TV 2 Sport og Sport X dækker henholdsvis WTA- og ATP-slutspillet. Holger Rune kan med en titel ved Challenger i Pau indfri top 100 sæsonmål

2021 sæsonen lakker mod enden for både ATP og WTA, og mange har lagt ketsjeren på hylden for en stund, inden forberedelserne til 2022 for alvor går i gang.

I sidste uge indledtes puljekampene ved WTA-slutspillet i Mexico, hvor de sidste puljekampe afvikles mandag, inden der tages hul på semifinalerne.

Turneringen kan følges på WTATV.com og TV 2 Sport og Play.

Group Teotihuacán blev færdigspillet søndag, hvor 3 spillere havde vundet 2 kampe, mens den topseedede i gruppen Barbora Krejcikova sluttede med 3 nederlag.
Anett Kontaveit, der overraskende slap med i slutspillet på det yderste mandag, da hun både vandt WTA 500 Moskva og WTA 250 i Cluj-Napoca i Rumænien, fortsatte de gode takter og sluttede som puljevinder  foran Garbine Muguruza, mens Karolina Pliskova blev sorteper med den dårligste sæt-difference.

I den anden pulje Chichén-Itzá er Paula Badosa (ESP) sikker på at gå videre efter 2 sejre, og Iga Swiatek (POL) kan efter 2 nederlag ikke gå videre.
Den sidste plads afgøres, når 1. seedede Aryna Sabalenka (BLR) kl. 0230 natten til tirsdag møder 4. seedede Maria Sakkari (GRE).

Tennistv.com og TV 2 Sport X og Play dækker ATP-slutspillet, der blev indledt i Torino søndag med favoritsejre til både 2. seedede Daniil Medvedev over 7. seedede Hubert Hurkacz og 3. seedede Alexander Zverev over 6. seedede Matteo Berrettini, der måtte trække sig i starten af 2. sæt.

Hvis Berrettini ikke når at blive klar til de næste puljekampe tirsdag, erstattes han af sin 20-årige landsmand Jannik Sinner, der efter nederlaget i Stockholm til Andy Murray gik glip af muligheden for at slutte året i top 10, hvorved 19-årige Felix Auger-Aliassime overtager den prestigefyldte 10. plads.

Det danske kvindelige topnavn, 18-årige Clara Tauson sluttede sæsonen efter WTA 250 finalen i Courmayeur i slutningen af oktober, og efter et par ugers velfortjent pause er Clara tilbage i Belgien for at forberede sig til den nye sæson.

Det ligeledes 18-årige mandlige danske topnavn, Holger Vitus Nødskov Rune opnåede et stort mål, da han fik mulighed for at deltage ved Next Gen ATP Finals, hvor han indkasserede $80.000 for at deltage og yderligere $23.000 for sejren i puljekampen mod Juan Manuel Cerundolo (ARG), hvilket med dagens kurs giver en ugeløn på ca. 670.000 Dkr., hvorved hans samlede indtjening i præmiepenge har passeret de første 2 millioner Dkr.

Next Gen ATP Finals blev vundet af det spanske supertalent Carlos Alcaraz Garfia, der i semifinalen vandt 4-2, 4-1, 4-1 over Sebastian Baez (ARG), og i finalen vandt han 4-3(5), 4-2, 4-2 over Sebastian Korda (USA), hvorved han som ubesejret gennem hele turneringen, hvor han kun tabte et enkelt sæt, kunne indkassere en samlet præmiesum på $400.000 svarende til lidt mere end 2½ million Dkr.

Sæsonen er dog endnu ikke slut for Holger, der fortsat mangler at indfri sit største sæsonmål, som er at slutte sæsonen i top 100.
Dette mål kan med sikkerhed indfries, hvis han vinder titlen og derved optjener 100 point i denne uges ATP Challenger turnering i Pau i Frankrig, hvor Holger er seedet 2.
I så fald vil Holger opnå 805 point, som på liverankingen svarer til no. 87, og i så fald kan Holger formentlig holde en uges turneringspause, inden Danmark spiller knockout opgør mod Marokko 27-28. november.

Inden turen til Pau blev der tid til at slappe af på Café de Paris i Monte-Carlo (øverste billede), og desuden besøgte Holger Julemanden, der dog næppe kan forære ham en top 100 rangering, som han selv må klare på tennisbanen.

Holger og Julemanden
Foto: Privat

På den anden side af Atlanten deltager Mikael Torpegaard (Torpe) for 4. uge i træk i en ATP Challenger turnering i USA.
I Las Vegas nåede Torpe kvartfinalen, hvorimod han i både Charlottesville og Knoxville blev sendt ud i 1. runde.
Ved ATP Cahllenger 80 i Champaign møder Torpe i 1. runde 5. seedede no. 173 Jason Jung (TPE), der i både Las Vegas og Charlottesville blev sendt ud i 1. runde, og i Knoxville trak han sig i 2. runde mod Christian Harrison (USA) ved stillingen 3-6, 7-6(3), 4-2.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

Frederik Løchte Nielsen har de seneste 2 uger spillet double sammen med Treat Huey (PHI).
I Charlottesville nåede finalen, men i Knoxville blev de i 1. runde besejret af det amerikanske Max Jacob Schnur og William Blumberg i 1. runde.
Løchte spiller ikke i denne uge, hvor Treat Huey i Champaign spiller sammen med Max Jacob Schnur.

Davis Cup 2021
Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Johannes Ingildsen

24-årige Johannes Ingildsen befinder sig ligeledes på den anden side af Atlanten, hvor han har optjent 9 point til ATP-ranglisten, hvoraf 6 blev opnået ved finalen ved M15 i Tallahassee i Florida.
I denne uge er Joe seedet 1 i kvalifikationen til M15 i East Lansing.

Olga Helmi Facebook

21-årige Olga Helmi skulle ifølge Acceptancelisten i søndags havde deltaget i kvalifikationen til W25 i Petange i Luxembourg, men da hun ikke kan være 2 steder samtidig, har hun fået en “Special Exempt” (SE) til turneringen i Luxembourg, idet hun samme dag spillede finale ved sidste uges W15 turnering i Helsingborg.

Olga havde på vejen til finalen vundet det interne danske opgør i kvartfinalen 2-6, 6-3, 6-3 over Sofia Nami Samavati.
I semifinalen fik Olga revanche for et nederlag på 2-6, 1-6 i 2019 mod 24-årige no. 498 Fanny Ostlund (SWE), da Olga vandt 6-1, 6-3.
I finalen vandt Olga 6-4, 1-6, 6-4 over den 1 år yngre no. 497 Caijsa Wilda Hennemann (SWE).

På den nye rangliste er Olga no. 475 med præcis 100 point, men når hun om en uge får godskrevet 10 point for titlen i Helsingborg, vil hun formentlig avancere til omkring no. 460.

Der er livestream på 2 af banerne under turneringen, så måske bliver det muligt at følge Olga under turneringen.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 21. november

Billeder (Facebook-opslag):  Daniil Medvedev (Foto: GettyImages) og Alexander Zverev (Foto: Sportsfotograf.com) – TV 2 Sport 1700

Nitto ATP Finals, Torino (ITA) – TennisTV.com og TV2 Sport
Centre Court – start 1430
[2] Rajeev Ram/Joe Salisbury vs. [3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
NB 1700: [2] Daniil Medvedev (RUS) vs. [3] Alexander Zverev (GER)
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Finaler:

Pau

Central – start 1500
[7] (134) Radu Albot (MDA) vs. (164) Jiri Lehecka (CZE)

—-

Champaign

Court 1 – start 1800cet
[4] (172) Aleksandar Vukic (AUS) vs. [8] (188) Stefan Kozlov (USA)

—-

Campinas

Quadra Central Joáo Lima
[4] (94) Thiago Monteiro (BRA) vs. [7] (111) Sebastian Baez (ARG)

====
ITF World Tennis Tour

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-46-baade-wta-og-atp-slutspil-afgoeres-holger-rune-kan-sikre-top-100-i-pau/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 46) 

Akron WTA Finals Guadalajara (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Singles

Finale: [6] Garbine Muguruza (ESP) vs. [8] Anett Kontaveit (EST) 6-3, 7-5

Semifinale
[6] Garbine Muguruza (ESP) vs. [7] Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-3
[8] Anett Kontaveit (EST) vs. [4] Maria Sakkari (GRE) 6-1, 3-6, 6-3

S1: Chichén-Itzá
[7] Paula Badosa (ESP) 2-1 (4-2)
[4] Maria Sakkari (GRE) 2-1 (4-3)
[1] Aryna Sabalenka (BLR) 1-2 (3-5)
[5] Iga Swiatek (POL) 1-2
S2: Teotihuacán
[8] Anett Kontaveit (EST) 2-1 (4-2)
[6] Garbine Muguruza (ESP) 2-1 (5-3)
[3] Karolina Pliskova (CZE) 2-1 (4-4)
[2] Barbora Krejcikova (CZE) 0-3

 

Doubles

Finale: [1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens 6-3, 6-4

Semifinale
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs 3-6, 6-3, [10-6]
[3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens vs. [2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara 6-2, 6-2

D1: El Tajín
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova 3-0
[3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens 2-1 
[6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk 1-2 
[8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 0-3
D2: Tenochtitlán
[2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara 2-1 (5-2)
[4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs 2-1 (5-3)
[5] Samantha Stosur/Shuai Zhang 1-2 (28-35)
[7] Darija Jurak/Andreja Klepac 1-2 (28-35)

 

Resultater

Single S1:
[4] Maria Sakkari (GRE) vs. [5] Iga Swiatek (POL) 6-2, 6-4
[7] Paula Badosa (ESP) vs. [1] Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-0
Paula Badosa (ESP) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 7-6(4), 6-4
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Iga Swiatek (POL) 2-6, 6-2, 7-5
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Paula Badosa (ESP) 7-5, 6-4
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. (1) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(1), 6-7(6), 6-3

Single S2
[8] Anett Kontaveit (EST) vs. [2] Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-4
[3] Karolina Pliskova (CZE) vs. [6] Garbine Muguruza (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(6)
[8] Anett Kontaveit (EST) vs. [3] Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-0
[6] Garbine Muguruza (ESP) vs. [2] Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-3, 6-4
[3] Karolina Pliskova (CZE) vs. [2] Barbora Krejcikova (CZE) 0-6, 6-4, 6-4
[6] Garbine Muguruza (ESP) vs. [8] Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-4

Double D1:
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 6-4, 6-1
[3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens vs. [6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk 7-6(3), 6-2
[6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk vs. [8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 0-6, 6-3, [11-9]
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens 6-3, 6-1
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk
[3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens vs. [8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 6-4, 6-7(3)

Double D2
[2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara vs. [7] Darija Jurak/Andreja Klepac 6-0, 6-4
[4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs vs. [5] Samantha Stosur/Shuai Zhang 6-2, 6-2
[7] Darija Jurak/Andreja Klepac vs. [5] Samantha Stosur/Shuai Zhang 6-7(10), 7-6(4), [10-5]
[2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara vs. [4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs 6-4, 7-6(5)
[4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs vs. [7] Darija Jurak/Andreja Klepac  6-4, 3-6, [10-2]
[5] Samantha Stosur/Shuai Zhang vs. [2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara 4-6, 6-3, [10-7]


Nitto ATP Finals, Milan (ITA) – Hardcourt[]

Tv-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Singles

Finale: [3] Alexander Zverev (GER) vs. [2] Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-4

Semifinale
[3] Alexander Zverev (GER) vs. [1] Novak Djokovic (SRB) 7-6(4), 4-6, 6-3
[2] Daniil Medvedev (RUS) vs. [8] Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2

S1: Green Group
[1] Novak Djokovic (SRB) 3-0
[5] Andrey Rublev (RUS) 1-1
[8] Casper Ruud (NOR) 1-1
[10] Cameron Norrie (GBR) 0-2

[4] Stefanos Tsitsipas (GRE) 0-1 Ret’d
S2: Red Group
[2] Daniil Medvedev (RUS) 3-0
[3] Alexander Zverev (GER) 2-1
[9] Jannik Sinner (ITA) 1-1
[7] Hubert Hurkacz (POL) 0-3

[6] Matteo Berrettini (ITA) 0-1 Ret’d

Rulebook (Round Robin – side 52)
The final standings of each group shall be determined by the first of the following methods that apply:
a) Greatest number of wins.
b) Greatest number of matches played.
Comment: 2-1 won-loss record beats a 2-0 won-loss record; a 1-2 record beats a 1-0 record.

Doubles

Finale: [3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut vs. [2] Rajeev Ram/Joe Salisbury 6-4, 7-6(0)

Semifinale (lørdag)
[3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut vs. [4] Marcel Granollers/Horacio Zeballos 6-3, 6-4
[2] Rajeev Ram/Joe Salisbury vs. [1] Nikola Mektic/Mate Pavic 4-6, 7-6(3), 6-1

D1: Green Group
[4] Marcel Granollers/Horacio Zeballos 2-1
[1] Nikola Mektic/Mate Pavic 2-1
[6] Ivan Dodig/Filip Polasek 1-2

[8] Kevin Krawietz/Horia Tecau 1-2
D2: Red Group
[2] Rajeev Ram/Joe Salisbury 3-0 
[3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 2-1
[5] Juan Sebastian Cabal/Robert Farah 1-2
[7] Jamie Murray/Bruno Soares 1-2

 

Resultater

Singles S1:
[1] Novak Djokovic (SRB) vs. [8] Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 6-2
[5] Andrey Rublev (RUS) vs. [4] Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-4
[1] Novak Djokovic (SRB) vs. [5] Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-2
[8] Casper Ruud (NOR) vs. [10] Cameron Norrie (GBR) 1-6, 6-3, 6-4
[8] Casper Ruud (NOR) vs. [5] Andrey Rublev (RUS) 2-6, 7-5, 7-6(5)
[1] Novak Djokovic (SRB) vs. [10] Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-1

Singles S2:
[2] Daniil Medvedev (RUS) vs. [7] Hubert Hurkacz (POL) 6-7(5), 6-3, 6-4
[3] Alexander Zverev (GER) vs. [6] Matteo Berrettini (ITA) 7-6(7), 1-0 Ret’d
[2] Daniil Medvedev (RUS) vs. [3] Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-7(3), 7-6(6)
[9] Jannik Sinner (ITA) vs. [7] Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-2
[3] Alexander Zverev (GER) vs. [7] Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-4
[2] Daniil Medvedev (RUS) vs. [9] Jannik Sinner (ITA) 6-0, 6-7(5), 7-6(8)

Doubles D1:
[1] Nikola Mektic/Mate Pavic vs. [8] Kevin Krawietz/Horia Tecau 6-4, 6-4
[4] Marcel Granollers/Horacio Zeballos vs. [6] Ivan Dodig/Filip Polasek 4-6, 7-6(10), [10-6]
[4] Marcel Granollers/Horacio Zeballos vs. [1] Nikola Mektic/Mate Pavic 6-4, 7-6(4)
[6] Ivan Dodig/Filip Polasek vs. vs. [8] Kevin Krawietz/Horia Tecau 7-6(2), 7-5
[8] Kevin Krawietz/Horia Tecau vs. [4] Marcel Granollers/Horacio Zeballos 6-3, 6-7(1), [10-6]
[1] Nikola Mektic/Mate Pavic vs. [6] Ivan Dodig/Filip Polasek 6-4, 7-6(6)

Doubles D2:
[2] Rajeev Ram/Joe Salisbury vs. [7] Jamie Murray/Bruno Soares 6-1, 7-6(5)
[3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut vs. [5] Juan Sebastian Cabal/Robert Farah 7-6(1), 6-4
[5] Juan Sebastian Cabal/Robert Farah vs. vs. [7] Jamie Murray/Bruno Soares 6-2, 6-4
[2] Rajeev Ram/Joe Salisbury vs. [3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 6-7(7), 6-0, [13-11]
[2] Rajeev Ram/Joe Salisbury vs. [5] Juan Sebastian Cabal/Robert Farah 7-5, 2-6, [11-9]
[3] Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut vs. [7] Jamie Murray/Bruno Soares 6-3, 7-6(5)


ATP Challenger (uge 46)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Pau FRA ATP Challenger €88K Hard
Campinas BRA ATP Challenger $52K Clay
Champaign IL, USA ATP Challenger $52K Hard
Helsinki FIN ATP Challenger €44K Hard

 

Pau

Finale: [7] (134) Radu Albot (MDA) vs. (164) Jiri Lehecka (CZE) 6-2, 7-6(5)

Semifinale
[7] (134) Radu Albot (MDA) vs. (229) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-2, 6-7(3), 6-1
[2] (109) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (164) Jiri Lehecka (CZE) 6-3, 3-6, 4-6

Kvartfinale
[7] (134) Radu Albot (MDA) vs. [1] (103) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 7-6(5)
(229) Sergiy Stakhovsky (UKR) vs. [5] (120) Norbert Gombos (SVK) 6-1, 1-6, 7-6(5)
(164) Jiri Lehecka (CZE) vs. (WC) (407) Harol Mayot (FRA) 6-4, 6-2
[2] (109) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (128) Maxime Cressy (FRA) 6-2, 6-2

1/8-finale
(WC) (407) Harol Mayot (FRA) vs. (Q) (333) Michael Geerts (BEL) 6-0, 4-6, 7-6(5)
(164) Jiri Lehecka (CZE) vs. (Q) (399) Calvin Hemery (FRA) 7-6(4), 4-6, 7-5
[6] (128) Maxime Cressy (FRA) vs. (245) Vitaliy Sachko (UKR) 0-6, 6-1, 6-1
[2] (109) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (396) Sebastian Fanselow (GER) 6-2, 6-2

R32 (udvalgte)
(WC) (407) Harol Mayot (FRA) vs. [8] (139) Zdenek Kolar (CZE) 6-4, 6-4
(Q) (333) Michael Geerts (BEL) vs. (201) Roberto Marcora (ITA) 6-4, 6-2
(Q) (399) Calvin Hemery (FRA) vs. (219) Maxime Janvier (FRA) 6-3, 6-7(5), 6-3
(164) Jiri Lehecka (CZE) vs. [3] (118) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-7(2), 6-2

[6] (128) Maxime Cressy (FRA) vs. (Alt) (275) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(245) Vitaliy Sachko (UKR) vs. (257) Alexander Ritschard (USA) 6-7(1), 6-1, 6-2
(Q) (396) Sebastian Fanselow (GER) vs. (SE) (346) Hiroki Moriya (JPN) 7-6(5), 6-4
[2] (109) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (829) Julien Cagnina (BEL) 6-0, 7-5


Helsinki

Finale: [3] (106) Alex Molcan (SVK) vs. (146) Joao Sousa (POR) 6-3, 6-2

Semifinale
[3] (106) Alex Molcan (SVK) vs. (Q) (356) Alexander Shevchenko (RUS) 6-2, 7-6(4)
(146) Joao Sousa (POR) vs. [2] (99) Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-3


Champaign
Tidsforskel: cet -7 timer

R32: (211) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [5] (173) Jason Jung (TPE) 2-6, 6-3, 4-6


Campinas
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale:
[7] (111) Sebastian Baez (ARG) vs. [4] (94) Thiago Monteiro (BRA) 6-1, 6-4

Semifinale
[4] (94) Thiago Monteiro (BRA) vs. (129) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 1-6, 6-2, 6-3
[7] (111) Sebastian Baez (ARG) vs. [6] (112) Francisco Cerundolo (ARG) 4-6, 6-1, 6-2

Kvartfinale
(129) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (165) Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 6-1
[4] (94) Thiago Monteiro (BRA) vs. (262) Timofey Skatov (KAZ) 6-7(4), 6-3, 7-6(4)
[6] (112) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [3] (91) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-1, 7-5
[7] (111) Sebastian Baez (ARG) vs. (Q) (336) Santiago Fa Rodriguez Tavarna (ARG) 2-6, 7-6(1), 6-1

1/8-finale
[3] (91) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) (654) Gustavo Heide (BRA) 6-1, 3-6, 6-3
[7] (111) Sebastian Baez (ARG) vs. (Q) (366) Nicolas Alvarez (PER) 6-4, 6-3

R32
[3] (91) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (272) Mattheus Pucinelli De Almeida (BRA) 4-6, 7-5, 6-1
[7] (111) Sebastian Baez (ARG) vs. (213) Facundo Mena (ARG) 7-6, 6-2


WTA Challenger (uge 46)

Place Country Category Surface
Montevideo URU WTA 125 Clay

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 46)

Place Country Category Surface
Austin TX, USA M25 Hard
Columbus OH, USA M25 Hard
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
East Lansing MI, USA M15 Hard
Heraklion GRE M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
New Delhi IND M15 Hard
Nules ESP M15 Clay
Opavia CZE M15 Carpet
Pereira COL M15 Clay
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard

 

M15 Monastir

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. [9] (1927) Raphael Calzi (LUX) 6-1, 6-3


M15 East Landing
Tidsforskel: cet -6 timer

Qfi: [1] (1038) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [10] (1673) Matt Kuhar (USA) 2-6, 6-4, [11-13]
Q16: [1] (1038) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Dominic Spicer (GBR) 6-3, 6-4

Doubles

1/8-finale: Johannes Ingildsen (DEN)/Andres Andrade (ECU) vs. (4) Sebastian Gima (ROU)/Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 3-6, 6-2, [9-11]


M15 New Delhi
Tidsforskel: cet +4½ time

1/8-finale: [1] (478) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1181) Nitin Kumar Sinha (IND) 6-3, 6-7(4), 0-6
R32: [1] (478) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Nishant Dabas (IND) 6-1, 6-1

Doubles

1/8-finale: Johannes Ingildsen (DEN)/Andres Andrade (ECU) vs. (4) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI)/Sebastian Gima (ROU) 3-6, 6-1, [9-11]

<< tilbage


ITF Women (uge 46)

Place Country Category Surface
Funchal POR W25 Hard
Naples FL, USA W25 – Livestream C1+C2 Clay
Petange LUX W25 – Livestream LN+KY Hard
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Heraklion GRE W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Pereira COL W15 Clay
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard
Solarino ITA W15 Carpet

 

W25 Petange

(SE) (475) Olga Helmi (DEN) vs. (323) Kathinka Von Deichmann (LIE) 2-6, 6-7(5)


ITF Junior (uge 46)

Grade 2, Sousse (TUN) – Hardcourt

Girls singles

Kvartfinale: (154) Natacha Schou DEN) vs. (195) Lucia Peyre (ARG) 2-6, 0-6
1/8-finale: (154) Natacha Schou DEN) vs. (400) Briana Szabo (ROU) 6-0, 6-4
R32: (154) Natacha Schou DEN) vs. [6] (125) Aya El Aouni (MAR) 3-6, 6-4, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Schou/Paradisi vs. (1) Aysegul Mert (TUR)/Denislava Glushkova (BUL) 2-6, 2-6
1/8-finale: Natacha Schou (DEN)/Anna Paradisi (ITA) vs. Hiba Heni/Ranim Rassil (TUN) 7-5, 6-4


Grade 4, Liverpool (GRB) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: [7] (719) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (945) Giulia Lesa (GBR) 4-6, 2-6
R32: [7] (719) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (1043) Serena Manca (GBR) 6-1, 6-1

Girls doubles

1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær (DEN)/Serena Manca (GBR) vs. Ruby Cooling/Isabella Gibson (GBR) 3-6, 6-2, [7-10]


Grade 5, San Diego (CA, USA) – Hardcourt

R32: (2279) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. (WC) Alyssa Ahn (USA) 4-6, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 46)

Cat 3, Platja D’Aro – Girona (ITA) – Grus

U16 Boys singles

R32: [6] (389) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs.(Q) Pere Prat Turro (ESP) 2-6, 1-6

U16 Boys doubles

1/8-finale: (2) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Yoan Naydenov (BUL) vs. Codrin Berea (ROU)/Dogan Can Sipahioglu (TUR) 6-2, 6-3


Cat 9, 2021 Tennis Europe 12 & Under Festival, Manacor (ESP) – Hardcourt

U12 Boys singles

Group B:
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Jakub Kusy (CZE) 2-6, 6-7
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Lorenz Stadler (AUT) 7-5, 1-6, [13-11]
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (2) Eric Maximmilian Nita (ROU) 2-6, 2-6

 


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2021 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1
—- Knock out—-
(43) Norge vs. (33) Ukraine, 26-27. november Oslo (Hardcourt)
(40) Rumænien vs. (35) Peru, 27-28. november Cluj-Napoca (Hardcourt)
10 vindere til 2022 Qualifiers. 14 tabere til World Group I Play-offs 2022


World Group II 2020 

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 4-0
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
—4  vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover
—- Knock out—-

(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe – 26-27. november Tunis – Grus
(60) Marokko vs. (56) Danmark – 27-28. november Marrakesh – Grus
10 vindere til World Group I Play-offs 2022. Tabere til World Group II Play-offs 2022


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

Forrige artikelATP 250 Stockholm: Tommy Paul vinder finalen over den forsvarende mester
Næste artikelDavis Cup: Torpe tilbage i truppen med Sigs, Holmgren, Joe og Løchte. Corona-restriktioner udelukker Holger
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.