Ugens altoverskyggende begivenhed er US Open, som dækkes af Eurosport, og samtlige kampe kan følges på Eurosport Player. Clara Tauson er videre fra 1. runde ved WTA 125 i Prag, hvor tidligere no. 5 Sara Errani venter i 2. runde. Holger Rune spiller M15 i Schweiz

Når US Open afvikles i de næste par uger, mangler nogle af topspillerne, hvilket kan give nye spillere en lidt større chance for at triumfere, hvilket er belyst for kvindernes i foromtalen herunder.

US Open 2020. Mulighedernes Grand Slam for såvel superstars, som de fremadstræbende og de unge håb.

Mulighederne for at byde sejrsvante Novak Djokovic trods hos mændene belyses nærmere i optakten herunder.

Skal dette års US Open blive “The Next Gen” år?

Set med danske øjne er desuden stor interesse for at følge 17-årige Clara Tauson ved WTA 125K turneringen Prague Open 2020, som afvikles som en slags kompensation for de spillere, som vil have været berettiget til at deltage i den aflyste kvalifikation til US Open, og her fik danskeren en perfekt start, da hun søndag i R128 vandt overbevisende 6-3, 6-2 over det tjekkiske fremtidshåb, 15-årige Linda Fruhvirtova.

Clara var ganske vist storfavorit inden kampen, og hun fik en flyvende start med to rene partier, og hun bragte sig desuden foran 3-0 efter at have afværget break-mulighed i sit næste serveparti, men Fruhvirtova fik alligevel skabt spænding om udfaldet, da hun holdt serv ved 40-15 til både 1-3 og senere til 3-3, efter at hun havde brudt danskerens serv.

Der var dog kun tale om kortvarig spænding, idet Clara løftede sit niveau, når der var brug for det, og derved genvandt hun kontrollen over sættet, som Clara vandt 6-3.

Fruhvirtova indledte 2. sæt med et rent serveparti, og hun fulgte med til 2-2 efter et break til begge spillere, men herefter tog Clara igen kontrol over kampen, hvor Fruhvirtova flere gange blev udplaceret, bl.a. med flere udsøgte stopbolde, og uden at være i problemer kørte Clara en sikker sejr i hus 6-3, 6-2.

WTA 125K Prag: Clara Tauson møder 15-årig tjekkisk stortalent – mulig 2. runde mod Sara Errani

Sideløbende med kampen var 33-årige 6. seedede no. 150 Sara Errani (ITA) på overarbejde mod no. 263 Paula Ormaechae (ARG), som uddelte “æg” til veteranen i 1. sæt, og argentineren havde desuden en enkelt matchbold i 3. sæts tiebreak ved 6-5, inden Errani efter 3 timer 12 minutter havde sikret sejren 0-6, 7-5, 7-6(7), og dermed møder Clara i 2. runde den tidligere no. 5 på WTA-ranglisten.

TK Sparta Prague Open 2020
Pavel Lebeda (sport-pics.cz) – Sara Errani i aktion mod Paula Ormaechae

Errani er ikke det eneste forhenværende promenente navn ved turneringen, hvor også Eugnie Bouchard (CAN) var blandt deltagerne, men hun blev sendt ud i 1. runde af 30. seedede no. 189 Renata Zarazua (MEX), der vandt 6-0, 7-6(5).
Desuden deltager 30-årige no. 273 Sabine Lisicki (GER), der har været no. 12 i 2012, og hun er videre efter sejr i 1. runde over 23. seedede no. 180 Samantha Murray Sharan (GBR) 6-3, 6-4.

TK Sparta Prague Open 2020
Pavel Lebeda (sport-pics.cz) – Sabine Lisicki videre fra 1. runde

Clara er med sejren i 1. runde sikret ca. 113.000 Dkr., og hun er muligvis også sikret en placering i top 200 på WTA-ranglisten.

Tennisavisen havde fra arrangørerne modtaget et link, hvor nogle af kampene kunne følges på livestream, men det viste sig at være “geo-blokeret”, så det ikke kunne ses i Danmark, men de fleste kampe kan dog ses på livestream fra Bet365 eller Unibet, dog blev kampen mod Fruhvirtova ikke vist, selvom der var livestream fra de øvrige kampe på Sparta Center Court.

Energi
Holger Rune

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune nåede semifinalen i sin første optræden efter corona-pausen ved M25 i Vogau i Østrig, men ugen efter var han næppe selv helt tilfreds med sin præstation, da han allerede i 1. runde blev sendt ud af M15 turneringen i Anif, som ligeledes er i Østrig, hvilket fremkaldt ovenstående selvransagelse hos Holger, der i den kommende uge deltager i M15 Caslano i Schweiz, hvor 32-årige Thomaz Bellucci (BRA), der for 10 år siden var no. 21 på ATP-ranglisten, er seedet 1.

Da ITF fortsat ikke melder ud på forhånd, hvilke turneringer der kan følges på livestream, er det i skrivende stund fortsat uvist, om der er livestream fra turneringen i Caslano.

Corona-pausen blev for juniorerne forlænget frem til slutningen af august, hvor de første turneringer under både ITF og Tennis Europe gennemføres, heriblandt enkelte med dansk deltagelse.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Eurosport vil desuden fremsende oversigt med de kampe fra US Open, der forventes vist på Eurosport 1 og 2.

Udvalgte resultater fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 6. september

Billeder: Carlos Alcaraz Garfia (17 år og i Challenger finale for 2. uge i træk), Serena Williams & Sloane Stephens (J48tennis.net)

=====

WTA 125K Prag – Bet365/Unibet

Sparta Centre Court – Finale – søndag kl. 1000
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [18] (170) Kristina Kucova (SVK)

=====

ATP Challengers (udvalgte) – Livestream.com/ATP, Bet365/Unibet

€132K, Ostrava – Finale – søndag kl. 1100
(SE) (194) Aslan Karatsev (RUS) vs. (215) Oscar Otte (GER)

€88K, Cordenons – Finale – søndag kl. 1700
(178) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (SE) (217) Carlos Alcaraz Garfia (ESP)

=====

US Open – Eurosport/Eurosport Player/Dplay

Sendeplan fra Eurosport 1 og 2

Tour de France Stage 9 to be over between 1615 & 1638

Eurosport 1 International
M1 LA J. Brady (USA) [28] vs. A. Kerber (GER) [17]
M1 AA (NB 1800) Y. Putintseva (KAZ) [23] vs. P. Martic (CRO) [8]
M2 AA (NB 2000) N. Djokovic (SRB) [1] vs. P. Carreno Busta (ESP) [20]
M3 LA (NB 2100) END OF S. Rogers (USA) vs. P. Kvitova (CZE) [6]
M4 LA (NB 2300) B. Coric (CRO) [27] vs. J. Thompson (AUS)

Night session
M3 AA  D. Shapovalov (CAN) [12] vs. D. Goffin (BEL) [7]    NOT BEFORE: 01:00CET
M4 AA N. Osaka (JPN) [4] vs. A. Kontaveit (EST) [14]

Eurosport 2 International (start at 1800)
M1 AA (NB 1800) Y. Putintseva (KAZ) [23] vs. P. Martic (CRO) [8] IF Brady v Kerber is still ongoing on E1
M2 LA A. Davidovich Fokina (ESP) vs. A. Zverev (GER) [5]
M3 LA (NB 2100) START OF S. Rogers (USA) vs. P. Kvitova (CZE) [6]

Husk at vi på E1 skifter til Golf kl. 18.00

Arthur Ashe Stadium og Louis Armstrong vises på Dplay uden reklameafbrydelser

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(8) P. Martic (CRO) vs. (23) Y. Putintseva (KAZ) – W
NB 2000: (1) N. Djokovic (SRB) vs. (20) P. Carreno Busta (ESP) – M
NB 0100: (7) D. Goffin (BEL) vs. (12) D. Shapovalov (CAN) – M
(4) N. Osaka (JPN) vs. (14) A. Kontaveit (EST) – W

Louis Armstrong – start 1700cet
(17) A. Kerber (GER) vs. (28) J. Brady (USA) – W
(5) A. Zverev (GER) vs. A. Davidovich Fokina (ESP) – M
NB 2100: (6) P. Kvitova (CZE) vs. S. Rogers (USA) – W
NB 2300: (27) B. Coric (CRO) vs. J. Thompson (AUS) – M

Andre udvalgte kampe – start 1700cet følger…

=====



WTA Tour – ATP Tour (Uge 36-37) – 20-28. august

Grand Slam, US Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player, Dplay

Tidsplan:
Fredag-lørdag: 3. runde
Søndag-mandag: 1/8-finale
Tirdag-onsdag: Kvartfinale
Torsdag: Semifinale (Women)
Fredag: Semifinale (Men
Lørdag: Finale (Women)
Søndag: Finale (Men)

Det komplette spilleprogram

Resultater Women (udvalgte)

1/8-finale
(28) Jennifer Brady (USA) vs. (17) Angelique Kerber (GER)
(8) Petra Martic (CRO) vs. (23) Yulia Putintseva (KAZ)
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Anett Kontaveit (EST)
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Shelby Rogers (USA)
====
Alizé Cornet (FRA) vs. Tsvetana Pironkova (BUL)
(3) Serena williams (USA) vs. (15) Maria Sakkari (GRE)
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Victoria Azarenka (BLR)
(2) Sofia Kenin (USA) vs. (16) Elise Mertens (BRL)

R32
(28) Jennifer Brady (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Ann Li (USA) 6-3, 6-4
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Aliaksandra Sasnovic (BLR) 3-6, 6-2, 6-1
(8) Petra Martic (CRO) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-3

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-3, 6-7(4), 6-2
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. (24) Magda Linette (POL) 6-3, 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 6-4
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Jessica Pegula (USA) 6-4, 6-3
====
Alizé Cornet (FRA) vs. (7) Madison Keys (USA) 7-6(4), 3-2
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (18) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
(15) Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 6-1
(3) Serena williams (USA) vs. (26) Sloane Stephens (USA) 2-6, 6-2, 6-2

Victoria Azarenka (BLR) vs. Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-2
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 2-6, 7-6(7)
(16) Elise Mertens (BRL) vs. Caty McNally (USA) 7-5, 6-1
(2) Sofia Kenin (USA) vs. (27) Ons Jabeur (TUN) 7-6(4), 6-3

R64
Caroline Garcia (FRA) vs. (1) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 7-6(2)
(28) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Catherine Bellis (USA) 6-1, 6-2
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-3, 7-6(6)
Ann Li (USA) vs. (13) Alison Riske 6-0, 6-3

Aliaksandra Sasnovic (BLR) vs. (12) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-2
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Vera Lapko (BLR) 6-3, 6-3
Varvara Gracheva (RUS) vs. (30) Kristina Mladenovic (FRA) 1-6, 7-6(2), 6-0
(8) Petra Martic (CRO) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 6-4

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-1, 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (31) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 7-6(5)
(24) Magda Linette (POL) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-7(2), 7-6(4)
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-1

Shelby Rogers (USA) vs. (31) Elena Rybakina (KAZ) 7-5, 6-1
Madison Brengle (USA) vs. (19) Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(1), 6-7(3), 6-3
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 7-6(3), 6-2
==
(7) Madison Keys (USA) vs. Aliona Bolsova (ESP) 6-2, 6-1
Alizé Cornet (FRA) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-3
(18) Donna Vekic (CRO) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-2, 6-1
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (10) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-3

(15) Maria Sakkari (GRE) vs. Bernarda Pera (USA) 2-6, 6-3, 6-2
(22) Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Katrina Scott (USA) 4-6, 6-4, 6-1
(26) Sloane Stephens (USA) vs. Olga Govortsova (BLR) 6-2, 6-2
(3) Serena williams (USA) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-2, 6-4
—-
Victoria Azarenka (BLR) vs. (5) Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. (WC) Sachia Vickery (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 7-6(4)
Sorana Cirstea (ROU) vs. (9) Johanna Konta (GBR) 2-6, 7-6(5), 6-4

(16) Elise Mertens (BRL) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 7-5
Caty McNally (USA) vs. (21) Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(8), 6-0
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-3

R128
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-4, 6-0
(28) Jennifer Brady (USA) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-2
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-4
(13) Alison Riske vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-2

(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-4
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Robin Montgomery (USA) 6-1, 6-3
(30) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Hailey Baptiste (USA) 7-5, 6-2
(8) Petra Martic (CRO) vs. Tereza Martincova (CZE) 5-7, 6-2, 6-4
—-
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Misaki Doi (JPN) 6-2, 5-7, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Alison Van Uytvanck (BEl) 2-6, 6-1, 7-5
Marta Kostyuk (UKR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 6-2
(31) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 5-7, 6-4

(24) Magda Linette (POL) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-1, 4-6, 6-4
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. Danielle Collins (USA) 5-7, 6-2, 6-2

(31) Elena Rybakina (KAZ) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-3, 6-0
(19) Dayana Yastremska (UKR) vs. Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-7(4), 7-6(2)

Kirsten Flipkens (BEL) vs. (32) Rebecca Peterson (SWE) 7-6(1), 6-4
Jessica Pegula (USA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 3-6, 6-2, 7-6(3)
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 7-5
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
====
(7) Madison Keys (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-1, 6-1
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (25) Shuai Zhang (CHN) 4-6, 6-3, 6-2
(18) Donna Vekic (CRO) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 7-6(6), 6-4
(10) Garbine Muguruza (ESP) vs. Nao Hibino (JPN) 6-4, 6-4

(15) Maria Sakkari (GRE) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 3-6, 7-5
(22) Amanda Anisimova (USA) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 7-5
(26) Sloane Stephens (USA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-3
(3) Serena williams (USA) vs. Kristie Ahn (USA) 7-5, 6-3
—-
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Oceane Dodin (FRA) 7-6(1), 6-4
Iga Swiatek (POL) vs. (29) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-3
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 7-5
(9) Johanna Konta (GBR) vs. Heather watson (GBR) 7-6(7), 6-1

(16) Elise Mertens (BRL) vs. Laura Siegemund (GER) 6-2, 6-2
(21) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Kim Clijsters (BEL) 3-6, 7-5, 6-1
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Katarzyna Kawa (POL) 6-2, 7-6(6)
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-2, 6-2

Resultater Men (udvalgte)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (20) Pablo Carreno Busta (ESP)
(7) David Goffin (BEL) vs. (12) Denis Shapovalov (CAN)
(27) Borna Coric (CRO) vs. Jordan Thompson (AUS)
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP)
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (10) Andrey Rublev (RUS)
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. Frances Tiafoe (USA)
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN)
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (15) Felix Auger-Aliassime (CAN)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (28) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-3, 6-1
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-3, 6-2
(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. (19) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(5), 6-2
(7) David Goffin (BEL) vs. (26) Filip Krajinovic (SRB) 6-1, 7-6(5), 6-4
—-
(27) Borna Coric (CRO) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4)
Jordan Thompson (AUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-5, 6-4, 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(2), 4-6, 6-2, 6-1
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (32) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-4, 6-2, 6-2
=====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (30) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-2
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-0, 6-4, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-3, 6-2
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jeffrey John Wolf (USA) 6-3, 6-3, 6-2
—-
Vasek Pospisil (CAN) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 2-6, 4-6, 6-3, 6-2
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. (31) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 0-6, 4-6, 6-3, 6-1
(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-0, 6-4
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (31) Marin Cilic (CRO) 6-2, 6-2, 3-6, 6-3

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-7(5), 6-3, 6-4, 6-2
(28) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Michael Mmoh (USA) 6-2, 6-2, 7-5
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs.  (WC) Mitchell Krueger (USA) 6-1, 6-2, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 6-2, 1-6, 7-6(1)

(12) Denis Shapovalov (CAN) vs.  Soon Woo Kwon (KOR) 6-7(5), 6-4, 6-4, 6-2
(19) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-3, 6-2
(26) Filip Krajinovic (SRB) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 6-1, 6-3
(7) David Goffin (BEL) vs.  Lloyd George Harris (RSA) 7-6(6), 4-6, 6-1, 6-4
—-
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs.  (WC) Maxime Cressy (FRA) 7-6(2), 6-3, 6-4
(27) Borna Coric (CRO) vs.  Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 4-6, 6-7(5), 6-2, 6-3
Jordan Thompson (AUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-1, 6-4, 3-6, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (13) Cristian Garin (CHI) 6-2, 6-1, 3-6, 4-6, 7-5

Cameron Norrie (GBR) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (24) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 1-6, 6-2, 6-2
(32) Adrian Mannarino (FRA) vs. Jack Sock (USA) 7-6(5), 7-5, 6-2
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 7-5, 6-7(8), 6-3, 6-1
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4, 7-6(6)
(30) Casper Ruud (NOR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-3, 3-2 Ret’d
Salvatore Caruso (ITA) vs. (ALT) Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 6-4, 6-3, 6-4
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-4, 7-6(4)

Marton Fucsovics (HUN) vs. (14) Grigor Dimitrov (BUL) 6-7(5), 7-6(4), 3-6, 6-4, 6-1
Frances Tiafoe (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(6), 3-6, 1-6, 6-3, 6-3.
Jeffrey John Wolf (USA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. Christopher O’Connel (AUS) 6-3, 6-2, 6-4
—-
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Vasek Pospisil (CAN) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 6-7(1), 6-3 7-6(4), 6-3
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3, 6-7(6), 7-5
(31) Karen Khachanov (RUS) vs. Andrey Kuznetsov (RUS) 6-3, 6-4, 6-1

(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Andy Murray (GBR) 6-2, 6-3, 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. (23) Daniel Evans (GBR) 4-6, 6-3, 7-6(5), 7-6(1)
(31) Marin Cilic (CRO) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3 1-6, 7-6(2), 7-5
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Sumit Nagal (IND) 6-3, 6-3, 6-2

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-4, 6-1
(28) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-0, 7-5, 6-4
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 4-6 6-3, 1-6, 6-3, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. (16) John Isner (USA) 6-7(5), 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-6(3)

(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
(19) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-7(7), 6-3, 6-2, 6-4
(26) Filip Krajinovic (SRB) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 7-6(3), 6-3
(7) David Goffin (BEL) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(2), 3-6, 6-1, 6-4
—-
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-1, 6-1
(27) Borna Coric (CRO) vs. Pablo Andujar (ESP) 7-5, 6-3, 6-1
Egor Gerasimov (BLR) vs. (18) Dusan Lajovic (SRB) 6-1, 4-6, 6-4, 6-4
(13) Cristian Garin (CHI) vs. Ulises Blanch (USA) 4-6, 5-7, 6-4, 6-4, 6-2

Cameron Norrie (GBR) vs. (9) Diego Schwartzman (ARG) 3-6, 4-6, 6-2, 6-1, 7-5
(24) Hubert Hurkacz (POL) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-4, 6-4
(32) Adrian Mannarino (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-4, 2-6, 6-4
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(2), 5-7, 6-3, 7-5
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Go Soeda (JPN) 7-6(5) 6-1, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-4, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 3-6, 6-1, 4-6, 6-1
(30) Casper Ruud (NOR) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-2

(ALT) Ernesto Escobedo (USA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(3), 6-2, 6-3
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-4, 6-3

(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 6-3, 6-1
John Millman (AUS) vs. (22) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-4, 6-4
Jeffrey John Wolf (USA) vs. (29) Guido Pella (ARG) 6-2, 0-6, 6-3, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. federico Delbonis (ARG) 6-1, 6-2, 6-4
—-
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4, 7-6(3)
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-2, 6-3
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Andrej Martin (SVK) 6-4, 6-3, 7-5
(31) Karen Khachanov (RUS) vs. Jannik Sinner (ITA) 3-6, 6-7(7), 6-2, 6-0, 7-6(4)

(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-7(7), 7-6(6), 7-6(6)
Andy Murray (GBR) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 4-6, 4-6, 7-6(5), 7-6(4), 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-4, 7-5
(23) Daniel Evans (GBR) vs. Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-2, 6-1, 7-6(5)

(31) Marin Cilic (CRO) vs. Daniel Evans (GBR) 6-7(3), 3-6, 7-5, 7-5, 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(6), 6-3 Ret’d


ATP Challenger (uge 36)

Livestream/ATP


€132K, Ostrava Open 2020 by Moneta (CZE) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag
(SE) (194) Aslan Karatsev (RUS) vs. (215) Oscar Otte (GER) 6-4, 6-2

Semifinale
(SE) (194) Aslan Karatsev (RUS) vs. (174) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-3
(215) Oscar Otte (GER) vs. (SE) (173) Tallon Griekspoor (NED) 6-2, 6-4

Kvartfinale
(174) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (171) Lukas Lacko (SVK) 5-7, 6-3, 6-1
(SE) (194) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Mats Morain (GER) 6-3, 6-3
(215) Oscar Otte (GER) vs. (Q) (224) Zdenek Kolar (CZE) 6-1, 6-1
(SE) (173) Tallon Griekspoor (NED) vs. [2] (139) Ilya Ivashka (BLR) 7-6(3), 6-3

1/8-finale
(174) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. [1] (129) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 6-2
(SE) (194) Aslan Karatsev (RUS) vs. [4] (158) Ernests Gulbis (LAT) 6-1, 6-4
(SE) (173) Tallon Griekspoor (NED) vs. [7] (165) Steven Diez (CAN) 4-6, 6-2, 6-4
[2] (139) Ilya Ivashka (BLR) vs. (186) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 7-5

R32
[1] (129) Henri Laaksonen (SUI) vs. (179) Bryden Schnur (CAN) 7-5, 6-1
(174) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (WC) (725) Otto Virtanen (FIN) 7-5, 6-4
[4] (158) Ernests Gulbis (LAT) vs. (WC) (852) Dalibor Svrcina (CZE) 6-4, 6-1
(SE) (173) Tallon Griekspoor (NED) vs (169) Robin Haase (NED) 4-6, 6-4, 7-6(3)


€88K, Acqua Dolomia Serena Wines Tennis Cup, Cordenons (ITA) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag
(178) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (SE) (217) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-2, 4-6, 6-2

Semifinale – lørdag
(178) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (180) Alejandro Tabilo (CHI) 6-1, 6-0
(SE) (217) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (221) Daniel Altmaier (GER) 6-1, 7-6(6)

Kvartfinale
(SE) (217) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [4] (133) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(5), 4-6, 6-2
(221) Daniel Altmaier (GER) vs. (SE) (258) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale
(180) Alejandro Tabilo (CHI) vs. [3] (131) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 5-7, 6-4, 6-2
(SE) (217) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (222) Benjamin Bonzi (FRA) 6-3, 7-6(3)
(SE) (258) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) (247) Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 6-0
(221) Daniel Altmaier (GER) vs. (WC) (1477) Luciano Darderi (ITA) 6-4, 6-2

R32
[3] (131) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (WC) (906) Luca Nardi (ITA) 7-6(6), 6-3
(SE) (217) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (196) Juan Pablo Ficovich (ARG) 4-6, 6-3, 7-5
(SE) (258) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [5] (149) Yannick Maden (GER) 6-1, 6-0
(221) Daniel Altmaier (GER) vs. (216) Tommy Robredo (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(2)

<< tilbage


WTA Challenger/125K (uge 35-36) 29. aug – 6. sep

WTA 125K, Prague Open (CZE) – Grus

Livestream:https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/zive/ct4/ (kun i Tjekkiet?), Bet365/Unibet

Finale – søndag
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. [2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 6-3

Semifinale
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. (228) Ivana Jorovic (SRB) 6-3, 6-1
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [12] (165) Nadia Podoroska (ARG) 6-4, 6-3

Kvartfinale
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. (320) Francesca Jones (GBR) 6-0, 6-2
(228) Ivana Jorovic (SRB) vs. [27] (185) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 6-3
[12] (165) Nadia Podoroska (ARG) vs. (209) Marina Melnikova (RUS) 6-2, 6-2
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [24] (181) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 3-6, 6-2, 6-1

1/8-finale
(320) Francesca Jones (GBR) vs. (273) Sabine Lisicki (GER) 6-4, 5-7, 6-4
(212) Clara Tauson (DEN) vs. [18] (170) Kristina Kucova (SVK) 6-1, 1-6, 3-6van
(228) Ivana Jorovic (SRB) vs. (312) Jessica Pieri (ITA) 6-0, Ret’d
[27] (185) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Marie Benoit (BEL) 6-3, 7-6(5)

[12] (165) Nadia Podoroska (ARG) vs. (319) Maryna Zanevska (BEL) 7-5, 6-2
(209) Marina Melnikova (RUS) vs. [30] (191) Renata Zarazua (MEX) 6-0, 6-4
[24] (181) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (297) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-3, 6-0
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (283) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 7-6(2)

R32
(320) Francesca Jones (GBR) vs. (317) Andrea Lazaro Garcia (ESP)  7-5, 6-4
(273) Sabine Lisicki (GER) vs. (209) Chihiro Muramatsu (JPN) 6-4, 6-4
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. (244) Kyoka Okamura (JPN) 6-2, 6-1
(212) Clara Tauson (DEN) vs. (226) Maja Chwalinska (POL) 7-6(2), 6-2

(312) Jessica Pieri (ITA) vs. [4] (148) Leonie Kung (SUI) 1-6, 6-1, 6-4
(228) Ivana Jorovic (SRB) vs. [17] (170) Mayar Sherif (EGY) 7-6(5), 6-2
Marie Benoit (BEL) vs. [10] Irina Bara (ROU) 6-3, 6-2
[27] (185) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. [8] (156) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-1, 6-3
==
(319) Maryna Zanevska (BEL) vs. [5] (150) Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 2-6, 7-5
[12] (165) Nadia Podoroska (ARG) [21] (177) Cristina Bucsa (ESP) 6-2, 6-1
(209) Marina Melnikova (RUS) vs. (287) Lara Salden (BEL) 6-1, 7-5
[30] (191) Renata Zarazua (MEX) vs. (789) Miriam Kolodziejova (CZE) 6-2, 6-7(6), 6-2

(297) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (198) Robin Anderson (USA) 3-6, 6-4, 6-3
[24] (181) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. [11] (164) Jaqueline Cristian (ROU) 7-5, 6-2
(283) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. (211) Pemra Ozgen (TUR) 6-4, 6-2
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [29] (188) Bibiane Schoofs (NED) 6-3, 6-3

R64 (udvalgte)
(317) Andrea Lazaro Garcia (ESP) vs. [1] (136) Monica Niculescu (ROU) 6-4, 6-4
(320) Francesca Jones (GBR) vs. [32] (193) Rebecca Sramkova (SVK) 6-2, 1-6, 6-4
(273) Sabine Lisicki (GER) vs. (269) Stephanie Wagner (GER) 6-4, 6-4
(209) Chihiro Muramatsu (JPN) vs. (241) Harmony Tan (FRA) 4-6, 6-3, 5-1 Ret’d

(244) Kyoka Okamura (JPN) (WC) Lucie Havlickova (CZE) 6-4, 6-4
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. (198) Laura Ioana Paar (ROU) 6-3, 7-6(3)
(226) Maja Chwalinska (POL) vs. [26] (184) Mariam Bolkvadze (GEO) 6-1, 6-1
(212) Clara Tauson (DEN) vs. [6] (150) Sara Errani (ITA) 6-3, 7-5

[4] (148) Leonie Kung (SUI) vs. (322) Ana Sofia Sanchez (MEX) 6-3, 6-4
(312) Jessica Pieri (ITA) vs. Daria Lopatetska (UKR)  3-6, 7-6, 6-4
[17] (170) Mayar Sherif (EGY) vs. (233) Dalma Galfi (HUN) 6-7(7), 6-3, 6-1
(228) Ivana Jorovic (SRB) vs. [16] (169) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-4

[10] Irina Bara (ROU) vs. (275) Seone Mendez (AUS) 6-3, 6-0
Marie Benoit (BEL) vs. (220) Victoria Kan (RUS) 6-2, 6-1
[27] (185) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. (232) Gabriela Ce (BRA) 4-6, 6-1, 7-6(1)
[8] (156) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. (262) Tena Lukas (CRO) 6-3, 6-3
====
[5] (150) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (330) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-0, 6-3
(319) Maryna Zanevska (BEL) vs. [28] (187)Isabella Shinikova (BUL) 6-1, 7-6(4)
[21] (177) Cristina Bucsa (ESP)  vs. (279) Kathinka Von Deichmann (LIE) 5-7, 6-4, 6-3
[12] (165) Nadia Podoroska vs. (205) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 7-6(4)

(209) Marina Melnikova (RUS) vs. (280) Anna Bondar (HUN) 7-5, 6-2
(287) Lara Salden (BEL) vs. (215) Richel Hogenkamp (NED)6-4, 6-7(4), 6-2
[30] (189) Renata Zarazua (MEX) vs. (202) Reka-Luca Jani (HUN) 6-4, 6-3
(790) Miriam Kolodziejova (CZE) vs. Yuki Naito (JPN) 6-0, 3-6, 6-3

(297) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. [7] (153) Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-1
(198) Robin Anderson (USA) vs. [31] (191) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-4, 6-3
[24] (181) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (292) Alexandra Cadantu (ROU) 7-6(4), 3-2
[11] (164) Jaqueline Cristian (ROU) vs. (262) Diana Marcinkevica (LAT) 6-2, 6-2

(211) Pemra Ozgen (TUR) vs. Anna Danilina (KAZ) 6-1, 3-6, 6-0
(283) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. [19] (174) Olga Danilovic (SRB) 7-6(5), 6-4
[29] (188) Bibiane Schoofs (NED) vs. (238) Katharina Gerlach (GER) 6-2, 6-0
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (222) Daniela Seguel (CHI) 6-1, 7-6(2)

R128 (udvalgte)
[1] (136) Monica Niculescu (ROU) vs. (345) Panna Udvardy (HUN) 7-6(6), 7-6(4)
(317) Andrea Lazaro Garcia (ESP) vs. (340) Lina Gjorcheska (MKD) 6-4, 6-2
(320) Francesca Jones (GBR) vs. (WC) (1054) Barbora Palicova (CZE) 6-7(4), 6-2, 6-1
[32] (193) Rebecca Sramkova (SVK) vs. (WC) Kristyna Lavickova (CZE) 6-1, 7-5

(273) Sabine Lisicki (GER) vs. [23] (180) Samantha Murray Sharan (GBR) 6-3, 6-4
(269) Stephanie Wagner (GER) vs (274) Anastsia Gasanova (RUS) 6-4, 6-2
(241) Harmony Tan (FRA) vs. (254) Conny Perrin (SUI) 6-3, 6-4
(209) Chihiro Muramatsu (JPN) vs. [14] (165) Jana Cepelova (SVK) 7-6(5), 1-6, 6-2

(242) Kyoka Okamua (JPN) vs. [9] (158) Magdalena Frech (POL) 6-3, 2-6, 6-3
(WC) Lucie Havlickova (CZE) vs. (344) Riya Bhatia (IND) 6-0, 6-0
Laura Ioana Paar (ROU) vs. (299) Jule Niemeier (GER) 6-3, 6-4
[18] (170) Kristina Kucova (SVK) vs. 230 Tereza Mrdeza (CRO) 6-4, 6-4

[26] (184) Mariam Bolkvadze (GEO) vs. (210) Valeria Savinykh (RUS) 2-6, 6-3, 6-4
(226) Maja Chwalinska (POL) vs. (WC) Sara Bejlek (CZE) 6-0, 6-1
(212) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-3, 6-2
[6] (150) Sara Errani (ITA) vs. (263) Paula Ormaechae (ARG) 0-6, 7-5, 7-6(7)
—-
[4] (148) Leonie Kung (SUI) vs. Jesika Maleckova (CZE) 6-1, 6-0
Daria Lopatetska (UKR) vs. [25] (183) Indy De Vroome (NED) 6-2, 6-3
[17] (170) Mayar Sherif (EGY) vs. (WC) Linda Noskova (CZE) 7-6(3), 7-5
[16] (169) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Irina Fetecau (ROU) 6-2, 6-4

[10] Irina Bara (ROU) vs. Zuzana Zlochova (SVK) 6-2, 6-2
Marie Benoit (BEL) vs. [22] (179) Varvara Lepchenko (USA) 7-6(6), 7-6(4)
[27] (185) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Grace Min (USA) 7-5, 6-4
[8] (156) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. Jana Fett (CRO) 7-5, 6-1
====
[5] (150) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Valentyna Ivakhnenko (RUS) 7-5, 6-1
(330) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (285) Simona Waltert (SUI) 3-6, 6-3, 6-4
(319) Maryna Zanevska (BEL) vs. (271) Amandine Hesse (FRA) 7-5, 6-2
[28] (187)Isabella Shinikova (BUL) vs. Eva Guerrero Alvarez (ESP) 2-6, 6-4, 7-5

[21] (177) Cristina Bucsa (ESP)  vs. vs. Anastasiya Komardina (RUS) 6-0, 6-2
(279) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. (304) Elizabeth Halbauer (USA) 6-1, 2-6, 7-5
(205) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (224) Julia Grabher (AUT) 6-4, 6-4
[12] (165) Nadia Podoroska vs. (WC) Darja Vidmanova (CZE) 6-2, 6-1

[13] (166) Ankita Raina (IND) vs. Marina Melnikova (RUS) 1-5 susp
Richel Hogenkamp (NED) vs. [20] (175)Chloe Paquet (FRA) 1-6, 6-1, 7-6(3)
[30] (189) Renata Zarazua (MEX) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 7-6(5)
(202) Reka-Luca Jani (HUN) vs. (262) Urszula Radwanska (POL) 6-1, 6-1
(790) Miriam Kolodziejova (CZE) vs. (430) Basak Eraydin (TUR) 6-3, 6-2
Yuki Naito (JPN) vs. [3] (147) Harriet Dart (GBR) 1-6, 6-2, 6-2
—-
[7] (153) Martina Trevisan (ITA) vs. Diane Parry (FRA) 2-6, 2-2 susp
[31] (191) Martina Di Giuseppe (ITA) vs. Elitsa Kostova (BUL) 7-5, susp
[24] (181) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Sofya Lansere (RUS) 6-2, 6-2
[11] (164) Jaqueline Cristian (ROU) vs. Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 6-2, 6-2

Anna Danilina (KAZ) vs. [15] (168) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-7(5), 7-5, 6-1
(211) Pemra Ozgen (TUR) vs. (194) Natalija Kostic (SRB) 7-5, 6-7(7), 6-4
(283) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. (207) Ekaterina Gorgodze (GEO)  6-4, 3-6, 6-1
[19] (174) Olga Danilovic (SRB) vs. Marcela Zacarias (MEX) 6-3, 6-1

[29] (188) Bibiane Schoofs (NED) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 5-7, 6-0, 6-4
(238) Katharina Gerlach (GER) vs. (237) Denisa Satralova (CZE) 6-2, 6-1
(222) Daniela Seguel (CHI) vs. (256) Katherine Sebov (CAN) 6-2, 6-2
[2] (144) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 7-5, 6-0

<< tilbage


ITF Men (36)

M15, Caslano (SUI) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag
(393) Sandro Ehrat (SUI) vs. [6] (352) Alessandro Bega (ITA) 6-4, 6-2

Semifinale
(393) Sandro Ehrat (SUI) vs. (445) Francesco Forti (ITA) 6-2, 6-4
[6] (352) Alessandro Bega (ITA) vs. (JR) (453) Harold Mayot (FRA) 1-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(393) Sandro Ehrat (SUI) vs. (Q) (937) Remy Bertola (SUI)  7-5, 6-0
(445) Francesco Forti (ITA) vs. [4] (346) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 5-0 Ret’d
[6] (352) Alessandro Bega (ITA) vs. (437) Gianluigi Quinzi (ITA) 6-4, 7-6(2)
(JR) (453) Harold Mayot (FRA) vs. [2] (290) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-7(7), 7-6(3), 7-5

1/8-finale
(393) Sandro Ehrat (SUI) vs. (Q) (631) Clement Tabur (FRA) 6-1, 6-1
(Q) (937) Remy Bertola (SUI) vs. [7] (377) Sadio Doumbia (FRA) 3-6, 6-1, 6-3
[4] (346) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) (1461) Dominic Stephan Stricker (SUI) 7-6(2), 5-7, 6-1
(445) Francesco Forti (ITA) vs. [8] (381) Dan Added (FRA) 6-3, 6-0
—-
[6] (352) Alessandro Bega (ITA) vs. (JR) (728) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-2
(437) Gianluigi Quinzi (ITA) vs. (Q) (910) Gonzalo Lama (CHI)
(JR) (453) Harold Mayot (FRA) vs. [5] (351) Maxime Hamou (FRA) 6-4, 6-4
(JR) (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (290) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 3-6, 0-6

R32
(Q) (631) Clement Tabur (FRA) vs. [1] (291) Thomaz Bellucci (BRA) 5-7, 6-1 6-4
(393) Sandro Ehrat (SUI) vs. (392) Tobias Simon (GER) 6-4, 6-4
(Q) (937) Remy Bertola (SUI) s. (420) Enrico Dalla Valle (ITA) 7-6(2), 6-4
[7] (377) Sadio Doumbia (FRA) vs. (441) Lucas Gerch (GER) 6-4, 6-1

[4] (346) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (SE) (490) Jacopo Berrettini (ITA) 6-4, 4-6, 6-0
(WC) (1461) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (WC) (1613) Jerome Kym (SUI) 6-2, 7-5
(445) Francesco Forti (ITA) vs. (LL) (633) Davide Galoppini (ITA) 6-3, 6-3
[8] (381) Dan Added (FRA) vs. (Q) (504) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) 6-3, 7-6(4)
—-
[6] (352) Alessandro Bega (ITA) vs. (WC) (1134) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 6-2, 6-4
(JR) (728) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (WC) (662) Jakub Paul (SUI) 6-1, 6-0
(437) Gianluigi Quinzi (ITA) vs. (Q) (524) Riccardo Balzerani (ITA) 6-4, 7-6(2)
(Q) (910) Gonzalo Lama (CHI) vs. [3] (342) Jules Okala (FRA) 2-6, 6-0, 6-3

[5] (351) Maxime Hamou (FRA) vs. (Q) (651) Matias Franco Descotte (ARG) 7-6(3), 6-4
(JR) (453) Harold Mayot (FRA) vs. (Q) (721) Thiago Agustin Tirante (ARG) 7-6(1), 7-5
(JR) (732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (413) Fabrizio Ornago (ITA) 6-4, 6-3
[2] (290) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (Q) (798) Federico Iannaccone (ITA) 6-4, 6-1


M15, LAKE PARK OPEN, Novomoskovsk (UKR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles

Kvartfinale: (792) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (785) Wljciech Marek (POL) 3-6, 6-3, 5-7
1/8-finale: (792) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (593) Nikita Mashtakov (UKR) 6-7(4), 6-3, 6-4
R32: (792) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1169) Aleksei Khomich (BLR) 6-3, 6-4

Doubles

Finale: Vanshelboim/Marek vs. (1) Vladyslav Orlov/Denis Yevseyev (KAZ) 4-6, 7-5, [11-13]
Semifinale: Vanshelboim/Marek vs. (2) Bogdan Bobrev/Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Vanshelboim/Marek vs. (4) Georgii Kravchenko/Oleg Prihodko (UKR) 6-1, 6-7(5), [10-4]
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Wojciech Marek (POL) vs. Yurii Dzhavakian/Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-4, 4-6, [10-7]

<< tilbage


ITF Women (36)

W25, MONTEMOR LADIES OPEN, Montmor-O-Novo (POR) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

R32:
[6] (401) Carolina Alves (BRA) vs. (577) Francisca Jorge (POR) 7-6(5), 7-5
(Q) (1291) Olivia Gram (DEN) vs. [3] (367) Maia Lumsden (GBR) 3-6, 2-6
(Q) (592) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. (484) Mallaurie Noel (FRA) 4-6, 6-0, 6-3
(WC) (642) Ines Murta (POR) vs. (465) Marianna Zakarlyuk (UKR) 6-3, 3-6, 7-5

Montemor-O-Novo 2020
Foto: Privat

Q16: [10] (1291) Olivia Gram (DEN) vs.  ([8] (1008) Sara Lanca (POR) 6-4, 3-0 Ret’d
Q32: [10] (1291) Olivia Gram (DEN) vs.  Mariia Antoniuk (UKR) 6-3, 6-2

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 36)

J2 THUN CZECH JUNIOR OPEN 2020, Rakovnik (CZE) – Grus

Boys singles

R32
(6) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. (Q) Ondrej Valek (CZE) 6-2, 6-2
Matthew William Donald (CZE) vs. (3) Leo Borg (SWE) 6-2, 7-5
(7) Sean Cuenin (FRA) vs. (WC) Hynek Barton (CZE) 6-4, 6-4

Q16: [2] Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Ondrej Valek (CZE) 5-7, 1-6
Q32: [2] Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) – bye

Boys Doubles

Kvartfinale: Poulsen/Borg vs. (1) Szymon Kielan (POL)/Alberto Orso (ITA) 5-7, 2-6
1/8-finale: Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Leo Borg (SWE) vs. Peter Buldorini (ITA)/Ammar Elamin (IRL) 6-3, 4-6, [10-8]


J2, XXII SERBIA JUNIOR OPEN NOVI SAD 2020, Novi Sad (SRB) – Grus

Kvartfinale: (7) Clarine Lerby (NED) vs. Katerina Dimitrova (BUL) 4-6, 3-6
1/8-finale: (7) Clarine Lerby (NED) vs. Divna Ratkovic (MNE) 6-1, 6-1
R32: (7) Clarine Lerby (NED) vs. Mia Ristic (SRB) 2-6, 6-3, 6-1


J4, APHRODITE CUP 2020, Lanarca (CYP) – Hardcourt

Girls singles

Finale: (3) Dimitra Pavlou (GRE) vs. (1) Daria Frayman (RUS) 6-7(1), 4-1 Ret’d
Semifinale: (1) Daria Frayman (RUS) vs. (6) Imogen Haddad (GBR) 6-0, 6-2
Kvartfinale: (1) Daria Frayman (RUS) vs. Lucy Webber (GBR) 6-0, 6-2
1/8-finale: (WC) Mille Mørk (DEN) vs. (1) Daria Frayman (RUS) 0-6, 0-6
R32: (WC) Mille Mørk (DEN) vs. (WC) Athena Komodromou (CYP) 6-3, 6-0

J4 Lanarca 2020
Foto: Privat – Majken Mørk

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 36)

U14 Cat2, ATA Junior Trophy Klosters 2020, Klosters-Serneus (SUI) – Grus

Girls singles

Kvartinale
[2] Laura Brunkel (DEN) vs.  Isabella Kellenberger (SUI) 6-7(6), 2-6

1/8-finale
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Julia Stusek (GER) 0-6, 1-6
[2] Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) Sarina Arwen Schnyder (SUI) 6-0, 6-1

R32
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (8) Ladina Bruhin (SUI) 1-6, 6-4, 7-5
[2] Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Aurora Angelina Streich (SUI) 6-2, 6-2

Girls doubles

Semifinale: Brunkel/Ruus vs. (1) Josephine Kunz/Kenisha Moning (SUI) 5-7, 6-4, [5-10]
Kvartfinale: Brunkel/Ruus vs. Ladina Bruhin/Alexandra Gasser (SUI) 6-1, 6-2
1/8-finale: (3) Laura Brunkel/Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Isabella Kellenberger/Sultana Mavric (SUI) 6-2, 6-2


U14 Cat2, San Marino Junior Cup – Grus

U14 Boys singles

Finale: (4) Oliver Bonding (DEN) vs. (3) Filip Avdeev (RUS) 6-2, 7-6(5)
Semifinale: (4) Oliver Bonding (DEN) vs. (2) Adrien Ducruet (FRA) 6-4, 6-2
Kvartfinale: (4) Oliver Bonding (DEN) vs. (7) Tom Noah Reith (GER) 6-0, 6-0
1/8-finale: (4) Oliver Bonding (DEN) vs. Maxence Faniel (BEl) 6-4, 3-6, 7-5
R32: (4) Oliver Bonding (DEN) vs. (LL) Amerigo Ambrosi (ITA) 6-1, 6-0

U14 Boys doubles

Finale: Bonding/Ducruet vs. (1) Filip Avdeev (RUS)/Mark Iztok Lunder (SLO) 6-7(4), 6-4, [10-6]
Semifinale: Bonding/Ducruet vs. (3) Tim Anaking Reith/Tom Noah Reith (GBR) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Bonding/Ducruet vs. Federico Danova/Filippo Pecorini (ITA) 6-2, 6-4
1/8-finale: (2) Oliver Bonding (DEN)/Adrien Ducruet (FRA) – bye


U16 Cat3,15th Euroregion Nisa Cup, Hradek Nad Nisou (CZE) – Grus

U16 Boys singles

R32: Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) Oldrich Vejsicky (CZE) 3-6, 2-6

U16 Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Blazka vs. Lukas Janousek/Oldrich Vejsicky (CZE) 3-6, 1-6
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Daniel Blazka (CZE) – bye

U16 Girls singles

Kvartfinale:
(7) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (1) Viktorie Hazmukova (CZE) 2-6, 1-6
(Alt) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (2) Lucie Urbanova (CZE) 4-6, 2-6

1/8-finale:
(7) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (WC) Monika Fizova (CZE) 6-1, 7-5
(Alt) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (8) Agata Prepslova (CZE) 6-1, 6-2


U14 Cat 3, KALOVELONIS SPRING TOUR, Athen (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles

Kvartfinale: [2] Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (7) Stavros Mastrogamvrakis (GRE) 3-6, 2-6
1/8-finale: [2] Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Anargyros Panagiotou (GRE) 6-3, 6-2
R32: [2] Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye

Girls singles

Semifinale:
(1) Alexandra Panagiotidou (GRE) vs. (6) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) 6-2, 2-0 Ret’d.
(Cecilie får forstrækning i låret, da hun fører 2-0 40-15 i 1. sæt)

Kvartfinale
(6) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1) Georgia Kalamari (FRA) 3-6, 6-4, 6-1
(5) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (4) Andromachi Barmpagianni (GRE) 2-6, 1-6

1/8-finale
(6) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Theodora Liapi (GRE) 6-3, 6-1
(5) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Chrysi Smyridou (GRE) 6-3, 7-5

R32
(6) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Elpida Dimopoulou (GRE) 6-3, 6-4
(5) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Efthymia Vasiliki (GRE) 6-2, 6-1

Girls doubles

Kvartfinale:  Fridthjof/Demirtzi vs. Sophie Bekker/Allegra Korpanec Davies (GBR) 1-6, 6-3, [10-12]
1/8-finale: (1) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Anna Demirtzi (CYP) – bye


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html