Når der tages hul på kvartfinalerne ved French Open er der fortsat 2 deltagere fra kvindernes kvalifikation, men den største sensation er, at 19-årige Iga Swiatek vandt en storsejr over Simona Halep

19-årige Iga Swiatek har i de første 4 runder af kvindernes French Open vundet alle kampe med overbevisende cifre i 2 sæt.
Efter 6-1, 6-2 sejr i 1. runde mod Marketa Vondrousova (CZE) afgav Iga Swiatek 5 partier i de 2 næste kampe, som blev vundet 6-1, 6-4 over Su-wei Hsieh (TPE) og 6-3, 6-2 over Eugenie Bouchard (CAN), hvorefter hun igen vandt 6-1, 6-2, da hun sensationelt sendte 1. seedede Simona Halep ud af turneringen.

Iga Swiatek
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una

Swiateks modstander i kvartfinalen er ligeledes temmelig uventet 26-årige no. 159 Martina Trevisan (ITA), der efter 3 sejre i kvalifikationen har vundet over Camila Giorgi (ITA) og i 2. runde 4-6, 6-2, 7-5 over stortalentet Cori Gauff, samt over Maria Sakkari (GRE) og 5. seedede Kiki Bertens (BEL).

Martina Trevisan
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Martina Trevisan

Trevisan er ikke den eneste kvalspiller, som er videre til kvartfinalen, idet 23-årige no. 131 Nadia Podoroska (ARG) ligeledes har fulgt 3 sejre i kvalifikationen op med yderligere 4 sejre, senest 2-6, 6-2, 6-3 over Barbora Krejcikova (CZE), der forinden bl.a. havde sendt Barbora Strycova (CZE) og Tsvetana Pironkova (BUL) ud.

Nadia Podoroska
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Nadia Podoroska

Frederik Løchte Nielsen var fortsat med i double, da turneringen gik ind i den anden uge, og i mandagens kvartfinalen havde han sammen Tim Putz 2 matchbolde, som ikke blev udnyttet mod det 1. seedede par Robert Farah/Juan Sebastian Cabal (COL).

Det lykkedes ikke for 17-årige Elmer Møller at spille sig videre fra 1. runde i juniorernes French Open, da han søndag blev besejret 7-5 6-4 af Arthur Fils (FRA), der havde wildcard  til turneringen, men Elmer er dog fortsat med i double, hvor han sammen med Kokoro Isomura (JPN) møder 7. seedede Mikolaj Lorens (POL) og Karlis Ozolins (LAT) i 1. runde tirsdag.

På grund af corona-situationen er antallet af turneringer under ITF World Tennis Tour begrænset til 2-3  turneringer om ugen, og hver eneste uge afvikles Magic Tours i Monastir i Tunesien, som fraråder indrejse fra Danmark på grund af de danske smittetal, og flere tilmeldte danske spillere har de seneste uger frameldt sig Magic Tours.

19-årige Olivia Gram har dog befundet sig i Tunesien en måneds tid, og hun har deltaget i Magic Tours 3 uger i træk i Monastir, hvor hun for 2 uger siden optjente et enkelt point til WTA-ranglisten, hvorved hun har 4 point, som rækker til en rangering som no. 1286 på WTA-ranglisten.

Olivia har i flere turneringer også deltaget i double, hvor hun for et par uger siden var i finalen sammen med Darja Semenistaja (LAT), og i sidste uge var Olivia igen i finalen i Monastir sammen med Maria Lourdes Carle (ARG), hvor de efter sejr i kvartfinalen 6-3, 7-6(2) over Dia Evtimova (BUL)/Anna Ureke (RUS) og i semifinalen 6-3, 4-6, [10-4] over det canadiske par Louise Kwong og Maria Tanasescu blev besejret i finalen af Olivias førnævnte makker Darja Semenistaja og Darya Astakhova (RUS) 6-4, 6-3.

Olivia deltager for 4. uge i træk i Monastir, hvor turneringen nu benævnes Magic Hotel Tours, og denne gang er Olivia direkte i hovedturneringen på et wildcard.

JM 2020
Foto: Privat – Olivia Gram

Portugal er ligeledes en af de få nationer, hvor der ofte afvikles en ITF turnering, og i denne uge afvikles M15 turneringen GRUPO RE/MAX LOUNGE SETÚBAL OPEN 2020, hvor 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune er blandt deltagerne.

Holger møder tirsdag kl. 11 på Court 2 no. 360 Tsung-Hua Yang (TPE), der er seedet 5.
De er livestream fra turneringen på både Court 1 og 2.

Klosters 2020
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune efter finalesejr ved M25 i Klosters

Tilføjelse: 7-8. oktober afvikles TP/Gardell Open hos Fair Play Tennisklubb med Hannah Viller Møller, Sofia Nami Samavati og Oskar Brostrøm Poulsen blandt deltagerne

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 11. oktober
Billede: (til facebook-opslag) Rafael Nadal (Foto: Sportsfotograf.com), Novak Djokovic (Foto: Getty Images)

Grand Slam, French Open – Europort/Eurosport Player/Dplay

COURT SUZANNE-LENGLEN – Finaler – start 1130
(2) T. Babos (HUN)/K. Mladenovic (FRA) vs. (14) D. Krawczyk (USA)/Alexa Guarachi (CHI)
NB 1500:  (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Rafael Nadal (ESP)

====

ATP Challenger – livestream.com/ATP

€44K, Barcelona – Finale – start 1100 Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) Andrea Collarini (ARG) 6-3, 7-5
NB 1230: [4] (114) Damir Dzumhur (BIH) vs. (189) Carlos Alcaraz Garfia (ESP)

€132K, Parma – Finale – start 1400
(1) Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Salvatore Caruso (ITA)

====

Desuden kan følges kvalkampe fra ATP 500 St. Petersburg og ATP 250 i Køln og Sardinien på Bet365/Unibet.

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-41-iga-swiatek-sensationelt-i-french-open-kvartfinale-sammen-med-2-kval-spillere/



WTA Tour – ATP Tour (Uge 40+41) 

French Open, Paris (FRA) – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player, Dplay

Det komplette spilleprogram

Resultater Women (udvalgte)

Finale: (4) Sofia Kenin (USA) vs. Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-1

Semifinale
Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Nadia Podoroska (ARG) 6-2, 6-1
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (7) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 7-5

Kvartfinale
Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-1
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-4
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 4-6, 6-0
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-3

1/8-finale
Iga Swiatek (POL) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, 6-2
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-3
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-2, 6-3
====
Danielle Collins (USA) vs. (30) Ons Jabeur (TUN) 6-4, 4-6, 6-4
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Fiona Ferro (FRA) 2-6, 6-2, 6-1
(7) Petra Kvitova vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. Paula Badosa (ESP) 7-5, 6-2

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. (25) Amanda Anisimova (USA) 6-0, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-2
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (20) Maria Sakkari (GRE) 1-6, 7-6(6), 6-3
(5) Kiki Bertens (NED) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-2

(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (27) Ekaterina Elexandrova (RUS) 6-4, 7-5
Caroline Garcia (FRA) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 1-6, 6-4, 7-5
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-2
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 5-7, 6-4, 6-3
====
(30) Ons Jabeur (TUN) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(7), 2-6, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (11) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 2-6, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 7-6(6), 4-6, 6-0
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Irina Bara (ROU) 6-2, 6-0

(7) Petra Kvitova vs. Leylah Fernandez (CAN) 7-5, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. Clara Burel (FRA) 7-6(2), 7-5
Laura Siegemund (GER) vs. 6-7(5) 6-3, 6-0
Paula Badosa (ESP) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-3

R64
(1) Simona Halep (ROU) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-4
(25) Amanda Anisimova (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-0
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (PR) Daria Gavrilova (AUS) 5-7, 6-4, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-4

(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. Cori Gauff (USA) 4-6, 6-2, 7-5
(20) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Kamilla Rakhimova (RUS) 7-5, 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 6-4
(5) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Sara Errani (ITA) 7-6(5), 3-6, 9-7
—-
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) 6-3, 0-6, 6-2
(27) Ekaterina Elexandrova (RUS) vs. (LL) Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-6(5) 6-2
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 7-5

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (10) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 6-2
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (23) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 1-6, 6-2
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (32) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 3-6, 6-3
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (6) Serena Williams (USA) – walkover
====
(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-6(6), 6-0
(30) Ons Jabeur (TUN) vs.  Nao Hibino (JPN) 7-6(4), 6-4
(Q) Clara Tauson (DEN) vs. Danielle Collins (USA) 2-6, 3-6
(11) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2

Fiona Ferro (FRA) vs. (14) Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 4-6, 6-2
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Christina Mchale (USA) 6-4, 6-3
(Q) Irina Bara (ROU) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 4-0 Ret’d
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Ana Bogdan (ROU) 3-6, 6-3, 6-2

(7) Petra Kvitova vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-3
Leylah Fernandez (CAN) vs. Polona Hercog (SLO) 6-4, 3-6, 6-1
Clara Burel (FRA) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(6), 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-4, 7-6(3)

(13) Petra Martic (CRO) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-7(1), 7-5, 6-3
Laura Siegemund (GER) vs. Julia Goerges (GER) 1-6, 6-1, 6-3
Paula Badosa (ESP) vs. (29) Sloane Stephens (USA) 6-4, 4-6, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-2

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-0
(25) Amanda Anisimova (USA) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-0

(PR) Daria Gavrilova (AUS) vs. (24) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. (15) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-2

Cori Gauff (USA) vs. (9) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-3
(20) Maria Sakkari (GRE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-0, 7-5

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (28) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 2-6, 6-1
Katerina Siniakova (CZE) vs. Lauren Davis (USA) 7-6(5), 6-2
(Q) Sara Errani (ITA) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, 6-1
(5) Kiki Bertens (NED) vs. Katarina Zavatska (UKR) 2-6, 6-2, 6-0
—-
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Varvara Gracheva (RUS) 7-6(2), 6-4
(27)Ekaterina Elexandrova (RUS) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-3, 6-3

Caroline Garcia (FRA) vs. (17) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 3-6, 6-4
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Magarita Gasparyan (RUS) 6-2, 6-3

(10) Victoria Azarenka (BLR) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-2
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-2

(32) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 7-5, 6-2
(6) Serena Williams (USA) vs. Kristie Ahn (USA) 7-6(2), 6-0
====
(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-1
(30) Ons Jabeur (TUN) vs. Zarina Diyas (KAZ) 4-6, 6-3, 6-1

(Q) Clara Tauson (DEN) vs. (21) Jennifer Brady (USA) 6-4, 3-6, 9-7
Danielle Collins (USA) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 2-6, 6-2, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Garbine Muguruza (ESP) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 4-6, 8-6

(14) Elena Rybakina (KAZ) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. (22) Karolina Muchova (CZE) 6-2, 6-4

(Q) Irina Bara (ROU) vs. (26) Donna Vekic (CRO) 6-3, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 2-6, 6-3, 6-1
Ana Bogdan (ROU) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-2
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-4, 3-6, 6-3
—-
(7) Petra Kvitova vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-5
Leylah Fernandez (CAN) vs. (31) Magda Linette (POL) 1-6, 6-2, 6-3

Kaja Juvan (SLO) vs. (18) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (12) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(2)

(13) Petra Martic (CRO) vs. Misaki Doi (JPN) 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) vs. (19) Alison Riske (USA) 6-3, 6-7(4), 6-1

(29) Sloane Stephens (USA) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Mayar Sherif (EGY) 6-7(9), 6-2, 6-4

Resultater Men (udvalgte)

Finale:  (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 6-0, 6-2, 7-5

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-3, 7-6

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (17) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-2, 6-3, 6-4
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (13) Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-2, 6-3
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 7-6(1), 5-7, 6-7(6), 7-6(5), 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Jannik Sinner (ITA) 7-6(4), 6-4, 6-1

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 6-3, 6-3
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Daniel Altmaier (GER) 6-2, 7-5, 6-2
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-7(4), 7-5, 6-4, 7-6(3)
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 7-6(9), 6-2
====
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-3, 6-4
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-4, 5-7, 3-6, 6-3
Jannik Sinner (ITA) vs. (6) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-3, 4-6, 6-3
(2) Rafael Nadal vs. (Q) Sebastian Korda (USA) 6-1, 6-1, 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Daniel Elahi Galan (COL) 6-0, 6-3, 6-2
(15) Karen Khachanov (RUS) vs. (20) Cristian Garin (CHI) 6-2, 3-6, 6-4, 6-2
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-3, 5-7, 6-4
(Q) Daniel Altmaier (GER) vs. (7) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 7-6(5), 6-4
—-
Marton Fucsovics (HUN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-5, 6-1, 6-3
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-3, 00 REt’d
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-1, 6-2, 3-1 Ret’d
====
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (27) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(5), 6-3, 7-6(17)
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Norbert Gombos (SVK) 7-6(3), 6-3, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (16) Stan Wawrinka (SUI) 2-6, 6-3, 6-3, 4-6, 6-0
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (28) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-3, 6-1
—-
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 7-5, 6-3
Jannik Sinner (ITA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 7-5, 7-5
(Q) Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 6-3, 6-1
(2) Rafael Nadal vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-1, 6-4, 6-0

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 6-2, 6-2
(LL) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-2, 6-3
(20) Cristian Garin (CHI) vs. (LL) Marc Polmans (AUS) 6-7(5), 6-2, 7-6(3), 6-4
(15) Karen Khachanov (RUS) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-1, 6-7(4), 7-6(7), 7-6(2)

(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Attila Balazs (HUN) 6-3, 6-1, 6-2
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-2, 6-1
(Q) Daniel Altmaier (GER) vs. (30) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(4), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 4-6, 6-2, 6-3
—-
Marton Fucsovics (HUN) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(2), 6-3, 7-5
Thiago Monteiro (BRA) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(5), 6-4, 6-1
Kevin Anderson (RSA) vs. (22) Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-1, 3-6, 6-1

Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (9) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-7(5), 6-3, 3-6, 8-6
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrej Martin (SVK) 6-4, 7-6(5), 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Nikola Milojevic (SRB) 7-5, 2-6, 6-1, 7-6(4)
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4, 6-2
====
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-6(8), 6-1, 7-5
(27) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-2, 6-4
Norbert Gombos (SVK) vs. (Q) Jurij Rodionov (AUT) 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-4
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Lorenzo Giustino (ITA) 6-1, 7-5, 6-0

(16) Stan Wawrinka (SUI) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1
Hugo Gaston (FRA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, 7-6(4), 3-6, 6-2
(28) Casper Ruud (NOR) vs. Tommy Paul (USA) 6-1, 1-6, 6-3, 1-6, 6-3
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Jack Sock (USA) 6-1, 6-3, 7-6(6)
—-
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 2-6, 6-4, 7-6(5), 4-6, 6-4
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-2, 5-7, 6-2
Federico Coria (ARG) vs. (23) Benoit Paire (FRA) 7-6(3), 4-6, 6-3, 6-1
Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Benjamin Bonzi (FRA) 6-2, 6-4, 6-4

(Q) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-1, 6-0
(Q) Sebastian Korda (USA) vs. (21) John Isner (USA) 6-4, 6-4, 2-6, 6-4
Stefano Travaglia (ITA) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-4, 2-6, 7-6(7), 4-6, 6-2
(2) Rafael Nadal vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-1, 6-0, 6-3

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-0, 6-2, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (29) Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 2-6, 4-6, 7-6(1), 11-9

(20) Cristian Garin (CHI) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 4-6, 6-1, 6-4
(15) Karen Khachanov (RUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(3), 6-3, 6-3

(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 6-2, 6-1
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-2, 7-5

(30) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Frances Tiafoe (USA) 3-6, 7-6(5), 6-3, 6-7(2), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-1, 6-3
—-
Marton Fucsovics (HUN) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 7-6(3), 2-6, 6-1
Thiago Monteiro (BRA) vs. (31) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 6-4, 6-2

(22) Dusan Lajovic (SRB) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-4, 7-6(4), 4-6, 6-1
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Sam Querrey (USA) 6-7(5), 6-7(4), 7-5, 6-4, 6-3

(9) Denis Shapovalov (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 7-5, 5-7, 6-3
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Gregoire Barrere (FRA) 6-3, 6-2, 6-2

(Q) Nikola Milojevic (SRB) vs. (26) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 3-6, 6-3, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jaume Munar (ESP) 4-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-4
====
Alexander Bublik (KAZ) vs. (8) Gael Monfils (FRA) 6-4, 7-5, 3-6, 6-3
(27) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 7-5, 7-6(2), 1-6, 2-6, 6-3

Norbert Gombos (SVK) vs. (24) Borna Coric (CRO) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4
(12) Diego Schwartzman (ARG) vss. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-0, 6-1, 6-3

(16) Stan warinka (SUI) vs. Andy Murray (GBR) 6-1, 6-3, 6-2
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (19) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 6-3, 6-3

(28) Casper Ruud (NOR) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-1, 6-3, 6-1
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-3, 6-3
—-
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Dennis Novak (AUT) 7-5, 6-2, 6-4
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. (25) Alex De Minaur (AUS) 7-6(9), 6-4, 6-0

(23) Benoit Paire (FRA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-5, 6-4, 6-4
Federico Coria (ARG) vs. (LL) Jason Jung (TPE) 7-5, 7-6(6), 7-6(3)
(Q) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-4, 4-6, 6-4
Jannik Sinner (ITA) vs. (11) David Goffin (BEL) 7-5, 6-0, 6-3

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (14) Fabio Fognini (ITA) 7-5, 3-6, 7-6(1), 6-0
(21) John Isner (USA) vs. Elliot Benchetrit (FRA) 6-4, 6-1, 6-3

Kei Nishikori (JPN) vs. (32) Daniel Evans (GBR) 1-6, 6-1, 7-6(3), 1-6, 6-4
(2) Rafael Nadal vs. Egor Gerasimov (BUL) 6-4, 6-4, 6-2

Men’s doubes

Kvartfinale:  Løchte/Puetz vs. (1) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) 7-6(10), 4-6, 6-7(7)
1/8-finale: Løchte/Puetz vs. (5) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK) 7-5, 5-7, 6-4
R32: Løchte/Puetz vs. (11) John Peers (AUS)/Michael Venus (NZL) 7-6(3), 6-3

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Lorenzo Sonego/Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 6-4

Boys singles

R32
Hamad Medjedovic (SRB) vs. (1) Harold Mayot (FRA) 7-5, 4-6, 6-3
Luca Nardi (USA) v. (12) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 6-3, 6-2
(WC) Arthur Fils (FRA) vs. (6) Luciano Darderi (ITA) 1-6, 6-2, 6-3

R64
(1) Harold Mayot (FRA) vs. Bruno Oliveira (BRA) 6-1, 6-1
(6) Luciano Darderi (ITA) vs. Shunsuke Mitsui (JPN) 6-1, 6-4
Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Arthur Fils (FRA) 5-7, 4-6

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Kokoro Isomura (JPN) vs. (7) Mikolaj Lorens (POL)/Karlis Ozolins (LAT) 1-6, 6-7(5)

Girls singles

R32
Alina Charaeva (RUS) vs. (1) Victoria Jimenez Kasatseva (AND) 7-5, 2-6, 6-3
(8) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. Daria Lopatetska (UKR) 3-6, 6-3, 6-3
Julia Avdeeva (RUS) vs. (11) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-4, 1-6, 6-3
(2) Alexandra Eala (PHI) vs. Maria Guth (GER) 6-1, 5-7, 6-4

R64
(1) Victoria Jimenez Kasatseva (AND) vs. (WC) Shanice Roignot (FRA) 6-2, 6-4
Daria Lopatetska (UKR) vs. (WC) Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-1, 7-6(3)
(11) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Julia Garcia (MEX) 6-1, 6-1
Aubane Droguet (FRA) vs. Daria Frayman (RUS) 6-3, 6-4
(2) Alexandra Eala (PHI) vs. Natalia Szabanin (HUN) 6-4 6-1


ATP Challenger (uge 41)

Livestream/ATP

€132K, Internazionali di Tennis Emilia Romagna, Parma (ITA) – Grus

Finale
(1) Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 3-6, 6-4

Semifinale
(1) Frances Tiafoe (USA) vs. (4) Federico Delbonis (ARG) 3-6, 6-3, 6-4
(5) Salvatore Caruso (ITA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Filippo Baldi (ITA) 7-6(3), 7-5
(4) Federico Delbonis (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 4-6, 6-2, 6-2
(5) Salvatore Caruso (ITA) vs. (3) Laslo Djere (SRB) 6-4, 2-6, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (LL) Juan Pablo Ficovich (ARG) 6-7(6), 6-4, 7-5

1/8-finale
(1) Frances Tiafoe (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA)  6-3, 3-6, 6-3
(Q) Filippo Baldi (ITA) vs. (7) Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-3, 3-1 Ret’d
(4) Federico Delbonis (ARG) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-1, 6-4
Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 6-3
====
(5) Salvatore Caruso (ITA) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 6-2, 7-5
(3) Laslo Djere (SRB) vs. Sumit Nagal (IND) 7-5, 4-6, 6-4
(LL) Juan Pablo Ficovich (ARG) vs. Mitchell Krueger (USA) 6-1, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (Q) Alexandre Muller (FRA) 6-4, 6-4

R32
(1) Frances Tiafoe (USA) vs. Blaz Rola (SLO) 7-6(1), 6-3
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Federico Gaio (ITA) 6-3, 6-2
(Q) Filippo Baldi (ITA) vs. (Taro Daniel (JPN) 5-7, 7-6(5), 6-1
(7) Gianluca Mager (ITA) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-5, 7-6(5)

(4) Federico Delbonis (ARG) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-1, 7-6(6)
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-6(5), 6-2
Marco Cecchinato (ITA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-4
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-3, 6-1
====
(5) Salvatore Caruso (ITA) vs. (Q) Hugo Grenier (FRA)4-6, 6-3, 6-4
(Q) Tomas Machac (CZE) vs. Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PRE) 6-2, 4-2 Ret’d
Sumit Nagal (IND) vs. Giulio Zeppieri (ITA) 6-4, 6-4
(3) Laslo Djere (SRB) vs. Jason Jung (TPE) 6-2, 6-4

(LL) Juan Pablo Ficovich (ARG) vs. Danilo Petrovic (SRB) 6-3, 7-6(5)
Mitchell Krueger (USA) vs. (SE) Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-4
(Q) Alexandre Muller (FRA) vs.  (SE) Maxime Cressy (FRA) vs. 6-3, 4-6, 6-3
Alexei Popyrin (AUS) vs. (2) Juan Ignacio Londero (ARG) 1-6, 2-1 Ret’d


€44K, Sanchez-Casal Leotron Catalonia, Barcelona (ESP) – Grus

Finale: (189) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [4] (114) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1

Semifinale:
(189) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) (198) Andrea Collarini (ARG) 6-3, 7-5
[4] (114) Damir Dzumhur (BIH) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-0, 6-3

Kvartfinale: (189) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (177) Filip Horansky (SVK) 7-5, 4-6, 6-4
1/8-finale: (189) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (183) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-3, 4-6, 6-2
R32: (189) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [3] (113) Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-3

<< tilbage


ITF Men (41)

M15, GRUPO RE/MAX LOUNGE SETÚBAL OPEN 2020 (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Livestream Court 1 og 2

Kvartfinale
(Q) (520) Wilson Leite (BRA) vs. (431) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 7-6(1), 6-3

1/8-finale
(576) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (698) Naoki Nakagawa (JPN) 6-7(5), 6-7(2)
(431) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (Q) (520) Wilson Leite (BRA) 6-4, 2-6, 6-4
[2] (332) Christian Lindell (SWE) vs. (LL) (818) Luis Faria (POR) 6-1, 7-6(5)

R32
(Q) (684) Luke Johnson (GBR) vs. [1] (281) JC Aragone (USA) 6-3, 6-4
(Q) (631) Mateus De Carvalho Cardos Alves (BRA) vs. [3] (330) Dayne Kelly (AUS) 6-1, 2-6, 6-4
(Q) (698) Naoki Nakagawa (JPN) vs. (WC) Diogo Marques (POR) 6-3, 6-1
(576) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (360) Tsung-Hua Yang (TPE) 7-6(7), 7-5
(431) Patrik Niklas-Salminen (FIN) vs. (392) Oscar Jose  Gutierrez (BRA) 6-2, 6-4
[2] (332) Christian Lindell (SWE) vs. (LL) (928) George Loffhagen (GBR) 6-2, 6-3

<< tilbage


ITF Women (41)

W15, Magic Hotels Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (WC) (1286) Olivia Gram (DEN) vs. (960) Yasmine Mansouri (FRA) 0-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Elena Malygina (EST) vs. (4) Yasmine Mansouri (FRA)/Maria Lourdes Carle (ARG) 5-7, 5-7

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 41)

J3, LOUSADA JUNIOR CUP II – 2020 (POR) – Grus

Boys Singles

R32: (Q) (748) Richard Biagiotti (DEN) vs. (623) Carlos Guerrero Alvarez (ESP) 1-6, 3-6

Qfi: [2] (748) Richard Biagiotti (DEN) vs. Ricardo Batista (POR) 7-6(6), 3-6, [10-8]
Q16: [2] (748) Richard Biagiotti (DEN) vs. (2525) Ivan Perez Martin (ESP) 3-6, 6-3, [10-5]
Q32: [2] (748) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1131) Joao Ferreira (POR) 6-0, 6-7(5), [10-8]

 


J5, HTV ITF JUGEND WELTRANGLISTEN TURNIER, Offenbach (GER) – Grus

Girls singles

R32
(1334) Zoe De Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) (2674) Sonja Zhiyenbayeva (GER)
(1679) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (647) Anna Semenova (RUS)
[8] (890) Natacha Schou (DEN) vs. (1321) Sara Pantelic (BEL)

Turneringen blev ikke gennemført, da en hollænder blev smitte med Covid-19!!

Q16: [7] (2674) Cecilie wiche (DEN) vs. Ida Clement (GER) 4-6, 3-6
Q32: [7] (2674) Cecilie wiche (DEN) vs. Lina Spirgath (GER) 6-2, 6-3


J5, 2. LAGO DI GARDA JUNIOR OPEN (ITA) – Grus

Boys singles

Semifinale: (1573) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [1] (585) Pietro Pampanin (ITA) 5-7, 5-7
Kvartfinale: (1573) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1367) Lukas Janousek (CZE) 2-6, 6-4, 6-1
1/8-finale: (1573) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [4] (1121) Simone Vaccari (ITA) 6-4, 6-3
R32: (1573) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1460) Enrico Baldisserri (ITA) 2-6, 6-3, 6-1


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 41)


WTA Challenger/125K 

Næste Limoges 14. december 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

TP/Gardell Open, Malmø – 7-8. oktober

Livestream (3 baner) Tennisportalen.se & Tennisportalens Youtube, Dplay

Spilleprogram torsdag

Hannah Viller Møller vs. Marina Yudanov 1-4, 3-4(5)
Sofia Nami Samavati vs. Martha Matoula 1-4, 2-4
Kevin Chahoud vs. Herman Höyerall 4-1, 4-1
Christian Samuelsson vs. Linus Frost 2-4, 4-3(5), 4-3(2)

Finale Damer – (10.000 SEK)
Martha Matoula vs. Marina Yudanov 4-0, 4-3(5)

Finale Herrer
Kevin Chahoud vs. Christian Samuelsson 4-1, 4-1

Grupp 1 – Damer
Sofia Nami Samavati vs. Julita Saner 4-3(6), 4-2
Marina Yudanov vs. Melis Yasar 4-2, 4-2
Sofia Nami Samavati vs. Marina Yudanov 4-2, 1-4, 4-3(5)
Julita Saner vs. Melis Yasar 4-3(4), 4-1
Sofia Nami Samavati vs. Melis Yasar 4-0, 4-0
Marina Yudanov vs. Julita Saner 4-3(2), 3-4(4), 4-1
1. Sofia Nami Samavati (3-0)
2. Marina Yudanov (2-1)

Grupp 2 – Damer
Hannah Viller Møller vs. Tilda Larsson 4-3(12), 4-2
Martha Matoula vs. Edit Cosmo 4-3, 4-
Hannah Viller Møller vs. Edit Cosmo 1-4, 4-2, 4-2
Tilda Larsson vs. Edit Cosmo 4-1, 4-3
Martha Matoula vs. Tilda Larsson 4-2, 2-4, 4-3(2)
Hannah Viller Møller vs. Martha Matoula 4-2, 4-1
1. Hannah Viller Møller (3-0)
2. Martha Matoula (2-1)

Grupp 1 – Herrer
Herman Höyerall vs. Marius Ruzgas 4-1, 4-2
Linus Frost vs. Ross Weibull 4-0, 4-3(9)
Linus Frost vs. Herman Höyeraal 3-4(5), 4-1, 4-2
Marius Ruzgas vs. Ross Weibull 4-0, 4-3
Marius Ruzgas vs. Linus Frost 2-4, 4-1, 4-2
Herman Höyeraal vs. Ross weibull 4-2, 4-1
1. Herman Höyerall (2-1, 5-2)
2. Linus Frost  (2-1, 5-3)
3. Marius Ruzgas (2-1, 4-3)

Grupp 2 – Herrer
Christian Samuelsson vs. Kevin Chahoud 4-1, 4-2
Oskar Brostrøm Poulsen vs. Lukas Ramér 2-4, 4-2, 4-3(9)
Christian Samuelsson vs. Lukas Ramér 4-2, 4-2
Kevin Chahoud vs. Oskar Brostrøm Poulsen 2-4, 4-3, 4-?
Christian Samuelsson vs. Oskar Brostrøm Poulsen  2-4, 4-3, 4-3
Kevin Chahoud vs. Lukas Ramér Olofsson 4-2, 4-2
1. Christian Samuelsson
2. Kevin Chahoud

 

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm