ATP 250 i München og Estoril henvises til TV 2 Play, men torsdag vises WTA 1000 fra Madrid på TV 2 Sport og Play. Frederik Løchte og Andres Molteni på betting livestream. Elmer Møller og Johanne Christine Svendsen seedet i Grade 1 turnering i Tjekkiet

En forrygende tennisuge kulminerende med en pragtfuld finale mellem Rafael Nadal og Stefanos Tsitsipas ved ATP 500 i Barcelona bliver svær at overtrumfe, når der i den kommende uge afvikles ATP 250 turneringer i München og Estoril.

Begge turneringer kan følges på TV 2 Play og Tennistv.
Da der som regel kun vises single kampe fra Center Court ved ATP 250 turneringer, bliver der næppe mulighed for at se Frederik Løchte Nielsen i aktion i Estoril sammen med hans nye makker Andreas Molteni (ARG), når de i 1. runde i double møder Ariel Behar (URU) og Gonzalo Escobar (ECU).
Da de i sidste uge indledte samarbejdet i Beograd fik de blot en enkelt kamp, da de mødte det italienske par Matteo Berrettini og Andrea Vavassori, der i 1/8-finalen vandt 7-6(7), 6-4.

Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen

De topseedede i Estoril er no. 14 Denis Shapovalov (CAN), no. 22 Cristian Garin (CHI), no. 31 Ugo Humbert (POL) og no. 39 Kei Nishikori (JPN), der vandt et sæt mod Rafael Nadal i Barcelona.
De 4 førnævnte er oversiddere i 1. runde, hvorefter Nishikori møder vinderen af Kevin Anderson (RSA) og Frances Tiafoe (USA), og han kan i kvartfinalen møde 6. seedede Marin Cilic (CRO), som i 1. runde mandag møder 17-årige Carlos Alcaraz Garfia (ESP), der er videre fra kvalifikationen.

ATP 250 Marbella 2021
Foto: AnyTech365 Andalucia Open – Carlos Alcaraz Garfia efter sejren over Casper Ruud i Marbella

Carlos viste imponerende spil, da han i Marbella vandt 6-2, 6-4 i kvartfinalen over Casper Ruud, der dog ugen efter viste storform i Monte-Carlo, hvor han nåede semifinalen, men Ruud får ikke muighed for at revanchere nederlaget, da han deltager i München, hvor han er seedet 2 efter Alexander Zverev.

Ruud kan i en eventuel semifinale møde Aslan Karatsev (RUS), der for alvor har slået sit navn fast efter semifinale ved Australian Open og titel vinder ved ATP 500 i Dubai samt senest med en finale i Beograd, hvor han sendte Novak Djokovic ud i semifinalen.
I den øverste 1/4-del af lodtrækningen møder Finlands Emil Ruusuvuori i 1. runde Ilya Ivashka (BLR), og hvis han i 1/8-finalen slipper forbi 6. seedede Dusan Lajovic (SRB) eller Mackenzie McDonald (USA), kan han møde Zverev i kvartfinalen.

Bortset fra Frederik Løchte er ingen af de øvrige danske Davis Cup spillere i aktion i den kommende uge, og det samme gælder Clara Tauson, der ikke deltager i kvalifikationen til WTA 1000 turneringen i Madrid, hvor kvalifikationen indledes tirsdag og hovedturneringen torsdag, hvor TV 2 Sport starter dækningen kl. 1100, men i næste dage bliver flere af kampene dog henvist til TV 2 Play, da der også afvikles EM i badminton.

Alle topnavnene undtagen Serena Williams er tilmeldt i Madrid, der færdigspilles i næste uge, men der er afbud fra no. 4 Sofia Kenin og no. 9 Bianca Andreescu.
Forsvarende mester fra 2019 er Kiki Bertens, der på billedet herover ses i semfinalen, hvor hun vandt 6-2, 7-5 over Sloane Stephens, inden hun i finalen vandt 6-4, 6-4 over Simona Halep.

Clara er tilmeldt WTA 125 turneringen i Saint-Malo, hvor kvalifikationen starter på lørdag, men hun forventes dog kun at stille op, hvis hendes knæskade er helt overstået, og i så fald er der gode chancer for, at hun er direkte i hovedturneringen, hvis der kommer et par afbud i mellemtiden.

Johanne og Elmer Grade 1 optakt i Tjekkiet

Når Roland Garros Junior Championships afvikles 6-12. juni forventes, at Danmark repræsenteres af både 17-årige Elmer Møller og 16-årige Johanne Christine Svendsen, som begge deltager i denne uges Grade 1 turnering RPM Junior Ricany Open 2021 i Tjekkiet.

Johanne avancerede for en uge siden 20 pladser på ranglisten til no. 58 efter forrige uges Grade 1 turneringen på hardcourt i Kazan i Rusland, hvor Johanne optjente 100 point, da hun nåede kvartfinalen i single og yderligere 75 point, da hun sammen med Nicole Rivkin (GER) vandt titlen i double, som udløser 300 point, hvoraf 25 procent medregnes i rangeringen.

Denne rangering afgør, hvem der får mulighed for at deltage i Grand Slam turneringen Roland Garros Junior Championships (French Open), hvor de 56 højst rangerede – ved tilmeldingsfristen tirsdag den 27. april – er direkte i hovedturneringen, men da det er usandsynligt at samtlige foran Johanne på ranglisten tilmelder sig, betragtes det som 99,9 procent sikkert, at Johanne er med, når turneringen – med en uges udsættelse – afvikles 6-12. juni.

Rangeringen betyder desuden, at Johanne bliver seedet 15 og dermed bliver oversidder i 1. runde (R64) i Ricany, hvor hun i 2. runde møder vinderen af opgøret mellem no. 87 Melisa Ercan (TUR) og no. 99 Sara Bejlek (CZE).

Linda Fruhvirtova
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Linda Fruhvirtova ved Prague Open 2020

I en eventuel 1/8-finale kan Johanne møde 4. seedede 15-årige Linda Fruhvirtova (CZE), der er no. 13 på ranglisten og betragtes som et af de største talenter i Verden, hvilket understreges af, at hun i 2021 har vundet 2 W15-turneringer, og hun har formået at vinde sæt over WTA-ranglistens no. 95 Nina Stojanovic (SRB) ved WTA 1000 i Miami og hun vandt desuden 6-2 i 1. sæt ved WTA 250 i Charleston mod no. 59 Alize Cornet (FRA), der efterfølgende vandt 2. sæt 9-7 i tiebreak, inden ved stillingen 4-4 i 3. sæt måtte trække sig fra kampen.

Johanne’s fremgang er også blev noteres hos Sjællandske Nyheder, der i denne artikel, som er delt af Leschly Tennis Foundation, beretter om hendes setup, fremgang og drømme.

Hos drengene er Elmer Møller no. 36 på sidste uges rangliste, og derfor er han sikker på at kunne deltage ved French Open.
Han er seedet 6 og dermed oversidder i 1. runde i Ricany, hvor han i 2. runde (R32) møder vinderen af no. 115 Olaf Pieczkowski (POL) og no. 202 Maj Premzl (SLO).

Elmer kan i en eventuel 1/8-finale møde no. 47 Adam Jurajda (CZE), og i kvartfinalen er de mulige seedede modstandere 4. seedede no. 31 Konstantin Zhzhenov (RUS) og 13. seedede no. 56 Mili Poljicak (CRO).
Topseedede i Elmers – øverste – halvdel er no. 20 Jerome Kym (SUI), og i nederste halvdel er no. 23 Samir Banerjee (USA) seedet 2 og no. 26 Mans Dahlberg (SWE) seedet 3.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 17) 

ATP 250, BMW Open, Munich (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 7-6(5)

Semifinale
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-1
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (2) Casper Ruud (NOR) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. (1) Alexander Zverev (GER) 6-7(5), 7-5, 6-3
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (4) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 4-6, 7-6(3)
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (LL) Norbert Gombos (SVK) 6-4, 6-4
(2) Casper Ruud (NOR) vs. (8) John Millman (AUS) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-4
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 6-7(7), 6-1, 6-2
(4) Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) – walkover
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Dominik Koepfer (GER) 7-6(3), 6-7(0), 6-2
==
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 6-2
(LL) Norbert Gombos (SVK) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 6-1
(8) John Millman (AUS) vs. Guido Pella (ARG) 4-6, 2-0 Ret’d
(2) Casper Ruud (NOR) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-2

R32
(1) Alexander Zverev (GER) – bye
(LL) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Maximilian Marterer (GER) 7-6(10), 6-3
(Q) Ilya Ivashka (BLR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-1, 6-2
(Q) Mackenzie McDonald (USA) vs. (6) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-4

(4) Filip Krajinovic (SRB) – bye
(WC) Yannick Hanfmann (GER) vs. (SE) Taro Daniel (JPN) 6-2, 3-6, 7-6(5)
Dominik Koepfer (GER) vs. (WC) Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 6-4, 6-3
(7) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (LL) Andrej Martin (SVK) 6-4, 6-3
==
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 6-3
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Sebastian Korda (USA) 6-1, 7-6(7)
Federico Coria (ARG) vs. (Q) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-3, 3-6, 6-2
(LL) Norbert Gombos (SVK) – bye

(8) John Millman (AUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 3-6, 7-5
Guido Pella (ARG) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-0, 2-0 Ret’d
Pablo Cuevas (URU) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(4), 0-6, 6-1
(2) Casper Ruud (NOR) – bye


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
 – Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale
(7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 4-6, 6-3, 7-6(3)

Semifinale
(7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-1, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 7-6(5), 7-5

Kvartfinale
(7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-3
(8) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (3) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(7), Ret’d
Cameron Norrie (GBR) vs. (2) Cristian Garin (CHI) 3-6, 7-5, 6-3

1/8-finale
Corentin Moutet (FRA) vs. (1/WC) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 2-6, 6-4
(7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 7-6(3)
(3) Ugo Humbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-3
(8) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-2
==
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Nuno Borges (POR) 6-7(5), 6-4, 6-4
Kevin Anderson (RSA)vs. (LL) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 7-6(4)
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Pedro Martinez (ESP) 4-6, 7-6(1), 7-5
(2) Cristian Garin (CHI) vs. Richard Gasquet (FRA) – walkover

R32
(1/WC) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Corentin Moutet (FRA) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 6-7(7), 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-3
(7) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-3

(3) Ugo Humbert (FRA) – bye
Marco Cecchinato (ITA) vs. Lloyd George Harris (FRA) 6-3, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Jaume Munar (ESP) 3-6, 6-3, 6-4
(8) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-3, 4-6, 6-1
==
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 1-6, 6-4
(Q) Nuno Borges (POR) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-3
Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tiafoe (USA) 4-6, 7-6(6), 7-6(4)
(4/WC) Kei Nishikori (JPN) – bye

(Q) Pedro Martinez (ESP) vs. (5) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-0
Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Joao Sousa (POR) 6-1, 6-3
Richard Gasquet (FRA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 7-5
(2) Cristian Garin (CHI) – bye

Qfi: [6] (119) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (142) Carlos Taberner (ESP) 7-5, 6-3
Q16: [6] (119) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (144) Tallon Griekspoor (NED) 6-1, 6-3

Doubles

1/8-finale
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andres Molteni (ARG) vs. Ariel Behar (URU)/Gonzalo Escobar (ECU) 1-6, 4-6


WTA 1000 & ATP 1000Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play
ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Resultater WTA

R32
Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 1-6, 6-3
(14) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-3
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Angelique Kerber (GER) 6-4, 7-5
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 4-6, 3-6

(WC) Paula Badosa (ESP) vs. Jill Teichmann (SUI) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (15) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Sloane Stephens (USA) 4-6, 6-1, 6-3
(8) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Bernarda Pera (USA) 3-6, 6-1, 7-6(5)
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-3
(12) Victoria Azarenka (BLR) vs. Jessica Pegula (USA)
(13) Elise Mertens (BEL) vs. Elena Rybakina (KAZ)
(3) Simona Halep (ROU) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-0, 6-4

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(11) Jennifer Brady (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-1
(16) Maria Sakkari (GRE) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 3-6, 6-1

R64
Ashleigh Barty (AUS) vs. Shelby Rogers (USA) 6-2, 6-1
(Q) Tamara Zidansek (SLO) vs. (LL) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-4
(Q) Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 6-4, 6-2
(14) Iga Swiatek (POL) vs. Alison Riske (USA) 6-1, 6-1

(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 2-3 Ret’d
Angelique Kerber (GER) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(5), 6-1
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (PR) Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-4
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (WC) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 6-4, 6-0

Jill Teichmann (SUI) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 2-6, 6-4, 7-6(5)
(WC) Paula Badosa vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-1, 7-5
(Q) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-0, 6-3
(15) Johanna Konta (GBR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-2

Sloane Stephens (USA) vs. (LL) Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-1
Ons Jabeur (TUN) vs. (PR) Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-2, 6-3
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-2
(8) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-2
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 6-2
Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 6-4, 7-6(1)
Jessica Pegula (USA) vs. (WC) Sorana Cirstea (ROU) 7-6(5), 6-3
(12) Victoria Azarenka (BLR) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 3-6, 6-1

(13) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-0
Saisai Zheng (CHN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 3-6, 6-1
(3) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 7-5

(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Cori Gauff (USA) 5-7, 6-3, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Madison Keys (USA) 7-5, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (LL) Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-1
(11) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Venus Willias (USA) 6-2, 6-4

(16) Maria Sakkari (GRE) vs. Amanda Anisimova (USA) 0-6, 6-1, 6-4
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-6(4), 7-5
Karolina Muchova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Misaki Doi (JPN) 7-5, 6-2

====

Resultater ATP

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) – bye
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Carlos Alcaraz Garfia (ESP)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q)
(14) Jannik Sinner (ITA) vs. Guido Pella (ARG)

(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. John Millman (AUS)
Jeremy Chardy (FRA) vs. Daniel Evans (GBR)
Karen Khachanov (RUS) vs. Kei Nishikori (JPN)
(5) Alexander Zverev (GER) – bye

(3) Dominic THiem (AUT) – bye
(Q) vs. (Q)
Alex De Minaur (AUS) vs. Jaume Munar (ESP)
(13) Grigor Dimitrov (RUS) vs. Lloyd George Harris (RSA)

(9) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q)
John Isner (USA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)
(WC) Pedro Martinez (ESP) vs. Tommy Paul (USA)
(6) Andrey Rublev (RUS) – bye
==
(7) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Ugo Humbert (FRA) vs. Aslan Karatsev (RUS)
Alexander Bublik (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(5), 6-3
(11) Denis Shapovalov (CAN) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-1, 6-3

(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Casper Ruud (NOR)
Cameron Norrie (GBR) vs. Filip Krajinovic (SRB)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Benoit Paire (FRA)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(8) Matteo Berrettini (ITA) – bye
Fabio Fognini (ITA) – bye
Taylor Fritz (USA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q)

(16) Cristian Garin (CHI) vs. (WC) Fernando Verdasco (ESP)
Dominik Koepfer (GER) vs. Reilly Opelka (USA)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q)
(2) Daniil Medvedev (RUS) – bye

Qfi: (WC) (142) Carlos Taberner (ESP) vs. (83) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-2


Uge 18

WTA 125, L’Open 35 de Saint-Malo (FRA) – Grus

Singles Qualifying Draw

Qfi
[1] (94) Clara Tauson (DEN) vs. [8] (265) Amandine Hesse (FRA)

Q16
[1] (94) Clara Tauson (DEN)
(8) Amandine Hesse (FRA) vs. Julia Wachaczyk (GER) 6-4, 6-1

(2) Viktoriya Tomova (BUL) v BYE
(5) Leonie Kung (SUI) v Vivian Heisen (GER)

(3) Xiyu Wang (CHN) v BYE
(6) Kurumi Nara (JPN) v Luisa Stefani (BRA)

(4) Kateryna Kozlova (UKR) v Emily Webley-Smith (GBR)
(7) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) v Yana Sizikova (RUS)


ATP Challenger (uge 17)

Livestream/ATP

Buenos Aires ARG ATP Challenger $52K Clay
Ostrava CZE ATP Challenger €44K Clay
Rome 2 ITA ATP Challenger €44K Clay

 

Ostrava

Finale: [3] (127) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (127) Renzo Olivo (ARG) 6-4, 6-4
Semifinale: [3] (127) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (203) Elias Ymer (SWE) 6-3, 4-6, 7-6(5)
Kvartfinale: (203) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (275) Alex Molcan (SVK) 7-5, 6-3
1/8-finale: (203) Elias Ymer (SWE) vs. (211) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-1, 6-2
R32: (203) Elias Ymer (SWE) vs. [6] (156) Maxime Cressy (FRA) 3-6, 7-6(5), 6-4


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 17)

Place Country Category Surface
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Las Palmas De Gran Canaria ESP M15 Clay
Medellin COL M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard

 

M15 Las Palmas De Gran Canaria

R32: (569) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (547) Alvaro Lopez San Martin (ESP) 3-6, 2-6

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Tajima vs. (3) Alberto Barroso Campos/Albert Roglan (ESP) 4-6, 6-7(7)
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Naoki Tajima (JPN) vs. Kyrian Jacquet/Tomas Quesada Perez (ESP) 6-0, 6-2

<< tilbage


ITF Women (uge 17)

Place Country Category Surface
Charlottesville VA, USA W60 – Livestream CC+C7 Clay
Zagreb CRO W60 – Livestream CC+C17 Clay
Jhajjar IND W25 Clay
Oeiras POR W25 – Raquetc CC Clay
Analya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W60 Charlottesville
Tidsforskel: cet -6 timer

1/8-finale: (WC) (275) Alycia Parks (USA) vs.  (271) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-4, 6-1
R32: (271) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (180) Mayo Hibi (JPN) 6-4, 7-6(2)

Qfi
[1] (195) Grace Min (USA) vs. (437) Sophie Chang (USA) 2-6, 6-4, [10-6]
[8] (271) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) (528) Kayla Day (USA) 2-6, 6-4, [10-6]

Q16 (mandag)
[1] (195) Grace Min (USA) vs. (415) Kattrina Scott (USA) 2-6, 6-1, [14-12]
(437) Sophie Chang (USA) vs. [16] (319) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-3, 6-3

[8] (271) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (426) Quinn Gleason (USA) 6-1, 5-7, [11-9]
(WC) (528) Kayla Day (USA) vs. [13] (308) Katerina Stewart (USA) 6-3, 6-3


W25 Oeiras

Kvartfinale:  [5] (245) Katharina Gerlach (GER) vs. (583) Malene Helgö (NOR) 6-2, 6-4
1/8-finale: (583) Malene Helgö (NOR) vs. [15] (327) Laura Pigossi (BRA) 3-6, 6-4, 7-6(5)

R32
(583) Malene Helgö (NOR) vs. [1] (187) Mandy Minella (LUX) 5-7, 7-5, 7-6(1)
[15] (327) Laura Pigossi (BRA) vs. (592) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-2, 6-3

R64
[1] (187) Mandy Minella (LUX) – bye
(583) Malene Helgö (NOR) vs. (508) Fanny Ostlund (SWE) 6-7(6), 6-2, 7-5
(592) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. (531) Viktoria Morvayovva (SVK) 4-6, 6-3, 6-3
[15] (327) Laura Pigossi (BRA) – bye

Q32: (1232) Elena Jamshidi (DEN) vs. [2] (460) Francisca Jorge (POR) 1-6, 1-6


W15 Monastir

Kvartfinale: (LL) (829) Olga Helmi (DEN) vs. [3] (494) Monika Kilnarova (CZE) 6-4, 5-7, 6-7(3)
1/8-finale: (LL) (829) Olga Helmi (DEN) vs. (JR) (1005) Jana Kolodynska (BLR) 6-4, 6-2
R32: (LL) (829) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (526) Mallaurie Noel (FRA) 6-3, 6-3

Qfi: [6] (829) Olga Helmi (DEN) vs. [9] (914) Ayumi Koshiishi (JPN) 6-4, 6-7, [6-10]
Q16: [6] (829) Olga Helmi (DEN) vs. Maria Gabriela Rivera Corado (GUA) 6-2, 6-2

Q32
(1271) Olivia Gram (DEN) vs. (1242) Nicole Gadient (SUI) 6-7(6), 3-6
[6] (829) Olga Helmi (DEN) vs. Beatrice Stagno (ITA) 6-1, 6-0

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Karola Bejenaru (ROU) vs. (2) Emma Davis (USA)/Erika Sema (JPN) 3-6, 6-7(2)

<< tilbage


ITF Junior (uge 17)

Grade 1, RPM JUNIOR RICANY OPEN 2021 (CZE) – Grus

Boys singles

1/8-finale: [6] (25) Elmer Møller (DEN) vs. (162) Alejandro Manzanera Pertusa (ESP) 6-4, 3-6, 4-6

R32
(162) Alejandro Manzanera Pertusa (ESP) vs. [10] (37) Adam Jurajda (CZE) 7-6(3), 6-4
[6] (25) Elmer Møller (DEN) vs. (115) Olaf Pieczkowski (POL) 7-5, 6-1

R64
(115) Olaf Pieczkowski (POL) vs. (202) Maj Premzl (SLO) 7-6(3), 6-1
[6] (25) Elmer Møller (DEN) – bye

Boys doubles

1/8-finale: (5) Elmer Møller (DEN)/Robin Bertrand (FRA) vs. Vojtech Petr/Jakub Nicod (CZE) 1-6, 6-2, [6-10]

Girls singles

R32: [15] (58) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (99) Sara Bejlek (CZE) 6-7(7), 0-6

R64
(99) Sara Bejlek (CZE) vs. (87) Melisa Ercan (TUR) 2-6, 6-2, 6-2
[15] (58) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye

Girls doubles

1/8-finale: (6) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Laia Petretic (FRA) vs. Nikola Bartunkova/Sara Bejlek (CZE) – Laia Petretic skadet!!


Grade 4, ABIDJAN ITF WORLD TENNIS TOUR (CIV) – Hardcourt

Girls singles

R32: (1530) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [4] (521) Clara Cwajgenbaum (CAL) 4-6, 4-6


Grade 5, J5 18 AND UNDER JUNIOR TOURNAMENT, Windhoek (NAM) – Hardcourt

Boys singles

Q16
(Alt) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [3] (1778) Luke Carey (RSA) 6-3, 4-6, [8-10]
(Alt) Niklas Jensen (DEN) vs. Calum Jestin (RSA) 1-6, 5-7

Q32
(Alt) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Batsomi Marobela (BOT) 6-2, 6-1
(Alt) Niklas Jensen (DEN) – bye


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 17)

Cat 1, TORNEO INTERNACIONAL DE TENIS SUB16 XIX MEMORIAL NACHO JUNCOSA, Vic (ESP) – Grus

U16 Boys singles

R32:  (437) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [5] (77) David Alexandru Gheorghe (ROU) 4-6, 4-6

Qfi: [1] (437) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [13] (1136) Arno Guillet (FRA) 6-1, 6-3

U16 Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Noah Gabriel (NED) vs. Marc Vidal Iglesias/Ander Tarrio Ponte (ESP) 2-6, 7-5, [4-10]

U16 Girls singles

Semifinale:  [7] (440) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) (911) Vera Sokolova (RSA)
Kvartfinale: [7] (440) Sara Børkop (DEN) vs. (WC) (779) Neus Torner Sensano (ESP) 6-1, 6-1
1/8-finale: [7] (440) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) (1394) Julia Camblor (ESP) 6-2, 1-6, 6-2
R32: [7] (440) Sara Børkop (DEN) vs. (1394) Jana Rovira Alier (ESP) 6-3, 6-2

Q16: [12] (2438) Therese Harboe Hlst (DEN) vs. Iria Portana Mallo (ESP) 3-6, 1-6

U16 Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Pellizzari vs. (WC) Ana Martinez Vaquero/Neus Torner Sensano (ESP) 7-6(2), 4-6, [8-10]

1/8-finale
Sara Børkop (DEN)/Adriana Pellizzari (POR) vs. Adriana Cortes/Paula Moreno Hurtaado (ESP) – walkover
(WC) Therese Harboe Holst (DEN)/Jemima Williams-Phillips (AUS) vs. Carlota garcia Alonso (ESP)/Vera Sokolova (RSA) 5-7, 6-3, [5-10]

 


Cat 2, Herodotou Tennis Academy TE U16 G2, Larnaca (CYP) – Arcylic

U16 Girls singles

1/8-finale: (Q) (1465) Sarah Suljadzic (DEN) vs. [6] (364) Patricija Cechanaviciute (LTU) 6-7(5), 4-6

R32 (udvaltgte)
(501) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [1] (45) Klio Maria Ioannou (CYP) 2-6, 7-6(5), 1-6
(Q) (1465) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (WC) (529) Constantina Tembrioti (CYP) 6-2, 6-4

Qfi: (1465) Sarah Suljadzic (DEN) vs. [11] (1950) Ioli Asproftas (CYP) 7-6(6), 6-3


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm