kan hun støde ind i seedet 25-32, hvor hun i uheldigste tilfælde igen kan risikere at møde Victoria Azarenka (BLR), som på den seneste rangliste er no. 27.

Tilbage til emnet, som er fredagens TV-kampe. Her følger oversigten med tidspunkter og TV-muligheder.

ATP 250 Geneva

68   Bellucci, Thomaz (BRA)   0   66   Giraldo, Santiago (COL)   fre 1200 CC Eurosport I, Player
73   Delbonis, Federico (ARG)   vs. [6] 51   Sousa, Joao (POR)   fre 1600 CC Eurosport 2, Player

WTA International Nürnberg

[4] 44   Vinci, Roberta (ITA) vs. [2] 11   Kerber, Angelique (GER) fre 1330 CC Eurosport 2, Player
[6] 51   Knapp, Karin (ITA) 0   100   Arruabarrena, Lara (ESP) fre 2. match CC Player

WTA International Strasbourg

[3] 27 WC Stosur, Samantha (AUS) vs.   40   Stephens, Sloane (USA) fre 1400 PD Tennistv
  53   Mladenovic, Kristina (FRA) 0   238 WC Razzano, Virginie (FRA) fre 2. match PD Tennistv

ATP 250 Nice

49   Thiem, Dominic (AUT)   0 [2] 17   Isner, John (USA)   fre 1430 CC C More Tennis, Tennistv
53   Coric, Borna (CRO)   vs. [4] 25   Mayer, Leonardo (ARG)   2. match CC C More Tennis, Tennistv