Flere danske spillere får proffessionel debut i Vejle og kan følges på Sport Live i en uge, hvor topeliten kæmper om OL-medaljer, og både Holger Rune, Mikael Torpegaard og Frederik Løchte er i aktion

Mens mange af de bedste på WTA og ATP ranglisten befinder sig I Tokyo, hvor 1. runde af tennisturneringen blev gennemført i weekenden, afvikles i den kommende uge 2 turneringer i den mere beskedne WTA 125 kategori i henholdsvis Beograd og Charleston, hvor der i begge turneringer fortsat spilles på grus.

Det samme er tilfældet i ATP 250 turneringen Generali Open i Kitzbühel i Østrig, hvor 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune for første gang fik en uventet mulighed for at deltage i kvalifikationen til ATP 250 alene i kraft af hans rangering.
Derfor blev den oprindelige plan om at blive herhjemme og træne ændret, og samtidig ses turneringen som en mulighed for at finpudse nogle detaljer mod gode spillere efter turneringen i Umag, hvor Holger langt fra var tilfreds med sin egen indsats.

Mens Holgers træner Lars Christensen holder en fortjent ferie, kan Holger i stedet få gode trænings-muligheder i Kitzhbühel, hvor han inden sin første kamp trænede med Pablo Cuevas (URU), der i øvrigt møder Mikael Ymer i 1. runde af hovedturneringen.

I weekendens kvalifikation vandt Holger lørdag 7-6(6), 6-3 over no. 147 Marc Polmans (AUS) i 1. kvalrunde, hvor han fik brug for sit vinderinstinkt, da han i 1. sæt indhentede en australsk føring på 5-1, hvorefter han selv satte en 5-1 føring over styr i den efterfølgende tiebreak, og i 2. sæt var Holger desuden bagud med et break, inden han sikrede sejren.

I søndagens kvalfinale mod 2. seedede no. 117 Andrej Martin (SVK) blev der igen brug for vinderinstinktet, da Holger efter 7-5 i 1. sæt kom bagud i 2. sæt med 3-5, hvor han afværgede 2 sætbolde i egen serv, og han udlignede med et break til 5-5, hvorefter han selv holdt serv til 6-5 og efterfølgende på den 4. matchbold sikrede sejren 7-5, 7-5.

Derved kvalificerede Holger sig til hovedturneringen, hvor han i 1. runde (formentlig tirsdag) møder no. 91 Stefano Travaglia (ITA), der i sidste uge i Umag vandt over spanierne no. 66 Jaume Munar og no. 114 Carlos Taberner, inden han i kvartfinalen blev sendt ud med cifrene 6-2, 6-1 over landsmanden Albert Ramos-Vinolas.

Sejrene i kvalifikationen indbringer 12 point til ATP-ranglisten og samtidig adgangsbillet til top 200, når disse point tilføjes næste mandag, og han kan med yderligere en eller flere sejre fortsatte opstigningen mod sæsonmålet, der er top 100.
Herunder mulig rangering afhængig af, hvor langt Holger når i turneringen.

Modregnes R32 R16 Kvart Semi Finale Vinder
2 12 32 57 102 162 262
Ny Point 359 379 404 449 509 609
Max. rank 02-aug 196 187 180 166 151 134

Sportskeeda Tennis bragte forleden nedenstående interview med Holgers mor, Aneke Rune, der fortæller om sønnens dedikation og familiemæssige baggrund.

De 3 førnævnte spaniere (Munar, Taberner og Ramos-Vinolas) er alle med i Kitzbühl, hvor topseedede er Casper Ruud, der fulgte titlen i Båstad op med endnu en titel ved ATP 250 Gstaad, hvor han i finalen vandt over 20-årige Hugo Gaston (FRA).

 

Desuden deltager 18-årige Carlos Alcaraz Garfia (ESP), der netop har vundet sin første ATP 250 finale i Umag så overbevisende som 6-2, 6-2 over 35-årige Richard Gasquet (FRA), der efterfølgende har meldt fra til Kitzbühel af “personlige årsager”.
Alcaraz blev derved den yngste ATP Tour Champion siden 2008.

Turneringen i Kitzbühl kan følges på TV 2 Sport X og TV 2 Play samt Tennistv.com, som desuden dækker ATP 250 turneringen i Atlanta, der også kan følges på TV 2 Play.
Dog bliver doublekampe ikke vist, og derfor henvises til at benytte streaming fra Bet365, Unibet eller Oddset for at følge Frederik Løchte Nielsen og hans svenske makker Andre Goransson, der i 1. runde møder det australske par Alexei Popyrin og Matt Reid.

ATP Nordea Open Båstad 2021
Foto: Privat – Andre Goransson og Frederik Løchte Nielsen

Turneringen i Atlanta bliver således den første af de kommende ugers hardcourt turneringer på det amerikanske kontinent, men deltagerne ved OL indledte på hardcourt i weekenden, hvor 1. seedede Ashleigh Barty overraskende blev sendt ud af Sara Sorribes Tormo (ESP)

Hos herrerne er 5 seedede Andrey Rublev sendt ud af det japanske hjemmebane-håb Kei Nishikori, der vandt 6-3, 6-4.

Tenniskampene ved OL kan følges på Discovery+/EurosportPlayer.

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

27-årige Mikael Torpegaard brød en længere stime af 1. runde exits, da han ved ATP Challenger i Cary i sidste uge vandt 6-4, 6-2 over 5. seedede no. 190 Lukas Lacko (SVK), men i 1/8-finalen blev han han stoppet af no. 288 Christian Harrison (USA).

I denne uge deltager Torpegaard i ATP Challenger i Lexington i Kentucky, hvor han mandag ved 2130 tiden møder no. 253 Roberto Cid Subervi (DOM), der vandt deres seneste indbyrdes opgør i april i Orlando
Alle ATP Challengers kan følges på Livestream.com/ATP.

Dansk ITF turnering på Sport Live

ITF 15K Vejle: Leschly Cup titel-vinder Christian Sigsgaard blandt kandidaterne til titlen i M15

I optakten til ITF 15K i Vejle nævntes Pre-kval stævnet State Cup, hvor der blev spillet om wildcards til kvalifikationen.
I praksis viste det sig, at mange af de tilmeldte på Alternate-listen alligevel kom med i kvalifikationen, hvorved både Carl Emil Overbeck, Felipe Mikkelsen og Sebastian Grundtvig kunne deltage i M15-kvalifikationen – dog måtte Grundtvig trække sig på grund af sygdom.

Selvom det oprindelig blev oplyst, at der kun blev spillet om et enkelt wildcard i Pre-kval til W15, blev der alligevel plads til alle 4 deltagere, idet Victoria Wiche kunne komme ind uden at bruge et wildcard, mens arrangørerne både gav wildcard til Freja B. Løvbjerg og de to finalister fra Birkerød.

Som ventet kunne flere af de mindst rutinerede danske deltagere ikke stille meget op i søndagens første kvalrunde, men 16-årige Sarafina Olivia Hansen spillede sig med sejr 6-3, 1-6, [10-6] over 8. seedede Helena Stevic (FRA) videre til søndagens kvalfinale.
Både Divine Dasam Nweke og Freja B. Løvbjerg, der begge havde wildcard, fulgte deres seedede modstandere til dørs, inden de blev besejret efter match-tiebreak.

I M15-udgaven vandt den 17-årige dobbelte danske mester Valdemar Frederik Pape overbevisende 6-2, 6-2 over 1. seedede Christoffer Solberg (SWE) i 1. kvalrunde, hvor der desuden var danske sejre til Elmer Møller, Benjamin Hannestad, Carl Emil Overbeck og Philip Hjorth.

Elmer og Valdemar møder hinanden i den ene kvalfinale, som efter planen bliver vist Sport Live mandag kl. 1400

Sofia Nami Samavati blev nævnt som det bedste danske bud på at nå langt, og selvtilliden er formentlig helt i top, da. hun netop har vundet titlen ved Ostkustens Pärla i den svenske sommer-tour, som bl.a. er sponsoreret af selveste Stefan Edberg.

For mange af de danske deltagere bliver det deres første optræden i en professionel turnering under ITF World Tennis Tour – heriblandt både Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen, der har vundet flere ITF junior-titler, som det øverste billede fra Manacor i Spanien er et eksempel på.

Vanshelboim M25 Ecuador efter spansk double-titel

KB’s 20-årige ukrainer Eric Vanshelboim har fravalgt 15K-turneringerne i Danmark, hvor han kun har mulighed for at forbedre sin rangering, hvis han mindst når semifinalen.
I stedet deltager han i en M25 turnering i Protoviejo i Ecuador.

Eric vandt i øvrigt sin første M25 titel, da han i sidste uge vandt finalen i double i Gandia i Spanien sammen med Yan Bondarevskiy (RUS) med finalesejr 6-3, 3-6, [10-4] over 1. seedede Alejandro Gomez (COL) og Javier Barranco Cosano (ESP).
Eric deltog ikke i single, idet han prioriterede at blive klar til næste turnering efter at være tilbage efter en skade.

Foto: Privat – Eric Vanshelboim og Yan Bondarevskiy

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 1. august

Billeder (facebook-opslag): Johanne Svendsen (Foto: Foto: Dansk Tennis Forbund), August Holmgren (Foto: Thomas Svendsen) – Finaler 15K Vejle Sport Live
Alexander Zverev & Karen Khachanov (Foto: Sportsfotograf.com) – OL finaler Eurosport 1

OL-tennis – Discovery+/Eurosport Player

Center Court – start 0800cet (Finaler)
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova (CZE) vs. B. Bencic/V. Golubic (SUI) – W
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (12) Karen Khachanov (RUS) – M
A. Karatsev/E. Vesnina (RUS) vs. A. Rublev/A. Pavlyuchenkova (RUS) – M

====

ATP 250 Atlanta – Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium Court – start 2300cet
(6) John Isner (USA) vs. (SE) Brandon Nakashima (USA)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

W15/M15 Vejle – Sport Live (W-finale 1000, M-finale forskudt 1800)

Court 1 – start 1000
(JR) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (442) Sohyun Park (KOR) – W
NB 1130: (WC) (1064) August Holmgren (DEN) vs. [1] (398) Ergi Kirkin (TUR) – M

—-

W15/M15 KB (Peter Bangsvej) – kvalifikation starter kl. 1000

Men’s singles
Philip Hjorth (DEN) vs. (2) Robin Thout (SWE) – 1000 C1
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (11) Jordi Walder (GER) – 1000 C6
(WC) Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. (12) Christopher Patzanovsky (GER) – 1000 C7
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (13) Amaury Raynet (FRA) – 1000 C8
(WC) Nikolaj Katic (DEN) vs. (7) Adam Heinonen (SWE)
Gustav Theilgaard (DEN) vs. (1) Mohamed Nazim Makhlouf (ALG) – NB 1200 C1
(WC) Alexander Stage (DEN) vs. (5) Adrian Oetzbach (GER) – NB 1200 C3
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (9) Jonas Maier (GEr) – NB 1200 C6
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. (6) Gabriel Decamps (BRA) – NB 1200 C7

Women’s singles
Cecilie Wiche (DEN) vs. (3) Ivania Martinich (CHI) – NB 1100 C3
(WC) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (11) Emily Welker (GER) – NB 1100 C7
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (15) Naoko Eto (JPN) – NB 1100 C8
(9) Elena Jamshidi (DEN) vs. (WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) – NB 1100 C9
(7) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Philippa Preugschat (GER) – NB 1100 C10
Olivia Thiemke (DEN) vs. (13) Antonia Schmidt (GER) – NB 1500 C2
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (14) Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) – NB 1500
Karoline Laursen (DEN) vs. (2) Nicole Khirin (ISR) – NB 1500 C7
(WC) Victoria Wiche (DEN) vs. (12) Martha Matoula (GRE) – NB 1500 C8

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-30-sport-live-sender-fra-itf-15k-i-vejle-med-flere-danskere-paa-programmet-holger-klar-til-atp-uden-wildcard/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 30) 

OL, Tokyo – WomenMen – Hardcourt

TV-dækning: Discovery+/Eurosport Player

Women’s singles

Finale: (9) Belinda Bencic (SUI) vs. (PR) Marketa Vondrousova (CZE) 7-5, 2-6, 6-3
Bronce: (4) Elina Svitolina (UKR) vs. (15) Elena Rybakina (KAZ) 1-6, 7-6(5), 6-4

Semifinale
(9) Belinda Bencic (SUI) vs. (15) Elena Rybakina (KAZ) 7-6(2), 4-6, 6-3
(PR) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(9) Belinda Bencic (SUI) vs. (13) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-0, 3-6, 6-3
(15) Elena Rybakina (KAZ) vs. (7) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-1
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-4
(PR) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Paula Badosa (ESP) 6-3, Ret’d

1/8-finale
(13) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 6-3
(9) Belinda Bencic (SUI) vs. (8) Barbora Krejcikova (CZE) 1-6, 6-2, 6-3
(15) Elena Rybakina (KAZ) vs. Donna Vekic (CRO) 7-6(3), 6-4
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-1
==
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (14) Maria Sakkari (GRE) 5-7, 6-3, 6-4
Paula Badosa (ESP) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-2, 6-3
(PR) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-1, 6-4

R32
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-1, 6-4
(13) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (ITF) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-1, 6-1
(9) Belinda Bencic (SUI) vs. Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-4
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-2, 6-4

Donna Vekic (CRO) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(15) Elena Rybakina (KAZ) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (10) Petra Kvitova (CZE) 5-7, 6-3, 6-0
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. (ITF) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-0
==
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (PR) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 6-7(1), 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (PR) Elena Vesnina (RUS) 6-3, 6-1
(14) Maria Sakkari (GRE) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-1, 6-2
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (PR) Yaroslava Shvedova (KAZ) 4-6, 6-3, 6-4

Paula Badosa (ESP) vs. (6) Iga Swiatek (POL) 6-3, 7-6(4)
Nadia Podoroska (ARG) vs. Ekaterina Aleksandrova (RUS) 6-1, 6-3
(PR) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (ITF) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 6-2
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-2

R64
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-3
Fiona Ferro (FRA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 2-6, 6-4, 6-2
(ITF) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(5), 6-3
(13) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (ITF) Sara Errani (ITA) 6-0, 6-1

(9) Belinda Bencic (SUI) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-3
Misaki Doi (JPN) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-3, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-6, 6-3
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ) 5-2 Ret’d

(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-2, 6-7(2), 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. (ITF) Mayar Sherif (EGY) 7-5, 7-6
(15) Elena Rybakina (KAZ) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2

(10) Petra Kvitova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-3, 6-2
(ITF) Qiang Wang (CHN) vs. (ITF) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-3
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 7-5, 7-5
==
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-1, 6-3
(PR) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-4, 6-1
(PR) Elena Vesnina (RUS) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-7(2), 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. (11) Jennifer Brady (USA) 6-3, 6-2

(14) Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-2
Nina Stojanovic (SRB) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (PR) Yaroslava Shvedova (KAZ) 7-5, 3-2 Ret’d
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 5-7, 6-4

(6) Iga Swiatek (POL) vs. Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
Paula Badosa (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-7, 6-3, 6-0
Nadia Podoroska (ARG) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-6(4), 1-3 Ret’d
Ekaterina Aleksandrova (RUS) vs. (12) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-4, 6-4

(PR) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (16) Kiki Bertens (NED) 6-4, 3-6, 6-4
(ITF) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alison Riske (USA) 6-7, 7-5, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. Maria Camila Osorio Serrano 6-4, 6-1
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Saisai. Zheng (CHN) 6-1, 6-4

Men’s singles

Finale: (4) Alexander Zverev (GER) vs. (12) Karen Khachanov (RUS)
Bronze: (6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-4, 6-7(6), 6-3

Semifinale
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 1-6, 6-3, 6-1
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. (6) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-0
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-1
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. (14) Ugo Humbert (FRA) 7-6(4), 4-6, 6-3
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 7-6(5)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (16) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Ilya Ivashka (BLR) 7-6(7), 6-0
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 7-6(5)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (ITF) Liam Broady (GBR) 7-6(3), 4-6, 6-1
==
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 2-6, 6-1
(14) Ugo Humbert (FRA) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-6, 7-6(4), 6-2
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Dominik Koepfer (GER) 7-6(7), 6-3
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 3-6, 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-3
(16) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-7(4), 6-3
Ilya Ivashka (BLR) vs. Mihail Kukushkin (KAZ) 6-7(4), 6-3, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(5), 3-6, 6-1

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-2
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (13) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (11) Aslan Karatsev (RUS) 7-5, 4-6, 6-3
(ITF) Liam Broady (GBR) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 3-6, 6-3
==
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. (ITF) Tomas Machac (CZE) 6-4, 7-5
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. James Duckworth (AUS) 7-5, 6-1
(14) Ugo Humbert (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 4-6, 7-6(5), 7-5
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4

(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Marin Cilic (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
Dominik Koepfer (GER) vs. Max Purcell (AUS) 6-3, 6-0
(15) Fabio Fognini (ITA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 7-6(4)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Sumit Nagal (IND) 6-2, 6-1

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-2, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-4
John Millman (AUS) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-4
(16) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-0

Ilya Ivashka (BLR) vs. (10) Gael Monfils (FRA) 6-4, 4-6, 7-5
Mihail Kukushkin (KAZ) vs. Federico Croia (ARG) 7-6(4), 7-5
Marcos Giron (USA) vs. Norbert Gombos (SVK) 7-6(4), 3-6, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4

(4) Alexander Zverev (GER) vs. (PR) Yen-Hsun Lu (TPE) 6-1, 6-3
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (ITF) Mohamed Safwat (EGY) 7-5, 6-1
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-2
(13) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Taro Daniel (JPN) 4-6, 7-6, 7-6

(11) Aslan Karatsev (RUS) vs. Tommy Paul (USA) 6-3, 6-2
Jeremy Chardy (FRA) vs. (ITF) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 6-1, 7-6
(ITF) Liam Broady (GBR) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 7-5, 6-7(4), 6-2
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. Marton Fucsovics (HUN)
==
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. (ITF) Juan Pablo Varillas (PRE) 7-5, 6-4
(ITF) Tomas Machac (CZE) vs. Joao Sousa (POR) 6-7(5), 6-4, 6-4
James Duckworth (AUS) vs. Lukas Klein (SVK) 5-7, 6-3, 7-6(4)
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 3-6, 6-1, 6-2

(14) Ugo Humbert (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP) 7-6, 6-1
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-2
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 3-6, 6-3

(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-2
Marin Cilic (CRO) vs. (ITF) Joao Menezes (BRA) 6-7(6), 7-5, 7-6(7)
Dominik Koepfer (GER) vs. Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 6-3, 7-5
Max Purcell (AUS) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-6(2)

(15) Fabio Fognini (ITA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 6-3
Egor Gerasimov (BLR) vs. Gilles Simon (FRA) 4-6, 6-3, 6-4
Sumit Nagal (IND) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-7, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4


ATP 250, Generali Open, Kitzbühl (GER) – Grus

Finale: [1] (14) Casper Ruud (NOR) vs. (97) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-1, 4-6, 6-3

Semifinale
[1] (14) Casper Ruud (NOR) vs. (Alt) (100) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 7-6(7)
(97) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (SE) (152) Daniel Altmaier (GER) 4-6, 6-3, 6-3

Kvartfinale
[1] (14) Casper Ruud (NOR) vs. (96) Mikael Ymer (SWE) 3-6, 7-6(5), 6-1
(Alt) (100) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (3) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-1
(SE) (152) Daniel Altmaier (GER) vs. (75) Gianluca Mager (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-3
(97) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (Q) (130) Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 6-2

1/8-finale
[1] (14) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) (158) Mario Vilella Martinez (ESP) 7-5, 5-7, 6-4
(96) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (339) Alexander Erler (AUT) 6-2, 6-3
(3) Filip Krajinovic (SRB) vs. (LL) (108) Carlos Taberner (BRA) 6-3, 2-6, 6-4
(Q) (204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Alt) (100) Arthur Rinderknech (FRA) 4-6, 6-3, 6-7(4)
==
(SE) (152) Daniel Altmaier (GER) vs. (82) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-4
(75) Gianluca Mager (ITA) vs. [4] (43) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(3), 1-6, 7-5
(Q) (130) Jozef Kovalik (SVK) vs. (86) Jiri Vesely (CZE) 2-6, 6-2, 6-4
(97) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. [2] (16) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-7(5), 7-5

R32:
[1] (14) Casper Ruud (NOR) – bye
(LL) (158) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (Q) (1171) Lukas Neumayer (AUT) 6-7(4), 7-5, 6-4
(96) Mikael Ymer (SWE) vs. (94) Pablo Cuevas (URU) 6-3, 7-5
(WC) (339) Alexander Erler (AUT) vs. [10] (73) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 7-5, 1-6, 6-2

(3) Filip Krajinovic (SRB) – bye
(LL) (108) Carlos Taberner (BRA) vs. (WC) (118) Thiago Seyboth Wild (BRA) 3-6, 6-3, 6-2
(Q) (204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (91) Stefano Travaglia (ITA) 6-3, 6-4
(Alt) (100) Arthur Rinderknech (FRA) vs. [5] (46) Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-4
==
(SE) (152) Daniel Altmaier (GER) vs. [6] (52) Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 6-3
(82) Marco Cecchinato (ITA) vs. (92) Radu Albot (MDA) 6-3, 7-6(7)
(75) Gianluca Mager (ITA) vs. (WC) (124) Dennis Novak (AUT) 6-4, 6-0
[4] (43) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

(Q) (130) Jozef Kovalik (SVK) vs. [9] (67) Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-4
(86) Jiri Vesely (CZE) vs. (Q) (189) Ernests Gulbis (LAT) 6-4, 6-1
(97) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (103) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 6-7(4), 6-4
[2] (16) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

Qfi: (204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (117) Andrej Martin (SVK) 7-5, 7-5

Q32:
[2] (117) Andrej Martin (SVK) vs. (212) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-3
(204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (147) Marc Polmans (AUS) 7-6(6), 6-3


ATP 250, Truist Atlanta Open, (GA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Finale: (6) John Isner (USA) vs. (SE) Brandon Nakashima (USA)

Semifinale
(SE) Brandon Nakashima (USA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-4, 6-3
(6) John Isner (USA) vs. (5) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(4), 5-7, 6-3

Kvartfinale
(SE) Brandon Nakashima (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 7-5
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (3) Cameron Norrie (GBR) 7-6(1), 6-3
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (4) Reilly Opelka (USA) 7-6(5), 6-7(3), 7-6(4)
(6) John Isner (USA) vs. (Q) Christopher O’Connel (AUS) 7-6(5), 6-7(3), 6-4

1/8-finale
(SE) Brandon Nakashima (USA) vs. (1) Milos Raonic (CAN) 5-7, 6-3, 7-6(4)
Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER) 7-6(6), 6-4
(3) Cameron Norrie (GBR) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-1, 6-4
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (7) Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-4, 3-0 Ret’d
==
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Steve Johnson (USA) 6-7(5), 6-4, 6-1
(4) Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(3), 7-6(4)
(6) John Isner (USA) vs. (WC) Jack Sock (USA) 7-6(6), 6-4
(Q) Christopher O’Connel (AUS) vs. (2) Jannik Sinner (ITA) 7-6(7), 6-4

R32
(1) Milos Raonic (CAN) – bye
(SE) Brandon Nakashima (USA) vs. (WC) Trent Bryde (USA) 6-1, 6-7(5), 6-4
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Sam Querrey (USA) 4-6, 7-6(3), 7-6(5)
Jordan Thompson (AUS) vs. (8) Lloyd George Harris (RSA) 7-6(2), 1-6, 6-2

(3) Cameron Norrie (GBR) – bye
Nick Kyrgios (AUS) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(3), 7-5
(7) Benoit Paire (FRA) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 7-5, 6-7(2), 6-4
==
(5) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS) 6-3, 6-4
Steve Johnson (USA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-3
(Q) Bjorn Fratangelo (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 7-6(5)
(4) Reilly Opelka (USA) – bye

(6) John Isner (USA) vs. (PR) Jeffrey John Wolf (USA) 6-4, 6-7(3), 6-4
(WC) Jack Sock (USA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-7(4), 6-4, 7-5
(Q) Christopher O’Connel (AUS) vs. Denis Kudla (USA) 4-6, 6-3, 6-3
(2) Jannik Sinner (ITA) – bye

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andre Goransson (SWE) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-7(4), 6-2, [9-11]


Uge 31

ATP 500, City Open, Washington (DC, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Q16 (udvalgte)
(220) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [2] (143) Liam Broady (GBR) 4-6, 6-2, 4-6

[3] (151) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (WC) (249) Ulises Blanch (USA)
[11] (168) Elias Ymer (SWE) vs. (190) Bjorn Fratangelo (USA)


WTA Challenger/125K 

WTA 125, Belgrade Ladies Open (SRB) – Grus

TV-dækning: Bet365, Unibet, Oddset

Finale: Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (2) Arantxa Rus (NED) 6-3, 6-3

Semifinale
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Rebecca Sramkova (SVK) 7-6(4), 6-1
(2) Arantxa Rus (NED) vs. (4) Andrea Petkovic (GER) 7-5, 6-2

Kvartfinale
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (1) Anna Blinkova (RUS) 4-6, 6-3, 6-1
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 4-6, 6-4, 7-6(5)
(4) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Tara Wurth (CRO) 6-4, 6-4
(2) Arantxa Rus (NED) vs. (5) Martina Trevisan (ITA) 6-1, 6-4

1/8-finale
(1) Anna Blinkova (RUS) vs. Susan Bandecchi (SUI) 6-4, 7-6(3)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Jule Niemeier (GER) 6-4, 5-7, 7-6(5)
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (3) Varvara Gracheva (RUS) 7-6(5), 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-3, 3-6, 6-4
==
(Q) Tara Wurth (CRO) vs. (7) Irina Bara (ROU) 6-3, 6-1
(4) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Jessika Ponchet (FRA) 7-5, 6-2
(5) Martina Trevisan (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-1, 6-1
(2) Arantxa Rus (NED) vs. Olga Danilovic (SRB) 6-2, 6-4

R32 (udvalgte)
(1) Anna Blinkova (RUS) vs. Isabella Shinikova (BLR) 6-1, 6-2
Jule Niemeier (GER) vs. (8) Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 7-6(10)

(3) Varvara Gracheva (RUS) vs. (WC) Iva Sepa (SRB) 6-1, 6-1
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (6) Kaja Juvan (SLO) 6-3, 7-6(2)
==
(7) Irina Bara (ROU) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-4, 6-1
(4) Andrea Petkovic (GER) vs. (WC) Lola Radivojevic (SRB) 6-3, 6-7(5), 6-2

(5) Martina Trevisan (ITA) vs. Panna Udvrdy (HUN) 6-3, 3-6, 6-4
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-3, 1-6, 6-4
Olga Danilovic (SRB) vs. (Q) Camilla Rosatello (ITA) 3-6, 6-4, 7-6(5)
(2) Arantxa Rus (NED) vs. Elitsa Kostova (BUL) 6-1, 6-0


WTA 125, LTP Women’s Open, Charleston (SC, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Bet365, Unibet, Oddset

Finale: (4) Varvara Lepchenko (USA) vs. Jamie Loeb (USA)

Semifinale
Jamie Loeb (USA) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-4, 6-2
(4) Varvara Lepchenko (USA) vs. (2) Lauren Davis (USA) 7-5, 6-3

Kvartfinale
Jamie Loeb (USA) vs. En Shuo Liang (TPE) 6-3, 6-3
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Emma Navarro (USA) 6-3, 6-3
(4) Varvara Lepchenko (USA) vs. Hanna Chang (USA) 6-1, 6-1
(2) Lauren Davis (USA) vs. Maria Mateas (USA) 6-3, 7-5

1/8-finale
Jamie Loeb (USA) vs. Katrina Scott (USA) 6-1, 4-6, 6-3
En Shuo Liang (TPE) vs. Allie Kiick (USA) 4-6, 6-0, 6-2
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (3) Maddison Inglis (AUS) 6-3, 6-2
Emma Navarro (USA) vs. Alexa Glatch (USA) 6-3, 6-3
==
Hanna Chang (USA) vs. Na-Lae Han (KOR) 6-4, 6-3
(4) Varvara Lepchenko (USA) vs. Tori Kinard (USA) 6-2, 6-3
Maria Mateas (USA) vs. Aldila Sutjiadi (INA) 7-6(5), 6-4
(2) Lauren Davis (USA) vs. Rebecca Marino (CAN) 6-4, 6-2

R32 (udvalgte)
Katrina Scott (USA) vs. (1) Madison Brengle (USA) 6-0, 6-3
Allie Kiick (USA) vs. (7) Sachia Vickery (USA) 6-4, 2-1 Ret’d

(3) Maddison Inglis (AUS) vs. (WC) Fiona Crawley (USA) 6-1, 6-4
Emma Navarro (USA) vs. (6) Beatriz Haddad  Maia (BRA) 7-6(5), 6-0
==
Na-Lae Han (KOR) vs. (5) Tatjana Maria (GER) 6-2, 6-4
(4) Varvara Lepchenko (USA) vs. Carol Zhao (CAN) 6-1, 7-5

Aldila Sutjiadi (INA) vs. (8) Usue Maitane Arconada (USA) 7-5, 6-3
(2) Lauren Davis (USA) vs. Sophie Chang (USA) 6-3, 6-4


ATP Challenger (uge 30)

Place Country Category Surface
Poznan POL ATP Challenger €66K Clay
Segovia ESP ATP Challenger €66K Hard
Lexington KY, USA ATP Challenger $52K Hard
Trieste ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Lexington – Tidsforskel: cet -6 timer

R32 (udvalgte)
(216) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (253) Roberto Cid Subervi (DOM) 6-3, 4-6, 2-6

Poznan

R32: (Q) (437) Alexander Shevchenko (RUS) vs. (WC) (2110) Leo Borg (SWE) 7-5, 6-2

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 30)

Place Country Category Surface
Champaign IL, USA M25 Hard
Denia ESP M25 – Livestream CC+C2 Clay
Portoviejo ECU M25 Clay
Telavi GEO M25 – Livestream C1+C5 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Castelo Branco POR M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Novi Sad SRB M15 Clay
Vejle DEN M15 Clay

 

M25 Portoviejo
Tidsforskel: cet -7 timer

1/8-finale: [5] (521) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1178) Jose Pereira (BRA) 6-4, 2-6, 5-7

R32
[1] (366) Nicolas Alvarez (PER) vs. (WC) (1747) Alvaro Guillen Meza (ECU) 7-6(1), 6-7(5), 3-1 Ret’d
(1466) Noah Schachter (USA) vs. (768) Michel Vernier (CHI) 3-6, 6-1, 6-2
(Q) (1178) Jose Pereira (BRA) vs. (1178) Jose Pereira (BRA) 6-2, 6-1
[5] (521) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1507) Bruno Pujol Navarro (ESP) 6-2, 6-3


M15 Vejle (DEN) – Grus

Finale: (WC) (1064) August Holmgren (DEN) vs. [1] (398) Ergi Kirkin (TUR) 7-6(4), 6-4

Semifinale
[1] (398) Ergi Kirkin (TUR) vs. [3] (548) Matias Zukas (ARG) 6-1, 6-4
(WC) (1064) August Holmgren (DEN) vs. [6] (613) Jonathan Mridha (SWE) 3-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
[1] (398) Ergi Kirkin (TUR) vs. (727) Karl Friberg (SWE) 6-3, 6-0
(WC) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. [3] (548) Matias Zukas (ARG) 3-6, 0-3 Ret’d
[6] (613) Jonathan Mridha (SWE) vs. (JR) (1982) Guy Den Ouden (NED) 6-3, 6-4
(WC) (1064) August Holmgren (DEN) vs. [5] (588) Patrick Kypson (USA) 6-2, 3-6, 7-6(5)

1/8-finale
[1] (398) Ergi Kirkin (TUR) vs. (915) Alexander Kotzen (USA) 6-2, 6-3
(727) Karl Friberg (SWE) vs. [7] (617) Vasil Kirkov (USA) 6-2, 7-6(3)
[3] (548) Matias Zukas (ARG) vs. (753) Sandro Kopp (AUT) 6-3, 6-1
(WC) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. (WC) (1249) Christian Sigsgaard (DEN) 7-5, 6-2
==
[6] (613) Jonathan Mridha (SWE) vs. (825) Simon Yitbarek (SWE) 6-1, 6-3
(JR) (1982) Guy Den Ouden (NED) vs. [4] (564) Mick Veldheer (NED) 6-4, 6-0
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [5] (588) Patrick Kypson (USA) 1-6, 1-6
(WC) (1064) August Holmgren (DEN) vs. [2] (534) Mats Rosenkranz (GER) 6-2, 7-6(4)

R32
[1] (398) Ergi Kirkin (TUR) vs. (Q) (1982) Andrea Del Federico (ITA) 3-6, 6-2, 6-2
(915) Alexander Kotzen (USA) vs. (1004) Marius Rugas (SWE) 6-2, 4-6, 6-3
(727) Karl Friberg (SWE) vs. (Q) Tommaso Compagnucci (ITA) 6-4, 5-7, 6-4
[7] (617) Vasil Kirkov (USA) vs. (Q) (1737) Adrian Oetzbach (GER) 5-7, 6-3, 6-3

[3] (548) Matias Zukas (ARG) vs. (718) Filip Bergevi (SWE) 6-2, 6-2
(Q) (1747) Elmer Møller (DEN) vs. (753) Sandro Kopp (AUT) 0-6, 5-7
(WC) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. (Q) Leonardo Catani (ITA) 6-3, 6-3
(WC) (1249) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [8] (648) Ryan Nijboer (NED) 6-3, 6-2
==
[6] (613) Jonathan Mridha (SWE) vs. (Q) Pietro Orlando Fellin (ITA) 6-3, 0-6, 6-4
(825) Simon Yitbarek (SWE) vs. (807) George Loffhagen (GBR) 6-2, 6-2
(JR) (1982) Guy Den Ouden (NED) vs. (736) Sebastian Prechtel (GER) 6-3, 6-2
[4] (564) Mick Veldheer (NED) vs. (Q) (1620) Martins Rocens (LAT) 6-3, 6-1

[5] (588) Patrick Kypson (USA) vs. (949) Mirko Martinez (SUI) 6-1, 6-4
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (725) Giorgio Ricca (ITA) 6-3, 6-4
(WC) (1064) August Holmgren (DEN) vs. (WC) Anders Grinderslev (DEN) 3-6, 7-5, 7-5
[2] (534) Mats Rosenkranz (GER) vs. (Q) (1191) Yannik Steinegger (SUI) 6-1, 3-6, 6-4

Qfi
[9] (1747) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) 6-2, 6-4
[2] (1191) Yannik Steinegger (SUI) vs. [10] Leonardo Catani (ITA) 5-7, 6-2, [10-4]
[16] Tommaso Compagnucci (ITA) vs. [3] (1227) Oscar Moraing (GER) 6-4, 4-6, [10-4]
[11] (1982) Andrea Del Federico (ITA) vs. [4] (1421) Robin Thour (SWE) 3-6, 6-4, [11-9]
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [5] (1620) Martins Rocens (LAT) 6-0, 6-7(5), [6-10]
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [14] Benedikt Emesz (AUT) 6-1, 6-7(5), [10-7]
[7] (1737) Adrian Oetzbach (GER) vs. [12] (2036) Iiro Vasa (FIN) 6-3, 7-5
(WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [13] Pietro Orlando Fellin (ITA) 6-7(4), 6-4, [7-10]

Q32
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [1] (1125) Christoffer Solberg (SWE) 6-2, 6-2
[9] (1747) Elmer Møller (DEN) vs. Felipe Mikkelsen (DEN) 6-1, 7-6(3)

(WC) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [2] (1191) Yannik Steinegger (SUI) 4-6, 2-6
[10] Leonardo Catani (ITA) vs. Pietro Schiavetti (ITA) 6-2, 6-0

(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. [3] (1227) Oscar Moraing (GER) 3-6, 2-6
(WC) Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [16] Tommaso Compagnucci (ITA) 0-6, 0-6

[4] (1421) Robin Thour (SWE) vs. Andro Kranjcevic (CRO) 6-0, 6-0
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [11] (1982) Andrea Del Federico (ITA) 5-7, 3-6

(Alt) Gabriel Decamps (BRA) vs. [5] (1620) Martins Rocens (LAT) 6-1, 6-2
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [15] Bjorn Nareyka (AUT) 6-1, 6-2

Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [6] (1737) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 6-2, 4-6, [10-7]
[14] Benedikt Emesz (AUT) vs. Facundo Yunis (GER) 6-4, 7-5

[7] (1737) Adrian Oetzbach (GER) vs. Marcel Marlon Sudzum (NED) 6-3, 3-0 Ret’d
[12] (2036) Iiro Vasa (FIN) vs. Sebastian Andres Ojeda (CHI) 6-1, 6-0

(WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [8] (1747) Adam Heinonen 6-1, 4-6, [10-8]
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [13] Pietro Orlando Fellin (ITA) 2-6, 5-7

Doubles

Finale: Overbeck/Hannestad vs. Sigsgaard/Ingildsen 7-6(6), 4-6, [10-8]

Semifinale
Overbeck/Hannestad vs. Korsgaard/Søndergaard vs. Karl Fribert/Simon Yitbarek (SWE) 6-0, 4-6, [10-2]
Sigsgaard/Ingildsen vs. (4) Sandro Kopp (AUT)/Mick Veldheer (NED) 6-4, 6-4

Kvartfinale
Karl Fribert/Simon Yitbarek (SWE) vs. (1) Jonathan Mridha/Filip Bergevi (SWE) – walkover
Overbeck/Hannestad vs. Korsgaard/Søndergaard 6-0, 6-3
Holmgren/Oetzbatch vs. (4) Sandro Kopp (AUT)/Mick Veldheer (NED) 2-6, 3-6
Sigsgaard/Ingildsen vs. Vasil Kirkov/Patrick Kypson (USA) 6-2, 3-6, [10-5]

1/8-finale
Henrik Heise Korsgaard/Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. (4) Giorgio Ricca (ItA)/Alexander Kotzen (USA) 6-7(6), 7-5, [10-6]
Carl Emil Overbeck/Benjamin Hannestad (DEN) vs. Bjorn Nareyka (AUT)/Sebastian Prechtel (GER) 6-3, 6-4
August Holmgren (DEN)/Adrian Oetzbach (GER) vs. Lukas Hellum Lilleengen (NOR)/George Loffhagen (GER) 6-3, 7-6(5)
Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. Marius Ruzgas (SWE)/Iiro Vasa (FIN) 7-5, 6-2

<< tilbage


ITF Women (uge 30)

Place Country Category Surface
Grodzisk Mazowiecki POL W60 – Livestream CC+C7 Clay
Versmold GER W60 – Livestream CC+C2 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Cordenons ITA W15 Clay
Knokke BEL W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Parnu EST W15 Clay
Savitaipale FIN W15 Clay
Vejle DEN W15 Clay

 

W15 Vejle (DEN) – Grus

Finale: (JR) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (442) Sohyun Park (KOR) 2-6, 6-4, 6-1

Semifinale
[1] (442) Sohyun Park (KOR) vs. (900) Jantje Tilbuerger (GER) 6-7(5), 6-2, 6-2
(JR) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (JR) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-4, 6-1

Kvartfinale
[1] (442) Sohyun Park (KOR) vs. (Q) (1165) Lena Ruppert (GER) 6-3, 6-2
(900) Jantje Tilbuerger (GER) vs. [7] (859) Taylor NG (USA) 6-4, 1-6, 6-2
(JR) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. [4] (754) Daria Vidmanova (CZE) 6-3, 6-4
(JR) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [2] (641) Alice Robbe (FRA) 7-6(9), 6-0

1/8-finale
[1] (442) Sohyun Park (KOR) vs. (995) Maelys Bougrat (FRA) 6-0, 6-3
(Q) (1165) Lena Ruppert (GER) vs. [8] (878) Ani Vangelova (BUL) 6-0, 6-4
(900) Jantje Tilbuerger (GER) vs. [3] (697) Caroline Romeo (FRA) 6-4, 6-2
[7] (859) Taylor NG (USA) vs. (LL) (1421) Elena Gemovic (SRB) 6-1, 6-1
==
(JR) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. [5] (783) Eri Shimizu (JPN) 6-3, 6-2
[4] (754) Daria Vidmanova (CZE) vs. (893) Maria Bondarenko (RUS) 6-1, 3-6, 6-3
(JR) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Laura Radakovic (BIH) 6-1, 6-1
(1113) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (641) Alice Robbe (FRA) 4-6, 4-6

R32
[1] (442) Sohyun Park (KOR) vs. (Q) (1207) Fiona Codino (FRA) 6-0, 6-3
(995) Maelys Bougrat (FRA) vs. (985) Nicole Khirin (ISR) 6-4, 4-6, 6-2
(Q) (1165) Lena Ruppert (GER) vs. (Q) (1206) Ingrid Vojcinakova (SVK) 6-1, 1-6, 6-4
(WC) (952) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (878) Ani Vangelova (BUL) 4-6, 6-7(3)

(WC) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [3] (697) Caroline Romeo (FRA) 4-6, 2-6
(900) Jantje Tilbuerger (GER) vs. (945) Denisa Hindova (CZE) 6-3, 6-1
(LL) (1421) Elena Gemovic (SRB) vs. (1032) Franziska Sziedat (GER) 6-2, 6-3
[7] (859) Taylor NG (USA) vs. (JR) Polina Iatcenko (RUS) 6-2, 4-0 Ret’d
==
(WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [5] (783) Eri Shimizu (JPN) 2-6, 2-6
(JR) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. (Q) (1173) Annick Melgers (NED) 6-2, 7-5
(893) Maria Bondarenko (RUS) vs. (Q) (1324) Vanessa Ersoz SWE) 6-0, 6-1
[4] (754) Daria Vidmanova (CZE) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 3-6, 1-6

(JR) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [6] (787) Victoria Dema (UKR) 6-1, 7-5
(Q) Laura Radakovic (BIH) vs. (1236) Pauline Wuarin (SUI) 6-4, 6-0
(1113) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) Ludmila Kareisova (CZE) 6-4, 6-4
[2] (641) Alice Robbe (FRA) vs. (Q) Vanda Vargova (SVK) 6-2, Ret’d

Qfi
[13] Karoline Laursen (DEN) vs. [4] (1206) Ingrid Vojcinakova (SVK) 5-7, 2-6
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [16] Laura Radakovic (BIH) 6-7(6), 6-7(4)

Q32
[1] (1165) Lena Ruppert (GER) – bye
(WC) Lykke Bertelsen (DEN) vs. [15] Dimitra Tsatsa (GRE) 1-6, 0-6

[2] (1173) Annick Melgers (NED) – bye
Cecilie Wiche (DEN) vs. [14] Bente Spee (NED) 0-6, 2-6

[3] (1187) Lara Michel (SUI) – bye
Vanda Vargova (SVK) vs. [12] Urszula Nebelska (POL) 6-3, 6-0

(WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [4] (1206) Ingrid Vojcinakova (SVK) 3-6, 6-1, [5-10]
[13] Karoline Laursen (DEN) vs. Julia Traub (GER) 6-1, 6-2

Victoria Wiche (DEN) vs. [5] (1207) Fiona Codino (FRA) 3-6, 0-6
Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [10] (1421) Elena Gemovic (SRB) 6-7(3), 6-3, [9-11]

Julia Victoria Rennert (GER) vs. [6] (1233) Lucie Petruzelova (CZE) 6-2, 6-1
[11] Ludmila Karelsova (CZE) vs. Philippa Preugschat (GER) 6-0, 6-0

[7] (1324) Vanessa Ersoz (SWE) vs. (WC) Natalia Pitras (POL) 6-2, 6-4
[9] (1346) Sylvie Zund (LIE) vs. Annick Verhaard (NED) 6-1, 6-2

(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [8] (1346) Helena Stevic (FRA) 6-3, 1-6, [10-3]
[16] Laura Radakovic (BIH) vs. Darta Dalecka (LAT) 6-3, 6-1

Doubles

Finale: Nicole Khirin (ISR)/Daria Vidmanova (CZE) vs. (4) Victoria Dema (UKR)/Eri Shimizu (JPN) 7-6(7), 5-7, [10-8]

Semifinale
(4) Victoria Dema (UKR)/Eri Shimizu (JPN) vs. (1) Caroline Romeo/Alice Robbe (FRA) 6-1, 3-6, [10-4]
Gram/Vojcinakova vs. Nicole Khirin (ISR)/Daria Vidmanova (CZE) 2-6, 6-7(5)

Kvartfinale
Mortensen/Hyllested vs. (1) Alice Robbe/Caroline Romeo (FRA) 3-6, 3-6
Gram/Vojcinakova vs. Annick Melgers (NED)/Ludmila Kareisova (CZE) 6-4, 1-6, [15-13]

1/8-finale
Rebecca Munk Mortensen/Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Johanne Christine Svendsen (DEN)/Vanessa Ersoz (SWE) – walkover
Sarafina Olivia Hansen/Karoline Laursen (DEN) vs. Annick Melgers (NED)/Ludmila Kareisova (CZE) 7-6(2), 6-7(4), [6-10]
(3) Olivia Gram (DEN)/Ingrid Vojcinakova (SVK) vs. Urszula Nebelska (POL)/Dimitra Tsatsa (GER) 6-2, 6-3


W15 Monastir

1/8-finale: [3] (582) Olga Helmi (DEN) vs. (765) Ayumi Koshiishi (JPN) 1-6, 5-7
R32: [3] (582) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1014) Nadine Keller (SUI) 7-5, 6-3


W15 Savitaipale

R32: (1139) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-7(2), 3-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 30)

Grade 4, DUNLOP BAVARIAN JUNIOR SUMMER CHAMPIONSHIPS 2021, Fuerth (GER)– Grus

Girls singles

Semifinale
[1] (271) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) Julia Stusek (GER) 3-6, 2-6

Kvartfinale: [1] (271) Natacha Schou (DEN) vs. [7] (493) Yoana Konstantinova (BUL) 7-6(4), 2-6, 7-6(4)

1/8-finale:
[1] (271) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) (1721) Laura Fuchs (AUT) 6-3, 6-7(5), 6-3
(907) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (742) Olivia Bergler (POL) 4-6, 6-2, 1-6

R32
[1] (271) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) (1918) Nikol Mircheva (GER) 6-2, 6-2
(907) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [6] (464) Maya Drozd (GER) 4-6, 6-3, 6-4

Q32: (2122) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (2271) Alexa Volkov (GER) 3-6, 2-6

Girls doubles

Finale: Schou/Rowinska vs. (4) Mia Liepert (AUT)/Anina Lanz (SUI) 6-4, 2-6, [5-10]
Semifinale: Schou/Rowinska vs. (3) Ela Platenikova (SVK)/Emily Sartz Lunde (NOR) 6-0, 7-5
Kvartfinale: Schou/Rowinska vs. Lea Aschenberger/Maya Drozd (GER) 6-0, 1-6, [11-9]

1/8-finale
(1) Natacha Schou (DEN)/Malwina Rowinska (POL) – bye
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Sade Scharlin (FIN) vs. Anna Linn Puls/Alexa Volkov (GER) 6-1, 3-6, [4-10]


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 30)

Cat 1, B & B Cup 2021, Zlin (CZE) – Grus

U12 Boys singles

R32: Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (Alt) Kristian Vukovic (FRA) 2-6, 3-6

U12 Boys doubles

Semifinale: Hansen/Vukovic vs. Matus Petrasko/Leon Sloboda (SVK) 2-6, 6-7(5)
Kvartfinale: Hansen/Vukovic vs. Timur Bibik (UKR)/Jakub Dvorak (CZE) 6-0, 6-0
1/8-finale: Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Juliusz Marcin Stanczyk (POL) vs. Radek Lassan/Marek Smejcky (CZE) 6-2, 5-7, [10-8]


Cat 2, Müller Junior Cup Ulm (GER) – Grus

U16 Boys singles

R32: (864) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [7] (277) Tom Suedmeyer (GER) 2-6, 5-7

R64:
(864) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (Q) Niclas Naedele (GER) 7-5, 6-2
[10, LL] (355) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC) Julius Ohlhauser (GER) 2-6, 2-6

Qfi
[1] (355) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Simon Weil (GER) 3-6, 2-6

U16 Girls singles

1/8-finale: [8] (687) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (1141) Helene Schnack (GER) 3-6, 1-6
R32: [8] (687) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Margaux Tulet-Jost (GER) 7-5, 6-4

U14 Boys singles

1/8-finale: (247) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [6] (89) Gabriele Crivellaro (ITA) 3-6, 1-6
R32: (247) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [11] (153) Lovis Bertermann (GER) 6-3, 4-6, 6-2

R64:
(247) Chrisian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (WC) Niels Heigele (GER) 6-0, 6-2
(296) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [7] (126) Jamie Mackenzie (NZL) 4-6, 0-6

Q16: Peter Krusegaard (DEN) vs. [14] (940) Giulio Casucci (ITA) 1-6, 1-6

U14 Boys doubles

Finale: Brostrøm Poulsen/Grønfeldt-Sørensen vs. (2) Victor Ryden (SWE)/Arturs Zagars (LAT) 6-4, 7-5

Semifinale: Brostrøm Poulsen/Grønfeldt-Sørensen vs. Tom Frederik Siebold/Sydney Zick (GER) 6-4, 6-4, [10-5]
Kvartfinale: Brostrøm Poulsen/Grønfeldt-Sørensen vs.  David Kirchner/Tim Kohl (GER) 6-0, 6-2
1/8-finale: Brostrøm Poulsen/Grønfeldt-Sørensen vs. Weilun Den (CAN)/Sava Uncianschi (SRB) 6-3, 6-2

R32
(8) August Brostrøm Poulsen/Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Jonathan Dazert/Till Fischer (GER) 6-4, 6-4
Peter Krusegaard (DEN)/Mathys Braun (SUI) vs. Sydney Zick/Tom Frederik Siebold (GER) 0-6, 0-6


Cat 2, TENNIS EUROPE U14 ANNECY (FRA) – Grus

U14 Boys singles

R64: (834) Asger Sørensen (DEN) vs. (wC) Matisse Martin (FRA) 1-6, 0-6


Cat 2, Bulgaria Cup Open, Sofia (BUL) – Clay

U14 Boys singles

Semifinale: [3] (WC) (56) Oliver Bonding (GBR) vs. [1] (8) Alexander Vasilev (BUL) 5-7, 6-4, 3-6
Kvartfinale: [3] (WC) (56) Oliver Bonding (GBR) vs. [5] (64) Yannick theodor Alexandrescou (ROU) 6-2, 6-4
1/8-finale: [3] (WC) (56) Oliver Bonding (GBR) vs. [14] (164) Yoan Naydenov (BUL) 6-1, 6-2
R32: [3] (WC) (56) Oliver Bonding (GBR) vs. (389) Emil Andreev (BUL) 6-0, 6-1
R64: [3] (WC) (56) Oliver Bonding (GBR) – bye

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm