Det danske Billie Jean King Cup hold har ryggen mod muren i kamp om at undgå nedrykning fra Group I. Holger Rune har realistisk mulighed for at kvalificere sig til Monte Carlo Masters

I den kommende uge gennemføres den første ATP 1000 Masters grus-turnering i de mondæne omgivelser i Monte Carlo, hvor hovedparten af topnavnene stiller til start.
Dog er der afbud fra både no. 2 Daniil Medvedev og no. 4 Rafael Nadal samt no. 6 Matteo Berrettini.

Til gengæld er ranglistens no. 1 Novak Djokovic tilbage på touren, da der ikke er vaccinekrav ved turneringen, hvor der er lagt op til et generations-opgør mod den fremstormende 8. seedede teenager Carlos Alcaraz i kvartfinalen, hvis de begge når dertil.

I den anden 1/4-del i øverste halvdel findes 4. seedede Casper Ruud og 7. seedede Cameron Norrie.
Ruud kan blive udfordret i 1/8-finalen af 15. seedede Nikoloz Basilashvili (GEO) eller Grigor Dimitrov (BUL), mens Norrie’s største rivaler forventes at blive 11. seedede Hubert Hurkacz (POL) eller Gael Monfils (FRA).

I nederste halvdel er topnavnene 2. seedede Alexander Zverev og 3. seedede Stefanos Tsitsipas.
Sidstnævnte er i samme 1/4-del som 6. seedede Felix Auger-Aliassime, mens Zverev kan kan få problemer med enten 5. seedede Andrey Rublev eller 9. seedede Jannik Sinner, der i modsætning til de 8 øverst-seedede ikke er oversidder i 1. runde.

Chancen for at dansk deltagelse i Monte Carlo må anses for realistiske, da 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune tilsyneladende er ved at få styr på sine rygproblemer, efter at den unge italienske fysio Matteo Tinelli er blevet tilknyttet teamet.

Der er dog lige et par forhindringer, der skal passeres forinden, idet Holger får en travl lørdag, hvor han kl. 11 spiller finale ved ATP Challenger i Sanremo, hvorefter han tidligst kl. 17 samme dag – efter en køretur på en lille time fra Sanremo til Monte Carlo – spiller 1. kvalrunde i Monte Carlo, hvor Holger netop sneg sig ind på den sidste plads blandt de 14 seedede, hvilket især skyldes, at 3 af semifinalister i ATP 250 turneringen i Marrakech ikke kan nå at stille op i Monte Carlo samme dag som de spiller semifinale i Marokko.

Holger møder i 1. kvalrunde no. 119 Radu Albot (MDA), som Holger sidste år mødte 2 gange på grus i Båstad, hvor Holger vandt i 3 sæt, og i Umag vandt Albot i 3 sæt.
I tilfælde af sejr møder Holger sandsynligvis no. 70 Maxime Cressy (USA), som Holger sidste år besejrede 6-2, 6-2 i ATP Challenger i Pau.

Turneringen kan følges fra mandag på TV 2 Sport X, og derfor henvises til at følge kvalifikationen på livestream fra Bet365, Unibet og Oddset.

WTA-touren holder pause, idet der sidst på ugen afvikles Qualifiers ved Billie Jean King Cup, hvor alle opgør transmitteres på https://video.billiejeankingcup.com/en-int/page/home.
Flere af topspillerne deltager, heriblandt den nye verdensetter Iga Swiatek, der stiller op for Polen mod Rumænien, og ranglistens no. 4 Paula Badosa er Spaniens trumfkort mod Holland.
I opgøret mellem Tyskland og Kazakhstan er der mulighed for et gensyn med no. 16 Angelique Kerber, der sandsynligvis kommer til at møde no. 18 Elena Rybakina i opgøret mod Kazakhstan.

I modsætning til Qualifiers, der afvikles som enkelt opgør mellem 2 nationer, afvikles  Group I Europe/Africa som puljekampe Antalya i Tyrkiet, og derfor skal Danmarks Billie Jean King Cup hold i løbet af ugen spille 4 kampe i Group A fra mandag, og derefter med stor sandsynlighed en knald- eller fald kamp om at undgå nedrykning til Group II Europe/Africa.

Normalt bør man ikke tage sorgerne på forskud, og spillerne skal altid tro på, at de har en chance, men når man ser startfeltet fra flere af de deltagende nationer, er risikoen for at blive betragtet som “komiske Ali” nærliggende, hvis der argumenteres for, at Danmark kan blande sig i striden om en topplacering i puljen – ikke mindst da Danmark må undvære Clara Tauson og stiller med et ungt hold med lutter debutanter.

Holdet blev yderligere svækket, da der i en optakts-turnering i Antalya opstod uoverensstemmelser mellem holdkaptajnen og Olga Helmi, som meldte fra af årsager, som ikke vil blive forsøgt belyst her, da ingen af parterne har lyst til at uddybe årsagerne.

Derfor består truppen af 22-årige no. 484 Sofia Nami Samavati og de to 17-årige Johanne Christine Svendsen og Natacha Schou, samt 16-årige Rebecca Munk Mortensen.

Uden Olga på holdet forventes som udgangspunkt, at Sofia og Johanne udtages til at spille singlerne, men da der er 4 puljekampe, bliver der formentlig også kampe til både Natacha og Rebecca.

Danmarks største chance for en sejr i puljen er uden tvivl mod Estland, hvis 2 bedste spillere er henholdsvis no. 421 og 895 på WTA-ranglisten, så hvis både Sofia og Johanne finder deres topniveau frem, er letterne næppe sværere end, at sejren en indenfor rækkevidde.

Kan Danmark undgå sidstepladsen i puljen, møder holdet no. sidst fra Group B i en direkte duel om at undgå nedrykning, og hvis det lykkes, er opgaven løst til UG med kryds og slange.
Under alle omstændigheder har de unge danske spillere alle muligheder for at opnå en masse erfaring, som kan komme både den enkelte spiller og holdet til gavn på længere sigt.

Der er i skrivende stund ingen oplysninger om, hvorvidt det er muligt at følge Danmarks kampe på livestream fra Antalya.

Derudover er der danskere i aktion i ATP Challenger Sarasato, hvor Mikael Torpegaard er tilmeldt.
Christian Sigsgaard og Elmer Møller er tilmeldt M25 i Nottingham og Johannes Ingildsen er i Florida, hvor han er tilmeldt M15 i Sunrise.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 16. april

Billeder: Johanne Christine Svendsen og Sofia Nami Samavati (Foto: DTF) – spiller nedrykningskamp mod Georgien.
Alejandro Davidovich Fokina (Foto: AnyTech365 Andalucia Open), Grigor Dimitrov (Foto: Tennistv), Stefanos Tsitsipas og Jannik Sinner (Foto: Getty Images) – semifinaler Monte Carlo

ATP 1000 Monte Carlo – Tennistv.com, TV 2 Sport X (1330->)

Court Rainier III – start 1130
Double kamp
NB 1330: Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Grigor Dimitrov (BUL)
NB 1530: (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Jannik Sinner (ITA)
Double kamp

====

Billie Jean King Cup

Qualifiers – https://video.billiejeankingcup.com/en-int/page/home (fredag-lørdag)

Kazakhstan vs. (6) Tyskland 2-0 – 1000cet
M2: Elena Rybakina vs. Angelique Kerber
M4: Yulia Putintseva vs. Laura Siegemund
M5:

(4) Tjekkiet vs. Storbritannien 1-1 – start 1330
M3: Marketa Vondrousova vs. Emma Raducanu
M4: Tereza Martincova vs. Harriet Dart
M5:

Polen vs. (9) Rumænien 2-0 – start 1100
M3: Iga Swiatek vs. Irina-Camelia Begu
M4: Magda Linette vs. Mihaela Buzarnescu
M5:

Italien vs. (2) Frankrig 2-0 – start 1200
M3: Camila Giorgi vs. Alize Cornet
M4: Jasmine Paolini  vs. Oceane Dodin
M5: Double

Holland vs. (8) Spanien 0-2 – start 1300
M3: Arantxa Rus vs. Sara Sorribes Tormo
M4: Lesley Pattinama Kerkhove vs. Nuria Parrizas Diaz
M5:

(3) USA vs. Ukraine 1-0 – start 1900cet
M3: Jessica Pegula vs. Dayana Yastremska
M4: Alison Riske vs.  vs. Katarina Zavatska
M5:

(7) Canada vs. Letland – start 2100cet
M3: Leylah Annie Fernandez vs. Daniela Vismane
M4: Rebecca Marino vs. Darja Semenistaja
M5:

—-

Group I Europe/Africa – start 0900cet

Billie Jean King Cup – livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/G1

Playoff
Ungarn vs. Slovenien

Promotional Play-off
Serbien vs. Kroatien

6-7. Play-off
Østrig vs. Tyrkiet

Relegation Play-off
Estland vs. Sverige
Danmark vs. Georgien

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 15) 

ATP 1000, Rolex Monte-Carlo Masters (MON) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-3, 7-6(3)

Semifinale
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-7(2), 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Jannik Sinner (ITA) 6-4, 6-2

Kvartfinale
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (10) Taylor Fritz (USA) 2-6, 6-4, 6-3
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (11) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 3-6, 7-6(2)
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 6-7(3), 6-4
(9) Jannik Sinner (ITA) vs. (2) Alexander Zverev (GER) vs.

1/8-finale
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (WC) David Goffin (BEL) 6-4, 6-1
(10) Taylor Fritz (USA) vs. Sebastian Korda (USA) 7-6(4), 7-5
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-5
(11) Hubert Hurkacz (POL) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(2), 6-2
==
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 2-6, 6-4, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 7-6(1)
(9) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Andrey Rublev 5-7, 6-1, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (13) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-2, 7-5

R32
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-3, 6-7(5), 6-1
(WC) David Goffin (BEL) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 6-2
(10) Taylor Fritz (USA) vs. Marin Cilic (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. (8) Carlos Alcaraz (ESP) 7-6(2), 6-7(5), 6-3

(Q) (91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (4) Casper Ruud (NOR) 6-7(5), 5-7
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 6-3, 6-2
(11) Hubert Hurkacz (POL) vs. Pedro Martinez (ESP) 6-3, 4-6, 6-4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (7) Cameron Norrie (GBR) 6-4, 2-6, 6-4
==
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 7-6(2)
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-0, 7-6(4)
Laslo Djere (SRB) vs. (16) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-0

(5) Andrey Rublev vs. Alex De Minaur (AUS) 2-6, 6-1, 6-4
(9) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 7-5, 6-3
(13) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 7-6(3), 4-3 Ret’d
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-1, 7-5

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Marco Giron (USA) 7-5, 6-3
(WC) David Goffin (BEL) vs. (Q) Jiri Lehecka (CZE) 6-4, 6-3
Daniel Evans (GBR) vs. (LL) Benjamin Bonzi (FRA) 6-0, 7-6(4)

(10) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Lucas Catarina (MON) 6-7(6), 7-6(5), 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-2, 6-2
Sebastian Korda (USA) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 7-5, 6-4
(8) Carlos Alcaraz (ESP) – bye

(4) Casper Ruud (NOR) – bye
(Q) (91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. Aslan Karatsev (RUS) 7-6(1), 4-6, 6-3
Dusan Lajovic (SRB) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 7-6(4)
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (15) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 2-0 Ret’d

(11) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 7-5, 6-4
Pedro Martinez (ESP) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 7-6(5)
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 4-6, 6-2
(7) Cameron Norrie (GBR) – bye
==
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-2, 6-7(4), 6-2
Marton Fucsovics (HUN) vs. Lloyd Harris (RSA) 6-4, 6-7(5), 6-1
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Karen Khachanov 6-7(5), 6-3, 6-3

(16) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Ilya Ivashka 6-3, 6-3
Laslo Djere (SRB) vs. (LL) (70) Maxime Cressy (USA) 6-3, 6-3
Fabio Fognini (ITA) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-5, 4-6, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(5) Andrey Rublev – bye
Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles Zapata (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (LL) Oscar Otte (GER) 6-4, 6-3
(9) Jannik Sinner (ITA) vs. (PR) Borna Coric (CRO) 6-3, 2-6, 6-3

(13) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Sebastian Baez (ARG) 6-4, 4-6, 6-2
Alexander Bublik (KAZ) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 3-6, 7-5, 6-2
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Jaume Munar (ESP) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) – bye

Qfi
Jiri Lehecka (CZE) vs. (1) Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 6-3
(11) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Flavio Cobolli (ITA) 4-6, 6-4, 6-3
(ALT) Bernabe Zapata Miralles Zapata (ESP) vs. (13) Joao Sousa (POR) 6-4, 7-6(8)
(4) Sebastian Baez (ARG) vs. (9) Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 4-6, 6-1
Hugo Dellien (BOL) vs. (Alt) Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-7(9), 6-3
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (70) Maxime Cressy (USA) 6-3, 7-5
(10) Jaume Munar (ESP) vs. (7) Oscar Otte (GER) 6-0, 6-7(8), 6-2

Q32
(1) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-3, 6-3
Jiri Lehecka (CZE) vs. (12) Henri Laaksonen (SUI) 6-7(0), 6-4, 6-2

(WC) Flavio Cobolli (ITA) vs. (2) Hugo Gaston (FRA)  6-4, 6-2
(11) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-3, 7-5

(ALT) Bernabe Zapata Miralles Zapata (ESP) vs. (3) Soonwoo Kwon (KOR) 6-7(5), 6-4, 6-2
(13) Joao Sousa (POR) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-1, 6-1

(4) Sebastian Baez (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(4), 6-1, 7-6(6)
(9) Kamil Majchrzak (POL) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 4-6, 6-4

Hugo Dellien (BOL) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 4-6, 7-5
(Alt) Taro Daniel (JPN) vs. (8) John Millman (AUS) 6-2, 6-3

[6] (70) Maxime Cressy (USA) vs. (WC) (382) Luca Van Assche (FRA) 6-3, 6-4
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Alt) (119) Radu Albot (MDA) 6-2, 6-3

(7) Oscar Otte (GER) vs. (WC) Valentin Vacherot (MON) 6-4, 7-6(3)
(10) Jaume Munar (ESP) vs. (WC) Hugo Nys (MON) 6-2, 6-2


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Livestream: https://video.billiejeankingcup.com/en-int/page/home

Kazakhstan vs. (6) Tyskland 3-1
M1: Yulia Putintseva vs. Angelique Kerber 3-6, 6-3, 6-2
M2: Elena Rybakina vs. Laura Siegemund 6-0, 6-1
M2: Elena Rybakina vs. Angelique Kerber 4-6, 6-3, 7-5
M4: Not Played
M5: Anna Danilina/Zhibek Kulambayeva vs. Anna-Lena Friedsam/Jule Niemeier 2-6, 6-3, [6-10]

(4) Tjekkiet vs. Storbritannien 3-2
M1: Marketa Vondrousova vs. Harriet Dart 6-1, 6-0
M2: Tereza Martincova vs. Emma Raducanu 5-7, 5-7
M3: Marketa Vondrousova vs. Emma Raducanu 6-1, 6-1
M4: Linda Fruhvirtova vs. Harriet Dart 0-6, 7-5, 2-6
M5: Karolina Muchova/Marketa Vondrousova vs. Harriet Dart/Katie Swan 6-1, 7-5

Polen vs. (9) Rumænien 4-0
M1: Magda Linette vs. Irina-Camelia Begu 6-1, 4-6, 6-2
M2: Iga Swiatek vs. Mihaela Buzarnescu 6-1, 6-0
M3: Iga Swiatek vs. Irina-Camelia Begu 6-0, 6-0
M4: Not Played
M5: Magdalena Frech/Alicja Rosolska vs. Mihaela Buzarnescu/Cristina Andr Mitu 5-7(5), 6-3, [10-5]

Italien vs. (2) Frankrig 3-1
M1: Jasmine Paolini vs. Alize Cornet 2-6, 6-1, 7-6(2)
M2: Camila Giorgi vs. Oceane Dodin 6-1, 6-2
M3: Camila Giorgi vs. Harmony Tan 6-2, 6-0
M4: Not Played
M5: Lucia Bronzetti/Martina Trevisan vs. Oceane Dodin/Kristina Mladenovic 6-7(4), 1-6

Holland vs. (8) Spanien 0-4
M1: Arantxa Rus vs. Nuria Parrizas Diaz 2-6, 6-7(4)
M2: Lesley Pattinama Kerkhove vs. Sara Sorribes Tormo 4-6, 3-6
M3: Arantxa Rus vs. Sara Sorribes Tormo 0-6, 4-6
M4: Not Played
M5: Arianne Hartono/Demi Schuurs vs. Aliona Bolsova/Rebeka Masarova 6-4, 6-7(7), [7-10]

(3) USA vs. Ukraine 3-2
M1: Alison Riske vs. Dayana Yastremska 7-6(16), 7-6(16)
M2: Jessica Pegula vs. Katarina Zavatska 6-2, 6-1
M3: Jessica Pegula vs. Dayana Yastremska 3-6, 4-6
M4: Shelby Rogers vs.  vs. Katarina Zavatska 3-6, 4-6
M5: Asia Muhammad/Jessica Pegula vs. Lyudmyla Kichenok/Dayana Yastremska 7-6(5), 6-3

(7) Canada vs. Letland 4-0
M1: Leylah Annie Fernandez vs. Darja Semenistaja 6-1, 6-2
M2: Rebecca Marino vs. Daniela Vismane 6-3, 6-7(4), 6-3
M3: Leylah Annie Fernandez vs. Daniela Vismane 6-2, 6-1
M4: Not Played
M5: Gabriela Dabrowski/Carol Zhao vs. Darja Semenistaja/Daniela Vismane 6-1, 6-3

 


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022

Playoff – begge sikret oprykning

Ungarn vs. Slovenien 2-1
M1: (140) Reka-Luca Jani vs. Lara Smejkal 6-2, 6-2
M2: (72) Anna Bondar vs. (482) Ziva Falkner 6-4, 6-2
M3: Slovenien vinder på walkover

Promotional Play-off – vinder rykker op

Serbien vs. Kroatien 0-2
M1: Lola Radivojevic vs. (414) Petra Marcinko 1-6, 6-2, 0-6
M2: (115) Aleksandra Krunic vs. (60) Petra Martic 6-4, 5-7, 4-6

5-6. Plads – begge bliver i Group I

Østrig vs. Tyrkiet 2-0
M1: (585) Melanie Klaffner vs. (551) Zeynep Sonmez 6-3, 5-7, 6-2
M2:(236)  Barbara Haas vs. (398) Berfu Cengiz 6-4, 6-2

7. Plads – Bulgarien (oversidder)

Relegation Play-off – tabere rykker ned

Estland vs. Sverige 1-2
M1: (894) Maileen Nuudi vs. (487) Jacqueline Cabaj Awad 6-2, 6-1
M2: (420) Elena Malygina vs. (374) Caijsa Wilda Hennemann 1-6, 0-6
Maileen Nuudi/Katrin Saar vs. Jacqueline Cabaj Awad/Caijsa Wilda Hennemann 2-6, 7-6(2), 4-6

Danmark vs. Georgien 2-1
M1: (1165) Johanne Christine Svendsen vs. (1023) Zoziya Kadava 6-7(6), 1-6
M2: (484) Sofia Nami Samavati vs. (155) Mariam Bolkvadze 5-0 Ret’d
M3: Sofia Nami Samavati/Johanne Svendsen vs. Tamari Gagoshidze/Oksana Kalashnikova 3-6, 6-2, 6-1

Group A

Serbien vs. Estland 2-1
M1: (432) Dejana Radanovic vs. (895) Maileen Nuudi 3-6, 2-6
M2: (115) Aleksandra Krunic vs. (421) Elena Malygina 6-1, 3-6, 6-1
M3: Aleksandra Krunic/Dejana Radanovic vs. Elena Malygina/Maileen Nuudi 6-3, 6-2

Tyrkiet vs. Danmark 2-1
M1: (324) Pemra Ozgen vs. (1165) Johanne Christine Svendsen 6-2, 6-3
M2: (267) Ipek Oz vs. (484) Sofia Nami Samavati 7-5, 4-6, 6-2
M3: Berfu Cengiz/Ipek Oz vs. Rebecca Munk Mortensen/Johanne Christine Svendsen 6-2, 4-6, 1-6

Ungarn vs. Tyrkiet 2-1
M1: Panna Udvardy vs. (324) Pemra Ozgen 6-1, 6-1
M2: (72) Anna Bondar vs. (267) Ipek Oz 4-6, 4-6
M3: Dalma Galfi/Reka-Luca Jani vs. Ayla Aksu/Berfu Cengiz 7-5, 5-7, 6-3

Serbien vs. Danmark 2-1
M1: (432) Dejana Radanovic vs. (1165) Johanne Christine Svendsen 4-6, 1-6
M2: (115) Aleksandra Krunic vs.(484) Sofia Nami Samavati 6-2, 6-1
M3: Aleksandra Krunic/Dejana Radanovic vs. Rebecca Munk Mortensen/Johanne Christine Svendsen 6-2, 6-2

Tyrkiet vs. Estland 2-1
M1: (324) Pemra Ozgen vs. (895) Maileen Nuudi 4-6, 5-7
M2: (267) Ipek Oz vs. (421) Elena Malygina 6-1, 6-4
M3: Ayla Aksu/Ipek Oz vs. Maileen Nuudi/Katriin Saar 2-6, 6-2, 6-2

Ungarn vs. Danmark 3-0
M1: (140) Reka-Luca Jani vs. Rebecca Munk Mortensen 6-0, 6-1
M2: (82) Panna Udvardy vs. (484) Sofia Nami Samavati 6-1, 6-2
M3: Anna Bondar/Amarissa Toth vs. Sofia Nami Samavati/Johanne Christine Svendsen 6-2, 6-4

Serbien vs. Ungarn
M1: (432) Dejana Radanovic vs. (140) Reka-Luca Jani
M2: (115) Aleksandra Krunic vs. (92) Dalma Galfi
Estland vs. Danmark 1-2
M1: (895) Maileen Nuudi vs. (1165) Johanne Christine Svendsen 6-1, 6-4
M2: (421) Elena Malygina vs. (484) Sofia Nami Samavati 6-1, 2-6, 2-6
M3: Malygina/Nuudi vs. Samavati/Svendsen 6-3, 3-6, 4-6

Serbien vs. Tyrkiet 2-1
M1: (432) Dejana Radanovic vs. (653) Ayla Aksu 6-4, 6-4
M2: (115) Aleksandra Krunic vs. (267) Ipek Oz 6-7(6), 6-0, 6-3
M3: Elena Milovanovic/Lola Radivojevic vs. Berfu Cengiz/Zeynep Sonmez 3-6, 6-4, 3-6

Ungarn vs. Estland 3-0
M2: (82) Panna Udvardy vs. (1331) Katriin Saar 6-1, 6-3
(72) Anna Bondar vs. (895) Maileen Nuudi 6-1, 6-3
Reka-Luca Jani/Amarissa Toth vs. Anet Koskel/Katriin Saar 6-1, 6-3

Stillingen

Group A
Ungarn 4-0 (10-2)
Serbien 3-1 (7-5)
Tyrkiet 2-2 (6-6)
Danmark 1-3 (4-8)
Estland 0-4 (3-9)
Group B
Kroatien 4-1 (12-3)
Slovenien 4-1 (9-6)
Østrig 3-2 (9-6)
Bulgarien 2-3 (7-8)
Sverige 2-3 (6-9)
Georgien 0-5 (2-13)

 

Group B

Sverige vs. Kroatien 0-3
M1: (487) Jacqueline Cabaj Awad vs. (414) Petra Marcinko 0-6, 4-6
M2: (375) Caijsa Wilda Henneman vs. (62) Ana Konjuh 1-6, 3-6
M3: Fanny Ostlund/Kajsa Rinaldo Persson vs. Petra Martic/Donna Vekic 2-6, 4-6

Østrig vs. Bulgarien 2-0
M1: (403) Sinja Kraus vs. (521) Julia Terziyska 6-1, 6-4
M2: (152) Julia Grabher vs. (223) Isabella Shinikova 6-2, 6-3
M3: Barbara Haas, Sinja Kraus vs. Isabella Shinikova/Julia Terziyska

Slovenien vs. Georgien 2-1
M1: (78) Kaja Juvan vs. (1023) Zoziya Kadava 7-5, 6-1
M2: (23) Tamara Zidansek vs. (155) Mariam Bolkvadze 6-3, 6-0
M3: Ziva Falkner/Pia Lovric vs. Mariam Bolkvadze/Oksana Kalashnikova 6-3, 6-7(5), 4-6

Kroatien vs. Bulgarien 3-0
M1: (414) Petra Marcinko vs. (521) Julia Terziyska 6-4, 6-4
M2: (60) Petra Martic vs. (223) Isabella Shinikova 6-3, 6-1
Ana Konjuh/Donna Vekic vs. Rositsa Dencheva/Yoana Konstantinova 6-2, 6-1

Østrig vs. Slovenien 1-2
M1: (403) Sinja Kraus vs. (78) Kaja Juvan 1-6, 4-6
M2: (152) Julia Grabher vs. (23) Tamara Zidansek 6-3, 6-3
M3: Melanie Klaffner/Sinja Kraus vs. Kaja Juvan/Tamara Zidansek 6-2, 4-6, 2-6

Sverige vs. Georgien 3-0
M1: (487) Jacqueline Cabaj Awad vs. Tamari Gagoshidze 6-1, 6-3
M2: (375) Caijsa Wilda Henneman vs. (155) Mariam Bolkvadze 6-2, 6-0
M3: Jacqueline Cabaj Awad/Rinaldo Persson vs. Tamari Gagoshidze/Zoziya Kardava 6-2, 7-6(6)

Sverige vs. Bulgarien 0-3
M1: (487) Jacqueline Cabaj Awad vs. (223) Isabella Shinikova 0-6, 6-3, 5-7
M2: (375) Caijsa Wilda Henneman vs. (112) Viktoriya Tomova 1-6, 1-6
M3: Rinaldo Persson/Julia Saner vs. Julia Terziyska/Viktoriya Tomova 1-6, 6-2, 0-6

Kroatien vs. Slovenien 1-2
M1: (62) Ana Konjuh vs. (78) Kaja Juvan 2-6, 5-7
M2: (60) Petra Martic vs. (23) Tamara Zidansek 3-6, 2-6
M3:  Petra Martic/Donna Vekic vs. Pia Lovric/Lara Smejkal 6-4, 6-4

Østrig vs. Georgien 3-0
M1: (403) Sinja Kraus vs. (1186) Nino Natsvlishvili 6-4, 6-2
M2: (152) Julia Grabher vs. (1023) Zoziya Kadava 6-0, 6-1
M3: Barbara Haas/Melanie Klaffner vs. Tamari Gagoshidze/Nino Natsvishvili 6-4, 4-6, 6-3

Spilleprogram torsdag 14. april – start 0900cet

Kroatien vs. Georgien 3-0
M1: (385) Petra Marcinko vs. (1186) Nino Natsvlishvili 6-2, 6-2
M2: (108) Donna Vekic vs. (157) Mariam Bolkvadze 6-2, 6-4
M3: Ana Konjuh/Tara Wurth vs. Mariam Bolkvadze/Oksana Kalashnikova 5-7(2), 7-6(2), Ret’d

Bulgarien vs. Slovenien 1-2
M1: (223) Isabella Shinikova vs. (573) Pia Lovric 4-6, 4-6
M2: (112) Viktoriya Tomova vs. (78) Kaja Juvan 1-6, 4-6
M3: Isabella Shinikova/Julia Terziyska vs. Ziva Falkner/Lara Smejkal 6-0, 5-7, 6-1

Sverige vs. Østrig 1-2
M1: (487) Jacqueline Cabaj Awad vs. (403) Sinja Kraus 2-6, 2-6
M2: (375) Caijsa Wilda Henneman vs. (152) Julia Grabher 7-6(2), 7-6(2)
Caijsa Wilda Hennemann/Rinaldo Persson vs. Melanie Klaffner/Sinja Kraus 6-4, 5-7, 0-6

Spilleprogram fredag 15. april – start 0900cet

Kroatien vs. Østrig 2-1
M1: (108) Donna Vekic vs. (403) Sinja Kraus 7-5, 6-3
M2: (60) Petra Martic vs. (152) Julia Grabher 6-2, 6-4
M3: Petra Marcinko/Tara Wurth vs. Barbara Haas/Melanie Klaffner 7-5, Ret’d

Sverige vs. Slovenien 2-1
M1: (375) Caijsa Wilda Henneman vs. (573) Pia Lovric 6-2, Ret’d
M2: (865) Julita Saner vs. (482) Ziva Falkner 1-6, 2-6
M3: Jacqueline Cabaj Awad/Caijsa Wilda Hennemann vs. Ziva Falkner/Lara Smejkal 6-4, 6-3

Bulgarien vs. Georgien 2-1
M1: (521) Julia Terziyska vs. Tamari Gagoshidze 6-1, 6-1
M2: (112) Viktoriya Tomova vs. (157) Mariam Bolkvadze 6-3, Ret’d
M3: Rositsa Dencheva/Yoana Konstantinova vs. Tamari Gagoshidze/Zoziya Kardava 5-7, 0-6


ATP Challenger (uge 15)

Place Country Category Surface
Sarasota FL, USA Challenger 100 Clay
Barletta Italy Challenger 80 Clay
Madrid Spain Challenger 80 Clay
San Luis Potosi Mexico Challenger 80 Clay

 

Sarasato
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (LL) (326) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Q) (286) Gijs Brouwer (NED) 7-6(4), 4-6, 1-6

Qfi: [7] (326) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (312) Christian Harrison (USA) 4-6, 3-6

Q16
[4] (312) Christian Harrison (USA) vs. (418) Cristian Rodriguez (COL) 6-2, 7-6(7)
[7] (326) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) (580) Felix Corwin (USA) 6-1, 6-2

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 15)

Ingen turneringer denne uge


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 15)

Place Country Category Surface
Nottingham Great Britain M25 – Livestream C1,2,6,7  Hard
Santa Margherita di Pula Italy M25  Clay
Antalya Turkey M15  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Chiang Rai Thailand M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sunrise, FL USA M15  Clay

M25 Nottingham
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale: (Q) (804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [1] (248) Antoine Escoffier (FRA) 4-6, 2-6

R32 (udvalgte)
[1] (248) Antoine Escoffier (FRA) vs. (Q) (1132) Joshua Paris (GBR) 6-1, 3-6, 6-3
(Q) (804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (497) Luca Potenza (ITA) 7-6(5), 6-2

(1686) Elmer Møller (DEN) vs. (618) Arthur Reymond (FRA) 0-6, 5-7

Qfi: (mandag)
[11] (1686) Elmer Møller (DEN) vs. Liam Hignett (GBR) 6-4, 6-3

[3] (804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Yujiro Onuma (GBR) 6-4, 6-2

Q16 (søndag)
Liam Hignett (GBR) vs. [2] (794) Julian Cash (GBR) 7-6(8), 2-6, [10-4]
[11] (1686) Elmer Møller (DEN) vs. Llewelyn Bevan (GBR) 6-0, 6-4

[3] (804) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) Freddie Ridout (GBR) 6-3, 6-2
Yujiro Onuma (GBR) vs. [16] (2154) Gabriele Moghini (SUI) 6-4, 6-1


M15 Sunrise
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (754) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [4] (571) Strong Kirchheimer (USA) 3-6, 1-6

Doubles

Semifinale: Ingildsen/Perez vs. (1) Ruan Roelofse (RSA)/Alexander Cozbinov (MDA)
Kvartfinale: Ingildsen/Perez vs. Ezekiel Clark/Evan Zhu (USA) 4-6, 6-3, [10-3]
1/8-finale: (4) Johannes Ingildsen (DEN)/Alfredo Perez (USA) vs. Pablo Paternostro/Felipe Pinzon Moreno (USA) 6-4, 6-0


ITF Women (uge 15)

Place Country Category Surface
Palm Harbor, FL USA W100  Clay
Bellinzona Switzerland W60  Clay
Calvi France W25  Hard
Chiang Rai Thailand W25  Hard
Nottingham Great Britain W25  Hard
Oeiras Portugal W25  Clay
Santa Margherita di Pula Italy W25  Clay
Antalya Turkey W15  Clay
Cairo Egypt W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard

 


ITF Junior (uge 15)

Grade 4, Santo Domingo (DOM) – Hardcourt

R64: (1984) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. Samila Jarrah (CAN) 2-6, 6-7(4)


Grade 5, Dublin (IRL) – Hardcourt

Girls singles

R32: [1] (418) Sara Børkop (DEN) vs. (WC) Juliette O. Hanlon (IRL) 3-6, 6-7(5)

Girls doubles

Finale: Børkop/Gibson vs. (2) Oliwia Orlinska/Martyna Piechowicz (POL) 6-3, 6-2
Semifinale: Børkop/Gibson vs. (1) Anastasia Huijsegoms (BEL)/Eleni Karantali (GBR) 7-5, 6-3
Kvartfinale: Børkop/Gibson vs. Lucy Bell Hogan/Juliette O. Hanlon (IRL) 6-3, 7-5
1/8-finale: (4) Sara Børkop (DEN)/Isabella Gibson (GBR) vs. Silver Bijlsma ()NED)/Zara Burns (IRL)


Grade 5, Hasselt (BEL) – Grus

Boys singles

R32: [13] (1121) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (2357) Nicolas Robert (FRA) 0-6, 2-6
R64: [13] (1121) Christopher Garde (DEN) – bye

Boys doubles

Finale: Garde/Verdes vs. (6) Ethan Dasset/Niels Ratziu (BEL) 6-0, 7-5

Grade 5 Hasselt 2022
Foto: Privat – finalisterne i Boys doubles

Semifinale: Garde/Verdes vs. (2) Benoit Torcq/Zian Vanderstappen (BEL) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Garde/Verdes vs. (5) Pieter De Lange/Teun Mantel (NED) 5-7, 6-3, [11-9]
1/8-finale: (3) Christopher Garde (DEN)/Filippo Verdese (ITA) vs. Jules Garot (BEL)/Noe Plique (Lux) 2-6, 6-0, [10-5]

Girls singles

1/8-finale: [14] (1485) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (Q) (2385) Manon Favier (FRA) 1-6, 3-6
R32: [14] (1485) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (Q) Sielke Van Schnoor (BEL) 6-3, 6-0
R64: [14] (1485) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) – bye

Girls doubles

Finale: Steenhuisen/Kadic vs. (4) Giorgia Roselli (ITA)/Ema Kovacevic (BEL) 6-4, 6-4
Semifinale: Steenhuisen/Kadic vs. (3) Vanessa Ioana Nocaci/Anamaria Federica Oana (ROU) 6-3, 6æ-3
Kvartfinale: Steenhuisen/Kadic vs. (1) Eline Bex/Mette Steegmans (BEL) 7-6(5), 6-1
1/8-finale: (7) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN)/Amina Kadic (SWE) vs. Valentine Coussens/Luka Van Cotthem (BEL) 6-2, 6-4

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 15)

Cat 2, Adana (TUR) – Acrylic

U14 Girls singles

R32: [15] (542) Amani Azarkan (DEN) vs. (WC) Goeksu Derin Bugay (TUR) 0-6, 1-6
R64: [15] (542) Amani Azarkan (DEN) – bye


Cat 3, Nicosia (CYP) – Acrylic

U14 Boys singles

1/8-finale: [3] (206) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (432) Matthew Gardner (GBR) 4-6, 6-2, 2-6
R32: [3] (206) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (Q) (839) Stefanos Mavromichalis (CYP) 7-6(2), 6-4


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet (aflyst)
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
Belgien d. (5) Hviderusland W.O.
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – Antalya (TUR) – Grus

11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien (flyttet til Qualifiers)
Tyrkiet (som arrangør)

Group A:
Serbien: (118) Krunic, (119) Danilovic, (422) Radivojevic, (505) Jorovic
Ungarn: (78) Bondar, (83) Udvardy, (107) Galfi, (137) Luca Jani, (244) Babos
Tyrkiet: (268) Ipek Oz, (324) Ozgen, (418) Cengiz, (587) Sonmez, (660) Aksu
Estland: (419) Malygina, (752) Kaul, (910) Nuudi, (1341) Saar
Danmark: (504) Samavati, (1168) Svendsen, Schou, Mortensen

Group B:
Sverige: (183) Bjorklund, (375) Hennemann, (478) Ostlund, (487) Cabaj Awad
Kroatien: (60) Martic, (62) Konjuh, (109) Vekic, (346) Wurth, (414) Marcinko
Østrig: (152) Grabher, (238) Haas, (403) Kraus, (585) Klaffner, (725) Paszek
Bulgarien: (107) Tomova, (223) Shinjkova, (521) Terziyska, Konstantino, Dencheva
Slovenien: (23) Zidansek, (78) Juvan, (482) Falkner, (577) Lovric, Smajkal
Georgien: (120) Bolkvadze, (785) Dalakishvili, (1023) Kardava, (1214) Gagoshidze, (1573) Kalashnikova


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelChallenger Sanremo: Holger klar til finale og Monte Carlo kval efter at mirakelmager har kurreret ryggen
Næste artikelChallenger Sanremo: Holger Rune vinder femte Challenger titel
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.