Emil Ruusuvuori og Mikael Ymer dyster om at repræsentere Norden i 2. uge i Miami. Holger Rune sikrer kampe som alternate i Challenger inden ATP 250 om en uge

Miami Open, der både afvikles i ATP 1000 og WTA 1000 kategorierne, er på vej ind i den afgørende uge, hvor mange formentlig havde set frem til en 1/8-finale mellem 3. seedede Simona Halep og French Open vinderen Iga Swiatek, men begge spillere er ude af turneringen, idet Halep trak sig efter sejren i R64 på 3-6, 6-4, 6-0 over Caroine Garcia, der ellers var på sejrskurs i 2. sæt.
Swiatek blev i R32 sendt ud 6-4, 2-6, 6-2 af Ana Konjuh (CRO), der har imponeret i de første runder.

Ashleigh Barty
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Ashleigh Barty med trofæet i 2019

Den forsvarende mester, 1.seedede Ashleigh Barty var tæt på exit i sin første kamp mod no. 151 Kristina Kucova (SVK), men Barty hev med nøød og næppe sejren i land 7-5 i 3. sæt, og hun er efter 6-3, 6-2 over Jelena Ostapenko videre til 1/8-finalen, hvor hun møder 14. seedede Victoria Azarenka.

2. seedede  Naomi Osaka behøvede kun en enkelt kamp for at blive klar til 1/8-finalen, idet hun efter sejr i R64 over Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(3), 6-4 er videre på walkover, da Nina Stojanovic (SRB) har trukket sig.

Naomi Osaka
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Naomi Osaka

Hos Herrerne var den største overraskelse, at 21-årige Emil Ruusuvuori (FIN) sendte 3. seedede Alexander Zverev ud i R64, efter at finnen i R128 havde vundet et tæt opgør 6-4, 2-6, 7-5 over det 17-årige spanske supertalent Carlos Alcaraz Garfia.
Ruusuvuori og Mikael Ymer dyster sent søndag aften om, hvem der repræsenterer Norden i 1/8-finalen.

Både 1. seedede Daniil Medvedev (billedet sammen med Holger Rune) og 2. seedede Stefanos Tsitsipas samt 4. seedede Andrey Rublev er fortsat med i turneringen, og det samme gælder 5. seedede Diego Schwartzman og 6. seedede Denis Shapovalov, hvorimod hans canadiske landsmand Felix Auger-Aliassime blev sendt ud af serve-specialisten John Isner (USA).

Lorenzo Musetti
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Lorenzo Musetti

19-årige Lorenzo Musetti (ITA), der sammen med sin landsmand Jannik Sinner er de eneste teenagers i top 100, kan se frem til yderligere avancement efter sejre i 2 sæt over både Michael Mmoh (USA) (med det store hår) og Benoit Paire (FRA) (med ditto skæg), og dermed er Musetti klar til at møde Marin Cilic (CRO) i R32.

27-årige Aslan Karatsev (RUS), der var i semifinalen ved Australian Open og efterfølgende vandt titlen ved ATP 500 i Dubai møder i R32 Sebastian Korda (USA), der sendte 10. seedede Fabio Fognini (ITA) ud i R64.

2021 Australian Open: Day 9
2021 Getty Images – Aslan Karatsev

Holger Rune alternate i kvalifikation efter ændret wildcard

Selvom Tennisavisen allerede for 4 uger siden kunne berette, at 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune fik tilbudt wildcard til ATP Challenger udgaven af AnyTech365 Andalucia Open, opstod kort før turneringen alligevel tvivl om, hvorvidt Holger deltager i turneringen.

Da Holger efterfølgende fik tilbudt i stedet at få wildcard til hovedturneringen af ATP 250 udgaven af turneringen ugen efter, opstod pludselig en situation, hvor Holger manglede mulighed for at få pudset kampformen af, inden ATP 250 turneringen starter 5. april.

Derfor satsede Holger på at få mulighed for at være med i Challenger udgaven alligevel, idet han sign’ede ind til kvalifikationen i håb om, at der blev en ledig plads, hvilket der var en rimelig chance for, da han med sin rangering som no. 317 ville være øverst på listen.

Missionen lykkedes, idet Holger derved kom med i kvalifikationen som “Alternate” (Alt), og han er seedet 2 i kvalifikationen.

Andalucia Open Marbella: Challenger wildcard til Holger Rune konverteret til ATP 250

For at være med i hovedturneringen kræves 2 sejre i kvalifikationen, og det første skridt blev taget søndag eftermiddag, da Holger i vandt overbevisende 6-1, 6-3 over 25-årige David Pichler (AUT), der er no. 485 på ATP-ranglisten.
Østrigeren kunne ikke stille meget op i 1. sæt, og selvom han vandt sine egne 3 første servepartier i 2. sæt, havde Holger helt styr på sine servepartier, og efter 3-3 brød han østrigerens serv de næste 2 gange og spillede sig sikkert videre til kvalfinalen, hvor han mandag ved 1230-tiden møder den 20-årige spanier, no. 592 Carlos Sanchez Jover, der kvitterede for et wildcard, da han vandt 6-3, 6-3 over 5. seedede no. 359 Michael Geerts (BEL).

Marbella Challenger 2021
Foto: AnyTech365 – Opvarming inden 1. kvalrunde

Hvis Holger spiller sig videre til hovedturneringen, er de mulige modstandere følgende:
– 4. seedede no. 102 Gianluca Mager (ITA)
– No. 208 Elias Ymer (SWE)
– No. 183 Lukas Rosol (CZE)
– 7. seedede no. 126 Damir Dzumhur (BIH)

De topseedede i turneringen er no. 96 Roberto Carballes Baena (ESP) og no. 98 Norbert Gombos (SVK), men hvis Holger formår at spille op til sit bedste, er en Challenger titel en realistisk mulighed.
Der skal dog ikke slækkes en tøddel på koncentrationen i en eneste kamp, hvis Holgers første Challenger titel kan blive en realitet.

Det vil til gengæld være en kæmpe sensation, hvis den anden 17-årige deltager Leo Borg – søn af legenden Bjørn Borg – når langt i turneringen.
Leo har fået wildcard i både single og double, hvor han spiller sammen med sin landsmand Elias Ymer, og den unge svenskers modstander i 1. runde bliver 6. seedede no. 118 Taro Daniel (JPN).
Vinderen af den kamp møder en af de 2 øvrige spillere, som har fået wildcard til hovedturneringen, idet de to spaniere, 30-årige no. 292 Carlos Gimeno Valero og 19-årige no. 292 Carlos Gimeno Valero mødes i 1. runde.

Olga Helmi wildcard i Sharm El sheikh

Dansk deltagelse i turneringer under ITF er i den kommende uge til at overskue, idet 20-årige Olga Helmi indtil videre er den eneste, som er sikker på at deltage i en hovedturnering, idet hun har wildcard til W15 turneringen i Sharm El Sheikh, hvor 23-årige Christian Sigsgaard (Sigs) for 2. uge i træk ikke slipper videre fra kvalifikationen i M15.

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com.- Olga Helmi

Sigs mødte i 1. kvalrunde 22-årige Ivan Mikhaylyuk (RUS), hvis resultatliste i 2020 viser 3 nederlag i 2. kvalrunde ved M15-turneringer i Sharm El Sheikh, men selvom Sigs i de hjemlige trygge rammer på dansk grund både har vundet over Elias Ymer og Holger Rune, er det efter 3 forsøg endnu ikke lykkedes at slippe videre til hovedturneringen i en M15 turnering i Egypten, idet russeren efter match-tiebreak vandt 4-6, 6-4, [10-2]

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Christian Sigsgaard

20-årige Olivia Gram opholder sig fortsat i Monastir, hvor hun for 7. uge i træk er i aktion.
Olivia vandt søndag i 1. kvalrunde 6-4, 6-4 over Rina Saigo (JPN), og i 2. kvalrunde møder hun Marie Villet (FRA), som sidste år vandt 6-3, 6-3 over Olivia i Monastir.

Montemor-O-Novo 2020
Foto: Jose Rasquinho – Olivia Gram

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 12-13) 

WTA 500/ATP 500 Miami Open presented by Itau, (FL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Resultater Women

Finale: (1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (8) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 4-0 Ret’d

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (5) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-3
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs.(23) Maria Sakkari (GRE) 7-6(7), 3-6, 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-7(5), 6-3
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs.Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 3-6, 6-3
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-0, 6-4

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Victoria Azarenka (BLR) 6-1, 1-6, 6-2
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Marketa Vondrousova (ROU) 6-1, 6-2
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-1, 7-5
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 2-6, 7-5, 7-5
==
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-3, 6-2
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (27) Ons Jabeur (TUN) 6-4, 0-6, 6-1
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. (29) Jessica Pegula (USA) 6-4, 2-6, 7-6(6)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-3

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. (24) Angelique Kerber (GER) 7-5, 6-2
(19) Marketa Vondrousova (ROU) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 4-6, 6-4, 6-4
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (32) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(4), 6-4

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Simona Halep (ROU) – walkover
Ana Konjuh (CRO) vs. (15) Iga Swiatek (POL) 6-4, 2-6, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (17) Johanna Konta (GBR) 6-1, 6-2
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (30) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(1), 6-4
==
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs. (28) Amanda Anisimova (USA) 7-6(4), 6-7(2), 6-4
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 4-6, 6-3, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (21) Elena Rybakina (KAZ) 6-1, 3-6, 6-2
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. (4) Sofia Kenin (USA) 6-4, 4-6, 6-4

(29) Jessica Pegula (USA) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 4-6, 6-4
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-0, 6-1
(16) Elise Mertens (BEL) vs. (22) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 0-6, 6-2
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) – walkover

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (LL) Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 5-7, 6-3
(24) Angelique Kerber (GER) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-0, 6-0
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. Laura Siegemund (GER) – walkover

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 6-1
(19) Marketa Vondrousova (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-4
(32) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Danielle Collins (USA) 6-3, 6-2
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Tsvetana Pironkova (BLR) 0-6, 6-3, 7-6(9)

(3) Simona Halep (ROU) vs. Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-4, 6-0
Anastasija Sevastova (LAT) vs. (31) Cori Gauff (USA) 1-6, 6-2, 6-3
Ana Konjuh (CRO) vs. (18) Madison Keys (USA) 6-4, 6-2
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-4, 6-2

(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-0, 6-4
(17) Johanna Konta (GBR) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 7-5
(30) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-0, 6-4
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Shelby Rogers (USA) 3-6, 7-5, 6-3
==
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 7-6(5), 6-2
(28) Amanda Anisimova (USA) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (20) Petra Martic (CRO) 5-7, 6-2, 7-6(4)
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-1

Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (13) Jennifer Brady (USA) 3-6, 6-4, 6-1
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 6-0
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Paula Badosa (ESP) 7-6(6), 5-7, 7-5
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-7(6), 6-1, 6-3

(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-1
(29) Jessica Pegula (USA) vs. Storm Sanders (AUS) 6-3, 6-4
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. Arantxa (RUS) 6-2, 6-3
(Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (10) Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-1

(16) Elise Mertens (BEL) vs. Katie Boulter (GBR) 6-4, 6-1
(22) Anett Kontaveit (EST) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 4-6, 6-3
(Q) Nina Stojanovic (SRB) vs. (26) Yulia Putintseva (KAZ) 5-7, 7-5, 6-2
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(3), 6-4

Q32 (udvalgte)
(7) Nina Stojanovic (SrB) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) 4-6, 6-4, 6-2
(11) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Alexandra Eala (PHI) 4-6, 6-4, 6-2

====

Resultater Men

Fnale: (26) Hubert Hurkacz (POL) vs. (21) Jannik Sinner (ITA) 7-6(4), 6-4

Semifinale
(21) Jannik Sinner (ITA) vs. (7) Roberto Bautista Agut (ESP) 5-7, 6-4, 6-4
(26) Hubert Hurkacz (POL) vs. (4) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (1) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-2
(21) Jannik Sinner (ITA) vs. (32) Alexander Bublik (KAZ) 7-6(5), 6-4
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Sebastian Korda (USA) 7-5, 7-6(7)
(26) Hubert Hurkacz (POL) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 2-6, 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-3
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (18) John Isner (USA) 6-3, 4-6, 7-6(7)
(21) Jannik Sinner (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 6-2
(32) Alexander Bublik (KAZ) vs. (22) Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4
==
Sebastian Korda (USA) vs. (5) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4
(26) Hubert Hurkacz (POL) vs. (12) Milos Raonic (CAN) 4-6, 6-3, 7-6(4)
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (24) Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 7-6(2)

R32
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 6-7(7), 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (16) Dusan Lajovic (SRB) 1-6, 7-5, 6-3
(18) John Isner (USA) vs. (11) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(5), 7-6(5)
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (31) Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 6-3, 6-2

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Mikael Ymer (SWE) 4-6, 6-1, 7-5
(21) Jannik Sinner (ITA) vs. (14) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 7-6(2), 6-4
(22) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-4, 3-6, 6-1
(32) Alexander Bublik (KAZ) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-4
==
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (25) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. (17) Aslan Karatsev (RUS) 6-3, 6-0
Marin Cilic (CRO) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-4
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (29) Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-1

(26) Hubert Hurkacz (POL) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 7-6(6)
(12) Milos Raonic (CAN) vs. (20) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 7-5
(24) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 7-6(6), 6-3
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (28) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 3-6, 6-1

R64
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (PR) Yen-Hsun Lu (TPE) 6-2, 6-2
Alexei Popyrin (AUS) vs. (30) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. (19) Daniel Evans (GBR) 6-7(5), 6-3, 6-3
(16) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA) 6-2, 6-3

(11) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4
(18) John Isner (USA) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 2-6, 6-3, 7-5
(31) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Lloyd George Harris (RSA) – walkover

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 1-6, 6-3, 6-1
Mikael Ymer (SWE) vs. (27) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 4-6, 6-4
(21) Jannik Sinner (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-2, 6-2
(14) Karen Khachanov (RUS) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-2

Cameron Norrie (GBR) vs. (9) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-5
(22) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Marcos Giron (USA) 6-2, 6-2
(32) Alexander Bublik (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-4
James Duckworth (AUS) vs. (8) David Goffin (BEL) 6-3, 6-1
==
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-3
(25) Adrian Mannarino (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-4
(17) Aslan Karatsev (RUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-3
Sebastian Korda (USA) vs. (10) Fabio Fognini (ITA) 1-6, 6-4, 6-2

Marin Cilic (CRO) vs. (13) Cristian Garin (CHI) 3-6, 7-5, 7-6(5)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (23) Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(29) Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(3), 6-7(4), 6-4
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-2
—-
(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-4
(26) Hubert Hurkacz (POL) vs. Denis Kudla (USA) 7-6(5), 6-4
(20) Ugo Humbert (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 6-4
(12) Milos Raonic (CAN) vs. Jordan Thompson (USA) 6-2, 6-1

Daniel Elahi Galan (COL) vs. (15) Alex De Minaur (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
(24) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 7-6(5)
(28) Kei Nishikori (JPN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-6(6), 5-7, 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-4

R128 (udvalgte)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 2-6, 7-5
Mikael Ymer (SWE) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CH) 6-3, 6-1

Marin Cilic (CRO) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 2-6, 6-4
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 6-4, 6-4

(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 2-0 Ret’d

Qfi
(WC) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (21) Emilio Gomez (ECU) 6-1, 6-2
(WC) Emilio Nava (USA) vs. Renzo Olivo (ARG) 7-6(2), 5-7, 6-4

Q32 (udvalgte)
(2) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (WC) Toby Alex Kodat (USA) 6-3, 6-3

(WC) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (7) Daniel Altmaier (GER) 4-1 Ret’d
(21) Emilio Gomez (ECU) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-4

(24) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Emilio Nava (USA) 6-3, 3-6, 2-6


ATP Challenger (uge 13)

Livestream/ATP

Marbella SUI ATP Challenger €44K Clay
Oeiras 1 POR ATP Challenger €31K Clay

 

Marbella (ESP) – Grus

Finale
[4] (102) Gianluca Mager (ITA) vs. [3] (99) Jaume Munar (ESP)

Semifinale
[4] (102) Gianluca Mager (ITA) vs. (169) Alessandro Gianessi (ITA) 6-7(4), 6-4, 6-1
[3] (99) Jaume Munar (ESP) vs. (196) Mario Vilella Martinez (ESP) 7-6(4), 7-5

Kvartfinale
(169) Alessandro Gianessi (ITA) vs. (161) Martin Klizan (SVK) 6-0, 6-3
[4] (102) Gianluca Mager (ITA) vs. (190) Roberto Marcora (ITA) 4-6, 6-3, 6-2
[3] (99) Jaume Munar (ESP) vs. [6] (118) Taro Daniel (JPN) 4-6, 6-2, 6-3
(196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (148) Nikola Milojevic (SRB) 6-3, 6-4

1/8-finale
(161) Martin Klizan (SVK) vs. (134) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 6-3
(169) Alessandro Gianessi (ITA) vs. [5] (111) Pedro Sousa (POR) 6-4, 6-3
[4] (102) Gianluca Mager (ITA) vs. (208) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3
(190) Roberto Marcora (ITA) vs. (189) Ernests Gulbis (LAT) 6-4, 7-5
==
[6] (118) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) (360) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 7-5, 6-4
[3] (99) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) (295) Vit Kopriva (CZE) 6-4, 6-2
(196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. [7] (126) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-4
(148) Nikola Milojevic (SRB) vs. Maxime Janvier (FRA) 6-1, 7-5

R32
(134) Henri Laaksonen (SUI) vs. [1] (96) Roberto Carballes Baena (ESP) 1-6, 6-3, 6-3
(161) Martin Klizan (SVK) vs. (156) Maxime Cressy (FRA) 6-1, 7-6(3)
(169) Alessandro Gianessi (ITA) vs. (188) Joao Domingues (POR) 6-3, 6-4
[5] (111) Pedro Sousa (POR) vs. (WC) (478) Andrey Kuznetsov (RUS) 6-7(2), 6-2, 6-1

[4] (102) Gianluca Mager (ITA) vs. (Q)  (592) Carlos Sanchez Jover (ESP) 6-3, 6-2
(208) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (330) Javier Barranco Cosano (ESP) 6-1, 6-2
(190) Roberto Marcora (ITA) vs. (137) Marc Polmans (AUS) 6-3, 6-1
(189) Ernests Gulbis (LAT) vs. [8] (128) Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-2
==
[6] (118) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) Leo Borg (SWE) 6-1, 6-2
(WC) (360) Carlos Gomez-Herrera (eSP) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP) 7-6(10), 7-6(5)
(Q) (295) Vit Kopriva (CZE) vs. (183) Lukas Rosol (CZE) 6-3, 3-6, 7-5
[3] (99) Jaume Munar (ESP) vs. (152) Sebastian Ofner (AUT) 7-6(3), 6-4

[7] (126) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Q) (353) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 6-4, 6-4
(196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (164) Lorenzo Giustino (ITA) 7-6(4), 6-0
(148) Nikola Milojevic (SRB) vs. (160) Danilo Petrovic (SRB) 3-6, 6-3, 6-4
Maxime Janvier (FRA) vs. [2] (98) Norbert Gombos (SVK) 6-4, 6-7(4), 6-3

Qfi:
[1] (295) Vit Kopriva (CZE) vs. Eduard Esteve Lobato (ESP) 7-6(3), 6-4
[2](Alt) (317) Holger Vitus Nødskov Rune(DEN) vs. (WC) (592) Carlos Sanchez Jover (ESP) 6-2, 3-6, 5-7
[3] (330) Javier Barranco Cosano (ESP) vs. [5] (355) Nick Chappell (USA) 6-2, 7-6(4)
[4] (353) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. [8] (438) Timofey Skatov (KAZ) 4-6, 7-6(1), 6-3

Q16
[2] (Alt) (317) Holger Vitus Nødskov Rune(DEN) vs. (485) David Pichler (AUT) 6-1, 6-3
(WC) (592) Carlos Sanchez Jover (ESP) vs. [6] (359) Michael Geerts (BEL) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: (WC) Leo Borg/Elias Ymer (SWE) vs. Miguel Angel Reyes-Varela (MEX)/Fernando Romboli (BRA) 3-6, 3-6


Oeiras 

Finale
[8] (246) Zdenek Kolar (CZE) vs. (WC) (358) Gastao Elias (POR)

Semifinale
[8] (246) Zdenek Kolar (CZE) vs. (247) Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 6-2
(WC) (358) Gastao Elias (POR) vs. (Q) (340) Evan Furness (FRA) 6-3, 7-5

Kvartfinale
(247) Marco Trungelliti (ARG) vs. (302) Igor Sijsling (NED) 6-3, 6-4
[8] (246) Zdenek Kolar (CZE) vs. (WC) (558) Tiago Cacao (POR) 6-3, 6-2
(WC) (358) Gastao Elias (POR) vs. (279) Alex Molcan (SVK) 6-2, 6-5
(Q) (340) Evan Furness (FRA) vs. (Q) (362) Raul Brancaccio (ITA) 6-1, 1-6, 6-4

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (13)

Biel SUI M25 – Livestream Hard
Antalya TUR M15 – Livestream Clay
Monastir TUN M15 Hard
Nes Delhi IND M15 Hard
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard
Villa Maria ARG M15 Clay

 

M15 Sharm El sheikh 

Q32: Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1956) Ivan Mikhaylyuk (RUS) 6-4, 4-6, [2-10]

<< tilbage


ITF Women (uge 13)

Croissy-Beabourg FRA W60 Hard
Antalya TUR W15 – Livestream Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard
Villa Maria ARG W15 Clayxx

 

W15 Monastir

Q16:
(1265) Olivia Gram (DEN) vs. (1104) Marie Villet (FRA) 5-7, 1-6

Q32:
(1265) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (807) Rina Saigo (JPN) 6-4, 6-4
(1104) Marie Villet (FRA) vs. Chanel Janssen (NED) 6-1, 6-2

(WC) Sara Børkop (DEN) vs. Yasmine Kabbaj (MAR) 0-6, 1-6


W15 Sharm El Sheikh

1/8-finale: (WC) (911) Olga Helmi (DEN) vs. [3] (375) Eri Hozumi (JPN) 1-6, 6-3, 6-7(3)

R32:
[3] (375) Eri Hozumi (JPN) vs. (WC) (1185) Tamira Paszek (AUT) 6-4, 4-6, 6-2
(WC) (911) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Mariana Galvao Borges (BRA) 6-0, 6-0

<< tilbage


ITF Junior (uge 13)

Grade 4, Sousse (TUN) – Hardcourt

Boys singles

(478) Richard Biagiotti (DEN) vs. [4] (210) Walid Ahouda (MAR) 7-5, 1-6, 2-6

Boys doubles

1/8-finale: Richard Biagiotti (DEN)/Giammarco Gandolfi (ITA) vs. Max Batutenko (KAZ)/Max Batutenko(KAZ)/Dominic Ducariu (GER) 5-7, 4-6

Girls singles

Finale: (549) Natacha Schou (DEN) vs. (783) Tamara Kostic (AUT) 4-6, 6-7(5)

Semifinale:
(549) Natacha Schou (DEN) vs. (681) Ela Patenikova (SVK) 6-2, 6-3
(783) Tamara Kostic (AUT) vs. [2] (171) Feryel Ben Hassen (TUN) 6-3, 6-1

Kvartfinale: (549) Natacha Schou (DEN) vs. (534) Imogen Haddad (GBR) 6-1, 6-2
1/8-finale: (549) Natacha Schou (DEN) vs. [6] (344) Emma Valletta (ITA) 7-6(5), 6-0
R32: (549) Natacha Schou (DEN) vs. (474) Hiba Heni (TUN) 6-7(6), 7-5, 6-4

Girls doubles

Finale: Schou/Galmiche vs. (3) Aya El Aouni (MAR)/Gloriana Goreti Nahum (BEN) 7-6(5), 4-6, [10-6]
Semifinale: Schou/Galmiche vs. Elisabeth Iila (EST)/Emma Valletta (ITA) 6-4, 7-6(6)
Kvartfinale: Schou/Galmiche vs. Amal Gati (TUN)/Romane Longueville (BEL) 6-3, 6-3
1/8-finale: Natacha Schou (DEN)/Carla Galmiche (FRA) vs. Ben Ezzedine Meriem/Chahd Tourkhani (TUN) 6-4, 6-2


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 13)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm