Ugens altoverskyggende turnering er Miami Open, der både afvikles som ATP 1000 og WTA 1000 uden dansk deltagelse

I ugerne forud for årets første ATP Masters turnering Miami Open indløb en lang række afbud fra promenente navne, som dette tweet fra Entry Lists Update 16. marts er et godt eksempel på.

De efterfølgende dage indløb yderligere en lang række afbud, hvilket kulminerede, da Novak Djokovic for et par dage siden ligeledes meldte afbud, og da Roger Federer tidligere havde meldt fra, betyder det at disse topnavne mangler i startfeltet
1. Novak Djokovic
3. Rafael Nadal
4. Dominic Thiem
6. Roger Federer
10. Matteo Berrettini

En medvirkende årsag til det store antal afbud kan muligvis forklares med, at præmiepengende er reduceret markant sammenlignet med tidligere.

Herunder præmiebeløbene i 2019 i single (US Dollars).
Præmiestørrelserne er reduceret mest hos vinderen, der i år må nøjes med en præmie, der udgør 22 procent af niveauet i 2019, mens reduktionen er mindre i de tidlige runder.

Runde Single Ændring
Winner 1.354.010 22%
Finalist 686.000 24%
Semi-finalist 354.000 26%
Quarter-finalist 182.000 33%
R16 91.205 44%
R32 48.775 53%
R64 26.430 60%
R128 16.425 61%
Qfi 6.790 87%
Q2 3.395 91%

 

Trods disse afbud er der alligevel udsigt til massevis af interessante kampe fra turneringen, hvor de 8 topseedede er Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Andrey Rublev, Diego Schwartzman, Denis Shapovalov, Roberto Bautista Agut og David Goffin.

Flere af de helt unge talenter fra 2003-årgangen har fået wildcard, heriblandt Carlos Alcaraz Garfia (ESP), der er den højst rangerede i årgangen som no. 132, som i 1. runde af hovedturneringen møder Finlands bedste spiller, 21-årige Emil Ruusuvuori.
Vinderen af dette opgør møder i 2. runde 3. seedede Alexander Zverev.

ATP Challenger Marbella 2020
Foto: AnyTech365 – Carlos Alcaraz Garfia

Toby Alex Kodat (USA), som Holger Vitus Nødskov Rune i 2019 besejrede i finalen ved juniorernes French Open, har fået wildcard til kvalifikationen, hvor han dog i 1. runde mødte 2. seedede Thiago Seyboth Wild (BRA), der vandt 6-3, 6-3.

Vinderen af juniorernes Wimbledon 2019, Shintaro Mochizuki (JPN) fra samme årgang fik ligeledes wildcard til kvalifikationen, hvor han mødte 7. seedede Daniel Altmaier (GER), der trak sig fra kampen, da japaneren førte 4-1 i 1. sæt. Mochizuki kan sikre sig plads i hovedturneringen, når han i tirsdagens kvalfinale møder no. 177 Emilio Gomez (ECU).

Holger Vitus Nødskov Rune og Shintaro Mochizuki
Foto: Privat – Shintaro Mochizuki sammen med Holger Vitus Nødskov Rune

Håbet om dansk deltagelse i turneringen blev slukket, da det ikke lykkes for 26-årige Mikael Torpegaard (Torpe) at spille sig videre til hovedturneringen, da han allerede i 1. kvalrunde mandag aften blev sendt ud af 19-årige no. 599 Emilio Nava (USA), der ligeledes har wildcard.
Torpe kom ganske vist bedst fra start og vandt 1. sæt, men ligesom det var tilfældet i sidste uges ATP Challenger i Cleveland, hvor Torpe ligeledes vandt 1. sæt, vandt modstanderen de efterfølgende 2 sæt, og derved vandt Nava kampen 3-6, 6-3, 6-2.

Mikael Torpegaard, Davis Cup
Foto: Sportsfotograf.com. – Mikael Torpegaard

I WTA 1000 udgaven, hvor hovedturneringen indledes tirsdag, er der ikke tale om samme “mandefald” i deltagerfeltet, idet ranglistens no. 7 Serena Williams er den eneste der mangler fra top 20.

Forsvarende mester er WTA-ranglistens no. 1, Ashleigh Barty, der i 2019 vandt turneringen, som på grund af corona-nedlukningen blev aflyst i 2020.
Efter genåbningen i august 2020 spillede Barty fortsat ingen turneringer resten af 2020, men hun indledte 2021 med at stryge helt til tops i den første WTA 500 turnering i Melbourne, hvorefter hun for 2. år i træk nåede kvartfinalen ved Australian Open, hvor Karolina Muchova (CZE) sendte hende ud af Grand Slam turneringen.

Ugen efter Australian Open deltog Barty i WTA 500 turneringen i Adelaide, hvor hun måtte nøjes med en enkelt kamp, da Danielle Collins (USA) sendte hende ud af turneringen, som senere blev vundet af 19-årige Iga Swiatek, der må regnes blandt en af de seriøse bejlere til titlen sammen med vinderen af WTA 500 i Dubai, formstærke Garbine Muguruza og – ikke mindst – den suveræne vinder af Australian Open, ranglistens no. 2 Naomi Osaka.

Naomi Osaka
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Naomi Osaka

Miami Open dækkes massivt fra onsdag på både TV 2 Sport, TV 2 Sport X og TV 2 Play. Selvom hovedturneringen starter tirsdag, har TV 2 først på onsdag adgang til livesignal fra turneringen.

Sigsgaard ude af kval men gør nyt forsøg i weekenden

På ITF World Tennis Tour har flere danske spillere deltaget i kvalifikation til turneringer i $15.000 kategorierne.

I W15 i Monastir har 20-årige Olivia Gram vundet de 2 første kampe i kvalifikationen, idet hun først vandt 2-6, 7-5, [10-4] over Valentina Gaggina (ITA), og i 2. kvalrunde mandag vandt Olivia med de overbevisende cifre 6-1, 6-2 over 22-årige 6. seedede no. 818 Kelia Le Bihan (FRA).
I kvalfinalen mødte Olivia senere samme dag 8. seedede no. 895 Laetitia Pulchartova (CZE), der vandt 7-5, 6-3, og dermed kan Olivia kun være med i hovedturneringen, hvis hun får en plads som Lucky Loser.

Montemor-O-Novo 2020
Foto: Privat – Olivia Gram

20-årige Olga Helmi opholder sig i disse uger i Sharm El Sheikh, hvor hun netop har vundet de 2 første kampe i kvalifikationen til den ugentlige W15-turnering.
Først vandt den 6. seedede dansker 6-1, 6-1 over Laure Line Glaude (BEL) og i 2. kvalrunde 6-1 6-4 over Lyubov Kostenko (UKR).
Tirsdag kan Olga sikre sig deltagelse i hovedturneringen, hvis hun i kvalfinalen vinder over 18-årige Amarni Banks (GBR), der har wildcard til turneringen.

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com.- Olga Helmi

Ved samme resort i Sharm El Sheikh afvikles desuden kvalifikation til M15-turneringen i den modsatte ende af området, og her var der ligeledes dansk deltagelse, idet det var lykkedes for 24-årige Christian Sigsgaard (Sigs) at få adgang til kvalifikationen, selvom han endnu ikke er på ATP-ranglisten.

I 1. kvalrunde vandt Sigs 6-4, 6-2 over Tomas Papik (CZE), men efter en jævnbyrdig kamp i 2. kvalrunde forhindrede 3. seedede no. 794 Marco Miceli (ITA) med cifrene 7-6(3), 3-6, [10-5], at Sigs slap videre til kvalfinalen.

Philip Ørnø, der er med som coach for Sigs, påpeger at der er mange gode spillere i sådanne turneringer, men han erkender samtidig at det mentale pres for at sikre livsvigtige point til ATP-ranglisten, som kan give adgang til flere turneringer, spiller en rolle og derfor skal håndteres.
I næste uge er Sigs no. 3 på alternate-listen til kvalifikationen, hvor han dermed er sikker på at være med igen, og derfor bliver ugen brugt til fortsat træning på anlægget.

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Christian Sigsgaard

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

 

Udvalgte kampe søndag 28. marts

Billeder (facebook-opslag): Holger Rune (spiller Challenger kval) sammen med Felix Auger-Aliassime og Daniil Medvedev, der begge optræder på TV 2 Sport X

ATP Challenger, Marbella, kvalifikation

Livestream: https://www.andaluciaopen.com/streaming/ og livestream.com/ATP

[2] (Alt) (317) Holger Vitus Nødskov Rune(DEN) vs. (485) David Pichler (AUT) 6-1, 6-3
(WC) (592) Carlos Sanchez Jover (ESP) vs. [6] (359) Michael Geerts (BEL) 6-3, 6-2

====

WTA/ATP 1000, Miami – TV 2 Sport X, TV 2 Play, TV 2 Sport (1715-0005)
WTA: WTATV, ATP: Tennistv

Grandstand – start 1700cet
(11) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (18) John Isner (USA) – ATP
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) – WTA
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) – ATP
NB 0100: (8) Bianca Andreescu (CAN) vs. (28) Amanda Anisimova (USA) – WTA
NB 0230: (16) Dusan Lajovic (SRB) vs. Frances Tiafoe (USA) – ATP

Butch Buchholz – start 1700cet (WTA)
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. (29) Jessica Pegula (USA)
(16) Elise Mertens (BEL) vs. (22) Anett Kontaveit (EST)
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anna Kalinskaya (RUS)
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (27) Ons Jabeur (TUN)
Double kamp

Court 3 – start 1700cet
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Ludmilla Samsonova (RUS)
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
2 Double kampe

Court 1 – start 1700cet (ATP)
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (31) Jan-Lennard Struff (GER)
(14) Karen Khachanov (RUS) vs. (21) Jannik Sinner (ITA)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Mikael Ymer (SWE)
(22) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Cameron Norrie (GBR)
(32) Alexander Bublik (KAZ) vs. James Duckworth (AUS)

Court 2 – start 1800cet (ATP)
3 Double kampe

Court 5 – start 1800cet
Double kamp – WTA
2 Double kampe – ATP

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

66K, Lille

44K, Lugano

44K, Zadar

====

ITF World Tennis Tour (udvalgte)

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 12) 

WTA 500/ATP 500 Miami Open presented by Itau, (FL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

TV-dækning:
TV 2 Sport/Sport X/Play (fra onsdag)
WTA: WTATV.com, ATP: Tennistv.com

søn 28: R32 W, R64 M (11am, 07pm)
man 29: 1/8-finale W, R32 M (11am, 07pm)
tir 30: Kvartfinale W, 1/8-finale M (11am, 07pm)
ons 31: Kvartfinale W/M (01pm, 07pm)
tor 01: Semifinale W, Kvartfinale M (01pm, 07pm)
fre 02: Semifinale M (01pm, 07pm)
lør 03: Finale W (01pm)
søn 04: Finale M (01pm)

Resultater Women

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Victoria Azarenka (BLR)
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Marketa Vondrousova (ROU)
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ana Konjuh (CRO)
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (9) Petra Kvitova (CZE)
==

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. (24) Angelique Kerber (GER) 7-5, 6-2
(19) Marketa Vondrousova (ROU) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 4-6, 6-4, 6-4
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (32) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(4), 6-4

Anastasija Sevastova (LAT) vs. (3) Simona Halep (ROU) – walkover
Ana Konjuh (CRO) vs. (15) Iga Swiatek (POL) 6-4, 2-6, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (17) Johanna Konta (GBR) 6-1, 6-2
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (30) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(1), 6-4
==
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs. (28) Amanda Anisimova (USA)
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anna Kalinskaya (RUS)
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (27) Ons Jabeur (TUN)

(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. (29) Jessica Pegula (USA)
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Ludmilla Samsonova (RUS)
(16) Elise Mertens (BEL) vs. (22) Anett Kontaveit (EST)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB)

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (LL) Kirsten Flipkens (BEL) 6-2, 5-7, 6-3
(24) Angelique Kerber (GER) vs. Renata Zarazua (MEX) 6-0, 6-0
(14) Victoria Azarenka (BLR) vs. Laura Siegemund (GER) – walkover

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 6-1
(19) Marketa Vondrousova (ROU) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 6-4
(32) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Danielle Collins (USA) 6-3, 6-2
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Tsvetana Pironkova (BLR) 0-6, 6-3, 7-6(9)

(3) Simona Halep (ROU) vs. Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-4, 6-0
Anastasija Sevastova (LAT) vs. (31) Cori Gauff (USA) 1-6, 6-2, 6-3
Ana Konjuh (CRO) vs. (18) Madison Keys (USA) 6-4, 6-2
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-4, 6-2

(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-0, 6-4
(17) Johanna Konta (GBR) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 7-5
(30) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-0, 6-4
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Shelby Rogers (USA) 3-6, 7-5, 6-3
==
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 7-6(5), 6-2
(28) Amanda Anisimova (USA) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-3
Anna Kalinskaya (RUS) vs. (20) Petra Martic (CRO) 5-7, 6-2, 7-6(4)
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 6-1

Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (13) Jennifer Brady (USA) 3-6, 6-4, 6-1
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 6-0
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Paula Badosa (ESP) 7-6(6), 5-7, 7-5
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-7(6), 6-1, 6-3

(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-1
(29) Jessica Pegula (USA) vs. Storm Sanders (AUS) 6-3, 6-4
(23) Maria Sakkari (GRE) vs. Arantxa (RUS) 6-2, 6-3
(Q) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (10) Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-1

(16) Elise Mertens (BEL) vs. Katie Boulter (GBR) 6-4, 6-1
(22) Anett Kontaveit (EST) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 4-6, 6-3
(Q) Nina Stojanovic (SRB) vs. (26) Yulia Putintseva (KAZ) 5-7, 7-5, 6-2
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(3), 6-4

Q32 (udvalgte)
(7) Nina Stojanovic (SrB) vs. (WC) Linda Fruhvirtova (CZE) 4-6, 6-4, 6-2
(11) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Alexandra Eala (PHI) 4-6, 6-4, 6-2

====

Resultater Men

R32
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexei Popyrin (AUS)
(16) Dusan Lajovic (SRB) vs. Frances Tiafoe (USA)
(11) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (18) John Isner (USA)
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (31) Jan-Lennard Struff (GER)

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Mikael Ymer (SWE)
(14) Karen Khachanov (RUS) vs. (21) Jannik Sinner (ITA)
(22) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Cameron Norrie (GBR)
(32) Alexander Bublik (KAZ) vs. James Duckworth (AUS)
==
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (25) Adrian Mannarino (FRA)
(17) Aslan Karatsev (RUS) vs. Sebastian Korda (USA)
Marin Cilic (CRO) vs. Lorenzo Musetti (ITA)
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. (29) Marton Fucsovics (HUN)

(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. (26) Hubert Hurkacz (POL)
(12) Milos Raonic (CAN) vs. (20) Ugo Humbert (FRA)
(24) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Daniel Elahi Galan (COL)
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (28) Kei Nishikori (JPN)

R64
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (PR) Yen-Hsun Lu (TPE) 6-2, 6-2
Alexei Popyrin (AUS) vs. (30) Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-2
Frances Tiafoe (USA) vs. (19) Daniel Evans (GBR) 6-7(5), 6-3, 6-3
(16) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA) 6-2, 6-3

(11) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4
(18) John Isner (USA) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 2-6, 6-3, 7-5
(31) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Lloyd George Harris (RSA) – walkover

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 1-6, 6-3, 6-1
Mikael Ymer (SWE) vs. (27) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 4-6, 6-4
(21) Jannik Sinner (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-2, 6-2
(14) Karen Khachanov (RUS) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-2

Cameron Norrie (GBR) vs. (9) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-5
(22) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Marcos Giron (USA) 6-2, 6-2
(32) Alexander Bublik (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-4
James Duckworth (AUS) vs. (8) David Goffin (BEL) 6-3, 6-1
==
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-3
(25) Adrian Mannarino (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-4
(17) Aslan Karatsev (RUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-3
Sebastian Korda (USA) vs. (10) Fabio Fognini (ITA) 1-6, 6-4, 6-2

Marin Cilic (CRO) vs. (13) Cristian Garin (CHI) 3-6, 7-5, 7-6(5)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (23) Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-3
(29) Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(3), 6-7(4), 6-4
(4) Andrey Rublev (RUS) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-2
—-
(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-4
(26) Hubert Hurkacz (POL) vs. Denis Kudla (USA) 7-6(5), 6-4
(20) Ugo Humbert (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 6-1, 6-4
(12) Milos Raonic (CAN) vs. Jordan Thompson (USA) 6-2, 6-1

Daniel Elahi Galan (COL) vs. (15) Alex De Minaur (AUS) 4-6, 6-3, 6-4
(24) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 7-6(5)
(28) Kei Nishikori (JPN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-6(6), 5-7, 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-4

R128 (udvalgte)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 2-6, 7-5
Mikael Ymer (SWE) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CH) 6-3, 6-1

Marin Cilic (CRO) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 2-6, 6-4
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 6-4, 6-4

(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 2-0 Ret’d

Qfi
(WC) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (21) Emilio Gomez (ECU) 6-1, 6-2
(WC) Emilio Nava (USA) vs. Renzo Olivo (ARG) 7-6(2), 5-7, 6-4

Q32 (udvalgte)
(2) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (WC) Toby Alex Kodat (USA) 6-3, 6-3

(WC) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (7) Daniel Altmaier (GER) 4-1 Ret’d
(21) Emilio Gomez (ECU) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-4

(24) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Emilio Nava (USA) 6-3, 3-6, 2-6


ATP Challenger (uge 12)

Livestream/ATP

Lille FRA ATP Challenger €66K Hard
Lugano SUI ATP Challenger €44K Hard
Zadar CRO ATP Challenger €44K Clay

 


Uge 13

Marbella (ESP) – Grus

R32
[1] (96) Roberto Carballes Baena (eSP) vs. (134) Henri Laaksonen (SUI)
(156) Maxime Cressy (FRA) vs. (161) Martin Klizan (SVK)
(188) Joao Domingues (POR) vs. (169) Alessandro Gianessi (ITA)
[3] (111) Pedro Sousa (POR) vs. (WC) (478) Andrey Kuznetsov (RUS)

[4] (102) Gianluca Mager (ITA) vs. (Q)
(208) Elias Ymer (SWE) vs. (Q)
(137) Marc Polmans (AUS) vs. (190) Roberto Marcora (ITA)
[8] (128) Evgeny Donskoy (RUS) vs. (189) Ernests Gulbis (LAT)
==
[6] (118) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) Leo Borg (SWE)
(WC) (360) Carlos Gomez-Herrera (eSP) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP)
(183) Lukas Rosol (CZE) vs. (Q)
[3] (99) Jaume Munar (ESP) vs. (152) Sebastian Ofner (AUT)

[7] (126) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Q)
(196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (164) Lorenzo Giustino (ITA)
(160) Danilo Petrovic (SRB) vs. (148) Nikola Milojevic (SRB)
[2] (98) Norbert Gombos (SVK) vs. Maxime Janvier (FRA)

Qfi: [2] (Alt) (317) Holger Vitus Nødskov Rune(DEN) vs. (WC) (592) Carlos Sanchez Jover (ESP) – man ca. 1230

Q16
[2] (Alt) (317) Holger Vitus Nødskov Rune(DEN) vs. (485) David Pichler (AUT) 6-1, 6-3
(WC) (592) Carlos Sanchez Jover (ESP) vs. [6] (359) Michael Geerts (BEL) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: (WC) Leo Borg/Elias Ymer (SWE) vs. Miguel Angel Reyes-Varela (MEX)/Fernando Romboli (BRA)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (12)

Antalya TUR M15 – Livestream Clay
Monastir TUN M15 Hard
Opatija CRO M15 – Livestream Clay
Pune IND M15 Hard
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard

 

M15 Opatia

Q32: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. (1453) Yvo Panak (CZE) 1-6, 3-6


M15 Sharm El Sheikh

Q16: Christian Sigsgaard (DEN) vs. [3] (794) Marco Miceli (ITA) 6-7(3), 6-3, [5-10]
Q32: Christian Sigsgaard (DEN) vs. Tomas Papik (CZE) 6-4, 6-2


Uge 13

M15 Sharm El sheikh – kvalifikation

Q32
[7] (1017) Issei Okamura (JPN) vs. Michal Novansky (SVK)
Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1956) Ivan Mikhaylyuk (RUS) – lør NB 1630
Adam Jones (GBR) vs. Lewie Lane (GER)
[15] (1332) Neil Oberleitner (AUT) vs. (1056) Lorenzo Rottoli (ITA)

<< tilbage


ITF Women (uge 12)

Antalya TUR W15 – Livestream Clay
Bratislava SVK W15 Hard
Buenos Aires ARG W15 – Livestream Clay
Le Havre FRA W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard

 

W15 Sharm El Sheikh

1/8-finale: (Q) (909) Olga Helmi (DEN) vs. (640) Olivia Gadecki (AUS) 6-4, 1-6, 3-6

R32:
(Q) (909) Olga Helmi (DEN) vs. (760) Raphaelle Lacasse (CAN) 6-4, 6-4
(640) Olivia Gadecki (AUS) vs. [4] (375) Eri Hozumi (JPN) 6-4, 6-7(7), 6-4

Qfi: [6] (909) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Amarni Banks (GBR) 6-0, 6-2
Q16: [6] (909) Olga Helmi (DEN) vs. (1099) Lyubov Kostenko (UKR) 6-1, 6-4
Q32: [6] (909) Olga Helmi (DEN) vs. Laure Line Glaude (BEL) 6-1, 6-1


W15 Monastir 

Qfi: (1259) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (895) Laetitia Pulchartova (CZE) 5-7, 3-6
Q16: (1259) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (818) Kelia Le Bihan (FRA) 6-1, 6-2
Q32: (1259) Olivia Gram (DEN) vs. Valentina Gaggini (ITA) 2-6, 7-5, [10-4]


Uge 13

W15 Monastir

Q32:
(1265) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (807) Rina Saigo (JPN) – søn NB 1500
(1104) Marie Villet (FRA) vs. Chanel Janssen (NED)
(WC) Sara Børkop (DEN) vs. Yasmine Kabbaj (MAR) – søn NB 1600
[8] (856) Yui Chikaraishi (JPN) vs. Giulia Sartori (ITA)

<< tilbage


ITF Junior (uge 12)


Grade 1, ITF JUNIOR TROFEO JUAN CARLOS FERRERO, Villena (ESP) – Grus

Girls singles

R32: (99) Clarine Lerby (NED) vs. (184) Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 1-6, 0-6

Girls doubles

R32: Clarine Lerby (NED)/Claudia De Las Heras Armenteras (ESP) vs. Nastasja Schunk/Tea Lukic (GER) 6-1, 4-6, [9-11]


Grade 5, Angie Cup, PUSZCZYKOWO (POL) – Carpet

Girls singles

R32: (WC) (1629) Laura Brunkel (DEN) vs.[8] (536) Magdalena Swierczynska (POL) 0-6, 2-6

Q32: (1403) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (1238) Patrycja Niewiadomska (POL) 6-2, 3-6, [3-10]

Girls doubles

1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Anastasia Bozova (MDA) vs. (4) Alicja Formella/Karina Gustowska (POL) 2-6, 7-5, [10-6]


Grade 5, J5 T.C. LES TRIERES DE NABEUL TUNISIA (TUN) – Grus

Boys singles

Kvartfinale: [4] (478) Richard Biagiotti (DEN) vs. ?
1/8-finale: [4] (478) Richard Biagiotti (DEN) vs. (654) Toprak Avcibasi (TUR) 6-3, 6-0
R32: [4] (478) Richard Biagiotti (DEN) vs. Rayen Hermassi (TUN) 6-2, 6-0

Boys doubles

1/8-finale: (3) Richard Biagiotti (DEN)/Giammarco Gandolfi (ITA) vs. Jacopo Bilardo/Lorenzo Sciahbasi (ITA)

Girls singles

R32: (Q) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Martina Maria Bovio (ARG) 4-6, 1-6

Qfi: (WC) Sara Børkop (DEN) vs. [2] (1344) Laura Rahnel (EST) 6-0, 7-5
Q16: (WC) Sara Børkop (DEN) vs. [7] (1649) Lara Eroglu (TUR) 6-4, 6-2
Q32: (WC) Sara Børkop (DEN) vs. Roua Limem (TUN) 6-3, 6-2

Girls doubles

1/8-finale: Sara Børkop (DeN)/Malak El Allami (MAR) vs. Randa Alqudsi (JOR)/Taisia Yakunina (RUS)


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 12)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

DM Inde 2021

TV-dækning – Finaler lørdag kl. 1000: Sport Live

Herresingle

Finale: søndag 1000 – Sport Live
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. Valdemar Frederik Pape (HIK)

Semifinale
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. (WC) Sebastian Grundtvig (HIK) 7-6, Ret’d
Valdemar Frederik Pape (HIK) vs. Martin Linnet Killemose (KB) 4-6, 6-4, 6-3

Kvartfinale
(WC) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. (1) Carl Emil Overbeck (KB) 6-3, 6-4
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. Nikolaj Katic (B93) 6-3, 6-4
Martin Linnet Killemose (KB) vs. Jonas Zacho Larsen (KB) 6-2, 6-7, 6-2
Valdemar Frederik Pape (HIK) vs. Gustav Theilgaard (Birkerød) 6-7, 7-5, 6-1

1/8-finale
(1) Carl Emil Overbeck (KB) vs. Jonas Schwarz (Rødovre) 6-3, 6-2
(WC) Sebastian Grundtvig (HIK) vs. (Q) Felipe Stevn Mikkelsen (KB) 6-2, 3-6, 6-1
Nikolaj Katic (B93) vs. (3) Alexander Schou (Lyngby) 6-1, 6-3
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (Gentofte) vs. Christopher Garde (HIK) 6-4, 6-1
==
Martin Linnet Killemose (KB) vs. (Q) Yakup Uzunel (Birkerød) 6-2, 6-2
Jonas Zacho Larsen (KB) vs. (4) Marcus Gram Petersen (Birkerød) 7-6(4), 6-1
Valdemar Frederik Pape (HIK) vs. (Q) Kasper Elsvad (B93) 6-1, 6-1
Gustav Theilgaard (Birkerød) vs. (2) Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-3, 2-6, 7-6(3)

Damesingle

Finale: NB 1130 – Sport Live
(1) Sofia Nami Samavati (Holte) vs. (4) Emilie Francati (Gentofte)

Semifinale
(1) Sofia Nami Samavati (Holte) vs. (3) Rebecca Munk Mortensen (KB) 7-5, 5-7, 6-3
(4) Emilie Francati (Gentofte) vs. (2) Karen Barritza (Birkerød) 6-3, 4-6, 6-3

Kvartfinale
(1) Sofia Nami Samavati (Holte) vs. Karoline Laursen (KB) 6-2, 4-6, 6-3
(3) Rebecca Munk Mortensen (KB) vs. Vilma Krebs Hyllested (Hillerød) 6-2, 6-3
(4) Emilie Francati (Gentofte) vs. (Q) Freja B. Løvbjerg (Aarhus 1900) 6-3, 6-4
(2) Karen Barritza (Birkerød) vs. (LL) Cecilie Agerbek Fridthjof (KB) 6-1, 6-0

1/8-finale
(1) Sofia Nami Samavati (Holte) vs. (LL) Katerina Norup Hansen (ATK) 6-3, 6-2
Karoline Laursen (KB) vs. Anne Katrine Møller Haase (B93) 6-1, 6-1
(3) Rebecca Munk Mortensen (KB) vs. Olivia Thiemke (KB) 6-3, 6-3
Vilma Krebs Hyllested (Hillerød) vs. Zoe Du Pasquier Jensen (Gentofte) 6-1, 6-4
==
(Q) Freja B. Løvbjerg (Aarhus 1900) vs. (Q) Frederikke Alberte Pape (HIK) 6-4, 6-4
(4) Emilie Francati (Gentofte) vs. Annelieke Steenhuisen (Vejle) 6-3, 6-1
(LL) Cecilie Agerbek Fridthjof (KB) vs. (Q) Sarafina Olivia Hansen (Birkerød) 7-6, 7-5
(2) Karen Barritza (Birkerød) vs. (Q) Martha-Elisa Stemann (HIK) 7-6, 6-0


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm