Med endnu en titel ved ATP 500 i Rio kan Carlos Alcaraz generobre 1. pladsen på ATP-ranglisten med samme antal point som Novak Djokovic

19-årige Carlos Alcaraz gik glip af både sæsonfinalen i Turin i november 2022 og de første 6 uger af den nye sæson på grund af den skade, som tvang ham til at trække sig ved stillingen 3-6, 6-6 (1-3 i tiebreak)  i kvartfinalen ved ATP 1000 Masters i Paris mod den 6 dage ældre Holger Vitus Nødskov Rune.

I sidste uge vendte Alcaraz tilbage til ATP-touren, hvor han valgte at indlede på grus i Sydamerika ved ATP 250 Buenos Aires i Argentina, hvilket sket med maner, idet han fejede al modstand til side og snuppede titlen efter finalesejr 6-3, 7-5 over Cameron Norrie.

Derved optjente Alcaraz 250 point til ranglisten, men da han ved samme tid sidste år havde vundet ATP 500 Rio de Janeiro i Brazilen, mistede han samtidig 500 point.
Det ændrer dog ikke ved, at Alcaraz fortsat er no. 2 på ATP-ranglisten 590 point efter Novak Djokovic, som fravristede ham 1. pladsen under slutspillet i Turin.

I denne uge kan Alcaraz indhente Djokovic, hvis han genvinder titlen i Rio, hvor han er eneste deltager fra top 10.
Da Djokovic samtidig mister 90 point fra ATP 500 Dubai sidste år, vil de begge have præcis 6.980 point, når ranglisten opdateres på mandag.
Ifølge reglerne vil Alcaraz i så fald blive no. 1, da han har optjent flest point ved Grand Slams, ATP Finals og Masters 1000.

I skrivende stund onsdag har Alcaraz fortsat ikke færdigspillet sin første kamp, som blev afbrudt på grund af uvejr ved stillingen 6-4, 5-3 mod den 22-årige brasilianer Mateus de Carvalho Cardoso Alves, der havde wildcard.
Selvom brasilianeren kun er no. 556 på ranglisten, hvor hans højeste rangering er no. 395 for et år siden, blev den unge spanier sat under pres fra start med et rent break til 0-2, og kampen viste det velkendte faktum, at afstanden fra spillere langt fra top 100 ikke er større end, at der kan ske overraskelser, hvis en topspiller er lidt for langt under sit topniveau.
Kampen færdigspilles omkring midnat dansk tid natten til torsdag.

Ugens største turnering er WTA 1000 Dubai Duty Free Chanpionships, hvor stort set alle fra top 50 deltager.
4. seedede Caroline Garcia blev sendt ud i 2. runde af Madison Keys, der vandt 7-5, 6-4, men de 3 topseedede Iga Swiatek, Aryna Sabalenka og Jessica Pegula er alle videre til 1/8-finalen – sidstnævnte endda allerede til kvartfinalen.

En “dark horse” kan dog blive Jelena Ostapenko, der i skrivende stund netop har vundet 1. sæt 6-2 mod Sabalenka.

De 2 danske topnavne Holger Vitus Nødskov Rune og Clara Tauson har begge meldt afbud til franske turneringer – ATP 250 Marseilles og W40 Macon – for at komme til hægterne, inden Holger i næste uge deltager ved ATP 500 i Acapulco, og Clara er tilmeldt en W60 turnering i Trnava i Slovakiet.

Flere af de danske Davis Cup spillere er – eller har været – i aktion i denne uge med blandet succes, idet både Elmer Møller og Johannes Ingildsen måtte forlade M15 Sharm El Sheikh efter 1. runde, og ved M25 Santo Domingo blev Benjamin Hannestad sendt ud i 2. kvalrunde.

Ved M25 Faro i Portugal blev Christian Sigsgaard sendt ud i 2. kvalrunde, men han er fortsat med i double sammen med August Holmgren, der er direkte i hovedturneringen i single, hvor han er videre til 1/8-finalen.

Sigsgaard var i sidste uge i kvartfinale ved en M25 i Portugal, hvorimod Holmgren blev besejret i 1. runde.
I samme turnering nåede Gentofte-parret finalen, som blev vundet 6-4, 6-2 af det tjekkiske par Michael Vrbensky og Matej Vocel
Tennisavisen har modtaget nedenstående billede efter finalen.

M25 Vila Real de Santo Antonio
Foto: Allan Holmgren

Ved W15 Manacor er 18-årige Rebecca Munk Mortensen direkte i hovedturneringen med en JR (Junior Reserved) adgang, og hun kom godt fra start og er videre til 1/8-finalen, hvor hun møder 2. seedede no. 555 Shavit Kimchi (ISR).

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 26. februar

Billeder:  Olga Helmi (kl. 1000) og Johanne Christine Svendsen (NB 1430) spiller 1. kvalrunde ved W25 Joue les Tours – ITF Livescore (formentlig ingen livestream)

ATP 250 Marseille – (Central Tennistv.com, TV 2 Sport/Play

Central – NB 14:00 søndag
1 Hubert Hurkacz POL vs. Benjamin Bonzi FRA

====

ATP 500 Rio de Janeiro – Tennistv.com (Alle kampe), TV 2 Play

Quadra Guga Kuerten – start 21:30 cet søndag
1 Carlos Alcaraz ESP vs. 2 Cameron Norrie GBR

====

WTA 250 Merida – WTATV.com (Alle kampe), TV 2 Play

Estadio Akron – start 23:30 cet søndag (Finaler)
QC. McNally/D. Parry vs. A. Wang/F. Wu
NB 02:00 Q Rebecca Peterson SWE vs. Camila Giorgi ITA

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Joue les Tours Livescore

Central
Q16: start 10:00 (2) 397 Olga Helmi DEN vs. 734 Tilwith Di Girolami BEL

Court 3
Q16: ca. (8.) 458 Johanne Christine Svendsen vs. 846 Yaroslava Bartashevich

—-

M15 Sharm El Sheikh – Livestream ikke tilgængelig

Q32: Court 4 – NB 11:00 cet søndag
(4) 837 Johannes Ingildsen DEN vs. 1508 Haesun Lee KOR

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-8-carlos-alcaraz-huserer-paa-gruset-i-sydamerika/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 8)

WTA 1000 Dubai Duty Free Tennis Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale
Barbora Krejcikova CZE vs. 1 Iga Swiatek POL 6-4, 6-2

Semifinale
1 Iga Swiatek POL vs. 5 Cori Gauff USA 6-4, 6-2
Barbora Krejcikova CZE vs. 3 Jessica Pegula USA 6-1, 5-7, 6-0

Kvartfinale
1 Iga Swiatek POL vs. Karolina Pliskova CZE walkover
5 Cori Gauff USA vs. Madison Keys USA 6-2, 7-5
3 Jessica Pegula USA vs. Karolina Muchova CZE walkover
Barbora Krejcikova CZE vs. 2 Aryna Sabalenka LAT 0-6, 7-6(2), 6-1

1/8-finale
1 Iga Swiatek POL vs. 14 Ludmilla Samsonova 6-1, 6-0
Karolina Pliskova CZE vs. Anhelina Kalinina UKR 7-6, 6-7(6), 6-2
Madison Keys USA vs. 15 Victoria Azarenka 6-2, 6-1
5 Cori Gauff USA vs. 9 Elena Rybakina KAZ – walkover

Karolina Muchova CZE vs. 8 Belinda Bencic SUI 6-1, 6-4
3 Jessica Pegula USA vs. Q Ana Bogdan ROU 6-4, 6-3
Barbora Krejcikova CZE vs. 12 Petra Kvitova CZE 6-3, 6-2
2 Aryna Sabalenka LAT vs. 13 Jelena Ostapenko 2-6, 6-1, 6-1

R32
1 Iga Swiatek POL vs. Leylah Fernandez CAN 6-1, 6-1
14 Ludmilla Samsonova vs. Qinwen Zheng CHN – walkover
Anhelina Kalinina UKR vs. Q Dayana Yastremska UKR 5-7, 6-2, 6-3
Karolina Pliskova CZE vs. 6 Maria Sakkari GRE 6-1, 6-2

Madison Keys USA vs. 4 Caroline Garcia 7-5, 6-4
15 Victoria Azarenka vs. Amanda Anisimova USA 4-6, 6-4, 7-6(5)
9 Elena Rybakina KAZ vs. Marie Bouzkova CZE 7-5, 6-2
5 Cori Gauff USA vs. Aliaksandra Sasnovich 6-0, 6-4
==
8 Belinda Bencic SUI vs. WC Marta Kostyuk UKR 6-7(7), 7-6(5), 6-4
Karolina Muchova CZE vs. Sorana Cirstea ROU 6-4, 7-6(4)
Q Ana Bogdan ROU vs. Shelby Rogers USA 7-6(3), 6-3
3 Jessica Pegula USA vs. Q Viktoriya Tomova BUL 6-2, 5-7, 6-1

Barbora Krejcikova CZE vs. 7 Daria Kasatkina 6-4, 4-6, 7-5
12 Petra Kvitova CZE vs. Yulia Putintseva KAZ 6-4, 6-4
13 Jelena Ostapenko LAT vs. WC Linda Fruhvirtova CZE 6-2, 6-0
2 Aryna Sabalenka vs. LL Lauren Davis USA 6-0, 6-1

R64
1 Iga Swiatek POL – bye
Leylah Fernandez CAN vs. Q Julia Grabher AUT 6-4, 6-2
Qinwen Zheng CHN vs. Shuai Zhang CHN 6-3, 6-3
14 Ludmilla Samsonova vs. Paula Badosa ESP 6-7(3), 7-6(5), 6-4

Anhelina Kalinina UKR vs. 10 Veronika Kudermetova 6-3, 5-7, 7-5
Q Dayana Yastremska UKR vs. Lize Cornet FRA 6-2, 6-3
Karolina Pliskova CZE vs. Marketa Vondrousova CZE 6-3, 6-4
6 Maria Sakkari GRE – bye
==
4 Caroline Garcia – bye
Madison Keys USA vs. Q Jasmine Paolini ITA 6-1, 6-1
Amanda Anisimova USA vs. WC Vera Zvonareva 6-3, 6-3
15 Victoria Azarenka vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 7-5

9 Elena Rybakina KAZ vs. Bianca Andreescu CAN 6-3, 6-4
Marie Bouzkova CZE vs. WC Sofia Kenin USA 6-1, 6-1
Aliaksandra Sasnovich vs. Q Rebeka Masarova ESP 2-6, 6-4, 6-4
5 Cori Gauff USA – bye
====
8 Belinda Bencic SUI – bye
WC Marta Kostyuk UKR vs. WC Ipek Oz TUR 4-6, 6-4, 6-2
Karolina Muchova CZE vs. Bernarda Pera USA 6-1, 6-4
Sorana Cirstea ROU vs. 11 Beatriz Haddad Maia BRA 6-4, 7-6(7), 7-5

Shelby Rogers USA vs. LL Claire Liu USA 6-4, 6-4
Q Ana Bogdan ROU vs. Q Laura Siegemund GER 7-5, 6-3
Q Viktoriya Tomova BUL vs. Kaia Kanepi EST 6-3, 6-1
3 Jessica Pegula USA – bye
==
7 Daria Kasatkina – bye
Barbora Krejcikova CZE vs. Irina-Camelia Begu ROU 6-4, 6-2
Yulia Putintseva KAZ vs. Petra Martic CRO 6-4, 0-6, 6-2
12 Petra Kvitova CZE vs. Martina Trevisan ITA 6-2, 6-1

13 Jelena Ostapenko LAT vs. Q Katarina Zavatska UKR 6-1, 6-4
WC Linda Fruhvirtova CZE vs. Danielle Collins USA 6-3, 6-4
LL Lauren Davis USA vs. Jil Teichmann SUI 6-4, 4-6, 6-3
2 Aryna Sabalenka – bye


WTA 250 Merida Open Akron (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale
Q Rebecca Peterson SWE vs. Camila Giorgi ITA

Semifinale
Q Rebecca Peterson SWE vs. Catherine McNally USA 6-2, 6-7(4), 6-4
Camila Giorgi ITA vs. 4 Katerina Siniakova 7-5, 6-7(2)

Kvartfinale
Q Rebecca Peterson SWE vs. 1 Magda Linette POL 6-2, 6-4
Catherine McNally USA vs. Q Kimberly Birrel AUS 6-4, 6-3
4 Katerina Siniakova vs. 7 Elisabetta Cocciaretto ITA 6-1, 5-7, 6-0
Camila Giorgi ITA vs. 2 Sloane Stephens USA 6-0, 6-0

1/8-finale
1 Magda Linette POL vs. Panna Udvardy HUN 6-0, 2-5 Ret’d
Q Rebecca Peterson USA vs. 5 Alycia Parks SWE 6-4, 6-2
Catherine McNally USA vs. WC Kate Volynets USA 6-3, 6-0
Q Kimberly Birrel AUS vs. Xiyu Wang CHN 6-3, 6-2

7 Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Xin Yu Wang CHN 6-4, 6-2
4 Katerina Siniakova vs. Ysaline Bonaventure BEL 6-0,7-5
Camila Giorgi ITA vs. Nuria Parrizas Diaz ESP 7-6(5), 6-2
2 Sloane Stephens USA vs. LL Varvara Gracheva 5-7, 6-2, 7-6(5)

7 Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Xin Yu Wang CHN
4 Katerina Siniakova vs. Ysaline Bonaventure BEL
Camila Giorgi ITA vs. Nuria Parrizas Diaz ESP
2 Sloane Stephens USA vs. LL Varvara Gracheva

R32
1 Magda Linette POL vs. Maria Camila Osorio Serrano 6-7(2), 7-5, 6-2
Panna Udvardy HUN vs. Jule Niemeier GER 7-6(1), 7-6(5)
Q Rebecca Peterson SWE vs. Nadia Podoroska ARG 6-3, 7-5
5 Alycia Parks USA vs. WC Fernanda Contreras Gomez MEX 7-6(7), 3-6, 7-5

Catherine McNally USA vs. 3 Lin Zhu CHN 7-6(3), 6-7(5), 6-1
WC Kate Volynets USA vs. Lucia Bronzetti ITA 4-6, 6-2, 6-1
Q Kimberly Birrel AUS vs. Anna Bondar HUN 7-6(8), 6-1
Xiyu Wang CHN vs. 8 Alison Riske-Amritraj USA 7-5, 4-6, 7-6(1)
==
7 Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Viktorija Golubic SUI 6-0, 6-3
Xin Yu Wang CHN vs. Q Elina Avanesyan 1-6, 6-2, 6-3
Ysaline Bonaventure BEL vs. WC Simona Waltert SUI 4-6, 7-5, 6-1
4 Katerina Siniakova vs. Q Lesia Tsurenko UKR 6-4, 2-2 Ret’d

Camila Giorgi ITA vs. 5 Mayar Sherif EGY 6-4, 6-2
Nuria Parrizas Diaz ESP vs. Q Ana Konjuh CRO 6-4, 6-7(2), 6-2
LL Varvara Gracheva vs. Tatjana Maria GER 3-6, 6-4, 6-2
2 Sloane Stephens USA vs. Q Leolia Jeanjean FRA 6-1, 6-3


ATP 500 Rio Open Presented by Claro, Rio de Janeiro (BRA) – Grus

Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport/Sport X/Play

Finale: 2 Cameron Norrie GBR vs. 1 Carlos Alcaraz ESP 5-7, 6-4, 7-5

Semifinale
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Q Nicolas Jarry CHI 6-7(2), 7-5, 6-0
2 Cameron Norrie GBR vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 6-2, 3-6, 7-6(3)

Kvartfinale
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Dusan Lajovic SRB 6-4, 7-6(0)
Q Nicolas Jarry CHI vs. 6 Sebastian Baez ARG 6-3, 7-6(3)
Bernabe Zapata Miralles ESP vs. 7 Albert Ramos-Vinolas ESP 6-4, 2-6, 6-4
2 Cameron Norrie GBR vs. PR Hugo Dellien BOL 4-6, 6-1, 6-4

1/8-finale
1 Carlos Alcaraz ESP vs. Fabio Fognini ITA 6-7(5), 6-2, 6-4
Dusan Lajovic SRB vs. Laslo Djere SRB 6-2, 6-4
Q Nicolas Jarry CHI vs. Pedro Martinez Portero ESP 6-2, 6-2
6 Sebastian Baez ARG vs. SE Juan Pablo Varillas ESP 7-5, 7-6(6)

7 Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Daniel Elahi Galan COL 6-2, 6-4
Bernabe Zapata Miralles ESP vs. 4 Francisco Cerundolo ARG 6-1, 4-6, 6-1
PR Hugo Dellien BOL vs. 9 Alex Molcan SVK 1-6, 6-2, 6-2
2 Cameron Norrie GBR vs. Thiago Monteiro BRA 7-5, 7-5

R32
1 Carlos Alcaraz ESP vs. WC Mateus De Carvalho Cardoso Alves BRA 6-4, 6-4
Fabio Fognini ITA vs. Q Marcelo Tomas Barrios Vera CHI 6-2, 6-3
Laslo Djere SRB vs. Q Facundo Bagnis ARG 6-2, 3-2 Ret’d
Dusan Lajovic SRB vs. 5 Diego Schwartzman ARG 6-1, 6-4

Q Nicolas Jarry CHI vs. 3 Lorenzo Musetti ITA 6-4, 6-1
Pedro Martinez Portero ESP vs. Cristian Garin 7-6(0), 6-4
SE Juan Pablo Varillas ESP vs. Q Hugo Gaston FRA 7-5, 6-4
6 Sebastian Baez ARG vs. WC Thomas Bellucci BRA 6-3, 6-1
==
7 Albert Ramos-Vinolas ESP vs. Tomas Martin Etcheverry ARG 5-7, 6-4, 6-4
Daniel Elahi Galan COL vs. Pedro Cachin ARG 7-6(4), 6-4
Bernabe Zapata Miralles ESP vs. Jaume Munar ESP 6-3, 7-5
4 Francisco Cerundolo ARG vs. Roberto Carballes Baena ESP 4-6, 6-3, 6-3

9 Alex Molcan SVK vs. WC Joao Fonseca BRA 6-0, 6-3
PR Hugo Dellien BOL vs. Joao Sousa POR 6-0, 6-2
Thiago Monteiro BRA vs. PR Dominic Thiem SUI 6-1, 3-6, 7-6(2)
2 Cameron Norrie GBR vs. Q Juan Manuel Cerundolo ARG 7-5, 6-1


ATP 250 Qatar Exxon Mobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforsek: cet +2 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale
3 Daniil Medvedev vs. WC Andy Murray GBR 6-4, 6-4

Semifinale
WC Andy Murray GBR vs. Jiri Lehecka CZE 6-0, 3-6, 7-6(6)
3 Daniil Medvedev vs. 2 Felix Auger-Aliassime CAN 6-4, 7-6(7)

Kvartfinale
Jiri Lehecka CZE vs. 1 Andrey Rublev 4-6, 6-4, 6-3
WC Andy Murray GBR vs. Q Alexandre Muller FRA 4-6, 6-1, 6-2
3 Daniil Medvedev vs. Christopher O´Connell AUS 6-2, 4-6, 7-5
2 Felix Auger-Aliassime CAN vs. 7 Alejandro Davidovich Fokina ESP 6-4, 7-6(5

1/8-finale
1 Andrey Rublev vs. Tallon Griekspoor NED 1-6, 6-1, 7-6(6)
Jiri Lehecka CZE vs. Emil Ruusuvuori FIN 6-2, 7-6(2)
WC Andy Murray GBR vs. 4 Alexander Zverev GER 7-6(5), 2-6, 7-5
Q Alexandre Muller FRA vs. 8 Botic Van De Zandschulp NED 6-2, 6-4

Christopher O´Connell AUS vs. 5 Roberto Bautista Agut ESP 3-6, 7-6(5), 6-4
3 Daniil Medvedev vs. Q Liam Brady GBR 6-4, 6-3
7 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Soon Woo Kwon KOR 4-6, 6-1, 6-4
2 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Jason Kubler AUS 4-6, 6-1, 6-4

R32
1 Andrey Rublev – bye
Tallon Griekspoor NED vs. Qentin Halys FRA 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
Jiri Lehecka CZE vs. Q Damir Dzumhur BIH 6-3, 7-6(3)
Emil Ruusuvuori FIN vs. 6 Daniel Evans GBR 7-5, 6-4

4 Alexander Zverev GER – bye
WC Andy Murray GBR vs. Lorenzo Sonego ITA 4-6, 6-1, 7-6(4)
Q Alexandre Muller FRA vs. LL Nikoloz Basilashvili GEO 7-6(3), 6-7(8), 6-4
8 Botic Van De Zandschulp NED vs. Illya Ivashka 6-2, 7-5
==
5 Roberto Bautista Agut ESP vs. Marton Fucsovics HUN 7-6(7), 5-7, 6-4
Christopher O´Connell AUS vs. WC Fernando Verdasco ESP 6-1, 3-6, 6-0
Q Liam Brady GBR vs. Q Oleksii Krutykh UKR 6-0, 4-6, 7-6(2)
3 Daniil Medvedev – bye

7 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Constant Lestienne FRA 6-4, 6-3
Soon Woo Kwon KOR vs. WC Abedallah Shelbayh JOR 6-3, 3-6, 6-4
Jason Kubler AUS vs. Aslan Karatsev 7-6(4), 1-0 Ret’d
2 Felix Auger-Aliassime CAN – bye


ATP 250 Open 13 Provence, Marseille (FRA) – Hard

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale
1 Hubert Hurkacz POL vs. Benjamin Bonzi FRA 6-3, 7-6(4)

Semifinale
1 Hubert Hurkacz POL vs. Alexander Bublik KAZ 6-4, 7-6(4)
Benjamin Bonzi FRA vs. WC Arthur Fils FRA 6-4, 6-4

Kvartfinale1 Hubert Hurkacz POL vs. Mikael Ymer SWE 6-3, 3-6, 7-6(6)
Alexander Bublik KAZ vs. 4 Grigor Dimitrov BUL 7-5, 3-6, 7-6( 6)
Benjamin Bonzi FRA vs. 3 Alex De Minaur AUS 6-2, 6-4
WC Arthur Fils FRA vs. Stan Wawrinka SUI 6-2, 6-3

1/8-finale
1 Hubert Hurkacz POL vs. Leandro Riedl SUI 4-6, 6-3, 6-2
Mikael Ymer SWE vs. 6 David Goffin BEL walkover
4 Grigor Dimitrov BUL vs. Q Gijs Brouwer NED 6-3, 6-2
Alexander Bublik KAZ vs. Gregoire Barrere FRA 6-4, 6-2

Benjamin Bonzi FRA vs. 5 Maxime Cressy USA 6-7(5), 6-4, 6-3
3 Alex De Minaur AUS vs. Q Alexander Ritschard USA 6-3, 6-3
Stan Wawrinka FRA vs. 7 Richard Gasquet SUI 4-6, 7-5, 6-2
WC Arthur Fils FRA vs. 2 Jannik Sinner ITA walkover

R32
1 Hubert Hurkacz POL vs. bye
Leandro Riedl SUI vs. Arthur Rinderknech FRA 6-3, 6-4
Mikael Ymer SWE vs. Radu Albot MDA 6-4, 7-6(5)
6 David Goffin BEL vs. Q Lukas Klein SVK 6-2, 6-4

4 Grigor Dimitrov BUL vs. bye
Q Gijs Brouwer NED vs. Elias Ymer SWE 3-6, 7-5, 6-3
Alexander Bublik KAZ vs. Filip Krajinovic SRB 5-7, 6-3, 6-4
Gregoire Barrere FRA vs. 8 Marc-Andrea Huesler SUI 6-3, 6-2
==
5 Maxime Cressy USA vs. WC Geoffrey Blancaneaux FRA 6-3, 6-7(5), 7-6(4)
Benjamin Bonzi FRA vs. WC Luca Van Assche FRA 7-5, 7-5
Q Alexander Ritschard USA vs. Pablo Andujar ESP 7-5, 6-3
3 Alex De Minaur AUS vs. bye

7 Richard Gasquet FRA vs. Q Laurent Lokoli FRA 7-6(5), 2-6, 7-6(5)
Stan Wawrinka SUI vs. Zizou Bergs BEL 6-4, 6-7(6), 6-4
WC Arthur Fils FRA vs. Roman Safiullin 6-4, 6-3
2 Jannik Sinner ITA vs. bye


ATP Challenger (uge 8)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Place Country Category Surface
Monterrey Mexico Challenger 125 Hard
Bengaluru India Challenger 100 Hard
Rome GA, USA Challenger 75 Hard
Rovereto Italy Challenger 75 Hard

 


WTA Challenger (Uge 8) 

Ingen turneringer denne uge


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 8)

Place Country Category Surface
Faro Portugal M25  Hard
Santo Domingo Dominican Republic M25 – Livestream  Hard
Swan Hill Australia M25 – Livestream  Grass
Monastir Tunisia M25  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Tucuman Argentina M15 – Livestream  Clay
Naples, FL USA M15 – Livestream  Clay
Antalya Turkiye M15 – Livestream C2,C3  Clay
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

M25 Faro
Tidsforskel: cet -1 time

Kvartfinale
489 August Holmgren DEN vs. (7) 376 Michael Vrbensky CZE 6-7(5), 6-7(6)

1/8-finale
(7) 376 Michael Vrbensky CZE vs. 419 Alberto Barroso Campos ESP 6-3, 5-7, 6-2
489 August Holmgren DEN vs. (3) 329 Giovanni Fonia ITA 6-2, 3-6, 7-5

R32:
489 August Holmgren DEN vs. (WC) 400 Felix Gill GBR 7-6(3), 7-6(2)
(3) 329 Giovanni Fonia ITA vs. 475 Concaio Oliveira POR 7-6(5), 6-4

Q16: (11) 834 Christian Sigsgaard DEN vs. 1139 Nikolay Nedelchev BUL 4-6, 6-2, [7-10]

Q32
1139 Nikolay Nedelchev BUL vs. Rodrigo Fernandes POR 6-0, 6-7(5), [10-8]
(11) 834 Christian Sigsgaard DEN vs. Jordi Domenech Castillo ESP 6-0, 6-2

Doubles

Semifinale: August Holmgren/Christian Sigsgaard DEN vs.  Gregoire Jacq/Antoine Hoang FRA 2-6, 3-6
Kvartfinale: August Holmgren/Christian Sigsgaard DEN vs.  John Echeverria ESP vs. Diego Fernandez Flores CHI 6-3, 6-2
1/8-finale: August Holmgren/Christian Sigsgaard DEN vs. (3) Duarte Vale/Jaime Faria (POR) 6-3, 6-4


M25 Santo Domingo
Tidsforskel: cet -5 timer

Q16: 1952 Benjamin Hannestad DEN vs. Azariah Rusher USA 6-7(1), 5-7

Q32
1952 Benjamin Hannestad DEN vs. Tanguy Genier SUI 6-4, 6-4
Azariah Rusher USA vs. (13) 1643 Cameron Muller USA 6-2, 7-5


M15 Sharm El Sheikh
Tidsforskel: cet +1 time

R32
825 Johannes Ingildsen DEN vs. (Q) 889 Joshua Sheehy USA 4-6, 6-2, 1-6
717 Elmer Møller DEN vs. (2) 491 Robert Strombachs GER 4-6, 2-6

Doubles

Finale: (4) Johannes Ingildsen/Elmer Møller DEN vs. Mohamed Safwat/Akram El Sallaly (EGY) 6-3, 6-2
Semifinale: (4) Johannes Ingildsen/Elmer Møller DEN vs. Yeongseok Jeong KOR 6-3, 6-7(7), [10-6]
Kvartfinale: (4) Johannes Ingildsen/Elmer Møller DEN vs. Nikita Ianin/Petr Bar Biryukov 6-3, 6-7(7), [10-6]
1/8-finale: (4) Johannes Ingildsen/Elmer Møller DEN vs. Lorenzo Bresciani ITA/Gabriele Moghini SUI 6-3, 7-6(4)


M15 Antalya
Tidsforskel: cet +2 timer

Kvartfinale: (7) 510 Eric Vanshelboim UKR vs. (Q) 935 Denis Klok UKR 2-6, 0-6

1/8-finale
(7) 510 Eric Vanshelboim UKR vs. (Q) 1511 Samuele Pieri ITA 3-6, 6-3, 6-1
(Q) 935 Denis Klok UKR vs. 648 Stefan Popovic SRB 6-4, 2-6, 6-3

R32
(7) 510 Eric Vanshelboim UKR vs. (Q) 1619 Niccolo Ciavarella ITA 6-1, 6-1
(Q) 1511 Samuele Pieri ITA vs. (LL) 1600 Aleksandr Lobanov 6-4, 6-1

Doubles 

Kvartfinale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Johan Nikles SUI vs. Gabriel Donev/Iliyan Radulov BUL 4-6, 4-6
1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Johan Nikles (SUI) vs. Tom Gentzsch (GER)/Aleksandr Lobanov 6-3, 6-3


ITF Women (uge 8)

Place Country Category Surface
Macon France W40 – Livestream Hard
Santo Domingo Dominican Republic W25 – Livestream  Hard
Tucuman Argentina W25 – Livestream  Clay
Swan Hill Australia W25 – Livestream  Grass
Kuala Lumpur Malaysia W15  Hard
Antalya Turkiye W15 – Livestream C2,C3  Clay
Manacor Spain W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Gurugram India W15  Hard

 


W15 Manacor

1/8-finale: (JR) 1027 Rebecca Munk Mortensen DEN vs. (2) 555 Shavit Kimchi ISR 6-1, 4-6, 3-6

R32
(JR) 1027 Rebecca Munk Mortensen DEN vs. (Q) 1228 Natasha Sengphrachanh CAN 6-3, 6-1
(2) 555 Shavit Kimchi ISR vs. Noelia Bouzo Zanotti ESP 6-4, 5-7, 7-5

Q32: 1015 Olivia Gram DEN vs. Sara Dols ESP 6-3, 6-7(3), [9-11]


W15 Monastir

Qfi: (9) 1023 Elena Jamshidi (DEN) vs. (6) 941 Paris Corley USA 1-6, 6-7(6)

Q16
(6) 941 Paris Corley USA vs. Helena Stevic FRA 6-1, 3-3 Ret’d
(9) 1023 Elena Jamshidi (DEN) vs. (wC) Zixuan Zeng CHN 6-3, 7-5

<< tilbage


ITF Junior (uge 8)

J200 Siauliai (LTU) – Hardcourt

Boys singles

R32: 174 Cornelius Alexander Shalmi DEN vs. (4) 82 Max Dahlin SWE 3-6, 6-7(5)

Girls singles

1/8-finale
347 Vilma Krebs Hyllested DEN vs. 248 Loes Ebeling Koning NED 6-7(5), 2-6

R32
248 Loes Ebeling Koning NED vs. (WC) 1372 Patricija Cechanaviciute LTU 6-3, 6-0
347 Vilma Krebs Hyllested DEN vs. (7) 128 Nellie Tabara Wallberg SWE 6-2, 6-0
==
223 Sarafina Olivia Hansen DEN vs. 279 Emilija Pranyte LTU 6-3, 3-6, 2-6

Girls doubles

Kvartfinale: Hyllested/Hansen vs. (1) Magdalena Smekalova/Lucie Urbanova CZE 3-6, 6-3, [7-10]
1/8-finale: Vilma Krebs Hyllested/Sarafina Olivia Hansen DEN vs. (WC) Austeja Vasiliauskaite/Ugne Vingyte LTU 6-2, 6-3


J60 Oslo (NOR) – Hardcourt

Boys singles

R32
732 Alexander Nordal Clausen DEN vs. (WC) Fredrik Borch-Nielsen NOR 6-2, 3-6, 4-6
725 Christopher Garde DEN vs. 2521 Sturle Hoff Skigelstrand NOR 2-6, 1-6

Q32
Emil Remsted DEN vs. (2) 1443 Victor Ryden SWE 1-6, 1-6
2096 August Brostrøm Poulsen DEN vs. 1954 Ludwig Hermann NOR 3-6, 4-6

Boys doubles

Finale: Garde/Consonni vs. (2) Jonas Kucera CZE/Artem Lyapshin GER 6-4, 1-6, [10-7]
Semifinale: Garde/Consonni vs. (1) Filip Gustafsson/Filip Stidell SWE 67-3, 6-7(3), [10-8]
Kvartfinale: Garde/Consonni vs. Henri Haupt GER/Melvin Kumar SWE 6-3, 6-7(4), [10-7]
1/8-finale: Christopher Garde DEN/Nicolo Consonni ITA vs. (7) Gregorio Hidalgo VEN/David Cristian Carteputreda ROU 3-6, 6-4, [10-6]

Girls singles

Finale: 762 Cecilie Agerbek Fridthjof DEN vs. (6) 632 Bella Bergkvist Larsson SWE 1-6, 6-4, 3-6

Semifinale
762 Cecilie Agerbek Fridthjof DEN vs. 1545 Emilia Korseth NOR 6-0, 6-0
(6) 632 Bella Bergkvist Larsson SWE vs. 1299 Maren Milla Tobiasson Reinemo NOR 6-1, 6-1

Kvartfinale
762 Cecilie Agerbek Fridthjof DEN vs. (1) 450 Linea Bajraliu SWE 7-5, 6-4
1545 Emilia Korseth NOR vs. 906 Martyna Mackiewicz POL 7-5, 6-3
(6) 632 Bella Bergkvist Larsson SWE vs. 1416 Celin Myhre NOR
1299 Maren Milla Tobiasson Reinemo NOR vs. 1588 Mary Sidelnyk UKR 6-3, 7-5

1/8-finale
(1) 450 Linea Bajraliu SWE vs. 1707 Kiara Komlodio HUN 6-1, 6-2
762 Cecilie Agerbek Fridthjof DEN vs. (8) 676 Alexia Ioana Tatu ROU 6-0, 7-5

R32
762 Cecilie Agerbek Fridthjof DEN vs. (Q) 2332 Charlotte Ruud NOR 6-2, 7-5
(8) 676 Alexia Ioana Tatu ROU vs. WC Sara Lindemann NOR 6-2, 6-3
==
(Q) 2445 Sarah Suljadzic DEN vs. (Q) 2722 Iben Storkaas NOR 3-6, 2-6

Q16: (2) 2445 Sarah Suljadzic DEN vs. Nora Jurland SWE 6-3, 6-4
Q32: (2) 2445 Sarah Suljadzic DEN vs. 3119 Josefine April Langstrom Field NOR 6-2, 6-2


J30 The Hague (NED) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: 1711 Annelieke Saustrup Steenhuisen DEN vs. (13) 1527 Emily Schut NED 4-6, 4-6

R64
(13) 1527 Emily Schut NED – bye
1711 Annelieke Saustrup Steenhuisen DEN vs. (Q) 3019 Julia Hillebrand (GER) 6-4, 4-6, 6-2

Girls doubles

1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen DEN/Stella De Blende BEL vs. Emily Schut/Safien Boulonois NED 1-6, 3-6


Tennis Europe (Uge 8)

Cat 1 Sainte Genevieve Des Bois (FRA)

U14 Boys singles

Kvartfinale: (10) 30 Andreas Philip Cort Malee Hansen DEN vs. 335 Alexey Frolov 3-6, 1-6

1/8-finale
(10) 30 Andreas Philip Cort Malee Hansen DEN vs. (5) 12 Leon Sloboda SVK 2-6, 6-2, 6-3
335 Alexey Frolov vs. (13) 38 Dan Brand ISR 7-5, 6-2

R32
(5) 12 Leon Sloboda SVK vs. 130 Amaury Abbas FRA 6-4, 4-6, 7-5
(10) 30 Andreas Philip Cort Malee Hansen DEN vs. 185 Andrea Petrini ITA 6-1, 7-5

R64
185 Andrea Petrini ITA vs. (WC) 841 Octave Pujo FRA 7-6(6), 6-1
(10) 30 Andreas Philip Cort Malee Hansen DEN – bye

U14 Boys doubles

Kvartfinale: Hansen/Smirnov vs. (1) Filip Ladman CZE/Savva Rybkin 6-2, 2-6, [4-10]
1/8-finale: Andreas Philip Cort Malee Hansen DEN/Nikita Smirnov EST vs. Tsiry Rabetrano/Clement Hemery FRA 6-1, 6-2


Cat 3 Göteborg (SWE) 

U14 Boys singles

1/8-finale: (Q) 238 Mingus Zack Hansen DEN vs. (3) 113 Alexey Ryabov 0-6, 3-6

R32
(3) 113 Alexey Ryabov vs. (Q) 697 Nicolai Bjercke Johnsen NOR 6-1, 7-6(3)
(Q) 238 Mingus Zack Hansen DEN vs. (LL) 217 Hugo Elmblad SWE 6-2, 6-3
==
(2) 101 Carl Filip Bak Weller DEN vs. (WC) 619 Orvar Andersch SWE 3-6, 1-6

Qfi: (2) 238 Mingus Zack Hansen DEN vs. 764 Noel Hajduk SWE 6-3, 6-3
Q16: (2) 238 Mingus Zack Hansen DEN vs. 1065 Neo Ehlin SWE 6-0, 6-2

U14 Boys doubles

(4) Mingus Zack Hansen/Car Filip Bak Weller DEN vs. Leevi Metsaeranta/Lukas Hans Joha9-11n Korsstrom FIN 4-6, 6-0, [9-11]

U14 Girls singles

Kvartfinale: (Q) 389 Anna Brandt Schultz DEN vs. (8) 234 Eva Kaliadina 0-6, 1-6

1/8-finale
(5) 230 Ella Wilstrup DEN vs. 379 Hedvig Turesson SWE 6-2, 2-6, 2-6
==
(8) 234 Eva Kaliadina vs. 246 Vieronika Navratilova CZE 6-1, 6-4
(Q) 389 Anna Brandt Schultz DEN vs. (Q) 901 Nicole Saidizand SWE 6-3, 6-3

R32
352 Nora Juncher Kjellin DEN vs. (1) 76 Daria Dehmel POL 4-6, 4-6
290 Laura Chlumska CZE vs. 409 Esther Andreasson SWE 3-6, 6-2, 6-2
379 Hedvig Turesson SWE vs. Q 450 Celine Henriksen NOR 6-2, 6-3
(5) 230 Ella Wilstrup DEN vs. (WC) Mimmie Buchler SWE 6-1, 6-0

(Q) 710 Viola From Pedersen DEN vs. 450 Jessica Sundvall SWE 7-5, 1-6, 3-6
==
(Q) 901 Nicole Saidizand SWE vs. (Q) 461 Nicoline de Vibe Maling NOR 4-6, 6-2, 7-5
(Q) 389 Anna Brandt Schultz DEN vs. (3) 145 Marie Charlotte Monnier POL 6-2, 6-4

489 Sofia Østergaard DEN vs. (WC) 497 Matilde Stamborg SWE 1-6, 2-6

Qfi
514: (4) 514 Josefina Bente Malling DEN vs. (9) 825 Emilia Deuschl SWE 4-6, 4-6
(7) 710 Viola From Pedersen DEN vs.  WC Lily Samuelsson SWE 6-1, 6-1

Q16
(7) 710 Viola From Pedersen DEN vs. WC Nelly Nyberg SWE 6-0, 6-1
514: (4) 514 Josefina Bente Malling DEN vs. (WC) Paula Banozic SWE 6-0, 6-0

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Finals 2023 , Gruppespil 12-17. september

Finalister 2022: Canada, Australien, Wildcards: Italien, Spanien,
Vindere Qualifiers: Chile, Finland, Frankrig, Holland, Korea, Kroatien, Schweiz, Serbien, Storbritannien,  Sverige, Tjekkiet, USA,

Finals 2023, Slutspil 21-26 November, Malaga


World Group I 15-16 eller 16-17 september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tyskland
Bulgarien vs. (2) Kazakhstan
(3) Belgien vs. Uzbekistan
(4) Argentina vs. Litauen
Ukraine vs. (5) Colombien
6) Ungarn vs. Tyrkiet
Israel vs. (7) Japan
(8) Østrig vs. Portugal
Grækenland vs. (9) Slovakiet
Peru vs. 10) Norge
(11) Rumænien vs. Taipei
Danmark vs. (12) Brasilien

World Group II 15-16 eller 16-17 september

Monaco vs. (1) Ecuador
(2) Indien vs. Marokko
(3) New Zealand vs. Thailand
(4) Mexico vs. Kina
(5) Pakistan vs. Indonesien
(6) Uruguay vs. Egypten
(7) Libanon vs. Jamaica
(8) Slovenien vs. Luxembourg
Georgien vs. (9) Tunesien
(10) El Salvador vs. Irland
(11) Hong Kong vs. Letland
(12) Polen vs. Barbados

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2023 – 14-15. april

(1) Spanien vs. Mexico
Ukraine vs. (2) Tjekkiet (spillested besluttes)
Storbritannien vs. (3) Frankrig
(4) Canada vs. Belgien
(5) USA vs. Østrig
(6) Slovakiet vs. Italien
(7) Tyskland vs. Brasilien
(8) Kazakhstan vs. Polen
(9) Rumænien vs. Slovenien

Vinderne spiller 2023 Finals sammen med Schweiz og Australien
Taberne spiller Play-offs november 2023


Group I Europe/Africa – 10-15. April 2023 – Antalya

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: Holland, Kroatien, Ungarn, Letland, Serbien
2 puljer a 5-6 nationer. Puljevindere rykker op og spiller om 1-2. pladsen. 2’erne spiller om oprykning. 3-5 spiller om placeringer 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelW60 Altenkirchen: Clara Tauson kroner comeback med ny titel
Næste artikelDH: Tophold mødes i Hørsholm
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.