TV 2 Sport X sender hele ugen fra ATP i Sofia, hvor Frederik Løchte og Tim Puetz kan påvirke slutspillet i double. Fra onsdag viser Eurosport kampe fra WTA i Linz. Mikael Torpegaard kan følges på livestream fra North Carolina

En sæson præget af aflyste turneringer lakker mod enden, når årets sidste WTA turnering i denne uge afvikles i Linz.
Desuden afvikles den sidste ATP 250 turnering i Sofia, hvor lidt af spændingen forduftede i slutningen af ugen, da de sidste brikker faldt på plads, idet Diego Schwartzman sikrede sig den sidste plads i næste uges slutspil ved Nitto ATP Finals i O2-Arena i London.

Pablo Carreno Busta havde fortsat en teoretisk mulighed for at sikre den 8. plads i slutspillet, indtil Daniil Mevedev vandt over Schwartzman i kvartfinalen ved ATP 1000 Masters i Paris, men det forudsatte, at Carrena Busta selv vandt titlen i både Paris og Sofia, men den mulighed blev forpurret, da Rafael Nadal i kvartfinalen vandt 4-6, 7-5, 6-1 over sin landsmand.

Både Schwartzman og Carreno Busta var oprindelig tilmeldt turneringen i Sofia, men umiddelbart efter at slutspil-pladserne var afgjort, indløb afbud fra dem begge.
Turneringen i Sofia har været præget af en stribe afbud, idet 14 af de spillere, som oprindeligt var direkte i hovedturneringen, efterfølgende er frameldt, hvorved “cuttet” er flyttet fra no. 35 til no. 100, og “cuttet” til kvalifikationen blev 355 i stedet for no. 73, og yderligere afbud betød desuden, at no. 424 Fabrizio Ornago (ITA) kom med i kvalifikationen som Alternate.

Der er dog fortsat prominente navne med i Sofia, hvor de topseedede er de to unge canadiere no. 12 Denis Shapovalov og no. 21 Felix Auger-Aliassime, og de øvrige topseedede er no. 25 Alex De Minaur og no. 35 Jan-Lennard Struff.

rh_x3338_20170903100514704.jpg
2017 Getty Images – Denis Shapovalov

Desuden er der fortsat spænding om den sidste plads i slutspillet i double, hvor Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz er blandt deltagerne – dog uden mulighed for at blande sig i kampen om en plads i slutspillet, hvor det 2. seedede britiske par Jamie Murray og Neal Skupski kan sikre sig pladsen, hvis de vinder turneringen, og 1. seedede Edouard Roger-Vasselin (FRA) og Jurgen Melzer (AUT) ikke når finalen, hvilket Løchte og Puetz kan få indflydelse på, hvis de møder det 1. seedede par i semifinalen.

Turneringen kan følges hele ugen på TV 2 Sport X og Tennistv.com.
Tilsyneladende bliver double-kampene ikke vist på TV, men de kan dog følges på livestream hos Bet365 og Unibet.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

WTA International turneringen Upper Austria Ladies Linz har ligeledes været ramt af en stribe afbud, hvilket bevirkede at Clara Tauson kunne havde deltaget i kvalifikationen – endda som 7. seedet – men Clara nåede ikke at blive klar efter den skade, som var årsag til, at hun både trak sig fra doublen ved W80 i Tyler forrige uge og sidste uges W100 i vanCharleston.
Clara er desuden frameldt næste uges W25 turnering i Las Palmas.

Aryna Sabalenka
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Aryna Sabalenka forbereder sig i Linz

Topnavnene i Linz er no. 11 Aryna Sabalenka, no. 21 Elise Mertens, no. 29 Dayana Yastremska og no. 33 ekaterina Alexandrova.
Eurosport dækker turneringen fra onsdag, men kampene kan forinden følges på livestream fra Bet365 og Unibet.

Den højst rangerede dansker på herresiden, Mikael Torpegaard er efter et par måneder i Europa tilbage på ATP Challenger touren i USA, og han deltager i denne uge i Cary i North Carolina, hvor han i 1. runde møder William Blumberg (USA), der til daglig spiller for University of North Carolina.
Blumberg har gode resultater for sit hold, og derfor må han ikke undervurderes på hjemmebanen.
I en eventuel 2. runde venter formentlig 1. seedede Thiago Monteiro (BRA), der er no. 80 på ATP ranglisten, hvor Torpegaard fortsat er i top 200 som no. 198.

Eric Vanshelboim, Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Tennisavisen – Eric Vanshelboim og Holger Vitus Nødskov Rune ved Wimbledon 2019.

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune er tilbage på grus, idet han deltager i en M15 turnering i Valldoreix i Spanien, hvor KB’s ukrainer 19-årige Eric Vanshelboim forsøger at spille sig videre fra kvalifikationen.
Eric vandt med nød og næppe i 1. kvalrunde 6-7(2), 7-6(5), [12-10] over no. 964 Maxime Mora (FRA), og han vandt desuden 2. kvalrunde 7-6(10), 6-2 over Pol Amoros Ramos (ESP).
Eric møder i kvalfinalen Maxence Beauge (FRA).

Under normale omstændigheder er det utænkeligt, at spillere i top 200-300 stiller op i M15, men ikke desto mindre er det ikke usædvanligt for tiden, hvor udbuddet af turneringer er væsentligt lavere end efterspørgslen for at deltage hos mange spillere.
Holger fik den værst tænkelige lodtrækning, idet han allerede i 1. runde møder 1. seedede Marco Trungelliti (ARG), der for et år siden var tæt på top 100.
Den 30-årige argentiner er dog dalet til no. 249 på ATP-ranglisten, da det er blevet til ganske få sejre i de seneste Challenger turneringer, men Holger bliver formentlig nødt til at spille op til sit bedste niveau, hvis han skal gøre sig håb om at nå videre fra 1. runde.

Holger kan i kvartfinalen møde 8. seedede Timofei Skatov (RUS), som har vundet de 2 seneste indbyrdes opgør, efter at Holger i deres seneste møde havde et solidt overtag i 1. sæt.

Holger og Eric stiller op sammen i double, hvor de i 1/8-finalen møder 4. seedede Javier Barranco Cosano (ESP) og Pedro Cachin (ARG).

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 15. november
Billeder: (til facebook-opslag) – Holger Rune (Foto: Rolf Semmler), Aryna Sabalenka, Elise Mertens (Foto: J48tennis.net) Aryna og Elise spiller i årets sidste WTA finale.
Nitto ATP Finals, London – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time
TV-dækning: TV2 Sport, TV2 Sport X, TennisTV
Søndag 15. november – start 1300cet (TV2 Sport)
(3) Krawietz (GER)/ Mies (GER) vs. (5) Koolhof (NED)/ Mektic (CRO)
NB 1500: (3) Thiem (AUT) vs. (6) Tsitsipas (GRE)
NB 1900: (2) Ram (USA)/ Salisbury (GBR) vs. (8) Kubot (POL)/Melo (BRA)
NB 2100: (2) Nadal (ESP) vs. (7) Rublev (RUS)
===
WTA International, Linz – Eurosport 2 , dplay og Eurosport Player (15:00->)
Centre Court – start 12:30
F: [1] Hradecka/Siniakova (CZE) vs. Rus (NED)/ Zidansek (SLO)
F: NB 1500: [2] (21) Elise Mertens (BEL) vs. [1] (11) Aryna Sabalenka (BLR)
====
ATP Challenger – livestream.com/ATP
€44K Bratislava
Centre Court – start 1100
F: (PR) (241) Maximillian Marterer (GER) vs. (Q) (215) Tomas Machac (CZE)
$52K Cary
Stadium – start 1800cet

F: [2] (122) Denis Kudla (USA) vs. [4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND)

Mikael Torpegaard har trukket sig med en knæskade…

====
ITF World Tennis Tour
M15 Valldoreix – kun Livescore
F: (JR) (551) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (2) (313) Javier Barranco Cosano (ESP) C3 kl. 11:00

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-46-torpegaard-tilbage-i-usa-holger-rune-paa-grus-mod-no-274-afbudsramt-wta-linz-og-atp-sofia/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior


WTA Tour – ATP Tour (Uge 46) 


WTA International, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Finale
[1] (11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. [2] (21) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-3

Semifinale
[1] (11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (74) Barbora Krejcikova (CZE) 7-5, 4-6, 6-3
[2] (21) Elise Mertens (BEL) vs. [4] (33) Ekaterina Alexandrova (RUS) 2-6, 6-1, 7-5

Kvartfinale
[1] (11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) (114) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 3-3. Ret’d
(74) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (92) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-3, 6-1
[4] (33) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. [6] (48) Nadia Podoroska (ARG) 6-2, 6-1
[2] (21) Elise Mertens (BEL) vs. [5] (46) Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-1

1/8-finale
[1] (11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) (123) Stefanie Voegele (SUI) 6-0, 6-3
(Q) (114) Oceane Dodin (FRA) vs. (87) Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-4
(74) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (110) Greet Minnen (BEL) 5-7, 7-6(7), 6-4
(92) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (235) Jana Fett (CRO) 3-6, 6-1, 6-3
==
[6] (48) Nadia Podoroska (ARG) vs. (75) Camila Giorgi (ITA) 6-7(4), 6-1, 6-4
[4] (33) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (95) Varvara Gracheva (RUS) 7-5, 6-1
[5] (46) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (72) Arantxa Rus (NED) 6-4, 1-6, 6-3
[2] (21) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) (183) Vera Zvonareva (RUS) opdateres..

R32
[1] (11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (94) Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-4, 6-4
(Q) (123) Stefanie Voegele (SUI) vs. (96) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(3), 6-3
(87) Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) (225) Julia Grabher (AUT) 2-3 Ret’d
(Q) (114) Oceane Dodin (FRA) vs. [7] (57) Jil Teichmann (SUI) 1-6, 6-4, 6-2

(110) Greet Minnen (BEL) vs. [3] (29) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-3
(74) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Harmony Tan (FRA) 6-3, 5-7, 6-2
(235) Jana Fett (CRO) vs. (Q) (120)Tereza Martincova (CZE) 6-2, 3-1 Ret’d
(92) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. [8] (81) Bernarda Pera (USA) 6-3, 6-1
==
[6] (48) Nadia Podoroska (ARG) vs. (76) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-4
(75) Camila Giorgi (ITA) vs. (65) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 5-7, 6-4
(95) Varvara Gracheva (RUS) vs. (LL) (117) Katarina Zavatska (UKR) 6-4, 7-5
[4] (33) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (64) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-4

[5] (46) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) (146) Barbara Haas (AUT) 6-0, 6-0
(72) Arantxa Rus (NED) vs. (86) Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-4
(WC) (183) Vera Zvonareva (RUS) vs. (97) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-2
[2] (21) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) (162) Anhelina Kalinina (UKR) 2-6, 6-1, 6-2

Qfi
[1] (114) Oceane Dodin (FRA) vs. [11] (198) Laura Ioana Par (ROU) 6-2, 7-5
(235) Jana Fett (CRO) vs. [2] (116) Irina Bara(ROU) 6-1, 4-6, 6-2
[7] (162) Anhelina Kalinina (UKR) vs. [3] (117) Katarina Zavatska (UKR) 6-0, 4-0 Ret’d
[4] (120)Tereza Martincova (CZE) vs. Sabine Lisicki (GER) 6-2, 1-6, 6-3
[5] (123) Stefanie Voegele (SUI) vs. [9] Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-2, 3-6, 6-2
Harmony Tan (FRA) vs. [8] Jaqueline Cristian (ROU) 4-1 Ret’d


ATP 250, Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Sport X

Deltager: Shapovalov, Auger-Aliassime, De Minaur, Struff, Mannarino, Millman, Basilashvili, Cilic, Gasquet m.fl.

Finale
Jannik Sinner (ITA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 3-6, 7-6(3)

Semifinale
Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-5
Vasek Pospisil (CAN) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-7(6), 6-2, 6-0

Kvartfinale
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 1-6, 6-3
Jannik Sinner (ITA) vs. (3) Alex de Minaur (AUS) 6-7(3), 6-4, 6-1
Vasek Pospisil (CAN) vs. (6) John Millman (AUS) 6-3, 6-2
Richard Gasquet (FRA) vs. Salvatore Caruso (ITA) 7-6(4), 7-5

1/8-finale
Radu Albot (MDA) vs. (1) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-2, 1-6, 6-3
(3) Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 7-6(5)
Jannik Sinner (ITA) vs. (LL) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 6-4

(6) John Millman (AUS) vs. (Q) Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-7(3), 6-2
Vasek Pospisil (CAN) vs. (4) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-4
Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Jonas Forejtek (CZE) 6-4, 6-2
Salvatore Caruso (ITA) vs. (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4

R32
(1) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Radu Albot (MDA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 6-1
Egor Gerasimov (BLR) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 3-6, 6-3
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) (LL) Martin Klizan (SVK) 3-6, 6-1, 7-5

(3) Alex De Minaur (AUS) – bye
(Q) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 7-6(2), 6-1
Jannik Sinner (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-4
(LL) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (7) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 4-6, 7-6(6)
==
(6) John Millman (AUS) vs. (WC) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-1
(Q) Gilles Simon (FRA) vs. Andrej Martin (SVK) 6-2, 6-2
Vasek Pospisil (CAN) vs. (LL) Illya Marchenko (UKR) 6-2, 5-7, 7-6(5)
(4) Jan-Lennard Struff (GER) – bye

(WC) Jonas Forejtek (CZE) vs. (8) Marin Cilic (CRO) 6-3, 6-2
Richard Gasquet (FRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-4
Salvatore Caruso (ITA) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 4-6, 6-4, 6-4
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

Qfi
(1) Gilles Simon (FRA) vs. Illya Marchenko (UKR) 6-2, 6-3
Viktor Troicki (SRB) vs. Fabrizio Ornago (ITA) 6-2, 6-4
(3) Aslan Karatsev vs. (8) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(2), 6-4
(4) Taro Daniel (JPN) vs. (7) Martin Klizan (SVK) 6-3, 6-4

Doubles

Finale: (2) Neal Skupski/Jamie Murray (GBR) d. (1) Roger-Vasselin/Melzer Walkover

Semifinale
(1) Roger-Vasselin/Melzer vs. Tomislav Brkic (BIH)/Marin Cilic (CRO) 7-5, 6-4
(2) Neal Skupski/Jamie Murray (GBR) vs. Hugo Nys (ON)/Fabrice Martin (FRA) 7-6(4), 6-7(2), [10-4]

Kvartfinale
(1) Roger-Vasselin/Melzer vs. Jonny O’Mara/Ken Skupski (GBR) 6-4, 6-2
(2) Skupski/Murray vs. Radu Albot/Artem Sitak 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Edouard Roger-Vasselin (FRA)/Jurgen Melzer (AUT) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL)/Viktor Troicki 6-2, 6-4
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Aisam-UI-Haq Qureshi (PAK)/Nikola Cacic (SRB) 6-3, 2-6, [9-11]

(2) Neal Skupski/Jamie Murray (GBR) vs. Divij Sharan (IND)/Igor Zelenay (SVK) 6-3, 3-6, [10-6]


Uge 47

Nitto ATP Finals, London – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Group Tokyo 1970
(1) Novak Djokovic (SRB)
(4) Daniil Medvedev (RUS)
(5) Alexander Zverev (GER)
(8) Diego Schwartzman (ARG)

Group London 2020
(2) Rafael Nadal (ESP)
(3) Dominic Thiem (AUT)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE)
(7) Andrey Rublev (RUS)

TV-dækning: TV 2 Sport, TV2 Sport X, Tennistv

Søndag 15. november – start 1300cet
(5) Koolhof (NED)/ Mektic (CRO) vs. (3) Krawietz (GER)/ Mies (GER) 6-7, 7-6, 10-7
(3) Thiem vs. (6) Tsitsipas 7-6(5), 4-6, 6-3
(2) Ram (USA)/ Salisbury (GBR) vs. (8) Kubot (POL)/Melo (BRA) 7-5, 3-6, 10-5
NB 2100: (2) Nadal vs. (7) Rublev 6-3, 6-4

Mandag 16. november – start 1300cet (TV2 Sport X)
(4) Granollers(ESP)/ Zeballos (ARG) vs. (6) Peers (AUS)/ M. Venus (NZL)
NB 1500: (1) Djokovic vs. (8) Schwartzman
NB 1900: (1) Pavic (CRO)/ Soares (BRA) vs. (7) Melzer (AUT)/ Roger-Vasselin (FRA)
NB 2100: (4) Medvedev vs. (5) Zverev


ATP Challenger (uge 46)

Livestream/ATP

€44K, Peugeot Slovak Open 2020, Bratislava (SVK) – Hardcourt

Kvartfinale
(WC) (315) Lukas Klein (SVK) vs. [1] (84) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 7-5
(Q) (215) Tomas Machac (CZE) vs. (233) Matteo Viola (ITA) 6-2, 6-4
[4] (129) Antoine Hoang (FRA) vs. (Q) (221) Mathias Bourgue (FRA) – walkover
(PR) (241) Maximillian Marterer (GER) vs. (193) Sergiy Stakhovsky (UKR) – walkover

1/8-finale
[1] (84) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (175) Arthur Rinderknech (FRA) 6-1, 6-4
(WC) (315) Lukas Klein (SVK) vs. [8] (147) Lorenzo Giustino (ITA) 6-4, 6-3
(Q) (215) Tomas Machac (CZE) vs. [3] (106) Kamil Majchrzak (POL) 7-5, 6-7(5), 6-1
(233) Matteo Viola (ITA) vs. [6] (134) Nikola Milojevic (SRB) 7-6(5), 4-6, 6-3
==
(Q) (221) Mathias Bourgue (FRA) vs. (152) Botic Van de Zandschulp (NED) 7-6(0), 6-7(6), 6-1
[4] (129) Antoine Hoang (FRA) vs. (SE) (182) Roberto Marcora (ITA)  6-3, 6-4
(193) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (179) Roman Safiullin (RUS) 4-6, 6-4, 6-4
(PR) (241) Maximillian Marterer (GER) vs. Blaz Rola (SLO) 7-6(4), 6-2

R32
[1] (84) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (174) Steven Diez (CAN) 6-3, 6-3
(175) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (202) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-7(5), 7-5
(WC) (315) Lukas Klein (SVK) vs. (181) Filip Horansky (SVK) 6-4, 6-4
[8] (147) Lorenzo Giustino (ITA) vs. (167) Yannick Maden (GER) 7-5, 3-6, 6-4

[3] (106) Kamil Majchrzak (POL) vs. (WC) (304) Alex Molcan (SVK) 6-2, 6-1
(Q) Tomas Machac (CZE) vs. (Q) Brayden Schnur (CAN) 6-4, 6-4
(233) Matteo Viola (ITA) vs. (WC) (355) Jiri Lehecka (CZE) 2-6, 6-4, 7-6(5)
[6] (134) Nikola Milojevic (SRB) vs. (SE) (292) Andrea Arnaboldi (ITA) 7-5, 7-6(4)
==
Botic Van de Zandschulp (NED) vs. (5) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) (221) Mathias Bourgue (FRA) vs. (158) Sebastian Ofner (AUT) 7-6(4), 6-1
(182) Roberto Marcora (ITA) vs. (168) Maxime Cressy (FRA) 2-6, 6-4, 7-6(4)
[4] (129) Antoine Hoang (FRA) vs. (SE) (211) Quentin Halys (FRA) 6-3, 6-3

Roman Safiullin (RUS) vs. (7) Federico Gaio (ITA) 6-3, 6-4
(193) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. (190) Lukas Lacko (SVK) 7-5, 7-6(6)
(PR) Maximillian Marterer (GER) vs. (Q) Julian Linz (GER) 7-5, 6-4
Blaz Rola (SLO) vs. (2) Yasutaka Uchiyama (JPN) 7-6(6), 6-4


€52K Atlantic Tire Championships, Cary, NC (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Semifinale
(196) Mikael Torpegaard (DEN) L/T [4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) Walkover
[2] (122) Denis Kudla (USA) vs. [3] (131) Daniel Elahi Galan (COL) 6-7(1), 61, 6-4
Mikael måtte desværre trække sig med en knæskade…

Kvartfinale
(196) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (204) Brandon Nakashima (USA) 6-2, 3-6, 7-5
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (Q) (296) Thomaz Bellucci (BRA) 36, 75, 76(5)
[3] (131) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (248) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 6-4
[2] (122) Denis Kudla (USA) vs. [7] (173) Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 6-1

1/8-finale
(196) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [1] (80) Thiago Monteiro (BRA) 4-6, 6-3, 6-4
(204) Brandon Nakashima (USA) vs. (WC) (570) Alexis Galarneau (CAN) 6-3, 6-2
[4] (146) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (253) Jack Sock (USA) 6-7(3), 6-2, 7-6(5)
(Q) (296) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (274) Teymuraz Gabashvili (RUS) 6-3, 7-6(7)
==
(248) Christopher Eubanks (USA) vs. [6] (172) Michael Mmoh (USA) – walkover
[3] (131) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (257) Tung-lin Wu (TPE) 6-3, 6-3
[7] (173) Dmitry Popko (KAZ) vs. (195) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 3-6, 6-3
[2] (122) Denis Kudla (USA) vs. (WC) (1152) Garrett Johns (USA) 6-2, 6-1

R32
[1] (80) Thiago Monteiro (BRA) vs. (265) Guilherme Clezar (BRA) 7-6(5), 3-2 Ret’d
(196) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) (1712) William Blumberg (USA) 3-6, 6-3, 6-4

[7] (173) Dmitry Popko (KAZ) vs. (238) Ulises Blanch (USA) 6-3, 6-2
(195) Mitchell Krueger (USA) vs. (198) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-2

Q16: (WC) (770) Patrick Kypson (USA) vs. [1] (279) Chun Hsin Tseng (TPE) 7-5, 6-7(3), 7-5

<< tilbage


ITF Men (46)

M15, WTT VILA DE VALLDOREIX RISE FOR GOOD TROPHY (ESP) – Grus

Finale
(JR) (551) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (313) Javier Barranco Cosano (ESP) 7-6(0), 6-3

Semifinale
(JR) (551) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (493) Thomas Laurent (FRA) 6-4, 6-0
[2] (313) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. [3] (356) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 4-6, 6-0, 6-3

Kvartfinale
(JR) (551) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (438) Timofei Skatov (RUS) 6-2, 6-2
(493) Thomas Laurent (FRA) vs. (494) Pol Toledo Bague (ESP) 6-2, 6-2
[3] (356) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. [6] (377) Pedro Cachin (ARG) 6-4, 6-3
[2] (313) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. [7] (411) Gianluigi Quinzi (ITA) 7-6, 5-7, 6-4

1/8-finale
(JR) (551) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (500) Ivan Gakhov (RUS) 6-0, 6-1
[8] (438) Timofei Skatov (RUS) vs. (Q) (1508) Jaime Caldes (ESP) 6-0, 6-2
(494) Pol Toledo Bague (ESP) vs. (540) Pol Martin Tiffon (ESP) 2-6, 6-4, 6-4
(493) Thomas Laurent (FRA) vs. (Q) (746) Eric Vanshelboim (UKR) 6-1, 6-4
==
[6] (377) Pedro Cachin (ARG) vs. (WC) (1244) Abedallah Shelbayh (JOR) 6-4, 6-7(6), 6-3
[3] (356) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (588) Nicolas Moreno De Alboran (ESP) 6-4, 6-2
[7] (411) Gianluigi Quinzi (ITA) vs. (Q) (933) Louis Dussin (FRA) 6-3, 6-4
[2] (313) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. (539) Marco Bortolotti (ITA) 6-7(4), 6-0, 6-3

R32
(JR) (551) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [1] (249) Marco Trungelliti (ARG) 4-6, 6-4, 6-4
(500) Ivan Gakhov (RUS) vs. (Q) (670) Andrey Chepelev (RUS) 6-1, 1-6, 6-4
(Q) (1508) Jaime Caldes (ESP) vs. (526) Alexander Zhurbin (RUS) 5-2 Ret’d
[8] (438) Timofei Skatov (RUS) vs. (454) Mathieu Perchicot (RUS) 6-4, 4-6, 6-4

(494) Pol Toledo Bague (ESP) vs. [4] (360) Oriol Roca Batalla (ESP) 6-3, 6-3
(540) Pol Martin Tiffon (ESP) vs. (JR) (1508) Felix Gill (GBR) 6-4, 6-2
(493) Thomas Laurent (FRA) vs. (Q) (1068) Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) 6-3, 2-6, 6-4
(Q) (746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [5] (374) R. Brancaccio (ITA) 6-4, 6-1
==
[6] (377) Pedro Cachin (ARG) vs. (515) Johan Nikles (SUI) 6-3, 7-5
[3] (356) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (599) Pedro Vives Marcos (ESP) 6-2, 6-2
[2] (313) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. (520) Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 6-1, 6-2

Qfi: [10] (746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1422) Maxence Beauge (FRA) 6-4, 7-6(4)

Q16:
(1422) Maxence Beauge (FRA) vs. [2] (621) Georgii Kravcheno (UKR)
[10] (746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1383) Pol Amoros Ramos (ESP) 7-6(10), 6-2

Q32:
[2] (621) Georgii Kravcheno (UKR) vs. (1422) Zakhar Trapeznikov (RUS) 6-1, 3-6, [12-10]
(1422) Maxence Beauge (FRA) vs. Mikel Aranzabal (ESP) 6-2, 4-6, [10-8]
(1383) Pol Amoros Ramos (ESP) vs. (WC) Francesc Costa Otal (ESP) 6-0, 6-0
[10] (746) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (964) Maxime Mora (FRA) 6-7(2), 7-6(5), [12-10]

Doubles

Finale: Rune/Vanshelboim vs. Shelbayh (JOR)/Vives Marcos (ESP) 5-7, 3-6.
Semifinale: Rune/Vanshelboim vs. Nikolas Sanchez Izquierdo/Alvaro Lopez San Martin (ESP) 6-4, 3-6, 13-11
Kvartfinale: Rune/Vanshelboim vs. Georgii Kravchenko (UKR)/Damien Wenger (SUI) 6-3, 6-1
1/8-finale: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. (4) Javier Barranco Cosano (ESP)/Pedro Cachin (ARG) 6-4, 6-4


Øvrige: M15 HeraklionSharm el Sheikh

<< tilbage


ITF Women (46)

W25 Orlando, FL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Finale: (Q) (365) Alycia Parks (USA) vs. (Q) (JE) Robin Montgomery (USA) 3-6, 6-4, 6-2

(WC) (1240) Alexandra Yepifanova (USA) vs. (Q) (910) Jessica Failla (USA) 6-4, 6-2
(254) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) vs. [6] (210) Chihiro Muramatsu (JPN) 6-2, 6-1

[3] (147) Kristina Kucova (SVK) (Q) (856) Ashley Lahey (USA) 6-4, 3-6, 6-3
[5] (186) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (Q) (923) Katarina Jokic (BIH) 6-3, 6-4
==
(272) Jamie Loeb (USA) vs. [8] (237) Gabriela Ce (BRA) 6-1, 3-2 Ret’d
(281) Catherine Harrison (USA) vs. [4] (178) Ankita Raina (IND) 6-4, 7-5

(Q) (365) Alycia Parks (USA) vs. [7] (236) Kyoka Okamura (JPN) 6-1, 6-3
[2] (130) Katarzyna Kawa (POL) vs. (Q) (490) Emiliana Arango (COL) 6-2, 6-4


W15 Sharm El SheikhHeraklion

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 46)

 


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 46)

 


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm