3 WTA International turneringer med delvis TV-dækning

I den kommende uge afvikles 3 WTA International turneringer i henholdsvis Linz (AUT), Tianjin (CHN) og Osaka (JPN).

I Linz er de 2 topseedede no. 7 Eugenie Bouchard (CAN) og no. 9 Ana Ivanovic (SRB), mens no. 13 Dominika Cibulkova (SVK) og no. 17 Andrea Petkovic (GER) er seedet 3 og 4.
Bouchard og Ivanovic har ligesom Caroline Wozniacki kvalificeret sig til WTA-slutspillet i Singapore om 2 uger, og de skal ifølge planen også i aktion i næste uge, hvor Bouchard er tilmeldt International turneringen i Luxembourg (som Caroline vandt i 2013), mens Ivanovic er tilmeldt Premier 700 turneringen Kremlin Cup i Moskva, hvor også Caroline og Kerber er tilmeldt.

Bouchard kan dog møde nogenlunde udhvilet op i Linz, da hun i sidste uge kun fik en enkelt kamp i Beijing, hvor hun tabte 2-6, 4-6 til Sabine Lisicki (GER), som hun står til at møde igen i kvartfinalen i Linz.
Ivanovic var helt fremme i semifinalen, hvor hun ikke kunne yde meget modstand mod den senere vinder Maria Sharapova (RUS).
I Linz kan hun i kvartfinalen møde no. 29 Karolina Pliskova (CZE), som forleden vandt International turneringen i Seoul, og i en eventuel semifinale kan hun møde Cibulkova.

Eurosport sender dagligt fra Linz med start tirsdag.

Ved turneringen i Tianjin er de 4 øverst seedede no. 11, Jelena Jankovic (SRB), 24 Peng Shuai (CHN), 34 Belinda Bencic (SUI) og 35 Varvara Lepchenko (USA)
TV3 Sport 2 viser de afsluttende kampe i Tianjin fra fredag.

Tennistv.com viser semifinaler og finalen fra turneringen i Osaka, hvor de 4 øverst seedede er no.  21 Samantha Stosur (AUS), 32. Madison Keys (USA), 33 Elina Svitolina (UKR) og 38 Coco Vanderweghe (USA)

Massiv TV-dækning fra ATP 1000 Shanghai Rolex Masters

Fra mandag kl. 0700 er der ugen igennem TV-dækning fra 2 baner ved ATP 1000 turneringen Shanghai Rolex Masters, hvor alle top 10 spillere deltager, hvilket betyder at de 4 topseedede er Novak Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer og Stan Wawrinka.
Både Canal8 Sport og C More Tennis dækker turneringen, hvor Tennistv.com sender dagligt fra både Stadium og Grandstan.

Spilleplanen mandag på baner med TV-dækning:

[13] 15   Isner, John (USA)   vs.   43   Andujar, Pablo (ESP)   man 0700cet ST
  52   Sousa, Joao (POR)   vs.   85 WC Monaco, Juan (ARG)   man 0700cet GS
  30   Karlovic, Ivo (CRO)   vs. [9] 9   Cilic, Marin (CRO)   man 2. match ST
  44   Granollers, Marcel (ESP)   vs.   42   Lu, Yen-Hsun (TPE)   man 2. match GS
  117   Ward, James (GBR)   vs. [16] 19   Anderson, Kevin (RSA)   man 3. match GS
  34   Chardy, Jeremy (FRA)   vs.   22   Gasquet, Richard (FRA)   man 1230cet ST
  70   Sock, Jack (USA)   vs.   67 Q Tomic, Bernard (AUS)   man 1230cet GS
[10] 10   Dimitrov, Grigor (BUL)   vs.   60   Istomin, Denis (UZB)   man 1400cet ST