Efter nedtur i 2. halvår af 2021 er Madison Key på vej op igen down under, hvor veteranerne Alize Cornet og Kaia Kanepi fortsat er med. Livestream med danskere ved $25.000 i Loughborough

Siden nederlaget i 1/8-finalen ved Wimbledon 2021 har den tidligere top 10 spiller, 26-årige Madison Keys (USA) i årets resterende turneringer blot vundet en enkelt kamp, men fra starten af 2022 blev nedturen vendt “down under”, da hun ugen før Australian Open vandt titlen ved WTA 250 turneringen Adelaide International 2.

Opturen fortsatte i første uge af Australian Open, hvor hun efter en sikker sejr 6-3, 6-1 over 8. seedede Paula Badosa (ESP) i sin 4. kamp stadig er med, når der fra tirsdag tages hul på kvartfinalerne.to

Madison Keys
Madison Keys of the United States in action during the fourth round at the 2022 Australian Open Grand Slam Tennis Tournament 2022;Australia;Australian Open;Grand Slam;ITF;Melbourne;Tennis;WTA

Keys var på ranglisten 10. januar faldet til en rangering som 87, men som følge af titlen i Adelaide og kvartfinalen i Australian Open er hun godt på vej tilbage, og hun er på liverankingen no. 35 med mulighed for yderligere avancement, når hun i kvartfinalen møder 4. seedede Barbora Krejcikova (CZE).

Derudover er 2 andre useedede spillere stadig med, idet 32-årige Alize Cornet (FRA) overraskende vandt 6-4, 3-6, 6-4 i 1/8-finalen over 15. seedede Simona Halep (ROU), og det var heller ikke ventet, at 36-årige Kaia Kanepi (EST) efter sejren i 1. runde over Angelique Kerber (GER) ville vinde i 1/8-finalen over 2. seedede Aryna Sabalenka (BLR), der efter en gyserafslutning blev besejret 5-7, 6-2, 7-6(7).

I Men’s singles er udelukkende seedede spillere videre til kvartfinalerne, hvor 17. seedede Gael Monfils (FRA) lukrerede på fraværet af Novak Djokovic, og han møder i kvartfinalen 7. seedede Matteo Berrettini (ITA).

Begge de canadiske super-talenter 9. seedede Felix Auger-Aliassime og 14. seedede Dennis Shapovalov er ligeledes videre til kvartfinalerne.
Sidstnævnte behøvede overraskende kun 3 sæt, da han i 1/8-finalen vandt 6-3, 7-6(5), 6-3 over 3. seedede Alexander Zverev (GER), men han kommer formentlig på en større opgave i kvartfinalen mod 6. seedede Rafael Nadal (ESP), der ser ud til at være tilbage på topniveau, og han er bookmakernes bedste bud på en finaleplads i øverste halvdel.

Den største favorit til titlen er dog 2. seedede Daniil Medvedev, der i kvartfinalen møder Auger-Aliassime, og i den anden kvartfinale i nederste halvdel møder 4. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE), der var på nederlagets rand mod 20. seedede Taylor Harry Fritz (USA), 11. seedede Jannik Sinner (ITA), der viste overbevisende takter, da han vandt i 3 sæt over det australske håb 32. seedede Alex De Minaur (AUS).

I junior-udgaven af Australian Open var 17-årige 7. seedede Johanne Christine Svendsen kæmpe favorit mod juniorranglistens no. 262 Zara Larke (AUS), der var videre fra kvalifikationen.
Det er svært at argumentere mod kommentaren “det er simpelt hen ikke godt nok!” fra kommentatoren hos Discovery+, da Larke – efter bunkevis af fejl fra danskerens ketsjer – alt for nemt kunne vinde 6-3, 6-1.

Johanne har dog en god mulighed for succes i double, hvor hun er seedet 2 sammen med Petra Marcinko (CRO), der er no. 1 på ranglisten.
De kom godt fra start i den første kamp, da de få timer efter Johannes exit i single vandt 6-1, 6-2 over Aysegul Mert (TUR) og Lola Radivojevic (SRB).

Livestream fra 25K Loughborough

Der er 3 danskere med, når der tages hul på hovedturneringen ved Loughborough $25K Pro-series i Storbritannien, hvor 21-årige Olga Helmi er direkte inde, mens både 21-årige Sofia Nami Samavati og 24-årige Christian Sigsgaard (Sigs) vandt deres kvalfinaler mandag, hvorimod det ikke lykkedes for 17-årige Divine Dasam Nweke at slippe videre fra 1. kvalrunde mod Mingge Xu (GBR), der vandt 6-2, 7-5.

Divine er med i double sammes med Diana Mihail (ROU), og hun møder i 1. runde atter Mingge Xu og hendes landsmand Talia Neilson Gatenby.

Hverken Olga eller Sigs spiller tirsdag, hvor både Sofia i single og Divine i double kan følges på livestream.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 30. januar

Billeder (Facebook-opslag): Sofia Nami Samavati (Foto: Sportsfotograf.com) – livestream finale W25 Loughborough kl. 1200
Rafael Nadal og Daniil Medvedev (Foto: Getty Images) – Finale Eurosport 1 kl. 0930

Grand Slam Australian Open – Eurosport, Eurosport Player/Discovery+

Rod Laver Arena – start 0500cet (Finaler)
(1) Katerina Siniakova (CZE)/Barbora Krejcikova (CZE) vs. Anna Danilina (KAZ)/Beatriz Haddad Maia (BRA) – W
NB 0930: (6) Rafael Nadal (ESP) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) – M

Sendeplan fra Eurosport:

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL
M1 RLA not before 05.00 cet KREJCIKOVA, Barbora (CZE) / SINIAKOVA, Katerina (CZE) [1] vs. DANILINA, Anna (KAZ) / HADDAD MAIA, Beatriz (BRA)
Sisse + Maria

Replays

CUBE starts at 09.00 cet
M2 RLA not before 09.30 cet NADAL, Rafael (ESP) [6] vs. MEDVEDEV, Daniil (RUS) [2]
CUBE
Peer + Michael

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Quimber
Finale: [5] (138) Vasek Pospisil (CAN) vs. (167) Gregoire Barrere (FRA) – 1500

Santa Cruz
Finale: [3] (127) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [8] (215) Camilo Ugo Carabelli (ARG) – tid følger..

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

W25 Loughborough – Livestream (finale)

Court 5 – start 1200cet
(Q) (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [1] (178) Mariam Bolkvadze (GEO)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 4) 


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport/Discovery+

Women’s singles

Finale: (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (27) Danielle Collins (USA) 6-3, 7-6(2)

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Madison Keys (USA) 6-1, 6-3
(27) Danielle Collins (USA) vs. (7) Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (21) Jessica Pegula (USA) 6-2, 6-0
Madison Keys (USA) vs. (4) Barbbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-2
(27) Danielle Collins (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-1
(7) Iga Swiatek (POL) vs. Kaia Kanepi (EST) 4-6, 7-6(2), 6-3

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-3
(21) Jessica Pegula (USA) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 7-6(0), 6-3
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. (24) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 6-2
Madison Keys (USA) vs. (8) Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-1
====
(27) Danielle Collins (USA) vs. (19) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-4, 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. (14) Simona Halep (ROU) 6-4, 3-6, 6-4
(7) Iga Swiatek (POL) vs. Sorana Cirstea (ROU) 5-7, 6-3, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (2) Aryna Sabalenko (BLR) 5-7, 6-2, 7-6(7)

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (30) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (13) Naomi Osaka (JPN) 4-6, 6-3, 7-6(5)
(21) Jessica Pegula (USA) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-6(3), 6-2
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (28) Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-1
—-
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. (26) Jelena Ostapenko (LAT) 2-6, 6-4, 6-4
(24) Victoria Azarenka (BLR) vs. (15) Elina Svitolina (UKR) 6-0, 6-2
Madison Keys (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(8) Paula Badosa (ESP) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 5-7, 6-4
====
Clara Tauson (DEN) vs. (27) Danielle Collins (USA) 6-4, 4-6, 5-7
(19) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
(14) Simona Halep (ROU) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (29) Tamara Zidansek (SLO) 4-6, 6-4, 6-2
—-
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (25) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (10) Anastasia Pavyluchenkova (RUS) 6-3, 2-6, 6-2
Kaia Kanepi (EST) vs. (WC) Maddison Inglis (AUS) 2-6, 6-2, 6-0
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. (31) Marketa Vondrousova (CZE) 4-6, 6-3, 6-1

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-1
(30) Camila Giorgi (ITA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 7-6(2)
Amanda Anisimova (USA) vs. (22) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 7-5
(13) Naomi Osaka (JPN) vs. Madison Brengle (USA) 6-0, 6-4
—-
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Maryna Zanevska (BEL) – walkover
(21) Jessica Pegula (USA) vs.Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-4
(28) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 7-5
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Qinwen Zheng (CHN) 6-1, 6-4
==
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-3
(26) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-2, 6-4
(24) Victoria Azarenka (BLR) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-1, 6-2
(15) Elina Svitolina (UKR) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 5-7, 5-1 Ret’d
—-
Madison Keys (USA) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-2, 7-5
Qiang Wang (CHN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 2-6, 7-6(5), 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. (32) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-6(5), 6-3
(8) Paula Badosa (ESP) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA) 6-0, 6-3
====
Clara Tauson (DEN) vs. (6) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(27) Danielle Collins (USA) vs. Ana Konjuh CRO) 6-4, 6-3
(19) Elise Mertens (BEL) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (12) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 1-0 Ret’d
—-
(14) Simona Halep (ROU) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-0
Danka Kovinic (MNE) vs. (17) Emma Raducanu (GBR) 6-4, 4-6, 6-3
(29) Tamara Zidansek (SLO) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(4), 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-3
==
(7) Iga Swiatek (POL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-2
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-4
(10) Anastasia Pavyluchenkova (RUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-2
—-
Kaia Kanepi (EST) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 7-6(3)
(WC) Maddison Inglis (AUS) vs. (Q) Hailey Baptiste (USA) 7-6(4), 2-6, 6-2
(31) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-2, 7-5
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. Xin Yu Wang (CHN) 1-6, 6-4, 6-2

R128
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-0, 6-1
(Q) Lucia Bronzetti (ITA) vs. Varvara Gracheva (RUS) 3-6, 6-2, 6-3
Tereza Martincova (CZE) vs. Lauren Davis (USA) 7-5, 6-2
(30) Camila Giorgi (ITA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-0

(22) Belinda Bencic (SUI) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Arianne Hartono (NED) 2-6, 6-4, 6-3
Madison Brengle (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-1, 0-6, 5-0 Ret’d
(13) Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-3
—-
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 6-3, 6-1
Maryna Zanevska (BEL) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(7), 7-6(4)
Bernarda Pera (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 6-3
(21) Jessica Pegula (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 4-6, 7-6(1), 7-5

(28) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Claire Liu (USA) 6-4, 6-4
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-1
(Q) Qinwen Zheng (CHN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-3, 1-6, 7-6(5)
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 7-6(2)
==
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-0
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-2
(26) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-7(7), 6-4, 6-1

(24) Victoria Azarenka (BLR) vs. Panna Udvardy (HUN) 6-3, 6-1
Jil Teichmann (SUI) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-3
Harmony Tan (FRA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-3
(15) Elina Svitolina (UKR) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-1, 7-6(4)
—-
Madison Keys (USA) vs. (11) Sofia Kenin (USA) 7-6(2), 7-5
Jaqueline Cristian (ROU) vs. Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (18) Cori Gauff (USA) 6-4, 6-2

(32) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-1
Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Diane Parry (FRA) 6-1, 7-6(2)
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (LL) Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-3
(8) Paula Badosa (ESP) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-0
====
(6) Anett Kontaveit (EST) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-4
Ana Konjuh CRO) vs. Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-3, 7-5
(27) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 6-1, 6-3

(19) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Oceane Dodin (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-4
(12) Elena Rybakina (KAZ) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-7(3), 7-6(3), 6-1
—-
(14) Simona Halep (ROU) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs (Q) Katie Volynets (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Su Jeong Jang (KOR) 6-3, 2-6, 6-4
(17) Emma Raducanu (GBR) vs. Sloane Stephens (USA) 6-0, 2-6, 6-1

(29) Tamara Zidansek (SLO) vs. Arantxa (RUS) 3-6, 6-3, 7-6(8)
Heather Watson (GBR) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-3, 5-7, 6-2
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-3
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 6-3, 6-4
==
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Daria Saville (AUS) 6-2, 6-3
Magda Linette (POL) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 7-5
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-1

Sorana Cirstea (ROU) vs. (20) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-2
Kristina Kucova (SVK) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 7-5
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Robin Anderson (USA) 6-7(5), 6-3, 6-3
(10) Anastasia Pavyluchenkova (RUS) vs. Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-1
—-
Kaia Kanepi (EST) vs. (16) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-1, 6-3
(Q) Hailey Baptiste (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 4-6, 7-6(4), 6-3
(WC) Maddison Inglis (AUS) vs. (23) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-2

(31) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS) 6-2, 6-3
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Emina Bektas (USA) 7-5, 6-4
Xin Yu Wang (CHN) vs. Ann Li (USA) 7-6(5), 6-3
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. Storm Sanders (AUS) 5-7, 6-3, 6-2

Women’s doubles

Finale: (1) Katerina Siniakova (CZE)/Barbora Krejcikova (CZE) vs. Anna Danilina (KAZ)/Beatriz Haddad Maia (BRA)

R64: Clara Tauson (DEN)/Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Bernarda Pera (USA)/Magda Linette (POL) 2-6, 6-2, 0-6


Men’s singles

Finale: (6) Rafael Nadal (ESP) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS)

Semifinale
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 6-2, 3-6, 6-3
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(5), 4-6, 6-4, 6-1

Kvartfinale
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (17) Gael Monfils (FRA) 6-4, 6-4, 3-6, 3-6, 6-2
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (14) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (11) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-4, 6-2
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(4), 3-6, 7-6(2), 7-5, 6-4

1/8-finale
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 5-7, 7-6(4), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (19) Peblo Carreno Busta (ESP) 7-5, 7-6(4)
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-3, 7-6(5), 6-3
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (18) Aslan Karatsev (RUS) OR Adrian Mannarino (FRA) 7-6(14), 6-2, 6-2
====
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (32) Alex De Minaur (AUS) 7-6(3), 6-3, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (20) Taylor Harry Fritz (USA) 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (27) Marin Cilic (CRO) 2-6, 7-6(7), 6-2, 7-6(4)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maxime Cressy (USA) 6-2, 7-6(4), 7-5

R32
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (25) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-7(8), 6-2, 7-5
(17) Gael Monfils (FRA) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 7-6(4), 6-1, 6-3
(19) Peblo Carreno Busta (ESP) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 7-5, 6-7(6), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (31) Carlos Alcaraz (ESP) 6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5)
—-
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4, 6-4
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. (23) Reilly Opelka (USA) 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. (18) Aslan Karatsev (RUS) 7-6(4), 6-7(4), 7-5, 6-4
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (28) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1
====
(32) Alex De Minaur (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-4, 6-2
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 1-6, 6-3, 6-1
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (15) Roberto Bautista Agut (ESP)  6-0, 3-6, 3-6, 6-4, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4
—-
(27) Marin Cilic (CRO) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 7-5, 7-6(3), 3-6, 6-3
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (24) Daniel Evans (GBR) 6-4, 6-1, 6-1
Maxime Cressy (USA) vs. (WC) Christopher O’Connell (AUS) 6-2, 6-7(6), 6-3, 6-2
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-4, 6-2

R64
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Tommy Paul (USA) 7-6(/), 7-5, 7-6(8)
(25) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Oscar Otte (GER) 2-6, 6-2, 6-3, 6-1
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-0, 6-4
(16) Cristian Garin (CHI) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-7(1), 7-6(4), 2-6, 6-2, 6-2
—-
Sebastian Korda (USA) vs. Corentin Moutet (FRA) 3-6, 6-4, 6-7(2), 7-5, 7-6(10-6)
(19) Peblo Carreno Busta (ESP) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-7(6), 7-6(3), 3-6, 6-4
(31) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Dusan Lajovics (HUN) 6-2, 6-1, 7-5
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (WC) Stefan Kozlov (USA) 6-1, 4-6, 6-4, 6-1
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-4, 6-0
(Q) Radu Albot (MDA) vs. (WC) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 7-6(4), 6-4
(23) Reilly Opelka (USA) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-3, 7-6(4)
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-6(6), 6-7(3), 6-7(6), 7-5, 6-2
—-
Adrian Mannarino (FRA) vs. (10) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-2, 6-3
(18) Aslan Karatsev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 3-6, 6-2, 6-2, 6-3
(28) Karen Khachanov (RUS) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 6-0, 7-5
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-3, 6-4
====
Pablo Andujar (ESP) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 7-6(6), 0-6, 6-1
(32) Alex De Minaur (AUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-4, 6-2
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-4
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Steve Thompson (AUS) 6-2, 6-4, 6-3
—-
(15) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-1, 6-0, 6-3
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Frances Tiafoe (USA)  6-4, 6-3, 7-6(5)
Benoit Paire (FRA) vs. (26) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4, 6-7(4), 7-6(2)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Sebastian Baez (ARG) 7-6(1), 6-7(5), 6-3, 6-4
==
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-2, 6-0
(27) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-2, 6-3, 3-6, 7-6(6)
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Arthur Rinderknech (FRA) – walkover
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(4), 6-7(4), 7-6(5), 7-6(4)
—-
(WC) Christopher O’Connell (AUS) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(6), 6-4, 6-4
Maxime Cressy (USA) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 6-1, 3-6, 6-1, 7-6(5)
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Richard Gasquet (FRA) 4-6, 6-0, 4-0 Ret’d
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Nick Kyrgios (AUS)  7-6(1), 6-4, 4-6, 6-2

R128
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 6-2, 6-1
Tommy Paul (USA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4, 6-2
Oscar Otte (GER) vs. (WC9 Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 6-3, 6-2
(25) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Sam Querry (USA) 7-5, 6-3, 6-3

(17) Gael Monfils (FRA) vs. Federico Coria (ARG) 6-1, 6-1, 6-3
Alexander Bublik (KAZ) vs. (LL) Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 7-6(5), 6-3
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(15) 3-6, 6-4, 6-2
(16) Cristian Garin (CHI) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-3, 6-4, 5-7, 6-7(4), 6-3
—-
Sebastian Korda (USA) vs. (12) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-0, 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3
Tallon Griekspoor (NED) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-4, 6-4
(19) Peblo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-1, 6-2, 7-6(2)

(31) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) 6-2, 6-2, 6-3
Dusan Lajovics (HUN) vs. Marton fucsovics (HUN) 6-3, 4-6, 6-1, 6-7(6), 6-1
(WC) Stefan Kozlov (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-5, 6-3, 6-4
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. Brandon Nakashima (USA) 4-6, 6-2, 7-6(5), 6-3
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Daniel Altmaier (GER) 7-6(3), 6-1, 7-6(1)
John Millman (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-3, 4-6, 7-5
(Q) Radu Albot (MDA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4, 4-6, 6-2
(WC) Aleksandar Vukic (AUS) vs. (30) Lloyd Harris (RSA) 4-6, 6-3, 7-5, 7-6(3)

(23) Reilly Opelka (USA) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-3, 6-4, 7-6(3)
Dominik Koepfer (GER) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-1, 3-6, 6-4, 6-1
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 4-6, 6-3, 3-6, 2-6
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(3), 6-4, 3-6, 7-6(3)
—-
(10) Hubert Hurkacz (POL) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-2, 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Adrian Mannarino (FRA) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 2-6, 3-6, 6-2, 6-1
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Nikola Milojevic (SRB) 5-7, 6-4, 6-3, 6-2
(18) Aslan Karatsev (RUS) vs. Jaume Munar (ESP) 3-6, 7-6(1), 6-7(3), 6-4, 6-4

(28) Karen Khachanov (RUS) vs. Denis Kudla (USA) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(2)
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-3, 6-3
(Q) Yannick Hanfmann (GER) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-2, 6-3, 6-2
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. Marcos Giron (USA) 6-1, 6-4, 6-2
====
Alex Molcan (SVK) vs. (LL) Roman Safiullin (RUS) 6-3, 7-6(9), 5-7, 7-6(6)
Pablo Andujar (ESP) vs. (LL) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 7-5, 6-1
Kamil Majchrzak (POL) vs. Andreas Seppi (FRA) 6-1, 6-1, 7-5
(32) Alex De Minaur (AUS) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 3-6, 6-3, 6-0, 6-3

(WC) Andy Murray (GBR) vs. (21) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-4
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (Q) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 7-6(5), 6-1, 6-1
Steve Thompson (AUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-7(6), 4-6, 6-3, 6-3
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (LL) Joao Sousa (POR) 6-4, 7-5, 6-1
—-
(15) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(2), 6-4, 5-7, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 7-5, 7-6
Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 3-6, 6-4, 6-2, 3-6, 6-3
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 7-6(8), 6-3, 6-2

(26) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Jiri Lehecka (CZE) 6-4, 4-6, 6-3, 7-5
Benoit Paire (FRA) vs. thiago Monteiro (BRA) 6-4, 3-6, 7-5, 2-6, 7-5
Sebastian Baez (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 4-6, 6-3, 1-6, 6-2
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-4, 6-3
==
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-3, 6-2, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 3-6, 2-6, 6-3, 6-4
(Q) Norbert Gombos (SVK) vs. (Q) Timofey Skatov (KAZ) 6-3, 6-2, 1-6, 6-4
(27) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Emilio Gomez (ECU) 6-3, 6-1, 6-2

(24) Daniel Evans (GBR) vs. David Goffin (BEL) 6-4, 6-3, 6-0
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 4-6, 6-2, 3-6, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (WC) Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-3, 6-4
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Emil ruusuvuori (FIN) 6-4, 0-6, 3-6, 6-3, 6-4
—-
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-4, 7-5
(WC) Christopher O’Connell (AUS) vs. Hugo Gaston (FRA) 7-6(4), 6-0, 4-6, 6-1
(Q) Tomas Machac (CZE) vs. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-3, 2-6, 6-4, 6-2
Maxime Cressy (USA) vs. (22) John Isner (UGA) 7-6(2), 7-5, 6-7(4), 6-7(4), 6-4

Richard Gasquet (FRA) vs. (29) Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(4), 7-6(3), 6-3
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-3, 6-2
Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-4, 6-3
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4, 7-6(3)

Men’s doubles

Finale: (WC) Nick Kyrgios/Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Matthew Ebden/Max Purcell (AUS)

R32: Løchte/Daniell vs. (2) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR) 1-6, 2-6
R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcus Daniell (NZL) vs. Aslan Karatsev (RUS)/Artem Sitak (NZL) 6-2, Ret’d


Boys singles

Finale: [1] (2) Bruno Kuzuhara (USA) vs. [4] (6) Jakub Mensik (CZE) 7-6(4), 6-7(6), 7-5

Girls singles

Finale: [1] (1) Petra Marcinko (CRO) vs. [8] (16) Sofia Costoulas (BEL) 7-5, 6-1

R64: [7] (14) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (263) Zara Larke (AUS) 4-6, 1-6

Girls doubles

Finale:
(1) Diana Shnaider (RUS)/Clervie Ngounoue (USA) vs. Victoria Mboko/Kayla Cross (CAN)

Semifinale
(1) Diana Shnaider (RUS)/Clervie Ngounoue (USA) vs. (WC) Charlotte Kempenaers-Pocz/Taylah Preston (AUS) 7-6(5), 7-6(6)
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. Victoria Mboko/Kayla Cross (CAN) 6-7(6), 6-2, [7-10]

Kvartfinale: (2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. (7) Elena Pridankina/Anastasiia Gureva (RUS) 7-6(5), 6-4
1/8-finale: (2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. Sara Saito/Hayu Kinoshita (JPN) 4-6, 6-4, [13-11]
R32: (2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. Aytekin Mert (TUR)/Lola Radivojevic (SRB) 6-1, 6-2


ATP Challenger (uge 4)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Columbus OH, USA Challenger 80 Hard
Quimper FRA Challenger 80 Clay
Santa Cruz de la Sierra BOL Challenger 80 Clay

 

Quimber

Finale: [5] (138) Vasek Pospisil (CAN) vs. (167) Gregoire Barrere (FRA)

1/8-finale: (Q) (226) Alexandre Muller (FRA) vs. (WC) (260) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-2, 4-6, 6-4

R32
(161) Damir Dzumhur (BIH) vs. [1] (91) Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 6-3

(WC) (260) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (183) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-4, 6-3
(Q) (226) Alexandre Muller (FRA) vs. [2] (112) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-3


Santa Cruz
Tidsforskel: cet -5 timer

Finale: [3] (127) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [8] (215) Camilo Ugo Carabelli (ARG)

Semifinale:
[3] (127) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [1] (113) Hugo Dellien (BOL) 1-6, 6-4, 6-3
[8] (215) Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. (Q) (246) Pedro Cachin (ARG) 6-3, 6-2

Kvartfinale: [1] (113) Hugo Dellien (BOL) vs. (417) Nicolas Alvarez (PER) 6-1, 6-4
1/8-finale: [1] (113) Hugo Dellien (BOL) vs. (349) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-7(4), 7-6(3), 6-3

R32
[1] (113) Hugo Dellien (BOL) vs. (264) Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 7-5, 7-5
(Q) (246) Pedro Cachin (ARG) vs. [2] (116) Andrej Martin (SVK) 6-2, 6-4


Columbus
Tidsforskel: cet -6 timer

Semifinale
(WC) [1] (58) Jenson Brooksby (USA) vs. [3] (119) Yoshihito Nishioka (JPN)
[4] (137) Jurij Rodionov (AUT) vs. (241) Dominic Stephan Stricker (SUI)

Kvartfinale
(WC) [1] (58) Jenson Brooksby (USA) vs. [5] (141) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 1-6, 6-1
[3] (119) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. [6] (153) Emilio Gomez (ECU) 6-1, 4-6, 6-3
[4] (137) Jurij Rodionov (AUT) vs. (230) Mikael Torpegaard (DEN) 6-7(1), 7-5, 4-3 Ret’d
(241) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. [7] (266) Jack Sock (USA) – walkover

1/8-finale
(WC) [1] (58) Jenson Brooksby (USA) vs. (254) Denis Istomin (UZB) 7-5, 6-1
[5] (141) Ernesto Escobedo (USA) vs. (303) Ulises Blanch (USA) 7-6(8), 6-4
[3] (119) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (210) John Jeffrey Wolf (USA) 6-2, 2-6, 6-4
[6] (153) Emilio Gomez (ECU) vs. (251) Nicola Kuhn (ESP) 7-6(6), 7-5

(230) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [8] (158) Bjorn Fratangelo (USA) 6-1, 6-4
[4] (137) Jurij Rodionov (AUT) vs. (Q) (353) Nick Hardt (DOM) 6-3, 6-2
[7] (266) Jack Sock (USA) vs. Go Soeda (JPN) 6-3, 6-4
(241) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (169) Stefan Kozlov (USA) 4-6, 6-4, 6-3

R32 (udvalgte)
(WC) [1]  (58) Jenson Brooksby (USA) vs. (163) Mitchell Krueger (USA) 2-6, 6-3, 7-5

[3] (119) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (Q) (283) Nicolas Mejia (203) 6-1, 6-2
(210) John Jeffrey Wolf (USA) vs. (WC) (1617) Jack Anthrop (USA) 6-0, 6-3

[8] (158) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) (283) Nicolas Mejia 6-1, 6-2
(230) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (243) Michael Mmoh (USA) 6-4, 7-6(3)

(241) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. [2] (94) Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-7(3), 7-6

Doubles

Finale: Torpegaard/Sandgren vs. Luca Margaroli (SUI) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 5-7, 6-4, [10-5]
Semifinale: Torpegaard/Sandgren vs. Bjorn Fratangelo (USA)/Emilio Gomez (ECU) 7-6(5), 6-4

Kvartfinale: Torpegaard/Sandgren vs. (1) Jackson Withrow/Robert Galloway (USA) 4-6, 6-3, [14-12]
1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Tennys Sandgren (USA) vs. Tobias Kamke (GER)/Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 6-7(5), [10-1]


WTA Challenger (uge 4)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 4)

Place Country Category Surface
CAIRO Egypt M25  Clay
LOUGHBOROUGH Great Britain M25 – Livestream C5,6,7,8 Hard
MONASTIR Tunisia M25 – Livestream  Hard
WESTON FL, USA M25  Clay
ANTALYA Turkey M15  Clay
CANCUN Mexico M15 Hard
MONASTIR Tunisia M15 Hard

 

M25 Loughborough
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q) (845) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [4] (327) Aidan McHugh (GBR) 3-6, 4-6

Qfi: [1] (845) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [9] (1314) Alec Beckley (RSA) 6-3, 6-4

Q16:
[1] (845) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Ying Hou (GBR) 6-2 6-2
[9] (1314) Alec Beckley (RSA) vs. (2068) Worarin Kumthonkittikul (THA) 7-5, 6-4

<< tilbage


ITF Women (uge 4)

Place Country Category Surface
ANDREZIEUX-BOUTHEON France W60 Hard
ORLANDO FL, USA W60 – Livestream  Hard
CAIRO Egypt W25  Clay
FLORIANOPOLIS Brazil W25 – Livestream Hard
LOUGHBOROUGH Great Britain W25 – Livestream C5,6,7,8 Hard
MANACOR Spain W25 – Livestream Hard
MONASTIR Tunisia W25  Hard
ANTALYA Turkey W15  Clay
CANCUN Mexico W15 Hard

 

W25 Loughborough
Tidsforskel: cet -1 time

Finale: (Q) (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [1] (178) Mariam Bolkvadze (GEO) – søn 1200cet C5

Semifinale
[1] 81789 Mariam Bolkvadze (GEO) vs. (Q) Gabriela Andrea Knutson (CZE) 7-5, 4-6, 6-1
(Q) (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (502) Elena Malygina (EST) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(Q) (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [3] (235) Anastasia Kulikova (RUS) 6-1, 6-2
(502) Elena Malygina (EST) vs. (LL) (779) 6-0, 6-2

1/8-finale
(Q) (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (615) Arina Gabriela Vasilescu (ROU) 6-4, 6-2
[3] (235) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (WC) (988) Eliz Maloney (GBR) 6-2, 4-6, 6-4

R32:
(458) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (317) Sarah Beth Grey (GBR) 1-6, 6-3, 1-6
==
(Q) (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (271) Joanne Zuger (SUI) 6-4, 6-3
(615) Arina Gabriela Vasilescu (ROU) vs. (702) Ayla Aksu (TUR) 4-6, 6-1, 6-1
(WC) (988) Eliz Maloney (GBR) vs. (Q) (853) Emily Appleton (GBR)
[3] (235) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (WC) Lauryn John-Baptiste (GBR)

Qfi: [2] (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Daniela Piani (GBR) 6-4, 6-0

Q16
[13] Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) Mingge Xu (GBR) 2-6, 5-7

[2] (769) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Amy Leather (GBR) 6-2, 6-0
(WC) Daniela Piani (GBR) vs. [16] Nadia Rawson (GBR) 4-6 6-2, [14-12]

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Diana Marie (ROU)/(WC) Talia Neilson Gatenby/Mingge Xu (GBR) 3-6, 1-6


W25 Manacor

Q16: (980) Olivia Gram (DEN) vs. [15] (533) Nikola Bartunkova (CZE) 0-6, 1-6

Q32
(980) Olivia Gram (DEN) vs. Milan Krish (AUS) 6-0, 6-2
[15] (533) Nikola Bartunkova (CZE) vs. (918) Anna Brogan (GBR) 6-0, 6-1


ITF Junior (uge 4)

Grade 2, Hammam Sousse (TUN) – Hardcourt

Girls singles

Finale: [1] (101) Natacha Schou (DEN) vs. [8] (181) Yelyzaveta Kotliar (UKR) 1-6, 0-6
Semifinale: [1] (101) Natacha Schou (DEN) vs. (182) Malak El Allami (MAR) 3-6, 7-6(5), 6-1
Kvartfinale: [1] (101) Natacha Schou (DEN) vs.  [7] (175) Mathilde Ngijol Carre (FRA) 6-2, 4-6, 6-3
1/8-finale: [1] (101) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (412) Ranim Rassil (TUN)  4-6, 6-3, 6-3
R32: [1] (101) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) (430) Zuzanna Frankowska (POL) 6-4, 6-0

Girls doubles

1/8-finale: (1) Natacha Schou (DEN)/Feryel Ben Hassen (TUN) vs. Liisa Varul/Grete Gull (EST) 6-3, 3-6, [4-10]


Grade 4, Singapore (SGP) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: (1043) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [3] (477) Nikhil Mukherjee (IND) 1-6, 1-6
1/8-finale: (1043) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1685) Punyae Nagpal (IND) 6-2, 6-3
R32: (1043) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (953) Owen Lien (SGP) 2-6, 6-2, 6-2

Boys doubles

Semifinale: Clausen/Hendrata vs. (1) Michael Dylan Jimendez (SGP)/Mitsuki Wei Kang Leong (MAS) 3-6, 6-3, [8-10]
Kvartfinale: Clausen/Hendrata vs. Vihaan Iyer (SGP)/Arnav Kapoor (IND) 6-2, 6-2
1/8-finale: (4) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Brendan Hendrata (INA) vs. Jerome Elliot Chew/Gareth Ka Lok Kong (SGP) 6-3, 6-4


Grade 4, Nairobi (KEN) – Grus

Girls singles

R64: (1629) Emma Timme Neergaard (DEN) vs. (2047) Shahd Habib (EGY) 3-6, 4-6

Girls doubles

1/8-finale: Neergaard/Gulbrandsen vs. (3) Charnelle Fozo/Stad Fani Fanyi Nformi (CMR) 3-6 3-6
R32: Emma Timme Neergaard (DEN)/Maria Christine Gulbrandsen (NOR) vs. Else Vander Stichele (NED)/Anouk Vandevelde (BEL) 7-6(6), 6-2


Grade 4, Siroki Brueg (BIH) – Carpet

Girls singles

R32: (WC) (1889) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (1397) Maria Ivankovic (BIH) 6-3, 3-6, 6-7(2)

Girls doubles

Kvartfinale: Suljadzic/Tesankic vs. (2) Mirjana Jovanovic (SRB)/Jana Stojanova (MKD) 6-7(7), 6-1, [4-10]
1/8-finale: Sarah Suljadzic (DEN)/Nera Tesankic (CRO) vs. Lycy Bell Hogan (IRL)/Lavinia Luciano (ITA) 6-4, 6-3


Grade 5, Gent (BEL) – Hardcourt

Boys singles

R32: (1100) Christopher Garde (DEN) vs. (962) Simon Daune (BEL) 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: Christopher Garde (DEN)/Stephane Pierre-Jo Kamendje (CAN) vs. Ethan Dasset/Simon Daune (BEL) 4-6, 3-6

Girls singles

1/8-finale
(Q) (2171) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (SE) (2265) Charlotte Van Zonneveld (NED) 2-6, 3-6

R32:
(Q) (2171) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) (2108) Lauren Seye (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(Q) (2108) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [8] (935) Thessy Ntondele Zinga (FRA) 3-6, 3-6

Qfi
(2108) Sarafina Olivia Hansen (DEN)  vs. (2265) Sabina Pintea (ROU) 7-6(4), 2-6, [10-5]
(2171) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [5] (2020) Elena Ondobo (FRA) – walkover

Q16
(2108) Sarafina Olivia Hansen (DEN)  vs. (2402) Julie Myatovic (FRA) 6-0, 6-2
(2171) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [4] (1981) Lea Von Kozierowski (GER) 6-0, 6-4

Q32
(2108) Sarafina Olivia Hansen (DEN)  vs. (2146) Renee Dorval (BEL) 6-3, 6-4
(2171) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (2265) Emeline Moreaux (BEL) 6-1, 6-4

Girls doubles

Kvartfinale: Fridthjof/Biot vs. (2) Lena Thomas Iglesias/Dune Vaissaud (FRA)
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Alexandra Biot (BEL) vs. Yana Meermans/Maaike Vanschoenbeek (BEL) 6-2, 6-1


Grade 5, Trnava (SVK) – Hardcourt

Boys singles

R32
(1558) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (1442) Jakub Wlodarczyk (POL) 6-3, 2-6, 0-6
(1538) Valdemar Dubin (DEN) vs. (Q) (2121) Vitalii Hnidets (UKR) 3-6, 6-7(3)

Boys doubles

1/8-finale: Emanuel Grau Kristensen/Valdemar Dubin (DEN) vs. (2) Marcus Masarcin/Norbert Marosik (SVK) 3-6, 0-6

Girls singles

1/8-finale: [6] (854) Laura Brunkel (DEN) vs. (1506) Terezia Perhacova (SVK) 2-6, 4-6

R32
(1418) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (WC) Mia Pohankova (SVK) 1-6, 6-7(4)
[6] (854) Laura Brunkel (DEN) vs. (1236) Ivana Gombitova (SVK) 6-0, 6-1

Girls doubles

Semifinale: Steenhuisen/Brunkel vs.  Karolina Valentova7Viktorie Zidelova (CZE) 6-3, 3-6, [4-10]
Kvartfinale: Steenhuisen/Brunkel vs. Agatha Chytilova/Nicole Lukesova (CZE) – walkover
1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen/Laura Brunkel (DEN) vs. (4) Noemi Babikova/Karolina Krajmer (SVK) 6-4, 6-2

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 4)

Cat 4, Tarbes (FRA) – Hardcourt

Boys singles

Q32: (135) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (118) Aleksei Savgira (RUS) 2-6, 3-6

Girls singles

Q32: (108) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (132) Lea Belanska (SVK) 6-1, 6-3


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage