Medvedev, Tsitsipas og Zverev kandidater til finale mod Djokovic eller Nadal. Johanne Svendsen videre i Girls singles. Holger Rune kan møde Verdasco. Frederik Løchte i Stuttgart på græs med ny makker

Efter de sidste 1/8-finaler mandag ved Grand Slam turneringen French Open er det fortsat højst sandslynligt, at de største favoritter til titlen, Rafael Nadal og Novak Djokovic mødes i semifinalen, hvorimod Roger Federer – som forudset i Tennisavisens optakt – ikke nåede frem til at møde Djokovic i kvartfinalen, idet han efter den opslidende sejr 7-6(5), 6-7(3), 7-6(4), 7-5 over Dominik Koepfer (GER)  i 3. runde så sig nødsaget til at trække sig.

I den modsatte halvdel af lodtrækningen dyster 2. seedede Daniil Medvedev og 5. seedede Stefanos Tsitsipas tirsdag kl. 21 om en plads i semifinalen, hvor 6. seedede Alexander Zverev forventes at stå klar, hvilket dog først kræver sejr i kvartfinalen over Alejandro Davidovich Fokina (ESP), der bl.a. sendte Norges Casper Ruud ud efter 7-5 i 5. sæt

Tennisspilleren Alexander Zverev
Foto: Sportsfotograf.com.- Alexander Zverev

Hos kvinderne mangler flere af de største navn, idet no. 1 Ashleigh Barty måtte trække sig i 2. runde ved 1-6, 2-2 od Magda Linette (POL), og 2. seedede Naomi Osaka valgte selv at trække sig efter polemikken om deltagelse i obligatoriske pressemøder, og ranglistens no. 3 Simona Halep meldte fra inden turneringen.

Desuden er stort set alle fra top 20 ude af turneringen inden kvartfinalerne, hvor 5. seedede Iga Swiatek, der vandt turneringen suverænt i 2020, er den eneste fra top 20 der fortsat er med, når der tages hul på kvartfinalerne.

17-årige 24. seedede Cori Gauff har endnu ikke afgivet sæt i turneringen, og det samme gælder Swiatek, som kan blive modstanderen i semifinalen i øverste halvdel.
I den modsatte halvdel mødes 21. seedede Elena Rybkina (KAZ) og 31. seedede Anastasia Pavlyuchenkova (RUS), der sendte henholdsvis Serena Wiliams og Victoria Azarenka ud, i den ene kvartfinale, og i den anden møder 33. seedede Paula Badosa (ESP) ranglistens no. 85 Tamara Zidansek (SLO).

Iga Swiatek
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Iga Swiatek efter finalesejren ved French Open 2020

Junior-udgaven af French Open blev indledt søndag, hvor 2 17-årige danskere var i aktion.
Elmer Møller måtte dog nøjes med en enkelt kamp, da han i 1. runde mødte 16-årige Arthur Gea (FRA), der havde wildcard.
Elmer fik en god start på kampen, idet han vandt 1. sæt 6-2, men franskmanden fik  overtaget resten af kampen, som han overraskende vandt 2-6, 6-2, 6-1.

Johanne Christine Svendsen var ligeledes i 3 sæt, men efter en intens afslutning sikrede hun sig videre efter sejr 6-4, 4-6, 6-4 over 17-årige no. 73 Maria Sholokhova (RUS).

Johanne vinder i sin Grand Slam-debut

Johanne møder i 2. runde (R32) no. 39 Mara Guth (GER), hvilket kan følges på Discovery+.
tirsdag kl. 11.
Mandag spillede Johanne double sammen med Dana Guzman (PER) mod 4. seedede Diana Shnaider (RUS) og Matilda Mutavdzic (GBR), der efter match-tiebreak vandt 5-7, 6-2, [10-6].

Frederik Løchte og Andres Molteni ophæver makkerskab

Frederik Løchte Nielsen og hans argentinske makker Andres Molteni aftalte tidligere at spille sammen foreløbig i grussæsonen, hvor de inden French Open stadig havde deres første sejr til gode.
De var dog meget tæt på at gå videre fra 1. runde ved French Open mod 5. seedede Filip Polasek (SVK) og Ivan Dodig (CRO), der dog havde de berømte marginaler med sig til sidst, da de vandt 7-5, 6-7(6), 7-6(6).

Efter 5 første-runde nederlag har parret formentlig konkluderet, at der ikke er basis for at fortsætte makkerskabet i den kommende græssæson, og ved denne uges ATP 250 turnering på græsset i Stuttgart stiller Løchte op sammen med 27-årige Jean-Julien Rojer (NED), og Molteni spiller sammen med sin landsmand Maximo Gonzalez.
Løchte er dog tilmeldt sammen med 33-årige Frank Skugor (CRO) i næste uge ved ATP 500 i Halle, og de er også tilmeldt sammen ved Wimbledon.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Topseedet i single i Stuttgart er Denis Shapovalov (CAN), der ikke har deltaget ved French Open, og holder seedningerne kan han i semifinalen møde 4. seedede Alex De Minaur (AUS), og i den nederste halvdel er Hubert Hurkacz (POL) seedet 2, og 3. seedede er Felix Auger-Aliassime (CAN).

WTA græssæsonen indledes i Nottingham

Hos kvindernes tages hul på græssæsonen med WTA 500 i Nottingham, hvor Clara Tauson oprindeligt var inde i hovedturneringen, men hun er efterfølgende frameldt.
Topnavnet i turneringen er Johanna Konta fra værtsnationen, og 2. seedede er Alison Riske, der efter lodtrækningen til French Open meldte afbud, hvorved Clara Tauson undgik at møde Paula Badosa ESP), der blev flyttet til den ledige seedede plads i lodtrækningen, hvilket var et godt bytte for spanieren, der fortsat er med i Paris, hvor hun har en god chance for at nå indnu længere, når hun møder no. 85 Tamara Zidansek.

Johanna Konta
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Johanna Konta

Turneringen kan følges på WTATV.com hele ugen, og fra torsdag endvidere fra TV 2 Sport X og TV 2 Play.

Holger Rune indleder Lyon Challenger tirsdag

Efter 2 forrygende uger, hvor 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune både nåede finalen ved ATP Challenger Oieras 4 og Biella 7, hvor han vandt sin første Challenger titel, er Holger rejst videre til Lyon, hvor han tirsdag er kæmpe-favorit, når han i 1. runde møder 19-årige no. 703 Titouan Droguet (FRA).

I en eventuel 2. runde kan Holger møde den tidligere top 10 spiller 37-årige Fernando Verdasco (ESP), som Holger blev fotograferet sammen med ved Australian Open 2019.

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Privat – Holger Vitus Nødskov Rune og Fernando Verdasco kan mødes i 2. runde i Lyon

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 13. juni

Billeder (facebook-opslag): Novak Djokovic (SRB) og Stefanos Tsitsipas (GRE) – Finale Eurosport 1 1500

French Open – Eurosport 1, Discovery+/Eurosport Player (alle baner)

Philippe-Chartrier – start 1130 (finaler)
(2) B. Krejcikova/K. Siniakova (CZE) vs. (14) B. Mattek-Sands (USA)/I. Swiatek (POL) – W
NB 1500: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) – M

====
ATP 250 Stuttgart – Tennistv (finale)

Center Court – start 1200
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Marin Cilic (CRO)

===
WTA 250 Nottingham – WTATV.com, TV 2 Play (1400), TV 2 Sport (1800)

Centre Court – start 1100cet (Finaler)
(3) L. Kichenok (UKR)/M. Ninomiya (JPN) vs. (2) C. Dolehide (USA)/S. Sanders (AUS)
NB 1400: (1) Johanna Konta vs. (4) Shuai Zhang (CHN)

====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
Lyon

Court Sopra Steiia – start 1300 (finale)
[1] (92) Pablo Cuevas (URU) vs. (194) Elias Ymer (SWE)

====
====

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 23) 


Grand Slam French Open – Grus

TV-dækning: Eurosport, Discovery+/Eurosport Player

Women’s singles (udvalgte)

Finale
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 2-6, 6-4

Semifinale
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (17) Maria Sakkari (GRE) 7-5, 4-6, 9-7
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 6-3

Kvartfinale
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (24) Cori Gauff (USA) 7-6(6), 6-3
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (8) Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-4
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (21) Elena Rybakina (KAZ) 6-7(2), 6-2, 9-7
Tamara Zidansek (SLO) vs. (33) Paula Badosa (ESP) 7-5, 4-6, 8-6

1/8-finale
(24) Cori Gauff (USA) vs. (25) Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-1
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-0
(17) Maria Sakkari (GRE)  vs. (4) Sofia Kenin (USA) 6-1, 6-3
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-3, 6-4
==
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. (7) Serena Williams (USA) 6-3, 7-5
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (15) Victoria Azarenka (BLR) 5-7, 6-3, 6-2
Tamara Zidansek (SLO) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-6(4), 6-1
(33) Paula Badosa (ESP) vs. (20) Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 3-6, 6-2

R32
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Magda Linette (POL) 3-6, 6-0, 6-1
(24) Cori Gauff (USA) vs. (13) Jennifer Brady (USA) 6-1, Ret’d
Sloane Stephens (USA) vs. (18) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 7-5
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-2

(4) Sofia Kenin (USA) vs. (28) Jessica Pegula (USA) 4-6, 6-1, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-7(2), 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-1, 6-2
(8) Iga Swiatek (POL) vs. (30) Anett Kontaveit (EST) 7-6(4), 6-0
==
(7) Serena Williams (USA) vs. Danielle Collins (SUI) 6-4, 6-4
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-4
(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. (23) Madison Keys (USA) 6-2, 6-2
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 2-6, 6-0
—-
Tamara Zidansek (SLO) vs. Katerina Siniakova (CZE) 0-6, 7-6(5), 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-2
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-3
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 2-6, 7-6(4), 6-4

R64
Magda Linette (POL) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-1, 2-2 Ret’d
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Astra Sharma (AUS) 6-2, 6-4
(24) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-3, 7-6(1)
(13) Jennifer Brady (USA) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 2-6, 7-5

Sloane Stephens (USA) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 6-1
(18) Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 6-3, 6-4
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (32) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-3
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-4
—-
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Hailey Baptiste (USA) 7-5, 6-3
(28) Jessica Pegula (USA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-3, 6-3
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 6-3
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Zarina Diyas (KAZ) 4-6, 6-2, 6-4

Marta Kostyuk (UKR) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-4
Varvara Gracheva (RUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 7-5, 1-6, 6-2
(30) Anett Kontaveit (ESt) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-0
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-1
==
(7) Serena Williams (USA) vs. Mihaela Buzarnesclu (ROU) 6-3, 5-7, 6-1
Danielle Collins (SUI) vs. (Q) Anhelina Kalinina (UKR) 6-0, 6-2
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 6-1
Elena Vesnina (RUS) vs. (11) Petra Kvitova (CZE) – walkover

Clara Tauson (DEN) vs. (15) Victoria Azarenka (BLR) 5-7, 4-6
(23) Madison Keys (USA) vs.Leylah Fernandez (CAN) 6-1, 7-5
(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 6-3
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
—-
Tamara Zidansek (SLO) vs. vs. Madison Brengle (USA) 6-4, 6-1
Katerina Siniakova (CZE) vs. (29) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(7), 5-7, 7-5
Sorana Cirstea (ROU) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-2

Polona Hercog (SLO) vs. Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-4
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Harmony Tan (FRA) 6-1, 6-3
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-0
Ana Bogdan (ROU) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) – walkover

R128 (udvalgte)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 3-6, 6-2
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-2
(24) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-2
(13) Jennifer Brady (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-3

(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-4
(18) Karolina Muchova (CZE) vs. Andreea Petkovic (GER) 1-6, 6-3, 6-4
(32) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 6-1
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Oceane Babel (FRA) 6-2, 7-5
—-
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 4-6, 6-3
(28) Jessica Pegula (USA) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 4-6, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Katarina Zavatska (UKR)
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-4, 6-1

Marta Kostyuk (UKR) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 6-1, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. (22) Petra Martic (CRO) 4-6, 6-4, 6-4
(30) Anett Kontaveit (ESt) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-7(4)
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-0, 7-5
====
(7) Serena Williams (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(6), 6-2
(Q) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (26) Angelique Kerber (GER) 6-2, 6-4
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 6-4, 6-1
(11) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 6-7(3), 7-6(5), 6-1

(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 2-6, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-4, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-1
(23) Madison Keys (USA) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 3-6, 6-1

(31) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Christina McHale (USA) 6-4, 6-0
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Konjuh (CRO) 6-4, 6-3
—-
Tamara Zidansek (SLO) vs. (6) Bianca Andreescu (CAN) 6-7(1), 7-6(2), 9-7
(29) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Amanda Anisimova (USA) 7-6(5), 6-1
Sorana Cirstea (ROU) vs. (18) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-2
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-0, 6-3

Polona Hercog (SLO) vs. (16) Kiki Bertens (NED) 6-1, 3-6, 6-4
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kaia Kanepi (EST) 4-6, 6-3, 6-0
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(3)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-4, 7-6(4)

Qfi
[18] (121) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. [1] (96) Vera Zvonareva (RUS) 2-6, 7-5, 6-3
[11] (98) Maria Camila Osorio Serrano (COL) v. (175) Monica Niculescu (ROU) 6-3, 4-3 Ret’d


Men’s singles (udvalgte)

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE)

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) Rafael Nadal (ESP) 3-6, 6-3, 7-6(4), 6-2
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (6) Alexander Zverev (GER)6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (9) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 6-2, 6-7(5), 7-5
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. (10) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 4-6, 6-4, 6-0
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 6-1, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 7-6(3), 7-5

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-7(7) 6-7(2), 6-1, 6-0, 4-0 Ret’d
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. (8) Roger Federer (SUI) – walkover
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. (18) Jannik Sinner (ITA)
(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(9), 6-4, 7-5
==
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-4, 6-1, 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG)  6-4, 4-6, 4-6, 6-4
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (12) Pablo Carreno Busata (ESP) 6-3, 6-2, 7-5
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (22) Cristian Garin (CHI) 6-2, 6-1, 7-5

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 6-4, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 3-6, 6-4, 6-3, 3-6, 6-3
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-6(6), 6-3, 6-4
(8) Roger Federer (SUI) vs. Dominik Koepfer (GER) 7-6(5), 6-7(3), 7-6(4), 7-5

(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-3, 6-3
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-1, 7-5, 6-3
(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-2, 6-1
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 7-6(3), 6-2
==
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Laslo Djere (SRB) 6-2, 7-5, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 7-5 Ret’d
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (15) Casper Ruud (NOR) 7-6(3), 2-6, 7-6(6), 0-6, 7-5
Federico Delbonis (ARG) vs. (27) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-1, 6-3

(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (31) John Isner (USA) 5-7, 6-3, 7-6(3), 6-1
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 6-4, 6-2
(22) Cristian Garin (CHI) vs. Marcos Giron (USA) 6-1, 5-7, 6-2, 6-2
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (32) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-2, 6-4

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-2, 6-4
Ricardas Berankis (LTU) vs. James Duckworth (AUS) 7-5, 2-6, 7-6(4), 6-0
Marco Cecchinato (ITA) vs. (21) Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-1, 3-6, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 7-5, 6-3, 6-2

(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-3, 6-2
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-4, 7-5, 7-5
Dominik Koepfer (GER) vs. (30) Taylor Harry Fritz (USA) 6-3, 6-2, 3-6, 6-4
(8) Roger Federer (SUI) vs. Marin Cilic (CRO) 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-2
—-
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-0, 7-5, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. Lloyd George Harris (RSA) 4-6, 6-3, 6-3, 6-2
(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-1, 7-5, 3-6, 6-3
Mikael Ymer (SWE) vs. (14) Gael Monfils (FRA) 6-0, 2-6, 6-4, 6-3

(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-2, 6-4
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (24) Aslan Karatsev (RUS) 6-3, 7-6(4), 4-6, 6-1
(Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (28) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 7-6(1), 6-4
====
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Roman Safiullin (RUS) 7-6(4), 6-3, 7-6(1)
Laslo Djere (SRB) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. (23) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. (11) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 2-6, 6-3, 6-2

(15) Casper Ruud (NOR) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-3, 6-2, 6-4
Aslejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-4, 5-7, 2-6, 6-4
(27) Fabio Fognini (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(6), 6-1, 6-2
Federico Delbonis (ARG) vs. Pablo Andujar (ESP) 4-6, 6-1, 3-6, 6-3, 6-2
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Pedro Martinez Portereo (ESP) 6-3, 6-4, 6-3
(31) John Isner (USA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(6), 6-1, 7-6(5)
Steve Johnson (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-7(2), 7-6(2), 3-6, 6-3
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Enzo Couacaud (FRA) 2-6, 6-3, 6-4, 6-4

Marcos Giron (USA) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(2), 6-1, 6-7(3), 6-4
(22) Cristian Garin (CHI) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 4-6, 7-6(7), 6-3, 8-6
(32) Reilly Opelka (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-2, 3-6, 7-5
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Tommy Paul (USA) 3-6, 6-1, 6-4, 6-3

R128 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-4, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs. (29) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4, 2-6, 6-4
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(4)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (13) David Goffin (BEL) 6-0, 7-5, 7-6(3)

(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4, 4-6, 6-4
Andreas Seppi (ITA) vs. (20) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 7-6(8), 4-6, 6-4
(30) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-2, 6-4
(8) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Demos Istomin (UZB) 6-2, 6-4, 6-3
—-
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 6-2, 7-6(3)
Lloyd George Harris (RSA) vs. (26) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-4, 6-4

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-1, 4-6, 6-7(4), 7-5, 6-4
Gianluca Mager (ITA) vs. (LL) Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 3-6, 6-4, 7-5
Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 0-6, 4-6, 6-2, 6-2
(14) Gael Monfils (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 1-6, 7-6(6), 6-4, 6-4

(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Yen-Hsun Lu (TPE) 6-2, 6-2, 6-3
(24) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-4, 6-4

(28) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3, 0-6, 6-2
(Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 2-6, 6-1, 7-6(4)
Facundo Bagnis (ARG) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-5, 6-3, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 7-6(6), 4-6, 3-6, 6-4
====
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 3-6, 3-6, 6-2, 6-2, 6-0
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (26) Daniel Evans (GBR) 1-6, 6-3, 6-3, 6-4
(23) Karen Khachanov (RUS) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-1, 6-2, 6-3
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-4, 6-4, 6-2

(15) Casper Ruud (NOR) vs. Benoit Paire (FRA) 5-7, 6-2, 6-1, 7-6(4)
Kamil Majchrzak (POL) vs. (WC) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 2-6, 6-4, 6-4
Aslejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-4, 6-3
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (19) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(5), 6-7(4), 6-2, 6-2, 6-4

(27) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-4, 6-1, 6-4
Pablo Andujar (ESP) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 4-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-4
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(6), 6-3, 6-1
(31) John Isner (USA) vs. Sam Querrey (USA) 7-6(2), 6-3, 6-4
Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 6-4, 6-3
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-4, 6-3

Marcos Giron (USA) vs. (16) Grigor Dimitrov (BUL) 2-6, 4-6, 7-5, 3-0 Ret’d
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 6-3, 7-6(4), 7-5
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 4-6, 6-3, 7-6(4), 6-3
(22) Cristian Garin (CHI) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 3-6, 6-4, 7-6(6), 6-2

(32) Reilly Opelka (USA) vs. Andrej Martin (SVK) 6-3, 6-2, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-3, 7-5

QFi
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (166) Alejandro Tabilo (CHI) 6-1, 6-1

Q64
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (234) Andrea Pellegrino (ITA) 6-1, 6-2
(WC) (1034) Arthur Fils (FRA) vs. [31] (149) Marc Polmans (AUS) 1-6, 3-6

Q128
(210) Joao Menezes (BRA) vs. (192) Elisas Ymer (SWE) 6-3, 6-0
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (212) Lukas Lacko (SVK) 6-3, 6-3
(190) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [10] (119) Denis Kudla (USA) 1-6, 2-6
(WC) (1034) Arthur FIls (FRA) vs. (213) Bernard Tomic (AUS) 6-7(5) 7-6(1), 6-3

Men’s doubles

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andres Molteni (ARG) vs. (5) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK) 5-7, 7-6(6), 6-7(6)


WTA Viking Open Nottingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport X/Play (fra torsdag)

Semifinale
(1) Johanna Konta vs. (15) Nina Stojanovic (SRB)
(14) Lauren Davis (USA)vs. (4) Shuai Zhang (CHN)

Kvartfinale
(1) Johanna Konta vs. (8) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 7-6(6)
(15) Nina Stojanovic (SRB) vs. (17) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-4
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. (7) Kristina Mladenovic (FRA) 3-6, 6-2, 7-6(4)
(14) Lauren Davis (USA) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 6-7(6), 2-0 Ret’d

1/8-finale
(1) Johanna Konta vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 6-2, 1-6, 6-3
(8) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (10) Viktorija Golubic (SUI) 6-1, 7-5
(15) Nina Stojanovic (SRB) vs. (3) Donnya Vekic (CRO) 6-3, 6-4
(17) Tereza Martincova (CZE) vs. (LL) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 3-6, 6-2
==
(7) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Catherine McNally (USA) 7-6(6), 1-6, 6-1
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. (16) Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2
(WC) Katie Boulter (GBR) vs. (9) Heather Watson (GBR) 7-6(4), 6-3
(14) Lauren Davis (USA) vs. (2) Alison Riske (USA) 7-6(3), 4-6, 6-4

R32
(1) Johanna Konta vs. (Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-1, 6-3
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (15) Madison Brengle 6-3, 5-7, 6-3
(10) Viktorija Golubic (SUI) vs. Kristie Ahn (USA) 6-1, Ret’d
(8) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (LL) Marina Melnikova (RUS) 6-1, 6-1

(3) Donnya Vekic (CRO) vs. Leonie Kung (SUI) 7-5, 6-1
(15) Nina Stojanovic (SRB) vs. Oceane Dodin (FRA) 7-6(4), 7-5
(LL) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. (18) Christina McHale (USA) 6-7(7), 6-4, 7-5
(17) Tereza Martincova (CZE) vs. Caroline Dolehide (USA) 6-2, 6-3
==
(7) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-2, 5-7, 6-2
Catherine McNally (USA) vs. (12) Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
(16) Zarina Diyas (KAZ) vs. Lizette Cabrera (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
(4) Shuai Zhang (CHN) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-3

(WC) Katie Boulter (GBR) vs. (6) Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 6-3
(9) Heather Watson (GBR) vs. (Q) Tara Moore (GBR) 6-3, 4-6, 6-2
(14) Lauren Davis (USA) vs. Harriet Dart (GBR) 1-6, 6-3, 6-4
(2) Alison Riske (USA) vs. Xiyu Wang (CHN) 3-6, 7-5, 7-6(3)

R64 (udvalgte)
(Q) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-1, 6-4
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. Anastasia Gasanova (RUS) 1-6, 6-4, 6-4

Kristie Ahn (USA) vs. Jodie Burrage (GBR) 1-6, 6-3, 6-2
(LL) Marina Melnikova (RUS) vs. (Q) Katie Volynets (USA) 6-3, 2-6, 7-6(6)

Leonie Kung (SUI) vs. (Q) Sarah Beth Grey (GBR) 6-2, 6-2
Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) Coco Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-4

(LL) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. (WC) Francesca Jones (GBR) 4-6, 6-3, 6-4
Caroline Dolehide (USA) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4, 6-3
==
Kurumi Nara (JPN) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-7(1), 6-1
Catherine McNally (USA) vs. (Q) Ankita Raina (IND) 6-4, 6-3

Lizette Cabrera (AUS) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-7(4), 6-2
Arina Rodionova (AUS) vs. Xinyu Wang (CHN) 5-7, 7-6(4), 6-4

(WC) Katie Boulter (GBR) vs. Maria Camilla Osorio Serrano (COL) vs.
(Q) Tara Moore (GBR) vs. (Q) Edan Silva (GBR) 6-2, 3-6, 7-6(3)

Harriet Dart (GBR) vs. (WC) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 6-4
Xiyu Wang (CHN) vs. (LL) Martina Di Giuseppe (ITA) 7-6(3), 7-6(2)


WTA 125, Bol (CRO) – Grus

Finale: (2) Arantxa Rus (NED) vs. (3) Jasmine Paolini (ITA)

Semifinale
(3) Jasmine Paolini (ITA) vs. (1) Anna Blinkova (RUS) 6-2, 6-2
(2) Arantxa Rus (NED) vs. vs. Irina Bara (ROU) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(1) Anna Blinkova (RUS) vs. Barbara Haas (AUT) 6-4, 4-6, 7-5
(3) Jasmine Paolini (ITA) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-1
Irina Bara (ROU) vs. (4) Martina trevisan (ITA) 2-6, 7-5, 6-0
(2) Arantxa Rus (NED) vs. Claire Liu (USA) 1-6, 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) Alexandra Cadantu (ROU) 6-2, 6-1
Barbara Haas (AUT) vs. (6) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-3, 6-4
(3) Jasmine Paolini (ITA) vs. Olga Govortsova (BLR) 6-1, 4-6, 6-3
Kristina Kucova (SVK) vs. Tereza Mrdeza (CRO) 3-6, 6-4, 6-3
==
Irina Bara (ROU) vs. Tena Lukas (CRO) 6-3, 6-0
(4) Martina trevisan (ITA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-1
Claire Liu (USA) vs. (5) Sara Errani (ITA) 6-7(3), 7-5, 7-6(1)
(2) Arantxa Rus (NED) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-1, 2-0 Ret’d

R32 (udvalgte)
(1) Anna Blinkova (RUS) vs. Priscilla Hon (AUS) 2-6, 6-0, 6-1
(6) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Ana Konjuh (CRO) 1-6, 7-6(3), 6-4
(3) Jasmine Paolini (ITA) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-1
Tereza Mrdeza (CRO) vs. (8) Timea Babos (HUN) 6-1, 6-2
==
Tena Lukas (CRO) vs. (7) Aliona Bolsova (ESP) 6-4, 6-2
(4) Martina trevisan (ITA) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-2, 6-0
(5) Sara Errani (ITA) vs. Jana Fett (CRO) 6-3, 6-3
(2) Arantxa Rus (NED) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 6-3


ATP 250, MercedesCup, Stuttgart – Græs

TV-dækning: Tennistv.com (fra tirsdag)

Finale: Marin Cilic (CRO) vs. (3) Felix Auger-Aliassime (CAN)

Semifinale
Marin Cilic (CRO) vs. Jurij Rodionov (AUT) 6-3, 1-0 Ret’d
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 7-5

Kvartfinale
Marin Cilic (CRO) vs. (1) Denis Shapovalov (CAN)  7-5, 7-6(3)
Jurij Rodionov (AUT) vs. (4) Alex De Minaur (AUS) 3-6, 6-3, 7-6(4)
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (6) Ugo Humbert (FRA) 7-6(5), 7-6(8)
Sam Querrey (USA) vs. (WC) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-7(4), 7-6(4), 6-3

1/8-finale
(1) Denis Shapovalov (CAN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 6-7(2), 6-3
Marin Cilic (CRO) vs. (5) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-2
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-7(8), 6-3, 6-4
Jurij Rodionov (AUT) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER) 5-3 Ret’d
==
(6) Ugo Humbert (FRA) vs. Yannick Hanfmann (GER) 7-6(9), 6-2
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-3, 7-6(4)
Sam Querrey (USA) vs. (Q) James Duckworth (AUS) 6-4, 7-6(7)
(WC) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (2) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(5), 7-6(5)

R32
(1) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Feliciano Lopez (ESP) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. Rudolf Molleker (GER) 7-5, 6-3
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Dustin Brown (GER) 6-3, 7-6(4)

(4) Alex De Minaur (AUS) – bye
Jordan Thompson (AUS) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Jurij Rodionov (AUT) vs. Dominik Koepfer (GER) 2-6, 6-3, 6-2
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. (LL) ilya Ivashka (BLR) 5-7, 6-4, 6-2
==
(6) Ugo Humbert (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-3
Yannick Hanfmann (GER) vs. Jeremy Chaardy (FRA) 6-4, 6-4
Lloyd George Harris (RSA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-4, 7-5
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(Q) James Duckworth (AUS) vs. (7) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-2
Sam Querrey (USA) vs. (Q) Altug Celikbilek (TUR) 6-4, 6-1
(WC) Dominic Stephan Stricker (SUI) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 7-6(4), 7-6(5)
(2) Hubert Hurkacz (POL) – bye

Qfi: (7) Radu Albot (MDA) vs. (4) Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(5), 6-4
Q16: (4) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 6-3

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Jean-Julien Rojer (FRA) vs. (4) Marcus Daniell (NZL)/Philipp Oswald (AUT) 5-7, 7-6(10), [4-10]


ATP 250 ‘s-Hertogenbosch


ATP Challenger (uge 23)

Place Country Category Surface
Nottingham GBR ATP Challenger €132K Grass
Lyon FRA ATP Challenger €88K Clay
Bratislava SVK ATP Challenger €66K Clay
Almaty KAZ ATP Challenger $52K Clay
Orlando 2 FL, USA ATP Challenger $52K Hard

 

Lyon

Finale: [1] (92) Pablo Cuevas (URU) vs. (194) Elias Ymer (SWE) 6-2, 6-2

Semifinale
[1] (92) Pablo Cuevas (URU) vs. [3] (104) Facundo Bagnis (ARG) 6-4, 6-1
(194) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (113) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-2

Kvartfinale
[1] (92) Pablo Cuevas (URU) vs. (235) Andrea Pellegrino (ITA) 6-3, 7-5
[3] (104) Facundo Bagnis (ARG) vs. [8] (135) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-3, 7-5
[5] (113) Taro Daniel (JPN) vs. (145) Daniel Altmaier (GER) 7-6(3), 6-7(2), 6-3
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (194) Elias Ymer (SWE) 3-6, 3-5 Ret’d

1/8-finale
[1] (92) Pablo Cuevas (URU) vs. (WC) Kyrian Jacquet (FRA) 6-4, 6-1
(235) Andrea Pellegrino (ITA) vs. (226) Maxime Janvier (FRA) 7-6(6), 3-6, 6-3
[3] (104) Facundo Bagnis (ARG) vs. (252) Tristan Lamasine (FRA) 6-4, 6-0
[8] (135) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-1, 6-4
==
[5] (113) Taro Daniel (JPN) vs. (198) Bjorn Fratangelo (USA) 6-3, 6-4
(145) Daniel Altmaier (GER) vs. [4] (107) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(194) Elias Ymer (SWE) vs. (152) Oscar Otte (GER) 6-4, 6-4
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (99) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-3

R32
(145) Daniel Altmaier (GER) vs. (191) Alexandre Muller (FRA) 6-3, 6-2

(152) Oscar Otte (GER) vs. [6] (116) Benjamin Bonzi (FRA) 4-6, 7-6(5), 6-4
(194) Elias Ymer (SWE) vs. (224) Constant Lestienne (FRA) 6-4, Ret’
(SE) (291) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (703) Titouan Droguet (FRA) 7-6(3), 1-6, 6-4
[2] (99) Fernando Verdasco (ESP) vs. (143) Sumit Nagal (IND) 6-7(3), 7-6(3), 7-5

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 23)

Place Country Category Surface
Santa Domingo DOM M25 – Livestream CC+C1 Hard
Wichita KS, USA M25 Hard
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Gaiba ITA M15 Grass
Heraklion GRE M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Skopje NMD M15 Clay

 

<< tilbage


ITF Women (uge 23)

Place Country Category Surface
Madrid ESP W25 – Livestream C1+C2 Hard
Montemor-O-Novo POR W25 – Livestream C1+C2 Hard
Santo Domingo DOM W25 – Livestream CC+C1 Hard
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Heraklion GRE W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Vilnius LTU W15 Hard

 

W15 Vilnius
Tidsforskel: cet +1 time

R32: (Q) (1241) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Emilija Tverijonaite (LTU) 1-6, 1-6

Qfi: [2] (1241) Elena Jamshidi (DEN) vs. Tia Kaukenas (LTU) 6-0, 6-0
Q16: [2] (1241) Elena Jamshidi (DEN) – bye

<< tilbage


ITF Junior (uge 23)

Grade A, ROLAND GARROS JUNIOR CHAMPIONSHIPS, Paris (FRA) – Grus

Boys singles

Finale: [13] (17) Luca Van Assche (FRA) vs. [14] (18) Arthur Fils (FRA) 6-4, 6-2

Semifinale
[13] (17) Luca Van Assche (FRA) vs. [9] (12) Sean Cuenin (FRA) 7-5, 6-4
[14] (18) Arthur Fils (FRA) vs. [5] (8) Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 3-6, 6-3, 7-6(5)

Kvartfinale
[9] (12) Sean Cuenin (FRA) vs. [1] (3) Juncheng Shang (CHN) 6-4, 7-5
[13] (17) Luca Van Assche (FRA) vs. (37) Daniel Merida Aguilar (ESP) 7-6(8), 6-4
[5] (8) Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) vs. [16] (20) Viacheslav Bielinskyi (UKR) 6-2, 6-1
[14] (18) Arthur Fils (FRA) vs. [8] (11) Daniel Rincon (ESP) 6-2, 6-3

1/8-finale
[1] (3) Juncheng Shang (CHN) vs. (21) Leo Borg (SWE) 7-6(5), 3-6, 7-6(4)

R32
[1] (3) Juncheng Shang (CHN) vs. (WC) (197) Arthur Gea (FRA) 4-6, 6-3, 6-2
(21) Leo Borg (SWE) vs. (48) Max Hans Rehberg (GER) 1-6, 7-6(5), 6-3

R64
[1] (3) Juncheng Shang (CHN) vs. (6) Philip Sekulic (AUS) 6-4, 5-7, 7-5
(40) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (197) Arthur Gea (FRA) 6-2, 2-6, 1-6
(21) Leo Borg (SWE) vs. (43) Max Westphal (FRA) 3-6, 6-3, 6-4
(48) Max Hans Rehberg (GER) vs. [15] (19) Samir Banerjee (USA) 6-4, 7-5

Girls singles

Finale: (20) Linda Noskova (CZE) vs. (44) Erika Andreeva (RUS) 7-6(3), 6-3

Semifinale
(20) Linda Noskova (CZE) vs. [4] (5) Diana Shnaider (RUS) 1-6, 6-3, 6-3
(44) Erika Andreeva (RUS) vs. [9] (10) Oksana Selekhmeteva (RUS) 2-6, 7-5, 7-6(0)

Kvartfinale
(20) Linda Noskova (CZE) vs. [1] (2) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 7-5, 2-6, 6-3
[4] (5) Diana Shnaider (RUS) vs. [5] (6) Robin Montgomery (USA) 6-3, 6-1
(44) Erika Andreeva (RUS) vs. [3] (4) Polina Kudermetova (RUS) 6-4, 1-6, 6-1
[9] (10) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (39) Mara Guth (GER) 6-3, 6-1

1/8-finale
(44) Erika Andreeva (RUS) vs. [6] (7) Ocene Babel (FRA)
(39) Mara Guth (GER) vs. (41) Polina Iatcenko (RUS) 6-1, 6-2

R32
(44) Erika Andreeva (RUS) vs. [11] (13) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-1, 7-6(4)
(68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (39) Mara Guth (GER) 5-7, 0-6
(41) Polina Iatcenko (RUS) vs. (19) Matilda Mutavdzic (GBR) 6-7(6), 7-6(1), 6-3

R64
[11] (13) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (31) Solana Sierra (ARG) 6-4, 6-4

(39) Mara Guth (GER) vs. [14] (16) Elvina Kalieva (USA) 6-3, 6-4
(68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (73) Maria Sholokhova (RUS) 6-4, 4-6, 5-4
(41) Polina Iatcenko (RUS) vs. (WC) (283) Maelie Monfils (FRA) 7-6(3), 6-0
(19) Matilda Mutavdzic (GBR) vs. [2] (3) Alexandra Eala (PHI) 6-4, 6-7(4), 6-1

Girls doubles

R32: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Dana Guzman (PER) vs. (4) Diana Shnaider (RUS)/Matilda Mutavdzic (GBR)  7-5, 2-6, [6-10]


Grade 5 Bizerte (TUN) – Grus

Girls singles

Semifinale: (WC) (1049) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [1] (451) Viktoria Veleva (BUL) 0-6, 3-6
Kvartfinale: (WC) (1049) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [5] (950) Nadine Abid (TUN) 6-4, 6-2

1/8-finale
(WC) (1049) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [3] (851) Elsa Chaumette (FRA) 6-2, 6-1
(2719) Therese Harboe Holst (DEN) vs. (2797) India Fenieys (FRA) 1-6, 4-6

R32
(WC) (1049) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (1296) Chahd Tourkhani (TUN) 6-1, 7-6(2)
(2719) Therese Harboe Holst (DEN) vs. Sarah Louati (TUN) 6-4, 6-4

Girls doubles

Kvartfinale: Malmkjær/Harboe Holst vs. (3) Elsa Chaumette (FRA)/Amira Bargaoui (TUN) 4-6, 7-5, [7-10]
1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær/Therese Harboe Holst (DEN) vs. Alaa Essid/Sarah Jemail (TUN) 6-3, 6-3


Uge 24

Grade 4, ITF J4 AARHUS 2021 (DEN) – Grus

Boys singles

(426) Richard Biagiotti (DEN)
(882) Julius Kostopouos (DEN)
(1110) Asger Emil Ildor (DEN)

Qfi
[1] (1396) Gabriel Berner (SWE) vs. (WC) Mika Petkovic (GER)
[2] (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. (WC) Frederik Sommer Houborg (DEN)
Gabriele Vulpitta (ITA) vs. Julian Lockl (AUT)
Oliver Steines (DEN) vs. vs. [5] (2182) Lukas Escher (GER)

Q16:
Fidel Nweke (DEN) vs. [1] (1396) Gabriel Berner (SWE) 0-6, 0-6
(WC) Anton Seemann (DEN) vs. (WC) Mika Petkovic (GER) 0-6, 0-6

[2] (1469) Ervin Mesic (DEN) vs. (WC) Luka Stojanovic (DEN) 6-4, 6-1
(WC) Frederik Sommer Houborg (DEN) vs. (WC) Michele Di Pierro (ITA) 2-6, 1-6

Gabriele Vulpitta (ITA) vs. [3] (1551) Arenui Luethi (SUI) 7-5, 6-2
Niklas Jensen (DEN) vs. Julian Lockl (AUT) 6-0, 2-6, [8-10]

Oliver Steines (DEN) vs. [4] (1590) Nikolaos Sfyrakis (GRE) 6-4, 6-3
Philip Peter Carstensen (DEN) vs. [5] (2182) Lukas Escher (GER) 1-6, 1-6

Q32:
(WC) Niklas Kudsk (DEN) vs. Gabriele Vulpitta (ITA) 1-6, 0-6
Oliver Steines (DEN) vs. Tobias Van Ooijen (NED) 7-5, 4-6, [10-6]

Girls singles

(347) Rebecca Munk Mortensen (DEN)
(870) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)
(1091) Divine Dasam Nweke (DEN)
(1147) Vilma Krebs Hyllested (DEN)
(1589) Cirkeline Lundberg (DEN)
(1737) Laura Brunkel (DEN)
(2030) Mille Mørk (DEN)
(2824) Sara Børkop (DEN)

Qfi
Lykke Bertelsen (DEN) vs. Vicky Veloso (GER)
Victoria Kapcia (SWE) vs. Sarah Hartel (GER)
Anne-Sofie Ravn (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER)
Lilien Thieking (GER) vs. Isabella Svahn (SWE)

Q16
Lykke Bertelsen (DEN) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Vicky Veloso (GER) 2-6, 4-6

Victoria Kapcia (SWE) – bye
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Sarah Hartel (GER) 1-6, 1-6

Anne-Sofie Ravn (DEN) vs. Anna Petkovic (GER) – walkover
Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. Alma Kahriman (SWE) 6-0, 6-1

Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Lilien Thieking (GER) 2-6, 1-6
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Isabella Svahn (SWE) 2-6, 2-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 24)

Cat 3, TE Birkerød 2021 (DEN) – Grus

U16 Boys singles

(1520) Kristian Kjellberg (DEN)
(1875) Konstantin Gade Kryger (DEN)
(329) Yakup Uzunel (DEN)
(344) Alexander Nordal Clausen (DEN)
(WC) (1974) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN)
(WC) (2564) Jarl August Ildor (DEN)

Qfi
[3] (2093) Anders Bjørn Møller (DEN) – bye
[4] (2669) Mads Tvede (DEN) vs. Axel Raber (SWE) 6-3, 6-2
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Tim Malmqvist (SWE) 4-6, 4-6
Carlos Fernando Nau (GER) vs. Elias Heinemyr (SWE) 6-3, 7-6(6)
Emil Remsted (DEN) vs. Finley Traebing (GER) 1-6, 2-6
Phi Thanh Vo (DEN) vs. Mattis Jux (GER) 6-7(4), 1-6

U16 Girls singles

(1516) Ophelia Mille Ruus (DEN)
(1581) Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN)
(1692) Caroline Porsager (DEN)
(2028) Ann-Sofie Hübertz (DEN)
(2611) Mille Friis Haakonsson (DEN)
Naja Avnsbøl Lnd (DEN)
Cecilie Funder (DEN)
Hannah Winding Mollerup (DEN)
Asta Elisabeth Nielsen (DEN)


U14 Boys singles

(167) Emanuel Grau Krisensen (DEN)
(230) Lucas Christmas Møller (DEN)
(600) Christoffer Thielsen (DEN)
(600) Asger Sørensen (DEN)
(286) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)
(432) August Brostrøm Poulsen (DEN)
(432) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN)
(472) Christoffer Emil Jessen (DEN)
(WC) (600) Gabriel Pyndt (DEN)
(WC) Marcus Sehested (DEN)
(WC) Mingus Zack Hansen (DEN)

Qfi
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. Jan-Niklas Buchwald (GER)
August Schrøder (DEN) vs. Tom Frederik Siebold (GER)
Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. William Olsson (SWE)
Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Jonathan Ekstrand (SWE)

Q16
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. Oskar Elmevik (SWE) 7-5, 6-4
Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. Mats Nicolas Egbring (GER) 1-6, 0-6
August Schrøder (DEN) vs. Carl Sandelin (SWE) 3-6, 6-2, [10-5]
William Thulin-Gregersen (DEN) vs. William Olsson (SWE) 1-6, 5-7
Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Idan Maris (ISR) 6-1, 6-0
Thorbjorn Haubro Jensen (DEN) vs. Oliver Vainionpaa (FIN) 0-6, 0-6
FinN Sulugiuc (DEN) vs. Marcos Karakassis (GRE) 2-6, 2-6


U14 Girls singles

(334) Lucca Ingildsen (DEN)
(385) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN)
(422) Liv Torp-Milojevic (DEN)
(522) Carli Scheuer Moesgaard (DEN)
(527) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN)
(653) Sofia Mortensen (DEN)
(653) Victoria Flintholm Andreasen (DEN)
(764) Karolina Johnsen (DEN)
(837) Elinor Soldbro Dubin (DEN)
(WC) Sophia Izabella Ragus (DEN)

Qfi
[1] (964) Mariam Hassouneh (DEN)
Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) – bye
Emma Gamborg-Nielsen (DEN) – bye
Naja Brun Creton (DEN) – bye
Emma paunovic (DEN) vs. Angelina Kolm (GER) 6-4, 7-5
Silke Skikkild (DEN) vs. Felien Anne Willemse (NED) 0-6, 1-6
Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. Nikoline Lild Mikkelsen (DEN) 6-1, 6-3
Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Eva Katharina Suedmeyer (GER) 6-4, 6-4


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm