Holger Rune møder for 2. gang på en uge Radu Albot i 1. runde. Frederik Løchte og Andre Goransson seedet 4 i Gstaad. Mikael Torpegaard atter aktiv i USA

Selvom mange af top 100 spillerne er på vej til Tokyo for at deltage i tennisturneringen ved OL, som starter i weekenden, kan TV 2 Sport, TV 2 Sport X og TV 2 Play byde på kampe fra 3 ATP 250 turneringer og 2 WTA 250 turneringer i den kommende uge.

WTA 250 Poland Open i Gdynia kan følges på TV 2 Sport og Play fra tirsdag, og fra torsdag viser TV 2 Play kampe fra WTA 250 Palermo Open.
Alle WTA kampe kan følges fra mandag på WTATV.com, og kampe fra Centre Court i de 3 ATP-turneringer bliver desuden vist på Tennistv.com.

TV 2 Sport X følger ifølge programoversigten ATP 250 Swiss Open i Gstaad fra mandag, hvor hvor der desuden vises kampe fra både ATP 250 Croatia Open i Umag og ATP 250 Mifel Open i Los Cobos i Mexico.
Det formodes dog, at Sport X så vidt muligt viser kampe med 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune, som har fået wildcard til turneringen i Umag, hvor han i 1. runde mandag kl. 1630 møder no. 91 Radu Albot (MDA), som Holger også mødte i tirsdags i Båstad, hvor et truende nederlag blev vendt til sejr efter klassespil.

ATP Båstad: Opvisning af Holger Rune efter sko-skift på “supertirsdag”

Hvis Holger kan gentage sejren, møder han 3. seedede no. 44 Filip Krajinovic (SRB), der er oversidder i 1. runde.
Krajinovicc deltog i den forløbne uge i ATP 500 Hamburg European Open, hvor han i kvartfinalen vandt 3-6, 6-1, 6-3 over Stefanos Tsitsipas, og efter sejr 6-4, 6-2 i semifinalen over landsmanden no. 55 Laslo Djere, blev han i finalen søndag besejret 6-2, 6-4 af 2. seedede no. 13 Pablo Carreno Busta (ESP).
I samme 4. del af lodtrækningen er 18-årige Carlos Alcaraz Garfia (ESP) seedet 7, og derved kan der blive et teenage-opgør i kvartfinalen, hvis Holger kan overraske mod den formstærke serber, og den unge spanier vinder de første 2 runder.

Oeiras 3 2021
ALL RIGHTS RESERVED 2021@SARAHAWKKK – FPTénis – Carlos Alcaraz Garfia

Som forventet vandt Casper Ruud titlen i Båstad med finalesejr 6-3, 6-3 over no. 77 Federico Coria (ARG), og han rejser videre for at deltage i Gstaad, hvor han er seedet 3 og derfor oversidder i 1. runde.
Ruud er havnet i samme halvdel som 1. seedede Denis Shapovalov (CAN), der efter semifinalen mod Novak Djokovic ved Wimbledon meldte afbud til Båstad, hvor mange formentlig havde set frem til en finale mellem Shapovalov og Ruud, men i stedet kan de mødes i semifinalen i Gstaad.
Ruud kan i kvartfinalen møde 6. seedede Benoit Paire (FRA), der tilsyneladende har genfundet større motivation.
Sveriges bedste, no. 94 Mikael Ymer kan med 2 sejre eventuelt møde Shapovalov i kvartfinalen.
I modsatte halvdel er no. 14 Roberto Bautista Agut (ESP) seedet 2, og 4. seedede er no. 18 Cristian Garin (CHI), der var seedet 2 i Båstad, men blev sendt ud i kvartfinalen af den senere finalist Federico Coria.

ATP Båstad: Stime af nederlag afbrudt med ren vinder fra Frederik Løchte

Frederik Løchte Nielsen fik omsider brudt stimen af nederlag, da han i Båstad sammen med Andre Goransson (SWE) vandt i 1. runde, men i kvartfinalen blev de besejret af hollænderne David Pel og Sander Arends, der senere vandt turneringen.
Løchte og Goransson er seedet 4 i double-rækken i Gstaad, hvor de i 1. runde møder Marc Polmans (AUS) og Yannick Hanfmann (GER).

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

27-årige Mikael Torpegaard opnåede blot en enkelt sejr i 5 turneringer under opholdet i Europa, hvor hans seneste kamp var i kvalifikationen til Wimbledon.
I de næste par uger spiller Torpegaard ATP Challengers på hardcourt i USA, hvor han traitionelt klarer sig bedst, og i den første turnering i Cary (NC) møder han i 1. runde 5. seedede no. 190 Lukas Lacko (SVK).

Mens de 3 danske topkandidater til Davis Cup-truppen mod Thailand konkurrerer på den internationale scene, deltager flere af de øvrige kandidater på dansk grund ved Leschly Cup, der afvikles i ALTS i Aarhus – benyt evt. genvej til Danske turneringer.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 25. juli

Billeder (facebook-opslag): (Foto: Sportsfotograf.com)
Holger Vitus Nødskov Rune – Kvalfinale ca. 1400 Bet365/Unibet/Oddset
Casper Ruud – WTA 250 finale 1130 TV 2 Sport X

OL -tennis – Discovery+/Eurosport Player

Center Court – start 0400cet
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs Sara Sorribes Tormo (ESP) – W
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Saisai Zheng (CHN) – W
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Andy Murray (GBR) – M
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) – M

Court 1 – start 0400cet
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Magda Linette (POL) – W
(4) Alexander Zverev (Ger) vs. (PR) Yen-Hsun Lu (TPE) – M
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Laura Siegemund (GER) – W
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Kei Nishikori (JPN) – M

Court 2 – start 0400cet
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) – W
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. Marton Fucsovics (HUN) – M
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. Veronika Kudermetova (RUS) – W
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. (ITF) Juan Pablo Varillas (PRE) – M

Court 3 – start 0400cet
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) – M
(10) Gael Monfils (FRA) v. Ilya Ivashka (BLR) – M
(10) Petra Kvitova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA) – W
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Frances Tiafoe (USA) – M

Court 4 – start 0400cet
(12) Elise Mertens (BEL) vs. Ekaterina Aleksandrova (RUS) – W
Ivana Jorovic (SRB) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) – W
Norbert Gombos (SVK) vs. Marcos Giron (USA) – M
(ITF) Tomas Machac (CZE) vs. Joao Sousa (POR) – M

Court 5 – start 0400cet
(ITF) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (ITF) Qiang Wang (CHN) – W
(PR) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Ons Jabeur (TUN) – W
Double kamp – M
Double kamp – W

Court 6 – start 0400cet
Fiona Ferro (FrA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) – W
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (PR) Elena Vesnina (RUS) – W
(PR) Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) – W
Double kamp – W

Court 7 – strt 0400cet
Yulia Putintseva (KAZ) Nadia Podoroska (ARG) – W
Mihail Kukushkin (KAZ) vs. Federico Croia (ARG) – M
Dominik Koepfer (GER) vs. Facundo Bagnis (ARG) – M
Double kamp – M

Court 8 – start 0400cet
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (ITF) Liam Broady (GBR) – M
Caroline Garcia (FRA) vs. Donna Vekic (CRO) – W
Double kamp – M
Double kamp – W

Court 9 – start 0400cet
Lukas Klein (SVK) vs. James Duckworth (AUS) – M
Double kamp – W
Double kamp – M
Double kamp – W

Court 10 – start 0400
(11) Jennifer Brady (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) – W
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (ITF) Mohamed Safwat (EGY) – M
Double kamp – M
Double kamp – W

Court 11 – start 0400cet
Double kamp – W
Double kamp – M
2 Double kampe – W
Double kamp – M

====

W250 BNP PARIBAS POLAND OPEN, Gdynia, Polen – WTATV.com, TV 2 Sport (1700->)

Centre Court – start 1230 (Finaler)
(3) Danilina/Marozava vs. (4) Bondarenko/Piter
NB 1700: Maryna Zanevska (BEL) vs. Kristina Kucova (SVK)

====

W250, 32ND PALERMO LADIES OPEN, Palermo, Italien – WTATV.com,

Centre Court – start 1700 (Finaler)
(4) Routliffe/Zimmermann vs. Dzalamidze/Rakhimova
NB 1930: (1) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)

====

ATP250 Swiss Open i Gstaad, Switzerland – tennistv.com, TV 2 Sport X
Roy Emerson Arena – start 1130 (Finale)
(3) Casper Ruud (NOR) vs. Hugo Gaston (FRA)
====
ATP250, Plava Laguna Croatia Open Umag – tennistv.com, TV2 Play
Goran Ivanisevic Stadion – start 2000
[4] (54) Richard Gasquet (FRA) vs. [7] (72) Carlos Alcaraz Garfia (ESP)

====

ATP 250 Kitzbühl, kvalfinale – Bet365/Unibet/Oddset

Center Court – ca. 1400
(204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (117) Andrej Martin (SVK)

====

ATP 250 Los Cabos – Tennistv.com, TV 2 Play (for natteravne/morgenfriske!!)

Grandstand – NB 0400 natten til søndag
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. Brandon Nakashima (USA)

=====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

W15/M15 Vejle, kvalifikation – start 0900
17 kampe med dansk deltagelse

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-29-alle-3-topkandidater-til-davis-cup-i-aktion-ol-start-i-weekenden/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 29) 

OL, Tokyo – WomenMen – Hardcourt (start 24. juli)

TV-dækning: Discovery+/Eurosport Player (flere baner fra lørdag 0355)

Entrylist: opdateret 18. juli

Women’s singles:

(1) Ashleigh Barty (AUS) vs Sara Sorribes Tormo (ESP)
Fiona Ferro (FrA) vs. Anastasija Sevastova (LAT)
(ITF) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(5), 6-3
(13) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (ITF) Sara Errani (ITA) 6-0, 6-1

(9) Belinda Bencic (SUI) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-3
Misaki Doi (JPN) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-3, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-6, 6-3
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ) 5-2 Ret’d

(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Magda Linette (POL)
Caroline Garcia (FRA) vs. Donna Vekic (CRO)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (ITF) Mayar Sherif (EGY) 7-5, 7-6
(15) Elena Rybakina (KAZ) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2

(10) Petra Kvitova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA)
Ivana Jorovic (SRB) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)
(ITF) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (ITF) Qiang Wang (CHN)
(7) Garbine Muguruza (ESP) vs. Veronika Kudermetova (RUS)
==
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA)
(PR) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Ons Jabeur (TUN)
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (PR) Elena Vesnina (RUS)
(11) Jennifer Brady (USA) vs. Camila Giorgi (ITA)

(14) Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-2
Nina Stojanovic (SRB) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 6-3
(PR) Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Ajla Tomljanovic (AUS)
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Laura Siegemund (GER)

(6) Iga Swiatek (POL) vs. Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
Paula Badosa (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-7, 6-3, 6-0
Yulia Putintseva (KAZ) Nadia Podoroska (ARG)
(12) Elise Mertens (BEL) vs. Ekaterina Aleksandrova (RUS)

(PR) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (16) Kiki Bertens (NED) 6-4, 3-6, 6-4
(ITF) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alison Riske (USA) 6-7, 7-5, 6-4
Viktorija Golubic (SUI) vs. Maria Camila Osorio Serrano 6-4, 6-1
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Saisai. Zheng (CHN)

Men’s singles:

R64
Novak Djokovic (SRB) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-2, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-4
John Millman (AUS) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-4
(16) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-0

(10) Gael Monfils (FRA) v. Ilya Ivashka (BLR)
Mihail Kukushkin (KAZ) vs. Federico Croia (ARG)
Norbert Gombos (SVK) vs. Marcos Giron (USA)
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Kei Nishikori (JPN)

(4) Alexander Zverev (Ger) vs. (PR) Yen-Hsun Lu (TPE)
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (ITF) Mohamed Safwat (EGY)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-2
(13) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Taro Daniel (JPN) 4-6, 7-6, 7-6

(11) Aslan Karatsev (RUS) vs. Tommy Paul (USA) 6-3, 6-2
Jeremy Chardy (FRA) vs. (ITF) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 6-1, 7-6
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (ITF) Liam Broady (GBR)
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. Marton Fucsovics (HUN)
==
(8) Diego Schwartzman (ARG) vs. (ITF) Juan Pablo Varillas (PRE)
(ITF) Tomas Machac (CZE) vs. Joao Sousa (POR)
Lukas Klein (SVK) vs. James Duckworth (AUS)
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN)

(14) Ugo Humbert (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP) 7-6, 6-1
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-2
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Frances Tiafoe (USA)
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)

(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-2
Marin Cilic (CRO) vs. (ITF) Joao Menezes (BRA) 6-7(6), 7-5, 7-6(7)
Dominik Koepfer (GER) vs. Facundo Bagnis (ARG)
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Andy Murray (GBR)

(13) Fabio Fognini (ITA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 6-3
Egor Gerasimov (BLR) vs. Gilles Simon (FRA) 4-6, 6-3, 6-4
Sumit Nagal (IND) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-7, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4


WTA 250, BNP Paribas Poland Open, Gdynia (POL) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale: Maryna Zanevska (BEL) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-4, 7-6(4)

Semifinale
Maryna Zanevska (BEL) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-2, 4-6, 6-3
Kristina Kucova (SVK) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-0, 6-3

Kvartfinale
Maryna Zanevska (BEL) vs. (9) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-3, 6-2
Katarzyna Kawa (POL) vs. Kateryna Kozlova (UKR) – TBF 7-5, 3-3
Kristina Kucova (SVK) vs. (Q) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-7(4), 7-6(7), 7-6(3)
Tamara Korpatsch (GER) vs. (Q) Anna Bondar (HUN) 7-5, 6-3

1/8-finale
(9) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (LL) Amina Anshaba (RUS) 6-4, 6-2
Maryna Zanevska (BEL) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-2, 6-1
Katarzyna Kawa (POL) vs. (3) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-4
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (6) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 2-6, 6-4, 6-3
==
(Q) Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. Varvara Lepchenko (USA) 7-6(5), 6-2
Kristina Kucova (SVK) vs. (10) Irina Bara (ROU) 3-6, 7-5, 6-4
(Q) Anna Bondar (HUN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-7(5), 6-1
Tamara Korpatsch (GER) vs. (LL) Weronika Falkowska (POL) 7-5, 6-1

R32
(9) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Magdalena Frech (POL) 6-3, 2-6, 6-4
(LL) Amina Anshaba (RUS) vs. Harmony Tan (FRA) 6-4, 6-2
Maryna Zanevska (BEL) vs. (LL) Jamie Loeb (USA) 6-2, 6-0
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (7) Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 6-7(4), 7-5

(3) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-1, 6-2
Katarzyna Kawa (POL) vs. (LL) Tereza Mrdeza (CRO) 6-3, 1-6, 6-2
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 7-6(3), 6-2
(6) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (WC) Weronika Baszak (POL) 3-6, 6-1, 6-2
==
(Q) Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. (LL) Anastasia Zakharova (RUS) 6-7(5), 6-3, 6-1
Varvara Lepchenko (USA) vs. (LL) Marina Melnikova (RUS) 4-6, 7-6(4), 6-3
Kristina Kucova (SVK) vs. (WC) Urszula Radwanska (POL) 6-2, 6-1
(10) Irina Bara (ROU) vs. (Q) Federica Di Sarra (ITA) 6-3, 1-6, 7-5

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (5) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-3
(Q) Anna Bondar (HUN) vs. (WC) Valeriia Olianovskaya (RUS) 7-5, 6-3
(LL) Weronika Falkowska (POL) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 6-0, 6-2
Tamara Korpatsch (GER) vs. (11) Olga Govortsova (BLR) 1-6, 7-5, 7-5


WTA 250, 32nd Palermo Ladies Open (ITA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (1) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-4, 6-2

Semifinale
(1) Danielle Collins (USA) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-4, 6-3
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (6) Oceane Dodin (FRA) 6-7(4), 7-6, 6-1

Kvartfinale
(1) Danielle Collins (USA) vs. (7) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-3
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Olga Danilovic (SRB) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (WC) Lucia Bronzetti (ITA) 6-4, 7-5
(6) Oceane Dodin (FRA) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-7(6), 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Danielle Collins (USA) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-4, 6-1
(7) Astra Sharma (AUS) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 7-5
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-1, 6-2
Olga Danilovic (SRB) vs. Katarina Zavatska (UKR) 7-6(4), 7-5
==
(WC) Lucia Bronzetti (ITA) vs. Grace Min (USA) 6-3, 6-1
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (3) Jil Teichmann (SUI) – walkover
(6) Oceane Dodin (FRA) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 7-6(7), 6-4
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (Q) Qinwen Zheng (CHN) 6-1, 6-4

R32
(1) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Katharina Gerlach (GER) 7-5, 6-3
Maddison Inglis (AUS) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-2, 6-3
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Leonie Kung (SUI) 6-3, 6-2
(7) Astra Sharma (AUS) vs. (WC) Lucrezia Stefanini (ITA) 6-4, 1-6, 6-1

(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Cristina Bucsa (ESP) 7-5, 6-3
Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Valeri Savinykh (RUS) 7-5, 6-3
Katarina Zavatska (UKR) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-2, 6-3
Olga Danilovic (SRB) vs. (8) Kamilla Rakhimova (RUS) 3-6, 6-2, 6-2
==
(WC) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (5) Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-1
Grace Min (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Mandy Minella (LUX) 6-3, 6-1
(3) Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Marina Bassols Ribera (ESP) 3-6, 6-4, 6-1

(6) Oceane Dodin (FRA) vs. Alexandra Dulgheru (ROU) 6-3, 6-2
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Julia Grabher (AUT) 6-3, 7-6(5)
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (WC) Nuria Brancaccio (ITA) 2-6, 6-3, 6-4
(Q) Qinwen Zheng (CHN) vs. (2) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-3, 6-2


ATP 250, Plava Laguna Croatia Open, Umag (CRO) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: [7] (72) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [4] (54) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-2

Semifinale
[7] (72) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [1] (41) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 7-6(3)
[4] (54) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) (149) Daniel Altmaier (GER) 7-6(2), 3-6, 6-3

Kvartfinale
[1] (41) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (88) Stefano Travaglia (ITA) 6-2, 6-1
[7] (72) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. [3] (44) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(3), 2-6, 6-2
[4] (54) Richard Gasquet (FRA) vs. (126) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(7)
(Q) (149) Daniel Altmaier (GER) vs. [2] (43) Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-4

1/8-finale
[1] (41) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (WC) (281) Dujae Ajdukovic (CRO) 7-5, 6-4
(88) Stefano Travaglia (ITA) vs. (114) Carlos Taberner (ESP) 6-4, 6-3
[3] (44) Filip Krajinovic (SRB) vs. (91) Radu Albot (MDA) 6-4, 6-2
[7] (72) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (112) Andrej Martin (SVK) 6-3, 6-1
==
(126) Damir Dzumhur (BIH) vs. (82) Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-1
[4] (54) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) (168) Alessandro Gianessi (ITA) 7-6(4), 6-4
(Q) (149) Daniel Altmaier (GER) vs. [8] (73) Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-1, 7-5
[2] (43) Dusan Lajovic (SRB) vs. (120) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-5, 6-4

R32
[1] (41) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(WC) (281) Dujae Ajdukovic (CRO) vs. (Q) (205)Andrea Collarini (ARG) 6-3, 6-2
(114) Carlos Taberner (ESP) vs. (WC) (279) Nino Serdarusic (CRO) 6-2, 6-2
(88) Stefano Travaglia (ITA) vs. [6] (66) Jaume Munar (ESP) 6-3, 7-6(1)

[3] (44) Filip Krajinovic (SRB) – bye
(WC) (211) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (91) Radu Albot (MDA) 6-1, 3-6, 2-6
(112) Andrej Martin (SVK) vs. (96) Salvatore Caruso (ITA) 1-6, 6-2, 7-6(1)
[7] (72) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (101) Lucas Pouille (FRA) 3-6, 6-2, 6-2
==
(82) Marco Cecchinato (ITA) vs. [5] (56) Aljaz Bedene (SLO) 6-1, 6-4
(126) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Q) (184) Filip Horansky (SVK) 6-4, 6-3
(Q) (168) Alessandro Gianessi (ITA) vs. (81) Jiri Vesely (CZE) 7-6(4), 7-5
[4] (54) Richard Gasquet (FRA) – bye

[8] (73) Gianluca Mager (ITA) vs. (95) Pedro Martinez Portero (ESP) 0-6, 6-3, 6-3
(Q) (149) Daniel Altmaier (GER) vs. (89) Corentin Moutet (FRA) 5-7, 6-1 Ret’d
(120) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (86) Pablo Cuevas (URU) 4-6, 6-2, 6-4
[2] (43) Dusan Lajovic (SRB) – bye


ATP 250, Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (3) Casper Ruud (NOR) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-2

Semifinale
(3) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Vit Kopriva (CZE) 6-3, 6-0
Hugo Gaston (FRA) vs. (7) Laslo Djere (SUI) 3-6, 6-3, 6-3

Kvartfinale:
(Q) Vit Kopriva (CZE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-0
(3) Casper Ruud (NOR) vs. (6) Benoit Paire (FRA) 6-2, 5-7, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (4) Cristian Garin (CHI) 6-4, 1-6, 7-6(11)
(7) Laslo Djere (SUI) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-4, 6-7(5 ), 6-4

1/8-finale
(Q) Vit Kopriva (CZE) vs. (1) Denis Shapovalov (CAN) 2-6, 6-3, 6-2
Mikael Ymer (SWE) vs. (8) Feliciano Lopez (ESP) 6-7(6), 7-6(7), 6-4
(3) Casper Ruud (NOR) vs. Dennis Novak (AUT) 6-4, 7-6(5)
(6) Benoit Paire (FRA) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, Ret’d
==
Hugo Gaston (FRA) vs. (5) Federico Delbonis (ARG) 6-0, 6-7(2), 7-6(3)
(4) Cristian Garin (CHI) vs. Marc Polmans (AUS) 6-3, 6-0
(7) Laslo Djere (SUI) vs. (Q) Zizou Bergs (BEL) 6-2, 4-6, 6-2
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (2) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-2, 6-4

R32
(1) Denis Shapovalov (CAN) – bye
(Q) Vit Kopriva (CZE) vs. (WC) Johan Nikles (SUI) 6-2, 6-1
Mikael Ymer (SWE) vs. (LL) Enzo Couacaud (FRA) 4-6, 6-3, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-4, 4-6, 6-5 Ret’d

(3) Casper Ruud (NOR) – bye
Dennis Novak (AUT) vs. (LL) Kacper Zuk (POL) 6-4, 6-4
Tallon Griekspoor (NED) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 4-6, 7-6(1)
(6) Benoit Paire (FRA) vs. (129) Jozef Kovalik (SVK) 6-3, 7-6(2)
==
(5) Federico Delbonis (ARG) vs. (WC) Leandro Riedi (SUI) 6-3, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-4, 6-2
Marc Polmans (AUS) vs. (Q) Sandro Ehrat (SUI) 7-5, 6-3
(4) Cristian Garin (CHI) – bye

(7) Laslo Djere (SUI) vs. Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-4, 6-3
(Q) Zizou Bergs (BEL) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 7-6(3), 6-1
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (WC) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 6-4
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andre Goransson (SWE) vs. (Alt) Zizou Bergs (BEL)/Tallon Griekspoor (NED) 3-6, 4-6


ATP 250, Mifel Open, Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Cameron Norrie (GBR) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (3) Taylor Harry Fritz (USA) 6-3, 6-1
Brandon Nakashima (USA) vs. (2) John Isner (USA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA) 6-1, 6-1
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (6) Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. (5) Jordan Thompson (AUS) 6-3, 4-6, 7-6(4)
(2) John Isner (USA) vs. Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(4), 6-3
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-4, 7-6(9)
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Illya Marchenko (UKR) 6-1, 6-7(9), 7-5
(6) Steve Johnson (USA) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 7-6(4), 6-3
==
(5) Jordan Thompson (AUS) vs. Sebastian Ofner (AUT) 3-6, 6-4, 7-5
Brandon Nakashima (USA) vs. (4) Sam Querrey (USA) 6-3, 6-4
Alex Bolt (AUS) vs. Emilio Gomez (ECU) 6-3, 6-1
(2) John Isner (USA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 3-6, 7-6(5)

R32
(1) Cameron Norrie (GBR) – bye
Elias Ymer (SWE) vs. (Q) Matthew Ebden (AUS) 7-5, 6-1
Denis Kudla (USA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 4-6, 7-6(4), 7-6(3)
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (8) Mackenzie Mcdonald (USA) 6-3, 6-4

(3) Taylor Harry Fritz (USA) – bye
Illya Marchenko (UKR) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-3
Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. (Q) Alexander Sarkissian (USA) 5-7, 6-0, 6-4
(6) Steve Johnson (USA) vs. (WC) Grardo Lopez Villasenor (MEX) 7-6(4), 6-2
==
(5) Jordan Thompson (AUS) vs. (WC) Ivo Karlovic (CRO) 6-4, 7-5
Sebastian Ofner (AUT) vs. Jurij Rodionov (AUT) 6-3, 3-1 Ret’d
Brandon Nakashima (USA) vs. Jeffrey John Wolf (USA) 6-3, 6-7(5), 6-2
(4) Sam Querrey (USA) – bye

Alex Bolt (AUS) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 0-6, 6-2, 6-3
Emilio Gomez (ECU) vs. (Q) Nicolas Mejia (COL) 6-4, 6-1
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Jason Jung (TPE) 6-1, 6-4
(2) John Isner (USA) – bye


Uge 30

ATP 250, Generali Open, Kitzbühl (GER) – Grus

Qfi: (204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (117) Andrej Martin (SVK) 7-5, 7-5

Q32:
[2] (117) Andrej Martin (SVK) vs. (212) Zizou Bergs (BEL) 6-4, 6-3
(204) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (147) Marc Polmans (AUS) 7-6(6), 6-3


ATP Challenger (uge 29)

Place Country Category Surface
Cary NC, USA ATP Challenger $52K Hard
Nur Sultan 4 KAZ ATP Challenger $52K Hard
Pozoblanco ESP ATP Challenger $52K Hard
Tampere FIN ATP Challenger €44K Clay

 

Cary – Tidsforskel: cet -6 timer

1/8-finale: (217) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (288) Christian Harrison (USA) 5-7, 2-6

R32 (udvalgte)
(248) Brayden Schnur (CAN) vs. [4] (187) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(5), 3-6, 6-3
(WC) (599) Govind Nanda (USA) vs. (284) Roberto Quiroz (ECU) 6-2, 6-3
(288) Christian Harrison (USA) vs. (337) Shuichi Sekiguchi (JPN) 6-4, 6-4
(217) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [5] (190) Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-2

Tampere – Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: (257) Jiri Lehecka (CZE) vs. (WC) (525) Otto Virtanen (FIN) 6-4, 6-1
1/8-finale: (WC) (525) Otto Virtanen (FIN) vs. [8] (206) Guido Andreozzi (ARG) 6-2, 6-4

R32
(WC) (2099) Leo Borg (SWE) vs. (Q) (383) Nicolas Kicker (ARG) 3-6, 0-6
[7] (197) Alexandre Muller (FRA) vs. (WC) (468) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 6-2, 6-1

[8] (206) Guido Andreozzi (ARG) vs. (225) Mats Moraing (GER) 6-4, 6-1
(WC) (525) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (399) Arthur Cazaux (FRA) 3-6, 7-6(5), 6-2

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 29)

Place Country Category Surface
Gandia ESP M25 Clay
Idanha-A-Nova POR M25 Hard
Kottingbrunn AUT M25 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Edwardsville IL, USA M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Perugia ITA M15 Clay
Bolzano ITA M25 Clay
Decatur IL, USA M25 Hard

 

M15 Perugia

Q32: (1743) Elmer Møller (DEN) vs. Leonardo Malgaroli (ITA) 1-6, 6-3, [8-10]

<< tilbage


ITF Women (uge 29)

Place Country Category Surface
Olomouc CZE W60 – Livestream CC+C6 Clay
Kyiv UKR W25 – Livestream C1+C2 Clay
Les Contamines-Montjoie FRA W25 Hard
Amarante POR W15 Hard
Cairo EGY W15 Clay
Don Benito ESP W15 Carpet
Monastir TUN W15 Hard
Moscow RUS W15 Clay
Telavi GEO W15 – Livestream C1+C5 Clay

 


Uge 30

M15 Vejle (DEN) – Grus

Q32
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [1] (1125) Christoffer Solberg (SWE)
[9] (1747) Elmer Møller (DEN) vs. Felipe Mikkelsen (DEN)

(WC) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [2] (1191) Yannik Steinegger (SUI)
[10] Leonardo Catani (ITA) vs. Pietro Schiavetti (ITA)

(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. [3] (1227) Oscar Moraing (GER)
(WC) Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [16] Tommaso Compagnucci (ITA)

[4] (1421) Robin Thour (SWE) vs. Andro Kranjcevic (CRO)
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [11] (1982) Andrea Del Federico (ITA)

Sebastian Grundtvig Jørgensen (DEN) vs. [5] (1620) Martins Rocens (LAT)
(WC) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [15] Bjorn Nareyka (AUT)

Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [6] (1737) Lukas Hellum Lilleengen (NOR)
[14] Benedikt Emesz (AUT) vs. Facundo Yunis (GER)

[7] (1737) Adrian Oetzbach (GER) vs. Marcel Marlon Sudzum (NED)
[12] (2036) Iiro Vasa (FIN) vs. Sebastian Andres Ojeda (CHI)

(WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [8] (1747) Adam Heinonen
Gustav Theilgaard (DEN) vs. [13] Pietro Orlando Fellin (ITA)


W15 Vejle (DEN) – Grus

Q32
[1] (1165)Lena Ruppert (GER) – bye
(WC) Lykke Bertelsen (DEN) vs. [15] Dimitra Tsatsa (GRE)

[2] (1173) Annick Melgers (NED) – bye
Cecilie Wiche (DEN) vs. [14] Bente Spee (NED)

[3] (1187) Lara Michel (SUI) – bye
[12] Urszula Nebelska (POL) vs. Vanda Vargova (SVK)

(WC) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [4] (1206) Ingrid Vojcinakova (SVK)
[13] Karoline Laursen (DEN) vs. Julia Traub (GER)

Victoria Wiche (DEN) vs. [5] (1207) Fiona Codino (FRA)
Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [10] (1421) Elena Gemovic (SRB)

[6] (1233) Lucie Petruzelova (CZE) vs. Julia Victoria Rennert (GER)
[11] Ludmila Karelsova (CZE) vs. Philippa Preugschat (GER)

[7] (1324) Vanessa Ersoz (SWE) vs. (WC) Natalia Pitras (POL)
[9] (1346) Sylvie Zund (LIE) vs. Annick Verhaard (NED)

(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [8] (1346) Helena Stevic (FRA)
[16] Laura Radakovic (BIH) vs. Darta Dalecka (LAT)

<< tilbage


ITF Junior (uge 28)

Grade 1, EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS U18, Klosters (SUI) – Grus

Livescore: https://scores.tennisticker.de/ita/sb.html?tournid=4990

Boys singles

R32: (151) Ainius Sabaliauskas (LTU) vs. [6] (33) Mans Dahlberg (SWE) 6-7(2) , 6-2, 6-4
R64: [6] (33) Mans Dahlberg (SWE) vs. (2271) Jon William Karlstad (NOR) 6-1, 6-1

Girls singles

Kvartfinale:
[1] (2) Elsa Jacquemot (FRA) vs. [8] (33) Polina Iatcenko (RUS)
[3] (6) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (172) Antonia Ruzic (CRO)

1/8-finale
[1] (2) Elsa Jacquemot (FRA) vs. [14] (40) Sebastianna Scilipoti (SUI) 6-3, 5-7, 6-4
[8] (33) Polina Iatcenko (RUS) vs. (119) Klara Milicevic (SWE) 6-3, 6-0

[3] (6) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (167) Lucia Llinares Domingo (ESP) 4-6, 7-6(7), 6-3
(172) Antonia Ruzic (CRO) vs. [9] (34) Amarissa Klara Toth (HUN) 6-4, 6-3

R32
[1] (2) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (159) Kateryna Lazarenko (UKR) 6-4, 1-0 Ret’d

[3] (6) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (750) Emelie Gabran (FIN) 6-0, 6-3
(167) Lucia Llinares Domingo (ESP) vs. [15] (47) Evialina Laskevich (BLR) 6-2, 5-7, 6-2
(298) Natacha Schou (DEN) vs. [9] (34) Amarissa Klara Toth (HUN) 1-6, 6-7(2)
(172) Antonia Ruzic (CRO) vs. [7] (31) Julia Middendorf (GER) 7-6(4), 7-5

R64 (udvalgte)
[1] (2) Elsa Jacquemot (FRA) vs. (393) Mariana Campino (POR) 6-2, 6-2
(159) Kateryna Lazarenko (UKR) vs. (752) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-4, 6-0

[3] (6) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Vanessa Ioana Georgiana Popa Teiusanu (ROU) 6-4, 6-1
(750) Emelie Gabran (FIN) vs. (486) Shachf Lieberman (ISR) 7-6(4), 3-6, 6-4

[9] (34) Amarissa Klara Toth (HUN) vs. Katerina Dimitrova (BUL) 6-0, 6-2
(298) Natacha Schou (DEN) vs. (375) Petja Drame (SLO) 6-1, 6-3

[16] (48) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (98) Alina Granwehr (SUI) 1-6, 7-6(3), 4-6

Girls doubles

R32: Svendsen/Schou vs. Nicoline Sartz-Lunde/Anna Sofia Hasath (NOR) 5-7, 6-4, [5-10]
R64: (14) Johanne Christine Svendsen/Natacha Schou (DEN) – bye


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 29)

2021 European Junior Championships 14 & Under, Most (CZE) – Grus

U14 Boys singles

R64
(513) Christoffer Thielsen (DEN) vs. (105) Ethan Dasset (BEL) 3-6, 3-6
(114) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [3] (3) Ognjen Milic (SRB) 2-6, 2-6

R128
(513) Christoffer Thielsen (DEN) – bye
(114) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (444) Nikola Raseta (LUX) 6-0, 6-1

U14 Girls singles

R64
(442) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Anastasia Huijsegoms (BEL) 2-6, 3-6
(142) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Tereza Valentova (CZE) 0-6, 1-6

R128
(442) Autusta Lucia Grau Kristensen (DEN)  – bye
(142) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) – bye


Grade 5, ITF 5 TCF OUTDOOR HILVERSUM 2021 (NED) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (LL) (2113) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [2] (394) Maelie Monfils (FRA) 0-6, 3-6
R32: (LL) (2113) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (Q) Chloe Lomans (NED) 6-2, 7-5

QFi: (2113) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Chloe Lomans (NED) 6-7(2), 3-6
Q16: (2113) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Maria B Bu (GER) 6-3, 6-2
Q32: (2113) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) – bye


Cat 2, XLII Campeonatos Internacionales de Tenis de España Cadete Trofeo “Apple Bowl”, Aviles – Grus

U16 Girls singles

Kvartfinale: [1] (147) Sara Børkop (DEN) vs. [5] (382) Ana Martinez Vaquero (ESP) 2-6, 3-6
1/8-finale: [1] (147) Sara Børkop (DEN) vs. (815) Julia Camblor (ESP) 6-1, 6-4

R32:
[1] (147) Sara Børkop (DEN) – bye
(815) Julia Camblor (ESP) vs. (WC) Athina Schlepphorst (GBR) 7-5, 6-3

U16 Girls doubles

Semifinale: Børkop/Schlepphorst vs. (1) Vladlena Martyunina (RUS)/Alexia Gonzalez Galino (ESP) 7-5, 2-6, [8-10]
Kvartfinale: Børkop/Schlepphorst vs. Martina Kui Batlle Pol/Laura Martin Moliz (ESP) 6-0, 6-4
1/8-finale: (4) Sara Børkop (DeN)/Athina Schlepphorst (GBR) – bye


Cat 2, TCW-Academy junior international, Waiblingen (GER) – Grus

U16 Boys singles

R64: [9] (345) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1636) Julian Franzmann (GER) 0-6, 0-6

Q16: [6] (2114) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Manuel Lassacher (AUT) 3-6, 2-6

U16 Boys doubles

1/8-finale
Nordal Clausen/Bergantz vs. Gustav Ekoff/Tom Noltorp (SWE) 6-7(2), 3-6
Engelschmidt/Aberg vs. (4) Toros Eros Yakincam/Robin Maximus Trono (GER) 1-6, 1-6

R32
(1) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Clement Bergantz (FRA) – bye
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN)/David Aberg (SWE) – walkover

U16 Girls singles

R32: [11] (885) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Conley Raidt (USA) 1-6, 0-6
R64: [11] (885) Emma Thulin Gregersen (DEN) – bye

U14 Boys singles

R32: (352) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (389) Leo Scheffer (GER) 0-6, 6-7(4)

R64
(352) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (473) Noah Zeiger (GER) 6-3, 6-7(4), 6-2
(309) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Sebastian Gampert (GER) 1-6, 6-4, 3-6
(588) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. {16] (238) Sydney Zick (GER) 3-6, 3-6

Q32: Peter Krusegaard (DEN) vs. (WC) Erik Skerbatis (GER) 6-0, 1-6, [9-11]

U14 Boys doubles

Semifinale: Grønfeldt-Sørensen/Poulsen vs. ?
Kvartfinale: Grønfeldt-Sørensen/Poulsen vs. (4) Julius Maximilian Haus/Yannic Nittmann (GER) 6-2, 6-1

1/8-finale:
Grønfeldt-Sørensen/Poulsen vs. Ethan David Zapp/David Kirchner (GER) 6-2, 6-3
Krusegaard/Heffter vs. (3) Lovis Bertermann/Sydney Zick (GER) 4-6, 2-6

R32
(6) Christian Grønfeldt-Sørensen/August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Shinnosuke Ryota (JPN)/Jesper Ekoff (SWE) 6-1, 6-0
Mads Bruhn Aaby (DEN)/Marcus Sehested (SWE) vs. Noah Zeiger/Timo Meyer (GER) 4-6, 3-6
Peter Krusegaard (DEN)/Finn Heffter (GEr) vs. Daniel Blaauwwijk (NED)/Oliver Bures (CZE) 6-2, 0-1 Defaulted

U14 Girls singles

R64:
(693) Karolina Johnsen (DEN) vs. (589) Lousanne Djafari (GER) 0-6, 0-6
(573) Emma Paunovic (DEN) vs. [2] (64) Beverley Aaliyah Nyangon (FRA) 0-6, 0-6

U14 Girls doubles

R32: Emma Paunovic/Karolina Johnsen (DEN) vs. Lilly Sophie Harlos/Marie Freya Wasemann (GER) 3-6, 7-5, [2-10]


Cat 3, TOURNOI LOIRE VALLEE, Blois (FRA) – Grus

U16 Boys singles

Finale: [3] (272) Oliver Bonding (GBR) vs. Theophile Joly (FRA)
Semifinale: [3] (272) Oliver Bonding (GBR) vs. [2] (269) Timothee Lustig (FRA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: [3] (272) Oliver Bonding (GBR) vs. (1397) Aurelien Schmitt (FRA) 4-6, 6-4, 6-3
1/8-finale: [3] (272) Oliver Bonding (GBR) vs. (891) Karim Bennani (FRA) 6-1, 6-3
R32: [3] (272) Oliver Bonding (GBR) vs. (Q) Laurendi Fischer (FRA) 6-4, 6-3

U16 Boys doubles

Finale: Bonding/Dispas vs. (2) Erwann Bouchet/Timothee Lustig (FRA)
Semifinale: Bonding/Dispas vs. (3) Maxime Gouge/Arno Gillet (FRA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Bonding/Dispas vs. Axel Leger (FRA)/Albert Soukup (CZE) 6-2, 5-7, [10-3]
1/8-finale: (1) Oliver Bonding (GBR)/Nicolas Dispas (BEL) – bye


Tennis Europe Nations Challenge by HEAD

22-25. juli: Kvalifikation
5-8. august: Slutspil


Zone C B12 2021 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD, Dijon (FRA) – Grus

U12 Boys kvalifikation

Denmark: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen, Sebastian Kvist, Carl Filip Bak Weller – Coach: Adam Blicher

Play-off -søndag

Østrig vs. Estland
Frankrig vs. Schweiz
Luxembourg vs. Belgien
Danmark vs. Finland

Group A

  1. Østrig 3-0
  2. Schweiz 2-1
  3. Luxembourg 1-2
  4. Danmark 0-3

Luxembourg vs. Denmark 3-0
MS2: Gabriele Paolucci vs. Carl Filip Bak Weller 3-6, 6-3, 6-4
MS1: Olaf Zielinski vs. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 6-3, 6-1
MD: Paolucci/Zielinsk vs. Hansen/Sebastian Kvist 6-2, 6-7(8), [11-9]

Schweiz vs. Østrig 1-2

Luxembourg vs. Schweiz 0-3

Danmark vs. Østrig 0-3
MS2: Carl Filip Bak Weller vs. Felix Raser 2-6, 0-6
MS1: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen vs. Gabriel Niedermayr 1-6, 6-4, 1-6
MD: Hansen/Sebastian Kvist vs. Anton Kahlig/Raser 6-4, 6-7(5), [9-11]

Danmark vs. Schweiz 0-3
MS2: Sebastian Kvist vs. Brian Kriesi 1-6, 0-6
MS1: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen vs. Alessandro Hunziker 1-6, 2-6
MD: Hansen/Carl Filip Bak Weller vs. Kriesi/Nicolas Vetterli 0-6, 3-6

Luxembourg vs. Østrig 0-3

====

Group B

  1. Frankrig 3-0
  2. Estland 2-1
  3. Belgien 1-2
  4. Finland 0-3

Belgien vs. Estland 0-3
Frankrig vs. Finland 3-0

Belgien vs. Frankrig 1-2
Estland vs. Finland 3-0

Estland vs. Frankrig 1-2
Belgien vs. Finland 2-1


Zone D G12 2021 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD, Rezzato (ITA) – Grus

U12 Girls kvalifikation

Denmark: Nora Juncher Kjellin, Karina Maria Macarie, Josefine Bente Malling – Coach: Jonas Svendsen

Play-off – søndag

Slovakiet vs. Portugal
Tyrkiet vs. Italien

Group A

  1. Slovakiet 2-0
  2. Italien 1-1
  3. Finland 0-2

Slovakiet vs. Italien 3-0

Finland vs. Italien 1-2

Finland vs. Slovakiet 0-3

Group B

  1. Tyrkiet 2-0
  2. Portugal 1-1
  3. Danmark 0-2

Tyrkiet vs. Danmark 3-0
WS2: Defne Aydemir vs. Nora Juncher Kjellin 6-1, 6-4
WS1: Melis Yildirim vs. Jesefine Bente Malling 6-2, 6-3
WD: Zumra Balkan/Yildirim vs. Kjellin/Karina Maria Macarie 6-3, 7-5

Portugal vs. Danmark 3-0
WS2: Beatriz Castro vs. Karina Maria Macarie 6-0, 6-1
WS1: Gabriela Agra Amorim vs. Josefine Bente Malling 6-1, 6-0
WD: Amorim/Mariana Franca vs. Nora Juncher Kjellin/Macarie 6-0, 6-3

Portugal vs. Tyrkiet 0-3


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Leschly Cup, ALTS Aarhus – Grus

Herresingle

Finale: (2) Christian Sigsgaard vs. (6) Simon Friis Søndergaard – lør 1230

Semifinale
(6) Simon Friis Søndergaard vs. (7) Sebastian Grundtvig 5-7, 6-3, 6-3
(2) Christian Sigsgaard vs. (3) Johannes Ingildsen 6-2, 4-6, 7-6

Kvartfinale
(6) Simon Friis Søndergaard vs. (1) August Holmgren 4-6, 6-3, 7-5
(7) Sebastian Grundtvig vs. (4) Benjamin Hannestad 6-4, 6-2
(3) Johannes Ingildsen vs. (5) Carl Emil Overbeck 3-6, 6-3, 6-3
(2) Christian Sigsgaard vs. (8) Henrik Heise Korsgaard 6-4, 7-6

1/8-finale
(1) August Holmgren vs. Anders Grinderslev 3-6, 6-1, 6-4
(6) Simon Friis Søndergaard vs. Gustav Theilgaard 6-1, 6-2
(4) Benjamin Hannestad vs. Felipe Stevn Mikkelsen 6-3, 6-0
(7) Sebastian Grundtvig vs. Alexander Stage 6-1, 6-1
==
(5) Carl Emil Overbeck vs. (Q) Frederik Nymann Schoop 6-0, 6-0
(3) Johannes Ingildsen vs. Jonas Schwartz 4-1 Ret’d
(8) Henrik Heise Korsgaard vs. Jonas Zacho Larsen 6-3, 6-7, 7-5
(2) Christian Sigsgaard vs. (WC) Patrick Kristensen 6-3, 6-1

R32
(1) August Holmgren vs. Martin Nygård Knudsen 6-2, 6-1
Anders Grinderslev vs. Philip Hjorth 6-3, 7-5
Gustav Theilgaard vs. (Q) Romeo Midtgaard Jivraj 6-2, 6-1
(6) Simon Friis Søndergaard vs. (Q) Alexander Lykou 6-4, 7-6

(4) Benjamin Hannestad vs. (WC) Bo Leschly 6-1, 6-2
Felipe Stevn Mikkelsen vs. Emil Chr. E. Stegmann Mikkelsen 6-4, 6-4
Alexander Stage vs. Jonas Hembo Mathiasen 6-1, 6-0
(7) Sebastian Grundtvig vs. (Q) Benjamin Husum 6-1, 6-1
==
(5) Carl Emil Overbeck vs. (Q) Alexander Johannes Nielsen 6-0, 6-4
(Q) Frederik Nymann Schoop vs. Marcus Gram Petersen 6-3, 7-6
Jonas Schwartz vs. (Q) Kasper Elsvad 4-6, 7-6, 7-5
(3) Johannes Ingildsen vs. (Q) Anders Arenfeldt Holm 6-1, 6-2

(8) Henrik Heise Korsgaard vs. Nikolaj Katic 7-5, 6-1
Jonas Zacho Larsen vs. (WC) Cornelius Alexander Shalmi  6-0, 6-1
(WC) Patrick Kristensen vs. Oskar Brostrøm Poulsen 7-6, 1-6, 6-4
(2) Christian Sigsgaard vs. (Q) Muslim Zaurbekov 6-0, 6-3

Damesingle

Finale: (2) Rebecca Munk Mortensen vs. (1/WC) Olivia Gram 1-6, 6-3, 6-0

Semifinale
(1/WC) Olivia Gram vs. (WC) Ella Seidel 6-4, 7-6
(2) Rebecca Munk Mortensen vs. (6) Mathilde Tranberg 6-0, 6-1

Kvartfinale:
(1/WC) Olivia Gram vs. (5) Cecilie Wiche 6-4, 6-0
(WC) Ella Seidel vs. (4) Vilma Krebs Hyllested 6-3, 6-0
(6) Mathilde Tranberg vs. Mille Joanna Mørk 6-3, 6-4
(2) Rebecca Munk Mortensen vs. Frederikke Alberte Pape 6-0, 6-0

1/8-fiinale
(1/WC) Olivia Gram vs. Sarafina Olivia Hansen 6-1, 6-3
(5) Cecilie Wiche vs. Alberte Kleist Jørgensen 6-2, 6-2
(4) Vilma Krebs Hyllested vs. (Q) Benedicte Joel Ahm Danielsen 6-1, 6-0
(WC) Ella Seidel vs. Chili Alberthe Emelie Jensen 6-0, 6-0
==
(6) Mathilde Tranberg vs. Victoria Wiche 6-1, 6-0
Mille Joanna Mørk vs. Freja B. Løvbjerg 6-4, 6-4
Frederikke Alberte Pape vs. (7) Emilie K.S. Hansen 6-4, 6-3
(2) Rebecca Munk Mortensen vs. (Q) Felicia Damm Nielsen 6-0, 6-2

R32
(1/WC) Olivia Gram vs. Victoria Ilena Andersen 7-5, 6-1
Sarafina Olivia Hansen vs. (WC) Vanessa Timm 7-5, 6-4
Alberte Kleist Jørgensen – bye
(5) Cecilie Wiche vs. Lucca Ingildsen 6-2, 6-0

(4) Vilma Krebs Hyllested – bye
(Q) Benedicte Joel Ahm Danielsen vs. (Q) Liv Torp-Milojevic 7-5, 6-2
Chili Alberthe Emelie Jensen vs. (Q) Frida Erika Johansen 6-1, 6-2
(WC) Ella Seidel vs. (8) Zoe Du Pasquier Jensen 6-2, 6-0
==
(6) Mathilde Tranberg vs. Therese Harboe Holst 6-1, 6-0
Victoria Wiche vs. Camilla Søjberg 4-6, 6-3, 7-6
Freja B. Løvbjerg vs. Emma Thulin Gregersen – walkover
Mille Joanna Mørk vs. (Q) Caroline Tranberg 6-1, 6-1

(7) Emilie K.S. Hansen – bye
Frederikke Alberte Pape vs. Emma Kamper Malmkjær 6-3, 6-3
(Q) Felicia Damm Nielsen – bye
(2) Rebecca Munk Mortensen vs. (Q) Nikoline Gullacksen6-3, 6-0


ITF Pre-kval: State Cup finalestævne, Vejle – Grus

Men’s singles

Semifinale
Overbeck OR Landbo vs. Hjorth OR Nweke
Katic OR Mikkelsen vs. Grundtvig OR Theilgaard

Kvartfinale – lørdag 1215
(1) Carl Emil Overbeck (KB) vs. Heine Landbo (Kolding)
(4) Philip Hjorth (KB) vs. Fidel lyke Dennis Nweke (ATK)
(3) Nikolaj Katic (B93) vs. Felipe Mikkelsen (KB)
(2) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. Gustav Theilgaard (Vejle)

1/8-finale – lørdag
(1) Carl Emil Overbeck (KB) – bye
Heine Landbo (Kolding) vs. Ludvig Aaes (HRT) – walkover
(4) Philip Hjorth (KB) – bye
Fidel lyke Dennis Nweke (ATK) vs. Niels Mørk (KIF Kolding 4-1, 4-1
==
Felipe Mikkelsen (KB) vs. Sigurd Marinus Ertløv Nellemann (Hjørring) – walkover
(3) Nikolaj Katic (B93) – bye
Gustav Theilgaard (Vejle) vs. Daniel Meyer (Aalborg) – walkover
(2) Sebastian Grundtvig (HIK) – bye

Women’s singles

Finale
(1) Sarafina Olivia Hansen (Birkerød) vs. Divine Dasam Nweke (Birkerød) – lør 1400

Semifinale – lørdag
(1) Sarafina Olivia Hansen (Birkerød) vs. Freja B. Løvbjerg (Aarhus 1900) 4-1, 4-3(3)
Divine Dasam Nweke (Birkerød) vs. (2) Victoria Wiche (Aarhus 1900) 4-1, 4-1


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm