TV 2 Sport X viser aftenkampe fra ATP 500 Rotterdam og satser på at følge Holger Rune i ATP 250 Buenos Aires. Johannes Ingildsen og Christian Sigsgaard i M25 kvalfinale

I modsætning til ATP, hvor der i den forløbne uge er afviklet 3 ATP 250 turneringer i Indien, Europa og Sydamerika, har WTA ventet en ekstra uge efter Australian Open, inden WTA touren genoptages med WTA 500 turneringen St. Petersburg Ladies Trophy, hvor top 10 er repræsenteret ved no. 8 Maria Sakkari (GRE) og Anett Kontaveit (EST).

Turneringen kan følges på WTATV.com og TV 2 Play, der desuden viser kampe fra både ATP 500 i Rotterdam samt ATP 250 i både Buenos Aires og Dallas i Texas.

På grund af Vinter OL er sendefladen hos TV 2 Sport og Sport X domineret af olympiske discipliner, men når natten nærmer sig i Kina, vil der dog blive vist aftenkampe i Rotterdam fra kl. 1930 på TV 2 Sport X, men det forventes dog, at Sport X skifter over til Argentina, hvis der bliver mulighed for at følger 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune.

Hoger fik sidste år wildcard til Argentina Open, der dengang blev afviklet i starten af marts, da Holger stadig var udenfor top 400, men alligevel var han i vinderposition mod ranglistens no. 47 Albert Ramos-Vinolas (ESP), der dog bagud med et sæt og et break i 2. sæt hev sejren hjem 2-6, 6-4, 6-3.

Ugen efter havde Holger dog større succes, da han ved ATP 250 i Santiago i Chile først vandt 3 kvalkampe, hvorefter han nåede kvartfinalen efter sikre sejre 6-3, 6-2 over Sebastian Baez (ARG) og 6-2, 6-3 over no. 29 Benoit Paire (FRA).

Billedet herover er fra kampen mod den nu 21-årige Baez, der ugen efter tog revanche og vandt 6-2, 6-4 over Holger i 1. runde ved en ATP Challenger turnering, der ligeledes blev afviklet i Santiago, og i 1. runde ved Argentina Open møder de hinanden for 3. gang.

Ifølge meldinger fra Argentina forventes, at kampen spilles på Court Guillermo Vilas forud for kampen mellem de to argentinere, 6. seedede Fedrico Delbonis og 33-årige Juan Martin Del Potro, som efter en karriere præget af mange skader netop har meddelt, at han slutter karrieren efter Argentina Open.
Han har dog ifølge entrylisten også wildcard til ATP 500 Rio Open i næste uge, så formentlig bliver karrierens sidste kamp spillet i Rio de Janeiro.

Hvis det lykkes for Holger at gentage sejren fra sidste år, venter 3. seedede no. 23 Lorenzo Sonego (ITA), som Holger i september sidste år sendte ud i 2. runde ved ATP 250 i Metz, og hvis han kan gentage det kunststykke, kan Holger for 3. gang møde Ramos-Vinolas, der i den forløbne uge har spillet sig frem til finalen i Cordoba mod 24-årige Alejandro Tabilo (CHI), der både vandt 2 sejre i kvalifikationen og yderligere 4 sejre på vejen til finalen, hvor han i tilfælde af sejr vil avancere fra no. 144 til no. 92.
Undervejs til finalen vandt Tabilo i kvartfinalen 6-1, 7-6(4) over Baez og i semifinalen sensationelt 6-3, 7-6(6) over hjemmepublikummets yndling 1. seedede Diego Schwartzman.
Tabilo er som følge af finalen i Cordoba direkte i hovedturneringen med en Special Exempt (SE)

Sigsgaard og Ingildsen på livestream fra England

Stadig flere turneringer under ITF World Tennis Tour kan følges på livestream på flere baner, hvilket er tilfældet allerede fra kvalifikationen ved $25K Pro-Series Shrewsbury i England, hvor både Johannes Ingildsen og Christian Sigsgaard lørdag kunne følges, da de begge spillede sig videre til kvalfinalerne, der afvikles mandag.

Begge 24-årige danskere har 21 point på ATP-ranglisten, hvor de er henholdsvis no. 830 og 832.

Johannes Ingildsen vandt for en uge siden en M15 double-titel i Villena i Spanien sammen med Pedro Araujo (POR), hvilket var hans 6 double-titel i 8 finaler.
En af titlerne blev vundet ved M15 turneringen i KB sidste år sammen med Christian Sigsgaard.

M15 KB 2021
Foto: Dansk Tennis Forbund – Christian Sigsgaard og Johannes ingildsen vinder double-titlen ved M15 i KB

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 13. februar

Billeder (Facebook opslag): Clara Tauson og Dayana Yastremska  – kval kl. 0730cet på Bet365/Unibet/Oddset
Felix Auger-Aliassime og Stefanos Tsitsipas (Foto: GettyImages)  – finale Rotterdam TV 2 Sport X  kl. 1530
WTA 500 Dubai (2. kvalrunde) – Oddset, Bet356, Unibet

Court 1 – start 0730cet
(2) Clara Tauson (DEN) vs. Dayana Yastremska (UKR)
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Harriet Dart (GBR)
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Heather Watson (GBR)
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. Kirsten Flipkens (BEL)

Court 2 – start 0730cet
Astra Sharma (AUS) vs. Madison Brengle
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Claire Liu (USA)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Magdalena Frech (POL)
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. Maddison Inglis (AUS)

Court 3 – start 0730cet
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Diane Parry (FRA)
(11) Jasmine Paolini (ITA) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU)
(4) Viktorija Golubic (SUI) vs. Varvara Gracheva (RUS)
(10) Magda Linette (POL) vs. Maryna Zanevska (BEL)

====
WTA 250 St. Petersburg – WTATV.com, TV 2 Play

Sibur Arena – start 1200cet (Finaler)
A. Rosolska/E. Routliffe vs. A. Kalinskaya/C. McNally
NB 1430: (1) Maria Sakkari (GRE) vs. (2) Anett Kontaveit (EST)

====

ATP 500 Rotterdam – Tennistv.com, TV 2 Play, TV 2 Sport X (1530->)

Centre Court – start 1300 (finaler)
Double finale
NB 1530: (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Felix Auger-Aliassime (CAN)

====

ATP 250 Buenos Aires – Tennistv.com, TV 2 Play

Court Guillermo Vilas – NB 2000cet
(1) Casper Ruud (NOR) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG)

====

ATP 250 Dallas – Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium – start 2000cet
(2) Reilly Opelka (USA) vs. (4) Jenson Brooksby (USA)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

 

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-6-holger-mod-baez-i-argentina-sigs-og-joe-m25-i-england/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 6) 

WTA 500, St. Petersburg Ladies Trophy (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: +2 timer

Finale: (2) Anett Kontaveit (EST) vs. (1) Maria Sakkari (GRE) 5-7, 7-6(4), 7-5

Semifinale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-7(4), 6-4
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. (8) Elise Mertens (BEL) 7-6(7), 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-2
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-6(5), 4-6, 6-3
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Belinda Bencic (SUI) 7-6(7), 6-2

1/8-finale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-4
(8) Elise Mertens (BEL) vs. Petra Martic (CRO) 6-4, 3-6, 6-2
Tereza Martincova (CZE) vs.  (3) Elena Rybakina (KAZ)- walkover
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-0
==
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 6-2
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-2, 6-3
Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 6-1, 7-6(2)
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 7-5

R32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-4
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 1-6, 6-2
Petra Martic (CRO) vs. (WC) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 2-6, 6-4
(8) Elise Mertens (BEL) vs. Alize Cornet (BEL) 3-6, 6-2, 6-4

(3) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-1
Tereza Martincova (CZE) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 2-6, 6-1, 6-4
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-1
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Jule Niemeier (GER) 6-2, 6-1
==
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (WC) Xin Yu Wang (CHN) 6-1, 6-4
Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-6(5), 6-2
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 4-6, 6-4
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (LL) Bernarda Pera (USA) 7-6(3), 6-4

(5) Belinda Bencic (SUI) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-2, 4-6, 7-6(5)
(Q) Kaja Juvan (SLO) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 6-4, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-5, 3-6, 6-4
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 1-6, 6-3

Qfi
(1) Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-0, 6-1
(8) Kaja Juvan (SLO) vs.Caty McNally (USA) 6-4, 3-6, 6-3
(3) Varvara Gracheva (RUS) vs. (7) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 6-4
Jule Niemeier (GER) vs. (WC) Erika Andreeva (RUS) 4-6, 6-1, 6-1

Q16 (udvalgte)
(1) Rebecca Peterson (SWE) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO)  6-3, 7-5
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 7-5, 6-3

Q32 (udvalgte)
(1) Rebecca Peterson (SWE) vs. Valeria Savinykh (RUS) 6-3, 6-1
Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. (WC) Yaroslava Bartashevich (RUS) 6-2, 0-6, 6-3

Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Harriet Dart (GBR) 6-1, 7-5
(7) Ana Bogdan (ROU) vs. Lin Zhu (CHN) 6-1, 6-2


ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-2

Semifinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Jiri Lehecka (CZE) 4-6, 6-4, 6-2
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (2) Andrey Rublev (RUS) 6-7(5), 6-4, 6-2

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-4
(Q) Jiri Lehecka (CZE) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 1-6, 7-5
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (6) Cameron Norrie (GBR) 7-5, 7-6(4)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-1
Alex De Minaur (AUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(6), 1-6, 6-4
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (4) Hubert Hurkacz (POL) 6-3, 5-7, 6-3
(Q) Jiri Lehecka (CZE) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 1-6, 6-4, 6-4
==
(6) Cameron Norrie (GBR) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-6(5)
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-3, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 7-6(4)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-3

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-7(1)
Ilya Ivashka (BLR) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-2, 6-3
Alex De Minaur (AUS) vs. David Goffin (BEL) 6-0, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2

(4) Hubert Hurkacz (POL) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 7-6(7)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (SE) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 6-7(4), 6-3
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-1, 6-2
(Q) Jiri Lehecka (CZE) vs. (5) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-4
==
(6) Cameron Norrie (GBR) vs. Ugo Hubert (FRA) 6-2, 6-4
Karen Khachanov (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-7(4), 6-1, 7-6(6)
(WC) Andy Murray (GBR) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-6(6), 6-4
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 3-6, 6-2, 6-2

(WC) Tallon Griekspoor (NED) vs. (7) Aslan Karatsev (RUS) 2-6, 7-6(2), 7-6(0)
Marton Fucsovics (HUN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 3-6, 6-3, 6-2
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (LL) Hugo gaston (FRA) 6-3, 6-3
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-4


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Casper Ruud (NOR) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG) 5-7, 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. (6) Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-3
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (3) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 3-6, 6-2

Kvartinale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-4
(6) Federico Delbonis (ARG) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-4
(3) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (PR) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 7-6(4)
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Francisco Cerundolo (ARG) 3-6, 6-2, 7-5

1/8-finale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(2), 6-3
Federico Coria (ARG) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 7-5, 6-4
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Pedro Mrtinez Portero (ESP) 6-4, 7-6(5)
(6) Federico Delbonis (ARG) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-4
==
(PR) (200) Fernando Verdasco (ESP) vs. (92) Thiago Monteiro (BRA) 2-6, 6-3, 7-5
[3] (23) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (WC) (77) Sebastian Baez (ARG) 6-3, 6-3
(Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 3-6, 6-2
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(2), 7-6(4)

R32
(1) Casper Ruud (NOR) – bye
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 7-6(2), 6-2
Federico Coria (ARG) vs. (PR) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 1-6, 6-3
(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. Benoit Pire (FRA) 4-6, 6-4, 7-6(3)

(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
Pedro Mrtinez Portero (ESP) vs. (SE) Alejandro Tabilo (CHI) 6-2, 6-4
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (SE) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-2, 6-4
(6) Federico Delbonis (ARG) vs. (WC) Juan Martin Del Potro (ARG) 6-1, 6-3
==
(92) Thiago Monteiro (BRA) vs. [7] (44) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-3
(PR) (200) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 6-4, 3-6, 6-1
(WC) (97) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (77) Sebastian Baez (ARG) 6-7(4), 3-6
[3] (23) Lorenzo Sonego (ITA) – bye

Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (8) Laslo Djere (SRB) 6-4, 1-6, 6-1
(Q) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 6-2
Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-4, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) – bye


ATP 250, Dallas Open (USA, TX) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Reilly Opelka (USA) vs. (4) Jenson Brooksby (USA) 7-6(5), 7-6(3)

Semifinale
(4) Jenson Brooksby (USA) vs. (7) Marcos Giron (USA) 6-4, 6-7(4), 7-6(5)
(2) Reilly Opelka (USA) vs. (3) John Isner (USA) 7-6(7), 7-6(22)

Kvartfinale
(7) Marcos Giron (USA) vs. (1) Taylor Harry Fritz (USA) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(4) Jenson Brooksby (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 6-0
(3) John Isner (USA) vs. (Q) Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 6-4
(2) Reilly Opelka (USA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (WC) Jack Sock (USA) 6-1, 6-4
(7) Marcos Giron (USA) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 3-6, 6-3, 6-1
(4) Jenson Brooksby (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 3-6, 6-3
Jordan Thompson (AUS) vs. (8) Brandon Nakashima (USA) 7-5, 7-6(1)
==
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) Jurij Rodionov (AUT) 6-7(3), 7-6(6), 6-2
(3) John Isner (USA) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(1), 6-7(7), 7-6(5)
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-1
(2) Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Cedrik-Marcel Stebe (GBR) 7-6(3), 7-6(8)

R32
(1) Taylor Harry Fritz (USA) – bye
(WC) Jack Sock (USA) vs. Osar Otte (GER) 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-4
(7) Marcos Giron (USA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4

(4) Jenson Brooksby (USA) – bye
Andreas Seppi (ITA) vs. Daniel Altmaier (GER) 4-6, 6-3, 6-4
Jordan Thompson (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-5, 6-3
(8) Brandon Nakashima (USA) vs. John Millman (AUS) 7-5, 7-6(3)
==
(Q) Jurij Rodionov (AUT) vs. (6) Maxime Cressy (USA) 7-6(3), 4-6, 6-1
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. (WC) Caleb Chakravarthi (USA) 6-1, 6-0
Kevin Anderson (RSA) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-4
(3) John Isner (USA) – bye

(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 6-7(2), 6-2, 7-6(2)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (WC) Mitchell Krueger (USA) 6-4, 6-4
(Q) Cedrik-Marcel Stebe (GBR) vs. Denis Kudla (USA) 7-6(7), 3-6, 6-3
(2) Reilly Opelka (USA) – bye


Uge 7

WTA 500 kval, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Q32
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. Kirsten Flipkens (BEL)
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. Maddison Inglis (AUS)

(2) Clara Tauson (DEN) vs. Dayana Yastremska (UKR)
Astra Sharma (AUS) vs. Madison Brengle (USA)

(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Harriet Dart (GBR)
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Diane Parry (FRA)
—-
(4) Viktorija Golubic (SUI) vs. Varvara Gracheva (RUS)
(10) Magda Linette (POL) vs. Maryna Zanevska (BEL)

(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Claire Liu (USA)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Magdalena Frech (POL)
—-
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Heather Watson (GBR)
(11) Jasmine Paolini (ITA) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU)

Q64
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 1-6, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs Diana Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-3
Maddison Inglis (AUS) vs. Sara Errani (ITA) 7-6(4), 7-6(1)
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-1, 7-5
—-
(2) Clara Tauson (DEN) vs. Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. Anna Danilina (KAZ) 7-5, 6-0
Astra Sharma (AUS) vs. Oceane Dodin (FRA) 3-6, 7-6(5), 7-5
Madison Brengle (USA) vs. (7) Amanda Anisimova (USA) 7-5, 7-6(5)
—-
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Kristina Kucova (SVK) 7-5, 6-1
Harriet Dart (GBR) vs. (WC) Sarah Behbehani (KUW) 6-0, 6-0 (28 min.)
Diane Parry (FRA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 7-5, 7-5
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Ellen Perez (AUS) 6-4, 3-6, 6-2
—-
(4) Viktorija Golubic (SUI) vs. Bernarda Pera (USA) 6-3, 3-6, 7-6(2)
Varvara Gracheva (RUS) vs. (WC) Eri Hozumi (JPN) 6-1, 6-1
Maryna Zanevska (BEL) vs. Lin Zhu (CHN) 6-2, 6-4
(10) Magda Linette (POL) vs. (WC) Angelina Gabueva (RUS) 6-0, 6-3
—-
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Ena Shibahara (JPN) 7-6(2), 6-3
Claire Liu (USA) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-6(3), 6-3
Magdalena Frech (POL) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 7-6(4)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-1, 6-3
—-
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-4
Heather Watson (GBR) vs. (WC) Ekaterina Yashina (RUS) 6-3, 3-6, 6-1
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Anastasia Gasanova (RUS) 6-2, 7-5
(11) Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Giuliana Olmos (MEX) 6-4, 6-4


ATP 250 kval, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q32 (udvalgte)
(2) Elias Ymer (SWE) vs. Daniel Masur (GER)


ATP Challenger (uge 6)

Place Country Category Surface
Bengaluru India Challenger 80 Hard
Cherbourg France Challenger 80 Hard

 

Livestream/ATP

va


WTA Challenger (uge 6)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 6)

Place Country Category Surface
Canberra Australia M25  Hard
Cancun Mexico M25  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M25  Hard
Shrewsbury Great Britain M25 – Livestream C1,3,4 Hard
Antalya Turkey M15 – Livestream  Clay
Grenoble France M15 Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Naples, FL USA M15  Clay
Punta Cana Dominican Republic M15  Clay

 

M25 Shrewsbury
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale: (Q) (830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [1] (313) Antoine Escoffier (FRA) 1-6, 4-6

R32
[1] (313) Antoine Escoffier (FRA) vs. (488) Tobias Simon (GER) 6-7(1), 3-6
(Q) (830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (648) Mark Whitehouse (GBR) 6-2, 6-2

(WC) Harry Wendelken (GBR) vs. (Q) (673) Martin Damm (USA) 7-6(5), 6-4

Sigsgaard testet positiv og erstattes af (LL) Sean Hodkin (GBR)

Qfi
[2] (673) Martin Damm (USA) vs. [11] (1317) Alec Beckley (RSA) 7-5, 6-1
[4] (830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [15] (1540) Jack Gibbens (GBR) 6-1, 7-6(6)
[5] (832) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [12] (1334) Ben Jones (GBR) 2-6, 6-3, [10-6]

Q16
[2] (673) Martin Damm (USA) vs. Henry Searle (GBR) 4-6, 7-6(3), [10-5]
[11] (1317) Alec Beckley (RSA) vs. Ewan Moore (GBR) 4-6, 6-4, [10-2]

[4] (830) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Max Benaim (GBR) 6-2, 6-2
[15] (1540) Jack Gibbens (GBR) vs. Llewelyn Bevan (GBR) 4-6, 6-4, [10-2]

[5] (832) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Mattias Southcombe (GBR) 6-3, 6-2
[12] (1334) Ben Jones (GBR) vs. Ying Hou (GBR) 6-3, 6-1


M25 Canberra 

R32: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (844) Philip Sekulic (AUS) 6-7(2), 5-7

Doubles

Semifinale: Vanshelboim/Romios vs. Jose (Rubin) Statham (NZL)/Akira Santillan (AUS) 3-6, 6-4, [9-11]
Kvartfinale: Vanshelboim/Romios vs. Charlie Camus (AUS)/Brydan Klein (GBR) 7-6(4), 6-3
1/8-finale: (4) Eric Vanshelboim (UKR)/Mattew Christopher Romios (AUS) vs. Adam Taylor/Jason Taylor (AUS) 6-4, 6-7(6), (10-7)


M15 Monastir

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. [5] (898) Dali Blanch (USA) 4-6, 6-3, [10-12]

<< tilbage


ITF Women (uge 6)

Place Country Category Surface
Grenoble France W60 Hard
Birmingham Great Britain W25 Hard
Canberra Australia W25 – Livestream  Hard
Cancun Mexico W25  Hard
Porto Portugal W25 – Livestream Hard
Sharm ElSheikh Egypt W25  Hard
Tucuman Argentina W25 – Livestream  Clay
Antalya Turkey W15 – Livestream  Clay
Jhajjar, Haryana India W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Villena Spain W15  Hard

 

W25 Birmingham
Tidsforskel: cet -1 time

Q16
Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [1] (280) Samantha Murray Sharan (GBR) 2-6, 0-6
[12] (760) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Hephzibah (GBR) 4-6, 6-4, [7-10]


W15 Jhajjar, Harkyana

1/8-finale: (1181) Elena Jamshidi (DEN) vs. [1] (592) Zeel Desai (IND) 2-6, 1-6
R32. (1181) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1489) Arthi Muniyan (IND) 3-6, 6-3, 6-2


W15 Villena

Q32: Cecilie Wiche (DEN) vs. [6] (1331) Mia Chudejova (SVK) 1-6, 1-6

Doubles

Cecilie Wiche (DEN)/Reza Timmerman (NED) vs. (1) Olga Parres Azcoitia (ESP)/Katharina Hering (GER) 0-6, 0-6


ITF Junior (uge 6)

Grade 2, Oberhaching (GER) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: (96) Natacha Schou (DEN) vs. (123) Xenia Lipiec (POL) 2-6, 4-6
R32: (96) Natacha Schou (DEN) vs. (128) Lucie Urbanova (CZE) 7-6(5), 6-3


Grade 3, Manacor (ESP) – Hardcourt

Boys singles

Q16: (634) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1770) Lucas Foix (ESP) 3-6, 0-6

Girls singles

1/8-finale: [1] (99) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (336) Maria Garcia Cid (ESP) 2-6, 6-3, 4-6

R32
[1] (99) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (321) Darja Suvirdjonkova (SRB) 6-2, 6-3
(337) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (302) Tiantsoa Sarah rakotomanga Rajaonah (FRA) 2-6, 0-6

Girls doubles

Finale: Mortensen/Paradisi vs. (2) Mathilde Ngijol Carre/Tiantsoa Sarah Rakotomanga Rajaonah (FRA) 3-6, 6-3, [12-10]
Semifinale: Mortensen/Paradisi vs. Rositsa Dencheva/Yoana Konstantinova (BUL) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Mortensen/Paradisi vs. Paula Cembranos (SUI)/Sarah Tatu (GBR) 6-4, 6-2
1/8-finale: (1) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Anna Paradisi (ITA) vs. Katarina Pavlecova (SVK)/Arina Valitova (RUS) 6-4, 6-1


Grade 4, Kathmandu (NEP) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (662) Yakup Uzunel (DEN) vs. [4] (334) Muni Ananth Mani (IND) 3-6, 6-7(3)
R32: (662) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) Samprit Sharma (IND) 6-3, 6-4

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Menon vs Aarav Samrat Hada/Aki Zuben Rawat (NEP)
1/8-finale: (4) Yakup Uzunel (DEN)/Hayden Khoo Menon (MEX) vs. Aryan Giri (NEP)/Arunava Majumder (IND) 6-2, 6-3


Grade 4, Queretaro (MEX) – Grus 

Boys singles

R32: (1295) Niklas Jensen (DEN) vs. (940) Juan Pablo V (MEX) 3-6, 6-4, 4-6

Boys doubles

1/8-finale: Niklas Jensen (DEN)/Olle Noltorp (SWE) vs. Nicolas Steden/Sebastian Garcia Escorcia (MEX) 4-6, 6-7(1)


Grade 5, Nairobi (KEN) – Grus

Girls singles

Finale: [12] (1228) Sara Børkop (DEN) vs. [8] (762) Petra Konjikusic (SRB) 6-2, 6-0
Semifinale: [12] (1228) Sara Børkop (DEN) vs. [2] (521) Jadesola Cole (GBR) 6-4, 6-1
Kvartfinale: [12] (1228) Sara Børkop (DEN) vs. Else Vander Stichele (NED) 6-0, 6-1
1/8-finale: [12] (1228) Sara Børkop (DEN) vs. [7] (952) Yontha Tadoum (USA) 6-1, 6-0

R32
(1678) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [3] (665) Beverley Aaliyah Nyangon (FRA) 1-6, 0-6
[12] (1228) Sara Børkop (DEN) vs. (1818) Rima Yoshida (JPN) 7-6(4), 6-2

R64
(1678) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Ophelie Payeur (CAN) 7-6(3), 6-7(3), 6-2
[12] (1228) Sara Børkop (DEN) – bye

Girls doubles

1/8-finale
Emma Timm Neergaar (DEN)/Maria Christine Guldbrandsen (NOR) vs. (5) Daniela Kotara (GBR)/Aoka Nagasawa (JPN) 1-6, 0-6
(4) Sara Børkop (DEN)/Jadesola Cole (GBR) vs. Nahjime Dho (FRA)/Petra Konjikusic (SRB) 6-0, 3-6, [7-10]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 5)

 


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelRang- og Entrylister uge 5->: Nadal fører GOAT striden. Clara Tauson vs. Collins i Super seven
Næste artikelATP 250 Buenos Aires: Frustrationer fra Holger Rune pga. publikum lettede opgaven for Baez
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.