Kampen om de sidste pladser til ATP-slutspillet fortsætter i Wien og St. Petersburg. Kontaveitt kan sikre sidste plads i WTA-slutspil med titel i Rumænien. Clara viser klassen i Alperne. Holger, Torpe og Løchte aktive i Challengers

Selvom 18-årige Clara Tauson tilbragte 5½ timer på tennisbanen ved sidste uges WTA 250 turnering i Tenerife, måtte hun nøjes med 2 kampe, hvor spillet aldrig helt nåede de højder, som Clara ofte har vist, når hun er i kampform.

WTA 250 Tenerife: Clara Tauson færdig efter 5½ times tennis i 2 kampe a 3 sæt

Efterfølgende har Clara skiftet varmen på den spanske ferieø ud med idylliske omgivelser ved de italienske alper i Courmayeur, hvor hun allerede spillede sin første kamp mandag mod 31-årige no. 116 Stefanie Voegele (SUI).
Desuden havde Clara lagt det usikre spil på hylden, og derved slap hun for endnu en næsten 3 timers “ørkenvandring”, da hun efter en fejlfri kamp, hvor hendes velkendte “easy power” fuldkommen udmanøvrerede Voegele, der måtte affinde sig med en statist-rolle, da Clara i løbet af præcis en time havde vundet 6-2, 6-2.

I Tennisavisens omtale af turneringen i Tenerife var der også en foromtale af turneringen i Italien, men selvom udgivelsen blev trukket længst muligt for at få bekræftet, at Ons Jabeur (TUN) endnu ikke havde sikret sin deltagelse i WTA-slutspillet, viste det sig efterfølgende, at både den 1. seedede tuneser og 2. seedede Camila Giorgi (ITA) trak sig fra turneringen, efter at lodtrækningen var gennemført, og derfor blev deres pladser i lodtrækningen overtaget af henholdsvis 10. seedede Dayana Yastremska (UKR) og 9. seedede Ann Li (USA), hvorefter 2 Lucky Losers træder ind i stedet.

Ændringen betyder, at Clara i en eventuel kvartfinale kan møde Ann Li, som viste storform, da hun vandt titlen i Tenerife med en sikker sejr 6-1, 6-4 over Maria Camila Osorio Serrano (COL), der havde sendt 1. seedede Elina Svitolina (UKR) ud af turneringen.

WTA 250 Tenerife 2021
Foto: Marta Magni Images/MEF tennis events – Ann Li og Maria Camila Osorio Serrano

Hvis Clara kan forsætte i samme stil, vil hun dog under alle omstændigheder være en seriøs kandidat til titlen.

Ved WTA 250 turneringen i Cluj-Napoca i Rumænien kan Anett Kontaveit – efter Jabeur’s afbud i Courmayeur – selv afgøre, om hun kvalificerer sig til WTA-slutspillet, hvilket dog forudsætter at hun går hele vejen og vinder titlen, hvilket langt fra er utænkeligt, hvis hun kan bevare energien og fortsætter de samme takter som i Moskva.

Der er fortsat 2 pladser i spil til ATP Finals, hvor Casper Ruud (NOR) og Hubert Hurkacz (POL) lige nu er no. 7 og 9, og dermed er tættest på, da no. 8 Rafael Nadal er ude af billedet, men Hurkacz risikerer dog at blive overhalet, da han i 1. runde ved ATP 500 i Wien blev sendt ud af Andy Murray (GBR) i en 3-sæts gyser mandag aften.

Både Jannik Sinner (ITA) og Cameron Norrie (GBR) har mulighed for at overhale de førnævnte i denne uge i Wien, men den endelige afgørelse findes formentlig efter næste uges ATP 1000 Masters i Paris, hvor der er dobbelt så mange point på spil.

Både Felix Auger-Aliassime, Nikoloz Basilashvili (GEO) og Diego Schwartzman (ARG) kan med et godt resultat i Wien holde sig inde i kapløbet, og det samme gælder Aslan Karatsev (RUS), hvis han følger sidste uges titel ved WTA 250 i Moskva op med endnu en titel ved ATP 250 i St. Petersburg.

I kapløbet om den sidste plads til Next Gen ATP Finals, blev 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune overhalet på 9. pladsen af Sebastian Baez (ARG), der søndag fuldendte en forrygende serie med 2 titler i 3 ATP Challenger finaler i løbet af de seneste 3 uger, hvorved han på Race To Milan listen er 17 point foran Holger.

Baez var oprindelig også tilmeldt en ATP Challenger i denne uge i Lima, men han har dog efter de seneste ugers strabadser valgt at melde fra, hvilket giver Holger en mulighed for at tage 9. pladsen tilbage, hvilket dog forudsætter at han når semifinalen.
Det første skridt blev taget mandag, da han efter en disciplineret indsats vandt 6-3, 6-3 i 1. runde mod no. 141 Zdenek Kolar (CZE).

I 1/8-finalen får Holger mulighed for at revanchere nederlaget på 3-6, 4-6 i kvartfinalen forleden ved Challenger i Orleans til no. 99 Henri Laaksonen (SUI), og hvis han klarer den opgave, venter formentlig 20-årige no. 70 Brandon Nakashima (USA), der har kvalificeret sig til Next Gen Finals.
Nakashima nåede i sidste uge kvartfinalen ved ATP 250 i Antwerpen, hvor han i kvalifikationen vandt over Fernado Verdasco (ESP) og Pierr-Hugues Herbert (FRA), som forinden havde vundet over Holger.
I hovedturneringen vandt han derefter 6-4, 6-0 over Alex De Minaur (AUS) og 7-6(5), 6-7(5), 6-3 over Laaksonen, inden Diego Schwarzman i kvartfinalen vandt 6-4, 6-2.

21-årige Hugo Gaston (FRA) kan ligeledes stadig nå 9. pladsen, hvis han vinder turneringen i Brest, med mindre han møder Holger i finalen.

En forudsætning for, at 9. pladsen rækker til Next Gen Finals, er dog at både Jannik Sinner og Felix Auger-Aliassime som forventet fravælger at deltage.

Det primære sæsonmål for Holger er fortsat at slutte året i top 100, hvorimod Next Gen Finals betragtes som en bonus, hvis det lykkes at kvalificere sig, men det primære fokus i Brest handler både om det spillemæssige, herunder at få mere spin i serven, samt attituden på banen.
Begge ting fungerede ganske godt i mandagens kamp, hvor Holger – bortset fra 0-40 i et enkelt parti, som dog blev reddet med gode server – vandt sine servepartier stensikkert, mens han i modstanderens servepartier vandt hovedparten af de point, hvor det lykkedes at neutralisere serven.

Pressemøde
Foto: Georg Beyer Clausen – Mikael Torpegaard, Holger Vitus Nødskov Rune, Frederik Løchte Nielsen

Der er også dansk deltagelse i ATP Challengers i Las Vegas, hvor Mikael Torpegaard deltager i både single og double sammen med Tennys Sandgren (USA), der er seedet 3 i single, hvor de møder hinanden i 1. runde.

Ved ATP Challenger i Ismaning er 38-årige Frederik Løchte Nielsen seedet 1 i double sammen med 31-årige Roman Jegavy (CZE), som han tidligere spillede sammen med ved ATP 250 i New Yourk i februar 2020.
Modstanderne i 1. runde er i skrivende stund anført som “Alternate”.

ITF Junior: Johanne Svendsen vinder Grade 2 titel. Natacha Schou finalist i double

Som omtalt i artiklen herover deltager både Johanne Christine Svendsen og Natacha Schou ved en Grade A turnering i Capetown, hvor de begge foreløbig er videre til kvartfinalen i double, idet Natacha sammen med Marie Vogt (GER) vandt 7-6(2), 3-6, [10-4] over Qavia Lopez (USA)/Tatyana Nikolenko (KAZ), mens Johanne sammen med Petra Marcinko (CRO) vandt 6-4, 6-4 over Alina Khvatova (RUS) og Aruzhan Sagandikova (KAZ).

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 31. oktober

Billeder (Facebook-opslag): Clara Tauson og Donna Vekic (Foto: Francesco Peluso / Courmayeur Ladies Open) – 1700 på TV 2 Sport X

WTA 250 Courmayeur – WTATV.com, TV 2 Sport X

Mont Blanc (CC) – start 1700
(5) Clara Tauson (DEN) vs. Donna Vekic (CRO)

====

WTA 250 Cluj-Napoca – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 1430cet
(2) A. Krunic/L. Pattinama Kerkhove vs. I. Bara/E. Gorgodze
(1) Simona Halep (ROU) vs. (2) Anett Kontaveit (EST)

====

ATP 500 Wien – Tennistv.com (2 baner), TV 2 Play

Centre Court – start 1145
(2) R. Ram/J.Salisbury vs. (4) J.S. Cabal/R. Farah
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Frances Tiafoe (USA)

====

ATP 250 St. Petersburg – Tennistv.com, TV 2 Play

Centre Court – start 1300cet
(1) J. Murray/B. Soares vs. (4) A. Golubev/H. Nys
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Marin Cilic (CRO)

====

ATP 1000, kvalfinaler – Bet365/Unibet/Oddset

Court 1 – start 1100
(1) Tommy Paul (USA) vs. (13) Alexei Popyrin (AUS)
(8) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA)
m.fl.

Court 2 – start 1100
(4) Marcos Giron (USA) vs. Norbert Gombos (SVK)
Mikael Ymer (SWE) vs. Andreas Seppi (ITA)
m.fl.

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Brest

Central – start 1500
[4] (79) Brandon Nakashima (USA) vs. (176) Joao Sousa (POR)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

M15 Tallahassee – livescore

Court 3 – start 1500cet
(Q) (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [3] (539) Vasil Kirkov (USA)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 43) 

WTA 250, Courmayeur Ladies Open (ITA) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport X (kampe med Clara Tauson)

Finale: (5) Clara Tauson (DEN) vs. Donna Vekic (CRO)

Semifinale
Donna Vekic (CRO) vs. (7) Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 6-0
(5) Clara Tauson (DEN) vs. (3) Ludmilla Samsonova (RUS)

Kvartfinale
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (10) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 7-6(4)
Donna Vekic (CRO) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-4
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-1, 6-2
(5) Clara Tauson (DEN) vs. (9) Ann Li (USA) 3-6, 6-4, 6-2

1/8-finale
(10) Dayana Yastremska (UKR) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-1, 3-6, 7-5
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Lucrezia Stefanini (ITA) 6-4, 7-5
Donna Vekic (CRO) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-4
Xin Yu Wang (CHN) vs. (8) Shuai Zhang (CHN) 7-6(5), 6-4
==
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (6) Alison Riske (USA) 6-3, 0-6, 6-3
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Aliona Bolsova (ESP) 6-3, 6-3
(5) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4, 6-1
(9) Ann Li (USA) vs. Magdalena Frech (POL)

R32
(10) Dayana Yastremska (UKR) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-3, 6-1
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-3
(WC) Lucrezia Stefanini (ITA) vs. Mandy Minella (LUX) 6-3, 3-6, 7-5
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-4, 6-1

Saisai Zheng (CHN) vs. (4) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Qinwen Zheng (CHN) 7-6(1), 6-2
(Xin Yu Wang (CHN) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 5-0 Ret’d
(8) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Jessica Pieri (ITA) 6-1, 6-3
==
(6) Alison Riske (USA) vs. (LL) Ankita Raina (IND) 6-1, 6-1
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-4
(Q) Aliona Bolsova vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-7(2), 6-4
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Stephanie Wagner (GER) 6-3, 6-0

(5) Clara Tauson (DEN) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-2
(Q) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. (wc) Martina Caregaro (ITA) 6-4, 7-6(3)
Magdalena Frech (POL) vs. (LL) Urszula Radwanska (POL) 6-2, 6-4
(9) Ann Li (USA) vs. Kamilla Rakhimova (RUS) 4-6, 6-3, 6-4


WTA 250, Transylvania Open, Cluj-Napoca (ROU)– Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (1) Simona Halep (ROU) vs. (2) Anett Kontaveit (EST)

Semifinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (6) Marta Kostyuk (UKR) 6-0, 6-1
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Jacqueline Cristian (ROU) 6-1, 6-1
(6) Marta Kostyuk (UKR) vs. (3) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 3-6, 6-3
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. (8) Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-1

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 6-2
(WC) Jacqueline Cristian (ROU) vs. (5) Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6, 7-5
(3) Emma Raducanu (GBR) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-4
(6) Marta Kostyuk (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-4
==
Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Irina Bara (ROU) 6-0, 6-3
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Anastasia Gasanova (RUS) 6-2, 7-5
(8) Anhelina Kalinina (UKR) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-2, 6-2
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-1, 6-2
Varvara Gracheva (RUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 2-6, 6-4
(WC) Jacqueline Cristian (ROU) vs. Kaja Juvan (SLO) 3-6, 7-6(8), 6-6(3)
(5) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 5-7, 7-5

(3) Emma Raducanu (GBR) vs. Polona Hercog (SLO) 4-6, 7-5, 6-1
Ana Bogdan (ROU) vs. Ivana Jorovic (SRB) 7-6(1), 6-4
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Anna Bondar (HUN) 6-3, 7-5
(6) Marta Kostyuk (UKR) vs. Bernarda Pera (USA) 6-3, 6-4
==
(WC) Irina Bara (ROU) vs. (7) Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(2), 0-6, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (LL) Jana Fett (CRO) 6-1, 6-3
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (WC) Andreea Prisacariu (ROU) 7-5, 6-2
(Q) Anastasia Gasanova (RUS) vs. (4) Jil Teichmann (SUI) 4-6, 6-0, 7-5

(8) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-1, 6-1
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 5-7, 6-4, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-4
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 7-5


ATP 500, Erste Bank Open, Wien (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/TV 2 Play

Finale: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Frances Tiafoe (USA)

Semifinale
(Q) Frances Tiafoe (USA) vs. (7) Jannik Sinner (ITA) 3-6, 7-5, 6-2
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Carlos Alcaraz (ESP) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(Q) Frances Tiafoe (USA) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 7-6(6)
(7) Jannik Sinner (ITA) vs. (4) Casper Ruud (NOR) 7-5, 6-1
Carlos Alcaraz (ESP) vs. (3) Metteo Berrettini (ITA) 6-1, 6-7(2), 7-6(5)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
(Q) Frances Tiafoe (USA) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 3-6, 6-3, 6-4
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. Gael Monfils (FRA) 7-6(5), 4-6, 6-2
(4) Casper Ruud (NOR) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 4-6, 6-4
(7) Jannik Sinner (ITA) vs. (WC) Dennis Novak (AUT) 6-4, 6-2
==
Carlos Alcaraz (ESP) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-3, 6-4
(3) Metteo Berrettini (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-4
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Cameron Norrie (GBR) 2-6, 7-6(6), 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-2, 3-6, 6-2

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(6), 6-4
(Q) Frances Tiafoe (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(2), 6-4
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-2, 7-5

(4) Casper Ruud (NOR) vs. Lloyd George Harris (RSA) 7-5, 7-6(2)
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (LL) Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-3
(WC) Dennis Novak (AUT) vs. (Q) Gianluca Mager (ITA) 7-6(4), 7-6(4)
(7) Jannik Sinner (ITA) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-2
==
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (5) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-7(6), 6-3
Carlos Alcaraz (ESP) vs. Daniel Evans (GBR) 6-4, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-5, 4-6, 6-3
(3) Metteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 6-3

(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (SE) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(4), 6-1
Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Kevin Anderson (RSA) 6-3, 7-6(3)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 7-5


ATP 250, St. Petersburg Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Marin Cilic (CRO)

Semifinale
Marin Cilic (CRO) vs. (Q)  Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-3
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 5-7, 6-1, 6-3

Kvartfinale
(Q)  Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (1) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. (3) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 3-6, 6-3
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-3

1/8-finale
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-4
(Q)  Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (8) Sebastian Korda (USA) 6-2, 7-5
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-2
Marin Cilic (CRO) vs. (6) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-7(1), 6-4
==
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Tommy Paul (USA) 7-6(3), 6-4
John Millman (AUS) vs. (4) Aslan Kartsev (RUS) 6-3, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (7) Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-3
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 2-6, 6-3, 6-0

R32
(1) Andrey Rublev (RUS) – bye
Ilya Ivashka (BLR) vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-2
(Q)  Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Yoshihito  Nishioka (JPN) 6-2, 6-2
(8) Sebastian Korda (USA) vs. (WC) Nino Serdarusic (CRO) 7-6(2), 7-5

(3) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 7-5, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-3
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-3
==
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-1, 6-4
Tommy Paul (USA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 6-2
John Millman (AUS) vs. (wC) Yshai Oliel (ISR) 6-1, 6-1
(4) Aslan Kartsev (RUS) – bye

(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. (WC) Evgenii Tiurnev (RUS) 6-3, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. James Duckworth (AUS) 7-6(3), 6-2
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-6(1)
(2) Denis Shapovalov (CAN) – bye


ATP Challenger (uge 43)

Place Country Category Surface
Brest FRA ATP Challenger €66K Hard
Las Vegas NV, USA ATP Challenger $52K Hard
Lima PER ATP Challenger $52K Clay
Ismaning GER ATP Challenger €44K Carpet

 

Brest

Finale: [4] (79) Brandon Nakashima (USA) vs. (176) Joao Sousa (POR)

Semifinale
[4] (79) Brandon Nakashima (USA) vs. (207) Alexandre Muller (FRA) 6-2, 7-5
(176) Joao Sousa (POR) vs. (Alt) (233) Maxime Janvier (FRA) 7-5, 6-1

Kvartfinale
(207) Alexandre Muller (FRA) vs. (WC) (682) Luca Van Assche (FRA) 7-6(4), 6-3
[4] (79) Brandon Nakashima (USA) vs. [7] (99) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 7-5
(Alt) (233) Maxime Janvier (FRA) vs. [3] (73) Richard Gasquet (FRA) – walkover
(176) Joao Sousa (POR) vs. (152) Fedrico Gaio (ITA) 6-3, 6-7(5), 7-6(5)

1/8-finale
(WC) (682) Luca Van Assche (FRA) vs. (WC) (260) Manuel Guinard (FRA) 7-6(4), 6-3
(207) Alexandre Muller (FRA) vs. [5] (83) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(4), 1-6, 6-1
[4] (79) Brandon Nakashima (USA) vs. (122) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 6-1
(123) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (99) Henri Laaksonen (SUI) 4-6, 4-6
==
(Alt) (233) Maxime Janvier (FRA) vs. [8] (105) Hugo Gaston (FRA) 7-6(5), 2-6, 6-4
[3] (73) Richard Gasquet (FRA) vs. (226) Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 4-6, 6-2
(152) Fedrico Gaio (ITA) vs. (205) Frederico Ferreira Silva (POR) 4-6, 7-6(3), 6-2
(176) Joao Sousa (POR) vs. (Q) (557) Kenny De Schepper (FRA) 6-4, 7-6(6)

R32 (udvalgte)
(WC) (260) Manuel Guinard (FRA) vs. [1] (65) Arthur Rinderknech (FRA) 6-4, 6-2
(WC) (682) Luca Van Assche (FRA) vs. (197) Filip Horansky (SVK) 6-3, 6-3
(207) Alexandre Muller (FRA) vs. (Q) (536) Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 6-3, 3-6, 7-6(2)
[5] (83) Stefano Travaglia (ITA) vs. Mohamed Safwat (EGY) 6-4, 6-4

[4] (79) Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) (347) Zsombor Piros (HUN) 6-3, 7-6(4)
(122) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (133) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-4, 6-1
(123) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (141) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 6-3
[7] (99) Henri Laaksonen (SUI) vs. (125) Liam Broady (GBR) 6-1, 7-5
==
[8] (105) Hugo Gaston (FRA) vs. (135) Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-4
(Alt) (233) Maxime Janvier (FRA) vs. (LL) Valentin Royer (FRA) 3-6, 7-5, 6-0
(226) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (Q) (346) Alexey Vatutin (RUS) 7-6(4), 7-5
[3] (73) Richard Gasquet (FRA) vs. (171) Jiri Lehecka (CZE) 6-2, 6-4

(152) Fedrico Gaio (ITA) vs. [6] (97) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
(205) Frederico Ferreira Silva (POR) vs. (154) Antoine Hoang (FRA) 4-6, 6-4, 6-4
(176) Joao Sousa (POR) vs. (188) Hugo Grenier (FRA) 6-4, 6-1
(Q) (557) Kenny De Schepper (FRA) vs. (SE) (111) Carlos Taberner (ESP) 7-6(5), 7-6(5)


Las Vegas
Tidsforskel: cet -9 timer

Kvartfinale: (216) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (221) Michael Mmoh (USA) 1-6, 7-6(5), 1-6

1/8-finale
(221) Michael Mmoh (USA) vs. (192) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 6-4
(216) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Q) (456) Dayne Kelly (AUS) 6-2, 6-3
(167) Ernesto Escobedo (USA) vs. (232) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 7-5, 6-2
(195) Jeffrey John Wolf (USA) vs. [2] (91) Denis Kudla (USA) 4-6, 6-3, 6-0

R32
(192) Aleksandar Vukic (AUS) vs. [6] (148) Mitchell Krueger (USA) 6-4, 6-1
(221) Michael Mmoh (USA) vs. (LL) (335) Nick Chappell (USA)  6-2, 6-1
(Q) (456) Dayne Kelly (AUS) vs. (WC) Christopher Bulus (NGR) 6-3, 6-2
(216) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (96) Tennys Sandgren (USA) 6-7(4), 7-5, 3-0 Ret’d

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Tennys Sandgren (USA) vs. (1) Jackson Withrow/Nathaniel Lammons (USA)


Lima
Tidsforskel: cet -5 timer

Kvartfinale: [2] (102) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. [7] (128) Hugo Dellien (BOL)
1/8-finale: [2] (102) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (LL) (354) Alexis Galarneau (CAN) 7-5, 6-4
R32: [2] (102) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (288) Orlando Luz (BRA) 4-6, 6-1, 6-4


Ismaning

Doubles

1/8-finale: (1) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Roman Jebavy (CZE) vs. (Alt) Tomas Machac/Marek Gengel (CZE) 2-6, 4-6

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 43)


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 43)

Place Country Category Surface
Calabasas CA, USA M25 – Livestream CC+C2 Hard
Nur-Sultan KAZ M25 Hard
Portimao POR M25 Hard
Sarreguemines FRA M25 Carpet
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Guayaquil ECU M15 Clay
Madrid ESP M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Parnu EST M15 Hard
Selva Gardena ITA M15 Hard
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard
Tallahassee FL, USA M15 Hard

 

M15 Parnu

Qfi: [13] Nikolaj Katic (DEN) vs. [8] Raffael Schaer (SUI) 5-7, 4-6

Q16:
[8] Raffael Schaer (SUI) vs. Marcel Weik (GER) 6-0, 6-0
[13] Nikolaj Katic (DEN) vs. Vesa Ahti (FIN) 6-4, 6-3


M15 Monastir

Q32: [15] Richard Biagiotti (DEN) vs. Luis rancisco (ESP) 6-7(3), 4-6


M15 Tallahassee
Tidsforskel: cet -6 timer (søndag: -5 timer)

Finale: (Q) (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [3] (539) Vasil Kirkov (USA)
Semifinale: (Q) (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (973) Ryan Shane (USA) 1-6, 6-4, 6-3
Kvartfinale: (Q) (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [4] (Matias Franco Descotte (ARG) 7-6(1), 6-3
1/8-finale: (Q) (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (958) Alexandre Reco (FRA) 6-2, 5-7, 6-4

R32:
(958) Alexandre Reco (FRA) vs. (WC) (1714) Youcef Rihane (ALG) 6-1, 6-1
(Q) (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [6] (683) Cannon Kingsley (USA) 3-6, 6-2, 7-5

Qfi: [11] (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [8] (1367) Rowland Phillips (JAM) 6-2, 7-5

Q16:
[8] (1367) Rowland Phillips (JAM) vs. (1928) Brandon Perez (VEN) 6-3, 6-1
[11] (1522) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1828) Marcus Walters (GBR) 7-5, 7-5

Doubles

Kvartfinale: Ingildsen/Vale vs. (4) Liam Draxl (CAN)/John McNally (USA) 7-5, 2-6, [0-10]
1/8-finale: Johannes Ingildsen (DEN)/Duarte Vale (POR) vs. Alex Knaff (LUX)/Alexandre Reco (FrA) 6-3, 3-6, [10-7]

<< tilbage


ITF Women (uge 43)

Place Country Category Surface
Les Franqueses Del Valles ESP W80+H – Livestream CC+C1 Hard
Poitiers FRA W80 Hard
Tyler TX, USA W80 – Livestream CC+C7 Hard
Austin TX, USA W25 Hard
Kiryat Motzkin ISR W25 – Livestream CC+C1 Hard
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Guayaquil ECU W15 Clay
Karaganda KAZ W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard

 

W80+H Les Franqueses Del Valles

Q32
(796) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (931) Mihaela Djakovic (SRB) 6-4, 2-6, [6-10]
(943) Olivia Gram (DEN) vs. (901) Lara Escauriza (PAR) 1-6, 5-7


W15 Monastir

Q32: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Ksenia Meshcheryakova (RUS) 6-7(2), 6-0, [14-16]


ITF Junior (uge 43)

Grade A, David Samaai Junior, Cape Town (RSA) – Hardcourt

Boys singles

Finale: [1] (31) Leo Borg (SWE) vs. [3] (40) Jakub Mensik (CZE)

Semifinale:
[1] (31) Leo Borg (SWE) vs. [7] (98) Neo Niedner (GER) 6-3, 6-1
[3] (40) Jakub Mensik (CZE) vs. (132) Borys Zgola (POL) 6-7(5), 6-3, 6-2

Kvartfinale: [1] (31) Leo Borg (SWE) vs. (126) Walid Ahouda (MAR) 6-3, 6-2
1/8-finale: [1] (31) Leo Borg (SWE) vs. (195) Patrick Schoen (SUI) 7-5, 6-3
R32: [1] (31) Leo Borg (SWE) vs. (162) Ron Ellouck (ISR) 6-7(5), 6-3, 6-2

Girls singles

Finale: ]3] (20) Petra Marcinko (CRO) vs. [6] (48) Clervie Ngounoue (USA)

Semifinale
]3] (20) Petra Marcinko (CRO) vs. [7] (56) Yaroslava Bartashevich (RUS) 6-4, 6-2
[6] (48) Clervie Ngounoue (USA) vs. [2] (18) Ksenia Zaytseva (RUS) 7-5, 6-2

Kvartfinale
[7] (56) Yaroslava Bartashevich (RUS) vs. [1] (10) Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-4, 7-6(6)
[5] (45) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [2] (18) Ksenia Zaytseva (RUS) 3-6, 6-7(4)

1/8-finale
[1] (10) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (106) Tatyana Nikolenko (KAZ) 6-3, 6-1
(203) Natacha Schou (DEN) vs. [8] (68) Maria Sholokhova (RUS) 4-6, 4-6
[5] (45) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (342) Liel Marlies Rothensteiner (AUT) 6-4, 6-2

R32
[1] (10) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (142) Olivia Lincer (USA) 6-1, 6-0
(203) Natacha Schou (DEN) vs. (71) Amelie Van Impe (BEL) 7-6(6), 2-6, 6-1
[5] (45) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (208) Feryel Ben Hassen (TUN) 6-2, 6-1

Girls doubles

Finale: Svendsen/Marcinko vs. (1) Barbora Palicova/Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-3, 6-2

Semifinale
(1) Barbora Palicova/Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (4) Clervie Ngounque (USA)/Amelie Van Impe (BEL) 6-2, 4-6, [10-4]
Svendsen/Marcinko vs. (3) Ksenia Zaytseva/Yaroslava Bartashevich (RUS) 6-2, 6-0

Kvartfinale
Schou/Vogt vs. (1) Barbora Palicova/Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-2, 6-7(4), [7-10]
Svendsen/Marcinko vs. Angelia Okutoyi (KEN)/Aya El Aouni (MAR) 6-2, 6-2

1/8-finale
Natacha Schou (DEN)/Marie Vogt (GER) vs. Qavia Lopez (USA)/Tatyana Nikolenko (KAZ) 7-6(2), 3-6, [10-4]
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. Alina Khvatova (RUS)/Aruzhan Sagandikova (KAZ) 6-4, 6-4


Grade 4, Vierumaki (FIN) – Hardcourt

Boys singles

R32: (968) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1258) Oliver Hague (GBR) 3-6 Ret’d

Girls singles

Kvartfinale: [2] (201) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (572) Ella McDonald (GBR) 2-6, 1-6

1/8-finale
(1002) Mille Mørk (DEN) vs. [1] (193) Daria Yesypchuk (UKR) 5-7, 6-1
(1391) Laura Brunkel (DEN) vs. [7] (557) Isabelle Lacy (GBR) 1-6, 4-6
[2] (201) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1257) Emma Kuusisto (FIN) 6-2, 6-0

R32:
(1002) Mille Mørk (DEN) vs. (WC) (1778) Asta Miettinen (FIN) 7-6(1), 3-6, 6-4
[8] (559) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (859) Mika Buchnik (ISR) 6-3, 3-6, 5-7
(1391) Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) (3103) Maayan Laron (ISR) 6-2, 7-6(2)
(755) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1240) Vaida Matuseviciute (SWE) 6-1, 1-6, 0-6
[2] (201) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1065) Vlada Kozak (GBR) 7-5, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Mille Mørk/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2) Issey Purser (GBR)/Stella Remander (FIN) 2-6, 1-6

1/8-finale
(1) Rebecca Munk Mortensen/Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Isabelle Lacy/Giulia Lesa (GBR) 4-6, 4-6
Laura Brunkel (DEN)/Mariella Gelbke (GER) vs. Sade Scharlin/Aada Inna (FIN) 3-6, 1-6
Mille Mørk/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Valeriia Krokhotina (RUS)/Laura Rahnel (EST) 6-4, 6-2


Grade 4, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (918) Yakup Uzunel (DEN) vs. [1] (198) Aman Dahiya (IND) 4-6, 1-6
R32: (918) Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) Mandisi Moyo (ZIM) 6-1, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Cina vs. (5) Wian Roothman/Daniel Crowie (RSA) 7-6(1), 4,6, [6-10]
1/8-finale: (3) Yakup Uzunel (DEN)/Federico Cina (ITA) vs. Esi Molefe (BOT)/Caleb Robb (ZIM) 6-0, 6-3


Grade 5, Siauliai (LTU) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: [2] (631) Daniels Tens (LAT) vs. (Q) Oliver Bonding (GBR) 1-0 Ret’d

R32:
(2842) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [3] (648) Reinis Kupfers (LAT) 4-6, 2-6
(Q) Oliver Bonding (GBR) vs. (LL) (2473) Georg Strasch (EST) 6-2, 5-7, 6-4

Qfi: Oliver Bonding (GBR) vs. Arturs Zagars (LAT) 6-7(4), 6-4, [10-6]
Q16: Oliver Bonding (GBR) vs. Duvas Dersonas (LTU) 6-1, 6-0

Boys doubles

Kvartfinale: Bonding/Opanasenko vs. (1) Daniels Tens (LAT)/Dominykas Stonkus (LTU) – tabte walkover

1/8-finale
Oliver Bonding (GBR)/Iegor Opanasenko (UKR) vs. Haroldas Kulnys/Kasparas Poska (LTU) 6-1, 6-0
Alexander Nordal Clausen (DEN)/Georg Strasch (EST) vs. Denis Maijorov (EST)/Pepijn Bastiaansen (NED) 0-6, 1-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 43)

Cat 2, Sanxenxo – Pontevedra (ESP) – Acrylic

U16 Boys singles

R32: (WC) Linus Bangert (DEN) vs. (WC) Marcos Castaneda (ESP) 2-6, 3-6


Cat 3, Adana (TUR) – Grus

U14 Girls singles

R64: (992) Karolina Johnsen (DEN) vs. Ada Atik (TUR) 2-6, 1-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: Karolina Johnsen (DeN)/Yagmur Dincer (tUR) vs. (8) Oleksandra Vasylieva (UKR)/Johanna Andrea Corciova (AUT) 1-6, 3-6

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2021 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1
—- Knock out—-
(43) Norge vs. (33) Ukraine, 26-27. november Oslo (Hardcourt)
(40) Rumænien vs. (35) Peru, 27-28. november Cluj-Napoca (Hardcourt)
10 vindere til 2022 Qualifiers. 14 tabere til World Group I Play-offs 2022


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 3-0 opdateres..
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
—4  vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover
—- Knock out—-

(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe – 26-27. november Tunis – Grus
(60) Marokko vs. (56) Danmark – 27-28. november Marrakesh – Grus
10 vindere til World Group I Play-offs 2022. Tabere til World Group II Play-offs 2022


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – Prag, 1-6. november (udsat fra 2020)
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A:
(1) Frankrig vs. Canada – man 1030 CC
Rusland, Canada – tir 1030 C1
(1) Frankrig vs. Rusland – ons 1030 CC
(1) Frankrig, Rusland, Canada

Group B:
Belgien vs. Hviderusland – man 1030 C1
(2) Australien vs. Belgien – tir 1030 CC
(2) Australien vs. Hviderusland  – tor 1030 CC

Group C:
Spanien vs. Slovakiet – man 1700 C1
(3) USA vs. Slovakiet – tir 1700 CC
(3) USA vs. Spanien – ons 1700 CC

Group D:
(4) Tjekkiet vs. Tyskland – man 1700 CC
Tyskland vs. Schweiz – tir 1700 C1
(4) Tjekkiet vs. Schweiz – tor 1700 CC
Semifinaler
Vinder Group A vs. vinder Group B – fre 1030 CC
Vinder Group C vs. vinder Gropu B – fre 1700 CC
Finale: lørdag 1600 CC


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm