TV 2 Sport X dækker fra mandag ATP 500 i St. Petersburg sammen med Tennistv, der desuden dækker ATP 250 i Køln og Sardinien, hvor 18-årige Lorenzo Musetti deltager. Endvidere kan den 17-årige dobbelte Challenger vinder Carlos Alcaraz følges ved Challenger i Alicante

Da 18-årige italienske Lorenzo Musetti som 16-årig vandt Australian Open i Boys singles og toppede junior-karrieren som no. 1 på ranglisten, indledte han bestræbelserne på at etablere sig som professionel tennisspiller, og med massiv opbakning fra sine italienske landsmænd, fik han masser af mulighede for at deltage i turneringer på ATP Challenger Touren i form af en lang række wildcards.

Selvom Musetti i de første mange måneder derefter vandt ganske få kampe, blev der aldrig tvivlet på hans potentiale, og derfor var han altid sikker på at få wildcards til en stribe challengers og M25-turneringer i hjemlandet, og han fik desuden wildcard til ATP Masters i Rom, hvor han i 1. kvalrunde tabte 1-6, 4-6 til Casper Ruud.

Trods hyppige tidlige exits i mange turneringer begyndte resultaterne gradvis at indfinde sig, og ved dette års ATP Masters i Rom, som på grund af corona-pausen blev afviklet i september, imponerede han med sejre over både Stan Wawrinka og Kei Nishikori, og den fortsatte fremgang kulminerede, da han ugen efter vandt sin første Challenger titel i Forli, og de flotte resultater har bevirket, at han er no. 143 ATP-ranglisten.

Den proces, som Musetti har været igennem, inden han fik det store gennembrud, ligner til forveksling det forløb, som 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune lige nu står midt i, og derfor er der ingen grund til panik, selvom Holgers præstationer og resultater fortsat er svingende, som det var tilfældet, da han i den forløbne uge overraskende blev sendt ud i 2. runde ved M15 i Setubal af Naoki Nakagawa (JPN).
Dog er der den væsentlige forskel, at Holger ikke får samme antal wildcards som Musetti, som Holger ofte har trænet med på Mouratoglou Tennis Academy i Nice.

Carlos Alcaraz vandt ATP Challenger og har taget 2003-førertrøjen

Spaniens Carlos Alcaraz Garfia, der er samme årgang (2003) som Holger, har ligeledes satset på proff-touren, og han har ligesom Musetti draget nytte af, at hans hjemland har hjulpet ham med wildcards, og han har for alvor formået at videreudvikle talentet på kortere tid, idet han i den forløbne uge allerede for 2. gang vandt en Challenger titel, da han i Barcelona vandt finalen 4-6 6-2, 6-1 over 4. seedede no. 114 Damir Dzumhur (BIH), hvorved han formentlig er i top 160 på den nye rangliste.

Både Lorenzo Musetti og Carlos Alcaraz kan følges i den kommende uge, idet Musetti deltager ved ATP 250 turneringen i Sardinien, hvor han i mandagens 2. kamp ved 1130-tiden møder 8. seedede no. 60 Pablo Cuevas (URU).

Alcaraz deltager i ATP Challenger turneringen i Alicante, hvor han i 1. runde tidligst tirsdag møder no. 199 Ramkumar Ramanathan (IND).
Ugens Challengers i Alicante og Lisabon kan følges på Livestream.com/ATP.

WTA-touren ligger helt stille i den kommende uge, men til gengæld er der fuldt program på ATP-touren, idet der udover de nævnte ATP Challengers og ATP 250 i Sardinien også afvikles ATP 250 i Køln, hvor Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz deltager i double.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

Begge ATP 250 dækkes af Tennistv, men det er tvivlsom, at doublekampe også bliver vist, men som regel bliver alle kampene dog vist på livestream fra Bet365/Unibet.

Ugens største turnering er dog St. Petersburg Open, der oprindelig var planlagt som ATP 250, men på grund af de mange aflysninger af turneringer er den ophøjet til ATP 500, og turneringen kan udover Tennistv også følges hele ugen på TV 2 Sport X.

De 8 seedede ved turneringen er Daniil Medvedev, Denis Shapovalov, Andrey Rublev, Karen Khachanov, Stan Wawrinka, Milos Raonic, Borna Coric og Taylor Fritz.
Desuden deltager Jannik Sinner, der sidste år fik det helt store gennembrud, mens han
fortsat var junior.

Bett1Aces Tennis Tournament - Day 4
2020 Getty Images – Jannik Sinner

I flere uger har Olivia Gram deltaget ved W15 turneringer i Monastir, hvor hun også er tilmeldt i den kommende uge.

19-årige Elena Jamshidi har ligesom flere andre danskere på grund af corona-situationen frameldt sig igen ved flere turneringer, men i denne uge deltager hun ved W15 turneringen i Funchale i Portugal, hvor hun sikrede sig adgang til hovedturneringen med sejr på 6-0, 6-0 i kvalfinalen over Klara Ondrejcekova (SVK).

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com – Elena Jamshidi

I den forløbne uge var flere danske juniorer tilmeldt en Grade 5 turnering i Offenbach, men efter gennemførelsen af kvalifikationen blev turneringen aflyst, fordi en hollandsk deltager var smittet med covid-19.

Derfor kom hverken Natascha Schou, Vilma Krebs Hyllested eller Zoe Du Pasquier Jensen i aktion, men Natascha deltager til gengæld i denne uges Grade 4 turnering i Overath, hvor hun er direkte i hovedturneringen sammen med Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen, mens Emilie Just-Bomholdt er i kvalifikationen.

Natacha Schou
Foto: Sportsfotograf.com – Natacha Schou

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior


WTA Tour – ATP Tour (Uge 42) 

ATP 500 St. Petersburg Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X

Deltagere: Medvedev, Shapovalov, Rublev, Khachanov, Wawrinka, Raonic, Corinc, Fritz, Sinner m.fl.

Resultater 

Finale: (3) Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Borna Coric (CRO) 7-6(5), 6-4

Semifinale
(7) Borna Coric (CRO) vs. (6) Milos Raonic (CAN) 1-6, 6-1, 6-4
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 4-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(7) Borna Coric (CRO) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(3), 6-3
(6) Milos Raonic (CAN) vs. (4) Karen Khachanov (RUS) 6-1, 7-6(1)
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-1
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. (5) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 7-5

1/8-finale
Reilly Opelka (USA) vs. (1) Daniil Medvedev (RUS) 2-6, 7-5, 6-4
(7) Borna Coric (CRO) vs. (WC) Roman Safiullin (RUS) 6-3, 7-5
(4) Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Aslan Karatsev (RUS) 4-6, 7-5, 6-3
(6) Milos Raonic (CAN) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-2

Cameron Norrie (GBR) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-7(5), 6-3
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. Ugo Humbert (FRA) 4-6, 6-4, 7-5
(5) Stan Wawrinka (SUI) vs. (WC) Evgeny Donskoy (RUS) 6-1, 3-6, 6-3
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-1, 6-4

R32 (udvalgte)
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-6, 6-3, 6-0
Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Nino Serdarusic (CRO) 3-6, 7-6(5), 6-2
(WC) Roman Safiullin (RUS) vs. (LL) Emilio Gomez (ECU) 6-4, 6-2
(7) Borna Coric (CRO) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 7-6(2)

(4) Karen Khachanov (RUS) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-4
(WC) Aslan Karatsev (RUS) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-5, 3-6, 7-5
Alexander Bublik (KAZ) vs. (PR) Mackenzie McDonald (USA) 2-6, 7-6(2), 6-4
(6) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Jeffrey John wolf (USA) 7-6(5), 6-1

Cameron Norrie (GBR) vs. (8) Taylor Fritz (USA) 6-4, 4-6, 6-3
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 7-6(7)
Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Pavel Kotov (RUS) 4-6, 6-2, 6-3
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-2, 6-4

(5) Stan Wawrinka (SUI) vs. Daniel Evans (GBR) 3-6, 7-6(3), 7-5
(WC) Evgeny Donskoy (RUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 7-6(4)
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-6(6)
(2) Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Viktor Troicki (SRB) 6-2, 6-3

Qfi (udvalgte)
(1) Jeffrey John Wolf (USA) vs. Alen Avidzba (RUS) 3-6, 7-5, 6-1
(2) Elya Ivashka (BLR) vs. (7) Viktor Troicki (SRB) 7-5, 6-1

Q32 (udvalgte)
(1) Jeffrey John Wolf (USA) vs. Alexey Vatutin (RUS) 4-6, 6-1, 6-3
Alen Avidzba (RUS) vs. (5) Ernests Gulbis (LAT) 4-6 6-3, 7-6(2)
(2) Elya Ivashka (BLR) vs. Max Purcell (AUS) 7-5, 6-4
(7) Viktor Troicki (SRB) vs. (R) Andrey Kuznetsov (RUS) 6-3, 6-7(5), 6-4

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/st-petersburg/568/daily-schedule


ATP 250 bett1HULKS Indoors, Køln (GER) – Hardcourt

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Auger-Aliassime, Paire, Krajinovic, Hurkacz, Struff, Cilic, Verdasco, Murray, M. Ymer m.fl.
Doubles: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater

Semifinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 7-6(3)
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (2) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 1-6, 6-3

Kvartfinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Lloyd Harris (RSA) 6-4, 3-6, 6-0
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Dennis Novak (AUT) 6-3, 2-6, 6-3
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-0
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (6) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(4), 5-7, 6-0

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-1
Lloyd Harris (RSA) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(5), 7-6(2)
Dennis Novak (AUT) vs. (4) Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (8) Marin Cilic (CRO) 3-6, 7-6(3), 6-2

Radu Albot (MDA) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 6-4, 5-7, 7-5
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-1
(6) Hubert Hurkacz (POL) vs. (WC) Mischa Zverev (GER) 6-4, 6-3
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-6(5)

R32
(1) Alexander Zverev (GER) – bye
Fernando Verdasco (ESP) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. Kyle Edmund (GBR) 7-5, 7-6(1)
Steve Johnson (USA) vs. (5) Filip Krajinovic (SRB) 3-6, 6-4, 6-4

(3) Benoit Paiere (FRA) – bye
Dennis Novak (AUT) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 7-5, 6-4
(8) Marin Cilic (CRO) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 4-6, 6-3

(Q) Oscar Otte (GER) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-3
Radu Albot (MDA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 4-6, 6-4
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Daniel Altmaier (GER) 3-6, 6-3, 7-6(5)
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(6) Hubert Hurkacz (POL) vs. (LL) Marc Polmans (AUS) 6-2, 7-5
(WC) Mischa Zverev (GER) vs. John Millman (AUS) 6-1, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-0, 6-3
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

Qfi
Oscar Otte (GER) vs. (8) Marc Polmans (AUS) 6-7(6), 6-4, 6-4
(2) Lloyd George Harris (RSA) vs. (6) Marcos Giron (USA) 2-6, 6-4, 6-2
(3) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Antoine Hoang (FRA) 6-1, 6-3
Henri Laaksonen (SUI) vs. Daniel Masur (GER)  7-5, 6-2

Q32
Oscar Otte (GER) vs. (1) Dominik Koepfer (GER) 6-1, 6-2
(8) Marc Polmans (AUS) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-1, 6-4
(2) Lloyd George Harris (RSA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-1, 6-3
(6) Marcos Giron (USA) vs. Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-3
(3) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jason Jung (TPE) 7-6(4), 6-3
Antoine Hoang (FRA) vs. (7) Gregoire Barrere (FRA) 7-5, 6-4
Henri Laaksonen (SUI) vs. (4) Yuichi Sugita (JPN) 6-1, 6-4
Daniel Masur (GER) vs. (5) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-2, 6-1

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (4) Santiago Gonzalez (MEX)/Ken Skupski (GBR) 6-4, 1-6, [5-10]

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/cologne/9404/daily-schedule


ATP 250 Forte Village Sardegna Open, Sardinien (ITA) – Grus

Deltagere: Fognini, Lajovic, Ruud, Ramos-Vinolas, Sonego, Andujar, Paul, Cuevas, (WC) Musetti m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Marco Cecchinato (ITA) vs. (LL) Danilo Petrovic (SRB) 6-1, 6-0
Laslo Djere (SRB) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 2-6, 6-2, 4-1 Ret’d

Kvartfinale
(LL) Danilo Petrovic (SRB) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(3), 6-1
Marco Cecchinato (ITA) vs. (4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 4-6, 6-1, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-4

1/8-finale
(LL) Danilo Petrovic) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. (6) Pablo Andujar (ESP) 5-7, 7-6(5), 6-4
(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-0, 6-3
Marco Cecchinato (ITA) vs. (7) Tommy Paul (USA) 7-6(1), 6-4

Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Andrea Pellegrino (ITA) 6-2, 6-1
Yannick Hanfmann (GER) vs. Casper Ruud (NOR) 6-2, 6-1
Jiri Vesely (CZE) vs. (5) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 3-6, 6-1
Laslo Djere (SRB) vs. (2) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 7-5

R32
(1) Fabio Fognini (ITA) – bye
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Federico Coria (ARG) 7-5, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 7-6(6)
(6) Pablo Andujar (ESP) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 7-5, 7-5

(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
Corentin Moutet (FRA) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(0), 6-4
(WC) Marco Ceccinato (ITA) vs. Gianluca Mager (ITA) 5-7, 7-6(7), 6-2
(7) Tommy Paul (USA) vs. (LL) Andrej Martin (SVK) 5-7, 6-3, 7-5

(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (8) Pablo Cuevas (URU) 7-6(4), 7-5
(Q) Andrea Pellegrino (ITA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(7), 3-0 Ret’d
Yannick Hanfmann (GER) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-0, 6-4
(3) Casper Ruud (NOR) – bye

(5) Lorenzo Sonego (TA) vs. (WC) Giulio Zeppieri (ITA) 6-2, 7-6(4)
Jiri Vesely (CZE) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 7-5
Laslo Djere (SRB) vs. (Q) Sumit Nagal (IND) 6-3, 6-1
(1) Dusan Lajovic (SRB) – bye

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/sardinia/9408/daily-schedule


Kvalifikation, WTA Premier 5, J & T Banka Ostrava Open 2020 (CZE) – Hardcourt

Qfi
(1) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (8) Arantxa Rus (NED) 7-5, 6-2
(10) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 5-7, 7-5
(3) Cori Gauff (USA) vs. (11) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-4
(12) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (4) Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-2
(9) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (5) Anna Blinkova (RUS) 4-6, 5-2 Ret’d
(WC) Tereza Martincova (CZE) vs. (7) Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-2

Q16
(1) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-6(5), 6-3
(8) Arantxa Rus (NED) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-3

(2) Marie Bouzkova (CZE) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-3
(10) Daria Kasatkina (RUS) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-4, 6-2

(3) Cori Gauff (USA) vs. (WC) Jana Cepelova (SVK) 6-1, 6-0
(11) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-7(5), 6-2, 6-1

(4) Jil Teichmann (SUI) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-3
(12) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-3, 6-0

(5) Anna Blinkova (RUS) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-6(5), 6-4
(9) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 6-4(WC) Tereza Martincova (CZE)

(WC) Tereza Martincova (CZE) vs. (6) Bernardaera (USA) 6-4, 6-7(6), 6-3
(7) Paula Badosa (ESP) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-3

Den komplette schedule på https://www.wtatennis.com/tournament/2025/ostrava/2020/order-of-play


ATP Challenger (uge 42)

Livestream/ATP

€44K, Alicante Ferrero Challenger (ESP) – Grus

Finale: Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (1) Pedro Martinez Portero (ESP) 7-6(6), 6-3

Semifinale
(1) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (3) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 2-6, 6-3
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Mario Vilella Martinez (ESP) 1-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Tomas Machac (CZE) 6-4, 1-6, 6-2
(3) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Aleksandar Vukic (AUS) 6-1, 4-6, 6-1
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Juan Pablo Ficovich (ARG) 3-6, 6-4, 6-2
Mario Vilella Martinez (ESP) vs. Steven Diez (CAN) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Guillermo garcia-Lopez (ESP) 6-4, 6-0
(3) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Pol Martin Tiffon (ESP) 6-3, 7-5
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (8) Daniel Elahi Galan (COL) 6-1, 3-6, 6-3

R32
(1) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-4, 3-0 Ret’d
(3) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Carlos Gimeno Valero (ESP) 7-5, 6-2
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Ramkumar Ramnathan (IND) 7-6(4), 7-6(3)
Juan Pablo Ficovich (ARG) vs. (4) Carlos Taberner (ESP) 7-6(5), 6-3
(Q) Malek Jaziri (TUN) vs. (2) Juan Pablo Varillas Patino-Samudia (PER) 2-6, 6-1, 6-4


€44K, Lisboa Belem Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Finale: (1) Jaume Munar (ESP) vs. (2) Pedro Sousa (POR) 7-6(3), 6-2

Semifinale
(1) Jaume Munar (ESP) vs. (5) Federico Gaio (ITA) 6-3, 6-0
(2) Pedro Sousa (POR) vs. Alessandro Giannessi (ITA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Jaume Munar (ESP) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-2, 6-2
(5) Federico Gaio (ITA) vs. (Q) Guilherme Clezar (BRA) 5-7, 6-4, 7-6(4)
Alessandro Giannessi (ITA) vs. (Q) Dimitar Kuzmanov (BUL) 6-4, 6-3
(2) Pedro Sousa (POR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 7-5, 6-2

1/8-finale
(1) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Borna Gojo (CRO) 6-1, 7-6(5)
Alessandro Giannessi (ITA) vs. (4) Paolo Lorenzi (ITA) 7-5, 6-3
(2) Pedro Sousa (POR) vs. Hugo Grenier (FRA) 7-5, 6-0

R32
(1) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Sebastian Ofner (AUT) 6-4, 6-2
Nuno Borges (POR) vs. (3) Damir Dzumhur (BIH) 7-6(8), 6-1
(4) Paolo Lorenzi (ITA) vs. Ulises Blanch (USA) 6-2, 6-3
(2) Pedro Sousa (POR) vs. Gastao Elias (POR) 6-7(5), 6-1, 6-3

Q16: (3) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 4-6, 6-2

<< tilbage


ITF Men (42)

<< tilbage


ITF Women (42)

W15, MADEIRA LADIES OPEN 2020, Funchal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q) (1310) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1104) Jantje Tilbuerger (GER) 3-6, 2-6

Qfi: [5] (1310) Elena Jamshidi (DEN) vs. [12] (ITF1294) Klara Ondrejcekova (SVK) 6-0, 6-0
Q32: [5] (1310) Elena Jamshidi (DEN) – bye


W15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1286) Olivia Gram (DEN) vs. (1042) Rebeca Pereira (BRA) 3-6, 2-6

Doubles

Olivia Gram (DEN)/Maria Tanascu (CAN) vs. Francesca Dell’edera (ITA)/Katherine Westbury (NZL) 4-6, 0-6

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 42)

J4, RHEINLAND JUNIORS OPEN 1, Overath (GER) – Hardcourt

Girls Singles

Semifinale
(748) Paula Cembranos (SUI) vs. [1] (166) Laura Isabel Putz (GER) 3-6, 6-4, 7-5
(898) Natacha Schou (DEN) vs. [3] (229) Carolina Kuhl (GER) 6-4, 0-6, 3-6

Kvartfinale
[8] (365) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (166) Laura Isabel Putz (GER) 6-3, 2-6, 4-6
(898) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (1386) Josy Daems (GER) 6-4, 6-4

1/8-finale:
[8] (365) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (874) Given Roach (GBR) 6-0, 6-1
(898) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (1437) Gina Feistel (GER) 6-4, 6-2

R32
[8] (365) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (LL) (1074) Flo Helsen (BEL) 6-1, 6-1
(898) Natacha Schou (DEN) vs. [6] (328) Sarah Mueller (GER) 6-3, 6-3

Q16: 1713) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [4] (1074) Flo Helsen (BEL) 4-6, 5-7
Q32: (1713) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (1646) Sina Fackelmann (GER) -7-6(3), 7-6(1)

Girls doubles

Finale: Svendsen/Passola vs. (1) Laura Isabel Putz/Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 1-6, 3-6
Semifinale: Svendsen/Passola vs. (2) Maria Dzemeshkevich (RUS)/Sarah Mueller (GER) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Svendsen/Passola vs. (3) Carolina Kuhl/Ella Seidel (GER) 3-6, 6-2, [10-2]

1/8-finale
Johanne Christine Svendsen (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. Vicky Veloso/Lavinia Morreale (GER) 6-2, 6-4
Natacha Schou (DEN)/Hana Gamracy (CAN) vs. Josy Daems/Anna Linn Puls (GER) 6-7(5), 6-4, [10-12]

 


J5, INTERNATIONAL JUNIORS NORMANDIE TENNIS, Honfleur (FRA) – Hardcourt

Boys singles

R32: [7] (1077) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) (2189) Valentin Faure (FRA) 2-6, 3-6

Boys doubles

Semifinale: Mikkelsen/Nokic vs. (1) Romain Gales/Cesar Bouchelaghem (FRA) 2-6, 1-6
Kvartfinale: Mikkelsen/Nokic vs. Hoan Mouret/Sacha Grandvincent (FRA) 6-0, 6-1
1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Eldin Nokic (SWE) vs. Clement Mayoral/Gauthier Charollais (FRA) 6-4, 6-2


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 42)

U14 Cat2, International Playsight Cup – U14, Hoehr-Grenzhausen (GER) – Grus

U14 Boys singles

Q16:
[3] (482) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (WC) Finn Marlon Gerharz (GER) 6-2, 5-7, [6-10]
[15] (700) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Christopher Thies (GER) 2-6, 1-6


U14 Cat3, PORTIMÃO 2020 INTERNATIONAL TOURNAMENT U14 (POR) – Cement
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles

Finale: [8] (344) Sara Børkop (DEN) vs. [1] (91) Noemi Basiletti (ITA) 1-6, 0-6

Semifinale:
[1] (91) Noemi Basiletti (ITA) vs. [3] (245) Angelina Voloshchuk (POR)
[8] (344) Sara Børkop (DEN) vs. [2] (230) Maria Pinto (POR) 6-3, 6-0

Kvartfinale: [8] (344) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (259) Jessica Para (POR) 6-3, 6-1
1/8-finale: [8] (344) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Teresa Poppe (POR) 6-0, 6-1

R32:
(874) Victoria Luna Borg (DEN) vs. (426) Maria Pereira (POR) 3-6, 0-6
[8] (344) Sara Børkop (DEN) vs. (500) Barbara Brito (POR) 6-3, 6-0

Girls doubles

Semifinale:  Borg/Basiletti vs. (4) Analu Freitas/Angelina Voloshchuk (POR) 2-6, 4-6
1/4-finale: Borg/Basiletti vs. Børkop/Mesquita 7-6(5), 6-1

1/8-finale: Victoria Luna Borg (DEN)/Noemi Basiletti (ITA) vs. (WC) Patricia Gui/Frederica Nunes (POR) 6-1, 6-1
(2) Sara Børkop (DEN)/Carolina Mesquita (POR) vs. (wC) Lara Goncalves/Alice Ramos (POR) 6-2, 6-1


WTA Challenger/125K 

Næste Limoges 14. december 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm