Grussæsonen indledes med WTA i Charleston og Bogota samt ATP i Marrakech og Houston. Billie Jean King Cup holdet i W15 inden Group I kampe i Antalya. Holger Rune tester ryggen i Sanremoa Challenger

Efter finalerne ved WTA/ATP 1000 i Miami tager både WTA og ATP hul på grus-sæsonen, hvilket traditionelt foregår med WTA 500 Credit One Charlston Open i South Carolina og WTA 250 Copa Colsanitas Presentado Por Zurich i Bogota, Columbia.

I Charleston er 4 topseedede Aryna Sabalenka, der har fået wildcard, og Paula Badosa samt Karolina Pliskova og Ons Jabeur.

I Bogota er hjemmebane-favoritten Camila Osorio eneste fra top 60, hvorimod samtlige 16 seedede i Charleston er fra omkring top 40.
Begge turneringer kan følges på WTATV.com. TV 2 Play viser kampe fra Charleston fra mandag, og fra torsdag endvidere fra Bogota.

ATP indleder grus-sæsonen med ATP 250 i Houston i Texas og Marrakech i Marokko.
Sidstnævnte var aflyst sidste år, hvor Marbella “lånte” licensen til AnyTech365 Andalucia Open.
Begge turneringer vises på Tennistv.com, hvorimod TV 2 Play nøjes med at vise kampe fra Houston.

Selvom 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune med sin rangering kunne gå direkte i hovedturneringen i Marrakech, blev han i stedet tilmeldt ATP Challenger 80 i Sanremo, hvor han bliver seedet 1.

Ugen efter er Holger tilmeldt ATP 1000 i Monte Carlo, hvor hans rangering som no. 88 betyder, at han er no. 6 på altenate listen til kvalifikationen.
Hvis Holger kommer med i kvalifikationen i Monte Carlo, er chancen for at nå frem i tide større ved at deltage i Sanremo, der er tættere på træningsbasen ved Mouratoglou Tennis Academy, og derfor er den foretrukket fremfor Marrakech.

Ryggen har fået behandling – med knæk – hos Team Danmark, hvor behandleren mente at en nerve havde sat sig fast.
Holger har efterfølgende trænet på Mouratoglou Tennis Academy, hvor der også blev tid til at slappe af og nyde udsigten over Middelhavet.

Hvis problemerne med ryggen har fortaget sig helt, vil Holger automatisk være seriøs kandidat til en ny Challenger titel, men han bør dog undlade at forcere tingene, hvis ryggen ikke er 100 procent klar – så hellere forlænge pausen for at blive helt klar til de kommende udfordringer, som efter Monte Carlo er ATP 500 Barcelona og derefter enten ATP 250 Estoril eller München, inden grus-sæsonen kulminerer med ATP 1000 Madrid og Rom samt French Open.

Holger er på aftenprogrammet mandag kl. 1800 på Center Court møder Evgenii Tiurnev, som Holger vandt over i 2 tætte tiebreaks 9-7, 11-9 ved en M15 turnering i Antalya i 2020.
Alle Challenger kampe kan følges på Livestrea.com/ATP.

For 3 uger siden blev Danmarks trup til Billie Jean King Cup udtaget blandt spillere, der ikke tidligere har repræsenteret Danmark ved Fed Cup, som var det tidligere navn for den traditionsrige turnering.

Inden Group I Europe/Africa indledes 11-16. april ved MTA Tennis Academy i Antalya i Tyrkiet, deltager flere af de udtagne danske spillere i en W15 turnering samme sted.
Olga Helmi og Sofia Nami Samavati, der begge tilhører årgang 2000, er direkte i hovedturneringen i kraft af deres WTA-rangering, mens 17-årige Johanne Christine Svendsen er i hovedturneringen på en Junior Reserved (JR) plads.

16-årige Rebecca Munk Mortensen deltager i kvalifikationen, hvor der kræves 3 sejre for at slippe videre til hovedturneringen.
Den første sejr blev sikret søndag, da Rebecca i 1. kvalrunde vandt 6-4, 6-4 over Zoe Bourbotte (FRA).

17-årige Natacha Schou deltager i en Grade 2 juniorturnering på grus i Cap d’Ail i Frankrig, inden hun slutter sig til BJKC-truppen i Antalya.

Spillernes præstationer i den kommende uge kan muligvis blive afgørende for holdopstillingen ved BJKC, hvor Danmark er i pulje med Serbien, Ungarn, Tyrkiet og Estland.

På papiret er Danmarks største mulighed for en sejr ved BJKC mod Estland, hvis højst rangerede spiller er no. 435 Elena Malygina, der ligeledes er tilmeldt W15 turneringen.
Til gengæld har den næsthøjst rangerede no. 752 Maria Lota Kaul trukket sig efter fristen.
No. 910 Maileen Nuudi er seedet 5 i kvalifikationen, og hun er ligesom Rebecca klar til 2. kvalrunde.

Der er gode chancer for at følge de danske BJKC-spillere under turneringen, da der der er livestream fra turneringen på https://live.itftennis.com/en/live-streams.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 9. april

Billeder: Holger Vitus Nødskov Rune  – Livestream Sanremo 1100 og Monte Carlo NB 1700
Belinda Bencic, Ekaterina Alexandrova, Ons Jabeur, Amanda Anisimova – semifinaler TV 2 Play

W500 Charleston  – WTATV.com, TV 2 Play (fra 1930)

Credit One Stadium – start 1700cet (semifinaler)
Double kamp
NB 1930: (10) Belinda Bencic (SUI) vs. Ekaterina Alexandrova
(4) Ons Jabeur (TUN) vs. (15) Amanda Anisimova (USA)
Double kamp

Althea Gibson Court – start 1930cet
Double kamp – kvartfinale

====

WTA 250 Botogta – WTATV.com, TV 2 Play

Cancha Central – start 1800cet
(1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (Q) Laura Pigossi (BRA)
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. Kamilla Rakhimova
NB 2200cet

====

ATP 250 Marrakech – Tennistv.com

Centre Court – start 1400
Federico Coria (ARG) vs. David Goffin (BEL)
(8) Laslo Djere (SRB) vs. Alex Molcan (SVK)

====

ATP 250 Houston – Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium Court – start 2000cet
(3) Reilly Opelka (USA) vs. (WC) Nick Kyrgios (AUS)
(4) John Isner (USA) vs. (5) Cristian Garin (CHI)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Sanremo

Center Court – start 1100
[1] (88) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (483) Francesco Passaro (ITA)

====

ATP 1000 Monte Carlo (kval) – Bet365, Unibet, Oddset

Court Rainier III – start 1100
(2) Hugo Gaston (FRA) vs. (WC) Flavio Cobolli (ITA)
(1) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Stefano Travaglia (ITA)
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. Hugo Dellien (BOL)
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Alt) (119) Radu Albot (MDA)

Court Des Princes – start 1100
(7) Oscar Otte (GER) vs. (WC) Valentin Vacherot (MON)
(11) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Gianluca Mager (ITA)
(8) John Millman (AUS) vs. (Alt) Taro Daniel (JPN)
[6] (70) Maxime Cressy (USA) vs. (WC) (382) Luca Van Assche (FRA)

Court 2 – start 1100
(4) Sebastian Baez (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA)
(10) Jaume Munar (ESP) vs. (WC) Hugo Nys (MON)

Court 9 – start 1100
(12) Henri Laaksonen (SUI) vs. Jiri Lehecka (CZE)
(9) Kamil Majchrzak (POL) vs. Mikael Ymer (SWE)

Court 11 – start 1100
(13) Joao Sousa (POR) vs. Carlos Taberner (ESP)
(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (ALT) Bernabe Zapata Miralles Zapata (ESP)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 14) 

WTA 500, Credit One Charleston Open (SC, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (10) Belinda Bencic (SUI) vs. (4) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 5-7, 6-4

Semifinale
(4) Ons Jabeur (TUN) vs. (15) Amanda Anisimova (USA) 2-6, 6-1, 6-4
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Ekaterina Alexandrova 6-4, 6-3

Kvartfinale
(15) Amanda Anisimova (USA) vs. (LL) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-2
(4) Ons Jabeur (TUN) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-2
Ekaterina Alexandrova vs. Magda Linette (POL) 6-0, 6-2
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. (2) Paula Badosa (ESP) 2-6, 7-6(2), 6-4

1/8-finale
(15) Amanda Anisimova (USA) vs. (1) Aryna Sabalenka 3-6, 6-4, 6-3
(LL) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (5) Jessica Pegula (USA) 6-4, 3-6, 6-4
(4) Ons Jabeur (TUN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (12) Alize Cornet (FRA) 7-6(5), 7-5
==
Magda Linette (POL) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-3, 4-6, 6-2
Ekaterina Alexandrova vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 6-1
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. (9) Madison Keys (USA) 6-4, 6-4
(2) Paula Badosa (ESP) vs. Claire Liu (USA) 3-6, 7-6(8), 6-1

R32
(1) Aryna Sabalenka vs. Alison Riske (USA) 7-6(3), 6-4
(15) Amanda Anisimova (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-1, 6-2
(LL) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Lauren Davis (USA) 3-6, 6-3, 6-3
(5) Jessica Pegula (USA) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 6-1

(4) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 6-3, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (14) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 6-3
(12) Alize Cornet (FRA) vs. Hailey Baptiste (USA) 6-3, 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (5) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 2-6, 6-4
==
Magda Linette (POL) vs. (7) Leylah Fernandez (CAN) 3-6, 6-3, 6-4
Kaia Kanepi (EST) vs. Magdalena Frech (POL) 7-5, 6-3
Ekaterina Alexandrova vs. Qinwen Zheng (CHN) 2-6, 7-5, 5-2 Ret´d
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Katerina Zavatska (UKR) 5-7, 7-5, 6-4

(9) Madison Keys (USA) vs. (Q) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-1
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-1, 7-6(6)
Claire Liu (USA) vs. (16) Shuai Zhang (CHN) 7-5, 2-6, 6-4
(2) Paula Badosa (ESP) vs. Anna Bondar (HUN) 6-1, 6-4

R64
(1) Aryna Sabalenka – bye
Alison Riske (USA) vs. (WC) Caty McNally (USA) 7-5, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Robin Anderson (USA) 6-2, 7-6(9)
(15) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) 6-0, 7-5

(LL) Coco Vandeweghe (USA) vs. Anastasia Gasanova 6-3, 4-6, 6-3
Lauren Davis (USA) vs. Mariam Bolkvadze (GEO) 6-2, 6-3
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Gabriela Lee (ROU) 6-2, 6-3
(5) Jessica Pegula (USA) – bye

(4) Ons Jabeur (TUN) – bye
(WC) Emma Navarro (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-7(4), 6-2, 3-0 Ret’d
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Xin Yu Wang (CHN) 7-6(2), 6-4
(14) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Sophie Chang (USA) 7-5, 6-4

(12) Alize Cornet (FRA) vs. Alycia Parks (USA) 6-0, 7-5
Hailey Baptiste (USA) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-0
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-4, 6-4
(5) Elena Rybakina (KAZ) – bye
==
(7) Leylah Fernandez (CAN) – bye
Magda Linette (POL) vs. Katie Volynets (USA) 4-6, 6-3, 7-6(4)
Kaia Kanepi (EST) vs. Shelby Rogers (USA) 6-7(2), 7-5, 6-2
Magdalena Frech (POL) vs. (11) Petra Kvitova (CZE) 7-6(6), 3-2 Ret’d

Qinwen Zheng (CHN) vs. (13) Sloane Stephens (USA) 6-3, 4-6, 6-0
Ekaterina Alexandrova vs. (Q) Allie Kiick (USA) 6-1, 6-1
Katerina Zavatska (UKR) vs. Yue Yuan (CHN) 6-4, 6-2
(3) Karolina Pliskova (CZE) – bye

(9) Madison Keys (USA) – bye
(Q) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (Q) Nadiia Kichenok (UKR) 5-7, 6-2, 6-2
(WC) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Ana Konjuh (CRO) 4-6, 6-1, 6-3
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Xiyu Wang (CHN) 4-6, 7-6(5), 6-3

(16) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Claire Liu (USA) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
Anna Bondar (HUN) vs. Arianne Hartono (NED) 6-1, 6-4
(2) Paula Badosa (ESP) – bye

Qfi
(15) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (1) Heather Watson (GBR) 6-4, 6-4

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Elizabeth Halbauer (USA) 6-3, 6-1
(15) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Demi Schuurs (NED) 6-1, 6-0


WTA 250, Copa Colsanitas Presentado Por Zurich, Bogota (COL) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (Q) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Laura Pigossi (BRA) 6-3, 4-6, 6-2

Semifinale
(Q) Laura Pigossi (BRA) vs. (1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-5, 7-6(2)
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. Kamilla Rakhimova 6-2, 6-2

Kvartfinale
(1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Elina Avanesyan 6-1, 6-4
(Q) Laura Pigossi (BRA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 4-6, 7-6(3)
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. Mirjam Bjørklund (SWE) 6-1, 6-4
Kamilla Rakhimova vs. Irina Bara (ROU) 6-3, 4-6, 6-2

1/8-finale
(1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (Q) Ipek Oz (TUR) 6-3, 7-6(4)
Elina Avanesyan vs. Lucrezia Stefanini (ITA) 6-2, 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. Sara Errani (ITA) 6-3, 7-6(3)
(Q) Laura Pigossi (BRA) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-3, 6-2
==
Mirjam Bjørklund (SWE) vs. (WC) Yuliana Lizarazo (COL) 6-1, 6-4
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. (3) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-4
Irina Bara (ROU) vs. (Q) Suzan Lamens (NED) 6-0, 0-6, 6-4
Kamilla Rakhimova vs. (2) Beatriz Haddad Maia (BRA) 4-6, 6-3, 6-4

R32
(1) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Ylena In-Albon (SUI) 7-6(4), 2-6, 2-2 Ret’d
(Q) Ipek Oz (TUR) vs. (Q) Daniela Seguel (CHI) 6-2, 7-5
Lucrezia Stefanini (ITA) vs. Despina Papamichail (GRE) 6-3, 6-4
Elina Avanesyan vs. (8) Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-2

Dayana Yastremska (UKR) vs. (4) Panna Udvardy (HUN) 7-5, 6-1
Sara Errani (ITA) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-0, 6-3
Ekaterine Gorgodze (GEO) vs. (WC) Yuliana Monroy (COL) 6-0, 6-3
(Q) Laura Pigossi (BRA) vs. (5) Harmony Tan (FRA) 6-4, 6-3
==
(WC) Yuliana Lizarazo (COL) vs. (6) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 4-6, 7-6(1), 6-2
Mirjam Bjørklund (SWE) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-1, 6-3
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Maria Lourdes Carle (ARG) 6-1, 6-2
(3) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Maria Herazo Gonzalez (COL) 6-4, 6-3

(Q) Suzan Lamens (NED) vs. (7) Astra Sharma (AUS) 6-4, 1-6, 6-4
Irina Bara (ROU) vs. Paula Ormaechea (ARG) 6-3, 7-5
Kamilla Rakhimova vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-2, 3-6, 7-5
(2) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Reka-Luca Jani (HUN) 6-4, 4-6, 7-5


ATP 250, Grand Prix Hassan II, Marrakech (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -2 timer

TV-dækning: Tennistv.com

Finale: David Goffin (BEL) vs. Alex Molcan (SVK) 3-6, 6-3, 6-3

Semifinale
Alex Molcan (SVK) vs. (8) Laslo Djere (SRB) 6-1, 7-5
David Goffin (BEL) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-3

Kvartfinale
Alex Molcan (SVK) vs. (6) Botic Van De Zandschulp (NED) 4-6, 6-3, 6-4
(8) Laslo Djere (SRB) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-2
Federico Coria (ARG) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-7(1), 6-1, 6-4
David Goffin (BEL) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-7(6), 6-4, 6-0

1/8-finale
Alex Molcan (SVK) vs. (1) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 2-6, 7-6(7)
(6) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Vit Kopriva (CZE) 6-2, 6-4
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-1, 6-7(3), 6-3
(8) Laslo Djere (SRB) vs. Jiri (WC) Malek Jaziri) 6-4, 6-2
==
Federico Coria (ARG) vs. (Q) Mirza Basic (BIH) 6-4, 6-2
Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Pavel Kotov 6-3, 3-6, 6-3
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 7-6
David Goffin (BEL) vs. Pablo Andujar (ESP) 5-7, 7-6, 6-3

R32
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Elliot Benchetrit (MAR) 6-3, 6-3
Alex Molcan (SVK) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-0, 6-4
(Q) Vit Kopriva (CZE) vs. (LL) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-1, 6-4
(6) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-3, 3-6, 6-4

Lorenzo Musetti (ITA) vs. (4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(5), 6-1
Carlos Taberner (ESP) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 1-0 Ret’d
(WC) Malek Jaziri) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-7(6), 6-3, 2-0 Ret’d
(8) Laslo Djere (SRB) vs. Jiri Lehecka (CZE) 6-4, 6-4
==
Federico Coria (ARG) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 6-4
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. Kamil Majchrzak (POL) 4-6, 6-4, 6-1
Richard Gasquet (FRA) vs. Henri Laaksonen (SUI) 7-5, 4-6, 6-4
(Q) Pavel Kotov vs. (9) Tallon Griekspoor (NED) 0-6, 6-2, 6-2

Joao Sousa (POR) vs. (5) Federico Delbonis (ARG) 6-2, 5-7, 6-3
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-5, 7-6(1)
David Goffin (BEL) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 7-6(3)
Pablo Andujar (ESP) vs. (2) Danel Evans (GBR) 6-4, 6-2

Q32 (udvalgte)
Mirza Basic (BIH) vs. (1) Mikael Ymer (SWE) 7-5, 5-7, 7-6


ATP 250, Fayez Sarofim & Co. Men’s Clay Court ChampionshipHouston (TX, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (3) Reilly Opelka (USA) vs. (4) John Isner (USA) 6-3, 7-6(7)

Semifinale
(3) Reilly Opelka (USA) vs. (WC) Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 7-5
(4) John Isner (USA) vs. (5) Cristian Garin (CHI) 4-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. (LL) Michael Mmoh – walkover
(3) Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Gijs Brouwer (NED) 6-3, 7-5
(4) John Isner (USA) vs. (6) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 2-6, 6-3
(5) Cristian Garin (CHI) vs. (2) Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 6-7(5), 6-3

1/8-finale
(LL) Michael Mmoh vs. Sam Querrey (USA) 6-2, 6-4
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. (7) Tommy Paul (USA) 6-4, 6-2
(3) Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 3-6, 6-2, 6-4
(Q) Gijs Brouwer (NED) vs. (WC) John Jeffrey Wolf (USA) 6-1, 6-1
==
(6) Frances Tiafoe (USA) vs. Pablo Cuevas (USA) 5-7, 7-5, 7-6(4)
(4) John Isner (USA) vs. Steve Johnson (USA) 6-7(1), 7-6(4), 6-3
(5) Cristian Garin (CHI) vs. Jordan Thompson (AUS) 3-6, 6-3, 6-3
(2) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 6-3, 6-4

R32
(LL) Michael Mmoh – bye
Sam Querrey (USA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 7-6, 3-6, 7-6(6)
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(7) Tommy Paul (USA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-7(4), 7-6(5), 3-2 Ret´d

(3) Reilly Opelka (USA) – bye
(Q) Mitchell Krueger (USA) vs. Juan Pablo Varillas (PER) 5-1 Ret’d
(Q) Gijs Brouwer (NED) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-2
(WC) John Jeffrey Wolf (USA) vs. (8) Jenson Brooksby (USA) 6-4, 6-4
==
(6) Frances Tiafoe (USA) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 6-4
Pablo Cuevas (USA) vs. (Q) Max Purcell (AUS) 7-6(7), 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 4-6, 6-4
(4) John Isner (USA) – bye

(5) Cristian Garin (CHI) vs. (WC) Jack Sock (USA) 4-6, 6-3, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. (LL) Steven Can Diez (CAN) 6-3, 6-2
Alejandro Tabilo (CHI) vs. (Q) Christian Harrison (USA) 6-1, 6-4
(2) Taylor Harry Fritz (USA) – bye


ATP Challenger (uge 14)

Place Country Category Surface
Mexico City Mexico Challenger 125 Clay
Murcia Spain Challenger 80 Clay
Oeras Portugal Challenger 80 Clay
Salinas Ecuador Challenger 80 Hard
Sanremo Italy Challenger 80 Clay

 

Sanremo

Finale: [1] (88) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (483) Francesco Passaro (ITA) 6-1, 2-6, 6-4

Semifinale
[1] (88) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (242) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-4, 6-1
(Q) (483) Francesco Passaro (ITA) vs. [2] (99) Gianluca Mager (ITA) 6-1, 6-1

Kvartfinale
[1] (88) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (532) (WC) Matteo Gigante (ITA) 6-3, 6-0
(242) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (301) Alexey Vatutin 6-2, 3-6, 7-6(7)
(Q) (483) Francesco Passaro (ITA) vs. (Q) (437) Mate Valkusz (HUN) 4-6, 6-3, 6-2
[2] (99) Gianluca Mager (ITA) vs. [7] (173) Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 6-3

1/8-finale
[1] (88) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (260) Nerman Fatic (BIH) 6-3, 6-2
(532) (WC) Matteo Gigante (ITA) vs. (Q) (350) Matteo Martineau (FRA) 6-3, 7-5
(301) Alexey Vatutin vs. (331) Miljan Zekic (SRB) 5-7, 6-2, 6-4
(242) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (256) Riccardo Bonadio (ITA) 4-6, 6-2, 6-3
==
(Q) (483) Francesco Passaro (ITA) vs. [8] (209) Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-2
(Q) (437) Mate Valkusz (HUN) vs. [3] (117) Radu Albot (MDA) 6-3, 1-6, 6-2
[7] (173) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (222) Vitaliy Sachko (UKR) 7-5, 3-6, 7-5
[2] (99) Gianluca Mager (ITA) vs. (278) Evgeny Karlovskiy 6-1, 6-4

R32
[1] (88) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (362) Evgeny Tyurnev 6-3, 7-6(12)
(260) Nerman Fatic (BIH) vs. (239) Giulio Zeppieri (ITA) 6-4, 6-2
(Q) (350) Matteo Martineau (FRA) vs. (216) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-3, 4-0 Ret’d
(532) (WC) Matteo Gigante (ITA) vs. [6] (165) Flavio Cobolli (ITA) 2-6, 6-4, 6-3

(331) Miljan Zekic (SRB) vs. [4] (134) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 4-6, 6-3, 6-3
(301) Alexey Vatutin vs. (263) Robin Haase (NED) 7-5, 2-6, 6-2
(256) Riccardo Bonadio (ITA) vs. (WC) (335) Matteo Arnaldi (ITA) 7-5, 7-5
(242) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. [5] (154) Hugo Grenier (FRA) 6-3, 6-3
==
[8] (209) Alexandre Muller (FRA) vs. (306) Lucas Miedler (AUT) 6-3, 6-4
(Q) (483) Francesco Passaro (ITA) vs. (234) Borna Gojo (CRO) 6-4, 6-2
(Q) (437) Mate Valkusz (HUN) vs. (WC) (771) Matteo Donati (ITA) 6-1, 6-1
[3] (117) Radu Albot (MDA) vs. (Q) (428) Khumoyun Sultanov (UZB) 6-2, 3-6, 6-1

[7] (173) Thomas Fabbiano (ITA) vs. (274) Jelle Sels (NED) 7-5, 1-6, 6-2
(222) Vitaliy Sachko (UKR) vs. (Q) (426) Edoardo Lavagno (ITA) 6-3, 6-4
(278) Evgeny Karlovskiy vs. (Q) (464) Valentin Vacherot (MON) 6-1, 6-7(5), 7-6(2)
[2] (99) Gianluca Mager (ITA) vs. (314) Francesco Forti (ITA) 6-2, 6-4

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 14)

Ingen turneringer denne uge


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 14)

Place Country Category Surface
Reus Spain M25 – Livestream  Clay
Rosario, Santa Fe Argentina M25 – Livestream  Clay
Antalya Turkey M15 – Livestream C1+C2  Clay
Chiang Rai Thailand M15 – Livestream  Hard
Dubrovnik Croatia M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm El Sheikh Egypt M15  Hard

 


ITF Women (uge 15)

Place Country Category Surface
Oeiras Portugal W80 – Livestream  Clay
Chiang Rai Thailand W25 – Livestream  Hard
Pretoria South Africa W25 – Livestream  Hard
Antalya Turkey W15 – Livestream C1+C2  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W25 Pretoria

Q16: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (588) Anna Gabric (GER) 2-6, 0-6

W15 Antalya
Tidsforskel: cet +1 time

1/8-finale
[7] (463) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) (1275) Hanne Vandewinkel (BEL) 2-6, 6-4, 3-6
==
(JR) (1168) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (JR) Mirra Andreeva 4-6, 6-7(5)

R32
[4] (420) Bibiane Schoofs (NED) – bye
(623) Julia Avdeeva vs. (524) Gergana Topalova (BUL) 6-2, 6-3
(WC) (1275) Hanne Vandewinkel (BEL) – bye
[7] (463) Olga Helmi (DEN) vs. (504) Sofia Nami Samavati (DEN) 6-0, 4-6, 6-4
==
(JR) Mirra Andreeva vs. [6] (473) Sara Cakarevic (FRA) 6-2, 6-2
(JR) (1168) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (481) Ziva Falkner (SLO) 6-0, 6-2
(924) Lucie Havlickova (CZE) vs. (Q) (831) Radka Zelnickova (SVK) 3-6, 6-0, 6-4
[3] (419) Elena Malygina (EST) vs. (WC) Defne Cirpanli (TUR) 6-0, 6-3

Q16: Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [13] (1043) Jade Bornay (FRA) 4-6, 1-6
Q32: Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Zoe Bourbotte (FRA) 6-4, 6-4


ITF Junior (uge 14)

Grade 2, Cap d’Ail (FRA) – Grus

Girls singles

Kvartfinale: [4] (98) Natacha Schou (DEN) vs.  (117) Renata Jamrichova (SVK) 4-6, 3-6
1/8-finale: [4] (98) Natacha Schou (DEN) vs. (226) Amina Zeghlouli (MAR) 6-2, 6-7(5), 6-4
R32: [4] (98) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (812) Ophelie Boullay (FRA) 6-3, 7-5

Girls doubles

1/8-finale: Natacha Schou (DEN)/Berta Passola (ESP) vs. (3) Anca Alexia Todoni (ROU)/Malwina Rowinska (POL) 3-6, 5-7


Grade 4, Santo Domingo (DOM) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: [15] (1970) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. [4] (540) Maria Castano (ESP) 5-7, 2-6
R32: [15] (1970) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. Joelle A. Fiallo Schad (DOM) 6-2, 6-1

Girls doubles

Kvartfinale: Løvberg/Murray vs. ?
1/8-finae: (6) Freja B. Løvbjerg (DEN)/Ashira Murray (GBR) vs. Jordan Dookie (TTO)/Alexa Lerebours Brugal (DOM) 6-1, 6-3

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 14)

Cat 2, Wrexham (GBR) – Acrylic

U14 Boys singles

R32: [8] (202) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (Q) Thomas Lefranc (GBR) 4-6, 6-4, [5-10]

U14 Girls singles

R32: (521) Amani Azarkan (DEN) vs. (Q) (871) Srinidhi Madhu (GBR) 0-6, 2-6


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet (aflyst)
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
Belgien d. (5) Hviderusland W.O.
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – Antalya (TUR) – Grus

11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien (flyttet til Qualifiers)
Tyrkiet (som arrangør)

Group A:
Serbien: (118) Krunic, (119) Danilovic, (422) Radivojevic, (505) Jorovic
Ungarn: (78) Bondar, (83) Udvardy, (107) Galfi, (137) Luca Jani, (244) Babos
Tyrkiet: (268) Ipek Oz, (324) Ozgen, (418) Cengiz, (587) Sonmez, (660) Aksu
Estland: (419) Malygina, (752) Kaul, (910) Nuudi, (1341) Saar
Danmark: (504) Samavati, (1168) Svendsen, Schou, Mortensen

Group B:
Sverige: (183) Bjorklund, (375) Hennemann, (478) Ostlund, (487) Cabaj Awad
Kroatien: (60) Martic, (62) Konjuh, (109) Vekic, (346) Wurth, (414) Marcinko
Østrig: (152) Grabher, (238) Haas, (403) Kraus, (585) Klaffner, (725) Paszek
Bulgarien: (107) Tomova, (223) Shinjkova, (521) Terziyska, Konstantino, Dencheva
Slovenien: (23) Zidansek, (78) Juvan, (482) Falkner, (577) Lovric, Smajkal
Georgien: (120) Bolkvadze, (785) Dalakishvili, (1023) Kardava, (1214) Gagoshidze, (1573) Kalashnikova


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelNyt spændende år for de danske stortalenter i tennis
Næste artikelCarloz Alcaraz: Tennis’ største talent har hele pakken og bliver bedre uge for uge
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.