Holger Rune overraskede i sidste uge 1. seedede Trungelliti, som kan få revanche i kvartfinalen i ny spansk M15 på livestream. Olga Helmi og Elena Jamshidi i kvalfinale til W15-turneringer. TV 2 Sport viser ATP-slutspil fra London

ATP-slutspillet Nitto ATP Finals i London blev indledt søndag på TV 2 Sport og fortsatte mandag på TV 2 Sport X, hvor de fleste kampe i både single og double bliver vist. Dog vises semifinalerne lørdag og finalerne søndag ifølge TV-guiden på TV 2 Sport.

Flere danske spillere deltager i ITF World Tennis Tour.
Både 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der søndag vandt titlen ved M15 i Valdoreix, og flere af de øvrige deltagere ved samme turnering, deltager i denne uge ved M15 i Villena, hvor ATP-ranglistens no. 249 Marco Trungelliti (ARG) igen er seedet 1.

Argentinere blev sendt ud af Holger i 1. runde, og han vil formentlig være ekstra opsat på at få revanche, næste gang de mødes, hvilket kan blive allerede i kvartfinalen, hvis Trungelliti vinder sine 2 første kampe, og Holger slipper videre fra 1. runde, hvor han møder 6. seedede 19-årige no. 386 Carlos Gimeno Valero (ESP), samt 2. runde mod en spiller fra kvalifikationen.

Kampene på Court 2 og Court 3 kan følges på livestream.

M15 Valldoreix: Holger Rune vinder for 2. gang en proff-titel efter turnering med fuld fokus hele vejen

19-årige Olga Helmi har foreløbig vundet de 2 første kampe i kvalifikationen til W15 turneringen i Heraklion med overbevisende cifre, men hun mangler fortsat en sejr mere i tirsdagens kvalfinale mod 18-årige Sabine Rutlauka (LAT) for at være klar til hovedturneringen.
Der har været livestream fra Heraklion de seneste uger, men det er endnu ikke oplyst, om det er også er tilfældet i denne uge.

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

19-årige Elena Jamshidi kan nøjes med en enkelt sejr tirsdag over 16-årige Sabina Zeynalova (UKR) for at være med i hovedturneringen ved W15 i Haabneeme i Estland, idet hun var oversidder i 1. kvalrunde.

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com. – Elena Jamshidi

 

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 22. november

Billede: (til facebook-opslag) – Dominic Thiem og Daniil Medvedev (Foto: GettyImages)

Nitto ATP Finals i London – (TV 2 Sport, Tennistv.com)

Centre Court – start 16:30cet (Finaler)
(5) Koolhof/Mektic vs. (7) Melzer/Roger-Vasselin
1900: (3) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS)

===

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Ortisei – Finale 1100
[5] (131) Antoine Hoang (FRA) vs. [2] (112) Ilya Ivashka (BLR)

Orlando – Finale 1700cet
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (206) Brandon Nakashima (USA)

Guayaquil – Finale 2300cet
[3] (105) Andrej Martin (SVK) vs. (194) Francisco Cerundolo (ARG)

===

ITF World Tennis Tour
Livescore: https://live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 Villena ESP – Finale 1045
[1] (249) Marco Trungelliti (ARG) vs. (541) Pol Martin Tiffon (ESP)
livestream: https://live.itftennis.com/en/live-streams

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-47-holger-rune-fortsaetter-i-spanien-mens-atp-toppen-dyster-i-london/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior


WTA Tour – ATP Tour (Uge 47) 

Nitto ATP Finals, London – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: TV 2 Sport, TV2 Sport X, Tennistv

Group Tokyo 1970
(4) Daniil Medvedev (RUS) (3-0, 6-0)
(1) Novak Djokovic (SRB) (2-1, 4-2)
(5) Alexander Zverev (GER) (1-2, 2-5)
(8) Diego Schwartzman (ARG) (0-3, 1-6)

(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-2
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-4
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 4-6, 6-3
(4) Danii Medvedev (RUS) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-3, 6-3
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 6-3, 7-6(4)
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-3

Group London 2020
(3) Dominic Thiem (AUT) (2-1, 4-3)
(2) Rafael Nadal (ESP) (2-1, 4-3)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) (1-2, 4-5)
(7) Andrey Rublev (RUS) (1-2, 3-4)

(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(5), 4-6, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 7-6(7), 7-6(4)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 6-1, 4-6, 7-6(6)
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Dominic Thiem (AUT)6-2, 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 4-6, 6-2

Semifinale
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 7-5, 6-7(10), 7-6(5)
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 3-6, 7-6(4), 6-3

Finale: (4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 4-6, 7-6(2), 6-4

Doubles

Group Bob Bryan
(7) Jurgen Melzer (AUT)/ Edouard Roger-Vasselin (FRA) (2-1, 5-3)
(4) Marcel Granollers(ESP)/Horacio Zeballos (ARG) (2-1, 4-3)
(1) Mate Pavic (CRO)/Bruno Soares (BRA) (2-1, 5-4)
(6) John Peers (AUS)/Michael Venus (NZL) (0-3, 2-6)

(4) Granollers(ESP)/Zeballos (ARG) vs. (6) Peers/Venus 7-6(2), 7-5
(1) Pavic (CRO)/ Soares (BRA) vs. (7) Melzer (AUT)/ Roger-Vasselin (FRA) 6-7(6), 6-1, [10-4]
(4) Granollers(ESP)/Zeballos (ARG) vs. (1) Pavic (CRO)/ Soares (BRA) 7-6(4), 6-7(4), [10-8]
(7) Melzer (AUT)/ Roger-Vasselin (FRA) vs. (6) Peers (AUS)/ M. Venus (NZL) 2-6, 7-6(4), [12-10]
(1) Pavic (CRO)/ Soares (BRA) vs. (6) Peers (AUS)/ M. Venus (NZL) 6-7(2), 6-3, [10-8]
(7) Melzer (AUT)/ Roger-Vasselin (FRA) vs. (4) Granollers(ESP)/Zeballos (ARG) 6-6 Ret’d

Group Mike Bryan
(5) Wesley Koolhof (NED)/ Mektic (CRO) (2-1, 5-3)
(2) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR) (2-1, 4-4)
(3) Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER) (1-2, 4-4)
(8) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) (1-2, 3-5)

(5) Koolhof (NED)/Mektic (CRO) vs. (3) Krawietz /Mies (GER) 6-7, 7-6, 10-7
(2) Ram (USA)/Salisbury (GBR) vs. (8) Kubot (POL)/Melo (BRA) 7-5, 3-6, 10-5
(3) Krawietz /Mies (GER) vs. (8) Kubot (POL)/Melo (BRA) 6-2, 7-6(5)
(5) Koolhof (NED)/Mektic (CRO) vs. (2) Ram (USA)/Salisbury (GBR) 7-6(5), 6-0
(8) Kubot (POL)/Melo (BRA) vs. (5) Koolhof (NED)/Mektic (CRO) 6-4, 6-7(2), [10-8]
(2) Ram (USA)/ Salisbury (GBR) vs. (3) Krawietz/Mies (GER) 7-6(5), 6-7(4), [10-4]

Semifinale
(5) Koolhof/Mektic vs. (4) Granollers/Zeballos 6-3, 6-4
(7) Melzer/Roger-Vasselin vs. (2) Ram/Salisbury 6-7(4), 6-3, [11-9]

Finale: (5) Koolhof/Mektic vs. (7) Melzer/Roger-Vasselin 6-2, 3-6, [10-5]

Spilleprogram

Lørdag 21. november – start 1300cet (TV 2 Sport, Tennistv.com)

Centre Court – start 13:00cet (Semi-finaler)
(4) Granollers/Zeballos vs. (5) Koolhof/Mektic
NB 1500: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) Dominic Thiem (AUT)
NB 1900: (2) Ram/Salisbury vs. (7) Melzer/Roger-Vasselin
NB 2100: (4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Rafael Nadal (ESP)


ATP Challenger (uge 47)

Livestream/ATP

€44K, Sparkasse Challenger 80, Ortisei (ITA) – Hardcourt

Finale
[2] (112) Ilya Ivashka (BLR) vs. [5] (131) Antoine Hoang (FRA) 6-4, 3-6, 7-6(3)

Semifinale
[5] (131) Antoine Hoang (FRA) vs. (211) Alexandre Muller (FRA) 3-6, 6-2, 6-2
[2] (112) Ilya Ivashka (BLR) vs. [3] (114) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(211) Alexandre Muller (FRA) vs. (216) Alexandre Muller (FRA)
(258) Julian Lenz (GER) vs. [5] (131) Antoine Hoang (FRA)
[3] (114) Aslan Karatsev (RUS) vs. [6] (138) Federico Gaio (ITA)
[2] (112) Ilya Ivashka (BLR) vs. (215) Tomas Machac (CZE)

1/8-finale
(211) Alexandre Muller (FRA) vs. (187) Jay Clarke (GBR) 7-6(2), 6-7(4), 6-3
(216) Illya Marchenko (UKR) vs. (251) Hugo Gernier (FRA) – walkover
(258) Julian Lenz (GER) vs. (178) Roberto Marcora (ITA) 6-3, 7-6(4)
[5] (131) Antoine Hoang (FRA) vs. (Q) (270) Pavel Kotov (RUS) 6-2, 6-4
==
[6] (138) Federico Gaio (ITA) vs. (Q) (325) Altug Celikbilek (TUR) 6-4, 7-5
[3] (114) Aslan Karatsev (RUS) vs. (LL) Evgeny Karlovskiy (RUS) 7-5, 6-4
(215) Tomas Machac (CZE) vs. [8] (150) Martin Klizan (SVK) 6-4, 6-2
[2] (112) Ilya Ivashka (BLR) vs. (Q) (310) Johannes Haerteis (GER) 7-6(6), 6-3

R32 (udvalgte)
(211) Alexandre Muller (FRA) vs. [1] (102) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-4
(178) Roberto Marcora (ITA) vs. [4] (126) Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 7-6(5)
[3] (114) Aslan Karatsev (RUS) vs. (242) Maximilian Marterer (GER) 7-6(4), 6-2
(WC) (797) Luca Nardi (ITA) vs. (215) Tomas Machac (CZE)
[2] (112) Ilya Ivashka (BLR) vs. (232) Matteo Viola (ITA) 6-1, 6-1


$52K Challenger Ciudad de Guayaquil (ECU) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Finale: [3] (105) Andrej Martin (SVK) vs. (194) Francisco Cerundolo (ARG) – 2300cet

Semifinale
[3] (105) Andrej Martin (SVK) vs. (Q) (348) Jesper De Jong (NED) 6-3, 2-6, 6-3
(194) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(Q) (348) Jesper De Jong (NED) vs. (Q) (362) Oriol Roca Batalla (ESP) 6-2, 6-2
[3] (105) Andrej Martin (SVK) vs. (331) Sebastian Baez (ARG) 6-4, 6-4
(194) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [4] (108) Jaume Munar (ESP) 1-6, 6-3, 6-4
[2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. [5] (111) Pedro Sousa (POR) 6-4, 6-4

1/8-finale
(Q) (362) Oriol Roca Batalla (ESP) vs. (WC) (446) Gonzalo Escobar (ECU) 6-4, 6-3
(Q) (348) Jesper De Jong (NED) vs. [8] (172) Alejandro Tabilo (CHI) 6-2, 6-2
[3] (105) Andrej Martin (SVK) vs. (278) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 6-4, 6-1
(331) Sebastian Baez (ARG) vs. (236) Facundo Mena (ARG) 7-6(4), 6-2
==
(194) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [6] (157) Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) 6-1, 6-7(9), 7-6(2)
[4] (108) Jaume Munar (ESP) vs. (335) Christian Lindelle (SWE) 6-0, 4-6, 6-4
[5] (111) Pedro Sousa (POR) vs. (302) Vit Kopriva (CZE) 1-6, 6-3, 6-4
[2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (214) Renzo Olivo (ARG) 6-4, 6-4

R32 (udvalgte)
(Q) (362) Oriol Roca Batalla (ESP) vs. [1] (91) Federico Coria (ARG) 7-6(7), 6-7(2), 7-6(8)
[3] (105) Andrej Martin (SVK) vs. (289) Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-4, 7-5
(335) Christian Lindelle (SWE) vs. (WC) (669) Cayetano March (ECU) 7-6(5), 6-4
==
[4] (108) Jaume Munar (ESP) vs. (203) Juan Pablo Ficovich (ARG) 5-7, 6-4, 6-2
[2] (103) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) (377) Hernan Casanova (ARG) 5-0 Ret’d


$52K Orlando Open Presented by Nemours, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Finale: (206) Brandon Nakashima (USA) vs. [4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4

Semifinale
(206) Brandon Nakashima (USA) vs. (197) Mitchell Krueger (USA) 6-1, 6-1
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (248) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 7-6(2)

Kvartfinale
(206) Brandon Nakashima (USA) vs. [8] (193) Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 7-6(8)
(197) Mitchell Krueger (USA) vs. (Q) (301) Alexander Ritschard (USA) 6-4, 6-7(5), 6-1
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. [6] (174) Dmitry Popko (KAZ) 6-0, 6-3
(248) Christopher Eubanks (USA) vs. [2] Denis Kudla (USA) 5-7, 7-6(3), 6-3

1/8-finale
(206) Brandon Nakashima (USA) vs. [1] (84) Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 6-3
[8] (193) Mackenzie McDonald (USA) vs. (201) Elias Ymer (SWE) 6-3, 6-3
(197) Mitchell Krueger (USA) vs. (275) Bjorn Fratangelo (USA) 3-6, 6-2, 6-2
(Q) (301) Alexander Ritschard (USA) vs. (LL) (435) Nick Chappell (USA) 6-3, 6-4

[6] (174) Dmitry Popko (KAZ) vs. (Q) (952) Zachary Svajda (USA) 7-5, 1-6, 7-5
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (257) Tung-lin Wu (TPE) 5-7, 7-5, 2-0 Ret’d
(248) Christopher Eubanks (USA) vs. (237) Hiroki oriya (JPN) 6-2, 6-1
[2] Denis Kudla (USA) vs. (WC) (770) Patrick Kypson (USA) 6-4, 6-4

R32 (udvalgte)
[1] (84) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Q) (374) Stefan Kozlov (USA) 6-1, 6-3
(201) Elias Ymer (SWE) vs. (280) Chun Hsin Tseng (TPE) 7-5, 7-6(3)
(275) Bjorn Fratangelo (USA) vs. [3] (133) Daniel Elahi Galan (COL) 6-3, 6-3
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (WC) (611) Sam Riffice (USA) 6-3, 7-5
[2] Denis Kudla (USA) vs. (LL) (298) Kevin King (USA) 6-4, 6-3

<< tilbage


ITF Men (47)

M15, ITF FERRERO WORLD TENNIS TOUR, Villena (ESP) – Grus

Livestream Court 2 og 3: https://live.itftennis.com/en/live-streams

Finale
(541) Pol Martin Tiffon (ESP) vs. [1] (249) Marco Trungelliti (ARG) 6-4, 6-4

Semifinale
[1] (249) Marco Trungelliti (ARG) vs. [3] (358) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 6-1, 6-1
(541) Pol Martin Tiffon (ESP) vs. (WC) (738) Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-2, 6-2

Kvartfinale
[1] (249) Marco Trungelliti (ARG) vs. (LL) (694) Lamine Quahab (MAR) 6-3, 6-0
[3] (358) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (455) Mathieu Perchicot (FRA) 6-4, 7-5
(WC) (738) Carlos Lopez Montagud (ESP) vs. [4] (371) Pedro Cachin (ARG) 4-6, 6-4, 6-3
(541) Pol Martin Tiffon (ESP) vs. [2] (314) Javier Barranco Cosano (ESP) 6-3, 6-4

1/8-finale
[1] (249) Marco Trungelliti (ARG) vs. (WC) (1070) Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) 6-2, 7-6(2)
(JR) (545) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (LL) (694) Lamine Quahab (MAR) 6-1, 4-6, 3-6
[3] (358) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (500) Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 7-6(4)
(455) Mathieu Perchicot (FRA) vs. [5] (375) Raul Brancaccio (ITA) 7-6(5), 6-4
==
(WC) (738) Carlos Lopez Montagud (ESP) vs. [7] (410) Gianluigi Quinzi (ITA) 6-2, 2-0 Ret’d
[4] (371) Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) (793) David Jorda Sanchis (ESP) 6-3, 7-6(4)
(541) Pol Martin Tiffon (ESP) vs. [8] (417) Nuno Borges (POR) 1-6, 6-2, 6-3
[2] (314) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. (WC) (574) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 7-5 Ret’d

R32
[1] (249) Marco Trungelliti (ARG) vs. (566) Fermin Tenti (ARG) 6-7(5), 6-4, 7-6(5)
(WC) (1070) Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) vs. (537) Tiago Cacao (POR) 6-4, 6-2
(LL) (694) Lamine Quahab (MAR) vs. (Q) (626) Alexander Weis (ITA) 4-2 Ret’d
(JR) (545) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (LL) (1321) Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6-4, 6-2

[3] (358) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (Q) (589) Nicolas Moreno De Alboran (ESP) 6-2, 7-6(4)
(500) Ivan Gakhov (RUS) vs. (515) Johan Nikles (SUI) 6-4, 6-3
(455) Mathieu Perchicot (FRA) vs. (JR) (1510) Felix Gill (GBR) 6-7(4), 6-4, 6-3
[5] (375) Raul Brancaccio (ITA) vs. (505) Alvaro Lopez San Martin (ESP) 6-7(4), 6-4, 6-3
==
[7] (410) Gianluigi Quinzi (ITA) vs. (478) Eduard Esteve Lobato (ESP) 7-6(1), 7-6(1)
(494) Pol Toledo Bague (ESP) vs. (WC) (738) Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-1, 6-1
(Q) (793) David Jorda Sanchis (ESP) vs. (568) Ben Patael (ISR) 3-6, 6-3, 6-1
[4] (371) Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) (371) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-1

[8] (417) Nuno Borges (POR) vs. (540) Marco Bortolotti (ITA) 6-2, 6-3
(541) Pol Martin Tiffon (ESP) vs. (439) Timofei Skatov (RUS) 6-4, 6-0
(WC) (574) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (Q) (623) Georgii Kravchenko (UKR) 6-4, 6-7(4), 6-3
[2] (314) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. (Q) (711) Benjamin Winter Lopez (ESP) 6-1, 6-4

Q32: (748) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (937) Louis Dussin (FRA) 6-2, 3-6, [6-12]


Øvrige: M15 Heraklion (Livestream CC),  Sharm el Sheikh

<< tilbage


ITF Women (47)

W25K OPEN GRAN CANARIA NOSOLOTENIS, Las Palmas de Gran Canaria (ESP) – Grus

Finale: [1] (101) Kaia Kanepi (EST) vs. [2] (132) Maiar Sherif (EGY) 6-3, 6-2

Semifinale
[1] (101) Kaia Kanepi (EST) vs. [6] (218) Richel Hogenkamp (NED) 6-2, 6-2
[2] (132) Maiar Sherif (EGY) vs. (280) Jule Niemeier (GER) 7-5, 5-7, 6-1

Kvartfinale
[1] (101) Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) (411) Anastasia Zarycka (CZE) 6-2, 6-3
[6] (218) Richel Hogenkamp (NED) vs. (Q) (692) Oksana Selekhmeteva (RUS) 6-1, 6-4
(280) Jule Niemeier (GER) vs. [3] (207) Reka-Luca Jani (HUN) 6-4, 6-3
[2] (132) Maiar Sherif (EGY) vs. (Q) (251) Lara Salden (BEL) 7-5, 6-3

1/8-finale
[1] (101) Kaia Kanepi (EST) vs. (279) Paula Ormaechea (ARG) 6-2, 4-6, 7-5
(Q) (692) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (287) Amandine Hesse (FRA) 6-4, 6-3
[3] (207) Reka-Luca Jani (HUN) vs. (332) Irene Burillo Escorihuela (ESP) 6-4, 5-7, 6-3
[2] (132) Maiar Sherif (EGY) vs. (WC) (987) Marta Custic (ESP) 4-6, 7-5, 6-2

R32:
[1] (101) Kaia Kanepi (EST) vs. (258) Maryna Zanevska (BEL) 6-2, 4-6, 7-5
(Q) (692) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. [4] (208) Daniela Seguel (CHI) 5-7, 6-3, 6-1
[3] (207) Reka-Luca Jani (HUN) vs. (Q) (391) Laura Pigossi (BRA) 7-5, 6-0
[2] (132) Maiar Sherif (EGY) vs. (WC) (370) Marina Bassols Ribera (ESP) 6-2, 7-6(1)

Q32: Clarine Lerby (NED) vs. [9] (481) Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 1-6, 2-6


W15, 17TH LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Livestream C12: https://live.itftennis.com/en/live-streams

R32: (Q) (1062) Olga Helmi (DEN) vs. 635) Oleksandra Oliynykova (CRO) 2-6, 4-6

Qfi: [8] (1062) Olga Helmi (DEN) vs. Sabine Rutlauka (LAT) 6-3, 6-0
Q16: [8] (1062) Olga Helmi (DEN) vs. Beloslava Veleva (BUL) 6-0, 6-1
Q32: [8] (1062) Olga Helmi (DEN) vs. Koral Koldobski (ISR) 6-2, 6-2


W15, PAF OPEN 2020, Haabneeme (EST) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale
(745) Stephanie Judith Visscher (NED) vs. [1] (257) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-4, 6-3

1/8-finale:
[1] (257) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (774) Martyna Kubka (POL) 6-2, 5-7, 7-6(1)
(1295) Elena Jamshidi (DEN) vs. [4] (537) Ekaterina Makarova (RUS) 7-6(4), 4-6, 0-6
(681) Emily Appleton (GBR) vs. [7] (592) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 5-7, 6-3, 6-4

R32:
[1] (257) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (953) Margarita Ignatjeva (LAT) 6-2, 6-0
(1295) Elena Jamshidi (DEN) vs. (972) Kathleen Kanev (GER) 6-2, 3-6, 6-4

QFi: [3] (1295) Elena Jamshidi (DEN) vs. [9] Sabina Zeynalova (UKR) 6-4, 6-3

Q32:
[3] (1295) Elena Jamshidi (DEN) – bye
[9] Sabina Zeynalova (UKR) vs. Diandra Suitso (EST) 6-0, 6-0


W15, Sharm El Sheikh – Hardcourt

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 47)

Grade 5, GRAN CANARIA YELLOW BOWL, Telde (ESP) – Grus

R16: (1111) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [6] (643) Mark Owen Endler (GER) 6-2, 4-6, 6-7(1)
R32: (1111) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (741) Tristan Sarap (USA) 6-4, 1-6, 7-6(3)


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 47)

Cat2 U16, Cekmekoy Cup, Istanbul (TUR) (TUR) – Acryl
Tidsforskel: cet +2 timer

1/8-finale: (694) Yakup Uzunel (DEN) vs. [4] (694) Yakup Uzunel (DEN) 2-6, 6-4, 5-7
R32: (694) Yakup Uzunel (DEN) vs. (976) Batu Ataseven (TUR) 6-2, 6-4


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365,  Unibet,  NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm